E kujt është kjo “shtëpizë” në Gjirin e Lalzit?

January 14, 2019 02:40

E kujt është kjo “shtëpizë” në Gjirin e Lalzit?

Shqipëria, në raportet e ndryshme ndërkombëtare, konsiderohet si një vend varfër, ku ka dështuar rritja ekonomike.

Në fakt, të varfër dhe pa perspektivë janë qytetarët, por jo politikanët. Këta të fundit, janë shumë të zënë duke rritur mirëqenien e tyre.

Portali CNA ka botuar disa shkrime dhe nje foto lidhur me ish-ministrin e Transportit në Qeverinë “Rama 1” dhe ish-ministrin e Ekonomisë dhe zv/kryeministër në Qeverinë “Berisha 2”, Edmond Haxhinasto.

Referuar shkrimit, Haxhinasto dyshohet të ketë fshehur një vilë që ndodhet në një nga resortet turistike në Gjirin e Lalzit.

Kjo pasuri, nuk gjendet në formularët e deklarimit të pasurisë të administruara nga ILDKPKI. Vila e padeklaruar, ka një sipërfaqe banimi prej gati 400 metër katror , është e rrethuar një kopsht gjelbërues prej rreth 500 metër katror dhe dyshohet se shkon rreth një milion euro.

Haxhinasto, gjatë kohës që mbante postin e Ministrit të Ekonomisë, është lakuar në lidhje me skandalin për tenderin e koncensionit të Rrugës së Kombit si dhe për tenderin për qindra ton naftë bruto – shkruan portali.

Vetë Haxhinasto, i pyetur për këtë vile thotë se “është në pronësi të vjehrrit”.

“Objekti që ju pretendoni se është në pronësinë time dhe i padeklaruar, në fakt është ndërtuar nga Kompania Lerenti, me aktivitet mbi 20 vjeçar në fushën e ndërtimit të blloqeve të apartamenteve dhe vilave në Durrës dhe në Tiranë, në pronësi të vjehrrit tim, zotit Kozma Nasto, e cila, në dijeninë time, ka kohë që është shitur, si qindra apartamente të tjera në zonën e plazhit”, ka thënë Haxhinasto, duke mohuar kështu pronësinë.

Por portali kembengul se vila eshte e ish-ministrit ndonese ai mund ta ketë vendosur në emrin e vjehrrit.

“Nga të dhënat që ne kemi siguruar dhe dokumentuar me foto, vila është ndërtuar nga një tjetër kompani dhe jo nga kompania “Lerenti”, që i përket vjehrrit të Haxhinastos. Në fakt, vila, foton e së cilës po e publikojmë më poshtë, i përket Edmond Haxhinastos. Ne kemi verifikuar se në atë vilë është parë vetëm Haxhinasto, është ai që u jep urdhërave bahçevanëve dhe kujdeset për vilën, ndërtimin e saj dhe gjithçka tjetër. Gjithashtu as punëtorët dhe askush nuk e ka parë vjehrrin e tij. Është parë vetëm Haxhinasto me Toyotën e tij. Për më tepër, kompania e vjehrrit të tij nuk ka marrë leje për të ndërtuar ndonjë resort në Gjirin e Lalzit” – shkruan CNA.

k.a. / dita

January 14, 2019 02:40
Komento

21 Komente

 1. Adih January 14, 04:33

  Pse mereni me gjurmet ,por meruni me ujkun ..Jo ky bandit i LESH e LISE hajdute ,por edhe Saliu ,Apo Meta me 13 halera dhe nje per macen ,plot e plote deputete dhe ish deputete si Patozi ,e dreq e me shejtan ,i kapni mat vetem me TRUALLIN ,ku e gjeten ,,kush ja dha ,kush ja ka legalizuar ,dhe a eshte me ligj ,legalizimi , ,eshte shkelje diten per diell e kushtetutes ,kjo dihet ,e kupton dhe qeni i im. ..Ta mari vesh Rama ,ai nuk eshte pashai i gjithe teritorit ,por vetem drejtor i teritorit ,e te shterngoje fort vetem rogen .dhe as edhe nje gje tjeter ligjerisht .O Rame ku ti con mushka drute ty ore komunist i pandreqshem e anti prone , e pronar .. ..SPAK ,do beje inventarin , mos u beni merak ,dhe do ja shpronesoje ..SPAK do e gjeje edhe vrasesin e e Gjygjtarit te ndjere KONOMI ,qe kane mbi 6 vite ,qe rine e flene ne gjykaten e shkalles se larte tek zaganjori ,pa mbaruar procesi gjygjsor dhe jane mykur dekomentat ??

  PS: Pse mereni me kete Axhinaston e mjere ,ku shefi i tij ,Likja presidenti ,ka ne Jale jo nje vile ,por disa rezorte ne JALE ,ne toke te zanum ,aty ku praktikohen buthlepireit per nje cope kocke te Lesh e LIse , “politikanet e ardheshem ” te shqiperise mjere ,ku ne dimer ruhet me kallashnikov dhe me qene kufiri . Me fal se harrova ,Likja ka edhe ne Malin e Robit tre hotele me pishina ,ne rere ne rrjeshtin e pare ,keshtu thone kavajsit qe punojne ary .Provojeni pini ndonje kafe ,ta merni vesh dhe ju mereni me Haxhinastot ,se ka vjedhur toke ,por vetem nje vile t
  ” vockel “ka bere ???,, Shkoni pyesni Ramen ,sa e madhe eshte vila e Likes tek gjiri i Lalzit ,se ka ngrene ngjalen atje , e ka pare . Lame ,lamashi ja ka falur ,me falni legalizuar ,me urdher te pashait Rama .SPAK do ja u nxjeri shume kollaj , me urtesi e dashuri ,do me kujtoni ,o hajduter budallenj ,qe kujtuat se per ju , u be deti kos dhe u derdh vai nlakna .
  Keto vila te hajduteve ,ne nje kohe te shkurter ,do dalin ne ankand ,nga SPAK ,dhe me ate sebeb , ti ritet pensioni ,pensionisteve te mjere e te haruar . Pse je aq budalla o Haxhinasto ,beje si Rama ,me emer te te treteve ,si ZAMIR MANE , qe i ka vene nofken “BILIONER ” po ben rezorte , por kur te vdes une o HAXHINASTO ,kush do te mesoje ty i LESH e LISe ,pse nuk imiton tekniken e Rames ??? .Do shikojme gallate ,me babezite e katovicareve mbare , ne te ardhmen e shkurter o popull ..Do me kujtoni per se shpejti..

  Reply to this comment
  • dulla January 14, 13:58

   Perse nuk otoni cdo dite deri sa te lodhen shqiptaret te gjithe vilat e politikaneve kudo qe jane.Ne lalez a ne te djallez.Foto me vilen dhe vleren e tyre ne faqet e para te gazetave.Po qe se ky popull nuk reagon atehere duhet bere dicka me popullin se nuk eshte ne rregull.

   Reply to this comment
  • Peza January 14, 15:28

   Mos harxhoni fryme dhe kohe me Haxhinaston,por merruni me vete Ramen,qe ka 5 vjet qe eshte denoincuar ne shtyp fakti i tmerrshem se,
   – BUKA PRODHOHET ME MIELL KANCEROZ SERB DHE RAMA KA HESHTUR!
   A eshte ky nje GENOCID shteteror?

   Reply to this comment
 2. Sul Pumi January 14, 05:03

  Ti o i mjeri Haxhinaso nuk di as edhe te genjesh ,o mavri .Une jam i ri ,te mar gjak ne vetull ,dhe kam prone ne Gjirin e Lalzit ,,kam vite qe po robtohem ,per te bere nje shtepi modeste ne tokat e mija ,dhe spo caj dot ,sme lene mafjozet ,borgjezet e rinj ,dje pa breke ne bythe e sot me vila ,,na mbushe mendjen , jane te vjerrit ,te pakten mos na ofendo ne, ,se seshte me kopil vjerri i jot se une ..Hajt me ajer ju qofte ju hajdutet e ketij trualli ,kur te paguhen miliardat ne EURO ,nga denimi i gjykates se strasburgut ,pro pronaret legjetime .

  Reply to this comment
 3. OPGJ January 14, 08:20

  A e njihni mire Haxhinaston?Hajduti Intelektual pseudo me i madh edhe se Sala ne Shqiperi.Hajduti Nr 2 ne LSI.Analizoni tenderat ne rruget dhe energjitike e sidomos shitblerjet e energjise kur ka qene ky minisister.Edhe nje kapter fshati e fut ne burg per tre dite.Rama……!?!…..Joooo…Per te njohur tamam sa.hajdut eshte ky p.. i bukur.1.Vetem per tu krehur gruaja e ti i jep berberes 150000 leke ne jave qe i shkon ne shtepi dhe e kreh.
  2.Ka pajtuar 2 bebisiter Filipinase qe i mbanin femijen qe te mos lodhej Ledi Haxhihoxhedervishnasto.Sigurisht ne kundershtim e ne shkelje te hyrjes qendrimin te huajve ne Shqiperi dhe moskallzimin dhe evazionin e pagave ne fisk.Per.SPAKUN ky duhet te jete kyci per zbarthimin e megavjedhjeve antishqiptare pasi te arrestohet sepse e ka pothuajse te keputur ushkurin e brekeve.Ai do beje autokritike duke ndihmuar.hajdutet me te medhenj te Shqiperise.qe edhe ata te vetepastrohen.

  Reply to this comment
 4. Referendum per arrestimin e koleres sali January 14, 08:33

  Pse i bini fyellit me te njejten melodi.
  Ju ham edhe ata bam shtojne pasurit.
  Ti daut q. p… e mos ha m..
  Sa here i keni thene keto.
  Ah tani qe ka ardh edh kaci zi tek ju mund te behet ndonje gje.
  Fahri faqe bythen e keni gati te vij.

  Reply to this comment
 5. POPULLI January 14, 08:57

  ore e ka bere deklarimin e pasurise ky se i bie qe edhe ata te ilkdp te jene te korruptuar pasi ja kane fshehur …si e ka mbrojt aty ai…???????????????????

  Reply to this comment
 6. Arbër Epiroti January 14, 09:54

  Në mendimin tim për shkrime të tilla, ku trajtohen pasuritë e pajustifikuara apo të tjetërsuara të njerëzve të politikës, të cilët hyjnë, dalin dhe përsëri hyjnë e dalin, në pushtet sipas marrëveshjeve partiake të rotacionit, ka dy qëndrime:
  a) së pari këto vlejnë si informacion me dy anë: sjellin shqetësime tek mbarëshoqëria, e cila me votat e saj nuk arrin të sigurojë përfundimin e të LIGAVE dhe e dyta demoralizon aftësinë mbarëpopullore ndaj pandalshmërisë së shfrenuar të politikanëve dhe të lidhurve me ‘ta në grabitjet e pasurive të këtij vendi.
  b) Këto shkrime informuese, nga përvoja e këtyre 27 viteve, nuk kanë ndikuar në frenimin e fenomenit, përkundrazi kanë ndihmuar në garancinë e posedimit të të gjitha përfitimeve të paligjshme të grup politikanëve dhe të lidhurve me ‘ta.
  Në këtë kontekst, këto shkrime informuese, duhet detyrimisht që krahas informimeve publike, të marrin përsipër edhe denoncimin e çdo rasti në organet e drejtësisë.
  Nëse nuk do të merret kjo nismë, çdo shkrim informues ndaj përfitimeve të paligjshme, mbetet i pavlerë dhe, në konceptin tim nesër kur të ndërtohet shteti ligjor, çdo portal që ka kryer informimet të tilla dhe nuk ka kryer denoncimin, duhet ti nënshtrohet ndëshkimit ligjor.
  Publiku është ngopur me thashetheme, me shpifje, mashtrime, me supozime. Ka ardhur koha që edhe shkrimet në gazeta apo në çdo lloj medie të jenë të vërtetë, të saktë dhe të përgjigjen para ligjit nëse nuk e finalizojnë gjetjen e çdo përfitimi të padrejtë duke e kallëzuar në organet përkatëse.
  Këto mendime parashtrojen për linjën e medieve të shkruara apo vizave.
  Besoj të jem i kuptueshëm dhe efektiv.
  Arbëror Epiroti

  Reply to this comment
 7. lana January 14, 11:54

  Neveri neveri neveri per keta hajdutkriminel qe jane mashtrusa e flliqesira dhe nuk u meret pasuria e te futen ne burge sa me shpejte se nuk durohen me se na nxine jeten

  Reply to this comment
 8. shqiptari January 14, 12:52

  Keta felliqsira qe ishin dhe jane dhe do vijne prape ne pushtet e kane zhytur kete vend ne borxhe dhe varferi.Krimi po ben kerdine se keta pusht….tetare te sotem dhe te djeshem nuk po lene qindarke per popullin por po i vjedhin te gjitha.Duhet REVOLUCION dhe tu digjet pasuria e vene me te padrejte nen kembe te degjeneruarve.FUCK THEM ALL.

  Reply to this comment
 9. Lili January 14, 12:57

  Konfiskim ,
  Kur. Do te dale nje parti ne shqiperi per t’i ndeshtuar keta hajna ?

  Reply to this comment
 10. MH January 14, 13:38

  Ju garantoj mbi 100% qe kjo shtepi asht e diktatorit Hoxha qe ia u la trashigim femijve.Por Demokracia ia shtetizoj dhe i brengosi tek Pularia ne Laprage.Tashti e ka pronezue nji nga specjet demokratikase.

  Reply to this comment
 11. bureto January 14, 14:47

  Haxhinasto mbiemri i ish ministrit, Nasto i vjehrrit. Ka ndonjë lidhje këtu apo është thjesht një përkim rastësor?!

  Reply to this comment
 12. gardiani January 14, 18:57

  Sa me fat qe jane nje pjese , me gjithese vete jane te ”varfer”, ama soj e sorollop i kane te” pasur” !

  Reply to this comment
 13. besa January 14, 19:24

  Mund ta kete punesuar vjeherii qe te jap urdher baçevaneve! I degjuat deklaratat e prokurorve e gjyqtareve? Mi ka dhene nena e motra leket! U vini flaken!

  Reply to this comment
 14. Lulushi January 14, 19:57

  Te vjen neveri kur lexon apo degjon per hajdutet dhe hajduterine nder vite te politikaneve tane. Light
  Hi dashakeqas 7051 dhe me pas zbriten nga malet barinjte Sali apo Cepanaku Ilir Muta dhe grabisnin e nuk I hynte gjembe ne kembe Pra gjithe keto vite hajduteri ku nuk u denua asnje zgjebarak iu dha kurajo edhe te tjereve ne nivele te ndryshme te zhvasnin sa te mundnin. Me riorganizimin e ri ne drejtesi cdo gje duhet te shkoj ne vendin e vet ku Saliu Likja nga toka e zanun ne lalez e vende te tjera te shkojne tek toka e zanun ne burg te perjetshem.Ne rast te kundert vete populli duhet ti gjeje varrezen ti sistemoje keta bandite.

  Reply to this comment
 15. Lala January 14, 20:23

  Kur te behet rotacioni I akuzuari per vjedhje do te behet drejtor banke qe te mbroje ata qe vodhen para tije dhe sipas radhes…….Sali Rame Berisha … Ed Ram Saliu ……Ram Sali Ediu…dhe …vijne te dhenat nga CIA , (me falni “Zeri I Amerikes,,) eeeee….sipas radhes ” hiqja Lenes dhe verja Prenes,, .Kush ta kete qejf me shume d.m.th.

  Reply to this comment
 16. mirel January 14, 21:18

  Po po te gjithe vjerret milionere me vila. Vetem Ramuti e ka ndryshe, e ka nga gruaja e Xhillarit

  Reply to this comment
 17. Arben January 15, 08:48

  Litari litari litari litari litari litari litari litari litari litari litari litari litari litari litari litari litari litari litari litari litari litari litari litari litari litari litari

  Reply to this comment
 18. asd January 15, 13:41

  Jo vetem Haxhinasto. Nuk do te ishte keq te botonit nje reviste me gjithe vilat e ketyre shushunjave.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*