E VËRTETA IME / Edhe një herë për Nasho Jorgaqin, djalin e Spiro Kolekës, Teuta Hoxhën, familjen Idrizi dhe të tjerët

October 15, 2020 09:50

E VËRTETA IME / Edhe një herë për Nasho Jorgaqin, djalin e Spiro Kolekës, Teuta Hoxhën, familjen Idrizi dhe të tjerët

Një mësim nga Gavroshi. Edhe një herë për Nasho Jorgaqin

Nga Rezarta Reso

Nuk kisha ndërmend të vazhdoja polemikën në mbrojtje të së drejtës sime për të shprehur hapur kujtimet e mia ndaj një personaliteti të kulturës shqiptare ashtu siç e njoh unë dhe neverisë që më shkaktojnë ish-komunistët, pseudodemokratët dhe sharlatanët.

Por e quajta të nevojshme dhe detyrë, për veten time në radhë të parë, për familjen time, për kushërinj të mi të prekur rëndë nga diktatura, për dy nga mikeshat e mia të zemrës që prej 45 vjetësh (nëna e mrekullueshme e njërës u burgos sepse ishte e huaj dhe nuk pranoi të bëhej spiune, së cilës për hakmarrje i burgosën edhe të birin, dhe për babanë e tjetrës të cilin e burgosën në vitet ’80-të dhe kur doli nuk i kishte më thonjtë e këmbëve.) Pra, të sqaroj edhe një herë atë pjesë të ish-vuajtësve të vërtetë, viktimave të vërteta të krimeve të Sigurimit dhe të diktaturës. Unë nuk marr përsipër të përgënjeshtroj një dokument. Unë nuk guxoj të flas në emër të viktimave, sepse nuk më burgosën dhe nuk më torturuan, por e ndiej si një detyrë thelbësore qytetare dhe humane të them TE VERTETEN TIME!

Për këtë arsye iu ktheva edhe njëherë dokumenteve “të tmerrshme” të Nasho Jorgaqit, listave të kriminelëve të gjitha këto publikuar gjithë trimëri nga Tufa & Co., dhe vazhdoj të çmerritem me lojën e paturpshme të tij për të marrë me çdo kusht azilin politik në Zvicër, duke luajtur dhe duke përdorur diabolikisht sensibilitetin e viktimave të diktaturës, duke i ushqyer vetëm me ato ç’ka zgjedh ai për të sulmuar.

Bie fjala, në listën e xhelatëve, ka publikuar vetëm 330 dhe premton se do të vazhdojë derisa të nxjerrë 1000 emrat e plotë. E para, më shumë se shtatëdhjetë për qind e personave të publikuar nuk mund të njihen as nga kockat, domethënë shumë që janë akoma gjallë, mungojnë nga lista. E dyta, kaq i sigurt je që janë vetëm 1000? Në 50-të vjet diktature paskeshin qenë rrumbullak 1000 xhelatë??? Të lutem, boll u talle!!! Ja ku po ta shtoj unë një emër që çudi si nuk e kishe përmendur: sadistin/hetues të frikshëm, djalin e Spiro Kolekës, Sokolin, i cili nuk i linte torturat pa parë gjak në mëngët e këmishës vet. Këtë e kam nga goja e një ish të torturuari. Apo vazhdon të pastrosh e dixhitizosh listat sipas rastit të volitshëm. Fatkeqësisht askush nuk është në gjendje të gjejë drejtesinë e vertetë, sepse ti dhe ca si ty, i keni masakruar dokumentet, keni hequr e keni shtuar si t’ju dojë interesi. TURP!!

Por më e rëndësishmja, ajo ç’ka më befasoi dhe më trishtoi akoma më shumë ishin ca fëmijë të personaliteteve si Nasho Jorgaqi që u ka dalë emri si bashkëpunëtorë të Sigurimit. Ata ishin miq në Facebook-un e Tufës dhe bënin sehir. E përjetoja dridhjen e tyre nga frika se mos u nxjerr emrin e babait. E mbajnë mik dhe i bëjnë “like” sulmeve të tij ndaj Nashos dhe çdokujt që shigjeton ai. Dikush tjetër, i njohur nga i tërë instituti ku punonte, si spiun, ishte më i flakti për të sulmuar Nashon. Këtij bukëshkali të pështirë ia di personalisht nderet e panumurta që ka përfituar nga “Sigurimsi” Nasho.

Kaq frikë e paskeni Tufën o të uruar? Ka një muaj që merret vetëm dhe vetëm me Nasho Jorgaqin 90 vjeç? Vetëm ky dokument, vërtet i padenjë, përfaqëson Nashon? Asnjë meritë e tij në kulturën shqiptare nuk paska më vlerë? Por nuk ju vë shumë faj sepse, siç përmenda më lart askush dhe asnjëherë nuk do ta gjejë të vërtetën e dosjeve. Ka filluar masakra e tyre që në kohë të Sali Komunist Berishës dhe vazhdon edhe kësaj dite. Madje, kur është bërë digjitizimi i dokumenteve ka pasur gallatë të madhe. Kopje të digjitalizuara janë futur me Tufa nëpër xhepa dhe nxirren për të bërë shantazhe dhe kërcënime sipas rastit. Pikërisht kur dokumentet e Tufës, të nxjerra në mënyrë krejt të paligjshme sipas UNHCR-United Nations High Commissioner on Refugees. ( këtë Tufa duhet ta lexojë mirë), por edhe sipas ligjit të pazbatuar të joshtetit shqiptar, frikësojnë dhe alarmojnë miletin dhe kur dikush i kundërvihet, Tufa lajmëron zyrat e azilit politik se po e kërcënojnë ish-komunistët. Ju garantoj që paragrafë të “sulmit” tim ndaj tij janë gati për t’iu shtuar dosjes së arsyeve pse kërkon azil politik.

Mos lejoni t’ju përdorë një makiavelist që po shfrytëzon kujtimet dhe vuajtjet tuaja! Gjykojeni Nashon dhe çdo kriminel jo si kokë turku, por sipas krimit të kryer.

Përulësisht ju sugjeroj të shihni filmin “The Schlinder’s List”. Fakte të tilla më kanë bërë të reflektoj dhe të përulem para drejtësisë njerëzore.

Krimet e komunizmit, e të çdo diktature janë përjetësisht të pafalshme, por arsyeja dhe drejtësia ime personale është t’i jap gjithkujt atë dënim që meriton. Besoj se kjo më dallon nga diktatura e krimit komunist, e cila nuk njohu arsye, nuk njohu mendim, nuk njohu moshë, nuk njohu gjini, nuk njohu mëshirë. Unë nuk kërkoj gjak për këdo, siç bënë ata, sepse vetëm ashtu pastrohet armiku. Komunistët dogjën çdo letrar, shkollar, filozof shqiptar që ishte kundër tyre. Nëse Tufa ka zgjedhur të linçojë Nasho Jorgaqin si kokën e xhelatëve komunistë, lerjani ndergjegjes tuaj të flasë. Unë thjesht nuk pranoj të manipulohem dhe kam guximin ta shoh të vërteten ashtu siç është. Jo më kot simboli drejtësisë së përbotshme është gruaja me sy të mbyllur që mban në dorë peshoren. Asaj dhe vetëm asaj përpiqem t’i referohem.

Dhe tani nje përgjigje për shkrimin e Blerinda Idrizit botuar te “Panorama”

E nderuar, të drejtat e njeriut përpiqem t’i respektoj ashtu siç pres nga të tjerët të veprojnë ndaj meje sepse e para, e tillë qe familja ime fisnike në gjenerata. E dyta, ashtu si ti edhe unë çoç kam bredhur nëpër botë e pashë nga afër ç’është demokracia dhe mendimi i lirë. E treta, për t’u siguruar akoma dhe më mirë, konsultohem edhe me time bijë avokate, këtu në SHBA. E pra ato ç’ka them bazohen në faktet e mia të renditura si më poshtë.

1- Frida Idrizi nuk mbeti redaktore e thjeshtë, por në vitin 1991 u bë Drejtoresha e Shtëpisë Botuese Enciklopedike. (ti gënjen apo e kishe harruar?!) Iku fluturimthi kur Kontrolli i Shtetit filloi hetimin mbi abuzimet që po kryheshin aty dhe nuk u kthye më.

2- Komentet mbi ndihmën e dhënë Teuta Hoxhës, janë fjalët a mamasë tënde, mbasi fitoi demokracia, kuptohet. Dhe ishte krejtësisht e besueshme sepse dihej që Teuta Hoxha s’kishte nivelin e prindërve të tu dhe dihej zotësia e babait tuaj, Rinush Idrizi për të cilin vazhdoj të ruaj respekt.

3- Nuk mora vesh dole nga leksioni i Nashos, apo jo? Se për këtë e filluam tërë këtë mesele. Në 30-të e më shumë vjet profesor, studiues dhe si person i bindjeve të majta Nasho paska pritur klasën tuaj ta quajë Lasgushin, “Liliput” apo “Plak të rrjedhur”? Edhe këto epitetet s’na i sqaruat krejt, apo i tha të dyja? Nasho i ka shprehur hapur mendimet e tij për figura të tjera, por paskej harruar “plakun e rrjedhur”!!!

Nasho atë periudhë kishte miqësi të ngushtë me prindët e tu. Aq besnik kishte mbetur në miqësinë e tij, sa kur unë i shprehesha për pakënaqësitë ndaj padrejtësive që kryente drejtoresha, ai ma kthente: a “Frida është e zonja, e zgjuar dhe nuk e besoj dot se mund të bëjë një gjë të tillë”. Jam kurioze, a ua tregove prindërve këtë turp të Nashos atëherë? Frida nuk do të përtonte t’ia thonte “te vërtetën” në sy fyesit të Lasgushit.

4- Të dilje nga leksioni në formë proteste në 1987-ën përjashtoheshe nga shkolla. Pra, ti dole, por të mbrojtën dhe ta falen sepse ishe vajza e Rinushit dhe Fridës, apo nuk dole fare, apo… e maskove “protesten” duke kërkuar leje për të pirë ujë?

5- U gëzova sinqerisht që Enveri paska pranuar sugjerimet e Rinushit për figurat e dënuara nga Partia. Nuk ma kishte marrë mendja kurrë që Enveri kishte ndonjë fije logjike në trurin e tij diabolik/makbethian që kur kishte lindur, të errësuar fare nga diabeti që në 70-ën dhe te mbajtur gjallë vetëm me shiringanë 80-ën!Pale, të pranonte sugjerime antiparti!!! Por nuk mund të kundërshtoj faktet e tua.

Blerinda, të siguroj dhe të premtoj që nuk kisha asnjë arsye tjetër përse thashë një të vërtetë për Nashon, kështjellën prej rëre, siç e quan ti dhe mendoj se kisha të drejtë, pa i shkelur të drejtat e njeriut, të permendja diçka të dëgjuar me veshët e mi nga goja e mamasë suaj. Dhe e fundit, nuk është fare problem për mua nëse ti gjen më shumë mosarsye nga arsyeja ime. Është e drejta e gjithkujt sipas ndërgjegjes dhe karakterit që është brujtur t’i kërkojë arsyet ashtu siç i volitet. Nuk më mbetet hatri fare, sepse, në fund të fundit, duke ia ndryshuar pak këngën Gavroshit:

“Hunda në gropë u shkoi dhe fajin e ka Rusoi…”

 

October 15, 2020 09:50
Komento

57 Komente

 1. miku October 15, 11:23

  Po pse je ne Amerike dhe po na mbush mendjen! Ku do me dite Amerika se cfare ke bere ti?? Ne Amerike mjafton te zbatosh ligjet e vendit se nuk don me dite njeri!!!A e din ti moj e Resove se ne Amerike jetojne me pensione Amerikane ishat e Sigurimit Shyetit, ???Jane me dhjetra, jane bere qytetare amerikan si puna jote dhe llapin gjithe diten per komunizmin e sigurimin! Kuzhdo qofsh ti, plehra si puna jote ka me mijera ne Amerike, ti je nje komunisto – Sigurimse e pa ndreqeshme.Kush ti ben ato shkrime, sigurimsat, miqte dhe ish shefat e tu? Konsultohe me tet bije se e ke edukuar me mesimet e Partise Punes dhe te Dulles.Mjafte se nuk durohesh me, sa per Sokolin Kolekeve, po i ben ftesk Rames, kushedi cfare pislliqesh ke bete ne Tirane.

  Reply to this comment
 2. Plehrës Idrizi October 15, 11:29

  Kjo Blerinda eshte nje shpifese e madhe. Moj idiote! Prof. Nasho po te kishte qene sigurims, me xhestin
  qe ti bere, kishte thirrur xhipsin
  e deges.
  Tani ti po, qe ta ben borxh.
  Ne regjimin e Enver Hoxhes, çifti Idrizi ka qene super i perkedhelur. Avash se mos na ben edhe te persekutuaren! Bravo, ke marre anen e Tufes, agjentit sllav, i cili raportonte shoket te Sigurimi i shtetit. Edhe Sali komunisti 24 karat, ia pastroi dosjen, ne menyre qe ta kishte qenin e tij besnik.
  Tani, Rezarta Reso me angazhinet e saja, e kishte bere nje emer. Epo, edhe ti i the vehtes, te behem edhe une pak e famshme, duke shpifur per profesorin, qe kurre nuk e degjuam te fliste keq, per dike. Vjell per ate profesor, qe ka qene, ndoshta i vetmi, ku ne oren
  e te cilit shkoje pa frike, se do tregohej i rrepte me ty. I qeshur, me batuta, ja keshtu e mbaj mend profesor Nashon.
  Ju jeni kellirat e pas 90-es, qe per nje perkrahje me shume se te tjeret. u shitet per 5 leke. Me komentet e tua, moj Blegërinda, ule edhe ate emer te mire te babait tënd.

  Reply to this comment
 3. Nashua October 15, 11:35

  Mjafte me…se te dyjave ju kam dashtun forte.
  Njana ma e mire se tjetra…keni ken!

  Reply to this comment
 4. mirel October 15, 12:00

  Rezarta, qenka shpuze. Hallall!
  Karakteri i ben njerezit te forte dhe te drejte. Zonja eshte e zonja e fjales. Bravo!

  Reply to this comment
 5. Gzim Kulufi October 15, 12:27

  I gjithe ky debat i gjate ka nisur dhe vazhdon vetem mbi faktin e fjaleve te Nashos mbi Lasgushin perpara studenteve, si “nje plak i rrjedhur”! Behet fjale per vitin 1988, nje vit pas vdekjes se Lasgushit. Studentja Blerinda eshte shprehur: “Sa here e kam takuar Lasgushin nuk me eshte dukur i rrjedhur!” (shiko gazeten Panorama). Vete Blerinda nuk sqaron shume nese i tha keto fjale ne ate moment hapur para te gjithe klases, apo me ze te ulet, -cfar duhet pohuar se kete kohe (1988) nje kundervenie e tille hapur ndaj presorit nuk perbente as edhe nje problematike per shtetin apo shkollen. Blerinda nuk sqaron as nwse doli ne forme proteste nga klasa, apo doli pak me vone per nevoja personale ne banjo, -ne kete rast, nese do te dilte ne forme proteste, kjo do ti sillte nje terheqje vemendje nga drejtoria e shkolles, jo per arsye politike, por per arsye rregullash te shkolles. Mos harroni se jemi ne v. 1988, ndaj dhe nuk ia vlen debat i madh per keto cingerrima!
  Persa i perket pastaj nderhyrjeve te Teutes tek Enveri per mosretushimin e metejshem te fotove dhe dokumentave historike, dhe mir-aprovimin e Enverit per kete gje, ky eshte nje fakt i besueshem, biles i perseritur ne fusha edhe te tjera, qe tregon se te zezat dhe budadalleqet me te medha i benin vete njerezit poshte dhe jo ata lart. Enveri ka te vetat per te mbajtur, por jo te gjitha idiotlleqet qe benin vete gjithfare zyrtaresh poshte, per tu hequr me katolik se papa.

  Reply to this comment
 6. Ju flet Rezarta nga amerika October 15, 13:31

  Si mundet qe nje gazete e respektuar si dita te lejoje kete Rezarta askushin te hedhe balte mbi djalin e Spiros, Sokolin? Si mundet kjo te thote futeni ne listen e zeze se me ka treguar nje anonim nje histori ne enderr. A jeni ne terezi ju qe e botoni? Ku dalloni ju dhe kjo torollacka nga Tufa ne kete pike? Pse i bini ne qafe atij njeriu qe vetem te mira ka bere? Per klikime e beni, perse?

  Reply to this comment
 7. Diplomant i vitit 1989 October 15, 13:37

  Nasho Jorgaqi, e njejta stature, si para dhe pas 90-es, pa perkulje deri ne kerbisht thyerrje, pa zvarritje, pa triblime.
  Respekte per profesorin!

  Reply to this comment
 8. katarakti October 15, 13:47

  Lasgush Poradeci ka qënê një nga penat e njohura të viteve 30 të shekullit tê kaluar. Sê bashku me Branko Merxhanin, Mitrush Kutelin, Haki Stêrmillin, Sterjo Spasen, Petro Markon, Skênder Luarasin etj etj. Por ai bêri njê gabim tê “madh”. Ndryshe nga Shuteriqi, Kadareja, Agolli etj ai nuk u kthye nê njê servil tê regjimit tê Enver Hoxhes dhe as oborrtar i tij. Mund të thuhet se pothuajse ai e la penên kur nê fuqi erdhên komunistêt. Pra ishte njeri me integritet, moral, karakter dhe talent. Nuk vinte as nga “gjysopingat” dhe as nga “dru me pre” – tê. Kishte parê “botê” me sy qê nê vitet 1930 dhe e dinte si ishte dhe si funksiononte demokracia. Se deri ku mund tê shkonin tê drejtat e shtetit dhe ato tê individit. Prandaj unê e kuptoj Nasho Jorgaqin nêse ai ka sharê dhe deniguruar Lasgush Poradecin. Se nuk ishin e njêjta racê dhe nuk ishin i njêjti soj! Larg shumê larg njêri – tjetrit.

  Reply to this comment
  • gjermani i fundit October 15, 15:13

   @katarakti. Dua te shtoj se Lazgush Poradeci ka qene padyshim nje poet i madh lirik. Shpirt i prekshem dhe erudit e perkthyes fantastik. Por, siç e dime, gjate periudhes socialiste s’ka vazhduar te shkruaje. Regjimi futi ne burg Petro Markon, por ky shkroi dhe botoi edhe me pas. Te themi qe muza e Lazgushit zu te shteroje dhe duke qene sqimatar ai vete nuk deshi te publikoje lirika te reja, jo te nivelit siç i pretendonte ai. Te themi qe edhe ne vitet e fundit pati probleme shendetesore qe me moshen kuptohet qe sjellin ç’rregullime. Ne kete pike, s’dua te preket absolutisht figura njerezore e Lazgushit, se njeriu dhe poeti jane e njejta gje. Kam lexuar dikur edhe Kadarene, ne mos gaboj, tek “Ftese ne studio”, ku permend takimet e rralla me Lazgushin e vetmuar dhe paksa konfuz ne mendimet dhe fjalet e tij. Nuk di ç’ka shkruar me vone Kadareja, po per mua impresioni i pare eshte ai i verteti. Te tjerat jane retushime. Ka raste plot qe shkrimtare e poete arrijne shpejt ne periudhen e ezaurimit krijues, psh Heminguej qe rast i ralle qe pas shume vitesh pa shkruar arriti per fatin e tij te madh dhe te botes letrare qe te shkruaje vepren e tij universale “Plaku dhe deti”. E pastaj humbi prape gjersa ne krize shpirterore ia shkrepi vetes. Me keto dy fjale, dua te them qe megjithe kufizimet dhe koordinatat shabllone te letersise se socrealizmit, mjaft autore u perpoqen te sjellin frymen e kohes. S’e njoh prof. Nasho Jorgaqin, por me duket pak e ekzagjeruar te kete thene qe Lazgushi ishte i rrjedhur. Mund te kete thene qe sillej ca si i rrjedhur, duke nenkuptuar vitet e pleqerise, qe jane ashtu si jane. Sot eshte kollaj ti thuash tjetrit qe para 30 vjetesh me the e te thashe dhe tifozet prapa teje te grinden se kush eshte burri me i mire. Sidoqofte, mendoj se prof. Nasho, nqs eshte mire me shendet, do ishte mire te shkruante diçka per veten e tij dhe padyshim rrethanat mbi veprimtarine e tij persa akuzohet. Persa i perket Driteroit, se Shuteriqin s’e kam lexuar, ky ishte partizan dhe s’mund te thuash qe shkruante per Partine qe ti servilosej. Me e besueshme eshte qe shkruante per Partine se i besonte, ishte ne Parti. Dhe per nga talenti s’mbetej prapa Lazgushit

   Reply to this comment
   • Berati October 15, 17:55

    Lasgushi nuk shkrojti me. Po. Ky ishte pakti qe i ofruan kriminelet e Hoxhes. Ti s’ndihesh dhe ne te leme te rrosh. Kadareja kete e ka quajtur “vdekèrim”. Nje fjale sic thote Kadare e shpikur enkas per te. Ka shume menyra per ta vrare nje njeri dhe te vrisje Lasgushin ishte nje nje ndermarrje shume serioze dhe nje impenjim i jashtezakonshem ne kohe. E lane te ” vdekeronte” duke ja bere jeten sa me te padurueshme e duke e injoruar sa te besonte dhe vete qe kishte vdekur.

    Reply to this comment
    • gjermani i fundit October 15, 19:08

     Berati, do jete ndonje fjale e pas ’90 kjo vdekerrima. Me aq sa lexonim dikur, po edhe sot, lirikat e Poradecit jane jashte pathosit ideologjik. Tani mos ta bejme gjithshka politike, pakte, te vrava /me vrit, se s’do ish bere Shqiperia nga 800 mije ne 4 milione per 40 vjet. Kadarene e kuptoj, e gjithe vepra e tij e ka leitmotivin politik, pro e kunder sistemit, por jo gjithshka ne nje thes. Ne ’44 Shqiperia kishte nje nivel analfabetismo afer 90%, ju beni sikur tere shqiptaret dinin permendesh vjershat e poeteve te viteve’ 30. Po te duash ta dish, ne asnje sistem shkrimtari I mire progresist s’eshte I lire. Ja, thuaji Kadarese te shkruaje kunder Frances qe zhvat edhe sot e kesaj dite kolonite, shiko kur ta sjellin pako me Amazon ne Tirane, per ti lene spiunlleqet e vogla. Edhe Orwell hengri dynjane per re botuar Fermen e Kafsheve dhe sidomos “1984”,se s’ia botonte kush ne Angline liberale. Apo do shembuj te tjere?, Do qe te themi se Xhon Lennon e vrau nje trap i shtyre nga sherbimet mike, se propogandonte Paqen. Po ti e di qe Garcia Markez nuk shkelte dot ne vendin e tij ultradjathtist, vend i privilegjuar nga bota Perendimore? E kote te them qe ne Kili ndalohej te lexohej. Lerini pra, keto argumenta.

     Reply to this comment
   • Kinez Kosovar October 15, 18:15

    Edhe kapterr, edhe expert letersie? Gjermono po e tejkalon vetveten, po del kokorroç skiç.

    Reply to this comment
    • gjermani i fundit October 15, 18:41

     Le te themi dashamires letersie zoti KK.

     Reply to this comment
     • Kinez Kosovar October 15, 19:18

      Aaaaaa, edhe modest hë?

     • mirel October 15, 23:20

      mono, me sa kuptova Nasho nuk ka thene qe Lasgushi ishte i rrjedhur. Sipas autores, kjo eshte nje shpikje e Blerindave.
      Hemingueji nuk ja futi vetes se i ra shendeti, ishte top. E beri Amerika per spital. E sollen nga Kuba, dhe e kercenuan se po nuk do kthehej do konsiderohej komunist, dhe do persekutohej, sic u persekutuan shume komuniste ne Amerike.
      Ironike, se zonja e shkrimit permend vetem persekutimin komunist, por harron se sistemet te gjitha imponojne dhunen shteterore, ndonjehere dhe me te eger nga vete komunizmi.
      Si duket ajo e shperfill fare faktin qe Rozenberget u vrane per kete arsye, dhe aq me keq, sot e kesaj dite vete mentaliteti abuziv i kapitalstit diktator nuk e ze ne goje, dhe as e pranon qe ka bere diktature. Mjafton te jete antikomunist, dhe e liron nga cdo pergjegjesi morale ndaj njerezimit. Guantanamo eshte akoma prove e gjalle e ketij brutaliteti.Po per kete nuk duan tja dine keto zonjat e zemeruara me komunizmin,
      Sa per Nashon, ka mbajtur qendrim shume te respektueshem. Por, bindjet ngelen bindje. Dalim prape te fillimi, kjo thote qe asnjehere nuk e ka degjuar Nashon te shaje lasgushin, por perkundrazi, ta levdoje..

  • gjysmeopinga October 15, 17:56

   Nese Lasgushi la penen, nuk ia ka fajin sistemi socialist. Me siguri i eshte thare boja (talenti), se talenti nuk te le te qete, te detyron te shkruash ne cdo kohe. Dhe do ia kishit botuar tani ju te races se shkare/katarakt.

   Reply to this comment
   • Bureto October 16, 13:13

    Nen trysnine e kohes apo thjesht se mendoi qe ta provonte dhe ai njehere, shkroi nje poezi nga ato tipiket e realizmit socialist. Nje miku i tij që ia dinte koken i habitur, per ta qesendisur, i tha: Edhe ti mjeshter shkruan nga keto? Dhe Lasgushi iu pergjegj ngacmimit te mikut. “Ç’të benja bre, Mut deshën mut u dhashë”. Por nuk e beri dy here. Nuk shkoi më në Lidhjen e Shkrimtareve dhe e mbylli jeten, bashke me qenin e dashur, pothuajse në varferi, në Pogradecin e tij. Lasgushi ka qene poeti lirik me i madh shqiptar me shpirt delikat siç jane poetet e vertet, dhe sigurisht qe keta e kane shume te veshtire qe te manipulohen e te sherbejne jashte asaj qe u dikton zemra. Pra nuk bejne dot llogari.

    Reply to this comment
 9. Filoeuropiani October 15, 13:51

  I zoti i punës pse s’flet?

  Reply to this comment
 10. demo October 15, 16:07

  Rezarta Reso! Po pergojon Frida Idrizin per korrupsion dhe familjen Idrizi si te perkedhelur te Diktatures.
  Kam njohur Rinush Idrizin,..Energjik,punetor,kerkues i palodhur,nje Intelektual i ndershem dhe TRIM.
  Asnjehere nuk ka bere KOMPROMISE TE NDYRA.
  E kam konsideruar mesues,kur une nisa rrugen e shkrimeve dhe botimeve ne shtypin letrar te para 90 dhe ne gazeten Balli i Kombit qe e themeloi Rinush Idrizi.Po kapeni per mustaqet e Celos,duke pergojuar nje familje te nderuar me kontribut ne kulturen shqiptare.
  Lereni prof.Nasho Jorgaqin ne shejtnine e tij.Ka kontribute te medha ne Kulturen tone..Nuk i kemi me lopata qe t`i hedhim.
  E gjithe kjo furtune po ngrihet se demek paska thene ne lexionin tuaj,,”Qe Lasgushi ishte plak i rrjedhur”
  Po ngre nje furtune ne gote.
  Tani degjo nga une qe jam ca me i madh nga ju dhe kam jetuar mes tyre.
  O i ka sajdisur Nasho Jorgaqi,Lasgush Poradecin,Mitrush Kutelin,Ali Asllanin,Myqerem Janinen,Sotir Cacin,Vedat Kokonen,Vexhi Buharane,e te tjere,kur ishte drejtor i ndermarrjes se perkthimeve,o kete s`e ka bere kush.Edhe sikur ta kete thene ate “hata”,ka vepruar ndryshe.I ka respektuar Lasgushin dhe fisniket “borgjeze” si askush tjeter.
  Une mund te rendis gjithe kryesine e vjeter dhe te re te Lidhjes,qe nuk u hidhnin syte borgjezeve rreaksionare.
  Merruni me horrat e politikes,,se nuk i ka ardhur e keqja ketij vendi nga shkrimtaret.

  Reply to this comment
 11. Aliu nga Selenic October 15, 16:31

  Si munde te mbahet ne kembe nje shtet pesdhjet vjet pa pasyre kuadro te zote si Nasho Jorgaqi dhe te tjere.
  Cili eshte ai burre qe Nasho ja ka zen emrin dhe kerkon ballkafaqim me te.
  Kjo zonja qe merre inisiativet ti kundervihet Nashos paska qen e previligjuera e sistemit e sote po mundohet te na beje viktimen.
  Njerz te pergdhelur nga sistemi qe sote kerkoj te hyjne ne listen e te pernjekejve politik sjan gje tjeter vecse bythlepires.!
  Edhe Kadare ka tridhjet vjet qe kerkon te marre status te te persekutuarit pore per kete gjest te tij po humbet edhe cmimin NOBEL.!
  Kure Tufa qenka kaqe i ” pafajshem” perse kerkojka sote azil Politikj.Kete ti nuk e kupton apo ben sikure nuk e kupton.!
  Leri Pallavret se Nasho Jorga eshte hero dhe vetem sa njollos gojen se askush nuk ta beson c`fare thua ti.!

  Reply to this comment
 12. Fatmir Dodona October 15, 18:01

  “Shume zhurme per asgje”!Kjo Blenda Idrizi sepse me ngjan me Blendi Fevziun,qe s’ka lene njeri pa pergojuar,djathtas e majtas,duke enderruar “nalmadhnine’dhe duke u hequr si “pasardhes i Toptaneve”per te perfituar nga pronat e tyre nepermjet “Shaban Tapive”;ndersa per Tufen do te perserisja ate qe kam thene qysh heret”..edhe te vertetat ,ne gojen e Tufes cvleresohen);por nuk do te rrija pa thene dicka edhe per ty Rezarta ;sikur e ke tepruar,prandaj leri vend ndonji tjetri te shprehet per Jorgaqin ;ai eshte i njohur dhe ka shume mbeshtetes !

  Reply to this comment
 13. ? October 15, 18:19

  Thone qe qy Nashoja ishte pidhs i forte, gjemonte noçken vazhdimisht, prandaj edhe zgerdhihej andej – ketej. A ka qene me sigurimin apo jo? E kujt i plasi sot? Ai vete eshte nje plak i rrjedhur keshtuqe mbylleni ket muhabet se po ia hiqni vemendjen popullit krenar, po pak debil shqiptar nga hallet e verteta.

  Reply to this comment
 14. Gjimnazistja October 15, 18:37

  Tan Mu kujtua.

  Ku e kam degjuar, ku e kam degjuar,

  Aha Tirana Para 1981, gjimnazistet e Tiranes, e dinim qe kjo rezarta i qe ngjit Si ai pas kepuceve bashkim shehut, birit me te Vogel te kryeministeit te kohes.

  Rezarta Si kale serbi, vdiste vdiste per bashkon.

  Kam qene ne gjimnaz tjeter Po Kur dilnim xhiro ne bulevard sa here shikonim kete, fillonim e benim gallate.
  Se bashkimin e kishim djale te lagjes.

  Kjo vesh moderne sa me Ska, tani na dilka qe i paska persekutu “diktatura’. Hidhte sh…perpjete ne bulevard.

  Po ja hodhi Marjeta nga Durresi. Ja zuri bashkon.
  Marjeta Kur erdhi ne Tirane yll.

  Pastaj morri Kot dhe U shemtua, U be Si surrati i kadarese.

  Rezi reso, vetem me te pare , e madhe Si trung, bythe madhe, veshur bukur dhe moderne me gjera qe nuk i kishim ne te tjerat (megjithese prinderit me pozite ne administraten e larte te shtetit te kohes) , llafet ja kemi degjuar.

  Tani marrim vesh se paska qene e persekutuar, se ja hogri Enveri fisin.

  A moj terelecke bashke me kete Friden, paskeni nje koke, cte thuash filoqyli.

  Kur ne lexonim romanet per Hobby mbase mbaronim projekte e inxhinjerise Ju i kishit mesim.

  Filoqyli koktula. Te perkedhelur te regjimit, se atje shkonin njerezit me miq o rezi. Per te thene qe ke shkolle te larte e per te bere qejf, Parade Mode etj etj.

  Rrofsh o rezi me kujtove ato shetitjet ne bulevard, ne kohen e rinise sone, te shkujdedur e te rethuar nga shoke e shoqe te dashuria.

  Reply to this comment
  • ShkoDrani October 16, 00:06

   Rezarta ka qene e kendshme, e embel, dhe shendetshme por Bashkimi as qe ka pjerdhur vajza si puna e Rezit.
   Mire beni te mos e personalizoni kete muhabet. Por dua te shtoj se si nxenese e Nashos, Rezi ben ate qe mendon se eshte e duhur (por jo te DREJTE)
   Pershendetje Rezi!

   Reply to this comment
  • Biokimisti October 16, 08:32

   Gjimnazistja paska mllefe 40 vjeçare… Te rrofte gallata qe ke bere ne kohen e gjimnazit!

   Reply to this comment
 15. ali hoxha October 15, 18:56

  nashi moj shoqe, lere nashon te flase vete njehere. Po thua qe jane falso dokumentet, apo jnuk jane e nasho bente gjasme?

  Reply to this comment
 16. A.Nocka October 15, 20:40

  Ketij debati me kohe i ka vene kapak, poeti yne i madh Arben Duka. Ja si e trajton ai kete teme:

  Trembëdhjetë arixhinj,
  u shtruan në një livadh,
  vunë bast me tetë florinj,
  kush bën mutin më të madh!

  Arixhinjtë brohorisnin,
  n’ato male-n’ato gropa,
  me një zë sa herë që dhisnin,
  me një zë bërtisnin: “Hopa!”

  Dhe fitoi një turi-petë,
  me një hundë komba-komba,
  e kish bërê atë të shkretë,
  të ngjeshur e romba-romba.

  Fitimtarin përgëzuan,
  me hare gjithë arixhinjtë,
  dhe në dorë ja numëruan,
  një nga një të tetë florinjtë.

  Turipeta fort serbes,
  kundronte me ngé trofenë
  si një foshnjë-me kujdes,
  e mbështolli me pelenë

  Si një kapo në të dukur,
  ngazëllente arixhiu,
  ta bënte një bust të bukur,
  në mëndje i vetëtiu.

  Për qytet u nis me vrap,
  me trofenë e rrallë në dorê:
  “Do ta gjej në paça fat,
  do ta gjej ndonjë skulptor!”

  I sunduar nga gëzimi,
  pak i lodhur-i dërsirë,
  së fundi në një Bar-Tymi,
  gjen skulptorin më të mirë.

  Sytë skulptori zgurdulloi,
  kur po fliste arixhiu,
  kur me mut-ai kërkoi,
  të bënte surrat njeriu!

  Por vendosi e s’nguroi,
  ta kënaqte arixhinë,
  kur ai ia numëroi,
  8 florinj mbi tavolinê…

  Ju fut punës menjëherë,
  i shtoi mutit pakëz baltë,
  obobobo sa vinte erë,
  kur e trazonte me daltë…

  Gdhendi natën pandërprerë,
  atë punë që kishte nisur,
  nuk kish nxjerrë ndonjëherë,
  surrat më të pocaqisur

  Kokë e këmbë u bë helaq,
  në një qese bustin futi,
  po për vete u kënaq,
  dhe pse bëri… punë-muti!

  Nxori dalta me merak,
  përmbi masivin e mutit,
  as më shumë e as më pak,
  Drejtorin e Institutit!

  Punoi dalta me merak,
  dëm nuk shpuri asnjë fetë,
  as më shumë e as më pak,
  doli Agron Tufa vetë.

  Atë ditë drejtor Agroni,
  në Epos veten e futi,
  sepse lindi nga pasioni,
  kryevepra:”Surrat muti”

  Skulptori i ngazëllyer,
  fluturoi tek arixhiu,
  t’i jepte bustin e dhier,
  mutin me fytyrë njeriu!

  Dhe e gjeti arixhiun,
  atje tek e kishin lënë,
  por ai surrat-Agronin,
  ta pëlqente s’ish e thënê!

  Arixhiu nuk e mori,
  nuk u bind as pas shpjegimit,
  mbaje vetë-i tha skulptorit,
  Kryeveprën e Shëmtimit!

  Pak nga qesja sa e nxori,
  menjëherë aty e futi:
  “Mbaje vetë-i tha skulptorit,
  ky qenka më mut se muti!”

  Shante veten: “Qën-o qën,
  o rigoni i rigonit,
  si ma shpure mutin dëm,
  për surratin e Agronit!”

  A.DUKA

  Reply to this comment
  • Shahisti October 15, 22:12

   Po mire or ti Noçka (paske derr mbiemri, ose mbiemer derri), nuk mjafto qe DITA keto paçavuret e bejtexhiut i boton per dite, por duhet t’i shtosh ti edhe neper komente, jo per gjo po per koqet e Enverit e beri nje bejte, tashti e paska bere edhe nje per mutin e arixhinjve.Nivel i larte, s’ke ç’i thua.

   Reply to this comment
   • Lili October 16, 01:36

    Moj Rezarta a mund te na sqarosh, a jane te verteta dokumentet qe ka botuar Tufa se Nasho ka qene spiun?Pse nuk del Nasho dhe te beje deklarate per kete? Ky eshte problemi . C’na duhen ne se c’tha Nasho per Lasgushin dhe c’hyjne 500 emra te tjere qe permend ti pa lidhje ne ceshtjet e spiunimit te Nashos. Keto letrat e tua jane shkruar vetem per nje qellim: te krijosh mjergull dhe te mbulosh faktet qe nxorri Tufa. Se spiuneve ju djeg kur ju zbulohen shoketAi thote ja ujku , ti dhe ca komentues te rrjedhur ketu thone ku jane gjurmet. .Rrugaceri ne qeveri, ne gazeta, rrugaceri kudo. Eshte qelbur keq shoqeria shqiptare. nga njerez sharlatane, shpifarake si Rezarta Reso dhe kompania qe mbron ajo.

    Reply to this comment
    • mirel October 17, 16:15

     O Lili, Rezarta e ka sqaruar qe ne fillim qe Nasho ka qene “spiun” qe 17 vjec.
     Dhe ti duhet te pranosh, se banda e kuislingeve dhe ballisteve, si bashkepunetore te nazifashizmit, kane qene spiune e kriminele, kane vrare njerez, kane shitur Atdheun, kane luftuar sistematikisht kunder regjimit te popullit, dhe jane rekrutuar per aksione kunder shtetit dhe ekonomise.
     Ndaj, nga ana morale dhe historike Nashos i takon ti jepet dekorate Nderi, sidomos tani ne fund te jetes, si nje nga Ikonat e rralla te Patriotizmit.
     Nasho, Respekte pa fund! Admirim nga bijte e Shqiperise. Poshte tradhetaret!
     VF-LP

     Reply to this comment
     • ? October 17, 22:29

      mireli-teveqeli, lufta e ballisteve ka mbaruar ne 1944, ty akoma nuk te del hashashi. mos harro te kurdisesh sahatin.

     • mirel October 18, 20:30

      o ? rrocka, po dhe Nashua eshte 90 vjec. Per cfare po diskutohet ketu?

     • ? October 19, 13:23

      O mirel – teveqel, te dija pakez, po pakez me te zgjuar, nuk eshte fjala per moshen e njeriut, eshte fjala per kohen qe ka kaluar nga nje ngjarje e caktuar. Ju enveristet bytheshpuar nuk keni c’te thoni tjeter vec te merreni me ballistet, pra me histori te pluhurosura, se keto te rejat ju kane lenen me gisht ne bythe me kohe. Edhe Nashua shoku jot eshte.

     • mirel October 19, 18:45

      O ?, po a nuk provon mosha 90vjec e. Nashos ngjarje qe i perkasin nje epoke po aq te larget? Ti, i kupton ato qe thua.

     • ? October 20, 14:42

      Po jo o mirel, se Nashoja mund te jete 90 vjeç po pisllikun e fundit e ka bere kur ishte 85, pra qe atehere kane kaluar vetem 5 vjet, apo jo? Ik lemoje pak trunin.

 17. Lela October 15, 23:34

  Po turp i madh qe mereni me kto thashetheme, e njoh familjen Idrizi, Rinushit ti behet dheu i lehte atje ku eshte por skam pare burre me intelectual dhe te ndershem, Frida intelectuale , e zgjuar dhe shume profesioniste, kam nje pyetje per Reson , si u bere me shkolle ti me biografi te keqe dhe si punove ti ne shtepine botuese, une e kisha familjen pa probleme dhe punova gjithe jeyen ne prodhim se skisha miq, do e keni dredh si familje qe keni jetuar mire. Sa per Blerinden lum kush e njeh, letersine e njeh ne maje te gishtave po dhe e zgjuar shume. Kur do pushoni ju njerez si Reso te mos merrni njerezit e ndershem neper goje, kjo seshte gazetariii

  Reply to this comment
 18. Pensionist October 16, 00:32

  @Bravo, A. Nocka!Te falenderoj!
  Nuk e kisha lexuar kete krijimtari enkas per tufen e azilit, qe edhe atje ku ka shkuar, nuk i rri menderja ne nje vend
  Nuk ka me bukur nga shkrimi i Arben Dukes per kete debat.
  Nje ”problem” te vetem konstatoj, se ”shahistit” pa tru, nuk i ka pelqyer, por perseri ky i lexoka perdite e behet i dhe nje dite mund te ndryshoje e te behet i mencur…
  Nasho Jorgaqi mbetet personalite i larte i letersise dhe kultures se kombit tone.

  Reply to this comment
  • Shahisti October 16, 15:37

   O pensionist i rrjedhur, ha ate çape buke e mundohu te mos behesh kaps e leri te tjerat se nuk ke tru me ti te merresh me keto sporte te renda. Idiot!

   Reply to this comment
 19. Lule Ndritura October 16, 04:02

  Do te ishte me mire qe ti moj zonje nuk duhej FARE te nisje kete mesele me familjen Idrizi dhe Blerinden, por te qendroje tek “bukurite” qe paska bere ky miku i familjes, Nasho.
  Por si bashkestudent i Blerindes (kursi gjuhe-letersise 1986-1990), dua te te them qe me perjashtime te vogla, kallepe pedagogesh si Nasho, me permbajtjen e leksioneve te tyre, te benin torture truri per 1.5 ore ne leksione. Nuk eshte nevoja te ngresh Nashon ne piedestal si pedagog, pasi jo vetem qe Nasho mbetej ne goditje personale te figurave te shquara te Letersise se Pavaresise por mbetej ne mediokritet ne lidhje me permbajtjen e leksioneve te tij. Jo vetem qe ishte Nasho qe e ka quajtur Lasgushin “liliput qesharak’ e “plak te rrjedhur”; por ishte po ky Nasho qe na tregonte sesi Migjeni, kur vajti ne Volos per kurim, paska blere nje bilete per te hyre ne nje bordello dhe kur hyri ne dhome pa fytyren e nje prostitute te drobitur nga mjerimi, mbylli deren dhe doli. Ishte ky pedagogu qe nuk ishte ne gjendje te mbante nje leksion sic duhet, dhe merrej me te dhena te parendesishme, pa vlere per vepren artistike dhe kontributin intelektual dhe artistk te ketyre shkrimtareve, madje ishte I paafte te sillte lidhjet e fakteve jetesore me kontributin artistic qe rezultonte ne leksione te dobeta. Me fjale te tjera, leksionet e tij ishin bullshits. Pa permendur ketu rastet kur mediokriteti i tipit Nasho, na bente te dilnim nga dritarja dhe jo vetem nga dera. Besoj se te kujtohet salla 102 ose salla 113 e Gjuhe-Letersise pasi si je brezi i fillimeve te viteve ’80. Rasti i permendur nga Ana Kove, qe Nasho e quajti Lasgushin “liliput qesharak’ dhe rasti I permendur edhe Blerinda Idrizi mbi epitetin “plak i rrjedhur” qe i vuri Lasgushit apo rasti I vizites se Migjenit ne bordello, apo edhe raste te tjera kane bere Blerinda Idrizin te lere sallen e leksionin ne shenje proteste apo kane bere dike tjeter te dale nga dritarja pasi nuk mbante me.
  A ka patur kursi 1986-1990 protesta, si protesta e Blerinda Idrizit? Ka patur dhe ka patur me shumice aq sa na benim mbledhje me sekretaret e parties se fakultetit dhe perpiqeshin te conin protestat tona per kualitet mesimdhenie ne drejtime kunder vijes ideologjike te kohes. Por nuk ishte vetem Blerinda Idrizi, ishte edhe studenti nga veriu apo nga jugu qe ishin kunder ketyre “pedagogeve te ndritur” si Nasho qe ia fusnin rroma per toma. Ishin gjithashtu pedagoget e rinj si Eda Derhemi apo Sokol Kondi qe mbronin te drejten tone.
  Sa per kurajon e Blerinda Idrizit do te ishte mire ta kishin edhe shume te tjere. Po, Blerinda Idrizi ka dale nga ora e Nashos ne forme proteste dhe e ka kundershtuar Nashon kur fliste gjepura te tilla dhe Nasho nuk kishte cfare t’i bente se e dinte qe kapaciteti i Blerindes ne klasen e tij ishte minus per te. Ka patur po nga ata pedagoge medioker qe nuk e kane futur ne provim Blerinda Idrizin kur ka qene per tu futur si gjithe studentet e tjere ne forme hakmarrje ndaj mendimeve te saj dhe korrigjimeve qe I bente Blerinda Idrizi ketyre pedagogeve sharlatane
  Merru me faktin e dokumentuar qe zotnia ne fjale paska qene “Dragoj” I partise dhe mos u perpiq t’I ndreqesh biografine Nashos. Ke ndonje gje konkrete te vertetosh qe eshte e kunderta e atyre qe eshte dokumentuar si informator? Sa per pedagogun Nasho, ne qe e kemi provuar, e dime shume mire se cfare cilesie pedagogjike dhe analist letrar ishte ai per ne studentet e Gjuhe-Letersise.

  Reply to this comment
  • Lani October 16, 12:56

   Po ke mbaruar per Gjuhe Letersi Lule Ndritura e paske ndritur, dhe me siguri mezi ke mbaruar se edhe sot mbas kaq vitesh nuk ditke te shkruash.
   Korigjo veten dhe pastaj te tjeret.

   Reply to this comment
   • mirel October 16, 16:41

    E duan shkollen pa torture keta, mjafton te deklarojne qe kane qene te deklasuar, dhe ta marrin diplomen ne dore. Ndaj ndrin sistemi nga te kater anet. Injorante pas injoranti. Te pakten Reso e ka mbushur trurin plot.

    Reply to this comment
 20. Rrezja October 16, 04:44

  Kjo Resua eshte mashtruese. Resot rrine me asistence sociale ne Uster, USA,dhe fshehin pasurine dhe pensionet ne Shqiperi. Se shqiptaret jo vetem mashtrojne shtetin e tyre, po dhe shtetet ku kane shkuar. Ndaj edhe kane nge te bejne lesh e li cdo gje.

  Reply to this comment
  • Laborantja October 16, 08:45

   Paske informata te sakta moj rreze dielli ne nje kontenitor analizash urine!! Ata te gjithe punojne ne profesione te nderuara se jane shkolluar ne USA edhe e kane bere gaveten moj barbone partish mediatike llumistaniste

   Reply to this comment
 21. sopotiilarte October 16, 16:59

  Poezia shkruhet me rinine.I mbani mend poezite e I.k ne vitet 60 fillim i 70-tes ishin perla,imesonim dhe i dime dhe sot.Pse nuk SHKROJTI ME VONE poezi ???SE NUK I DILNIN !SE SHPIRTI THAHET, MBETET PA LENG , NDERSAMENDJA PASUROHET BEHET E FTOHET DHE NDONJEHERE DHE E KEQE SI TEK MOLI yne.Keshtu dhe Lasgushi te cilit si dilte me poezia.I ishte thare shpirti e vetem gernjej.poezia del dhe fshihet me kollaj se piktura nudo, qe sot ekemi .pra, ne se e ka thene Nashua ate shprehje, ka thene te verteten.LASGUSHIT i mbeten vitet 30-te

  Reply to this comment
  • rezja October 16, 18:32

   E verteta tende Rezarta nuk eshte e verteta. Po ty te intereson ta zhvendosesh vemendjen me budallalleqe nga perplasja Tufa-Jorgaqi,qe pavaresisht nga vlerat e tyre ,lidhet me ate fajin e padenuar te shoqerise shqiptare. Diktatori kishte bashkepunetore dhe spiune te zellshem. Keta spiune nuk i sherbenin atdheut, po diktatures per nje jete sa me te gjate. Babai yt, qe na thua se peshperiste fshehurazi me Jorgaqin, kur erdhi ne Amerike ishte mik i ngushte me nje nga ata “qyqet” e Nashos, Sejfi Protopapen. Tani si ta kuptojme kete te verteten tende, hem me Nasho “Dragoin”, hem me “Qyqet”…kjo eshte ajo e verteta jote: kthehu nga fryn era! Sado te rrotullohesh e te sperdridhesh me emra qe s’na interesojne fare, me meselera rrugesh, nuk je ti ajo qe duhet te mbroje Nashon(se s’je as avokate, po vetem nje thashethemaxhie), po eshte Nasho ai qe duhet te dale nga frika e fajit qe ka kryer dhe te thote te verteten. Sa per ty dhe familjen tende, prit kur te botohen kujtimet e Sali Protopapes vitin qe vjen, sipas testamentit te tij(eshte nje liste e gjate me spiune, do lodhesh pak sa te gjesh tet ate!

   Reply to this comment
   • Miku tolerant. October 17, 03:03

    Z. Nasho Jorgaqi. Asnje njeri nuk eshte 100% i bardhe, ose 100% i zi. Eshte e drejta jote te flasesh, apo te heshtesh. Po ne se do te heshtesh zgjidh nje mik nga lista jote e gjate per te qene zedhenesi yt dhe jo nje zhurmues shpifjesh dhe ulurimash si Rezarta e deshtuar. I ati kish prere nje bilete te sigurimi i diktatures dhe pastaj e sponzorizoi Balli kombetar me nje bilete te klasit te pare. Kjo zhurmuesja, kishte prere nje bilete te SHIKU i Berishes, po shpifte aq shume sa edhe SHIKU berishian u cmend. Kjo nja 25 vjet te shkuara. Mendo gjendjen e saj depresive tani, afer te 60 vjeteve, pas shume disfatash emocionale, dy ndarjeve, bllofi i endrres se ishte nje shkrimtare e madhe dhe shto ketu ate qe eshte kryesore-genjeshtare dhe shpifese e lindur. Ajo mund te lakoje dhe zgjedhoje emrat e te gjithe atyre qe urren, ta perdore emrin tend per t’u dukur ne publik, po kjo nuk e sqaron situaten tende, pervecse te hedh me shume balte. Ne se do te degjosh keshillen e nje miku tolerant, hiqe qafe kete shpifese histerike qe me budallalleqet e saj do beje qe edhe ne miqte apo simpatizantet e tu te harrojme tolerancen njerezore dhe mos jemi ne gjendje te japim opinionin tone ne publik. Nderime.

    Reply to this comment
 22. mali October 17, 22:30

  Ne qe jemi njerez te thjeshte degjojme te MADHIN MIGJEN:buken e prediteshme falna o zot!Dhe kjo eshte universale ne USA,EU,VENDE ARABE,AFRIKE,kudo.Te tilla gjera shkruajne ata qe e kane barkun plot dhe pastaj fillojne druge dhe …….Fali o Zot se nuk c’fare thone.

  Reply to this comment
 23. Tunxhi October 18, 04:32

  Eshte si eshte puna, familja e kesaj Blerina Idrizit nga nena, kishte krushqi me Teuta Hoxhen. Dhe nuk ishte pak atehere te kishe nje krushqi te tille.

  Reply to this comment
 24. I pashpresi! October 18, 10:35

  Ju keni ikur te tere per lesh. I bini nga Kina per te arritur ne Peqin! O milet Turqenie: Kjo Rezarta ju terrheq per hunde ne boten e genjeshtrave dhe delireve te saj. Nje gje e thjeshte komplikohet kot dhe rrotulloheni te tere si te dehur ne labirinthet e mashtruesve dhe spekulatoreve. Nasho Jorgaqi ka firmosur per te spiunuar te diktatura qytetaret shqiptare,madje nga ata me te kulturuarit,qe ajo diktature te kishte jete sa me te gjate. Kete dokument e pate me syte tuaj.Per kete veprim, sipas ligjeve te shoqerise njerezore, ai e mban pergjegjesine dhe askush tjeter nga emrat dhe historite pa kuptim te Resos histerike. Ti mund te jesh profesor, shkrimtar, shkencetar, apo fshatar, po ja qe te ka interesuar, te ka pelqyer, a te shkuar per shtat a je detyruar te behesh spiun. Nasho Jorgaqi nuk e mohon kete, se s’ka se si pasi eshte shkruar dhe firmosur me doren e tij. Ai as nuk do te shpjegoje a te jape ndonje arsye qe e detyroi ta beje kete veprim teper te ulet. Tani perse ulurin kjo Rezarta? C’lidhje kane gjithe keto shpifje e emra qe permend ajo me Nashon qe vendosi, ose u detyrua te behet spiun?!! Do te na mbushe mendjen qe kjo gje s’ka rendesi, se ai e bente per te miren e popullit? Se kete gje e kane bere edhe shume e shume njerez te tjere, si i ati e si ajo vete ne SHIKUN e Berishes?Perse flisni kodra pas bregut dhe nuk shikoni qe spiunet dhe diktatura ende tallen dhe luajne me ju? Deri kur do e lini veten ne duart e mjeshterve te shkaterrimit te shoqerise shqiptare? Shkrimtari i vertete i perkushtohet lirise se njeriut. Po si thoni ju, ky shkrimtari i madh qe diten shkruante per vlerat morale me talentin qe i kishte dhene Zoti, i paguar nga parate e popullit dhe naten spiunonte njerez si Skender Luarasi, Mitrush Kuteli, Robert Shvarci etj, per t’i shkaterruar keto vlera, e bente per te miren tone ? Shqip, o milet: Profesori doli spiun. Do ta falni? Faleni. Po ai nuk kerkon te falur, ketu eshte puna. Dhe jo vetem kaq, po ka leshuar nje njeri te deshtuar te ulurije e te shaje sa te munde njerez te tjere, qe ne te mendojme se gjithe bota eshte pis, se ne te gjithe jemi pis, prandaj le te mundohemi t’i duam nga pak keta spiunet. Shume mire. Po qe se keshtu ndjeheni mire me veten tuaj, te futur ne mjergull e balte nga rezartat e shpifjeve dhe histerizmave, vazhdoni t’i bini legenit dhe te fundoseni ne llumin qe pergatiten keta “njerezit e shquar” te shoqerise shqiptare. Pse uluritet per demokraci, kur ju pelqente jeta ne diktature me spiune e genjeshtra? Kur ju mashtron hunda e Rezartes, mendo se c’ju bejne mjeshtrat-pjella te diktatures si Berisha, Likja e nje lukuni me hajdute, qe luajne pingpong me fatet e nje populli. Drama shqiptare sot nuk eshte thjesht se kush ka qene spiuni, kush jane spekulluesit, intrigantet, hajdutet, mafiozet etj. Tragjedia eshte se populli vazhdon te flere, te dremise, te gelltise cdo pleher qe prodhohet me shumice ne Shqiperi dhe i serviret si ushqim i kualitetit te larte nga gazetaret e gazetave pa asnje princip, vecse fitimit. Po beni gallate te madhe me fatkeqesine tuaj, po kerceni pupthi jo vetem me muziken e mjeshtrave qeveritare, por edhe te cdo pacaureje qe zgerdhihet ne gazeta dhe shkruan sipas midese e interesit, apo marrezise. Shqiperise nuk ja ka fajin askush, pervec se shqiptaret, qe shajne heronjte dhe levdojne tradhtaret dhe spiunet deri ne percudnimin e kultures dhe historise se tyre, qe shpifin per njerezit e ndershem dhe shpifesit dhe hajdutet i votojne. Ja kemi bere dhe vazhdojme t’ja bejme edhe me te thelle gropen tone. Pa shprese.

  Reply to this comment
 25. ...shprese... October 19, 18:07

  C’te thuash, nuk po i gjendet filli “muhabetit” ne kete shqiperi te mjere. Luftuam me Romen dhe te paret sollem Krishterimin ne Europe, Luftuam me Gjergjin Mbret dhe sollem per here te pare Atdheun dhe mbrojtem fene tone, Luftuam me Turkun…ja morem te gjitha huqet bile dhe fene e tyre, Luftuam me Enverin dhe u beme si çelik rreth partise, Luftuam me Zalon dhe “pshurrem” mbi Skenderbeun, Luftuam me Rilindjen dhe po trazojme boten… Lerini keto sofizmat idioteske dhe mblidhni ment e kokes. Shqiperia kerkon dy gjera: 1- Besim ne nje fe – ate qe na ka dhene zoti e jo poshtuesi,
  2- Barazi per te gjithe, per ate qe ja “vjedh me grykesine e tij” buken e fukarase, por edhe per ate qe “s’e pa kush ja vodhi kafshaten” e nuk e di pse nuk ka buke ne sofer.
  Dielli nuk lind e perendon ne “malet tona shekullore”, ai ngroh zemrat e gjithe njerzimit. Çohuni e merrni fatet ne dore, çlirohuni nga “vargonjt” e shtypjes komuniste dhe asaj te sotme kapitaliste tipike fshatareske shqiptare, jeto thjesht si popujt e tjere te botes, shporrini ne ekzil gjithe udheheqesit e zyrtaret nga 1465 deri ne 2020, bashkohuni rreth fese se te pareve tane, shkoni ne kishe ku keni vendin prej zotit e fatit dhe lutuni per komshiun, varfanjakun, te dobtin dhe ate pa perkrahje.
  Ndani dashuri e miqesi nese nuk keni para (nuk e kam per ju te tenderave, se ju qaheni me shume qe nuk keni…)
  Lerini demet e komunizmit, pasi per 30 vjetet te fundit nuk behet asgje tjeter ne shqiperi por “te shtypurit” nga komunizmi po shtypin (dhunshem) cdo njeri qe ka jetuar ne “komunizmin bythegrisur shqiptar”; vodhen pronat, vodhen leket, vodhen ndergjegjen…
  Shkoni e shikoni cfar eshte bere me Kampin e Pionereve ne Durres dhe do ta kuptoni cfar eshte “gogoli komunist” qe behet refren cdo dite, shikoni cfar eshte bere me “pronat e perbashketa” dhe ku kane shkuar? Shikoni ku shkojne miliona euro ne muaj te ardhura nga energjia elektrike e trasheguar. Bëni pyetjen vetes pse nje shqiptar aksioner ne hidrocentrale (sepse nuk u pagua per punten e tij me te cilen u ndertuan hidrocentralet), por paguan energie elektrike nga “bashkepronesia e tij”, bile e fusin ne burg po nuk e pagoi apo po “larg qofte” vuri telat te linja e tij…se nuk ka ta paguaj! Kjo eshte tragji-komedia shqiptare! E ju merend me sofizma idiote kush spiunoi ke…Keni pare ju ndonje shqiptar qe nuk eshte spiun?
  Boll me prroçka ideollogjike se kush eshte me demokrat e kush me komunist. Lereni fukarane “te vdese ne perhumbjen e tij”, mos tregoni historie me dordolece, si ka spiunuar njeri apo tjetri se ajo periudhe ishte lufte per mbijetese, sigurisht per ato qe kerkonin te jetonin me mire se te tjeret…e benin edhe ndonje spiunllik…edhe pse dikush dergjej burgjeve ku “komunisti flakte” ja merrte shpirtin qe ti tregonte shefit devotshmerine, qe te rrinte gardian se ishte pune me e lehte. Nuk di cfar ka bere ky Nasho, apo ndonje tjeter i kallepit te tij (edhe pse e kemi studiuar ne letersi gjate viteve ’70 ne gjimnaz), pasi sikurse e tha dikush me lart qe keto te filoqylit quheshin FiloQef ne kohen tone, dhe veprat e “Verdha” ne i perdornim si aspirine e per tu shplodhur kur na dhimbte koka nga projektet inxhinierike qe duhej te dorezonim… Po ja qe disa bukshkale pasi ja pine rakine e dolline atij sistemi, tani ja gjejne edhe cenet ne biografi dhe ne krushqi cdo njeriu qe i vjen ne “skenen e erret te mendjes”… Rrace e poshter turke… rrace qe te vetmit mbret te ligjshem e me gjak mbreteror – Skenderbeut (Gjergjit tone mbret) mu ne mes te sheshit i veshet perce qe te faleshin ato qe i perkuli me shpaten qe vetetin; nuk u mjaftuat por sheshit i krijuat nje gungne gjoja te “krijoi iluzion tredimensional” por ne fakt vetem qe te humbisnit madheshtine e Mbretit Te Madh mbi kale, dhe qe e kthyet kete vend nga djep i krishterimit ne erresiren mesjetare aziatiko-arabe.
  Rrini urte e pritni tua hipin fizikisht se ne cdo aspekt tjeter jua kane hipur udheheqesit e ndritur per te cilet per 30 vjet po shkyheni me njeri tjetrin…

  Reply to this comment
 26. trute e gomarit October 20, 05:26

  Kete Rezen e arte duhet ta marrin partite shqiptare se eshte e mire per fushate elektorale(nqs nuk e ka angazhuar atje ne Worcester ende Trumpi) Kjo ua fut njerezve trute e gomarit dhe e mbush vete kutine me vota per spiune , profesore, mashtrues, partiake. Talent i madh !!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim