E tmerrshme/ Rrëfehet 12-vjeçari që ndihmonte babain të priste koka

April 30, 2019 15:56

E tmerrshme/ Rrëfehet 12-vjeçari që ndihmonte babain të priste koka

Tani është 15 vjeç, por kur ishte 12, Mustafai ishte dërguar në disa kampe të ISIS nga babai i tij.

Atje i kishin dhënë detyrë të ndihmonte me prerjen e kokave, duke bërë foto e duke hedhur trupat larg kampit.

Ai mban mend se si i ishte dridhur gjithë trupi kur kishte parë prerjen e parë të kokës, por kishte heshtur. Detyra e tij ishte vetëm që t’i bënte fotografi kufomës dhe kokës së prerë, për të vërtetuar që ishte kryer puna. Pastaj tërhiqte trupat e gjakosur që t’i zhduknin. Në total, Mustafai e kishte ndihmuar të atin me gjashtë prerje kokash.

Sot 15 vjeç, djaloshi dha këtë intervistë të tmerrshme për median MEMRI, që vepron në Lindjen e Mesme. Ai tregon se babai i tij mbante dhe tri gra si skllave, të cilat ishin kapur nga fiset Jazidi, në Irak. Ato i mbante në shtëpi, vetëm për të pastruar.

Sot, Mustafai jeton në një qendër rehabilitimi, ku ka nisur t’i shohë gjërat e tmerrshme që ka kaluar me një tjetër sy.

e.t./dita

April 30, 2019 15:56
Komento

2 Komente

  1. revolte e.....natyrshme . April 30, 18:36

    jo te reabilitohet; ai duhet futur ne pidhin e kurves, qe e ka pjelle . asaj t’i cahet pidhi govat . dhe kjo pjelle, pasi te rinxiret prej andej, te digjet ne krematoriumet, e si ato te ..hitlerit (me gjithe hitlerianet brenda) .

    Reply to this comment
  2. Gzim Kulufi April 30, 21:58

    Nje lajm i bukur per kroniken lifestyle! Bravo DITA!

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*