E ç’kemi fituar nga futja në NATO?!

August 1, 2018 11:30

E ç’kemi fituar nga futja në NATO?!

Hej-ç’ushtri që kishim,
dyzet vjet më parë,
dhe kur shoh ç’ka mbetur,
më vjen për të qarë!

Një të tillë që kishim,
s’do ta kemi kurrë,
po gjithnjë do kemi,
një karikaturë!

Në radhët e saj,
u futëm fëmijë,
dhe më mirë nga ne,
nuk ka kush ta dijë!

Nuk ka kush ta dijë,
si ka qenë ushtria,
kryepasuria,
që kish Shqipëria!

Këtu lulëzonte,
edhe mbrohej jeta,
që nga pushkë e gjatë,
e gjer tek raketa!

Nga vijë e kufirit,
radhë tri skalionet,
dhe një fjalë goje,
s’ishin divizionet!

Kur mendoj pa fund,
tanke e aviona,
e sotmja do quhet,
ushtri milingona!

Sot ato rrangalla,
ku m’i nxjerr-o xhorre,
kur me kohë ne kishim,
armë bërthamore!

Armë bërthamore,
topa e radarë,
sot s’ka asnjë gjurmë,
nga ushtri e parë!

Sot është për kujë,
dhe super çudi,
se jemi në NATO,
dhe s’kemi ushtri!

S’rrezikoj-tha Trampi,
ushtarët e mi,
nëse ndonjë luftë,
plas në Shqipëri?!.

Dhe unë i them Trampit,
more Kapedan,
ç’do ushtri jonë,
në Afganistan?!

Ku thotë Amerika,
ne symbyllur vemi,
dhe pse me askënd,
në konflikt nuk jemi!

Mbase edhe Trampi,
duhet ta mësojë,
se neve për Naton,
s’kemi pasë nevojë!

Kurrë s’do kalonim,
kohët e tmerrit,
nëse do të kishim,
Ushtrinë e Enverit!

Kur me rrënjë e degë,
u prish Shqipëria,
synim kryesor,
paska qenë ushtria!

Të fortë nuk na bënte,
vetëm armatimi,
na bënin rezervat,
dhe fortifikimi!

Shqipëri e vogël,
qe çudi vërtet,
se rezerva lufte,
kish për njëzet vjet!

Depot kolosale,
në male qenë plot,
saqë të mbaruar,
nuk kanë as sot!

Njëzet e ca vite,
vetëm shkatërrim,
vajti për dhjamë qeni,
djersë e vendit tim!

Nxori demontimi,
miliarda dollarë,
me to mbushën thasët,
palaçot kusarë!

Demontimi i shkretë,
vazhdon edhe sot,
armët e Enverit,
s’i mbarojnë dot!

Brezi im krenar,
gjithnjë do mendojë,
se për NATON-ne,
s’kishim hiç nevojë!

Po tash që ushtrinë,
keq na i kanë tretur,
në mëshirë të fatit,
si shtet kemi mbetur!

A.DUKA

August 1, 2018 11:30
Komento

11 Komente

 1. Endri August 1, 12:30

  Asgje s’kemi fituar. Ne mbare Europen opinioni publik mbi NATO-n eshte ai i nje ushtrie ne sherbim te oligarkeve, pergjegjese per gjithe lufterat dhe shkaterrimet ne Lindjen e Mesme, thjeshte dhe vetem per te shfrytezuar rezervat e tyre te naftes.

  Mjafton te shikosh komentet e Europianeve, madje edhe vete Amerikaneve ne youtube mbi luften ne Siri, dhe thuajse te gjithe shohin Rusine si te vetmen force qe mund ta frenoje kete organizate terroriste nga perpjekja per ta kthyer gjithe Boten ne nje koloni te oligarkeve.
  https://youtu.be/Z6jSyqcrwVY

  Nga pikepamja teknologjike, Rusia po e tejkalon Ameriken edhe sipas vete eksperteve Amerikane.
  https://www.paulcraigroberts.org/2015/11/26/guest-column-from-george-abert-formerly-of-air-force-intelligence/

  Fatmiresisht nuk ka gjasa te ndodhe nodnje lufte tani afer, se jo vetem jemi rreshtuar ne anen e gabuar te historise, por edhe ne ate te humbesit.

