E keqja shkon përtej Lulzim Bashës

July 7, 2017 11:10

E keqja shkon përtej Lulzim Bashës

 

Nga Viktor Malaj

 

Pas zgjedhjeve të 25 qershorit 2017 vëmendja e opinionit publik shqiptar është përqendruar tek PD-ja dhe zhvillimet brenda saj. Në përgjithësi, në reagimet, deklarimet dhe shkrimet opinionformuese bien në sy dy tendenca: E para, dëshira dhe marrëzia e humbësve me avokatët e tyre mediatikë në krah për të zhvlerësuar procesin zgjedhor dhe rezultatet e tij me pretekstin e “blerjes” së votave nga fituesit dhe, e dyta, dëshira dhe përpjekjet e kundërshtarëve politikë të Bashës për t’ia faturuar atij të gjitha mëkatet për katandisjen e PD-së në nivele të mjerueshme, por të merituara nga mospërkrahja popullore.

Përpjekjet e humbësve, por edhe të atyre fituesve që s’iu mundësua ulja në banketet e ardhshëm qeverisës, për shkak të qëndrimeve dhe sjelljeve të tyre në banketet e mëparshëm politikë, për ta paraqitur procesin zgjedhor si të blerë dhe si të zhvilluar në klimë shantazhi e terrori janë përpjekje të dëshpëruarish dhe njëherësh dëshmi e qartë e konstitucionit të tyre të kalbur moral. Në këto sjellje të tyre lexohet qartë papërgjegjshmëria e skajshme qytetare dhe politike. Konkluzionet dhe propaganda që vazhdojnë të bëjnë, bie në kundërshtim të hapur jo vetëm me të vërtetën, por edhe me opinionin sundues të brendshëm dhe atë ndërkombëtar rreth procesit zgjedhor.

Ky proces zgjedhor nuk ka qenë afër përsosmërisë, jo vetëm pse procese zgjedhore të përsosur nuk ka askund në botë, por edhe sepse është e pamundur që një sëmundje endemike 25- vjeçare e karakterizuar nga shformime pjesore e deri tërësore të proceseve zgjedhore, të shoqëruar me votimet patriarkale familjare dhe ofertat financiare e materiale në këmbim të votave të shërohet brenda një kohe të shkurtër dhe me një proces të vetëm votimi. Shformimet dhe të metat e këtij procesi zgjedhor nuk kanë qenë asfare përcaktuese të renditjes në tabelën e klasifikimit politik. Nëse lëmë mënjanë hipokrizinë dhe përpjekjet donkishoteske të politikanëve shqiptarë për t’i shpallur partitë e tyre si fituese të garës pa filluar ende gara, tani që gara ka përfunduar duhet t’i themi gjërat troç. E vërteta është se askush nuk ka qenë në gjendje të dinte  përqindjet e votave dhe numrin e deputetëve të partive politike, por të gjithë politikanët dhe shumica dërmuese e popullit shqiptar e ka ditur se renditja e partive politike në këto zgjedhje do të ishte ashtu siç i shohim sot. Fryma dhe prirja e përgjithshme popullore, si përpara të gjitha proceseve zgjedhore, ka qenë e njohur.

Të dalësh sot e të thuash se pati “blerje masive të votave” pa qenë në gjendje të dëshmosh me fakte; të pretendosh se votimet u blenë edhe pasi t’u dha mundësia për “qeveri tekniko- besimi” ku përfaqësuesit e tu u vunë në krye të institucioneve kryesore që propagandoheshin si të përfshira në shtrembërimin e vullnetit të lirë të qytetarëve, duke përfshirë edhe KQZ-në; të kesh shtuar numrin e votave me 25% (LSI) krahasuar me zgjedhjet paraardhëse dhe të ankohesh se të janë vjedhur apo blerë votat; të deklarosh një javë përpara zgjedhjeve se “Republika e Vjetër dhe mafia e kanabisit u asgjësuan” (Lulzim Basha) dhe tri ditë pas zgjedhjeve të shpallësh blerjen e votave nga paratë e drogës dhe “Republika e Vjetër”; të thuash sot se “ne e dinim se nuk do të fitonim” (disa kundërshtarë të Bashës brenda PD-së) dhe pas pak minutash të akuzosh kundërshtarin për blerje votash; të flasësh për dhunë dhe terror zgjedhor kur të gjithë shqiptarët janë dëshmitarë të faktit se kjo ka qenë fushata zgjedhore më e paqtë dhe përfaqësuesit më të lartë të BE-së (Federika Mogerini dhe Johanes Han) deklaruan se “Zgjedhjet parlamentare të Shqipërisë në 25 qershor u zhvilluan në mënyrë të qetë dhe të rregullt… konkurrentët zgjedhor bënë fushatë lirisht…”, po dëshmon se nuk ke respekt për të vërtetën, nuk ke respekt për veten, as për popullin dhe se e ke zero ndjenjën e përgjegjësisë kombëtare pasi e di shumë mirë se duke përdhosur dhe zhvlerësuar këtë proces zgjedhor po përpiqesh t’i vësh gurë nën rrota rendjes së vendit drejt pranimit në BE.

Për të gjitha mendjet e ftohta dhe njerëzit që e duan të vërtetën, rezultati përfundimtar i zgjedhjeve është shprehje e bindjeve dhe vullnetit të lirë të votuesve shqiptarë. As “votimet familjare” që janë shfaqje të mentalitetit fisnor të një pjese të vogël të shqiptarëve, as shtrembërimet e aty-këtushme të votës si rezultat i premtimeve financiare apo materiale nuk mendoj se kanë ndikuar dukshëm në përqindjet e votave të subjekteve politike. Nuk na lejojnë të mendojmë siç mëtohet as sondazhet e bërë nga institucionet ndërkombëtare qysh një muaj përpara zgjedhjeve. Ato paralajmëruan pikërisht rezultatin që kemi sot. Po të donte të përdorte paratë dhe falsifikimet partia në pushtet nuk do të kishte lejuar t’i ikte pushteti lokal në Kavajë për 28 vota.

Në Partinë Demokratike vihet re se fajin për humbjen e zgjedhjeve ia lënë vetëm Bashës ose Bashës dhe shumicës në pushtet që “i bleu” votat. Në një mendje me këta të fundit është edhe Basha, por duke përjashtuar veten, e lë përgjegjësinë në prehërin e shumicës që “i bleu votat”. Kështu u tha drejtuesve të lartë të OSBE-ODHIR.  Asnjë individ politik i kësaj partie apo qoftë edhe ndonjë analist “djathtist” nuk ka guximin moral dhe kthjelltësinë intelektuale të pohojë të vërtetën rreth shkaqeve që sollën këtë rezultat për PD-në. E vërteta është se nuk humbën thjesht PD-ja dhe Lulzim Basha, por kjo ka qenë humbja e shumëhershme e berishizmit si ideologji, moral dhe sjellje politike. Berishizmi ka humbur vetëm katër muaj pas fitores së pushtetit në mars 1992 dhe, pavarësisht ndodhive në kampin e majtë politik në 2004, nuk ka arritur asnjëherë të bëhet motiv, moral apo shpresë mbisunduese tek shqiptarët. Berishizmi si perversitet politik ka humbur, përveç disa zgjedhjeve të përgjithshme dhe lokale, edhe dy referendumet për Kushtetutën e Shqipërisë.

Berishizmi ka humbur dhe do të vazhdojë të humbasë jo vetëm pse përfaqëson një perversitet moralo-politik, por edhe sepse nuk ka kurrfarë dëshire dhe aftësish për t’u vetëndrequr, për të nxjerrë mësime nga e shkuara e tij. Sipas psikologjisë dhe moralit berishist PD-ja është një parti heroike e madhështore e cila ka përmbysur komunizmin (megjithëse u krijua nga komunistët dhe nuk u krijua për vetëpërmbysje, por se komunizmi u vetëtërhoq- kujtojmë këtu takimin e Ramiz Alisë me studentët protestues kur iu rekomandon atyre që të mos krijojnë Lidhjen e Intelektualëve të Rinj, siç kërkonin, por “për të mirën e atdheut dhe të demokracisë duhet të krijoni një parti politike”). Sipas berishizmit, PD-ja ka sjellë “lirinë”, liberalizimin e vizave dhe pranimin në NATO (Çfarë është kjo? – do të pyeste një maqellaras, dukagjinas apo kurveleshas), ka bërë ndonjë gabim “të vogël” por, gjithsesi, ajo e meriton të jetë përherë në pushtet.

Mirëpo, shumica e popullit shqiptar as ka pasur dhe as e ka këtë mendim. PD-ja arriti të kthehet në pushtet në 2005, kryesisht për shkak të degradimit të së majtës dhe sepse u shfaq me makijazhe politike mashtruese dhe joshëse duke sjellë disa figura të reja të panjohura më parë. Kur populli e pa se ajo ishte “nusja” e mëparshme, me po ato huqe dhe vese, e përbuzi dhe i ktheu shpinën. Njëri nga shkaqet kryesorë të humbjes së PD-së është mosdëshira dhe paaftësia e saj për të analizuar dhe pranuar gabimet, fajet dhe krimet që ka kryer gjatë qeverisjeve sunduese nën drejtimin e Sali Berishës. Për humbjen e saj në 2013 ata fajsuan popullin që u tregua “mosmirënjohës” për të mirat që i kishin sjellë regjimet berishiste dhe, nga ana tjetër, “pranuan” se disa figura dytësore të regjimit kishin gabuar sepse nuk ishin lidhur sa duhet me popullin. Për ta bërë popullin t’i hidhet në qafë përsëri, Berisha njoftoi një dorëheqje formale dhe vendosi në krye të partisë një përçues të moralit të tij që e kishte përdorur për zhdukjen e 230 milion eurove, për dhurimin e mbi 200 km2 det Greqisë fqinje etj.  Me një fjalë, ata ndërruan pjatën, por ruajtën menynë e vjetër politike me shpresë se shumica e popullit do të ulej në banketin e tyre politik. Fatmirësisht shumica e popullit nuk u josh nga pjata pasi ishte e vetëdijshme se kuzhinieri ishte ai që gatuante gjithçka qysh nga viti 1990.

Në këtë kuptim, humbja aktuale e PD-së ka qenë e paralajmëruar qysh në 2013.  Berishizmi është i diskredituar brenda vendit, por edhe në kancelaritë perëndimore. E keqja është se shkalla e diskreditimit nuk është ende aq e lartë sa e meriton. Për krerët drejtues politikë dhe ata analistë që para dhe pas zgjedhjeve dëshironin kthimin e PD-së në pushtet shtrohen pyetjet: Për çfarë shkaqesh dhe motivesh duhej pritur që shumica e shqiptarëve të kthehej tek berishizmi ? A nuk ishin dhe janë ende si figura drejtuese të opozitës po ata individë që populli i përbuzi në 2013? Çfarë ndryshimesh pozitive ka pësuar filozofia, morali dhe sjellja politike e opozitës këto katër vjet në mënyrë që të ngjallë besim dhe shpresë? Gjithë opozitarizmi i kësaj partie, siç është në traditën e saj, përmblidhej në ekstazën e marrëzishme të Berishës që shpalosej në Parlament çdo të enjte, në “denoncimet” e tij të përditshme nëpërmjet “qytetarit dixhital” që e kanë shndërruar denoncuesin në objekt talljeje popullore sikur të ishte ndonjë plak llafazan e i lajthitur katundi, si dhe në fjalorin e mbushur me terminologji kriminale të 5-6 figurave të diskredituara të asaj partie. Prandaj shumicën e shqiptarëve nuk i frymëzon dhe as iu ngjall shpresë “ndërtesa” e vjetër PD, ani pse, herë pas here, e lyejnë me bojë. Nuk mund të ngjallësh besim kur flet për korrupsion dhe krim qeveritar ndërsa vetë ke shmangur me marifete procedurale gjykimin për 230 milion euro dëm në një investim të vetëm; nuk mund t’i bësh njerëzit të të ndjekin në “betejën” për zgjedhje të lira kur vetë me zgjedhje  të vjedhura ke rrëmbyer bashkinë e kryeqytetit dhe nuk ke guxuar kurrë të dënosh krimet elektorale të kryer nën dhe prej regjimeve të partisë tënde; nuk emocionon njeri pse iu vërsulesh “oligarkëve” kur dihet se shumë prej tyre i ke krijuar vetë dhe i ke miq personalë dhe politikë; shfaqesh krejt i pabesueshëm kur flet kundër trafikimit të drogës megjithëse nën qeverisjen tënde dhe kur drejtoje Ministrinë e Brendshme karteli i Lazaratit i ujiste parcelat e drogës me makinat zjarrfikëse të shtetit; nuk mund të ngjallësh shpresë kur lëshon lot krokodili për të varfërit dhe ata që duan ta lënë Shqipërinë kur dihet se varfëria ka qenë e pranishme dhe njerëzit e kanë braktisur vendin njëlloj edhe kur ke qeverisur ti.

Nga ana tjetër, Basha dhe PD bënë edhe disa gabime fatale gjatë opozitarizmit të katër viteve. Megjithëse e dinin se Reforma në Drejtësi ishte shumë e ndjeshme për mbi 90% të popullit shqiptar, ata bënë çmos ta vononin, pengonin dhe dështonin duke u paraqitur para shqiptarëve si mëkatarë të papenduar dhe, në këtë mënyrë, ia shtuan pikët Ramës. Futja në çadër ishte një marrëzi taktike për të cilën besoj fort se ka qenë ide e Sali Berishës. Me futjen në çadër dhe daljen prej saj PD humbi edhe elektoratin e brendshëm, por edhe besueshmërinë  ndërkombëtare. Fyerjet, shpifjet, denigrimet dhe talljet që Basha dhe tabori i tij u përpoqën t’iu bëjnë përfaqësuesve të BE dhe SHBA, për shkak të mospajtimit me çadrizmin, e paraqitën opozitën jo vetëm në rrugë të gabuar, por edhe antiperëndimore. Gabimi kryesor nuk ishte dalja nga çadra, por vetë futja në çadër. Ky ishte edhe një mësim për të ardhmen se pushteti nuk merret me ngujime, bllokime rrugësh apo greva urie, por me qëndrime dinjitoze dhe koherente ndaj problemeve madhore kombëtare. Shkeljet e statutit partiak, mosmbledhja dhe mospyetja e forumeve partiake për problemet dhe veprimet kryesore politike opozitare si dhe bërja e listave vetëvrasëse të kandidatëve për deputetë e shndërruan PD-në në një grumbull njerëzish të pamotivuar dhe aspak të bashkuar. Daljet e përditshme publike të Bashës në çadër, thirrjet e tij për dhunë, përpjekjet për të përzier fenë me politikën dhe marrëzia e tij gjatë fushatës kur i tha popullit në Laç se e kishte ditëlindjen në ditën e festës së Shën Ndout dhe se “Zoti më ka marrë peng” ishin vetëm pak nga “faullet” politikë që i siguruan humbjen.

Po kundërshtarët e Bashës në PD? Kundërshtarët kryesorë të Bashës në PD janë i të njëjtit brumë. Produkte të berishizmit, adhurues të “Babës” dhe bartës të të njëjtit moral politik. Ata pohojnë se Bashës iu dha dhuratë partia, por asnjëri prej tyre nuk ka guximin të thotë se kush është dhuruesi. Me të drejtë z.Ylli Rakipi tha se kundërshtarët e Bashës duhet të kërkojnë njëkohësisht dorëheqjet e Bashës, por edhe të Berishës, nëse duan që partia e tyre ta marrë veten. Pavarësisht çfarë thonë avokatët e PD-së, Sali Berisha është i pranishëm fizikisht dhe moralisht tek kupola drejtuese e asaj partie. Ai, edhe tani që partia e tij mori vetëm 28% të votave ndërsa kundërshtari politik ka fituar 55% të vendeve në parlament, del dhe iu thotë shqiptarëve se pushteti po ushtron terror (në psikikën e tij) dhe se kundërshtari fitues i zgjedhjeve nuk gëzon as 30% të besimit popullor. Për të krijuar iluzionin se po qëndron i paanshëm në “garën” për kryetar partie ka nxitur dhëndrin e tij që të mbajë qëndrim kritik ndaj Bashës. Me këto shfaqje moralisht perverse, produkte të psikikës së turbullt, shpreson që PD-ja të rifitojë besimin e popullit shqiptar?

Nga pretendentët për kryetar partie vetëm Eduard Selami ka njëfarë besueshmërie që buron nga e shkuara e tij politike meqë kundërshtoi autoritarizmin berishist në parti. Ndërkohë është vështirë që elektorati mendjehapur i PD të ketë harruar se po ky që kundërshtoi autoritarizmin në pati ka heshtur ndaj sjelljeve kriminale të regjimit berishist ndaj opozitës, shtypit dhe zgjedhjeve të lira. Dhe, çfarë është më keq, u rikthye në PD në vitin 2013, kur kjo parti dhe drejtuesi i saj i kishin shumëfishuar zullumet dhe krimet në qeverisje. Basha dhe kolegët e tij në parti, jo vetëm udhëhiqen shpirtërisht nga berishizmi por edhe përpiqen ta kopjojnë atë me hollësi. Vini re si e kërcënojnë njëri – tjetrin se ” Ne dimë shumë gjëra për njëri – tjetrin…”  ( Jemin Gjana ). Edhe termi vetëngrirje është huazuar nga Sali Berisha që e pati përdorur kundër S.Ngjelës. Në PD zihen për normat demokratike vetëm kur bëhet fjalë kush të bëhet i pari i partisë por heshtin dhe bëhen avokatë të veprimeve antidemokratike dhe kriminale sapo ulen rreth banketit të pushtetit politik. Ky është morali i shumicës së tyre.

Sidoqoftë, megjithëse nuk dyshoj se Eduard Selami do ta ndihmonte PD më shumë se kushdo nga kandidatët e tjerë për të dalë nga gjendja, për një varg arsyesh, përfshi edhe ato që u cekën më lart, duket gati e pamundur që Selami t’i fitojë zgjedhjet brenda partisë. Kritikët e Bashës në PD duhet ta bindin anëtarësinë votuese se po të ishte Selami kryetar para zgjedhjeve të përgjithshme PD do t’i kishte fituar zgjedhjet. Bindja krijohet me argumente dhe jo me fjalë të lëshuara në erë. Argumentet duket se mungojnë. Bindja është se, për shkak të berishizmit që përshkon gjithë historinë e PD, edhe sikur ndonjëri nga pretendentët për kryetar partie të kishte qenë drejtues përpara zgjedhjeve nuk ka pasur shanse që përqindja e votave të ishte 2-3 pikë më lart se ato të certifikuara. E vetmja mënyrë që PD të bëhet e besueshme për shumicën e popullit është shkëputja nga berishizmi, dënimi i sjelljeve, moralit dhe krimeve të tij dhe vendosja e disa piketave bazë për orientimin e saj demokratik. Përndryshe, me Bashën apo pa Bashën kryetar, edhe në vitin 2021 PD do të jetë në opozitë. Fatkeqësisht, duket se ajo që i nevojitet PD-së nuk do të ndodhë pasi idetë dhe elementët pozitivë dhe të moralshëm mund të fitojnë vetëm atëherë dhe atje ku pozitivja dhe e moralshmja mbizotërojnë.

July 7, 2017 11:10
Komento

51 Komente

 1. Mersin July 7, 11:45

  Sa te rroje SB, PD nuk reformohet. Do te qendroje gjate ne opozite e nderkohe, parti te tjera mund te marrin flamurin e te djathtes reale dhe te konkurojne denjesisht.

  Reply to this comment
  • Bureto July 7, 20:01

   Berisha eshte ujk i vjeter, qe edhe kur e nderron qimen zakonin nuk e harron. Eshte i rrezikshem po aq sa dhe ne fillimet e veta. Nuk duhet neglizhuar. eshte naivitet per kedo qe beson se topin ne PD e luan Basha. Absurditet! Basha eshte aty se do Berisha te jete. Nje fjale te thote ai kunder kukulles se tij Luli dhe votimi kunder tij ne kete gare do te jete nje formalitet. Por kjo nuk ka per te ndodhur kurre. Ndaj ‘gjoja’ kundershtaret e Bashes, nese nuk duan te quhen me ‘gjoja’ dhe ju dhimbset vertet PD dhe demokracia e brendshme aty, le te merren me Berishen dhe berishizmin, kancerin me veprim te ngadalshem brenda saj. Po qe te ndodhe kjo, ata duhet te kaperxejne ‘ylberin’. Dhe ky nuk mund te kaperxehet, sepse per ata ylberi eshte vete Berisha. Kur nuk e tenton ta beje kete Selami, i cili ka 22 vjet larg PD dhe i paimplikuar ne sjelljet dhe punet e pista te Berishes, merret me mend se sa e si mund ta bejne kete Jozefina, Majlinda (me lotet e saj per Berishen), Imami, Patozi, Ruli, Mustafaj e co, te cilet jane bashkeudhetare e bashkefajtore me Berishen, dhe qe jane produkt i berishizmit. (Selami kesaj rradhe, po te behet nje çike burre, o i fiton te gjitha, o i humb te gjitha, por te pakten mund te krenohet se luftoi denjesisht si nje aspirant per kryetar i nje partie te madhe dhe nje pretendent per te drejtuar neser vendin si kryeminister). E ashtuquajtura garda e vjeter, aktualisht, vetem sa dridhet e sperdridhet dhe ben sikur nuk e kupton qe Basha eshte Berisha doravete. Sigurisht qe Berisha luan me te gjithe, bile nxjerr edhe dhenderrin kundra Bashes, per te dhene idene se ai nuk perkrah asnje, e qa me pak Bashen! Keta te te ashtuquajtur senatore te PD, jane hipokrite te peshtire dhe si te tille jane edhe mjerane. Ne kete kontekst u qofte udha e mbare! Po rruge pa krye ama. (sigurisht qe do deshtojne ambicjet dhe do lendohet sedra e tyre, por kane gjithcka dhe kjo i ngushellon). Basha do te fitoje dhe do te mbreteroje ne PD sa te jete Saliu gjalle. Mbas vdekjes se tij (qe s’besoj se do te jete e afert) u befte kiameti. A nuk e ka thene vete ai kete, ne nje interviste per gazetarin francez, ne vitin e tij te zi 1997: “Apres moi le deluge!”-Pas meje u befte kiameti?! Por kesaj rradhe kiameti, nese do te ndodhe, do te ndodhe per vete PD. Ndaj duhet folur! PD do te humbe vertet pak kohe nga kjo perballje, por do t’i shpetoje rrezikut te shkuarjes poshte e me poshte, per te mos thene edhe me keq, shperberjes se saj. Perkundrazi nga analiza dhe perballja do te fitoje shpejt forcen dhe dinjitetin e humbur.

   Reply to this comment
 2. Erli July 7, 12:36

  Z.VIKTOR THANO MALAJ
  DO SHKRUASH NDONJEHERE NDONJE FJALE PER IMPOTENCEN E QEVERITAREVE SHQIPTARE PERFSHIRE TE ADHURUESHMIN TEND EDI RAMA PER TE QEVERISUR SHQIPERINE E VOGEL?
  DO SHKRUASH NDONJEHRE PER ARSYET PSE KY VEND ME KAQ PAK BANORE DHE KAQ SHUME RESURSE NUK GJEN NJE GRUSHT BURRASH TA UDHEHEQIN DREJT ZHVILLIMIT TE ORGANIZUAR POR KA MBETUR KOLONI KU KETA QE VOTOJME NUK DREJTOJNE DOT ASNJE DITE PA UDHEZIMET E NDONJE AMBASADORI TE HUAJ?

  Reply to this comment
 3. anticensurë25642654 July 7, 12:57

  unë do ta përmblidhja në një fjali të vetme tërë këtë artikull të burimit
  “Në këto sjellje të tyre(politikanëve shqiptarë,të të gjitha ngjyrave)lexohet qartë papërgjegjshmëria e skajshme qytetare dhe politike. ”
  politika shqiptare është ndërtuar në bazë të servilizmit për përfitim material!!
  të gjitha partitë janë të ndërtuara në bazë të kryetarit dhe i shërbejnë pushtetit të tij!!
  nuk ka asnjë parti,por asnjë për be,që të ket ndryshuar kryetar(përveç PSsë deri sa e mori i pazëvëndësueshmi rama)!!të gjitha janë me kryetarët që i kanë themeluar ose me një të rekomanduar prej tyre në prag të vdekjes!
  partia më e “ndershme” ishte ajo e metës,ose LSI si e nohim ne!!ata të paktën bëjnë sikur bëjnë zgjedhje!!
  rama ndryshoi komplet rregullat kur i deshi qefi atij!nuk la asnjë lloj konkurence për kreun e partisë!
  berisha,pa vdekur nuk mund të mos drejtojë kukullën e tij me emrin basha ose selami,qoftë!
  kurse të tjerat janë merre me long se mish është vetëm kryetari!!
  çfardo që të shkruhet për politikën dhe partitë shqiptare!?
  nuk ka asnjë vlerë:
  përderisa në çdo parti nuk do të ketë konkurencë mendimesh!
  përderisa mendimi i kundërt i një antari të partisë do të vërshëllehet ose nuk do të lihet të dëgjohet nga masa pro shef!!
  përderisa nuk do të ket debat ideshë!
  përderisa idetë e reja,të gabuara ose jo nuk do të mbështeten nga një pjesë e antarsisë!!
  përderisa kërkesa për tu zgjedhur në krye të partisë nuk do të shihet,cilësohet me fjalën më injorante që mund të egzistojë”kërkon ti marrë partinë Xit”!!
  përsa kohë nuk do të ketë demokraci në parti nuk mund të pretendohet për demokraci në shtet!!
  ne mund ta përdredhim gjuhën apo mund të kombinojmë fjalë dhe mendime në tastierë,por asnjëherë nuk mund të arsyetojmë se mendimi i një njeriu është demokraci dhe përplasja e shumë mendimeve është diktaturë!!
  sado të përpiqemi nuk i zëvëndësojmë dot vëndet e diktaturës me të demokracisë!!
  edhe në perudhat më të ndritura të historisë,edhe kur kemi pasur “NJËSHA” që kanë çuar përpara historinë,kombin e tyre a mbretëritë e tyre,PRAPË ata nuk kanë qënë gjë tjetër veçse DIKTATORË!!
  DIKTATORI më i përgjegjshëm,prapë se prapë ka qënë më pak demokrat se demokracia më e pjerdhur!

  Reply to this comment
  • lili July 7, 13:46

   legaliteti ka ndryshuar kryetaret ne menyre demokratike ,me voten e anetarsise . Edhe me nje platforme per planprogramin e cdo kandidati.

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 July 7, 14:56

    lili
    ta pranoj kështu si e thua ti sepse nuk e njoh legalitetin!!
    por nuk ndryshon asgjë!!është një parti aq e parëndësishme sa dhe po të ishte mëshirimi i demokracisë nuk do të ngrinte peshë!!
    këtu lë mënjanë ëndrrën e saj për të rivendosur atë monarki që nuk ka as rrënjë e as themel në shqipëri!!

    Reply to this comment
    • Divjaka July 8, 15:45

     Antiçensures , ne ilegalitet nga Pylli i sodes .

     —Sot , okazion i madh per Bye The Fucking dip [ BTFD ]
     — ME Fang stocks ne renie te lire ,
     — AAPL [ bastonati ]
     — ndersa S&P 500 TECH SEKTOR ka reshkitur poshte dastrikamente
     –tregu tani eshte me i qete ,
     .— Goldman bearish per Bitcoins pritet nje maksimum nga 2.300 dhe nje minimum 1,915 .
     Ndoshta dine ate qe ne nuk e dime .

     E di qe ske kuptuar ASGJE ,
     Por keshtu , OSE ky eshte Fjalori
     i ””’ SENATIT BOTEROR ”’
     Kunder te cilit nuk egziston Apelimi .

     Jane ATA qe vendosin se Djali [ vajza ] jote
     do ta kalojne jeten vetem ,
     apo si SHERBETOR tek Tech – Gleba [ besoj se e kupton ]

     Ajo qe me impresionon eshte , e se ta mendosh mire kemi 30 vite qe e degjojme ,
     ndermjet Fasuleve , turshive dhe djathit te modifikuar , ne Tv perdite nga Fevzinjte
     fjalen TREG .
     Sidomos mbas 2008 , na e kane futur ne koke
     duke e pompuar ashtu si Opinionet e Fevziut ,
     ku padron i vetem eshte TREGU .

     Nuk po zgjatem te te shpjegoje , te gjitha ato qe te shkrojta ne rreshtat e pare ,

     POR ______
     Besoj se kam thene shume ,
     Ku
     99% jane —— qe nuk kuptojne asgje nga EKONOMIA ,
     DHE vetem 0,1% qe e kupton e meriton
     te bluhet si mishi ne makinen e grirses se TREGUT

     Mesazhi im nga Kalaja , qe ti e di se ku eshte
     per Plazh — ESHTE ::

     o DUHET te mesojme dhe te njohim Armikun
     o te bejme duart pise , ose te zgjerojme Bythen per te kuptuar gjuhen dhe levizjet e ketyre 100 viteve te ardhshme ,
     perndryshe me mire Hidhu nga ” Kalaja ””
     hAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA.

     Tek tre Gurshi po te shkruaj .
     duke pire uje te ftoht .

     Reply to this comment
   • anticensurë25642654 July 7, 15:51

    Duplicate comment detected; it looks as though you’ve already said that!

    « Back

    Reply to this comment
 4. betixho July 7, 12:57

  Argumenta të sakta,arsyetim pozitiv dhe i llogjikshëm,rekomandime politike efiçente,ndjenjë të fortë keqardjeje dhe qasje dashamirëse ndaj elektoratit të djathtë,pasqyrë për të parë veten gjithë kuadrot e PD-së dhe konkluzione për ata ose ato figura të reja politike që u dhimbset Partia Demokratike jo në kuptimin nostalgjik por në atë reformues e pastrues me rrënjë e degë të Berishizmit si e keqja e madhe e postkomunizmit,për ti dhënë Sqipërisë dhe politikës një parti të formatit Europian jo nga slloganet por nga përmbajtja.
  Shqipëria ka nevojë politike për një parti moderne.
  Viktor Malaj i ka thënë të gjitha,në atë shkallë sa mund të merret si manual nga politikanët e rinj të djathtë për të vendosur një stekë të re për të gjithë dempokratët e vërtetë,për ata për të cilët është e dashur Atdheu dhe populli dhe institucionet e formacionet politike të saj.

  Reply to this comment
 5. Zani Burimi July 7, 13:04

  Zoteri i nderuar,
  Analiza juaj i ka te gjitha argumentat e renies se PD-se, por (ndoshta) keni harruar te shkruani dhe perfundimin: Populli kerkon qe per demtuesit te jepet verdikti i gjyqit i shpalosur qarte duke i denuar per demet kolosale qe i sollen berisha e berishistes Shqiperise sone. Dhe duhet theksuar qete jemi te qarte:”Populli nuk eshte turme e roitur, sicc mendojne (ose duan ta thone disa anal-iste dhe medemek drejtues “te larte”), sepse shqiptaret “ta lexojne teskeren ne xhep”. Po ne jemi popull i durueshem, por ama, kur u vjen ne maje te hundes, te bejne gjemen. Epo shyqyr qe jemi te tille! Ndersa PD-ja le te shkoje te funderinat, ne kazanet e historise.
  Pershendetje, Viktor!

  Reply to this comment
 6. Kris July 7, 13:13

  Misioni i PD lindi i vdekur dhe vazhdon te qendroje pa u kallur ne dhe!Hajdute vrases dhe tradhetare te Shqiperise! Keshtu do t’i gjykoje historia!

  Reply to this comment
  • Genti July 7, 15:17

   O robo, po krimet e komunizmit dhe xhelatet qe jane gjalle dhe kryetar parlamenti mund te behen…pse nuk kapen qe tju qihet nena ..une them ja ujku, juve ja gjurma…vetem dajaku ju ben mire

   Reply to this comment
   • Teuta July 8, 17:50

    Po krimet e sotme Genti nuk i shef ?
    A nuk eshte krim te lesh babane e familjes pa Pune e Leka ?
    A nuk eshte krim ti kerkosh Leka , per tu kuruar atij qe eshte i Pa Pune , apo ai nuk duhet te semuret ?
    A nuk eshte Krim te perzeshe nga shqiperia 1.500.000 shqiptare si emigrante [ jevgj ] rrugeve te botes ?

    Ku eshte Ujku e ku eshte Gjurma ?

    Duke lare Halete e Botes pa Identitet .
    Gento , a nuk na thua kush i detyron shqiptaret te emigrojne ?

    Reply to this comment
    • Arta July 11, 18:41

     O Teuta,
     Krimet qe kane bere komunistet e gjithe botes, ja kalojnë dhe atyre te nazisteve, moj Zonje!
     Sot nuk kemi krime shteterore, por te grupeve mafjoze…

     Reply to this comment
 7. L.H July 7, 13:20

  MALAJ,
  Per here te pare qe ke dale nga TRASEJA se nga shinat kemi dale te gjithe! PSE!?
  1.-Qe ne fillim perdor ‘slloganin bajat:’Opinioni shqipetar kur ky vend ka 27 vjet pa shqipetare dhe ata qe kane ngelur nuk e rruajne me trapin jo vetem per PD por as per PS e aqe me teper per LIS-Lidhjen integrim ne Skrapar apo varr!
  2.- te flasesh per zgjedhje pas 27 vjetesh kur ketu nuk jane bere asnjehere ye tilla se popullit i eshte hequr bashke me SOVRANITETIN e drejta e VIEES dhe 27 vjet perfaqesohet perfshi edhe kete legjislature nga kreret e krimit e korrupsionit eshte jo vetem te mashtrosh shqipetaret por te biesh ne nivelin ekstrem te nje dizinformacioni mashtrues antishqipetar…
  3.-Te flasesh per zgjedhje e te mos zesh ne goje qe ne krye te shtetit kerkohet te vihet kreu i korrupsionit e antishtetit apo vellai siamez i Salise eshte te ‘vrasesh vehten’ ose abandonosh te perditeshmen ku shkruan…

  Ne asnje vend te botes edhe ku ka demokraci te stabilizuar e shtet nuk mund te qeverriset me 45 perind PJESMARJE dhe me nje ‘subjekt’ te bordellos PS vetem me 20 perqind! ME GJEJ VETEM NJE VEND??

  Reply to this comment
 8. lili July 7, 13:48

  kris,
  edhe ma zi Kriminelet qe sabotuan demokratizimin e shqiperise, larguan mija e mija shqiptare nga vendi, edhe vrane mija njereze .

  Reply to this comment
 9. Tap Topi July 7, 13:53

  “Pas zgjedhjeve të 25 qershorit 2017 vëmendja e opinionit publik shqiptar është përqendruar tek PD-ja dhe zhvillimet brenda saj…”

  Wow, e kape Viktor… Bravo !

  Me nje dialektike dhe stilistike terheqese per “lexues te dobishem”, disa nga sherbetoret e politikes hera heres perpiqen te marrin persiper bile edhe rolin e zedhenesit te publikut. Me shkrimet e tyre te qendisura, keta ustallare shpesh mundohen t’u japin vetvetes kompetenca aq absurde, sa dikush qe nuk pranon te perfaqesohet nga demagoge tei panjohur.do ta ndjente veten te detyruar te pyeste:

  “CILI JENI JU ZOTI SORGE”, qe flisni me kaq kompetence ne emer te publikut, a thua se jeni teresisht ne brendesi te llogjikes se tyre?

  Cinizmi dhe papergjegjshmeria ekstreme e politikaneve te perkrahur ne veprimtarite e tyre nga mjetet e dezinformimit nuk mund ta shperngulin vemendjen e qytetareve nga problematikat dhe perballjet me veshtiresite e jetes.

  Ajo qe kerkojne te trumpetojne shpirtshiturit e mediave, se gjoja kjo fare PiDi-je pa pritur e pa kujtuar na u be kaq FAKTOR, kjo nuk eshte siperfaqesore, por djallezore.

  Po te jete per shumicen e shqiptareve (dhe ketu e kam fjalen jo vetem per ata mbi 55% bojkotues, por edhe per shume votues te se majtes + mijera emigrante shqiptare pa te drejte vote), PiDi-ja qe neser do t’i kishte zbathur ne fund te kembeve breket e qelbura. Ajo ose do te behej shkrumb e hi brenda dites, ose perndryshe do t’i ndalohej me ligjit aktiviteti si parti qe ka vepruar hapur ne dem te interesave te vendit dhe popullit shqiptar.

  E keqja eshte se pas CADRES dhe PAKTIT, shenjat po flasin per nje prapaskene te felliqur mediatike, e cila kerkon t’i jape perseri oksigjen qelbesirllekut.

  Sharlatanet na kane dale komplet nga binaret !

  Reply to this comment
 10. kudo mbrohet kultura e paster nga... perçudnimet e huaja July 7, 14:36

  te hiqen nga qarkullimi te gjithe filmat “ideolllogjik” turq, t’u shkulen koqet e tu shqyhet vegla atyre qe e bene kete kasaphane mediatike ne kulturen shqiptare . kush jane keta kriminel, puro qe ndyjne kulturen me shekullariste dhe europiane perendimore shqiptare, me psallme ertrugruli ose politese dashureish neper filma social ku turkeshat “jane” aq te bukura dhe turqit, “jane” aq joshes e te bute…… po erdogani ça thote ? a nuk e mbron kuranin, qe thote: te vritet me gure ajo femer qe puthet “tines” me mashkullin e huaj ?I?. “siç tha dhe enveri”; i digjni me zjarr e hekur ata, qe …futin ne det grat me gjith çitjane .

  Reply to this comment
 11. fteri July 7, 14:50

  PD-ja ka lindur me matërial bazë të qelbur dhe të kalbur ,zjarri i sajë nuk lëshon dritë por errësirë ,nuk ka ngrohtësi por të djgë ,solli vetëm vajë ,lot e mjerim për 27 vjet !!!.

  Kjo parti është mallkim për shqiptarët si partia e Hitlerit për gjermaninë .Kjo nuk është parti por organizatë banditeske ,kriminale parti e zjarrit ,tymit dhe flakës që dogji e shkatrroi me themel shtetin dhe pasurinë e 50 vjeçare të shqiptarve në vitet 90-91 dhe në vazhdim. Gënjeu e mblodhi halabakët të organizuar në turma protestuesish duke vjedhur dhe vënë zjarrin fabrikave,uzinave,frutikulturës shkatrroi gjithçka që gjeti përpara ,me njerzit e hurit të litarit të hajdutllëkut dhe të bracëllëkut ,njerëz pa asnjë vizion e vlerë si S.Berisha rrëmbyen PD-në dhe vendi eci në rënje të lirë drejt greminës në mëshirë të krimit të hajdutrisë dhe pabesisë ,ra në dorë të lirë banditve politik ku asneri nuk dënohej ,pra pandëshkueshmëria u bë normë ku banda më e madhe isht PD-ja ,kurse banda tjetër PS-ja ,etj..ishin më e përmbajtur por e pa aftë për të ndaluar masakrat që organizoi dhe ralizoi S.Berisha dhe berishistët që u vunë pasuri prrallore për vete ,prona dhe sot luftojnë me dhëmbë për ti ruajtur kët luksë të shfrenuar.

  Unë besoi vetëm te ligji dhe ralizimi i Wetingut në çoftë se do të bëhet nga AMERIKANËT dhe BE-ja ,dhe nuk do ta lë shqipërin në duart e krimit.!!!!!

  Reply to this comment
  • gjermani i fundit July 7, 15:18

   fteri! Per nje njeri qe s’ka lexuar fare fizike apo kuriozitete, po t’i thuash ku eshte koka e kometes te deften flaken, qe ne fakt eshte bishti… Ti mendon se PD lindi ne rruge? Dhe jo ne zyra agjenturore? Ti mendon se ata qe instruktuan Berishen dhe Hajdarin dhe ua mbushen mbushen xhepat me valute, nuk e dinin se po sponsorizonin sharlatanet? Dhe ti pret qe Koka e akullt dhe e padukshme e kometes te dale neser e te te kerkoje falje ty e mua per metodat e saj subersive? E per ç’interes do ta beje? Qe ti e une – popull koti – te veme ne vend Drejtesine? Po çfare eshte Drejtesia ne fakt? Ne Kapitalizem ka Nje Zot, qe quhet Kapitali. Ky Ziot ka nje gjykates, qe quhet Interesi, dhe nje arketar qe quhet Spekulacioni. Hallka e fundit je ti edhe une, ne quhemi Konsumatori.

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 July 7, 16:41

    mono më ke pëlqy jashtëzakonisht me këtë replikë me fterin!!
    po të kisha replikuar unë do ti isha drejtuar si zakonisht pas fterri do ti kisha shtuar beterri!por ti nuk je aq i paedukuar sa unë!!bravo!!

    Reply to this comment
    • fteri July 7, 20:16

     ANIMAL- ANTICENSURË dhe shurrë !

     *****AAAAta që nuk kan kllëqe të përballen në fushë të mejdanit ,janë shurrë , jan hipokrit e tinëzar, se mbështeten mbi shpatulla të tjerve .

     Unë nuk pajtohem me gjëra të tilla që u thurin lavde komenteve “mono”, …..edhe zemër mirë, edhe i paedukuar ! o’ shpresa jonë e shurrës zemërmirë dhe i zgjuar !!!!!!” , …o ylli i largët,profet i errësirës së këtyre komenteve !……………

     “Bota -thonë-duhet të ketë nga të gjithë ! !!!!!!???? “

     Reply to this comment
     • Po me fterrin c'paten... July 7, 23:05

      Ne fakt qe te dy s’kane kellqe te dalin ne fushe te mejdanit, o fterr mengjarashi.

      Njeri cirret si i cakerdisur per bojkot zgjedhjesh, kurse tjetri deklaron hapur qe ka qysh nga ’96 qe s’ka votuar asnje parti.

      Imagjinojeni se sa shpejt do zbytheshin te tille greverhyes ne kushtet e nje revolucioni.

      Nqs. ka njeri qe s’i takon ta hape fare gojen per pilitiken, keta duhet te jene llogjikisht bojkotuesit.

      Jo me kot amerikanet thone:

      YOUR VOTE,
      YOUR VOICE!

     • gjermani i fundit July 8, 15:50

      @ “po me fterin ç’paten”, desha te them se nuk jam ndodhur kur behen zgjedhje ne Shqiperi, po te ndodhesha do votoja. Te paguaj bilete vajtje-ardhje thjesht se do shtoja nje vote nuk m’a ka xhepi nje luks te tille. Sipas kushtetutes une si qytetar “kam te drejten” time te votoj, nuk jam i obliguar,”i detyruar” te votoj. Ndersa shteti im, sipas Kushtetutes, eshte i detyruar te me krijoje kushtet qe une te ushtroj te drejten e votes, pra shteti im e ka obligim kudo qe une te jem te me krijoje mundesine e votes. Pse kjo nuk eshte akoma e mundur, gjej nje jurist dhe shpresoj se ka kohen dhe miresine te shpjegoje se kush eshte ne konflikt me Ligjin kushtetues, Shteti im apo une si shtetas?! Ndofta, hipotetikisht, po te marr nje avokat dhe per kuriozitet te hedh ne gjyq shtetin tim pse me privon nga e drejta ime ligjore (jo detyrimi im ligjor), kushedi si do dilte rezultati. por siç thua ti, as une kam kellqe dhe as xhepi im s’ka para te teperta per eksperimente. Meqe jemi ketu ku jemi, une kam te drejten qytetare te kritikoj ministra/kryeministra, etj, se ata paguhen nga fondet publike, dmth edhe nga taksat/detyrimet qe une ia paguaj shtetit tim/per aq sa paguaj – edhe per drita dhe ujin qe nuk i perdor fare, lulishtet, pasaportat,etj, nga ana tjeter ata nuk kane privilegjin te me kritikojne mua, se nuk hyj gjekundi ne konflikt me perdorimin/shperdorimin e prones/fondeve publike. Mendimi im eshte qe “vettingu” t’ia nise nga shkurtimi drastik i numrit te deputeteve dhe kjo gje lyp vendim politik; jo me shume se 80 deputete ne Kuvendin e Shqiperise, 60 te tjeret kushtojne shume dhe jane te tepert po ti krahasosh me perqindjen e perfaqesimit ne parlamentet analoge te vendeve ku synojme te anetaresohemi. Pra, po deshi te beje “shtet” Rama t’ia nise nga ky vendim politik, te shkurtoje numrin e perfaqesuesve ne Kuvend. I ka numrat e duhur, e ka tepsine, garuzhden dhe saçin apo çerepin, ka edhe timonin, rrotat dhe parafangot per ta bere te mundur kete gje. Le ta nise nga politika. Meqe ju flisni per “kellqet e revolucionit”, ky eshte muhabet tjeter.

     • anticensurë25642654 July 12, 15:45

      po ti çpate beterro??
      ti ke qënë i sjellshëm gjithnjë!!të ka edukura partia ty o beterr!!
      mungesën e edukatës nai lër neve o beti!!
      pastaj më shkruan si e jëma e zeqos në majë thanës!!
      shprehu or debil,shprehu me fjalë dhe jo me hungërima!!
      mos mu bëj si horri i bulevardit që është këthyer në peshk të kuq dhe harron pseudonimin e replikës së mëparëshme!!
      fterro,beterro,mbaje veten se të vërsulet bulevardi e të bën horr!!

   • Boss of Smiles... July 7, 22:21

    Pajtohem me ate qe partite bajraktare shqitare s’mund te quhen as te majta dhe as te djathta per shkak te mungeses se koncepteve dhe perqendrimit te vemendjes te kapitali, po shpjegimi yt per drejtesine ne boten e kapitalit eshte ne mos komplet, pjeserisht i gabuar.

    Drejtesia ne kapitalzmin e moderuar te perendimit eshte ajo qe sejcilit i mundeson shanse te barabarta per biznes te ndershem, pa ju dridhur aspak qerpiku t’ja perdredhe koqkat si te zogut kujtdo qe mundohet te shkele rregullat e lojes, percaktuese keto per zhvillim ekonomik.

    Drejtesia kur eshte ne maksimum e pavarur nuk ben kollaj dallime esenciale midis presidentit te nje shteti dhe nje kredimarresi te thjeshte. Ajo nuk ben dallime midis presidentit multimiloner te nje klubi futbolli dhe nje sportisti te thjeshte.

    Reply to this comment
    • gjermani i fundit July 8, 15:25

     Boss, nje “plak” i komenteve dikur thoshte se askush nuk e ka ne xhep te verteten. Vertet e gjerat nuk jane aq bardhe e zi, se ndryshe do kishin plasur revolucione. Por ka nje tendence te “restaurimit” te kapitalizmit, edhe pse eshte e veshtire, pas leshimeve themelore mbi te drejtat dhe lirine qe daton ne levizjet e viteve ’60. Arsyeja kryesore e ketyre leshimeve ne fakt ishte ekzistenca e kampit socialist, kurse arsyeja me jetegjate ishte krijimi i klimes te favorshme per konsumin e gjere. Eshte e vertete qe Ligji respekton te drejtat e individit, por kjo ne fakt eshte me shume teorike sesa praktike. Shume te drejta per punetoret dhe shtresat ne nevoje po reduktohen dhe raporti midis te pasurve dhe te varferve shpreh me se miri sesa teorik eshte koncepti i “Botes se shanseve te barabarta”. Kam lexuar se kur u shemb URSS Gorbaçovi ishte per vizite ne Gjermani dhe kerkoi te takohej me ish-kancelarin Villy Brandt, qe nuk donte ta priste, duke thene se renia e Brss do sillte perkeqesimin e te drejtave te punetoreve ne Perendim, duke qene se do mungonte spondi antagonist.

     Reply to this comment
     • Thomaitha July 8, 16:04

      Sakte gjermano .
      Koment brilant ,
      Ku Avulluan sindikatat ?
      Kush i mbron te drejtat e puntorve sot ?
      Mark uk , Intelektuali , N. Vjosa e Kompani
      kujt shtrese i Takojne ?

      Apo lajne Halete e Evropit si Te majte ,
      e Duartrokasin duke votuar si teb djathte ?

      Une nuk i kam kuptuar , Ndoshta jane shume te zgjuar , Por kur ankohen , Perse ankohen valle si Intelektuali i Tajvanit ?

     • Hoxha & Smiles July 8, 17:37

      Pse me kujton “briskun zvicerjan” o njemec? Plaku, qe me siguri na lexon, por nuk ja ben me dora te shkruaje (thua ta kete peshuar mire situaten pas 2013-es dhe te jete demoralizuar komplet !?) ishte pasuri e cmuar per kete forum tashme te kapur.

      Padyshim qe tendenca e zhvillimeve aktuale ne boten e “dollarit” ka ashtu si dhe pak para krizave te thella ekonomike te shek. qe lame pas, perqendrimin e kapitalit ne sa me pak duar. Po ti referohemi teoricienit qe e konceptoi dhe analizoi me rrenje e themel KAPITALI-n, dita e shpagimit per gjithe keto marrezira ne kurriz te “skllav-konsumatorit” i bie te jete vetem ceshtje kohe. Eshte si te thuash nje “Katz & Maus Spiel” midis multi-colorit dhe bardhe-e-zezes. Kete te fundit, e pra revolucionin anti-kapitalist ti me thua qe s’po e shef, por une kam tre dite qe po e perjetoj me syte e mia live ketu ne “Welcome To Hell”.

      Fotot e publikuara nga medat dhe permasat e ketij rebelimi te papare qytetar ne Hamburg jane lule ne krahasim me realitetin. Qendra e ekstremisteve te majte (Schanzenviertel) eshte kthyer ne germadhe. Kudo randale dhe zjarre. Populli eshte i mbushur me urrejtje dhe po tregon dhembet kapitalizmit.

      Vecmas kesaj, “black & white” ishte dhe ekrani i protestave masive ne Rumani dhe aktualisht revolucioni ne Venezuele.
      Kembanat bien per ata qe kane veshe te degjojne.

 12. fteri July 7, 14:55

  PD-ja ka lindur me matërial bazë të qelbur dhe të kalbur ,zjarri i sajë nuk lëshon dritë por errësirë ,nuk ka ngrohtësi por të djgë ,solli vetëm vajë ,lot e mjerim për 27 vjet !!!.

  Kjo parti është mallkim për shqiptarët si partia e Hitlerit për gjermaninë .Kjo nuk është parti por organizatë banditeske ,kriminale parti e zjarrit ,tymit dhe flakës që dogji e shkatrroi me themel shtetin dhe pasurinë e 50 vjeçare të shqiptarve në vitet 90-91 dhe në vazhdim.

  Gënjeu e mblodhi halabakët i organizoi në turma protestuesish duke vjedhur dhe vënë zjarrin fabrikave,uzinave,frutikulturës shkatrroi gjithçka që gjeti përpara gjoja se jan pasuri të Enverit ,me njerzit e hurit të litarit të hajdutllëkut dhe të bracëllëkut .

  Njerëz pa asnjë vizion e vlerë si S.Berisha rrëmbyen e privatizuan PD-në dhe vendi eci në rënje të lirë drejt greminës në mëshirë të krimit të hajdutrisë dhe pabesisë ,ra në dorë të lirë banditve politik ku asneri nuk dënohej ,pra pandëshkueshmëria u bë normë ku banda më e madhe isht PD-ja ,kurse banda tjetër PS-ja ,etj..ishin më e përmbajtur por e pa aftë për të ndaluar masakrat që organizoi dhe ralizoi S.Berisha dhe berishistët që u vunë pasuri prrallore për vete ,prona dhe sot luftojnë me dhëmbë për ti ruajtur kët luksë të shfrenuar.

  Unë besoi vetëm te ligji dhe ralizimi i Wetingut në çoftë se do të bëhet nga AMERIKANËT dhe BE-ja ,dhe nuk do ta lë shqipërin në duart e krimit.!!!!!

  Reply to this comment
 13. gjermani i fundit July 7, 15:00

  z. Malaj, pershendetje! Sinqerisht, do ishte mire qe artikullshkruesit e majte te mos merrnin persiper detyren e veshtire te problemeve paszgjedhore qe ka PD, se, e para, nuk do ishin dhe aq objektive – duke mos njohur dinamiken e brendshme te problemeve, e se dyti çeshtjet mund te jene edhe konceptuale, ç’ka eshte program per nje parti te majte mund te jete antiteze per nje te djathte, edhe pse kam perceptimin se partite shqiptare nuk jane me as te djathta dhe as te majta, por thjesht grupime interesash. Kjo eshte fusha e mesit te arte ku Henri Cili eshte autoritet… Shkrimi juaj me solli ndermend automatikisht zgjedhjet e majit 1996, te fundi ne te cilat kam votuar. Ishte nje klime euforie totale per PD dhe bandat e PD-se qe kishin marre direktiven e fitores “kudo e me çdo menyre”. Atehere ishin kohet kur perplasja ishte ballore dhe shume pak nga tensioni i pergjithshem u perceptua nga “nderkombetaret”. Aq u tensionuan bandat e PD-se, sa edhe kur komisioneret e PS-se u terhoqen, keta u sulen dhe manipuluan gjithshka, duke fituar 100% zgjedhjet me “letra”. Mesa u fol atehere, barbari i Vuçidolit u hutua fare e dha urdher qe ne ca zona te “shkruhej” se fituan kandidatet e majte, se nuk e hante njeri ne bote manipulimin gjer ne kete fare feje. I pari i majte i zgjedhur keshtu ishte Ilir Meta, qe ne fakt kandidonte ne Skrapar, qe per kohen ishte Stalingradi i fundit i komunisteve. E zgjata kaq, per te kujtuar se precedenti i ’96 qe nje leksion i vyer per klasen e bastardeve politike shqiptare. Qe atehere zgjedhjet blihen dhe shiten me metoda me te rafinuara, qe kur hartohen listat. qe kur tkurret apo bymehet numri total i zgjedhesve e po aty, ne rastin tim qe kam plot 21 vjet pa votuar ne Shqiperi, faktori “emigrant” eshte perjashtuar krejtesisht. Behen rruget gjate fushates, sjellin ujesjellesin, apo mbyllin nje sy per trafiqet. Pergatisin terrenin per nje blerje “soft” te mandatit te deputetllekut, si ne boten e bandave ku ndahen zonat e biznesit. Pra, si ne thashethemet e plakave te lagjes ku nje doze e te vertetes mbetet, edhe kur politiksat e Shqiperise akuzojne kundershtarin per blerje votash, gjithmone ka diçka te vertete. Jane si ujqerit qe ia dine nepsin njeri-tjetrit, ndaj vleresoj se akoma ne Shqiperi mund te thuhet se zgjedhjet nuk u shoqeruan me vrasje dhe tanke e shtetrrethim – dhe kjo eshte pozitive – por ama gjithshka tjeter eshte e mundur. Do isha i gezuar qe PS fitoi pas kaq vjetesh e bindshem shumicen absolute, por sepse nuk ndihem entuziast. Asnjehere me pare ne PS nuk eshte folur per timone e tepsi e byreke si tek bakalli; eshte rrudhur shume elokuenca dhe oratoria e mendimit politik. Rames, qe delte me çertifikata dhe bente llogje me fshataret i mungonte kenga e bashkefshatareve te Lefterit qe duke gudulisur megalomanine e Saliut futnin ne valle edhe mundesine e ambicjeve te Lefterit. Tanime Lefteri me nje scoop analog vuri keto ambicje ne sherbim te Rames e ketu po ju le juve i nderuar artikullshkrues t’a perfundoni pershtypjen. Siç Saliu kishte dy standarte sjelljeje, me shqipot me hu kokes, me te huajt levantin, edhe Rama shtyn me barcaleta opinionin e brendshem(keta kaq dine!), kurse kujdeset qe me boten te duket reformator e vizionar, njeriu cfurku i Herkulit per te mbajtur ne paqe Ballkanin. Porse Paqja eshte produkt i nje pazari apo allishverishi, kete nuk kemi ku ta mesojme dhe Rama nuk ka miresine t’i jape kujt llogari. Po, z. Malaj, duke i pare gjerst ne kete sens, e keqja shkon pertej Lulit…Dhe siç thote proverbi ramist “nuk kemi pare gje akoma”. Dhe vertet nuk po shohim e s’do shohim edhe per aq kohe sa lodrat e politikes shqiptare qe ne i quajme Lidere levizin kur shtypet butoni i telekomandes andej nga Evropa apo Amerika. Po erdhi ndihmes-ndihmesi i zevendesndihmesit ne Shqiperi nderrohen baterite e lodrave dhe sikur behen me te shkatheta. Neve na shitet iluzioni se Shqiperia do behet se keshtu ka pare enderr Amerika, por nuk jane te huajt qe na shesin iluzione, jane Lideret tane, per te cilet ne kemi prape iluzionin se i zgjedhim dhe i votojme, kur ne fakt vetezgjidhen e vetevotohen me lista qe i veteshkruajne dhe i vetefirmosin. Sinqerisht une ndihem mire qe PD-se po i shperndahen bubuzhelet, se bashke me vrapin e tyre çojne kudo kundermimin e gropes nga dolen, per te pare me mire se prej çfare malli eshte bere. Pa tepsi dhe timon fillokan problemet dhe kusuret i paguan gjithnje populli i shkrete, qe perveç bollekut te varferise e ka veresie edhe dozen e perditshme te barcaletave.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 July 7, 17:01

   mono
   nuk jam dakord fare me këtë kënaqsinë tënde”Sinqerisht une ndihem mire qe PD-se po i shperndahen bubuzhelet,”!është thjeshtë kënaqsi inati dhe jo llogjike!!
   asqë e diskutoj se ti me llogjikë e di fare mirë që foleja e bubuzhelëve nuk po boshatiset,ajo vetëm se po ndërron popullatën e saj!!po e freskon me ndyrësi të re dhe asgjë më tepër!!
   nëse mbretëresha mbetet brënda,kushdo që të jetë bubuzheli zhuzhitës nuk ka rëndësi!!
   më e keqia e të gjithave është se vrasësi i shpresës ose si e quanim njëherë e një kohë çuni i tironës,po bën pazar me mbretëreshën e folesë!!
   kjo po duket me shumë fakte të njëpasnjëshme!!shumë të vogla por që po vërtetojnë atë që në fillim na u duk si një bllof i papërfytyrueshëm!!
   bashkpunimin PS-PD!!
   mono po të prekësh mutin,dhe kur je duke e pastruar,do të kudërbosh dhe ti!!
   e rama nuk ma merr mëndja se do ta pastrojë atë mut!!ai po përpiqet të maskohet me të!!
   shikoje se deri ku po shkon!!
   tashti po bën,ka dhënë urdhër që të mbështetet buzkuqe basha në garën e tij për kryetar të PD!!
   si e thua dhe ti,”problemet dhe kusuret i paguan gjithnje populli i shkrete, qe perveç bollekut te varferise e ka veresie edhe dozen e perditshme te barcaletave.”
   si i thonë një fjale “turpi shtyhet me një gotë verë”,në rastin tonë “varfëria me të qeshura”!!
   duhet tia dimë për nder humoristit tonë të dobët!!

   Reply to this comment
   • Divjaka July 8, 11:20

    gjermano ,
    desha te shtoj , qe kemi akoma ata qe bejne Antikomunistet ne mungese te Komunizmit,
    si dhe Antifashistet ne mungese te fashizmit .
    PORrrrrrrrrrrrrrr,
    Kemi edhe Euroinomanet ,
    jane ata qe nuk mund te jetojne pa EURON
    ,BASHKIMIN EUROPIAN , SI DHE BANKEN CENTRALE .
    Ne kete skenar te genocidit finanziar , si dhe te uzurokracise bankare ,
    EUROMANET ,te perserisin pa ulodhur ,
    ”” ME SHUME EUROPE ”’
    QE eshte analoge ” dua me shume ”
    Tipike si ajo qe thone Tosikodipendentet .
    Se europa , kjo qe po shohim SOT eshte e keqe , VESHTIRE TE MOHOJME ,
    EUROPEN E EUROS DHE T E BANKAVE ,
    te thush me shume europe ,
    per mua eshte ekuivalente si Tragjedia e Toksikeve ” duhet me shume droge ”’.

    27 vite , dhe akoma lozin me fjalet ,
    E kam une fajin , apo e ke ti ? .

    STOP !
    Te gjitha partie ka bere intersat e Borgjezise .

    Stop !
    Parlamenti ka votuar ç’fare i ka thene Europa dhe Amerika .

    Por , ne DELET , vazhdojme te lozim
    lojen e Kongulleshkes .

    Kam nje kongulleshe , pata nje e mu bene dy ,
    Pse dy ?
    Po sa ?
    4 ,
    Pse 4 ?
    po sa
    7
    e vazhdojme pa Funddddddddddddddddd

    Reply to this comment
    • gjermani i fundit July 8, 15:59

     ballisti nga Divjaka, me duket se e kam lexuar tek Luciano de Crescenzo: ” Pushteti eshte si droga, nevojitet gjithnje ne doza me te medha”. megjithate, mendoj se Euro si monedhe unike nevojitej. Pastaj normale qe parane e komandojne parallinjte, mire do ishte ta prisnim ne me gershere, hahahahaaa

     Reply to this comment
     • Divjaka July 9, 13:47

      Gjithmone kam vlersuar mendimet tuaja .
      Nuk eshte Luciano de Crescenzo …..

      Ate punen e gershereve me mire mos ta permendje .

      Sepse jemi ne sistemin FIAT qe nga 1971 .

      ”””””””””’ Cos’é L’euro ””””””””””””

      L’euro é , in questo momento , un strumento di distruzione del sud europa ,
      per i benifici di piccole e microscopiche elite
      finanziare e NEO MERCANTILI ,cioé i grandi industriali Franco – Tedeschi.
      Con L’euro s’é sottratta la sovranita di SPESA dello satato .
      L’italia era il grande pericolo competitivo industriale per i tedeschi .
      L’italia aveva un’ industria chimica metalmecanica fra le prime del mondo e una piccola e media azienda fortissima , tanto qe l’export italiano a insidiato sempre i tedeschi , al punto che ,
      prima dell creazione dell’euro , i Tedeschi erano andati in deficit delle esportazioni e non riuscivano
      piu a competere con L’ italia .

      L’euro e servito a ingabbiare la capacita italiana
      di usare la propia moneta per favorire
      le esportazioni , ci avevano provato gli anni 70
      con lo SME [ SISTEMI MONETAR EUROPIAN ]
      Un vincolo fra varie MONETE creato per mantenere stabili i TASSI DI CAMBIO .
      Me evrone ce L’hanno fatta ..

      Te prodhosh Leka Gjermano ndalohet me ligj .
      Taksimi eshte mekanizmi qe mban nen kontroll ” GERSHERET ”’.

      Nuk paske njohuri ekonomike ,.

     • Divjaka July 9, 13:52

      Gjithmone kam vlersuar mendimet tuaja .
      Nuk eshte Luciano de Crescenzo …..

      Ate punen e gershereve me mire mos ta permendje .

      Sepse jemi ne sistemin FIAT qe nga 1971 .

      ”””””””””’ Cos’é L’euro ””””””””””””

      L’euro é , in questo momento , un strumento di distruzione del sud europa ,
      per i benifici di piccole e microscopiche elite
      finanziare e NEO MERCANTILI ,cioé i grandi industriali Franco – Tedeschi.
      Con L’euro s’é sottratta la sovranita di SPESA dello STATO.
      L’italia era il grande pericolo competitivo industriale per i tedeschi .
      L’italia aveva un’ industria chimica metalmeccanica fra le prime del mondo e una piccola e media azienda fortissima , tanto che l’export italiano a insidiato sempre i tedeschi , al punto che ,
      prima dell creazione dell’euro , i Tedeschi erano andati in deficit delle esportazioni e non riuscivano
      piu a competere con L’ italia .

      L’euro e servito a ingabbiare la capacita italiana
      di usare la propria moneta per favorire
      le esportazioni , ci avevano provato gli anni 70
      con lo SME [ SISTEMI MONETAR EUROPEO ] ]
      Un vincolo fra varie MONETE creato per mantenere stabili i TASSI DI CAMBIO .
      Me evrone ce L’hanno fatta ..

      Te prodhosh Leka Gjermano ndalohet me ligj .
      Taksimi eshte mekanizmi qe mban nen kontroll ” GERSHERET ”’.

      Nuk paske njohuri ekonomike ,.

 14. Novrz Taip Vishanji July 7, 17:33

  “ANI PSE” THANO-MALAJ

  ke bere nje perpjekje per te germuar ne hedhurishten PD, duke zbuluar krimbat, viruset e bakteret e ngordhjes, perseri gjykimi mbahet me shume nga subjektivzmi se nga analiza objektive e gjithe faktoreve politike, historike, kulturore e demografike, te Vaterlose SaliMutqenefShiqereBerishjane.

  Kinezet jane inteligjente per jeten e tyre, per shoqerine e tyre, per kulturen e tyre, jo tonen, ate perendimoren qe e kemi te vyer ne kohe, e mbrojme me xhelozi te pa shoqe, nga kushdo e çdokush (loje fjalesh – Edi Rama – Gjuha Shqipe vol. xxx) qe perpiqet ta cenoje sadopak ate. Po kur behet fjale per te plagjuar (kopjuar) jo vetem idete e te tjereve, kinezeve nuk ja kalon njeri ne bote, dijne te pershtaten edhe pse me veshtiresi, ne çdo situate ku shpirti i aventures i ben te jene te pranishem.

  U zgjata pak me kinezet dhe kinezerite e tyre, per motivin e thjeshte te bazuar ne deklaraten e bere ne Serbi te Hoyt Yee, atij qe kushdi si, paska arritur te njohe mentaitetin e popujve ballkanike, e veçanerisht te shqiptareve, te cileve u dashkan plot tre dekada per tu barazuar me popujt e tjere te BE-se. Edhe pse ne fund te fundit ka te drejte, perseri harron ky sy-bajamja e avenue-ve washingtoniane, se shqiptaret jane nder populluesit me te hershem te ketyre trevave, bazuar jo ne deshiren tone per te qene megallomanet Europe-formues, por ne te dhenat shkencore nga disa studime te DNA-ve te te gjithe popujve europiane, te financuar nga BE-ja.

  Megjithate, edhe pse na djeg shume miza nen kesule, ky kinezuc, ka arritur te kuptoje te verteten e madhe te mos deshires se shqiptareve per t’ju nenshtruar ligjeve dhe rregullave te nje shteti modern, sepse ate qe arriti te beje enveroxhizmi, nuk i pelqeu ne keto tre dekada te shkerdhatokracise.

  Eshte e vertete se ata 2 milione e 800 mije te ngelurit ne Shqiperi, me te drejte votimi real (sepse pjesa tjeter e 3 milion e 400 mijeve gjendet ne dhe te huaj dhe enkas i mohohet e drejta legjitime e votimit), ne nje shumice mbi 60-65% u reken ne qendrat e votimit, por vota e tyre ishte thjesht nje zbavitje verore e syqorrllekut te pamundueshem, e “marrjes se provimeve” me nje thes miell apo qepe, me nje kanister vezesh te sapo pulebera, apo me nje rruge, ure e uje te pa pagueshem, per ta perdorur sipas qejfit dhe deshires se populisteve veshtrim shkurter.

  Une akoma nuk kam bere nje studim te thelluar te gjithe votimit te ketij fund qershori vape madh, por me sa kam vene re, nuk ka patur ndonje luhatje te madhe votash nga votimet e mepareshme, me perjashtim te votave te partive e partituceve te vogla, qe geluan si ne nje maskarade karnavaleske brazilainesh bythe zbuluara ne rruget e Copa Cabana-s, gjate gjithe votimeve te mepareshme ne kete vend.
  Ato i dhane nje dore jo pak te vogel, heroit surrelian te drejtimit me nje timon te vetem, aq edhe atij burbos qe fle ne nje shtrat (mbase !) me nje Kokemadhe “dru me pre”, me slloganin e tij banditesk e kriminal, te armatosjes se popullit (kelysheve te tij) ne “mbrojtje te demokracise” LS-dhijane.

  Avantazhi i dukshem i PS-se ne shume zona rurale dhe ne mini Bashkite e Tirones, duhet lexuar nen kendeveshtrimin materialist dhe aspak botekuptimor. Me kete nuk pretendoj ti ve vulen e qelbur te “votes se blere”, por siç thoshte dikur nje samaritan nga Bangladeshi, matematika nuk eshte opinion, piruetlleqet ediramiste te instruktuara nga Tony i Cherie Blair-it, bene te mundur rimendimin dhe prurjen e re jo dhe aq madheshtore te votave per PS-ne qe nuk eshte e nuk ka per te qene kurre e Edi Rames e Co. Votuesit socialiste, edhe pse te tradhetuar si mos me keq, vazhdojne te mbajne gjalle ne mendjet e deshirat e tyre, ate jete qe e shkallmuan keqeberesit berishjane, ediramiste, nanojane e ilirmetjane te turnit, qe dikur quhej enveroxhizem, qetesine, sigurine e mireqenjen e moderuar, gjithje ne rritje ne çdo fushe e perspektive, tashme te hirezuar.

  Vetem per kete ka te drejte kinezuci sy-bajame, do duhet shume kohe te ndryshoje mentaliteti i shqiptareve te ngelur ne kete vend .

  Reply to this comment
  • Mark uk July 8, 11:29

   çka po don me ban studime ti per votimet mer
   poshte ne kallamishte don me ba studime ti mor tutkun i arushes se eger .
   Nuk t’lejne punet e partise , e jo vapa se per vape nuk pyet Gamilja me Gungat e dala prej servilizmit per te Sfidu matematiken dhe kulturen Kinese .
   Ku me ndryshu mentaliteti , ne kallamishte a
   Filloje ka vetja , me kuptu se ala je komunist .
   Dhe , kafsho at gju te nyt , dhe mos
   fol si lavire kallamoqi , ky eshte nryshimi ,
   dhe kur don me fol si Tironc me theks Shkodran ,,, Pffffffffffffffffffffffffffffff, hej zot ne ruj

   Reply to this comment
   • Novruz Taip Vishanji July 8, 14:47

    E HENGRE SAPLLAKUN O BIçI

    i Kokemadhes nga Librazhdi, me gjithe bisht, ne gojen qe te rrjedh akoma te dhjeret qe te bejne tek shurtorja e Tabakeve aty tek Selvia ne Tir-o-ne.

    Nuk me lodh, vetem me defren te merrem me ty sa here te bie te fiket, e te risjellin ne kete bote, me sperkatje shurranesh direkt nga mes shalet e sat’eme, ops te Kokemadhes qe te mban me tterrime akoma gjalle.

    He ç’ti besh fatit, kam qene i detyruar dikur te studjoj edhe matematike, dhe tani, per te te dhjere ne surrat, me ipet mundesia, me shifrat e publikuara ne KQZ-ne e Bibanit tend, te te sqaroj, sa e kote eshte lodhja e Hajdutit çepaniot, per te sunduar me plehrane te mjere si ti kete vend.

    E shikon sa larg qendron me provokimet tuaja, qe me kete vape vetem me bejne pak fresk, se per te tjerat vazhdo te shesesh prapanicen te parit hamshor qe zbret nga Golloborda, se te lehtesohet edhe kapslleku e oreksi per te mutngrene te shtohet edhe me shume.

    Therrit po deshe edhe tet’moter, ate kuven e Bilishtit qe mban samar ne kurriz, me nje vrime te bolleshme per te nxene edhe trangullin e turnit edhe topet e lidhura me te.

    Reply to this comment
    • Mark uk July 8, 17:39

     A ty pse ste ha mortja me mire ,
     qe na Turperove te gjithve me gjuhen tende
     te konsumuar nga Lepirjet dhe vrazhdesine Zmeriluse qe perdor .

     Je i joni , Shqypetar ,
     duhet te kemi durim dhe profesionalizmin te ,MESOJME qe seksi nuk behet vetem ne kallamishte , por edhe ne kurvat ,
     ku ndryshimi qendron se ne kallamishte -iHESH
     E NE KURVAT KRIJON FAMILJE .

     Sot te pres te ura e bunes ,
     DO te Q-eras me krapin e madh ,
     dhe te luash me te deri sa te velesh …

     Vish fustanin qe ta kam ble , per NOVRUZ .
     EDHE se vedi jam katolik

     Reply to this comment
     • Novruz Taip Vishanji July 8, 19:31

      JE I DHJERE DERI NE VRIME TE VESHIT TE…MAJTE

      sepse te djathin e ke te zene me fllucka gelbaze te kurvave te rraces tende mbi dhe nen dhe. E di se kane zbuluar andej nga Skrapari nje Bordel te kohes se Ali Pashe Tepelenes, ku emri i sat’eme (trasheguar ne dekada pert emos humbur) eshte i gdhendur ne murin e atij qe sot mund te konsiderohet qenef.

      Vazhdo se do te tregoj edhe çfare i dodhi asaj qe ti quan tet’moter, qe ne te vertete eshte jot’eme, ajo e shkerdhyera nga ai lustraxhiu i qendres se Tirones, kur jot’eme-moter hardalliste messhalet, per tu mallopuar, darkeve pas barrakes se çakmaxhiut te lagjes.

      Tani qe do i mbyllen rrubinetat e vjedhjeve mentorit tend nga çepani, eshte mire te marresh nje nga at karriget e hudhura, e vendose poshte Urave te Lanes, qe te jetosh vetem me thithje e boshatisje topesh, dy e kater kemboresh.

      E kupton or pusht qe karagjozllekut tend nuk lodhem ti pergjigjem. Andaj vazhdo deri sa te te pellcasin bulçinjte, sepse une ate hajdutin president dhe kokedhjeren e tij, do ti demaskoj deri ne diten qe do i shikojme para drejtesise.

      Ah do filloj te komentoj edhe ne tere faqet online qe lejojne lirisht debatin e sinqerte. E ne rastin e atyre qe i bllokojne, do i bllokoj edhe une, sepse e kam edhe kete dhunti….

 15. andromeda July 7, 17:57

  Respekte për ty z. Malaj që thua, ndoshta i vetmi tëvërtetat e hidhura të politikës shqiptare. Vetëm me vlerësimin që i bën Eduard Selamit nuk jam dakord. Nëse do të ishte politikan i zoti, ai duhet të jepte dorëheqjen nga gara dhe posti i kryetarit. Duke qenë rival i vetëm i Lulit ai vetëm sa i jep pikë në favor të gjithë kësaj farse zgjedhore. Ai e di dhe e ka pranuar se Berisha do mbështesë Lulin, pra garën e ka të humbur dhe duke marrë pjesë në këtë gjoja garë ai vetëm sa tregon se është një gur shahu në skakierën politike të rrufjanit Berishë.

  Reply to this comment
 16. katarakti July 7, 20:43

  Nuk ka asnje shans dhe asnje mundesi qe PD-ja te transformohet. Ajo do te mbetet partia familjare e Sali Berishes. Eshte shume me e mundshme qe lufta politike ne zgjedhjet e vitit 2021 te perqendrohet ne duelin ndermjet PS-se dhe LSI-se. Ndersa PD-ja do te perfundoje e treta duke u zhbere çdo dite e me shume.

  Reply to this comment
 17. intelektuali July 7, 22:43

  O SIGURIMSI VIKTOR MALAJ KUR DO TE NA LESH RAHAT ME DACIBAOT E TUA ENVERISTE QE NA PLASIN SHPIRTIN!

  Po pse nuk i thua gjerat roc more mavri qe e perdresh BYTHEN enveriste nga te gjitha anet, por nuk thua troc:

  SALIU RA NE MAREVESHJE ME EDVININ PER TE MOS E NDJEKUR FAMILJARISHT ME VETTINGUN E LU-SE LIDHUR ME KRIMET E TIJ MONSTRUOZE QE I KA BERE VATANIT.

  Kjo eshte e verteta more mavri qe flet shume dhe thua fare pak dhe qe debilet dhe dallkauket nuk e kane kuptuar akoma, pse hesht Saliu dhe pse VARKARIT te Enverit i duhet ne krye te PD-se nje kryetar dudum dhe i paafte, dembel dhe pa moral sic eshte Lulzim Basha. Sali Berisha po vepron njesoj si Enver Hoxha para vdekjes se tij kur ne qender te vemendjes nuk vuri fatin e Partise, por fatin e familjes se tij pa e vrare mendjen fare se cdo te ndodhte me Partine e tij te Punes dhe me Shqypnine, gje qe solli e falimentim dhe renim ne te gjitha sferat e jetes dhe eskodin e shqyptareve per t’u larguar nga vendi drejt nje Bote me te mire dhe me njerezore.

  prandaj:

  Mos fol brockulla enveriste ne DITA, por adresoja kete shkrim BOSIT tend Edi Rames, sepse ai fshihet pas mareveshjes midis PS dhe PD-se per mos ndeshkimin e Saliut dhe qe eshte terminatori kryesor i shkaterrimit te PD-se.

  PO PSE KA MBETUR SOT SHQYPTAR I NDERSHEM QE T’I BESOJE DUDUMIT LULZIM BASHA?

  Reply to this comment
  • Divjaka July 8, 14:41

   i nerumi Kumandar i Tajvanit dhe
   intelektualeve te shpronesuar ne Intelekt .

   Dakort , e zeme se Saliu po sillet si enveri ,
   Po
   Europi ç’fare bene ? Sehir ?
   A nuk solli pranveren arabe amerika ,
   Edi e Saliu jane per kapitalizmen dhe kundra POPULLIT ,.

   Prandaj o i nerumi kumandar ,
   NDERSHMERI vetem koha e Enverit prodhonte .
   a sme Thua o Nastro vellai ,
   Si ka mundesi qe Sistemi i Enverit shendetesine e kishte falas ?

   Valle nuk kishim te njejtin sistem Bankar ?
   Apo matematika Kapitaliste ndryshon nga ajo Komuniste .

   Perrgjigjet i dua mbas Kafese ,
   sepse nashti edhe Kafeja te ze ty ashtu si ze
   Leximi N.Vjosen , Ashtu si ze Mark Uk kur mbyllet ne kala te dodes ,
   ………………………………………………..Ashtu si Novruzi qe na flet per edukaten duke na shar nga Familja …………………………………..

   prandaj
   mos na Hap barkun me budallalliqet e tua ,
   po me mire na trego se ç’fare perse
   Alvanoset
   Italianet
   gerket
   spanjollet
   portugeset
   dhe e gjithe Europa e lindjes nga vendet e tyre duke braktisur njehere e pergjithmone Atdheun ……………………….

   Reply to this comment
  • Divjaka July 8, 14:43

   i nerumi Kumandar i Tajvanit dhe
   intelektualeve te shpronesuar ne Intelekt .

   Dakort , e zeme se Saliu po sillet si enveri ,
   Po
   Europi ç’fare bene ? Sehir ?
   A nuk solli pranveren arabe amerika ,
   Edi e Saliu jane per kapitalizmen dhe kundra POPULLIT ,.

   Prandaj o i nerumi kumandar ,
   NDERSHMERI vetem koha e Enverit prodhonte .
   a sme Thua o Nastro vellai ,
   Si ka mundesi qe Sistemi i Enverit shendetesine e kishte falas ?

   Valle nuk kishim te njejtin sistem Bankar ?
   Apo matematika Kapitaliste ndryshon nga ajo Komuniste .

   Perrgjigjet i dua mbas Kafese ,
   sepse nashti edhe Kafeja te ze ty ashtu si ze
   Leximi N.Vjosen , Ashtu si ze Mark Uk kur mbyllet ne kala te dodes ,
   ………………………………………………..Ashtu si Novruzi qe na flet per edukaten duke na shar nga Familja …………………………………..

   prandaj
   mos na Hap barkun me budallalliqet e tua ,
   po me mire na trego se ç’fare perse
   Alvanoset
   Italianet
   gerket
   spanjollet
   portugeset
   dhe e gjithe Europa e lindjes IKIN nga vendet e tyre duke braktisur njehere e pergjithmone Atdheun ……………………….

   Reply to this comment
 18. hamiti July 8, 00:04

  O VIKTOR MALAJ, ai qe di te vjedhi di edhe te fshehi. Ti thua se nuk ka fakte per blerjen e votave. Pse, si kuton ty se do delnin Gramoz Rucet si tellalli dikur ne pazar: ) Milet, blihen votat ne pazar! C’kujton ty se keto qe shkruan ty ne kete shkrim i hane njerezit qe kane dy gram mend. Mblidh militantet e PS dhe mbajua kete fjalim.

  Reply to this comment
 19. perversi me valixhe druri July 8, 09:10

  S’ka shans qe pd-ja te reformohet.Shkrimi juaj eshte aktinografi e gjalle e ketij kanceri qe perfaqeson kjo parti.Femija ka lindur,por i vdekur qysh kur ,sic thote Izet Haxhiu,ai bashke me Azem lesh Hajdarin-hero te demoleshit shkuan ne mbledhjen per zgjedhjen e kryetarit te PD-se te armatosur e te vendosur te kercenonin e manipulonin kedo e gjithcka per vetezgjedhjen e ketij tipit me emrin Berisha,pasi zgjedhja e Meksit nuk u pelqente dhe pengonte padrinon te bente gjithe ato krime qe ka bere qysh atehere.Keshtuqe shansi te reformohet ky grup mafioz,qe drejtohet nga kryemafioze dhe zbatojne te njejtat mesime jane zero me xhufke.Qysh atehere,kjo organizate mafioze vetem ka vjedhur zgjedhjet,ka shitur e blere vota dhe ka hapur rrugen e parregullsise si per zgjedhjet ashtu dhe per cdo gje tjeter ne kete vend.Dhe eshte mbeshtetur per kete 110% nga USA…Vetem po te dale dikush qe te permende emrin e padrinos dhe pa ekuivoke si stermbullari i te keqes se PD-se e te ketij vendi dhe te distancohet nga ky tumor ka shpresa te shohi drite dielli e te behet parti qe te meritoje emrin qe edhe mban “demokratike”,gje qe nuk duket ne orizont,sepse te gjithe ata qe jane sot,jane te stigmatizuar dhe tremben te zene ne goje e te drejtojne gishtin nga nonoja i tyre i dashur.Ata qe e kane drejtuar gishtin nga ai jane ndjekur (Eduard Selami,Zef Brozi,Shenasi Rama etj)diskredituar,perjashtuar e vrare(Olldashi).Opoziten kjo palo magazi e ndyre e ka shume.Shpresojme qe vetingu,pervecse ndonje surprize-marreveshjeje okulte-te pastroje disa nga keta si padrinua,lulushi etj.Ne te kundert,pashket do te jene larg…Varianti tjeter ershte qe ajo qe e ka mbeshtetur hapur dhe fshehur kete tip mafiozi dhe qe ia ka kartat te hapura,pavaresisht se perse e ka bere,te vendosi t’i japi fund me kete kodosh e bir kodoshi,Pra ambasadori Lu te thote : “Mjaft me me kete kerme mafioze.Mea culpa!” Se po e lane akoma…do ja hame mire mutin qe i vjen ere anembane shqiperise dhe qe i shperndahet nga nje cike dhe ne Serbi,Kosove e Maqedoni e gjetke,ku ka shperndare tentakulat e tij.

  Reply to this comment
 20. demo July 8, 13:14

  Ju kujtoni se mund te reformohet PD,me nje kryetar te ri por me Berishen dhe Berishizmin brenda?Jo zoterinj,kjo eshte e pamundur!Ju genjeni vehten si xhonturqit 100 vjet me pare.Me salep sulltanin me sheh-ul-islamin nuk behet demokraci.Nuk eshte idea,statuti,programi,qe calon,.Eshte brumi.Lloji me i qelbur,me i prapambetur i komunistit,komunisti malok,rrembeu Partine Demokratike dhe i dha ftyren e vet.Cfare eshte Partia Demokratike?Eshte nje pashallek mesjetar me Pasha,me bejlere,me caushe,me dylbere,me cingije me haneme,me zabite,me qatipe.Ky ishte kapitalizmi qe dinte te bente Sali Berisha,andaj kur te tjeret si Gramoz Pashko,mbylleshin ne biblioteke te lexonin programet ekonomike te kapitalizmit,Sali Berisha ngjiste i sigurte shkallaret e tribunave,se e kishte te gdhendur programin e salep sulltanit ne tru.Populli eshte me i mencur se ju analistet e reformimit te PD.Populli ka vendosur ta ngordhe me vote,ta ktheje ne nje cofetire,perbindeshin qe krijoi Sali Berisha.Ju doni ta ngjallni!!!!!Jo Eduart Selami,jo Lulzim Basha,..

  Reply to this comment
 21. Mark uk July 8, 18:10

  e kam sha kush ka shkrue ne emnim tim

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*