“Dyshime të forta” për korrupsion në KiE

April 23, 2018 17:33

“Dyshime të forta” për korrupsion në KiE

 

Një raport i fundit thekson se ka “dyshime të forta” korrupsioni në Asamblenë parlamentare të Këshillit të Europës (KiE), organizatës ndërkombëtare për të drejtat e njeriut.

Gjetjet janë publikuar në një raport të dielës nga një grup i pavarur, pas një hetimi që ka zgjatur plot 10 muaj.

Në raportin prej 219 faqesh, autorët pretendojnë se aktivitetet “në favor të Azerbajxhanit janë manipuluar”.

Hetimi u nis për të zbuluar pikërisht nëse këto aktivitete ishin përdorur për të zbutur kritikat ndaj qeverisë azere, që mund të vinin prej KiE-s.

Raporti thotë se ekziston “një dyshim i fortë” për korrupsion në emërimin e Pedro Agramunt, një ish-president spanjoll i Asamblesë parlamentare, përfshi këtu “mbështetjen e natyrës financiare” nga Azerbajxhani.

Agramunt u detyrua të jepte dorëheqjen si president i Asamblesë në vitin 2017, pas një mocioni mosbesimi menjëherë pasi ishte takuar me presidentin sirian Bashar al-Assad, po në 2017-n.

Raporti nënvizon gjithashtu dyshimet se, politikani italian dhe ish-anëtari i Asamblesë, Luca Volontè ishte i përfshirë në aktivitete korruptive. Volontè ndodhet nën hetim në Milano, mbi “dyshimet për korrupsion dhe pastrim parash”, sipas raportit.

a.s/dita

April 23, 2018 17:33
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?