Projekti i Piramidës/ Rama: Erioni mori Tiranën për ta zgjuar nga gjumi

May 16, 2018 13:23

Projekti i Piramidës/ Rama: Erioni mori Tiranën për ta zgjuar nga gjumi

Nga një ngrehinë, ndërtesa ikonike në qendër të kryeqytetit sikurse është Piramida, shumë shpejt do të kthehet në qendrën më të madhe të zhvillimit të teknologjisë së informacionit në rajonin tone.

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj së bashku me Kryeministrin Edi Rama dhe Michael D. Granoff, Drejtor i Bordit të Fondit Shqiptaro-Amerikan të Zhvillimit, morën pjesë në prezantimin e projektit transformues të Piramidës në qendrën më të madhe multifunksionale për të rinjtë, e fokusuar kryesisht në arsimimin digjital, por dhe të artit e kulturës sipas modelit “TUMO”.

Kryeministri Rama vlerësoi kryebashkiakut Veliaj për zgjimin e Tiranës nga gjumi dhe për transformimin e saj në këto vite.

Kemi pasur shumë përpjekje gjatë viteve  dhe me Erionin kemi diskutuar që në fillim kur ai mori mandatin për ta zgjuar Tiranën nga gjumi. Vazhdimisht pyetja ishte çfarë mund të ishte që mund ta mbante godinën gjallë? Është e vërtetë që në fund erdhëm te pika që kjo godinë duhet t’u shkonte fëmijëve dhe të rinjve”, tha Rama.

Kreu i qeverisë e cilësoi projektin për rivitalizimin e Piramidës dhe projektin Tumo, si një nga projektet më të bukua që ka tejkaluar të gjitha pritshmëritë duke shkuar “përtej ëndrrës time më të bukur”.

Erioni kërkonte për ta kthyer këtë në një qendër për këtë pjesën e të rinjve trendi të Tiranës, një komunitet gjithsesi minoritar brenda komunitetit të madh të të rinjve të Tiranës. Gjë që mund të rrezikonte që ta kthente në një qendër rinore  të ardhur me sforcim në kohë. Ndërkohë që unë i thosha fëmijët, fëmijët, fëmijët. Sigurisht besoj se kjo është më shumë merita e Zahos se e imja.

Dhe e mbaj mend shumë mirë një ditë kur Erioni më telefonoi i ekzaltuar si gjithmonë në fakt, edhe kur telefonon për një pusetë, edhe kur telefonon për një projekt transformues me pasoja për brezat dhe më tha:E gjetëm lal. U zgjidh kjo punë”.

Më foli për Tumën dhe është diçka sinqerisht përtej ëndrrës sime më të bukur”, nënvizoi ai, teksa shtoi se ky projekt për herë të parë arrin që të bëjë bashkë të fëmijët dhe të rinjtë me teknologjinë.

““Është diçka e jashtëzakonshme dhe unë dua t’i komplimentoj me shumë përulësi ideatorët e kësaj qendre sepse besoj që është një model që arrin të bëjë bashkë dy gjera që duken shumë të largëta për njëra-tjetrën, fëmijët dhe teknologjinë. Arrin të bëjë bashkë duke u dhënë në njëfarë mënyre mundësi fëmijëve jo thjesht të mësojnë të përdorin teknologjinë, por për t’ju dhënë mundësi që të orientohen”, u shpreh Veliaj.

Rama deklaroi se kjo nismë shënon një tjetër hap të madh në rrugën e vështirë midis të bukurës dhe shëmtirës në Tiranë. “Më vjen mirë që është krijuar kjo amalgamë forcash dhe energjish  që jam i bindur do të na garantojë këtë projekt dhe më vjen shumë mirë që është një tjetër hap konkret i madh që do të bëhet në rrugën shumë të vështirë mes së bukurës dhe të shëmtuarës në Tiranë sepse unë e kam shumë problem, kur ndeshem me njerëz që thonë s’kemi bukë, ç’na duhet sheshi, ç’na duhet pema, ne na duhet buka, na duhet uji, vaji .

Sigurisht patjetër, por një gjë e di me siguri dhe besoj që ka vende të bukura në botë që s’janë të pasura, por nuk ekziston një vend i shëmtuar që nuk është i varfër. Është një gjë e jashtëzakonshme për mua që ky vend i cili sot është një destinacion melankolik i shëmtisë të kthehet në një destinacion energjik i bukurisë sepse potenciali është i gjithi këtu, sfida për të përdorur të kaluarën si kalë për të ardhmen, këtu është e zgjidhur”, deklaroi Rama.

o.j/dita

May 16, 2018 13:23
Komento

16 Komente

 1. Dibrani May 16, 13:51

  Rama i gatshem ti marr meritar e kryebashkjakut Veliaj

  Kryeminister deshtak

  Reply to this comment
  • shvejku May 16, 20:18

   Zoti krieminister!
   A e di zotrote bashke me kriebashkiakun tend adoleshent se Bashkia e Tiranes nuk fillon e mbaron ne qender deri tek Pazari i ri,por ka 1 milion banore dhe qe zonat me te varfera jane ish komunat e dikurshme?
   Nga te varferit duhet ta kishit filluar punen e jo nga te pasurit!
   Keni harxhuar miliarda ne qender dhe keni lene ish komunat si ne Zululand!
   Dhe mburreni se paskeni nxjerre Tiranen nga gjumi!
   Po pse Tirana fle ne sheshin Skenderbej,ne bulevardin e Ri apo ne Pazarin e Ri?
   Ju shpelafte kanuklla o krietar,qe vetem per karrigen tuaj mendoni!
   Puna juaj matet me ato cfare u keni ndryshuar te varferve,o z.krietar e jo sa miliona u keni dhene te pasurve!
   Beni 20 investime ne njesine 5 dhe asnje investim ne Yzberisht!
   A e dini ju se banoret e Tiranes jane te barabarte ne te drejta e jo sic i keni ndare ju ne kategori si dikur bujkroberit?
   Shporrem Berishen qe dilte per nje wc duke prere shiritat,filluan edhe keta pordhacet te dalin cdo dite duke dhene lajme se do bejne namin ketu e atje,por qe nuk po shohim gje!
   Jane bere karagjoze si dikur Pal Vata edhe keta!
   O z.krieminister!
   Ka mbaruar koha e Kombinatreve te Celikut te Partise,por populli do te jete mire atje ku banon vete e jo te coje femijet nga kombinati ne Farke per te luajtur ne lodra!
   Se po te ishte kaq kollaj,kot i keni harxhuar milionat,se kemi Disneyland-in ne Paris dhe i cojme atje femijet!

   Reply to this comment
  • mateo May 16, 21:12

   E mori Tiranen per ta MJELE,o z.kryeminister!
   Se keni shpenzuar miliona per zona qe nuk banon njeri dhe keni lene ne mjerim 70% te banoreve te Tiranes!
   Nuk mbaron Tirana tek stacioni i trenit o njeri!

   Reply to this comment
  • Doni apo nuke doni ju o mije kenetash,Drejtesia do te BEHET. May 17, 08:27

   O Dibran,cfare meritash te veiajvicerit do te marre ramavici,ate te perjetesimit te Piramides,apo ate te berit kriebashjak?Ngritjen e Piramedes e ka amanet nga i ati tek i biri,nipi e nje djalle e gjysem qe po cvatin Shqiperine,kurse ate mpleksje te fondit shqiptare-amerikan e ka trashegim nga Enveri qe deklaronte se ne tre shqiptare dy jane te partise .Mjaft me,me hymnizime ndaj te pabrekeve qe i la dita,e miljonere i ngysi nata,duke grabitur e tjetersuar pasurind kombetare e private nga fuqia e superorruptuar dhe e kriminalizuar e te tre pushteteve ne Tiranen zyrtare.Ujqerit dridhen e perdrdhen prej gradimit kater shkalle,por po vjen ma minuti qe populli,SHBA,BE e Ligji dhe Zoti vulen e zeze do ti vere ne balle,koha eshte e maskarenjeve,por Shqiperia ka qene,eshte dhe do te mbetet e shqiptareve dhe e miqeve vertet te saje.Prisni se nuke keni pare gje akoma,kure e djeshmja dhe e sotmja do t’u mbetet nje ender dhe e nesermja e afert nga superlukset me drogen,kortupsionin e Pramiden e Enverit dhe koncesionet mafjoze ne bangen e akuzes dhe pas saje ne nje fund te turpshem e pa kthim.Politikave shit kysher e ushqe djallin i mbaroje vaji kandilit,ashtu sikurse futbollit me dy porta brenda bandave blu-roze me nje barre krimesh e korripsionesh mbi supe.Dhe se fundi rinia nuke ka nevoje per superlukse e endrrat e gjushit,shokut e atit te Zahos,por per siguri strehim,e punesim se po marrin rruget e botes.zgerdhimjet,ironite,apo kerceminet neper podjume parlamenti e mbledhje partjake qe perfundojne per popullin doren ne qafe e gishtin pas,duke derdhur lot krokodilesh per te mashtruar e grabitur dhe shqyer prend e rradhes,pra popullin e popujt sikurse dije ne ish Jugosllave e vecanerisht ne Kosove,kete demagogji nuke e han me populli sapunin per djathe.Besoni,binduni e rrefehuni qe populli,SHBA,BE e Ligji dhe Zoti t’ju meshirojne.Mjafte eshte MJAFT se nuke do te kete leke te piset e pushtet brenda djallit qe t’u shoetoje nga nd shkimi.

