E rrallë në Librazhd/ Identifikohet lulja mishngrënëse në pyllin e Rrajcës

July 15, 2017 12:48

E rrallë në Librazhd/ Identifikohet lulja mishngrënëse në pyllin e Rrajcës

Një lule e rrallë mishngrënëse është zbuluar në Parkun Kombëtar të Shebenik – Jabllanicës, në zonën e Rrajcës, në Librazhd.

Lulja është e njohur me emrin shkencor Pinguinkula dhe është një varietet i rrallë që haset në Shqipëri.

Lulja në vetvete është e vogël dhe ka petale me ngjyrë të bardhë. Insektet “bien në kurth” pasi ata janë të tërhequr pas nektarit të saj. Por sapo prekin lulet gjethet e saj mblidhen dhe lëshojnë një lëng viskoz.

Fotot janë shpërndarë në rrjetet sociale dhe janë komentuar mjaft.

Parku Kombëtar i Shebenik – Jabllanicës është i pasur me vlera të shumta natyrore dhe njihet gjithashtu edhe për strehimin e specieve endemike, kujtojmë këtu Rrëqebullin e Ballkanit. / JOQ

 

July 15, 2017 12:48
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*