E paskemi lexuar gjithmonë gabim emrin e kompanisë Nike

March 20, 2018 15:56

E paskemi lexuar gjithmonë gabim emrin e kompanisë Nike

 

Padyshim që të gjithë ne e kemi mësuar gabim shqiptimin e kompanisë sportive Nike.

Ne e themi Najk, apo jo?

Kjo ka qenë një dilemë e madhe, por është sqaruar njëherë e mirë kur dy studentë, Ben Martin dhe Kendal Peters, i shkruan presidentit të Nike, Phillip Knight, për të zgjidhur debatin përfundimisht.

Ja ku është, e shkruar e zezë mbi të bardhë dhe firmosur në fund. Knight tha se ‘Nike’, shqiptohet ‘Najkii’.

Kompania është emëruar sipas perëndeshës greke të fitores, Nike, që shqiptohet ‘ni-key’.

Ja pra, tani thuajeni me zë të lartë pa u tutur. Just do it!

a.s/dita

March 20, 2018 15:56
Komento

1 Koment

  1. K. M. Tusi March 20, 23:52

    “ni-key” nuk eshte shqip dhe si e tille nuk “shqiptohet”. Nike shqiptohet (shqip – jo anglisht) “najki”. Se na ngaterruat me perkthimet e cala.

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*