  Reply to this comment
 2. MH August 1, 12:52

  Z.Duka.
  Bota ecen para dhe konkretisht cvishen drejt cullakllekut.
  Kete po ben shqiperia.Nga vesh-mbathje nga koka tek kembet kostum hermetik per te mos e shpuar as plumbi.Terzi Saliu na cveshi cullak.Lakuriq me duar ne xhepa ne pershtatje me deshiren urdher te UDB-ashit Beograd.
  Tashti trapi asht i manget edhe ne biznesin e vet qe ka firo.Por Ju i nderuari Duka ia keni numrue bukuri.Cdon ushtria e jone ne Avganistan.Kur ti si Trap nuk sakrifikon ushtaret amerikan nese plas lufta ne shqiperi.
  Ne keto lidhje dhe perdridhje nuk pyetet shume shume Presidenti.Jane te tjere qe interresohen e mbajne gadishmeri per cdo gje qe mund te levizin ne Ballkan.E ne vecanti aktualisht ne Kosove.Urdheri i prere ndaj kulisave serb.Mos krijoni dhune.Kam ne gadishmeri 4000 trupa per te vendosur qetesine.
  Nga kjo kuptohet ndrrimi i stilit.Nga me forcat tona,ne ate me forca uha mbrojme lirin e pavarsine.Kjo nji mrekulli.Luftojne te tjeret ne spektator o me duartrokitje ,o me rrahje shelmash per toke.
  Enigma vashdon: Ku ishim e ku jemi!

  Reply to this comment
 3. Arben August 1, 13:28

  Hahahahajajajjajjaajajjahahhahaha

  Ushtri ndoshta kishim, phone nuk kishim cfare te

  Mbronim me te.

  Vetem jeten prej skllavi.

  Hahhahhahhahajjajjajajja

  Reply to this comment
  • patrioti August 1, 16:04

   Kur komenton edhe ti Arben turku , qe nuk ke as dy pare mend ne koke , edhe te kesh dy by..e , nje t’a çash e nje t’a mbash se te duhet per te dhje.e . Po ike e shporru o derdimen islamik . Allahu te haje bar !

   Reply to this comment
 4. vjola August 1, 17:09

  E thene aq sakte sa nuk thuhet me bukur , ashtu si c’di vetem Arben Duka.

  Reply to this comment
 5. pelivan August 1, 17:37

  Shtateqind mije familje,
  shtateqind mije bunkere,
  Na takonte seicilit
  nganje per çdo dere!…

  O Zot,mos ardhte
  kurre nje lufte e re
  se do shuhej bota
  do shpetonim ne!…

  Reply to this comment
 6. TT August 1, 21:38

  Mbaji lotét poet
  Dhe lére nostalgjiné
  Se ushtria Dullés,
  Morri arratiné !

  Morri arratiné,
  Natén cau ferrat,
  Té parét gjeneralét,
  Pas tyre kapterat !

  Kapterat e ushtrisé,
  Ia mbathén népér bot,
  Téré arsenalin
  E lané fare pa zot !

  Pa zot lané armatimet,
  Trimoshat e ushtrisé,
  Uniformat zhveshén,
  Me urdhér té partisé !

  Uniformat zhveshén,
  Dhe dolén krejt cullak,
  Si shpérblim vec morrén
  Pensionin qesharak !

  Reply to this comment
 7. h August 2, 08:00

  Nga futja në NATO ,kanë fituar ushtritë
  e saj sepse dëfrehen dhe tallin bythën
  kur shohin ushtarët dhe ushtrinë shqiptare.

  Reply to this comment
 8. VLERI August 2, 10:03

  O miku im, poet , Arben Duka! Prej nesh, kësaj meseleje pre io thonë: me veprimtari të huaja…, por, -as me mjete të huaja, nuk hyhet në parajsë as në arë…
  Imperilistët, pasi e goditën me thika prapa shpinës, mbi 10 vite të demon-kracisë feudsl-kapitaliste, Shqipërinë Jone, bashkë me bashkëpunëtorët e tyre servilë-katilë; të djathtë e të majtë, me goditjen e pamëshirë të komunistëve dhe të sistemit ngadhnjimtar, të socializmit, Shqipërinë, e lanë pa ekonomi, pa industri, pa bujqësi, pa polici, pa ushtri të fuqishme etj…,duke e parë rrezikun serioz që, Serbia Fashiste, po kërcënonte dhe po vepronte ushtarakisht që me ambiciet e pakufishme të pushtimeve të trojeve shqiptare, të dilte dhe në detet tona; Adriatik e Jon,-pas një viti e ca Luftë Çlirimtare, nga UÇK-ja, Heroike, NATO-ja, disi, mezi u zgjuan nga gjumi; (me nder jush), lanë m… me shu…; kinse, po e detyrojmë të kapitullojë Serbia pushtuese; së cilës pas kësaj lufte të përgjakshme dhe të pabarabartë; (jo luftë midis dy shtetesh me ushtri të rregullta), me armatime të barabarta etj, bashkë me politikanët shqipfolës në Europën “e re” , në Paris, në Vjenë, në Bruksel i bënë dhe po i bëjnë lëshime të mëdha, tejet katastrofale për të sotmen dhe të ardhmen e kombit shqiptar.
  Lavdi Komandant, Enver Hoxhës!
  Lavdi dëshmorëve të atdheut!

  Reply to this comment
 9. info analitike August 4, 19:24

  Aha o bejtexhi te takon te besh prapa marsh se ke dale kunder vijes se partise qe kerkon ta beje Kucoven baze te NATO-s. Nuk ka me keq se te katandisesh ne karagjoz ne pleqeri.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*