Për 1 Prillin

April 1, 2015 14:36

Për 1 Prillin

Arben Duka

 

 

Erdhi prapë Një Prilli,
e njëjta muzikë,
data që u kthye,
në një simbolikë!

Sot që po shënohet,
përvjetor’ i dytë,
pyes- Përse vallë,
zgjodhën këtë ditë?!

Ai që e zgjodhi,
është qerrata,
se kjo ditë pranon,
rrena të mëdha!

Dot s’i thua-“Pse,
na i kini kallur?!,
se Një Prilli është,
një ditë për t’u tallur!

Është dat’e simbolit:
“Talle-trapin-talle”
Po neve besojmë,
se jemi me halle.

Dhe ësht’ e përjetshme,
asnjëherë s’ndryshon,
e mira-e keqja,
ballë për ballë qëndron.

Lufta e gënjeshtrës,
kundër së vërtetës,
ky është saktësisht,
gjithë kuptim’i jetës.

Dhe ne përballë llumit,
dhunës-egërsirës,
kemi qenë fuqishëm,
nga anë e së mirës.

Them sipas logjikës,
e mira fitoi,
por misioni ynë,
këtu s’përfundoi.

Se e keqja ikën,
por s’vdes kurrsesi,
në forma të tjera,
ngjallet përsëri.

Ikën për ca kohë,
por s’ikën përjetë,
dhe shpesh mund të vijë,
andej nga s’e pret.

Historia jonë,
një gjë na kujton,
gënjeshtra të keqen,
gjithnjë gjeneron.

Të ikur-të ardhur,
sot vërvisin gurë,
por ne me gënjeshtrën
s’do bëhemi kurrë.

April 1, 2015 14:36
Komento

2 Komente

 1. Lleshi April 2, 10:19

  Me muzen qe percjell
  o kengetari Arben Duka
  dhe ne lexuesve na ndjell
  vargu i lehte u dukerka

  Qe vargu eshte muzike
  shume pak njerez e dine
  por kur ate e degjojne
  tingujt ne shpirt iu vijne

  Se muzika eshte hyjnore
  vec shpirti mund ta prodhoje
  por kur s’e ke “veglen” ne rregull
  ajo nis e te stonoje

  Ty shume tu rrit ndera
  qe shpirtin na e valezon
  se thurr jete dhe jo plehra
  ndaj paster vargu buron

  Sa per temen qe ke shkruar
  une dy fjale dua te them
  1 prilli as erdhi dhe as ka shkuar
  ka 30 vjet qe ketu e gjen

  I eshte ngulur ketij vendi
  mu ne mes te rrashtes se kokes
  prandaj vargu i dhimbjes s’rreshti
  cdo dite shkon ne fund te gropes

  Nderi qe breza ka mbajtur
  dhe burreria po ashtu
  kane shkuar e kane vajtur
  nuk i gjen me ketu

  Prandaj 1 prill do te jete
  per te mjeren Shqiperi
  cdo dite qe vjen ne jete
  deri ne nje Yll te Ri !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim