E dini pse ju hapet goja në mënyrë të pavullnetshme?

April 21, 2017 11:48

E dini pse ju hapet goja në mënyrë të pavullnetshme?

Hapja e gojës është shenjë e mungesës së gjumit dhe lodhjes.

Të gjithëve njerëzve u ndodh dhe besohet kjo gjë është ngjitëse.

Nëse shihni dikë që i hapet goja , duket se truri juaj perception që ju duhet të bëni të njëjtën gjë. Është një veprim mëse normal, por që duhet të shqetësoheni nëse ju ndodh shumë shpesh.

Sipas ekspertëve hapja e gojës është një mekanizëm i cili ka si qëllim rritjen e oksigjenit në gjak dhe mund të ndodhë kur truri juaj është i mbingarkuar.

Kjo është një nga arsyet e këtij veprimi të pavullnetshëm, por më poshtë do të lexoni të gjitha shkaqet e tjera që lidhen me këtë fenomen.

1.Çrregullime të gjumit. Gërhitja gjatë natës apo pagjumësia mund t’ju bëjnë që të nesërmen goja t’ju rrijë vetëm hapur.

2. Medikamente të caktuara njihen të kenë efekt anësor hapjen e gojës.
3.Hapja e shpeshtë e gojës është gjithashtu shenjë e dehidratimit.
4.Qarkullimi i dobët i gjakut ndikon në sasinë e oksigjenit që transmetohet përmes gjakut. Kur kjo sasi është e vogël goja hapet automatikisht për t’u mbushur me oksigjen.

April 21, 2017 11:48
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*