E nominuara e SHBA për ambasadore në Shqipëri, seancë dëgjimore në Senat

October 23, 2019 10:39

E nominuara e SHBA për ambasadore në Shqipëri, seancë dëgjimore në Senat

Senati Amerikan ka caktuar datën e seancës dëgjimore me të nominuarën e presidentit Donald Trump për ambasadore në Shqipëri. Bazuar ne burime diplomatike, tch shkruan se e nominuara Yuri Kim do të përballet me Senatin më 29 tetor 2019.

Nëse pas kësaj seance dëgjimore Senati do t’i japë dritë jeshile, atëherë me gjase fillimi i vitit 2020 do ta gjej zonjën Yuri Kim si ambasadore në Tiranë.

Yuri Kim është zyrtare e lartë e Shërbimit të Jashtëm amerikan, e cila ka punuar në poste kryesore dhe ka mbuluar rajone të shumta, duke përfshirë Kinën, Korenë e Veriut, Turqinë, Irakun dhe NATO-n. Ajo ka qenë Shefe e Shtabit të Zëvendës-sekretarit të Shtetit, 2015-2017, si dhe ka drejtuar Zyrën për Sigurinë Evropiane dhe Çështjeve Politike-Ushtarake.

Kim ka qenë Konsulle Politike në Ankara dhe në Bagdad dhe anëtare e delegacionit të SHBA-së në bisedimet që synojnë denuklearizimin të Koresë së Veriut.

Që prej majit të 2018-ës, Ambasada e SHBA në Tiranë nuk ka një drejtues, pas largimit të ambasadorit Donald Lu.

o.j/dita

October 23, 2019 10:39
Komento

10 Komente

 1. Messerschmidt October 23, 11:28

  Dale nga dale po i vjen turqise verdalle !

  Reply to this comment
 2. Hosteni October 23, 12:03

  E nominuara ?!
  Ah u ” vetehedhshi” nga ballkoni o gazetare analfabete !

  Reply to this comment
 3. aktualiteti October 23, 12:08

  Mbi nje vit Amerika pa ambasador dhe ja, po testoka aziatikun e rradhes per ne Tirane. Shenje kjo e interesit apo e neglizhences amerikane, sejcili ta gjykoje sipas oreksit.

  Reply to this comment
 4. Aqifi October 23, 12:31

  E nominuara eshte nje fjale qe ka sikurse dhe plot te tjera , prejardhje nga gjuha e re greke [ nei eliniki gllosa] , te me falni nese bej gabim gramatikor , qe do te thote “e ligjeruara , pra e miratuar ne menyre ligjore …Gazetar , ke te drejte , pasi “neologjizmat” nuk kane vetem prejardhje amerikane ..Sqarim pa “pagese” , “hosteni “, te me falesh , nuk e kam me ju ..!

  Reply to this comment
  • Ja fut kot October 23, 23:22

   Nominate (Anglisht) e ka origjinen nga latinishtja (Nomen) qe do te thote Emer. Pra ne shqip perkthehet emeroj (nominate) ose e emeruara (nominated). Nuk do te thote e ligjeruar aspak, thjesht e emeruar. Po keta gazetaret e sotshem aq e dine shqipen, dhe cdo fjale te huaj e perdorin kallep sic ju vjen.

   Reply to this comment
 5. Adih October 23, 15:46

  Rendesi nuk ka kush vjen amb . Por rendesi ka cfar planesh ka DASH mbi shqiperine .Te shohim .Ne i kemi syte dhe veshet nga Amerika .Banda komuniste ka mberthyer cdo gje

  Reply to this comment
 6. Te flasim shqipen mire October 23, 17:54

  Fjala “e nominuar” nuk eshte me prejardhje greke. Ajo vjen nga folja latine “nominare”, qe fjale-per-fjale do te thote e emeruar, por ne shqip do te perkthehej “e propozuar”, sepse e emeruar quhet pasi te miratohet nga Senati i SHBA.
  Ja dhe prejardhja e kesaj fjale nga Etimology Online:
  nominate (v.)
  1540s, “to call or mention by name” (common in 17c., but now rare or obsolete), a back-formation from nomination or else from Latin nominatus, past participle of nominare “to name, call by name, give a name to,” also “name for office,” from nomen “name” (from PIE root *no-men- “name”).

  Reply to this comment
 7. Te flasim shqipen mire October 23, 17:55

  Fjala “e nominuar” nuk eshte me prejardhje greke. Ajo vjen nga folja latine “nominare”, qe fjale-per-fjale do te thote e emeruar, por ne shqip do te perkthehej “e propozuar”, sepse e emeruar quhet pasi te miratohet nga Senati i SHBAve.
  Ja dhe prejardhja e kesaj fjale nga Etimology Online:
  nominate (v.)
  1540s, “to call or mention by name” (common in 17c., but now rare or obsolete), a back-formation from nomination or else from Latin nominatus, past participle of nominare “to name, call by name, give a name to,” also “name for office,” from nomen “name” (from PIE root *no-men- “name”).

  Reply to this comment
 8. anda October 24, 06:37

  Mos shifni racen,mos u beni injorante,ajo eshte politikane me pervoja ka pasur poste te rendesishme…vjen ne Shqiperi te zbatoje politiken e shtetit te vet…jo te beje politiken shqiptare…fakti qe Amerika i ka besuar dhe e ka provuar ne pozicjone te ndryshme tregon qe ka aftesite qe kerkohen…le te shofim…

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim