E “vërteta” për ditën e gënjeshtrave (1 Prilli)

March 31, 2018 22:28

E “vërteta” për ditën e gënjeshtrave (1 Prilli)

Në shumë vende të Evropës, sikurse edhe në Shqipëri, 1 Prilli njihet si dita e gënjeshtrave apo më mirë si dita e shakave.

Por se si ajo është krijuar e përhapur ndër vite ka shumë teori. Më e vjetra lidhet me romakët e lashtë, të cilët në këtë datë festonin një festë luksoze për nder të perëndeshës Venus.

Një shpjegim tjetër është ai i parlamentit të Augsburgut i vitit 1530, me anë të të cilit duhej të unifikohej i gjithë sistemi monetar. Një prilli u caktua si dita e posaçme e monedhës, por që pak orë para kësaj dite u shty, kështu që shumë persona i humbën paratë e tyre dhe për këtë u tallën dhe u përqeshën. Por më e besueshmja është se shakaja e 1 prillit vjen nga mbreti francez Karli IX.

Kur reformoi kalendarin gregorian në 1564, ai e kaloi në datën 1 janar festën e Vitit të Ri, që deri atëherë festohej më 1 prill, por që shumë vetë deri atëherë nuk e kishin marrë vesh. Ata pastaj, prej atyre që e dinin, uroheshin në prill për vitin e ri, që në fakt ishte i vjetri. Në kohët e hershme shakatë ishin krejt ndryshe.

Kështu, ai që gënjehej dërgohej ndonjëherë në një udhëtim të gjatë për të marrë diçka që nuk ekzistonte. Në shekullin e 17-të dhe 18-të kishte rregulla të qarta të shoqërisë, mbi të cilat ishin të bazuara shakatë. Kështu një i rritur mund të bënte shaka me një fëmijë, por një fëmijë nuk mund të bënte shaka me një të rritur.

Sipas sociologëve e psikologëve, në jetën e përditshme, shakatë janë bërë të rralla, kjo për shkak të presionit dhe ritmit të punës. Ata që ende sot e kësaj dite e festojnë në mënyrën më të këndshme ditën e shakave apo gënjeshtrave janë francezët./tch

s.a/dita

March 31, 2018 22:28
Komento

6 Komente

 1. Mark .U.K March 31, 22:51

  Eshte e vertet se kjo dite eshte dita e rrenave po shqiptart duhet ta quajn si dita e Edi Rames.

  Reply to this comment
  • kopili serb,salikrimineli April 1, 09:04

   ne fakt i ngjan shume shpellarit sali,nga hunda dhe nga veprat qe i genjeu me kapitalizmin, dhe kunder bllokmeneve dhe ja kaloi bllokmeneve dhe u be sheik me sypordhen e tij,kopili serb

   Reply to this comment
 2. Kris 1 April 1, 01:13

  Eshe dita e ndarjes se tepsise dhe kazaneve midis Rames dhe Metes

  Reply to this comment
 3. Fatmir Lohja April 1, 08:21

  Eshte festa e politikaneve shqiptare.

  Reply to this comment
 4. Iris April 1, 11:26

  Vdekshin te gjithe politikanet se per asgje nuk jane deri ketu ka arrit puna a e merrni dot me mend se ata qe jane ulur ne karriget e parlamentit kane fundosur shqiperine vecanerisht ai kryeministri edhe emrin me vjen per te vjell ai llafazani maskarai qe vjen e flet per ne cfare guximi ka ai Te flete per neve qe jemi tu vuajt per ate qelbesiren do zoti ta sheh kete komentin tim pasi i perfshi te gjithe politikanet jo vetem ate pasi na e nxine jeten kemi frike te jetojme ne vendin tone pasi na njollosen vendin me premtimet e pa mbajtura te rregullimit te rrugeve korrupsioni me vjen keq se edhe ata kane familje por kete radhe e tepruan sic e dini esht perhapur lajmi ne televizor …. Po e le me kaq pasi nuk e kam qejf te permend kete fjalor kam shume respekt per njerezit e tjere po per ta Fare

  Reply to this comment
 5. Iris April 1, 11:29

  Vdekshin te gjithe politikanet se per asgje nuk jane deri ketu ka arrit puna a e merrni dot me mend se ata qe jane ulur ne karriget e parlamentit kane fundosur shqiperine vecanerisht ai kryeministri edhe emrin me vjen per te vjell ai llafazani maskarai qe vjen e flet per ne cfare guximi ka ai Te flete per neve qe jemi tu vuajt per ate qelbesiren do zoti ta sheh kete komentin tim pasi i perfshi te gjithe politikanet jo vetem ate pasi na e nxine jeten kemi frike te jetojme ne vendin tone pasi na njollosen vendin me premtimet e pa mbajtura te rregullimit te rrugeve korrupsioni me vjen keq se edhe ata kane familje por kete radhe e tepruan sic e dini esht perhapur lajmi ne televizor …. Po e le me kaq pasi nuk e kam qejf te permend kete fjalor kam shume respekt per njerezit

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim