“E patolerueshme ajo që po ndodhë në Shqipëri me median online”

December 12, 2019 20:15

“E patolerueshme ajo që po ndodhë në Shqipëri me median online”

Raffaele Lorusso, sekretari i përgjithshëm i FNSI dhe anëtar i Komitetit Ekzekutiv të Federatës Ndërkombëtare të Gazetarëve ka reaguar sot ashpër ndaj qeverisë shqiptare që nuk ndalet në miratimin e ligjit për kontrollin e portaleve online, pavarësisht kritikave dhe akuzaev për censurë nga të gjitha anët.

E ashtuquajtura “paketë antishpifje” zëvendëson Gjykatën me AMA-n dhe i jep kësaj të fundit autoritet të gjobisë në shifra të papërballueshme si dhe të mbyllë portalet.

Lorusso shkruan ndër të tjera:

“Parlamenti dhe Qeveria e Shqipërisë janë duke përgatitur goditjen përfundimtare ndaj lirisë së shtypit nën heshtjen shurdhuese të bashkësisë ndërkombëtare.

Javën e ardhshme do të fillojë procesi parlamentar i propozimit të ligjit, i mbështetur fuqimisht nga qeveria, e cila nën pretekstin e luftimit të fenomenit të lajmeve të rreme, do t’i lejojë një autoriteti publik të kontrolluar nga qeveria të mbyllë dhe bllokojë faqet informative në Internet.

Federata Kombëtare Italiane e Shtypit (FNSI) i bashkohet denoncimit të kolegëve të saj shqiptarë dhe i bën thirrje Bashkimit Evropian dhe Këshillit të Evropës, por edhe qeverisë italiane, e cila me Shqipërinë mban marrëdhënie të qendrueshme diplomatike dhe tregtare, të kthejë në qendër të vëmendjes veprimet liri-vrasëse që po zbatohen në Shqipëri kundër gazetarëve dhe operatorëve të mediave.

Konferencat për shtyp nuk bëhen më dhe, edhe kur thirren gazetarëve nuk u lejohet të bëjnë pyetje. Është një situatë e papranueshme, e cila nuk mund të lërë indiferentë institucionet dhe qeveritë evropiane”.

 

l.a. / dita

 

December 12, 2019 20:15
Komento

19 Komente

 1. Arben December 12, 20:16

  MEQE E PASKE KUPTUAR,

  KLLOUNI I BEEEE + USAAA

  ESHTE EDROGA, MESOJE EDHE KETE

  Reply to this comment
  • Te drejtat e njerezve dhe individeve duhen mbrojtur nga mashtrimet e perhapura online December 12, 21:15

   Te drejtat e njerezve nga media abuzive qe mashtron dhe genjen online duhtet te mbrohen. Keta idiotet liberale ngrihen si kacagjel sepse mendojne se mediat ne Shqiperi jane si ne vendet e tyre. Nuk e kuptojne qe Shqiperia dhe mediat e saj jane 100 vjet mbrapa ne kulturen e te shkruarit dhe ne botimin e lajmeve te genjeshtra vetem e vetem per te bere para; pa pyetur per shkaterrimin e reputacionit dhe te drejtave humane te qytetareve. Babalizmi provoj qartesisht se deri ku arrijne gazetaret shqiptare, gangsteret dhe politikanet si Salianji e Basha ne Shqiperi me botimin e lajmeve fake dhe mashtrimeve. Te sulmosh nje individ me audio-pergjime te bera ne bodrumet e shqupit eshte alarmante dhe shqetesuese. Kembrixh Analitika e perdori mashtrmin dhe fake news per te permbysur qeverine shqiptare pikerisht permes mediave online. Kjo kompani eshte percaktuar nga Parlamenti anglez si kriminale. Ata pranuan qe kishin perdorur mediat online per te perhapur lajme te rreme. Prandaj vendosja e nje ligji qe mbron qytetaret dhe individet nga sulmet e paprecedenta nga mediat online eshte mese i nevojshem. Po ashtu Greqia pranoj ne Parlament qe paguante nje tufe gazdetaresh shqiptare per te perhapur lajme te rreme. Po keshtu edhe Serbia dhe Rusia.

   Reply to this comment
   • Boci December 12, 22:24

    Problemi i madh i Shqiperise eshte militantizmi qorr partiak qe vjen si pasoje e nivelit te pergjithshem shoqeror.

    Ky me siper e verteton, por jo vetem ky.

    Niveli i shoqerise, ndergjegjesimi, dalja nga qerthulli i skllaverise partiake vjen me EDUKIM DHE ARSIMIM?

    Ku jemi me arsimin?

    Publikimi i rezultateve të Programit për Vlerësim Ndërkombëtar të Nxënësve i njohur si PISA për 2018, i cili mbahet çdo tri vite, zbuloi gjendjen katastrofike të arsimit në Shqipëri.
    Nga secili shtet që merr pjesë në PISA përzgjidhet një mostër përfaqësuese e nxënësve 15-vjeçarë që i nënshtrohen testit. Prandaj, konsiderohet se rezultatet e testit, reflektojnë gjendjen reale të sistemit të arsimit dhe mundësojnë krahasimin në mes të shteteve. Kjo matje bëhet në tri disiplina/fusha: lexim, matematikë dhe shkenca të natyrës. Në secilin cikël të PISA-s, një nga fushat është në fokusin kryesor të vlerësimit, pra është “fusha kryesore”.
    Për 2018 fusha kryesore ishte “reading”.
    Vendi ynë u rendit i 61 nga 77 vende pjesëmarrëse (pa Spanjën).
    Krahasimisht me 2015, ku Shqipëria u rendit e 52 nga 71 vende, shihet një rënie dramatike.
    Pasojat e të ashtëquajturave reforma kurrikulare, tekstesh apo ligjore, duken qartë që janë me përmasat e një tërmeti shkatërrimtar.
    Rezultati reflekton të gjitha alarmet tona për kaosin në arsim dhe paaftësinë e kabineteve Rama në dy mandate.
    Ndërkohë asnjë reagim nga Ministria e Arsimit dhe as nga Rama.
    Një heshtje varri për të varrosur të vërtetën lemeritëse.
    Nuk janë më ato tam-tam-et e 2015, ku debati ishte i fortë për shkak se ngjitja e Shqipërisë në klasifikim ishte pasojë e asaj cka ishte bërë deri në 2013.
    Pasojë që Rama u mundua ta trumbetojë si sukses të vetin.
    Ndërsa sot që rezultati katastrofik dëshmon dështimin e politikave të tij e propagandës së tij, të Nikollës dhe Besës, të gjithë heshtin sikur nuk ka ndodhur asgjë.
    Kjo është e vërteta ulëritëse e arsimimit të fëmijëve tanë.
    Pasoja që këta kanë sjellë në arsim është e tmerrshme dhe riparimi i saj nis me largimin e “mjeshtrit të mashtrimit” dhe shpurës së të paaftëve.

    Reply to this comment
    • Enea December 12, 22:27

     Denoncim publik i shkelqyer, per ate se cfare duhet te jete dhe realisht cfare eshte arsimi ne Shqiperi.
     Keto dite post-termetore shohim shfaqjet e kobshme që jep jo manifestimi i Logosit por manifestimi i Yllit te Mengjesit, Biri te Agimit, njeriu me 7 frymerat e blasfemise sidomos me ate “Te Mashtrimit”, Edvin Satan Rama.

     Atij dhe te tjereve si ai pervecse u intereson te mbajne dijen e popullit ne te tilla nivele skllaveruese-afrikane, do te shuajne dhe zerin e lire te mediave dhe perfundimisht do ta shpalli veten Perandor te te Gjithe Shqiptareve, dhe “duke qene se eshte dhe klysh i Papatit” e ka te lehte te kurorezohet dhe ka per ta konsideruar veten dhe me “Te madh se Karli i Madh apo se Luigji XlV”.

     Nje Deshtim Komplet o Shqiptare!!! Ju lumte!!! Idea juaj te te perulurit ndaj me te fortit sepse ka para, pushtet, apo dhe te vret misherohet me servilizmin te ndare dhe ne kasta ndaj atij qe ka 101 vota tashme!!! A jeni te Krishter dhe Mysliman!!??… Jo jeni te pafe sepse Moisiu apo Musai e tha “Faraoni mund tju marri gjithshka, madje edhe familjaret, edhe jeten, por jo Besimin”.

     Reply to this comment
    • Pse genjeni pa fakte or njerez? December 13, 01:02

     Fake news @Boci! Jep nje link qe te na bindesh per keto qe thua or tej.

     Reply to this comment
     • Berati December 13, 12:40

      Mire e ke. Se pa link truri i rilinidioteve snuk funksionon. Po i shkepute nga qeverisja qe duam apo ERTv te mjeret ndihen te humbur te corientuar te frikesuar. Prandaj qeveria po ben ligjin qe jo vetem rilindidiotet por edhe te tjeret te lidhen (me force ) vetem me sitet dhe portalet qe mbarojne me :duam.

    • Faktet bejne shkencen te fluturoje - Mashtruesit bazohen tek preshi te fluturojne! December 13, 23:44

     @Berati – Leri lojrat e fjaleve ti shqupatar mashtrues! Boci ka vetem fjalet e tijn genjeshtare dhe hedh bloze sepse ashtu ja kerkojne. Faktet bejne shkencen te fluturoje. Ndersa komentues qe mbeshteten mbi preshin jane te pabesushem.

     Reply to this comment
   • Komunisti December 13, 06:28

    Shume mire dakort,ka fake news,pyetja eshte cilat jane the “right” news dhe kush do i kontrolloje apo vleresoj si “not fake news,” Rama ?
    Eshte njesoj si te kthehesh ne kohen e diktatures,
    Zeri i Popullit,zeri i te vertetes,organ i komitetit qendror te partise.

    Reply to this comment
   • Arben December 13, 08:17

    Shikoni se e keni gabim menyren, se parimisht jeni ne rregull.

    Keto probleme I ,zgjidh njehere e pergjjithmone vetem nje koncesion me PPP.

    Reply to this comment
   • mirel December 13, 17:47

    Njerezit duhet te mbrohen nga tullat qe u rane ne koke o ti e te drejtave te Ramutit.
    Ata u vrane, jo ju qelbesirat e Rames.
    Prandaj mbylle gojen se e keni hak tullen kokes te gjithe me gjithe familje. Qelbesira kriminele

    Reply to this comment
 2. Po qeverine kush e kontrollon??? December 12, 20:23

  Bedriu po priste mbesën të dilte nga kursi i anglishtes. Te rruga,bash nën tabelën që ndalonte parkimin,erdhi një makinë e policisë rrugore. Ndaloi,brenda Bedriu pa që ishte dhe një grua bjonde. Nga mosha afrohej me policin. Ky i tregonte diçka në cel e qeshnin të dy. Makinat pas vargan se u qe zënë një korsi. Kaluan minuta kështu. Shih cel e qesh,shih cel e qesh. Po presin dhe ata fëmijën t’u dalë nga kursi,mendoi Bedriu.
  Pas pak u afrua e trokiti te xhami.
  -Ç’do?-iu hakërrye polici.
  -Nuk dua gjë. Po ndalohet qëndrimi këtu thotë tabela.
  Nga brenda shkrepi fort e qeshura e gruas.
  -Tjetër?-po tallej polici
  -Tjetër kam që fike atë mut makinë se benzinën nuk ta paguan jot shoqe.
  Dhe vuri kot cel në vesh.
  -Alo,policia? Keni një polic te rruga Çajupi…

  Reply to this comment
 3. Buda December 12, 20:36

  Paketa antishpifje nuk e zëvendëson Gjykatën me AMA-n, por ve ne pune AMA-n qe te justifikoje rrogat e majme qe u jep punonjesve te institucionit, te cilet kane bere marreveshje dhe kompromise me portalet. Ndonje edhe e ka provuar burgun. Gjobat e AMA-s nuk i percakton zoti Raffaele Lorusso, jane te përballueshme apo jo, por Gjykata Administrative e Shqiperise. une flas nga pervoja e shtypit ne nje shtet me demokraci dhe dicipline 20 vjecare.

  Reply to this comment
  • Sali Edvin Gjushi nga Sureli i Viqidolit December 12, 20:50

   Mire e ka ky me siper
   Na can koken keto mediat kerkojne drejtesi per te vraret e termetit, per te vraret e gerdecit
   Ckeni more media c keni
   Do tua bejme qejfin ja se si
   Pritet të arrestohen sot në Durrës:
   -Tre shtylla mbajtëse.
   -Dhjetë arkitrarë.
   -Dymijë tulla.

   Reply to this comment
   • Ylli December 12, 20:55

    Bëni qejf edhe këtë jave, se javën tjetër do bindeni të gjithë që ska patur tërmet.

    Godinat e rëna i rrëzoi korrupsioni i opozitës dhe parashikimi i Ilir Metës.

    Kush nuk bindet me këtë llogjikë, të shkojë me këmbët e veta në polici. Ti bëjë ca ditë izolim. Burgu është bërë si ushtria, për t’u bërë është!!!

    Fjala nuk ban mort, por sot t’fut burg!

    Reply to this comment
 4. Nikoleshi (KOHA JONE E PORDHES) December 12, 21:37

  Lexoni me kujdes kete kendez cfare thote

  të kthejë në qendër të vëmendjes veprimet liri-vrasëse

  ha-ha-ha

  Edi Rama dhe grupi i tij nuk ka bythe te zbatoje kete anti-shpifje..vecse ndonje sardele e vogel mund te zene si ajo plaka qe u burgos per per 300 grame kanabis
  .

  Po ky Raffaele Lorussorrospia ku ka qene kur ndodhen akte naziskine ne kohen e Sali Pordhes pare ?

  Ku ishe Lorussorrospia ne 1997-en

  Përbindëshi i Tropojës:
  11 përdhunimet më ekstreme në Shqipëri
  Author Zamir Dule
  Publisher Toena, 1995
  71 pages

  Si e masakroi makineria naziskine berishiste gazetarin Zamir Dule
  Aty në një shtëpi gati të rrëzuar, në fund të fshatit dhe i harruar në një dhomë përherë të errët, ndodhet një gazetar që bëri epokë me kronikat e zeza dhe gazetarinë investigative në vitet 1194-1997. Quhet Zamir Dule. Me një fytyrë tejet të bardhë sa të ngjall dhe frikë, por edhe keqardhje njëherësh për atë se çfarë i ofroi profesioni i gazetarit të guximshëm, ai të pret i frikësuar gjithsesi në shtëpizën, të cilën e ndan varfërisht me nënën plakë të veshur me të zeza. Ai të jep dorën dhe më pas struket në shtratin e tij, i frikësuar nga ndonjë e keqe, që duket se i ka lënë hidhërimin më të madh përherë. Ndonëse vështrimi i tij humbet, ndonëse ai me dëshpërim të thotë se tashmë nuk mund të lexojë që prej një muaji, ndërsa mjegulla ka kohë që i është bërë si shok i pandarë. Ai është në prag të verbimit. E rrahën në vitin e mbrapshtë ’97, duke e shokuar me goditje të levave të hekurit në kokë dhe në trup, punonjësit e SHIK-ut. Dhe këtë ia bënë mu në mes dhomave të komisariatit të Policisë numër tre në Tiranë, fakt i cili është në dosjen e Prokurorisë së Tiranës, e cila fillon, pezullon, rifillon, e mbyll dhe rihap këtë dosje tragjike të djegies së redaksisë së gazetës së parë të pavarur e më të madhe në Shqipëri, “KOHA JONË”. Zamiri ka një pension të posaçëm të lidhur nga ish-kryeministri Nano në vitin 2004, porse gjendja fizike dhe sidomos syri deri në verbim, duket se nuk ia rregullojnë shikimin ato pak lekë që merr nga shteti. Por në këtë gjendje, ai ka nevojë për të gjithë, për kolegët e tij të dikurshëm, por edhe të sotëm; ka nevojë edhe për Edi Ramën, kryeministrin e Shqipërisë, i cili edhe vetë u godit nga bandat qeveritare të vitit ’97. Kryeministri ka nevojë të përdorë një fond të vogël që ta shërojë, duke përdorur gjithë mekanizmat shtetërorë.
  Dëshpërimi ka kohë që e ka mbuluar Zamir Dulen, gazetarin që provoi gati vdekjen dhe që mundi të mbijetojë falë rastësisë, natën e djegies së gazetës “Koha Jonë” në vitin 1997. Ai pret atje në shtëpinë e tij, një dhomë krejt e vogël, ndonjë lajmës nga Tirana që të mund ta shërojë, që të paktën të shikojë, të lexojë.
  Zamiri po humb edhe shikimin
  Mbijetesa e tij është gati fatale për të, teksa ai ndihet mirë vetëm brenda një hapësire të vogël të një dhome të ulët me disa orendi të viteve ’70-të, ku i qëndron pranë si gjithmonë nëna e tij, Qerimeja. Ai ka lënë leximin dhe librat e tij të shtrenjtë, me të cilët ndante ditë-netët e gjata, i vetëm me një nënë të moshuar dhe pa miq, të cilët e kanë harruar në kujtesën e tyre të së shkuarës. “S’mund të lexoj dot më, kam probleme me sytë”, – kaq mund të të thotë Dule, i cili hyn sërish në atë botëzën e tij plot mister dhe enigma, ndërsa prej shumë kohësh shtëpia e tij nuk ka më as televizor. Varfëria duket se për ironi i ka gllabëruar dhe të vetmin mjet që mund të argëtonte disi gazetarin, i cili dëgjonte me kujdes lajmet. Por, fati edhe këtë herë nuk është me të. Madje, në këtë shtëpi të fundosur nga shumë fatkeqësi të njëpasnjëshme pas vitit ogurzi të ’97-ës, kur Zamiri do linte njëherë e përgjithmonë Tiranën dhe jetën e tij prej gazetari kronikash të zeza, kjo s’është asgjë. Zamiri rrëfen me shumë lakonizëm se televizori u është prishur dhe se nuk mund të shohë më; por për fat të keq, nuk ka as edhe një radio për të jetuar jetën e të gjallëve, për të patur informacionin, burimin e jetës së tij të dikurshme. Sa për internet, rrjete sociale, Facebook etj., këto janë fjalë të panjohura për ish-gazetarin, sepse nuk ka patur shansin t’i shohë dhe provojë si gjithkush, qoftë dhe si bashkëfshatarët e vet. Ai mezi gjen shtratin e tij, që qëndron i pandryshuar prej vitesh me disa nënkresa të vjetra e të dala boje, ndërsa në një dritare mban fletore dhe shënime të shumta. Por dhe ky “privilegj”, si një tjetër zakon i të shkuarës, po i privohet. Zamir Dule nuk mund të shkruajë asgjë, as ditarin e tij të thjeshtë pa ngjarje reale dhe personazhe jetësorë. Ai tani nuk mund të shkruajë dhe as të lexojë. Të afërmit e tij bëjnë apel për ndihmë, ndërsa ata shprehen se Zamirin e kanë harruar të gjithë dhe në këto momente, ai ka nevojë për ndihmën e shtetit. Traumat në familjen Dule kanë qenë të njëpasnjëshme. Pas asaj që pësoi gazetari, iu vra vëllai, teksa nga gjithë ky lumë hallesh, u nda nga jeta edhe babai i tij.

  Reply to this comment
  • erli December 12, 22:31

   Nga keta si ky me siper kuptojme se:

   Jetojmë në kohën kur president i vendit më të fuqishëm në botë është një “showman”, një yll televizioni.

   Nga pikëpamja e marrëdhënieve me publikun, Rama e ka menaxhuar shkëlqyeshëm tërmetin, duke e hequr vëmendjen nga ‘fakti’ dhe duke e kthyer tek vetja e tij.

   Bëjmë mirë të mësohemi me këtë gjë dhe të mos përplasim këmbët rast pas rasti.

   Ka dy mënyra për ta mundur atë: ose me propagandë më të mirë e më cilësore ose duke shpresuar që populli i ka kapacitetet analitike për të parë përtej fasadës dhe për të vlerësuar nëse tërmeti u menaxhua ose jo, siç menaxhohen krizat në një vend normal.

   Reply to this comment
 5. Dori December 12, 22:40

  AMA eshte Policia e shtypit dhe televizionit; a mund t’ia heqim bllokun e gjobave Policise?!

  Reply to this comment
 6. Salbeu December 13, 07:39

  Ore gjoba të gjithë mashtruesve . Frika ruan vreshtin . Sa më pak shpifës si çim pekari aq më mirë.

  Reply to this comment
 7. mirel December 13, 17:49

  Shpifesi me i madh eshte Ramut Bajga. Cdo gje qe ka thene deri tani e ka mashtrim, dhe pervec kesaj ka shantazhuar publikun te thote te verteten per demet dhe autoret pergjegjes.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim