E vërteta e fotos së Enverit në sfond të Stalinit në Kongresin XIX PKBS

November 1, 2017 18:07

E vërteta e fotos së Enverit në sfond të Stalinit në Kongresin XIX PKBS

Nga Thanas Mustaqi 

Gazetari dhe studiuesi Kastriot Dervishi ka publikuar një foto, që ai e konsideron foto-montazh të vitit 1952, si dhe që nuk u botua kurrë.

1. Fotoja, që studiuesi dhe gazetari Kastriot Dervishi e konsideron foto-montazh të vitit 1952, si dhe që nuk u botua kurrë.

Sipas tij, në këtë foto është shtuar edhe Enver Hoxha, teksa Stalini ishte duke mbajtur fjalim në vitin 1952:

“Në qindra fotot personale të Enver Hoxhës gjendet edhe kjo foto e montuar që tregon diktatorin sovjetik Stalin duke folur në kongresin e Partisë Komuniste të Bashkimit Sovjetik. Fotos i është shtuar me montazh në vitin 1952 edhe nxënësi besnik i Stalinit, diktatori i Shqipërisë.

Montazhi është kaq qesharak dhe i dallueshëm sa që nuk u përdor kurrë në atë kohë, por ngeli brenda albumeve të arkivit personal të diktatorit të Shqipërisë. Me siguri nxënësit të Stalinit nuk duhet t’i kenë pëlqyer mënyra e montazhit, këndi i dëgjimit, prerja e veshëve në mënyrë të trashë, etj”, shkruan Dervishi në faqen e tij në Facebook.

Por si qëndron e vërteta. Enver Hoxha pohon: “Në tetor të vitit 1952 shkova përsëri në Moskë në krye të delegacionit të Partisë së Punës të Shqipërisë për të marrë pjesë në Kongresin e 19-të të PK (b) të BS. Pikërisht atje e pashë për herë të fundit Stalinin e paharruar, atje e dëgjova për herë të fundit zërin e tij”.

Ndërkaq në “youtube” janë hedhur video të disa dokumentarëve sovjetikë nga kongresi XIX i PKBS. Kam marrë foto nga dokumentari “Zaklyuchitel’noye zasedaniye XIX s’yezda KPSS (Seanca e mbylljes së kongresit XIX të PK BS)” nga linku: https://www.youtube.com/watch?v=zqyRoke3TAI, duke lënë dhe kokën në rusisht për të mos u akuzuar për fotomontazh.

2. Print-screen nga videoja e kinokronikës “Zaklyuchitel’noye zasedaniye XIX s’yezda KPSS (Seanca e
mbylljes së kongresit XIX të PK BS)”.

Me sa duket, regjimi komunist në vitin 1952 nuk kishte siguruar ndonjë foto nga kongresi XIX i PKBS, ku Stalini foli për herë të fundit në publik.

Mund të hamendësohet se fotoja është marrë nga filmimi në pozitiv i kinokronikës sovjetike në seancën e fundit të kongresit. Filmimi prej 12 minutash e 3 sekondash, ku duket në sfond Enver Hoxha në 10 minuta, nuk ka ndriçim të mjaftueshëm dhe retushuesve iu është dashur t’i japin dritë fotos me mjete primitive.

Sot teknologjia kthen ndriçimin, madje filmimet dhe fotografitë bardhi e zi i bën me ngjyra. Mund të hamendësohet se fotoja është marrë nga filmimi në pozitiv i kinokronikës sovjetike në seancën e fundit të kongresit.

Pra, nuk është fotomontazh, por foto e retushuar për personat në tribunë prapa Hoxhës, që nuk i ka dashur lideri shqiptar. Është ndryshim i madh midis fotomontazhit dhe retushimit, siç ka ndodhur në shumë fotografi të Hoxhës.

Madje, nga dokumentet e Kongresit XIX është marrë dhe kjo faksimile e faqes së parë të fjalës përshëndetëse të Enver Hoxhës, të botuar në rusisht në Moskë në një libër me përshëndetjet e delegacioneve të huaja.

3. Foto me ngjyra e Stalinit duke folur në Kongresin XIX të PKBS dhe në sfond Enver Hoxha duke dëgjuar më kufje përkthimin.

4. Faksimile e fjalës së përshëndetjes së Enver Hoxhës në emër të PPSH, botuar në rusisht.

November 1, 2017 18:07
Komento

20 Komente

 1. Claus November 1, 18:22

  Na eshte bere ky Kastriot Dervishi si dervish-Hatixheja!

  Enver Hoxha eshte ne vendin e tij ne ate foto, Stalini po ashtu dhe pike.

  Nikita Hrushovi ka hequr nga foto gruan e tij ne fotot zyrtare, se hoqi Hoxha Wihlelm Pickun e Gjermanise nuk eshte ndonje gje e madhe.
  Fundja-fundit Hoxha e ka ndjere gabimin dhe nuk e ka publikuar asnjehere ate foto.
  Po c`ti besh fotove te bandave kriminale me politikanet ne pushtet? Kjo eshte e rende.
  Lereni Enver Hoxhen ne punen e tij se jeni kthyer ne vendin e koleres dhe hashashit.

  Reply to this comment
  • floriri i Bençes November 1, 22:45

   Ky Myftar kari eshte njeri me trauma te renda psiqike, shikoni se me çfare e kalon kohen, shkon deri aty sa kerkon te deshifroje edhe fotot e Enverit, e mbas ore e oresh stermundimesh, truri fillon e i pjell fotomontazhe fotosh. Vazhdo o Myftar rondelja, po Enveri sa ishte gjalle nje si ty nuk e mbante as per oturak shurre.

   Reply to this comment
  • Bari November 2, 04:47

   E çfar rendesie ka ky shkrim?! Se mos ky dokumentar origjinal e beri xhihadistin sllavo-komunist Enver me te mire?

   Reply to this comment
 2. Vrana Konti November 1, 18:32

  LAVDI VEPRES SE TITANIT ENVER HOXHA

  LAVDI HEROIT LEGJENDAR ENVER HOXHA

  ENVER HOXHA TI NUK KE VDEK NE ZEMREN TIME

  JU JAM MIRNJOHES ME JETE QE KRIJUAT SHTETIN MODERN SHQIPTAR

  Reply to this comment
 3. Dashnor Kaloqja November 1, 18:36

  nuk i kuptoj sinqerisht shqiptaret e mij…..Stalini mund te kete qene qen bir qeni….po per shqiperine e ndihmoi dhe shpetoi ne momentin dhe kohen e duhur…

  Sikur amerika dhe BE te na kishte ndihmuar vetem 5 % te Stalinit do ishim vendi me i zhvilluar ne Ballkan..
  .
  Thjesht Stalini me Enverin i perzune Serbet ne 1948..por ato erdhen nga beogradi me ndihmen e lobit serbo-amerikan qe vazhdon sundimin dhe sot.
  .
  PO MIRE

  PO KANIBALI KETU POSHTE PSE KALONTE NE ORGAZEM PER STALININ ?

  LAMTUMIRA E FUNDIT PER STALININ
  (Nga Ismail Kadare)

  Kurora dhe kurora pa mbarim, Kurora gjithe lule, gjithe yje;
  Dhe syte te perlotur me trishtim Dhe pamje e rende zije.
  O shoke! Per te fundit here sot, Babane po percjell turm’ e pasosur
  Me dhembje te kulluar e me lot,
  Me zemer te plagosur. Dhe ja tani, mes heshtjes, ne eter,
  Nje ze i njohur, qarte po degjohet. Ne emer tone sot, shoku Enver,
  Perpara tij betohet. Ne gjysme shtiz flamuret era tund,
  Gjemime topash ndihen ne hapesire; I jep Stalinit turma e pafund,
  Te fundit lamtumire. Pra, lamtumire mik i madh, baba!….
  ….Pushon tashti Ay ne qetesi, Por, jo! Ay nuk vdiq! Vazhdon te rroje!
  Dhe fjal’ e tij e urte perseri Perpara do na coje! PRANVERA DHE STALINI
  Por kete here perse i trishtuar Valle pranveren sodis? Avull i kalter kudo. Pranvere. Toka ne fllade prej lulesh po qesh.
  O, keto lule shikoj i trishtuar Lule per bustin e tij. Shpesh nga Kremlini Ay kish kundruar Pranveren e bukur me lule e blerim.
  Hapur dritarja. Cibuku ne duar Nxirrte nje dridheze tym. T’ ardhmen mendonte si diell te qarte Qe nga Uralet e gjer ne Ballkan; Stepa te blera nen diellin e arte, Planin e madh Stalinian.
  O shoku Stalin, a esht’ e vertete Qe pranveren s’e ndjeni Ju me?
  Flasin per te ne cdo koh’ e pranvere Lulet qe celin me gaz pasketaj, Doni i qete dhe Vollga e gjere, Dritat ne brigjet e saj.
  Vendesh te mija ku flladi perhere Endet mbi detin e kalter jugor, Flet per Stalinin cdo lule pranvere Flet cdo agim pranveror.
  Erdhi pranvera dhe prape ne mendime Buzes se lumit shetis ne agim. Erdhi pranvera dhe zemra ime Mbushur serish frymezim. Fry permbi fushat me lule, o ere; Kenget e mija i merr ti ne gji;Kenge te reja ne cdo parevere Stalin do thur un’ per Ty!

  Reply to this comment
 4. Arben November 1, 18:55

  JU KA MBETUR ORA 100 VITE PRAPA

  MJERE JU.

  TE ISHTE I MIRE AI SISTEM, E KISHIM AKOMA.

  Reply to this comment
 5. I TILLE JE , SA HERE QE HAP GOJEN ! November 1, 19:15

  Perse te ha kaq meraku per cdo njolle te se shkuares , more dallkauku Kaci , ky eshte problemi me i madh qe kane shqiptaret sot ?! Kujt i vete mendja te merret me budallalleqet tende dhe ato te asaj kohe ?! Je nje idjot ! ! !

  Reply to this comment
 6. Arber November 1, 19:21

  Une nuk e kuptoj pse sulmoni Dervishin kur ai po mundohet ta ndaje Enverin nga Stalini?!

  Reply to this comment
 7. Miku nga plashniku ! November 1, 19:23

  Po mor qena po , si nuk mendoni nje cast ku ishte Shqiperia mbas luftes ? Gati ne gremine nga uria dhe pasojat e luftes ,semundjet I palare, me bishtuk, kandil ext. Stalini shpetoi popullin shqiptar me ndihmat ekonomike dhe me arsimimin kualifikimin e shqiptareve ne shume fusha si industria, buqsia, arsimi kultura ect prandaj Enveri e adhuronte ..jeni shume gomere nga truri vetem veshet e gjate ju mungojne !

  Reply to this comment
 8. demo November 1, 19:26

  Ka vite qe ky filmim eshte hedhur ne you tube.Gjithe kohen enveri e sheh Stalinin si zhilda duken tek Rigoleto.Thanasi ka te drejte ne kete rast,.Po kjo nuk do te thote se studiuesi Dervishi paraqet dokumenta falco ne shtyp.

  Reply to this comment
 9. cubeli November 1, 20:27

  Akoma me Enverin ju,na cate b… na c’ate, u duket vetja sikur po na tregoni ndonje kuriozitet te madh,sa ishte gjalle ju a q…nenat motrat e grate,dhe rinit si mu… para tij,tani na dolet trima.

  Reply to this comment
 10. BORATI I VIQIDOLIT NE WHITE HOUSE November 1, 20:34

  FILLUAN MINJTE E GJIRIZIT TE DALIN PER TE NXIRE 100 VJETORIN E REVOLUCJONIT SOVJETIK…
  .
  shqiptaret duhet te tregohen si zvicerianet te jene asnjanjes ne kete bote te trazuar dhe te respektojne historine.
  .
  Krahesoni enver hoxhen menje qime bythe te tij…..sali rom berishaj
  ……
  Le te krahesojme vizitat e Enverit me keto te Sali KARAXHIXHIT:

  Kanë qenë serbët ata që sponsorizuan Berishën dhe njerëzit e tij në fillimet e ngjitjes në krye të shtetit duke i siguruar mbështetje diplomatike ne USA dhe pjesëmarrje në konferenca të rendësishme ndërkombëtare.

  “Vizita e Berishes në USA në vitin 1992 u organizua dhe u përgatit nga shefi i CIA-s për Balkanin Jug-Lindor Dejvid Philips. Ky person njihet për lidhje te fuqishme me lobin serb në Amerikë bashkë me Zv. Sekretarin e Departmentit të Jashtëm Lorenc Igellberger, i cili kishte intersa ekonomike në Serbi me firmen Zastava.

  ##
  SALbanian President Sali BIrisha meeting U.S. President George Bush in the Oval Office on June 15, 1992. Also visible are Secretary of State James Baker, National Security Advisor Brent Scowcroft, Albanian Foreign Minister Alfred Serreqi, and Democratic Party head Eduard Selami.

  ..
  http://www.youtube.com/watch?v=1M11iRWQGiY
  ..
  Analizoni videon e mesiperme:
  .
  Bushi i pret keto ish-komuniste me duar ne xhepsi kaubojs sikur te ishin kreret e ndonje fisi ne Afrike….dhe me e forta i dhuron Berishes (BORATIT TE KAZAKISTANIT) VETEM NJE STILOGRAF qe kishte firmosur nje pare nje marreveshje per tregtine qe rezultoi ZEROOOOOOOOOOOO.
  Krahesoni vizitat e Enverit deri ne 1960….pas cdo vizite vinin pamporat plot kurse me Salidiotin pamporat mbushen ne shqiperi dhe shkojne ne OFF SHORE

  Reply to this comment
 11. Dodona mbi Tomorr November 1, 20:40

  Edhe te vdekurit nuk i lene te qete atje ku jane!Po mire me te gallet merreni nga mengjezi ne
  mbremje , kacafyteni e perfyteni ,po me te vdekurit c’kini; ata nuk ju pergjigjen dot dhe ju mendoni se i kini luftuar, spse keni bere zbulimin e madh te bemave te tyre!Keta zbulusit e medhenj le te germojne ne dokumentaret e asaj kohe dhe cdo gje sqarohet; se me keto truket qe nxjerin neper keto hyneret e internetit ,nuk u beson askush.

  Reply to this comment
 12. Dodona mbi Tomorr November 1, 20:42

  Edhe te vdekurit nuk i lene te qete atje ku jane!Po mire me te gallet merreni nga mengjezi ne
  mbremje , kacafyteni e perfyteni ,po me te vdekurit c’kini; ata nuk ju pergjigjen dot dhe ju mendoni se i kini luftuar, spse keni bere zbulimin e madh te bemave te tyre!Keta , zbulusit e medhenj le te germojne ne dokumentaret e asaj kohe dhe cdo gje sqarohet; se me keto truket qe nxjerin neper keto hyneret e internetit ,nuk u beson askush.

  Reply to this comment
 13. intelektuali November 1, 22:05

  Kur Enveri kishte prishur relatat me Titon shkoi per here te pare tek Stalini, ky pasi e pa i tha spiunit te tij Beria:

  KUSH ESHTE KY BUKUROSH KOKEBOSH QE KA ARDHUR KETU I LYER SI FEMER?

  Berja i shqetesuar i raportoi ne vesh Stalinit:

  KY ESHTE ENVER HOXHA, BOSI I SHQYPNISE QE KA ZBULUAR KOMPLOTN E TITOS ME DIMITROVIN KUNDER BRSS.

  Atehere Stalini e pranoi ne audience, por i tha Berjes:

  ME PARE TE SHKOJE DHE TE PASTROJE MAKIAZHIN SE ME DUKET SI PEDERAST.

  Historikisht dihet se Gjergj Dimitrovin pas vizites se Enverit ne 1948 tek Stalini e helmuan me cianur ne 1949, por e varrosen me nderime te medha si nje udhehqes komunist komunist dhe si nje hero i procesit te Lajpcigut kunder Hitlerit. Josip Titos i bene disa atentate te pasukseseshme, por killerat e paguar nga Moska nuk u zbuluan asnjere sepse te gjithe me pas u likuidiuan pa asnje gjurme. Pas kesaj Tito shpalli largimin perfundimtar nga Kampi Socialist Lindor, nderkohe qe Enveri urdheroi implementimin e stalinizmit sovjetik ne Shqypni ne te gjitha fushat e jetes.

  Kur vdiq Stalini dhe berja mbeti i vrare ne mbledhjen e Byrose Politike nga Zhukovi, ne pushtet erdhi Nikita Hrushcovi qe kur erdhi ne vizite ne Tirane e nuhati me eksperiencen e tij si sekretar partie ne Ukraine se Enver Hoxha ishte i paafte, i paarsimuar dhe mjaft dinak per t’i besuar besnikerine ndaj kauzes bolshevike te Rusise ne Ballkanin Perendimor. Per kete arsye Hrushcovi i tha para se te largohej:

  E DIME QE JE PEDERAST, POR KJO NUK NA INTERESON FARE, POR E KEQJA ESHTE SE JE I PAAFTE PER TE DREJTUAR SHTETIN DHE PRANDAJ DO T’JA LESH VENDIN LIRI BELISHOVES DHE KUR TE VIJ PERSERI NE TIRANE DUHET TA KESH REGULLUAR KETE PUNE.

  Dihet si rodhen punet me pas dhe megjithese sovjetiket investuan shume tek ithtaret e tyre brenda Partise se Punes nuk arriten ta levizin Enverin megjithese ne Konferencen e Tiranes ishte duke u rezuar perfundimisht nga pushteti dhe kishte kerkuar vize franceze ne ambasade per emigrim me gjithe familjen, por cuditerisht Mehmet Shehu e perkrahu dhe e mbeshteti, gje e cila ka mbetur si nje enigme e pazbuluar akoma e historise komuniste shqyptare:

  PSE MEHMETI MBESHTETI ENVERIN KUR KY KISHTE KERKUAR VIZE FRANCEZE PER T’U LARGUAR MEGJITHE FAMILJEN NGA SHQYPNIA?

  Kjo do te ishte me interesante per t’u hulumtuar nga historianet dhe media investigative sesa nje foto idiote e Enverit pas Stalinit ne vitin 1952 qe ne vetvete nuk do te thote asgje.

  Reply to this comment
  • Taqi November 2, 10:21

   Dihet si rrodhen punet Intelektuali.
   Edhe ti e di se si rrodhen…Enveri ishte pederast thua ti…Por ty te parit dhe te gjithe te tjereve jua futi nga mbrapa dhe akoma sju ka ikur dhimbja…Qen bir qeni ky Enveri ta futi keq ty Intelektuali…Ah maskarai, maskarai pederast aktiv..

   Reply to this comment
 14. intelektuali November 1, 22:06

  Kur Enveri kishte prishur relatat me Titon shkoi per here te pare tek Stalini, ky pasi e pa i tha spiunit te tij Beria:

  KUSH ESHTE KY BUKUROSH KOKEBOSH QE KA ARDHUR KETU I LYER SI FEMER?

  Berja i shqetesuar i raportoi ne vesh Stalinit:

  KY ESHTE ENVER HOXHA, BOSI I SHQYPNISE QE KA ZBULUAR KOMPLOTN E TITOS ME DIMITROVIN KUNDER BRSS PER FEDERATEN BALLKANIKE.

  Atehere Stalini e pranoi ne audience, por i tha Berjes:

  ME PARE TE SHKOJE DHE TE PASTROJE MAKIAZHIN SE ME DUKET SI PEDERAST.

  Historikisht dihet se Gjergj Dimitrovin pas vizites se Enverit ne 1948 tek Stalini e helmuan me cianur ne 1949, por e varrosen me nderime te medha si nje udhehqes komunist komunist dhe si nje hero i procesit te Lajpcigut kunder Hitlerit. Josip Titos i bene disa atentate te pasukseseshme, por killerat e paguar nga Moska nuk u zbuluan asnjere sepse te gjithe me pas u likuidiuan pa asnje gjurme. Pas kesaj Tito shpalli largimin perfundimtar nga Kampi Socialist Lindor, nderkohe qe Enveri urdheroi implementimin e stalinizmit sovjetik ne Shqypni ne te gjitha fushat e jetes.

  Kur vdiq Stalini dhe Berja mbeti i vrare ne mbledhjen e Byrose Politike nga Zhukovi, ne pushtet erdhi Nikita Hrushcovi qe kur erdhi ne vizite ne Tirane e nuhati me eksperiencen e tij si sekretar partie ne Ukraine se Enver Hoxha ishte i paafte, i paarsimuar dhe mjaft dinak per t’i besuar besnikerine ndaj kauzes bolshevike te Rusise ne Ballkanin Perendimor. Per kete arsye Hrushcovi i tha para se te largohej:

  E DIME QE JE PEDERAST, POR KJO NUK NA INTERESON FARE, POR E KEQJA ESHTE SE JE I PAAFTE PER TE DREJTUAR SHTETIN DHE PRANDAJ DO T’JA LESH VENDIN LIRI BELISHOVES DHE KUR TE VIJ PERSERI NE TIRANE DUHET TA KESH REGULLUAR KETE PUNE.

  Dihet si rodhen punet me pas dhe megjithese sovjetiket investuan shume tek ithtaret e tyre brenda Partise se Punes nuk arriten ta levizin Enverin megjithese ne Konferencen e Tiranes ishte duke u rezuar perfundimisht nga pushteti dhe kishte kerkuar vize franceze ne ambasade per emigrim me gjithe familjen, por cuditerisht Mehmet Shehu e perkrahu dhe e mbeshteti, gje e cila ka mbetur si nje enigme e pazbuluar akoma e historise komuniste shqyptare:

  PSE MEHMETI MBESHTETI ENVERIN KUR KY KISHTE KERKUAR VIZE FRANCEZE PER T’U LARGUAR MEGJITHE FAMILJEN NGA SHQYPNIA?

  Kjo do te ishte me interesante per t’u hulumtuar nga historianet dhe media investigative sesa nje foto idiote e Enverit pas Stalinit ne vitin 1952 qe ne vetvete nuk do te thote asgje.

  Reply to this comment
 15. 1960 November 1, 23:42

  Sa teme mikroskopike…ishte apo nuk ishte fshire nje fotografi qe sot nuk ka asnje vlere plus apo minus….
  .
  Ajo qe ka ndodhur rralle ne historine njerzimit eshte dhjerja qe i beri Enver Hoxha Kryshovit ne Moske qe jane kthyer ne legjenda..
  .
  Mos harrojme se ishte koha kur BS ishte fuqia NR-1 ne bote dhe po pregatitej per tu cuar ne hapsiren kozmike Gagarinin duke ja dhjere Perendimit qe ngeli me gisht ne goje…
  ..
  Edhe sot ne Rusi dh gjetke studiohet perkthimi ne gjuhe te huaja e Hryshovit ne 1960 se u terbua nga Enver Hoxha.
  .
  Në mbledhjen e udhëheqësve të partive komuniste, që erdhën në Moskë nga të gjitha kontinentet. Sapo kishte mbajtur fjalimin e tij Enver Hoxha, udhëheqësi i Shqiperise
  .
  . Ai kritikoi ashpër Hrushovin për faktin se Partia Komuniste e Bashkimit Sovjetik po shkurton ndihmën ndaj Shqipërisë, sepse Shqipëria po përpiqet të ecë në një kurs të pavarur në politikë.
  .
  N.S. Hrushovi u bë flakë i kuq, sytë e tij të vegjël filluan të bëhen më depërtues. Në atë moment, kur ulem në kabinën e përkthimit simultan, ai çohet në këmbë dhe, mezi duke mbajtur veten, fillon të flasë me qetësi. Ndjehet se e ka jashtëzakonisht të vështirë të flasë me qetësi.
  .
  Fjalimi i tij është një kreshendo e pandërprerë, dhe pasi numëroi dhe një herë të gjitha llojet e ndihmave që PKBS i jep Shqipërisë, ndodh shpërthimi. Hrushovi ulërin për mosmirënjohje të ndyrë, akuzon E. Hoxhën për të gjitha mëkatet e mundshme, dhe si përmbyllje, duke humbur vetëpërmbajtjen, shpërthen përfundimisht:

  .
  “Dhe ky njeri na dhjere… nga koka e deri te këmbët, që ia … të ëmën (etot çellovjek obros…u nas s nog do golovy, tudi jego matj)!”.
  .

  Gjithsesi unë jam i detyruar të përkthej, por në frazën e fundit, natyrisht, unë ngec, dhe në mikrofon, në frëngjishte, del një variant shumë më pak i vrazhdë në tonalitet: “Dhe ky njeri na ka mbuluar me baltë nga koka deri në këmbë”.
  .
  Pas fjalimit të Hrushovit jepet pushim dhe unë dal nga kabina. Më pret një referent i sektorit të jashtëm të komitetit qendror të Partisë Komuniste të Bashkimit Sovjetik, i cili mbikëqyr shërbimin në frëngjisht të mbledhjes dhe që e kupton mjaft mirë frëngjishten. Ai më vështron ftohtë dhe pyet:
  .(koment i perkthyesit rus)
  “Kush ju dha leje të korrigjoni Sekretarin e Përgjithshëm të partisë sonë?”. Unë mbledh supet dhe përgjigjem: “Vendimin e mora vetë, nuk kisha kohë për konsultime”. Referenti, me të cilin gjithmonë kam pasur marrëdhënie të mira, pasi murmuriti: “Do ta kini pisk, do të përgjigjeni për këtë gjë”, rrotullohet gjithë nerva dhe largohet.
  .
  Pas dhjetë minutash ai shfaqet me Ho Shi Minin, Sekretar i Përgjithshëm i Partisë Komuniste të Vietnamit, i cili e falënderon ekipin për punën e sinkronistëve të gjuhës frënge. Referenti i KQ-së më tërheq mënjanë dhe më pëshpërit në mirëbesim: “Nikita Sergejeviç-i (Hrushov) urdhëroi t’ju falënderojmë, ai nuk donte që shprehjet e tij të rënda të kumbonin në të gjitha gjuhët”.

  .
  Hoxha “do të na dërgojë vetëm pantallonat”

  .
  Më 3-5 gusht 1961 në Moskë u zhvillua një takim i jashtëzakonshëm të liderëve të Traktatit të Varshavës. Pjesëmarrës ishin Nikita Hrushov i Bashkimit Sovjetik; Valter Ulbriht (Walter Ulbricht, 1893-1973) i ish-Gjermanisë Lindore; Todor Zhivkov (1911-1998) i Bullgarisë; Janosh Kadar (János Kádár, 1912 -1989) i Hungarisë; Vladislav Gomulka (Władysław Gomułka, 1905-1982) i Polonisë; Antonin Novotni (Antonín Novotný, 1904-1975) i ish-Çekosllovakisë; George Georgiu-Dezh (Gheorghe Gheorghiu-Dej, 1901-1965) i Rumanisë. Nga Shqipëria shkoi Ramiz Alia (1925-2011), i cili nuk ishte Sekretar i Parë, por thjesht sekretar i KQ të PPSH, veçse u dëbua nga Hrushovi.
  Përkthyesi rus Mihail Jakovleviç Cvilling (transliterimi anglisht: Mikhail Yakovlevich Tsiviling, 1925-2013) tregon:

  “Në fillim të viteve gjashtëdhjetë Bashkimi Sovjetik i përkeqësoi papritur marrëdhëniet me Shqipërinë. Dhe lidhur me këtë, në një nga mbledhjet e Komitetit Politik të Organizatës së Traktatit të Varshavës, u ftua Sekretari i Përgjithshëm i Partisë së Punës së Shqipërisë Enver Hoxha.

  Por ai, me sa duket, i druhej kritikës ose ndonje komplloti dhe në vend të vinte vetë, dërgoi një delegacion të kryesuar nga zëvendësi i tij. Dhe ja, Nikita Sergejeviç Hrushovi hap mbledhjen me pyetjen për statusin e delegacionit shqiptar.

  Plas sherri.

  Nikita Sergejeviçi propozoi që delegacioni të konsiderohej i paautorizuar për të vendosur për çfarëdolloj çështjesh, meqenëse kjo ishte mbledhje e sekretarëve të parë dhe jo takim miqësor. Nga ana e vet, përfaqësuesit e Shqipërisë deklaruan se ata ishin autorizuar zyrtarisht nga udhëheqja e tyre për të marrë vendime për të gjitha problemet, që u ngritën në këtë mbledhje.

  Gjë për të cilën Hrushovi u përgjigj prerë se atë e indinjon pozicioni i Enver Hoxhës,
  meqenëse sot ai dërgoi zëvendësit e tij,
  nesër ai, ndoshta, do të dërgojë shoferin e vet,
  kurse pasnesër pa e zgjatur fare
  do të varë pantallonat e veta në shpinën e karriges.
  .
  O Kastriot Derr vishi

  jo vetem ti me keto barcaleta bajate por te mbidhen gjithe shtetet dhe burrat me te fuqishem te botes biles te vijne ne ndihme dhe jashtkosoret nuk e heqin Enverin nga Historia….Eshte shprehja me brilante qe ka thene Churchilli qe
  .
  Fituesi nuk gjykohet…..pra Enveri ishte Fitues dhe me keto artikuj perverse vetem sa ja rrisni vleren..

  Reply to this comment
 16. fteri November 2, 07:00

  *****Jeta dhe vepra e E.Hoxhës është histori brilante e gjallë e një kombi për 50 vjet ,kurrë nuk pësoi humbje ,por vetëm fitore ,me të jan të lidhura të gjitha fitoret historike të epokës së Çlirimit atdheut dhe revulicionit popullor , ndërtimit të socializmit dhe arritjeve të fitoreve të atdhut tonë,në plan kombëtar dhe ndërkombëtar ..

  Në figurën e personin e tijë jan mishëruar virtytet më brilante të popullit tonë që nga lashtësia deri në ditët tona,si karakterin e lartë luftarak e fisnik,ka mbjellur traditat të ndritura e heroike ,shpirtin kryengritës e bujar që i kaliti e farkëtoi nëpër beteja për liri e pamvarsi ,për :
  DRITË -DIJE – TOKË E BUKË …!
  në trojet e tona Arbërore.

  Figura e E.Hoxhës është një figurë e madhe poliedrike ,mendimtar markësist dhe udhëheqës revulicionar,mik i STALINIT MADHË ,komandant ushtarak dhe burrë shteti ,diplomat e publicistë , telektual erudit dhe eduktar i masave ,orator i fjalëzjarrtë madhështor në paraqitje fizike midis udhëheqësve botror dhe mik i njerzve të thjeshtë .Kurrizin u theu shfrytëzuesve dhe gjakpirsve të popullit.

  Në krye të partisë e popullit shqiptar luftoi e punoi si shqiponjë dhe kurrë nuk e tradhëtoi popullin e tijë të dashur deri çastin e fundit jetës tijë , për të mirën e bagatinë e atëdheut ,për çeshtjen e madhe të socializmit .

  Vepra e tijë e madhe mbetet trazhgimi i pa çmueshëm do të rrojë në shekuj pamvarsisht britmave të çakallve

  Reply to this comment
 17. lora November 2, 11:42

  Pushoi Beqir Meta me historine qe po shkruan per Sali Berishen, ka filluar Kastriot Dervishi me krijimet e tij aventureske.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*