E dini se emigrantët shqiptarë themeluan xhaminë e parë në Amerikë?

August 10, 2017 11:33

E dini se emigrantët shqiptarë themeluan xhaminë e parë në Amerikë?

 

Në rubrikën “Foto e Ditës”, Ambasada Amerikane ka sjellë një kuriozitet mbi historinë e shqiptarëve në Amerikë duke ngritur një pyetje për ndjekësit e saj në Facebook.

“Fabrikat Peppermell në qytetin e Biddeford, Maine. E dini se në 1915, myslimanët në Biddeford të Maine themeluan xhaminë e parë në Amerikë? Pjesa më e madhe e tyre ishin familje që punonin në fabrikat Pepermell. A e gjeni dot se nga cili vend i Europës vinin ata emigrantë?”, shkruan ambasada amerikane në Facebook duke postuar dhe foton më poshtë.

Përgjigjen po e japim ne.

Kanë qenë pikërisht emigrantët shqiptarë që themeluan xhaminë e parë në Amerikë.

Në vitet 1900 në Amerikë shqiptarët nisën të themelonin një sërë shoqërish patriotike.

Një ndër to ishte edhe “Shoqëria Muhemedane Kombëtare”, e njohur edhe si Shoqëria Fetare Muhamedane Shqiptare.

Kjo organizatë fetare dhe patriotike e myslimanëve shqiptarë, u themelua më 11 prill 1915, në qytetin Biddeford, Maine, SHBA.

Po në vitin 1915, në Maine u ndërtua xhamia e parë nga shqiptarët në SHBA, kurse në vitin 1919 në Connecticut u ndërtua xhamia e dytë.

August 10, 2017 11:33
Komento

10 Komente

 1. Karamahmuti i albanis August 10, 12:06

  Me mire te kishin thene u themelua nga shqiptaroturqit qe ngren sumen perpjet edhe ne mes te plazhit.edhe sot gra te ketyre mjeker pa lare xhihadiste lahen ne det me rroba deh ferexhe qe jane turp ti quash shqiptare.Keta sumperpjet na e mbushen vendin me xhami dhe duki si vend arabik.
  Ne Tirane cdo nate na cane mendeten hoxha fix ne 8 e 10.
  Edhe ne duhet te mburremi se kan themeluar xhamin ne ametik.Shkoni shikoni edhe ku falen shqiptaret e filadelfias ne nje lagje jevgjish e drogaxhinjsh ne ate pisllek qe quhet xhami

  Reply to this comment
 2. MUSTAFAI August 10, 12:27

  UUUURRRRAAAAA!
  Turqi nga mendja kane qene kudo ku kane shkuar skiptarte..!?

  Reply to this comment
 3. karamahmuti i albanis August 10, 13:42

  pse nuk i nxirni komentet apo edhe ju jeni nga ata sumperpjetet qe themeluan xhamin e pare ne amerike dhe vazhdoni ta mbushni Shqiperin me minare qe duken si raketa.

  Reply to this comment
 4. mao ce dun August 10, 14:27

  shqiptari eshte lloje kafshe, qe shkon kunder rrymes…….

  Reply to this comment
 5. shqip August 10, 14:34

  S’kish si ndodhte ndryshe . Bashkesite e tjera e kishin ndare mendjen . Ndonje shkolle , ndonje istitucion kulturor , ndonje biznes ….. Ndersa shqipot muhamedane nuk e shtynin dot diten pa i ngritur perpjete te ndenjurat . E dinim qe s’kishim ndonje primat . Po qe t’ja kalonim edhe Jemenit apo Sudanit , nuk e kishim menduar . Jam kurioz te di . Ne kemi qene muslimanet e vetem ne (H)a- mer – ik ?

  Reply to this comment
 6. Mark.uk August 10, 16:24

  Turqit shqipfoles duhej te thuhej.Ata kan qen mbeturina te ngelura nga turqit.Prej tyre Europa na ndau ne pes shtete.

  Reply to this comment
 7. Lalai August 11, 00:13

  Mos besoni shume cka shkruhet pa verifikuar me pare burimin.

  Reply to this comment
 8. Arben August 11, 02:37

  ALLAHU EKBER.

  Reply to this comment
 9. Plaku Xhuxhumaku August 12, 01:22

  Epo paskan bere hyner te madh. Ja pra qe kemi me cfare te krenohemi, pervec Enver Gjirokastres sigurisht.

  Reply to this comment
 10. Mark.uk August 12, 13:32

  Shko ne turqi e te pastrohet vendi o turk shqipfoles.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*