INTERVISTA / “E drejtë ekskluzive”, ministri i jashtëm grek këmbëngul për zgjerimin e kufirit detar: Dakordësi me fqinjët? Vetëm kur të shfaqet e nevojshme

September 19, 2020 14:29

INTERVISTA / “E drejtë ekskluzive”, ministri i jashtëm grek këmbëngul për zgjerimin e kufirit detar: Dakordësi me fqinjët? Vetëm kur të shfaqet e nevojshme

Në një intervistë për mediat greke, Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Dendias ka deklaruar se institucioni që ai po drejton, po shqyrton veprimet e duhura për shtrirjen e ujërave territoriale të Greqisë në 12 milje në detin Jon.

Dendias është shprehur se pas dy marrëveshjeve me Italinë dhe Egjiptin, ka ardhur momenti i duhur që Greqia të ndërmarrë hapa të mëtejshëm.

“Në objektivat e qeverisë greke është të përcaktojmë gradualisht, në përputhje me të Drejtën Ndërkombëtare, të gjitha zonat detare të vendit. Kur shfaqet e nevojshme, në dakordësi me fqinjët.

Pas dy marrëveshjeve me Italinë dhe Egjiptin, ka ardhur momenti i duhur që Greqia të ndërmarrë hapa të mëtejshëm.”- tha Dendias.

Sipas tij, Greqia do të ushtrojë një të drejtë ekskluzive e të njohur për të gjitha vendet nga e Drejta Ndërkombëtare për Detin dhe që nuk i nënshtrohet asnjë kufizimi ose miratimi nga palë të treta.

“Ministria së Punëve të Jashtme po shqyrtojnë veprimet e duhura për shtrirjen e ujërave territoriale të Greqisë në 12 milje, fillimisht në detin Jon, si dhe në vijim do kryhen përgatitjet për zgjerimin në zonat e tjera. Do të ushtrojmë një të drejtë ekskluzive e të njohur për të gjitha vendet nga e Drejta Ndërkombëtare për Detin dhe që nuk i nënshtrohet asnjë kufizimi ose miratimi nga palë të treta”, është shprehur ministri ne nje intervistë për mediat greke.

Ndërkohë, ai sot ka pasur edhe një bisedë me Sekretarin e Pergjithshëm të NATO-s, për sa i takon situatës me Turqinë.

h.b/dita

September 19, 2020 14:29
Komento

27 Komente

 1. Erhard September 19, 14:58

  Greqia e thote hapur:Ne do shtrihemi ne 12 milje!
  Po Rama prap do mbllacise po keto qe thote greku?
  Ja pra qe greku ia hodhi poshte palen e trete Rames,po vete Rama per cfare do ta coje ne gjykaten nderkombetare Greqine,kur vete nuk ka shprehur asgje se cfare te drejtash i takon Shqiperise?
  Te doli boja,Rama,o tradhetar si Esat Toptani!

  Reply to this comment
  • ! ! ! September 19, 20:49

   Erhard , per te folur si njeri normal , mjafton te njihesh me konventen nderkombetare te v.1982 per detin ! Mjaft me idjotesi , qe nxitoni me budallallek per te dhene mend , kur nuk kini as idene me te vogel te konventes perkatese , qe Shqiperia e ka firmosur dhe perfituar avantazhet e lejuara shume vite me pare , se sa kerkon sot Greqia dhe ato jane te pa negociushme . Si te dalka Toptan , Edi rama , kur Saliu edhe sot kembengul me force per tktjimin e tradhetise kombetare qe beri bashke me Ilir Meten , kur i falen Greqise rreth 45o km2 det , vetem per te pasur perkrahjen e tyre qe te rrinin ne pushtet ? Pse flisni kaq pa pergjegjesi ?! Eshte ministri grek ai qe po perserit ate qe shkruan pak dite me pare disa nga ekspertet shqiptare te kesaj fushe , por ti , duket se nuk e ke ndjekur rregullisht shtypin tone .

   Reply to this comment
   • Raimond vlonjati September 20, 01:34

    Greket njohin vetem forcen, azgje tjeter.

    Ndaj do Zoti, Erdogan i qellon , qe tua fusi hunden ne mmut

    Reply to this comment
   • Niku September 20, 01:51

    Nuk është ashtu ti me pikëçuditëse. Grekët mashtrojnë me 12 miljet detare. Ajo zbatohet kur distancat janë të mëdha, si me Italinë apo Egjyptin. Në rastet e Jonit dhe Egjeut që brigjet janë afër, nuk mund të zbatohet, prandaj duhet marrëveshje midis dy vendeve. Ligji ndërkombëtar nuk e zgjidh konfliktin. Për të marrë pjesë nga e jona, grekët thonë që pasi të kalojë vija e mesme midis Shqipërisë dhe shkëmbit Barketa, të largohet nga ishulli I saj jo me 6 milje, por me 12 milje, kështu që i afrohet kanalit të Otrantos! Pra barazon shkembijtë dhe ishujt e vegjël me kontinentin! Kjo është e padrejtë dhe ligji ndërkombëtar nuk t’a zgjidh. Shqiptarët të mos pranojnë sepse është tradhëti e pastër.

    Reply to this comment
 2. DETI MESDHE September 19, 15:00

  Ik provoje dhjakonar grek te zgjerosh bythen tende ishullore greke 6 milje ose 12 milje, me pale te dyta dhe te treta si shteti kontinental Turqia, dhe ta tregojne mire sa te vlen lekura.

  Keshtu eshte kur gjen te korruptuar dhe servil pushta te djathte apo te majte ne Shqiperi, qe per bythen personale te pushtetit, shesin Sovranitetin e Shqiperise.

  Reply to this comment
  • Lala September 19, 19:41

   Kur Enveri mbante 15 milje pse nuk e kruante me qeramidhe ky Deda nga Himara.

   Reply to this comment
  • alphade September 21, 00:30

   Sipas kesaj “llogjike greke” mund te marrim “vice-versa” ,
   qe Shqiperia ta shtrije kufirin e 12 miljeve nga Ishujt e Ksa-
   milit ne drejtim te Korfuzit. Me siguri Historia do te kthehet
   aty ku ka qene mijra vjet perpara.. Te pakten gjysmen e Korfuzi i kthehet te zotit,dmth. SHQIPERISE ! PSE VETEM
   GREQISE I TAKON TE SHTEIHET 12 MILJE ?! MONTEGO
   BEY I KA PERCAKTUAR QARTE MUNDESITE E SHTRIRJES
   NE DET TE NJE SHTETI . ,.?! CDO GJE ESHTE RELATIVE,
   NE NJE SHTET ME NJE NGUSHTICE 3 MILJE,SIC ESHTE
   RASTI I KSAMILIT ME KORFUZIN NUK MUND TE ZBATO-
   HET PARIMI 12 MILJEVE. PO KA VENDE,SIDOMOS NE
   AMERIKEN LATINE TE CILAT ZBATOJNE 200 MILJESHIN
   NE OQEANIN PAQESOR ,! SIKUR TE ZBATOHET KY PARIM
   NE EUROPE I BIE QE GREQIA TE MARRE GJITHE FRAN-
   CEN E ALEATIT TE TIJ NE KETO MOMENTE ,MAKRONIT !
   HAJDE CFARE UDHEHEQESI NA KA FRANCA,ME NJE
   MENTALITET PERANDORAK ! NUK E KUPTON ZOTI “MAKARON” SE JEMI NE SHEK 21.,,,, QUO VADIS !

   Reply to this comment
 3. mirel September 19, 15:08

  Kujdes, se eshte kurth grek qe te shtyjne shqiptaret ti drejtohen paleve te treta.
  Me e pakta, Shqiperia rezervon te drejten e mbrojtjes se kufijve te saj territoriale.
  Greqia i ha mutin detit nese Ramuti kurva nuk firmos ndonje pisllek. Pislleku behet dhe me Gjyjkaten Nderkombetare, ku greket po perpiqen ti shtyjne shqiptaret me kete lloj gracke.
  Sic flet greku per te drejtat e tij, ashtu duhet te flase dhe Shqiperia per te drejtat e Shqiperise.
  Po deri tani, Kerministri shqiptar ka folur per te drejtat e Greqise..

  Reply to this comment
 4. Korçari September 19, 15:38

  Per Turqine deklaroi se mund ta zgjidhin ceshtjen ne gjykaten e Hages nese nuk funksionojne negociatat. E drejta juaj fillon atje ku mbaron e drejta e shqiptareve. Asnje milimeter det. Ne Hage ose pirdhu.

  Reply to this comment
  • mirel September 19, 21:04

   Ne Hage per Camerine, jo per Detin. Perndryshe loja behet ne favor te Greqise.
   Absolutisht duhet nje fushate e forte e Shqiperise per Camerine. Po kurva Ramut as qe e ze ne goje

   Reply to this comment
  • Remo September 20, 09:30

   Disa ketu jane ne kafenene e lagjes dhe mbas dopios se shtate shikojne enderra me sy hapur si ky me lart qe te con ne Hage per “ceshtjen e detit” Zot na ruaj!

   Reply to this comment
   • Lili qe sheh endrra edhe i realizon! September 21, 15:51

    E disa qe moti i kane zvesh breket…
    My moto is believe in your dreams,they will become true! Bile edhe ne murin e Berlinit ne 89 e kam pas shkruar,me moton tjeter berlin 89 tirana 90!
    Edhe a po sheh u ba,
    Edhe nje tregim tjeter per ty joenderrimtari : dikur ne Pariz ku kishim shkruar ne librin e expozites te engjell berishes rrnofte kosova republike,Ambasadori i yu na tha sa te jem une gjalle ju kur nuk do shkelni kosoven ! E a di ti cka? Une sot jam ne kosove e ai jo!

    Reply to this comment
 5. DETI MESDHE September 19, 15:43

  Ik provoje dhjakonar grek te zgjerosh bythen tende ishullore greke 12 milje ose 6 milje, me pale te dyta e te treta si shteti kontinental Turqia, dhe ta tregojne mire sa te vlen lekura.

  Keshtu eshte, kur gjen te korruptuar dhe servil pushta te djathte apo te majte ne Shqiperi, qe per bythen personale te pushtetit, shesin pa asnje meshire Sovranitetin e Shqiperise.

  Reply to this comment
 6. Niku September 19, 16:14

  Jo more!!! Cila e drejtë ndërkombëtare t’a jep me 12 milje duke barazuar ishujt dhe shkëmbijtë me kontinentin! Qeveria shqiptare t’a marë shtruar, duke i vonuar bisedimet, sepse këta e kanë marë me nxitim. Grekët kujtojnë se vetëm ata janë të zgjuar!

  Reply to this comment
 7. Arben September 19, 16:33

  Shtet fallco, pompuar nga perëndimi strategjia përça e sundo

  Reply to this comment
 8. Hosteni September 19, 16:42

  Nikos Dendias eshte shqupist. Kerkon te demtoje liderin global.

  Reply to this comment
 9. HEU BRE ! DREQIA S'PYET BO SI PO JA DON BOTHA E VET ❕ September 19, 17:02

  SHKOFSHI NE DISA MILE N’ DREQ

  E MOS U KTHEFSHI MO NE KTE NE KTE JETE

  JU I DUHENI VETEM DREQIT

  Reply to this comment
 10. Gzim Kulufi September 19, 17:50

  Nwse 12 milje i takojne ishujve, shelfit kontinental dihet ti takojne pa aq, ne mos e edhe me shume! Atehere, ne bisedimet dypalshe duhet pare edhe 12 mileshi i Shqiperise! Bisedime te mbara!

  Reply to this comment
 11. Dardan September 19, 17:53

  Greqia do lufte me Shqiperine-
  Shqiperia duhet te ngreje popullin ne kembe
  dhe armatoset nga Turqia.

  Reply to this comment
  • mirel September 19, 19:32

   Tradhetaret e Shqiperise po e fusin ne Lufte Shqiperine.
   I djane precedent per detin dhe varrezat, dhe kaq deshen greket te kerkojne me teper.
   Antishqiptaret e pare jane ne Tirane

   Reply to this comment
 12. info analitike September 19, 17:56

  Vini re shoke, Greqia perhere e me teper ve theksin tek termi “zgjerim” nderkohe qe kriekaqoli rrotullohet me cicmice si kali ne leme pa i dhene nje pergjigje te prrere por duke folur per gjykata e pale te treta. Cuni i Sules po ia hedh paq edhe pse beri qejf buzuqeve me Kotziasin duke tregtuar kufijte detare te Shqiperise. Me siguri edhe qy si Besa e Lleshaj do te largohet i zemeruar se nuk u respektua dhe u ndje i fyer.

  Reply to this comment
 13. Remo September 19, 18:52

  Nuk kane te ngopur keta! Ky Dendias ka origjine Shqipetare dhe ky eshte i keq. Po kush do tu pergjigjet ketyre,kush do ta beje! Tani hedh nje shashke ky qorri e s’meret vesh me!!! Ka 11 vjet kjo histori. Na jane neveritur ne maksimum!

  Reply to this comment
 14. demo September 19, 20:21

  Shko provoje ne Detin Mesdhe,kufi me Turqine.Atje provoje me pare zgjerimin me 12 milje.
  Rama nuk i ka kopetencat te flase per TE DREJTAT ESKLUZIVE TE GREQISE.,sepse fjalorin e Rames po perdor grekafoni dendias/
  Nuk i kishte kopetencat te bente edhe negociatorin midis Turqise dhe Greqise,sepse Merkeli i mbylli deren.

  Reply to this comment
 15. Erdogan September 20, 14:37

  Shqiperia qe u zgjerua ne 12 Milje Det Territorial ne 1990 nga kush mori leje?
  Mos kishte ne kufi Tur-qine?
  E drejta nderkombetare e ka te qarte per te gjitha shtetet,por Shqipetaret e Arnautistanit nuk kuptojne qe Turqia eshte akoma prezente ketu.
  Te jesh myslimane,te kesh emer turk,te festosh Barjam,Novruz,Namaz,te urresh ate qe nuk u turqizua dhe ta quash veten “Ilyre apo Pellazge” eshte turp i Zotit.
  Po keshtu edhe per katoliket e Republikes Popolare te Vatikanet.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim