Njihni rrogat e çmendura në Bankers: Nga 50 në 100 milionë lekë në muaj (!?)

December 5, 2015 10:18

Njihni rrogat e çmendura në Bankers: Nga 50 në 100 milionë lekë në muaj (!?)

DITA posedon një bordero të kompanisë Bankers Petroleum, nga e cila mësohen shifra të jashtëzakonshme.

Në kompaninë me rreth 550 punonjës, 70 persona kanë paga mbi 10 milionë (të vjetra) në muaj.

Brenda këtij grupimi ka paga që shkojnë 15, 20, 30 e më shumë milionë lekë në muaj (!)

Nga këta 70 persona, vetëm 2 janë shqiptarë.

Ndërkohë, 20 drejtues të kompanisë kanë pagë mbi 50 milionë lekë (të vjetra) në muaj (!)

Kurse 3 drejtues të lartë të kompanisë kanë rrogë stratosferike në shifrën e pabesueshme të 100 milionë lekëve në muaj (!)

Sipas një statistike të tatimeve, në Shqipëri vetëm rreth 100 vetë kanë paga mbi 10 milionë lekë të vjetra në muaj.

Nga këta persona, mbi 70 i përkasin… kompanisë Bankers!

Këta të superpaguar figurojnë në bordero si “supervizorë” dhe janë kryesisht familjarë të drejtuesve të huaj të kompanisë që punojnë në Shqipëri.

Dhe nuk mbaron këtu.

Supervizorët, veç pagesave fikse multimilionere, marrin mijëra dollarë të tjerë për dieta dhe ushqim. Ata udhëtojnë vetëm në bussines class.

Burime brenda kompanisë thanë për DITA se shumica e këtyre individëve vijnë në Shqipëri një herë në 1 deri në 3 muaj për të tërhequr paratë, por megjithatë në emër të tyre figurojnë apartamente luksoze, vila në Tiranë dhe badigardë.

Vetëm zëri në buxhet për badigardë është 3 milionë USD në vit!

Kontrata i njeh Bankersit të drejtën të mos paguajë taksa nëse të gjitha fitimet i investon.

Dhe kompania ka gjetur (ndër të tjera) një goxha mënyrë për të “investuar” për naftën shqiptare: paguan paga të tilla, gjysma e të cilave ia kalojnë edhe pagës së Presidentit të SHBA-ve.

Para disa vitesh, plasi skandali i rrogës së drejtorit të CEZ-it që merrte 66 mijë euro në muaj (!). Po ai ishte vetëm një.

Rekordin tashmë e mban Bankers Petroleum, kompania që u fut në Shqipëri në vitin 2004 pas një kontrate me qeverinë Nano që u vijua nga qeveria Berisha dhe vijon ende sot. / Dita /

December 5, 2015 10:18
Komento

50 Komente

 1. M 35 December 4, 23:31

  Tallem me ne dhe mir na e bejne se meriton njeri kete fat te poshter qe na ra ne shqipove

  Reply to this comment
  • raimond Vlonjati December 5, 00:57

   Bobo skandaloze !

   Po si ka mundesi roga aq te larta ?

   Ato roga mujore aty ne Bankers , ketu ne Amerike jane vjetore
   Gjynaf mire tju vjefhin ata bastarde gjakun e femijeve shqiptare .

   Te ngrihet gjithe populli dhe ti rethoj atje ku jane e ti perzini jashte Shqiperise , se po ju vjedhin ne mes te dites .
   Perse ti shfrytezojn te huajt pasurite tona , Shqiperia ka plot soecialiste te nxjerjes dhe perpunimit te naftes te cilet dijne si ta drejtojne punen ne ate sektor

   Reply to this comment
  • adi December 5, 04:49

   CFARE BEHET KESHTU MORE. O EDI RAMA PERSE TE VOTUAN SHQIPETARET. PO LARGOJI KETA QELBESIRAT E BANKERSIT NGA SHQIPERIA. SHFRYTEZIMI I NAFTES DUHET TE SHTETEZOHET. TE LARGOHET KJO KOMPANI HAJDUTE DHE KRIMINELE NGA SHQIPERIA URGJENTISHT. KJO QENKA HAJDUTJA ME E MADHE E SHQIPERISE.

   Reply to this comment
  • era December 5, 07:51

   Prandaj “burrat e shtetit” dhe “yllat ne ngjitje” marrin dekorata nga ambasadoret qe jane sekseret e bisneseve te pista ketu ne Shqiperi
   Edhe me pare e kemi permendur kur ambasadori Arviziu jepte cfaqje “mbeshtetjeje” per cubat e kombit diten qe behej gati te arestohej Fullani.
   Vet ky ambasador ndoshta padashje ka thene disa here “se une jam ketu per te mbrojtur interesat amerikane”
   Ne (shumica e shqiptareve) e dime shume mire kete gje, por fatkeqesia e ketij populli eshte se klasa politike ben sikur nuk e kupton dhe lejon qe kolonizatoret moderne pa ushtri dhe pa buje te kthejne Shqiperine ne nje vend te pushtuar THirrje klases politike, do mbarohet edhe nafta , do mbarohen dhe pasurite natyrore dhe shqiptaret do kthehen ne skllever ne vendin e tyre ashtu si jane kthyer shume vende ne bote republika bananesh.
   Ju POLITIKANE po mblidhni pasuri pa fund qe me pas te rroni te lumtur e gezuar mbi pisllekun e varferise se shqiptareve???!!!
   Kjo nuk shkon dhe sigurisht qe do denoheni nje dite te dy qeverite per keto qeverisje tradhetare ne te dy anet e kufijve., te kombit
   Po keshtu trimi Dell “qe mbronte interesat e bisneseve amerikane” ne Kosove , mbasi mbushi thaset çau ferrat dhe iku. Institucione zyrtare vertet “europiane” ja nxorret lakrat por tek e fundirt i zoti nxjerr gomarin nga balta.
   Eshte kjo edhe nje arsye tjeter qe shqiptaret nuk po e kuptojne se pse Z. LU i ka hipur gomarit se mprashti .
   Me Albiner qe jane dinjitoze, te guximshem, te moralshem, nuk mund te marrin “rroga” qe edhe alienet do i kishin zili. Me Lu-lush dhe mjeshtart e tyre tapetin e kuq e kane te shtruar
   Qeveria shqiptare u kujtua vone, por me mire vone se kurre se kazani qe zjen ngadale derdhet me keq.

   ps I kujt eshte faji qe shqiptaret kane filluar te kujtojne diktatorin Enver??!!!!

   Reply to this comment
   • fllad December 5, 08:00

    Rezultat i ketyre politikave jane edhe mbylljet dhe atrofizimet e universitetev publike vecanerisht i fak te gjeologjise.
    Shqiperia nuk ka nevoje per inxh, gjeologe dhe studius te naftes se nafta eshte pasuri e te huajve dhe jo e shqiptareve

    Reply to this comment
  • elio December 5, 10:12

   Ja fusni kot!!! Bankers ka ardhur ne kohen e TOS NANOS ne 2003 pasi kishin falimentuar te gjitha kompanite e ardhura me pare..Teknologjia e futur nga Bankers eshte me è reja ne qarkullim dhe ka permiresuart ambientin…Ata qe marrin aq para jane pergjegjesit e puseve te huaj dhe ju siguroj qe jane aq rrogat edhe ne bote per ata qe punojne ne platorma ne bote ne kete pozicion….Kur shikon gomrlleqet qe shkruani kuptohet perse kemi saliun dhe Ramen..dhe me pare kemi patur Enverin..Rama nuk po ben te gjithe kete fushate per ne, por sepse do te sjelle dike tjeter qe ti jape parate…por nderkohe punonjesit direkte dhe te nenkontraktuarit nga Bankers(dhjetra mije) dalin pa pune dhe femijet nuk do kete te hane…

   Reply to this comment
   • fllad December 5, 17:51

    nga e dike ti elio qe ata qe do vin do lene femijet pa buke , ta kane then ty??

    Ore, te hapet loja e kontrollit te taksave, shpenzimeve dhe investimeve por edhe ata qe do te vijne njesoj do te duhet te japin llogari.

    Reply to this comment
    • elio December 5, 20:48

     kane vite qe u behet kontroll dhe jane perfekt…aq sa edhe tatimet te cilet shkojne shtellunga shtellunga, nuk kane gjetur asgje…sa per dijeni ne vitin 2011 keta zoterinjte e Bankers i kane paguar shtetit shqipetar 69 milione Eur taksa mbi naften e nxjerre…O popull jeni bere te gjithe si diktatura e proletariatit…po ju shfrytezojne o njerez, Rama e Berisha me gjithe qelbesiat e tyre per interesat e tyre…Deri tani asnje nuk ka ardhur te investoje ne shqiperi pas 2013 e imagjinoni cdo te ndodhe me tej..pasi te ike bankersi…gjithe bota po na shikon ne kete loje idiote te “gjuetise se shtrigave”. Do mbyllemi si nje here e nje kohe..po me diferencen qe atehere e deshem ne tani bota nuk do na hedhe as gelbazat…Rama, eshte diktatori i vockel qe po shfrytezon varferinetone per te na perdorur dhe lene akoma me te varfer….ZGJOHUNIIIII…..

     Reply to this comment
 2. Ardenica December 4, 23:54

  Jo i dashuri M35. Mos te ankohemi. Te shkojme ne Tirane e te bejme ate rrevolucionin demokratik e te sjellim ne pushtet Saliun, pasi shteti i Saliut i ka konyrolluar per 8 vjet. Te ngrihemi e te shajme Enver Hoxhen qe i ndertoi uzinat e naftes, ku punonin e drejtonin bijte e popullit. Kemi vuajtur e na nxoren ne drite keta te huajt ,te cilet jane me kulture e edukate ,nuk bejne korrupsion e zbatojne ligjet deri ne nje…… Mjer ne. Po,po ! Kane gjetur e tallen me ne e mire na i bejne… Saliu vret popullin e thjeshte qe kerkon buke,po hesht para vjedhjes kolosale qe bene i huaj te ne. Keto jane koncesionet e dhena. Kujto filmin “gjeneral gramafonin” aka dallim punetori i viteve 1932 -1933 me te sotmin ne puset e naftes?

  Reply to this comment
 3. Enofieraku December 5, 00:25

  Zgjohu o popull , po ju vjedhin pasurine e femijve tuaj ,mjaft me ,zgjohu sa nuk eshte vone !!!

  Reply to this comment
 4. Shkerdheni i Saliut December 5, 00:34

  Shtet pacaqi, mizerabel dhe antishqiptar, nonat dhe cfare u permban pragu i shtepise, pushtave te Bankers dhe plehrave pushtetare te mirepaguar nga kjo kompani Mafioze e rregjistruar ne Kajman zone off-shore, vidh sa te duash, qi sa te duash dhe nuk te hyn gjembe ne kembe.

  Reply to this comment
 5. Haliti me gernet December 5, 00:57

  Edhe degjojeni keto ditet e fundit se si e kercenon qeverine Rama,,ky Bankersi..Keta shushunja i mbante ne kembe Sali Satrapi me Shkqerdhenat e me soj e sorrollop..he C’na gjeti. C’fare komplloti qe na kan bere..Duket me shume si mallkim.

  Reply to this comment
  • pilo Lala December 5, 02:50

   Ku pyeste Saliu me banden Tropojane cfare ndodh ne Marinez?
   Marrin pjesen, dhe populli atje thith helmet e puseve.

   Reply to this comment
  • Pellumb Zaimi December 5, 08:04

   Pasuria e shqiptareve ne dore te grabitesve nderkombetare me lejen e qeverive te tyre tradhetare dhe kusare ? Ikin shqiptaret dhe grabisin nderkombetaret . O kuje,- ky eshte kapitalizem i tipit skllavopronar ? Skllavopronaret u japin shqiptareve nje kothere buke dhe milionat e dhjetra milionat perfundojne ne thaset e tyre ? Ngopuni me buke e gjize shqiptare dhe faluni luksin marramendes nderkombetareve. Mire ja u bejne,- nuk dini as te votoni dhe as te luftoni.Nuk e perjashtoj as vehten time nga nenshtrimi yne si popull ! Tung per te gjithe sklleverit e Shqiperise !

   Reply to this comment
  • Kuakuarakua December 5, 08:13

   I mbajti saliu me shkerdhenat bankersat o Halit Gerneta por me te ndyre jane ata qe mbajne saline dhe shkerdhenin ne kembe? Po kalojne tre vjet dhe akoma nuk po meren rilindasit me keto vjedhje katastrofike.Hajdutet vetem hajduti mund ti mbroje!? Kete te tanishmit po i mbrojne?

   Reply to this comment
 6. Albann December 5, 01:06

  Do e kujtoni gjate Enverin…Vertete hanin ca ne byro..po tani hane byroja dhe “miqte” e byrose,brenda e jashte Shqiperise…Sa miliarde transferohen jashte nga bankat “bija” dhe firmat “shumekombeshe “fantazme”…Xhaxhi u priste veshet ketyre

  Reply to this comment
 7. salah December 5, 01:55

  SHBA Mafia, Wesley Clark ka qenë themeluesi i kompanisë mashtrimit

  Wesley Clark, a director at Bankers Petroleum Ltd (BNK), today sold 30,000 shares, valued at £106,211.14 This sale represented 81% of Wesley Clark’s total stake in the company, and reduces their total holding to 7,500 shares. The remaining balance of shares are valued at £25,612.50 at current share price of 342p.

  There have been several other director trades recently, with Robert M D Cross selling £354,246.69 worth of shares on 20-Aug-14, representing 25% of their total shareholding in the company. On 10-Jul-14 John Brian Zaozirny also sold £187,189.96 worth of shares, which represented 20% of their total shareholding in the company.

  The current shareholdings by directors is as follows:
  Director Name Holding Value
  Abdel (Abby) F Badwi 1,050,619 £3,587,863.88
  Ian McMurtrie 450,000 £1,536,750.00
  Robert M D Cross 300,000 £1,024,500.00
  David French 280,437 £957,692.36
  Jonathan P Harris 250,000 £853,750.00
  John Brian Zaozirny 200,000 £683,000.00
  Eric M Brown 135,166 £461,591.89
  Phil Knoll 84,000 £286,860.00
  Wesley Clark 7,500 £25,612.50

  http://www.sharesense.co.uk/market-news/bankers-petroleum-ltd-bnk-company-director-wesley-clark-sells-shares-2399.html

  Reply to this comment
 8. Z/Kallami December 5, 02:22

  Ky asht kapitalizmi qe zhvillohet me baze korrupsinin.
  Ai komunizmi nuk kishte rendiment ne ekonomi.Po ama vjedhje te keti kalibri as nuk i ka shkue ne mendje e jo te ekzistojne fakt vjedhja.
  Ndaj shtetizoj cdo gje te pronarve te huaj dhe ia kthej popullit per cfrytezim e mbijetese.E hangri teken se nuk kishte eksperience zhvillimit ekonomik dhe iu leshue bunkerve per te mbrojte sovranitetin,shpirtin gjalle.
  I ngrati komunizem cdo vite e cdo pesvjecar u rropatete nder paga per ti ballancue nga punetori i thjeshte e deri tek qeveritaret.
  Komunizmi ishte per te kapur per fyti armiq e tradhetar.
  Kapitalizmi per te zbulue dhe kapur hajdut deri ne superhajdut.
  Zgjidheni dhe merrni cili eshte ma i mire dhe ku deshironi te jetoni.

  Reply to this comment
 9. ATDHE , ME THUAJ KU JE ! December 5, 04:27

  Attention gazet dita ! Ju nik jeni gazeta tema !Keto jane mendesi totalish komunist.
  Shteti nuk mund te diktoi rrogat e nje privati , Shtet mavria duhet
  te rrise taksen mbe pagat milonshe !
  No one is above the law ! Askush nuk eshte mbi ligjin
  edhe vellai i edit (kushe prej jush e ka mike tregoni te beje roportimin e te ardhurave si
  sekser I kompanive kineze ! IRS dometha ligi ka futur ne burg kongresmenin
  James Trafikan per fshehje teardhurash)!

  Reply to this comment
  • mirel December 5, 16:43

   Shteti nuk mund te diktoje rrogat e privatit por mund te parashikoje fitimin dhe ti kerkoje privatit pjesen e fitimit.
   Perndryshe perse hyn ne kontrate, nuk ka ndonje detyrim te krijoje kushte per persona private te paguhen kaq mire.
   Nese shteti rregullon detyrimet e kompanise, dhe merr fitimet, nuk besoj qe rrogat do dilnin per nje drejtor, jo me per 100 horra.
   Do te thote qe nafta shqiptare eshte bere kos per te huajt, dhe hajt xhvat pasurine e lene ne treg te hapur nga banditet qeveritare.

   Reply to this comment
 10. petrika December 5, 04:39

  Rrogat e te gjitha llojeve ne shqiperi ,duhet te jene nen kontrollin e qeverise shqiptare,se edhe guvernatori i bankes se shqiperise merr mbi 10 milion lek ne muaj,sikur keta njerez na bejne veze te kuqe.Turp per qeverine qe i lejon keto gjera.Keshtu nuk do ngreme koke kurre.

  Reply to this comment
 11. sami zaimaj December 5, 05:14

  Skandaloze!.
  Mjere ai popull !!.
  Mjere ai vend !.

  Reply to this comment
 12. tony December 5, 05:19

  Lionel Mesi paguhet 2.000.000 euro ne muaj sepse clubi i tij fiton shume parar,edhe kjo kompany fiton shume para dhe nuk ka pse ti pagoj manageret me pak se sa i pagon bota
  pamvaresisht se shqipetaret paguen me pak,edhe ne spanje njerezit nuk marrin 2.000.000
  euro ne muaj.
  Kij inatin por fol hakun.

  Reply to this comment
  • mirel December 5, 16:45

   po mire o vella, kompania qe paguan Mesin gjeneron fitime te tilla qe arrin te mbaje klubin dhe Mesin bashke.
   Keto fitime nuk I gjeneron nga taksat apo pasuria Kombetare e spanjes, pa kishe per te pare ti sa para do merrte Mesi,
   Mesi eshte vete gjeneruesi dhe nafta e pasurise se tij,
   Njerezit zgjedhin te shikojne ndeshjet dhe paguajne per kete
   Shqiptaret nuk kane zgjedhur qe nafta e tyre te jepet falas per Bankers Petroleum.
   Pyeti dhe si do te te pergjigen..

   Reply to this comment
   • elio December 5, 20:56

    Nuk jepet falas or mik, te kane genjyer…Bankers nuk paguan tatim mbi fitimin por paguan taksa ne nxjerrje (ne 2011 kane qene 69 mil Eur)pervecse paguan ne shqiperi taksat mbi te gjithe rrogat e punetoreve(edhe ata me taksa te larta) pervecse te gjitha TVSH etj etj..lejeni rrogen e pleraxhiut ne Spanje e Itali, e keni pyet sa merr nje manaxher platforme(pusi) ne nigeri …ua them une 50-100 mije eur ne muaj…njelloj sikurse ne shqiperi…
    Nxjerrja e naftes eshte nje helm qe njerezve te thjeshte si ne nuk u sjell asnje fitim…vlen tu kujtoj se ne vitin 2005 ALBpetrol ishte me 10 milione eur humbje(paguheshin nga taksat tona)…
    Tani bankers paguan ne vit 70 milione Eur per taksa nxjerrje… Qartesohuni per numrat se po flisni si organizata partie…dhe po na komandojne pasardhesit e Enverit (Rama Meta Berisha)

    Reply to this comment
 13. Arben December 5, 05:38

  O SHOKET E DITE, PUNON BOTA, NUK JANE SI PUNA JUAJ GAZETARER NJEQIND MIJE LEKESH.

  Reply to this comment
  • mirel December 5, 16:51

   Ate thuaj, nje gazetari e vertete dhe profesionale do ja kishte cjerre masken Bankers me kohe, do kishte ngritur opinionin me kohe,
   Po gazetaret shqiptare kane qef te dalin ne televizor. Shikoni stafin e Temes si ishte krekosur per Tema TV?
   Mero I vuajturi qe vetem para zgjedhjeve ankohej se as para per rrogat e gazetareve nuk kishte, dje krekosej me nje gushe te zgjeruar, I rrethuar nga nje tufe grash te pispillosura, duke inaguruar Tema TV.
   Te shikoje vetem rrethin qe i ishte bashkuar e kupton menjehere pamjen e injorances dhe bythelepirjes. Qyteterimi I shtire ne veshjet e bukura dhe ne fytyrat e lyera te grave te Temes te flet per shemtine e nivelit te gazetarise ne Shqiperi.
   Nenshtrim pa kushte ndaj pushtetit. Laviritet ne profesion.
   Prandaj kurre nuk behet problem asnje fakt I rende I krimit ne ekonomi.
   Vari leshte, dhe ne qe flasim bejme ham ham nga deshperimi.

   Reply to this comment
 14. eri December 5, 07:10

  Gabim zoti gazetar ! keto qe ju I cilesoni si rroga nuk jan te tilla ,por jane vetem GRABITJE NUK ESHTE PAGE ! ajo qe mere me shume se 100o fishin e pages se puntorit 50-100miljon lek?!,por eshte vjedhje,treg I zi ,korrupsion qe po bene kerdine ,por mbi te gjithe eshte DISKREMINIM I nje populli I kesaj klase politike ,I miratuar nga qeveritaret shqiptar ,kur paga e nje puntori ose pensionisti eshte 100 dollar ne muaje dhe niveli I jeteses se popullit eshte e veshtire ,ne minimumin jetesor,vendi po rrenohet dhe pasurite e saje po I grabisin me mashtrime e falsifikime te huajt ,nepermjet monopoleve vendburimeve te naftes dhe mineraleve te bakrit dhe kromit ,keto monopole perveq se sigurojne kapitale te mdhe sigurojne milarda dollar vetem fitime nga pasurite e tokes shqiptare .Prandaj ne shqiperi ka varferi dhe krize te madhe ,dhe qeverite kekon t’ ja hedhe fajne inflacionit dhe popullit thjesht.Qevria duhet te ndery orgjent se per ndryshe vete do quhet qeveri e krimit,po rrenohen pasurit e shqiptarve me anen e monopoleve qe e kan emrin vetem grabitje,shfrytezim deri ne palce I popullit.

  Reply to this comment
 15. Hans Klos December 5, 07:43

  Jete te gjate piktorit me emrin Edvin Rama,i cili me mprehtesine geniale zgjidhi dilemen :qeverisjen apo pikturen? Ky birbo zgjodhi pikturen,por kete e beri pasi mori kolltuken nepermjet premtimeve spektakolare.I keshilloj komemtuesit qe te ruajne gjakftohtesine dhe te organizohemi,se cfare duhet te bejme per te shpetuar ate pak qe ka mbetur,dinjitetin.

  Reply to this comment
 16. OSMAN December 5, 08:09

  Ju puntore te naftes ,jeni pararoja e klases, shkaterrojeni keta hajdut qe vjedhin ne rruge legale pasurine tone kombetare, qe per 50vje ne socializem e ruajtem e shfrytezuam me kujdes . Sot po na e vjedhin te huajt qe presim prej tyre “na ndihmojne”APO te na shkaterrojne , te na vjedhin, te na vrasin, dhe i gjithe shteti ben sehire, punetoret nuk marrin rrogat, asnji investim nuk kane bere, asnji modernizim,te teknikes dhe te teknollogjise. Aka sindikate ne kete kompani. I GJITHE POPULLI DUHET TE SHKOJE NE QENDREN E KESAJ KOPANIE VRASTARE, QE I MERR KETO RROGA PER “TE JUSTIFIKUAR” mos nxjerrjen e fitimit qe duhet ta investoje mbrenda shqiperise. Ja pra cili eshte kapitalizmi qe na ndihmone ,” na nderron rracen”” na ledhatojne”. Ata duhen fundosur, ne puset e naftes, ti mbysysh dhe ti nxjerresh neper rruget e shqiperise, per ti bere shembull.Ja pra kjo eshte roberia e popullit, zotri pushtetare qe u jane sosur ditet e tuaja, per tu perbysur, e ja me per tu ndegjuar neper parlamente, opo per te pritur 8dhjetorin e LULIT, PER TI FUTUR ME TEJ THIKEN NE PALCE POPULLIT, SE E KA PAK DERI ME TANI. APO ME PUSHTETIN E EDIT PER TE SUNDUAR MBI KURRIZIN E POPULLIT TE VARFER ME TAKSA E TATIME ME BANDITE E HAJDUT, RROFTE POPULLI, LAVDI LUFTES PARTIZANE TE LUFTES NAC-CLIRIMTARE, QE I ZHDUKU KETO QIBANE TE HUAJ, NGA TOKA SHQIPETARE.,

  Reply to this comment
  • Edi December 5, 14:17

   O z osman e degjove si i tha edi rama renzit hajdeni hapni ndermarje ne shqiperi se nuk ka sindikat….turp x bese turp

   Reply to this comment
 17. vaso December 5, 08:23

  zoti analist i dites mos diziformoni publikun ,shoqeria ne fjale eshte private e nuk ka te drejte shteti apo ju ti caktoni pagat e tyre detyre qe ee ben asambleja e aksionisteve,shtetit kerkoni sic po mundohet te beje te mbledhe tatimet ,te tjerat rogat e fitimetjane e drejte e tyre ekskluzive e privatit .ju doni kapitalizem me ligjet e komunizmit

  Reply to this comment
 18. Treviso December 5, 08:28

  Mire se po ju vjedhin, por po ju shkaktojne semundjen e kanserit dhe po ju prishin shtepite, dhe faldat e ujrave te pijshem, me shperthimet e nendheshme qe bejne.

  Reply to this comment
 19. padrino December 5, 09:26

  Po kafete, e nexhmijes , si u xith problemi.ore po kryerilindasi, edvin piktor rama cfare thote.keta mjekercepet, e isis pse si vene ndonje bombe kuvendit, dhe qeverise se tiranes, po i bien parisit, qe ben jete.

  Reply to this comment
 20. Kolonizatori nderton Bordello politike kudo December 5, 09:54

  Shqiperine e shndroj Amerika ne nji bordello nderkombetare

  Sekur ai vend te kishte 30% shqiptare ,

  mesiguri qe nuk do linin qe ai vend , te shndrohej ne nji afrike ,

  ku te huajt i rrembjen gjithcka ,dhe i poshterojn me c’munden .

  shqiperine nuk e shpeton dot me as vet Zoti ,

  pra sikur te kishte Zote ne qiellin e saj .

  Nuk ka gje me te trishtushme per nji komb ,

  te shikoshe si te huajt ,si Hiena shqyejn pjestaret e familjes tende dhe ti

  je nuk ke guximin te besh asgje ,por pret radhen ,kur te bihesh ne dhembet e Hienave ,

  si gjeja me KOT NE BOTE !

  A DO KISHTE TURP ME TE MADHE NE HISTORINE E NJEREZIMIT ?

  KURRE – EDHE AFRIKANET E XHUNGLES REAGUAN ME SHKOPINJ PERBALL

  USHTRIVE ME NE ZE TE KOLONIZATOREVE

  Reply to this comment
 21. Luan Rukaj December 5, 11:51

  Firma greke Bankers Petroleum na hiqet sikur është firmë Kanadeze .

  Reply to this comment
  • i ri December 5, 18:12

   Po ç’rëndësi ka o Luan në se është kanadeze apo jo.,!Kuptohet sa e lartë është norma e fitimit të kësaj kompanie që mban këto paga.Kuptoje si po çfrytëzohet pasuria jonë kombëtare nga këta grabitës të pa shpirt.Më në fund pranuan të japin 57 milion dollarë,por po fituan arbitrazhin do i rimarin.Meret me mënd se cfar bëri qeveria e Berishës për 8 vjet,asnjëherë kontroll ,fare,,,,! Për atë bajlozin e zi nuk ka rëndësi kjo,për të e shtëpive ka rëndësi të thyejë brirët me qeverinë e re si kafshët në shkretëtirë,,!Së fundi është acaruar se po prishen sigurisht e tij ,filloj të shthurur bari era mbrojtëse e tij -drejtësia,,,,,!

   Reply to this comment
 22. rudi December 5, 12:03

  Esht me se e vertete se keta i marin keto rroga djeta maramendese po ashtu esht e vertete qe politikanet 25vjecare jan nje lloj nga pasurite por ama nje gje ta dime e mos behemi mos mirnjohes se perpiqen per te ardhmen e fukarait mezi i ze gjumi naten mendja tek fukarenjte ju qendron dhe oreksi per seks ju ka ikur ne parlament zihen e grihen vetem per ne per mireqenje por ska lek buxheti i shtetit se leket tani u groposen kudo por ne tja u bejme hallall se te shkretet sa spo vriten e priten po per ne per popullin per sovranin sovranin qe e kujtojne jo me shum se nje her kur ka zgjedje e kujton lulsaliu keto dit te beje revolucin prap per sovranin muli theu prishi qendren e zerit dje per te miren e sovranit per sovranin e vetem sovranin vetem leket ju duhen per dhjetra brezat e tyre mendja ama tek sovrani ju ri dhe kur vene ne hale !Ta kemi te qarte me tete dhjetor obura te mbrojme sovranin CIREN HAJDUTET E VJETER! TE PERBYSIM HAJDUTET E RINJ!

  Reply to this comment
 23. maks December 5, 12:15

  po keta qelbesira politikanet tane qe pasurin kombetare ua falen te huajve keto rroga as ne ndonje vend eurojan nuk jane te falesh pasurin kombetare esht me shum se tradheti kombetare prandaj populli po kerkon dhe kujton me nostalgji kthimin e kohes se enverit

  Reply to this comment
 24. Laberia December 5, 12:35

  Shqiperia eshte shtet skllavropronar,Harrem u qoft buka atyre qe e cuan vendin né gremin, mallkuar qofshin gjithe jeten.

  Reply to this comment
 25. Kusaxhe December 5, 12:51

  Mire na e bejn Kur gjejn , por i ndajn edhe me qeveritaret qe i kan lejuar yyyypp xhixhi

  Reply to this comment
 26. Qazim murati December 5, 14:46

  Ketu drejtesi mind te vendosi vetem ai we ka hikur nga.kjo note.zullumet we kriminelit te vucidolit me kete popull nuk kan te sosur

  Reply to this comment
 27. demo December 5, 14:57

  Ketu nuk ka gje te ligjshme.Nuk eshte e ligjshme vjedhja,ndotja ambjentit,helmimi banoreve,grabitja deri ne zero e nentokes.Boll durove o popull!Nje grusht banditesh me kollare i largoni o me hir o me pahir.Ka ardhur koha qe banoret ti qeverisin fshace pasurite e tyre.

  Reply to this comment
 28. Shkodrani December 5, 17:41

  Kta qelbesira i bajn punetoret me firmos gjoja marrin 700$ kanadez ne dokumenta Dhe pastaj i japin vetem 220000 lek te vjetra pa siguracione pra punojn 570 vet dhe siguracione marrin vetem 120 veta. Ky asht krim ne shpinen e popullit Shqiptar dhe te banorve qe vuajn semundjet ne zonat naftmbajtese .Dhe ky informacion asht i vertet sepse ma tha njeriu qe ka punu per Bankers ne zonen e Rroskovecit

  Reply to this comment
 29. xxx December 5, 17:48

  Kjo cmenduri qe bejne keto pisat e PD_PS-LSI dhe degjenratat e tjera qe u lepihen ne keto 25 vjet qe eshte e tmershme se po vjedhin haptas dhe nuk pjerdhin fare se kane fituar aq shume sa kane lyer rrocken .

  Reply to this comment
 30. fteri December 5, 18:59

  S.berisha ,F.Nano e shkatrruan shtetin e shiten dhe e vodhen me ndyre se pushtuesi I huaje,perveç ndjekjes se politikes armiqesore tokes se djegur keta kriminel e falsifikator te pa moralshem ,benin premtime ne fushatat elektorale per qeverisje me te mire,si shqiperia nje superfuqi ekonomike ne ballkan ku ka nje rritje ekonomike qe konkuronte edhe gjermanine,kur kriza ekonomike kishte perfshire gjithe shqiperine ,varferia mbretron ne vatrat e familjeve shqiptare,kjo klase politike eshte me te shemtuarat qe ka njohur historia e popullit shqiptar.Banda e S.BERISHES KA lidhur dhe INSTALUAR ne shqiperi marrveshje ne kurriz te shqiptarve ,marrveshje ,diskereminuese ,korruptive , me monopole te mdha te huaja qe rrenon sot pasurine e tokes dhe mbi tokes ,dhe te hapsires ajrore si lidhja me konçesion per 30 vjet me kompanine ajrore gjermane,por edhe te shitjes e shfrytezimit teritorit detar ,te lumejve te pyeve ,te tokave etj.Sa eshte prodhimi vjetor i naftes dhe n/produkteve te saje ?,sa perqinde duhet te marre shteti ?,sa perqinde duhet te investoi kompania monopol I huaj per modernizimin e ruajtjen ne vazhdimesi te vendeburimit ,apo vetm shfrytezim pa kritere e prespektiv deri ne zhdukje te burimit te naftes.Sa ka qene te ardhura ne dollar nga keto kompani ???,sa ka qene prodhimi vjeteor I naftes ne shqiperi ,gjate viteve 1990-2000;dhe 2000-2010 ???,Pyetja me e drejte ku ka shkuar prodhimi I naftets se Ballshit ne vitet 96-97,dhe ne vazhdim?.Kush e shiti ?,ne cilet gjepa u futen ,ne makineri te luftes se Milosheviçit ,te grekut apo te MONOPOLEVE te superfuqive botrore !???.Vetem me fitimet e Naftes dhe minjerave te kromit dhe te bakrit ,shqiptaret munde te jetonin ne nje lukes ekonomik.Perse u shkatrruan uzinat dhe fabrikat e kromit dhe bakrit kur ishin te punsuar mbi 200 mije puntor ne veri te shqiperise ,keto uzina dhe fabrika ishin krenaria e industries shqiptare ne Kohen e E.Hoxhes.Ne Rubik prodhohej bakri I pasur shqiptar dhe merrte udhe per ne uzinen moderne te telit ne Shkoder qe prodhonte 15-20 mije ton tele me dimensione sa nje fije floku ,dhe tela dhe kabllo elektrik qe kishte kerkesa blerje ne shume industri te botes kapitaliste te kohes.Por ne Rubik prodhohej çdo vit 1.5 k.v ar ( flori ne linkota).Ku shkuoi uzina e bakrit Kukes?e vitit 1964,Ku vajti uzina e Bakrit rubik e vitit 1938-1945 ,kushe e shkatrroi ?Ku vajti uzina e suprfosfatit

  Reply to this comment
 31. fteri December 5, 19:40

  (vazhdim I komentit pare)…ne Laç e vitit 1979?,ku vajti fabrika e kurbneshit e ndertuar nga gjermano-lindoret ne vitin 1956?,ku vajti fabrika ne FUSHE -ARRES-ndertuar nga Kinezet, ku vajten fabrikat e rreshenit,Vau te dejes dhe ajo e Nikoliç Krume kukes qe ishte ngritur me forcat tona?? Kush i PUSHKATOI dhe I DENOJE ME VDEKJE keto vepra te mdha industriale qe punsonin e ushqinin nje popull gjithe veriun e shqiperise,e sot ky popull jeton ne varfer te plote,vetem S.Berisha me bandat e tije I shkatrroi me sebepin se jane vepra te E.Hoxhes ??,kush i rrenoje fabrikat dhe uzinat e bakrit qe ishin krenari e industriese shqiptare ,te ngritura me djersen e gjakun e shqiptarve ? ,dhe ne populli rrime duar kryqe perballe kesaj klase te borgjezve te qe masakruan ekonomine industrine dhe pasurite e shqiptarve ,per vete jetojn ne lukes,vetem shikoni vilat moderne te tyre ne GJI te Lalzit?.Dhe varrin qe i kane bere popullit per se gjalli kjo bande horrash qe mbi mjerimin e popullit tyre kane ngritur luksin dhe pasurite e tyre .Populli sot po vdese per buke e gojes ,ose marrin arratine jashte atdheut.Pa prishur monopolet e hordhive qe lane pushtetin duke vjdhur ne rruge ,ne minjera,ne kasat fiskale,ne skanrin e doganave dhe portet ,ne minjerat e kromit,qe I kan marr frymen popullit nuk ka shtet dhe shqiperi te drejte per popullin e thjeshte ,por vetem do jemi koloni te koncorsumit e monopoleve te imperjalizmit.Populli shqiptar po mbetet populli me I varfer e I vuajtur I europes ,me pa punesi me te madhe ,me krime,varferi,dhe politizim te skajshem.Sinjali eshte I qarte :O’lufte ndaj atyre qe vodhen ,vrane,dhe ndaj atyre qe po masakrijne shqiperine me keq se pushtuesi I huaj.!~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~#

  Reply to this comment
  • ´ December 5, 20:14

   sali Berisha me banden e tij zbatuan urdhrat e Mikut te Madhe ,ai qi e pruni dhe e mbajti ne pushtet edhe mbas 97-es dhe e mbron ala sot dhe i kerkon te jete i gjalle ne poiltike
   banda zhduku gjithe industrine shqiptare ,per ta shndruar kte vend ne vsale te gjithkujt , per ta shndruar ne nji popull mesjetare .
   Ne shqiperi ka pas uzina e fabrika moderrne te cilat u shkulen nga vendi dhe gjithe makineria e tyre u shit jashte shqiperise dhe miljonat mbushnin kontot e ktij kurve shpelle me emrin Berisha .
   Nuk du me diskutu gjate ,por mundet tju permbend vetem Uzinen Enver ,
   qe ishte nji nder Uzinat me moderrne ne Ballkan .

   komb alabakesh ,popull idiot ,qe gjithkush e ka perdor si i ka dasht rrocka

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim