Mora prej teje një letër…

August 7, 2018 14:28

Mora prej teje një letër…

E dashura ime, mora prej teje një letër që më ka lumturuar.

Në të thuhet çdo gjë që një njeri mund t’i thotë një tjetri e sidomos thuhen ato që vetëm ti mund të m’i thuash.

Secili nga ne është bërë tashmë aq shumë fat i tjetrit saqë fjalët mund të shkojnë këtu fare pak.

E prapëseprapë çdo herë çuditem pa masë  nga fakti që në një kohë të rrëmujës së madhe, dy jetë kaq të ndryshme u bashkuan kokërr për kokërr.

Është e çuditshme si u kthye çdo gjë në dashuri. Si ndodhi që shumë gjëra që gjithë jetën i kam urryer, u bënë të rëndësishme e tërheqëse e të tjera gjëra që më parë i lakmoja e i kerkoja, u zhytën në harresë.

Çfarë mund të lumturojë më tepër se përputhja e plotë e ndjenjave?

Si ka mundësi që për mua çdo gjë që ekziston në këtë botë, ndriçohet nga këto rreze, të një ndjesie të pafund!

Sa larg e pa vlerë duket tani shkëlqimi i rremë i aventurave, shqetësimet, prirja fëminore për të prishur para pa kriter.

Ti je kupë, je zemër e hapur, je gjithmonë e gatshme.  Unë të dua dhe çdo gjë tek unë rritet e turret prapë drejt teje.

Përqafomë fort e dashur, përqafomë, sepse nganjëherë më kaplon frika nga gjerësia dhe plotësia e ndjenjave, aq të reja janë ato për mua.

Është sikur malli i ngarkuar të jetë më i rëndë se vetë anija që tani po e çon era në det të hapur.

Kjo është një frikë e kotë dhe në përgjithësi nuk është fare frikë, vetëm se është grumbulluar aq shumë dashuri, saqë mbrëmjeve më erren sytë e çdo gjë mbulohet me hije.

Ja, pra, sa shumëpërulem e gjunjëzohem para asaj që ndiej…

****

Shkëputur nga romani “Thuamë se më dashuron” nga Erich Maria Remarque

 

August 7, 2018 14:28
Komento

2 Komente

 1. Nji ndjenje pa Ty ,s'eshte me Ndjenje ... August 7, 17:49

  Lexon te Tilla Fragmente qe na afrohen ktu ,
  ne kte Forume ,nga miq te panjohur , por qe sigurishte ndajme te njejtat pasione mbi Letersine dhe ty automatikishte te shkon mendja ke” Ajo ” qe ishte Ndjenja jote inspiracioni gjithckaje ti shkruaje ne letrat pafund , te cilat mbasi i beje si ato anjet e vogla prej
  letre ,qe te kujtojne femijerine ,i nisje ne detin e forumeve ose diku tjeter ,frynte era e Literatures .

  Dhe ky Fragment i ji nder shkrimtareve me te dashur
  Gjerman per brezin tim , me ben te shofe
  “Ate ndjenj ” mbi Anijen ne Horizont …
  dhe dicka Fillon rreh me force Brenda gjoksit tim .
  Eshte Ajo ?

  Pyes un leht diku Brenda gjoksit tim .
  Thuam ,se vetem ty te besoj .
  E nji ze i ngroh degjohet lehte ,
  sikur nuk do te te lendoje plaget :

  Eshte shpresa …!

  Jane Momente qe te afrojne ate qe ty te mungon .
  Por edhe kjo eshte e perkoheshme . Gjithcka eshte realive sot edhe ndjenja e shpreses vete.
  Kam kohe pa e par . S’e di ne se do ket ndryshuar !
  Ai largim nga ai ishull , ndarja nga ajo ndjenje ,nuk ka qen kurr e lehte .Muajt e pare ,ti s’e ndjen shume mungesen ,por kjo ndjenje e turbullt merie dhe e mpirje ,me kalimin e diteve behet e padurushme .
  Ti mbledh koken me duar ,si te kerkosh diku nji Idee ,nji forc ku te mbahesh ,por me kot …e ti kupton ,
  se pa “Ate” ndjenj …ti s’jeton dot !!!

  i dergova nji sms dhe po mbaja frymen deri ne nji
  pergjigje te saj .
  Kaluan ore , dite ,muaj, me shume se nji vite ,

  Heshtje …Fantazme ,

  qe un te kuptoja se Ajo Ndjenj kishte vdekur e se un,

  duhet te largohesha ,perfundimishte nga ai mendim.

  Por me kot…
  ishte e kot ,
  gjithcka luhej ne koken time ato Momente .
  Intuitiv un ndjeja ,se nji Drit ndriconte gjithmon
  Brenda nji Shpirti dhe un besoja qorr mbi ate ndjenje .
  E tille eshte ajo Ndjenje …Dhe un e Dua Ate pafund …
  Kjo eshte pra Ndjenja , kjo Aventure e guximeshme ,
  nganjiher plot rreziqe ,qe Jeton mes te pariturave te
  asaj Bote ,
  por qe prodhon aq shume Emocione te bukura ,si Ajo …

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin