E quajnë “përbindësh”, historia prekëse e 8-vjeçarit

April 1, 2018 20:54

E quajnë “përbindësh”, historia prekëse e 8-vjeçarit

Abushe jeton në jug të Etiopisë. Djaloshi 8-vjeçar ka mahnitur botën me sytë e tij të veçantë.

Në fshatin e tij , atë e cilësojnë si “përbindëshi” pasi askush nuk ka parë sy të tillë më parë.

Ai vuan nga sindroma “Waardenburg” dhe një nga karakteristikat e kësaj sindrome është hapësira anormale mes syve dhe shpesh herë ka edhe një pigment special në irisin e syrit.

Një fenomen i tillë është i rrallë dhe prek zakonisht fëmijët me ngjyrë.

Problemi me Abushen është se kjo sindromë i shkakton herë pas here edhe humbje të dëgjimit.

s.a/dita

April 1, 2018 20:54
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*