E qara e atij fëmije duhet të na ngjethë dhe shkundë të gjithëve

June 20, 2016 23:19

E qara e atij fëmije duhet të na ngjethë dhe shkundë të gjithëve

Nga Majlinda BREGU

Nuk ia dilet me sharje e mallkime nga një e semurë te një e pashpirt deri tek monstra e radhës si kjo që na ngjethi sot në STOP në TV Klan që i lëshonte duart njësoj si mbi gur mbi një fëmijë 3 vjeç.

Nuk ia dilet, e as zgjidhim gje, se na prishet gjaku e imagjinojme si do ta tërhiqnim zvarrë këdo që do godiste fëmijët tanë.

Ajo e qarë e atij fëmije duhet të ngjethë e të shkundë së pari Ministrinë e Arsimit për të gjetur mekanizmin e verifikimit me urgjencë të kopshteve e shkollave private të licensuara.

Inspektoriati Shtetëror i Arsimit duhet të bëjë MENJËHERË publike listen e çerdheve, kopshteve, CV e pronar, edukatorë, kartelat e tyre personale, certifikata mjekësore, vlerësim permanent nga grup mjekësh, psikiatër, psikolog.

Dokumentet për dhënien e heqjen e licensave sidomos kur bëhet fjalë për institucione arsimimi apo përkujdesje si dhe vlerësimi periodik duhet të jenë PUBLIKE.

Nuk duhet vetëm analiza e gjakut dhe a kanë kaluar verdhëzen ata që ju besojmë fëmijët, POR mbi të gjitha vlerësimi i statusit të përgjithshëm mendor dhe emocional, vlerësimi psikiatrik! Është e kotë të flasësh për standarde përformance pedagogjike, kur kërcet akoma mendja e sëmurë si mësim për qarjen e fëmijës!

June 20, 2016 23:19
Komento

14 Komente

 1. "Horri i Bulevardit" June 21, 00:27

  Jemi te gjithe te tronditur nga kjo ngjarje kriminale dhe mbeshtes policine e shtetit, qe reagoi urgjentisht.
  Ka zgjidhje dhe nje nga zgjidhjet eshte; cdo shkolle, cdo kopesht ose cerdhe, cdo shtepi per moshen e trete, cdo institucion, per te semure mendor, qe drejtohen nga persona private, ti jepet me ligj, nje person social, i punesuar nga shteti, 50-50 dhe privati, person qe do te jape nje garanci maksimale, per te mos kemi me abuzime te tilla.
  Privati kerkon te fitoje sa me shume, kerkon te fitoje dhe te mos harxhoje energji, por eshte shteti ai qe me mekanizma te detyrueshem kontrolli, ta detyroje privatin, te zbatoje kontraten qe ka me klientet e ketij institucioni.

  Reply to this comment
 2. ODISEJA June 21, 02:27

  po per Griselden Permetare me banim ne Tirane ne “1 Qershorit te 2011 ” dhe heqjen e femijes nga barku hedhjen e trupit te saj ne rruget e Kavajes cfar ke per te thene ti moj shtrige me Maloket e tu qe e shkaterruat dhe e cmendet poppullin nga trute ketu e 25 vite sigurisht edhe SHQIPERINE e perdhunuat dhe e veshet me zhele dhe e rrahet e poshtruat e tradhetuat more djaj te PD !

  Reply to this comment
 3. Kapter Jari nga Presidenca June 21, 05:24

  Ate lloj druri qe te leshohen duart si ne nje gur duhet te ndodhte tek feckat e SHQUP-it qe po na tregohen “njerezore”, ku selia e tyre nuk gjuan me shpulla por me plumba, jo mbi nje person por mbi nje popull te tere.
  Vetem mostrat e SHQUP-it e kane te ndaluar te na japin leksione mbi edukaten dhe si te behen certifikimet, apo licensimet etj etj.

  Reply to this comment
 4. Moza June 21, 07:20

  Shume drejt e ke trajtuar.Je deputete dhe ushtro ndilimin tend per realizimin.

  Reply to this comment
 5. [email protected] June 21, 07:25

  duhet te vendosen kamera te lidhura me operatorin e policise se shtetit .

  Reply to this comment
 6. Vëzhguesi F. June 21, 08:23

  Nje gjykim shume i sakte. Jam teresisht i nje mendje me gjykimin e kesaj deputeteje te opozites, njekohesisht dhe te kesaj nene, femra dhe gruaje. Kerkohet nje auditim i rrepte, se mund te kete tolerim per shume gjera , por kur preken engjejt, me teper se drejtesia e vonuar do te jete prezente vetegjyqesia ne formen e saj me ekstreme. Do ta beja une dhe çdo njeri jo vetem per femijen tim por dhe per nje femije te hasmit.

  Reply to this comment
 7. sypeshkaqeni June 21, 08:46

  Po moj pordlinda duhet te na shkund te gjitheve sepse jeni ju maskarenjte qe e gatuat kete politike 25 vjecare te dhunimit te femijeve, te dhunimit te popullit,te xhvatjes,te vjedhjes,te shkatrrimit dhe te shume te keqijave te tjera dhe tani asnje nuk mbane pergjegjesi per te gjitha kete negativitet qe i eshte injektuar ketij derr mileti,asnje nuk eshte ndeshkuar per kete rrumpal 25 vjecare,por te gjithe na hiqeni si engjej dhe na tregoni qe duhet te shkundemi,kush duhet te shkundet?ne qe nuk kemi fak apo ju qelbesirat qe po mundoheni qe tja hidhni fajin njeri tjetrit dhe te cfajesoni veten
  Pis milet.

  Reply to this comment
 8. shpatar June 21, 09:20

  Je shume e bukur moj politikane .Por qe te behesh edhe me e bukur ,per keto qe ndjene ,beje dhe nje terapi trurit per te miratuar ate qe e mbani per vete .
  Keto semundje dhe shume te tjera, qe shqiptaret nuk i kishin, i mbollet ju banda kriminale e Salihalej .Beni sikur ju dimsen por ju jeni vampirat shekullor te shqiptarve .Na beni moral kur nuk keni ,na kshilloni kur jeni te padegjushem.Kerkoni tolerance kur jeni majmun te pagdhendur qe doni vetem te shkaterroni .Ju ka futur lugati ne poturret e tije dhe ju nxirrni koken vetem kur ai do te cfryet .Reforma eshte ai ilci qe na sheron nga keto semundje qe ju u preket kaq shume .

  Reply to this comment
  • ana June 21, 10:29

   Cfar thua mor shpatar…per kodren mbas bregut e bukur ??!!!!!!!

   Po ajo edhe 100 Operacione plastike te tjera te bej , pervec ktyre qe ka ber, prap turikal do ngelet.

   Reply to this comment
  • ana June 21, 10:30

   Cfar thua mor shpatar…per kodren mbas bregut e bukur ??!!!!!!!

   Po ajo edhe 100 Operacione plastike te tjera te bej , pervec ktyre qe ka ber, prap turikal do ngelet…………….

   Reply to this comment
 9. LORA June 21, 09:57

  Majlinda prudentino,nje nga autoret e ndertimit te nje sistemi te tere te dhunimit te njerezve,qe nga femijet e vegjel e deri tek moshat e treta,qenka “ngjethur” nga produkti i saj.
  Per mua,dhunuesja shabani e djalit tre-vjecar (edhe pse e urryer sa me s’ka)eshte pasoja,,,shkakun e shoh tek majlindrat qe paturpesisht vijojne te bejne politike “humane” me krim-produktin e tyre.
  Kur do te marre fund ky soj mostrash “politike”,qe ferkon barkun me dhimbjet e pamata te jetes se shqiptareve te thjeshte?????

  Reply to this comment
 10. Emigranti June 21, 10:17

  Moj kumbare e tranzicionit! Femijet shqiptare qe arrijne akoma te qajne, pra te jetojne, perdoren si argument per qenien tende mafioze! Ata do t’i shperthejne lotet e tyre kunder sojit tend, ne emer edhe te qindra femijeve te tjere qe u vrane dhe u sakatosen kunder kapardisjes tende llojit tend te urryer!

  Reply to this comment
 11. xhimi June 21, 11:31

  Ti,znj. Majlinda nuk mund te ndjesh dhimbje per ate femije 3 vjec sepse je pjese e nje grupi qe,per 26 vjet veten dhune kultivoi e kultivon akoma. Je pjese e grupit te PD me dhunuesin me te madh te te tera koherave Sali Berisha. Edhe Anjeza eshte produkt i kesaj grope te zeze te shoqerise. Ke shkruar me fjale te zgjedhura por,nuk na bejne efekt kur ti flete nga pizicioni ,anetarw e PD-tike.

  Reply to this comment
 12. sigurimsi i PD June 21, 14:11

  ju qe beni thirrje per armatosjen e popullit ,jeni per mbrojtjen e femijve.o tempos o mores.,ju qe keni vrare dhe keni lene jetim me qindra keto 25 vjet po ju vjen keq per nje femi.po monstra e vicidolit do dale ta denoje kete monster apo ai e di qe kjo eshte produkt i ketij vampiri komunist.
  po na tregon qe te shkundemi te gjithe kurse ju tundu shkunduni dhe mbushni xhepat me para.
  ju jeni me te vertet jo vetem te pa ndeshkushem por edhe te pa cipe qeku dilni me keto thenie.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*