   Reply to this comment
 2. Plaku Xhuxhumaku May 16, 15:09

  Po perse duhet qe per cdo pordhe qe behet ne Shqiperi duhet te dale Edvini dhe te beje komente. Me kujtohet nje histori e vjeter. U martua nje nuse qe kishte nje zakon te keq, pirdhte vazhdimisht. Nje dite qelloi edhe vjehrri i vjet aty kur pordhi nusja, dhe vjehrra qe ta shpetonte nusen nga turpi tha ah qe nuk me mbahen me pordhet tashti. Vjehrri qe e dinte si qe puna nxorri nje napolon flori dhe ia dha. Nusja e cuditur nuk ndejti dot pa thene: “Eh, kush pordhi e kush e mori napolonin.”

  Reply to this comment
 3. Karikaturisti Karikaturon 1 Karikaturë Karakteristike May 16, 17:14

  ————————————————————————————————————————————
  Saliu & Lulzimi i vune PIRAMIDES emrin e madh: QENDER KOONFERENCASH & PANAIRESH.
  Edi & Erioni po i vene PIRAMIDES emrin e madh: QENDER KOMPJUTERASH & RRESHKITESE.
  ————————————————————————————————————————————-
  Ne kushtet qe shqiptaret e rinj po rreshkasin prej 3 dekadash jashte Shqiperise EMIGRANTE & AZILANTE;
  UNE mendoj qe tani t’i veme Piramides emrin e saj te vertete dhe vleren e saj funksionale: AZIL PLEQSH.
  ——————————————————————————————————————————————————–

  Reply to this comment
 4. Karikaturisti Karikaturon 1 Karikaturë Karakteristike May 16, 17:15

  ————————————————————————————————————————————
  Saliu & Lulzimi i vune PIRAMIDES emrin e madh: QENDER KOONFERENCASH & PANAIRESH.
  Edi & Erioni po i vene PIRAMIDES emrin e madh: QENDER KOMPJUTERASH & RRESHKITESE.
  ————————————————————————————————————————————-
  Ne kushtet qe shqiptaret e rinj po rreshkasin prej 3 dekadash jashte Shqiperise EMIGRANTE & AZILANTE;
  UNE mendoj qe tani t’i veme Piramides emrin e saj te vertete dhe vleren e saj funksionale: AZIL PLEQSH.
  ——————————————————————————————————————————————————–
  Shënim Nr 1.
  -SI ARKITEKTURE HISTORIKE UNE GJITHASHTU E VLERESOJ SHUME, PRANDAJ PIRAMIDA DUHET RESTAURUAR, NUK DUHET TE SHEMBET.
  Shënim Nr 2.
  -SI AZIL PLEQSH QE POLITIKA PO SHNDERRON SHQIPERINE, NUK DUHET HARRUAR NE ÇDO CEP TE PIRAMIDES TE VEME NGA 1 UTURAK.
  —————————————————————————————————————————————————————————————————-

  Reply to this comment
 5. ERION FIKU May 16, 17:43

  -Edhe te rreshqas,
  -Edhe te mbjell fiq,
  -Edhe te dal ne televizor,
  MUA ME PELQEJNE SHUME.

  Reply to this comment
 6. Dash May 16, 17:44

  Hall me burre e hall pa burre…..shqiptarit si gjendet karari kurre…shyqyr qe po behen ca gjera o shqipoooo..rrace m..ti , kur sbehet gje , pse spo behet ,,,,kur behet pse u bese skemi buke, ,,,dhe baret e restorantet plot gjithe diten

  Reply to this comment
  • Arturi May 16, 17:59

   Hahaha … pikes i ke rene! 🙂

   Reply to this comment
  • everest May 16, 21:10

   O Dashi!
   Pse thua shgyqyr ti o trap se nhuk po i bejne mne paret e tyre po me te shtetit!
   Pse duhet t’u themi shyqyr kur Enver Hoxha ndertonte me mijra fabrika,uzina,kombinate,stadiume,pallate sporti,stadiume,hekurudha,rruge,vaporra,miniera,taraca,sera,pemtore etj,etj? dhe prap po e quani diktator?

   Reply to this comment
 7. romeo May 16, 20:04

  Zoti kryeminister!
  Ne se njerezit te kerkojne BUKE,PUNE,DREJTESI,zgjidhje hallesh te krijuara nga administrata jote e korruptuar,kete duhet te besh te paren,pastaj te merresh me objektewt moderne qe t’ia kalosh Europes e Botres!
  Pordhe me rigon mbetewt duke na mbvllacitur!
  Shgeshi Skenderbej eshte nje shpenzim i kotre dhe kriminbal se u ke hequr bvuken e gojes mijra qytetareve tre Tiranes!
  A mund te na trewgosh ne se bulevardi i ri prej 2 km ka kushtuar 29 milion euro?

  Reply to this comment
  • F .Sokoli nga Viqidoli May 16, 20:39

   hallall qumeshti sllobodankes !!

   Ne pese rrjeshta ke bere 7 gabime te renda gjuhesore dhe 3 rrena.
   .
   duke qene se je qeni Xen po te pershendesim me kete rapsodi per sali bolerishen o bole e sales:

   Ku e ke djalin nene Jovanka ?
   Ne Tirane, tek Sllobodanka,
   Na eshte kthy dhendrri n’pushtet
   Tash do te dalim n’selamet.
   Dobro doshli, daj Fazllici !
   E uron Shkelzen-o-vici
   Zdravo unuka Argite !
   Te gezojme qe erdh kjo dite !
   Tash fitojme ç’far t’na doje zemra:
   Pare t’pista, prona, tendera,
   Me rrite normen e fitimit,
   Jem bashkue me boten e krimit.
   2.
   Babe Salihi jep udhezimet,
   Si me i shtue superfitimet:
   “Gjithsecili ne klanin tonë,
   T’angazhohet ne korrupsion !”
   Ne mandat te pare si president,
   Jam tregu koqe, pa mend,
   Me duket vetja anormal,
   Pse nuk vuna kapital !
   Eshte momenti te fitojme sot,
   Vitet qe na iken kot,
   Due me u ba pasanik,
   Me jetue si sheik!!
   Objektiv i madh per mu:
   Keto milionat me i fitu
   Si ti fusim ne xhepin tone,
   Ka metoda ti pastrojme.
   Arme, droge e kontrabande,
   Jane per burrat: pune e rande,
   Ketu, Argite mos i fut hundet,
   Kem Shkelzenin per kesi punesh.
   More Shkelzen, t’ka baba trim,
   Je i lind per demontim,
   Ti Argita, bija ime,
   Fokusou n’ privatizime.
   Sokoleshe, ti moj malesore,
   Na e hap studion ligjore,
   Gjithe projektet qe ka shteti,
   Do i perlajme t’ tana per vedi.
   Ç’fare ka prona ky milet,
   Ne mal, n’fushe a ne bregdet,
   Turru pra, ti moj azgane,
   Me i kalu n’llogarine tane.
   Thuri planet me ngadale,
   Futju bregdetit me radhe,
   Nga Ksamili ne Velipoje
   S’leme parcele te na shpetoje !
   Ty Jamarber t’kam si djale
   T’i zaptosh tokat ne Jale
   Per Zenin kam tjeter plan
   Jane dy mije hektare ne Seman
   Nuk na vjen me fati ne dere,
   Ta shfrytezojme per te fundit here,
   Te mos mbese aset pa shit,
   Te mos leme prone pa grabit.
   Hyrjen n’ NATO, me sa te mund,
   Do ta shtyj ne maksimum.
   Po te na bajne neve anetar,
   S’mund te vjedhim si me pare.
   Do veme kapital pa mase,
   Do fitojme para me thase,
   Me i pastrue sipas ligjit,
   Kemi firmat e Fazllicit.
   Shkina ime, moj Argite,
   Mire i “qan” keto “sukses fite”
   Çdo projekt qe konsulton,
   Dhjete perqindeshin e “rrafshon”.
   Nga qe pronat ke synim,
   Po te jap mendimin tim:
   Toke me çmim “badiava”
   Veç n’ Porto Romano ka.
   Jane pronare ca katundare,
   I genjejme me pak dollare.
   Bejme nje Vendim historik:
   E kthejme n’ Park Energjetik.
   Vlera e tokes shkon n’stratosfere,
   Rritet çmimi 300 here !!
   Sa firmos nje V.K.M.
   Pare te madhe fitojme ne !!
   Shkelzeno, qepju Gerdecit,
   Eshte mbreti i biznesit.
   Gjithe mafjozat ma t’nderu
   N’trafik armesh jane perqendru.
   Eshte biznes fantastik !
   Demontim dhe trafik.
   Do ta bejme ne menyra te fshehta,
   T’ mos leme gjurme ne evidenca.
   Trafikojme edhe raketa,
   Sa te doje Al-Qaida.
   Ne rruge sekrete permes Çadit,
   I çojme arme edhe Xhihadit.
   Nuk na duhen ne uzinat,
   Fillo, e ngre llamarinat.
   Perdor mjetet e ushtrise,
   Ke dhe çiken e Farise.
   Kam mendu per proceduren,
   Gati ke infrastrukturen.
   Alibe e Aldo Bumçe,
   I ke vartes n’ grupin e punes.
   Mos humb kohen me liçencat,
   Ti jep baba kompetencat.
   Qeveria, perfshi mua,
   Do te jete nen urdherat tua !!
   Ne poligon shko ndonjehere, n’te rralle,
   Veç me mbush thaset me dollare,
   Non-stop, n’supervizion,
   Baxhanakut i takon.
   Per fitimin maksimal,
   Nuk njoh ligj, as moral,
   Puna del me leverdi
   Kur shfrytezohen gra e femi.
   Keto jane pune qe leverdisin,
   Pasunohemi me tane fisin,
   Fitim te tille nuk ka pare bota,
   Pesedhjete breza s’na dhemb koka.
   3.
   Kam kerkese nga njerzt e grues:
   T’u jap serbve akses n’Durres.
   Kam mendue qe per Serbine
   Te baj aksin Laç-Morine!!
   Kosovaret nuk i due hiç,
   Sepse jane anti-Fazlliç.
   Çmendurisht une kam dashni,
   N’dajallaret e femijve t’mi.
   Rruga qe i sherben vatanit,
   Do kalonte grykes Komanit.
   Ky opsion nuk me pelqen:
   Me demton si biznesmen.
   Une nuk jam aq rrote budalli
   Me e ndertu nga thote Topalli.
   Rruga bregut lumit Drin,
   Le pa pune tragetin tim.
   Jam i lute prej Erdoganit,
   T’kaloje rruga bregut Fanit.
   Keshtu, kane shansin osmanllinjte,
   Per here te pare me shkel n’Mirdite!!
   Pra, Kosova eshte sebepi,
   Perfitues jane turku e serbi.
   Do ta haje buxheti i shtetit,
   Edhe xhepat e miletit.
   Nga miliardat qe do hedh,
   Gjysmen n’rruge-tjerat i vjedh.
   Jemi te “ndershem” ne publik,
   Eshte projekt patriotik !!
   Do ta nisim me nxitim,
   Pa projekt e preventiv,
   Keshtu nuk kapet abuzimi,
   N’xhepat tane shtohet fitimi.
   Gropes se zeze te korrupsionit,
   I veme emrin “Rruga e Kombit”
   Se ky popull eshte i trashe,
   E ha sapun per djathe.
   Keshtu, per dite vjedhim miliona,
   Me parullen: “rrofte Kosova”.
   Plan biznesi me te mire s’ ka,
   Miliardere ka me na ba!!
   Eshte projekt qe suporton,
   Çdo lloj vjedhje e korrupsion.
   Jane pa tru shqiptaret e ngrate,
   I mashtrojme dhe per fushate.
   Une jam Sale talebani,
   Me vjen ne ndihme dhe Erdogani
   Me sebep te inagurimit,
   Dy dite para votimit !!
   (Dasem te madhe do te banim,
   Te kishim ketu dhe Sllobodanin !!)
   Po u ba ndonje padi,
   E dergojme Sollakun n’shpi.
   Me mbrojt fort korrupsionin,
   Kemi gati “lustracionin”.
   Kemi eksperience nga bota,
   Siç vepronte Penelopa.
   Keshtu do bajme me tunelin,
   E ndertojme pastaj e shembim.
   Siç na meson arithmetika,
   Kete e thote edhe Argita:
   Qe te fitohet sa me shume,
   Duhet rrit puna n’volum.
   Sukses-fija eshte derivat,
   Punet e vogla japin pak.
   Po kur shifra eshte me billiona.
   Çahen brinjesh llogarite tona !!
   4.
   Nga Argita due’ i projekt:
   Si ta fusim ARMO-n ne xhep.
   T’u krijojme pershtypjen t’taneve,
   Se ua dhame amerikaneve.
   Nga Teksasi, nje firme hiçi,
   Na e gjejne Toma e Fazlliçi.
   Koperture n’afera krimi,
   Rezart Taçi esht me kopili.
   Thirre Taçin me urgjence !
   Fillo, jepi konsulence !
   Te startoje, me korrupsion,
   T’paguaje mediat, sa t’kerkojne.
   Taçi-Oil, ky Taç-rrufjani,
   Fonde sjell nga Azerbaijani.
   Nuk prish pune, t’ zeza a t’kuqe,
   Mire se te vijne nga mafia ruse !
   Vlere fiktive veme n’ offerte,
   Me u “pague” per 5-6 vjet,
   Po u zbuluem nga konkurentat,
   I nderron Ruli dokumentat.
   Nuk e ban ai per shoqni,
   Ai ka ketu pjesen e tij,
   “Druri i arres” qe nje nxitim,
   Sot e kam ortakun tim.
   Per “OK”-n ne parlament,
   Duhet ba nje marifet:
   Vec te kete emerin “garanci”
   Boshe e fallco, s’ka rendesi.
   Grupi im parlamentar,
   Jane ca koqe, e ca gomare,
   S’jane te zot as “per nje pune”,
   Miratojne ç’far u tham une.
   Pse jane arti, politika ?!
   I blejme ca nga opozita,
   Kur ta mbyllim kete pazar,
   U çojme ftesat per iftar.
   Per parate, s’kemi siklet,
   ARMO-n e marrim pa leke,
   Po t’na pyese ndonje gazete,
   “Jane pague”, por jo n’buxhet.
   Po e teproi ndonje gazetar,
   Do ta shpalle une tradhetar,
   Do ia djeg gjithe pasurine,
   Me shtypshkronje, e me makine.
   Per transferta kriminale,
   Kemi banken personale,
   Me Tan Santo e Elvane,
   Kryebandit Adrian Fullane.
   I bajme ligjet si t’i dona,
   Qe ARMO t’jete e jona.
   Ky qe plani, me startuu,
   Eshte sukses i garantuu !!
   ESHTE PROJEKTI I FITORES !
   JA KALOJME DHE AL KAPONES !!
   5.
   Merakoset nene Jovanka:
   Motra ime, Sllobodanka !
   Mos ma lini n’balte Fasllicin,
   Pse e kemi Kryeministrin?!
   Sal Berisha mban fjalimin:
   Mos ma ngucni “gospodinin”
   Mbyllni gojen deputete !
   Se ua sjell ketu n’parlament.
   Nis veprimet paranoja:
   O Damir, o “srdce moja” !
   Merre çarterin per Tirane
   Je ne bes’time n’ TV Klan.
   Ne aeroport shtrohet tapeti,
   Me urdher te nalte nga shteti,
   Zbret me nderet e nje princi,
   Dora vete: druzhe Faslliçi.
   Angazhohet i gjithe shteti,
   Policia e prefekti,
   Shantazhojne Sala e Liria:
   Te rrije urte prokuroria !!.
   Se eshte koke, per koke te mikut,
   Eshte koka e trafikut,
   Kontrabanda e Ballkanit,
   Kontrollohet prej “viganit”.
   6.
   Fakte te reja kan dale ne drite:
   Kush e nxori Azemin ne prite,
   Kush e shfrytezoi arkivolin,
   Me ba 14 shtatorin !
   S’e harrove o Sale, traditen,
   Keshtu e vrave edhe Trebicken,
   E verteta po del ne pah,
   Kush e çoi Kosten “per gjah”.
   Po te zbardhet prej fillimit,
   Tragjedia e 2 Prillit:
   Dora qe gjakosi Shkodren,
   Ajo vrau dhe Remzi Hoxhen.
   Kur Kosova ngrinte krye,
   Behej shqipja “lesh e li”,
   Luks i madh per Serbine,
   Kur shtie n’kaos Shqiperine.
   Hej Sali, miku i Fazlliçit,
   Ia kalove Karaxhiçit,
   Karburant i dhé Serbise,
   Me vra djemte e Dardanise!!
   U rrjeshtove n’krah te Rugoves,
   Kundra trimave te Kosoves
   I gjithe populli u çudit
   Kur i shpallet “terroriste” !!
   Trimat, ne lufte me dushmanin,
   Ti, biznes me Arkanin.
   Dosja jote ne Beograd,
   Filloi te jape rezultat.
   Kur Kosovës po i vinte fati,
   Direktiven jep lugati.
   Me urdher te UDB-se
   I the “jo”, Rambuje-se.
   Ti ke ba nje mal me krime,
   Vrave popullin ne lufte civile,
   Mbolle ngjarjen me vrastare
   “Hiroshimen” gerdecare.
   Tym e helm mbushe kete vend:
   Bloze qymyri, nafte e cement,
   Ke dhe plane me mizore,
   Me centralet berthamore !!
   Si familje, je ba llum
   Ju ka vene mafia perfund:
   Delijorgji, Medi dobiçi
   Rezart Taçi e Fazlliçi.
   Qe ta themi hapur fare,
   Eshte gjithe mafia nderkombetare,
   Kriminelet ke ortakë,
   Me t’çue ne Hage, ti e ke pak!
   7.
   Jam Sali, Sali “qëndresa”
   Vrava, vodha gjithe sa desha
   Per pushtet, une djeg Shqipnine,
   Per Gerdecin, hiç s’ma ndin.
   Madje jam shume i vendose,
   Per nje tjeter katastrofe !
   Me barut u ba shume buje,
   Kete here do jete me uje !!
   Shkodren do ta bej det,
   Ta mbaje mend perjete !
   Tragjedi qe s’e ka pase,
   Ne Kafe te Madhe permbi skaf !!
   Vi nga kulla e Vicitolit.
   Jam nga shpella e Mit Sokolit,
   Qe ju turr topit per ment’ krese,
   Tu mendue se eshte n’sigurese !
   As kurkujt nuk ia kam friken,
   E kam “tredh” une opoziten
   N’ unison me Edi Ramen,
   Kushtetutes ia kam “kajt nanen”.
   Le t’vazhdoje me batuta,
   Tu tregue perralla me flutura
   Nuk me tremb mue Johni II-te,
   Une nuk pyes per Amerike !!
   Derisa t’permbyset globi,
   Me rruen trapin “Silvia Konti”,
   Se ia marr erzin n’publik,
   Ia kam ba nje vidioklip !
   Me gjyqsorin s’kam problem
   Aty kam une klanin tem,
   Bamirit ia kam ba bene,
   Do t’ia marr dhe KLD-ne.
   Me i vu krimit kapak,
   Mua m’duhet edhe nje mandat
   Kam nje plan te sterhollue,
   Me lane popullin pa votue.
   Kur te vije dita per votim,
   Jam usta n’manipulim.
   E ujdis dhe me Europen,
   N’qeveri me kokelopën.
   8.
   Mire ia ban more faqezi,
   Kur ka t’marre qe t’besojne ty,
   Se çdo popull ne planet
   Nuk do të sillte me ne pushtet.
   Per faturen dhjetra mijera
   Brenga, plage edhe viktima,
   Per gjithe krimet ndaj vatanit,
   Do ta benin si Sadamit.
   9.
   Hapi blloqet moj Argite:
   A ka mbet ndonje gje pa u shit ?
   Nga vemendja si na doli ?
   INSIG-u , ALBPETROL-i ?!
   Duhet te kesh n’vemendjen tate,
   Dhe repartet ushtarake.
   Ç’fare ka: toke e ndertim,
   Ta kthejme ne perfitim!!”.
   Te punojme ma me kujdes,
   Po na dalin letrat n’shesh.
   “Bomba” e pare qe faksi djalit,
   Tash, e-mailat e Ansarit !
   Ne publik erzin na muaren,
   s’na paguan as faturen,
   Me aferat qe t’zbuloi Tema
   Mos t’jem une, t’kishin fut brenda.
   Per çdo gje, rrofte kapari,
   Se ta fusin si arabi
   Ta kesh rregull n’punen tane:
   Leket merren paradhanie !
   Mos u ban more babe zevzek,
   I thote t’jatit çika e vet:
   “Veç me tenderat qe kam n’proces,
   Jam tu e mbushe edhe nje thes !”
   Asetet qe ti permende,
   I kam te shkrume n’listen teme.
   Une i bej punet me grafik,
   I kam ne plan per kete vit.
   Nuk pajtohem me kritikat,
   Mos mi humb babo meritat.
   M’ gjej nje tjeter ne Planet,
   Qe eshte ba bos per 4 vjet ?!
   Per çdo prone qe eshte kthy,
   Une e Zeni kem nderhy.
   Ne çdo projekt e investim,
   Aty eshte dhe emri im !!
   Koncesione e tenderime,
   Kane kalue ne doren time.
   S’jam mjaftue si konsultare,
   me perqindje, jam pronare !!
   A e ke pa si po hedh shtat,
   QTU-ja e re ne Farke ?
   Veper qe se ka Shqipnia,
   Ashte tu u ba me leket e mija !
   Lumenjte: Drin, Vjose e Devoll,
   I kam une nen kontroll !
   Po s’pagoi taksen tek une,
   S’fiton asnje konsorcium !!
   Fantazia ime s’ndalet,
   Kam fillue te zaptoj dhe malet:
   Dajt, Terbun e Veleçik,
   Tash jam ngule dhe n’Bukanik.
   Me ndihmen e dajes Fazlliç,
   Kem ba lek e fitue miq:
   Mishkovicin e Arkanit,
   Dhe djalin e Sllobodanit !!
   Kam arrite me menaxhu,
   Procesin me te korruptu.
   I rashe vize VITOL gjigandit,
   Ia dhashe ARMO-n Taçit mamit.
   Edhe pse jam billionare
   Ne shume projekte, aksionare,
   Do te vazhdoj ta rrjep Shqipnine,
   Vete e deshen borgjezine !
   Pra, ç’ka lidhje me terrenin,
   E godisim bashke me Zenin,
   Ti kujdesu veç per vedi:
   Mos me ra nga pushteti
   Qe t’i gezojme na pasunite,
   Mos prano me i hap kutite.
   Se po i hape, fiton Rama,
   E na i konfiskon te tana !!
   Po erdhi ai n’pushtet,
   E sigurte: burgu na pret.
   Krimet tona sa nje mal,
   Nuk mjafton kodi penal.
   Qe te shpetojme duhet me ik,
   Ne azil politik,
   Nese duem nje vend tamam,
   Shkojme drejt e n’Teheran.
   ***
   Zonjë e madhe Jozefinë,
   Ke merita n’sigurim,
   Që kur re në banane,
   Ti je ba pulitikane.
   Nga besimi europiane,
   Në politike je talebane,
   Për të tjerat je hibride,
   Nuk e flet as gjuhën shqipe.
   Si kryetare je e dhunshme,
   Nga fjalori: e paturpshme !
   Histerike si një vrasëse !!
   I njeh mirë dhe lëndet plasëse !!
   ***
   Kush e solli kete cunam ?
   Kryeministri sharlatan !
   “Hena blu” as “dielli gri”,
   Dora vete shoku Sali !
   Hapi syte o milet,
   Pse fajtore jemi vete:
   Se çdo votë për atë lubi,
   Eshte burim për tragjedi !!
   Moj malesia e Gjakovës,
   Ke pas qene e pararojes,
   Ti ke pase burra model,
   Turp, qe nxore ate kriminel !
   Do t’mbuloje Sale turpi i zi
   Per afera e per tradheti,
   Do te mbetet brez pas brezit:
   “Kryeministri i Gerdecit”.
   Para teje ne tradheti,
   Jane zhyt Zogu e daja i tij.
   Por s’kane bere te tilla pazare!!,
   Me ujrat territoriale.
   Kjo do te thote se n’ qeveri
   Esat Pasha na eshte kthy.
   Problemi qe ka sot vendi:
   A do vi dhe Avni Rustemi ?!
   Jeni nje tufe me kusare,
   Me Ballinje e Selmanllare,
   Delijorgje dhe Fazlliçё,
   Taç e maç e berishiçe.
   Kjo eshte klike qeveritare,
   Eshte nje bande kriminale,
   Ruli, Basha dhe Mediu,
   Kapobanda eshte Saliu.
   Sa krimet i keni ba,
   Me lekure keni me e la.
   Do ta zbojme ne korrupsionin,
   Bashke me Gerdec-kualicionin.

   Reply to this comment
 8. waste managment May 16, 20:23

  Ne te vertete eshte nje lajmi mire por rutine se kemi 27 vjet te cilin e ndegjojme dhe jo vetem qe nuk ka interes por na eshte peshtirosur.10 qeveri jane nderruar dhe perseri vazhdon stafeta..
  .
  Problemi eshte (flasim per lexuesit dhe komentuesit) qe eshte krijuar nje Detashment mut-sperkatesish qe nuk lene lajm dhe artikull pa komentuar pa ofenduar dhe pa e Halezuar.
  .
  keto veprojne si nje drejtori mut hedhesish ku si drejtor do quaja ate nastradintelektualin do vijaj ame shefin e planit mutit demo-n me sprucatorin Claus dhe top muthedhesin plakuxhuxhumaku..

  Po si nuk e mbyllet ate hale o mut-mene ?
  Po si nuk e thate nje fjale te mire o mut-shperndares
  Po ju ngeli muti dhe kaka ne goje o mutsihane

  Reply to this comment
 9. romeo May 16, 21:05

  Zoti kryeminister!
  Ne se njerezit te kerkojne BUKE,PUNE,DREJTESI,zgjidhje hallesh te krijuara nga administrata jote e korruptuar,kete duhet te besh te paren,pastaj te merresh me objektewt moderne qe t’ia kalosh Europes e Botres!
  Pordhe me rigon mbetewt duke na mbvllacitur!
  Shgeshi Skenderbej eshte nje shpenzim i kotre dhe kriminbal se u ke hequr bvuken e gojes mijra qytetareve tre Tiranes!
  A mund te na tregosh ne se bulevardi i ri prej 2 km ka kushtuar 29 milion euro?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin