E Premtja e Zezë. Besimtarët ortodoksë në Korçë kujtojnë vuajtjet dhe vdekjen e Krishtit

April 6, 2018 22:50

E Premtja e Zezë. Besimtarët ortodoksë në Korçë kujtojnë vuajtjet dhe vdekjen e Krishtit

Besimtarët ortodoksë të qytetit të Korçës kanë kremtuar të Premten e Zezë, ditë e cila simbolizon përkujtimin e vuajtjeve të Jezu Krishtit dhe vdekjen e tij në Kryq.

Pasditen e së premtes, nga Mitropolia e Shenjtë është organizuar riti i kalimit nën epitaf dhe varrimi i Krishtit, pjesë e të cilës janë bërë qindra qytetarë të Korçës, por edhe mjaft vizitorë të ardhur nga qytete të tjera të vendit.

Me një parakalim të heshtur, qindra persona kanë bërë parakalimin tradicional në dy bulevardet kryesore të qytetit.

Në sheshin para Katedrales “Ngjallja e Krishtit” janë bashkuar epitafet e 7 kishave, të cilët më pas të shoqëruar nga besimtarë, kanë përshkuar bulevardin “Shën Gjergji”, për të ndaluar në hyrje të parkut “Rinia”.

Procesionin e ka udhëhequr Mitropoliti i Korçës imzot Johani, ndërsa banda e qytetit ka ekzekutuar marshe funebre.

E premtja para Pashkës, e cila njihet si e Premtja e Zezë, shënon ditën e kryqëzimit të Krishtit dhe vuajtjeve të tij me kryqin mbi shpinë, duke ecur drejt vendit ku u kryqëzua, për t’u ringjallur të dielën e Pashkës.

o.j/dita

April 6, 2018 22:50
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*