‘E marrtë dreqi! Një ditë e keqe për Europën’: Reagimi shokues i mediave

June 24, 2016 11:05

‘E marrtë dreqi! Një ditë e keqe për Europën’: Reagimi shokues i mediave

Të përditshmet në të gjithë kontinentin europian kanë reaguar të shokuar mbi rezultatet e referendumit në Britaninë e Madhe.

Revista gjermane Bild, e cila dje ofroi 11 motive të mrekullueshme për qëndrimin e Britanise, publikoi një foto me titullin “Britania e Madhe jashtë”.

‘Referendumi britanik, duhet të na drejtojtë drejt një reforme në Bashkimi Europian!’.

Ajo listoi 8 gjëra që duhen bërë për tu bërë sërisht “të admirueshëm” përsëri, duke përfshirë këtu edhe shkurtime në burokraci, kostot e Komisionit Europian dhe duke i dhënë fundit ‘cirkut’ të të pasurit parlamentin europian si në Strasburg ashtu edhe në Bruksel.

Germany: Tabloid newspaper Bild expressed their shock at the result with a picture of dejected Remain campaigners with the headline 'Britain OUT' 

Gazeta belge le Soir, publikoi një foto të një çifti të martuar në majën e një torte, që mbajnë një flamur të unionit, duke deklaruar “Britanikët vendosin të largohen”

France: Liberation featured the picture of a married couple on top of a wedding cake holding Union flags saying 'Britain opts to leave' 

Gazeta daneze Politiken gjithashtu paraqiti një pamje të tronditur të mbështetësve.

Denmark: Politiken also opted for a picture of two dejected Remain supporters holding their heads in shock 

Ndërsa gazetat italiane Corriere della Sera dhe spanjollja El Pais, publikuan një foto të liderit të fushatës për daljen nga BE, Nigel Farage.

 

 

Italy: Corriere della Serra were running a Brexit special and summed up their coverage with a picture of a jubilant Nigel Farage 

Spain: Newspaper website El Pais showed the two sides of the vote featuring a celebrating Farage and a Remain supporter commiserating with themselves

June 24, 2016 11:05
Komento

3 Komente

 1. Forca June 24, 11:39

  Kjo nuk eshte gje fare per Anglinë.

  Ngrohja Globale e Zhduk fare Agline.

  POr bota jeton dhe pa te.

  Reply to this comment
 2. Arben June 24, 13:02

  PO VJEN FUNDI I PARAZITAVE.

  Reply to this comment
 3. Arben June 24, 18:29

  NUK KENI PARE GJE AKOMA.

  E KA RRADHEN FRANCA E HOLANDA PER REFERENDUM.

  SA PER STATISTIKE, FRONTI KOMBETAR I MARIE LE PEN, ESHTE FORCE E DYTE KOMBETARE SOT NE FRANCE, PAS ZGJEDHJEVE TE FUNDIT.

  KINI PAK DURIM

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?