ECCE ITERUM LULI?…

February 15, 2019 01:20

ECCE ITERUM LULI?…

Nga Jorgo Mandili

Thuhet në latinisht “Ecce iterum Crispinis?-Ja sërish Krispini?. Thuhet për një njeri të neveritshëm e të mërzitshëm dhe që jo vetëm nuk durohet të rrish me të, por edhe as të mos dëgjohet nga ato që artikulon. Dhe Luli pas “Çadrës së Lirisë”, për Republikën e Re, na del përsëri me ultimatum për një “Rend të Ri”, pa Edi Ramën, por me të Kryeministër!? Dhe kjo do të ndodhë në 16 shkurt.

Protesta e madhe e opozitës. Në demokraci është e drejta e çdo kujt të protestojë. Sidomos kur populli keq qeveriset. Ka njëmijë e një arsye për të protestuar kundër Edi Ramës dhe mbi të gjitha për shuarjen e shpresës për një shtet të së drejtës, me arsim të rilindur dhe shërbime dinjitoze nga një administratë me njerëz të aftë e humanë. Të gjithë e dimë ku jemi. Në këtë situatë që vetë Edi Rama e ka çuar gjendjen, kërkon të përfitojë opozita e bashkuar nën udhëheqjen e PD-së, për t’a rrëzuar Edi Ramën.

Qoftë edhe me dhunë. Dhe militantët e tyre ëndërrojnë se në 17 shkurt pushteti do jetë në duart e Lulit të tyre të dashur. Harrojnë të shkretët, se në demokraci asnjë qeveri e zgjedhur me votat e popullit dhe e pranuar nga opozita e ndërkombëtarët nuk rrëzohet me forcë. Le të kujtojnë 14 shtatorin e 1998. Thonë se do mblidhen 100 mijë apo 200 mijë protestues. Le të mblidhen. Kaq u mblodhën në Rumani e Hungari dhe nuk ndodhi gjë. Po kështu edhe në Serbi. Thonë që do t’a zgjasin me ditë tëra deri sa të ikë Edi. Me javë të tëra jelekverdhët francezë kërkojnë dorëheqjen e Makronit. Ndodhi gjë? Jo! Të gjithë t’a kenë të qartë dhe të mos mashtrohen se, nëse ndodh do ndodhi vetëm me votë. Të tjerat janë përralla me Lul, Monikë, Medi, Shehi, Ndoka etj., kryetarë partie pa elektorat.

Por mos harroni se çfarë kanë thënë latinët:”In pricipatu commutando saepius nil praeter domini nomei,mutant paupers”,që do të thotë se “në ndryshimet e qeverisë, të varfrit nuk ndryshojnë veçse emrin e padronit”!-Thirrje që ndodh në të gjitha shtetet, që kur ndërrohet qeveria, ndërrohen ministrat, drejtorët e nganjëherë edhe nëpunësit e thjeshtë, që në shumicën e rasteve ndërrohen nga drejtorët. Përmendet për këtë përralla e gomarit me pronarin e vjetër: kur po vinin hajdutët pronari po kulloste gomarin dhe i tmerruar i thotë gomarit-ik me vrap, por gomari nuk iku por u kënaq se po ndërronte pronarin. Se si u ndje gomari me pronarin e ri ne nuk e dimë, por në rastin tonë ne e dimë se kush do jetë pronari i ri që lufton e pretendon të bëhet kryeministër. Luli!-përgjigjen fansat e tij që do dalin në protestë. Se Luli i ka prerë biletën Edit dhe i ka dhënë ultimatum që të iki me të mirë nga zyra që në 15 shkurt, ndryshe……Po kush është ky Lul që sillet në këtë mënyrë?

Luli si tip absurd që është, i mangët nga idetë, vizionet, komunikimi, por i brohoritur nga turmat vulgare ndjehet i kënaqur, duke e përfytyruar veten herë si kryeministër i Shqipërisë, herë si Don Kishot, herë si Robin Hood, por që me “pinokllëqet” e tij përfundon si Tatarini i Taraskonës, duke e instaluar kështu gjithë qenien e tij brenda budallallëkut të vet.”Në kujtesën tonë do ngelet Luli me buzëqeshjen “guipleniane”, si Tartarini i Taraskonit, “personazhi i famshëm i Alfons Dodesë, i cili nisej triumfalisht në betejat me tigrat në shkretëtirë, i brohoritur nga turmat, ndërsa kthehej i rraskapitur dhe i zhulosur, i tallur nga të njëjtat turma….”Tri herë në beteja elektorale dhe të tri herët humbës i madh. Me sa duket edhe të katërtën e ka të sigurtë. Sepse duke e instaluar gjithë qenien e tij brenda budallallëkut të vet, e vendos aparatin e tij mendor në një pozicion të ndërmjetëm. Që duke mos qenë “sui generis” budalla, por këmbëngulja e tij prej lakmisë për pushtet “me çdo kusht e çdo mjet”,e çon në budallallëk, duke pasur madje edhe për vetveten një karakter të rremë, imagjinar e problematik. Lakmia i verbon shikimin nga shkëlqimi sipërfaqësor, por kur i hap sytë, vë re se gjithçka është pa vlerë.

Lul! Lakmia t’a transformon dëshirën në një tundim për të arritur më larg, pa marrë parasysh asgjë. Kur bën kompromis me normat dhe parimet e moralit, për të arritur atë që do me çdo kusht dhe sa më shpejt, tregon se ti ke rënë në kurthin e lakmisë, siç ndodhi me ty në 18 mars, që dole nga çadra dhe e le “Republikën e Re” bashkë me ithtarët e vet, rrugëve. Çfarë ndodhi atë natë kokë më kokë me Ramën që të nxori nga “Çadra e lirisë”, kur ti ishe betuar se edhe jetën do të jepje nëse Edi Rama nuk do të jepte dorëheqjen. Madje vetëm kur të kalonin mbi trupat tuaj, atëherë mundet të futeshin në kryeministri. Por…asgjë nuk ndodhi!

Ndërkaq, në një kohë që e ndjen veten të humbur, ti përpiqesh të krijosh konflikte, apo të këmbëngulësh deri në budallallëk me qëndrimet e veprimet e tua, duke ndjekur një strategji tashmë të provuar tri herë dështake. Dhe vazhdon përsëri me të njëjtën strategji, duke i përsëritur e përsëritur “akuzat” aq shpesh, derisa trutë e njerëzve të mund të mbajnë atë ç’ka thoni ju. Fillimisht e thua butësisht, më pas me klithje, më vonë me pëshpërimë. Po prapë me përsëritje. I kthehesh asaj ditë për ditë, orë për orë. Je bërë i padurueshëm për njerëzit e arsyeshëm.

Krejtësisht në mënyrë të pamençur, kjo taktikë përdoret nga ty si “ratio parësore” ose më saktë si ratio unike për “demonizimin” e Edi Ramës. Duke përsëritur e përsëritur akuzat trafikant, kriminel, hajdut, autokrat, Noriega, Eskobar, gjakpirës i popullit etj. epitete të këtij lloji, të cilat kthehen në “bumerang” për ty. Dhe Edi do të vazhdojë të fitojë, për aq kohë sa ju me kokëfortësi dhe budallallëk do të mbërtheheni pas kësaj strategjie dhe nuk do të shpalosni alternativë tjetër dhe një sjellje qytetare. (vota për Edin nuk është pro Edi, është votë anti-opozitë, votë anti-sali, votë anti-dhunë).

Lul! Kontribut real në këtë strategji të opozitës jep padyshim edhe ajo pjesë e medias e cila me të njëjtin zell dhe pasion, që “demonizon” mazhorancën, të “glorifikon” ty dhe opozitën, jo për meritat e mençurinë tënde si “lider i ri” i edukuar në Europë e “bullshit-e” të tilla. E njohin mirë kapacitetin tënd, por edhe ata i përmbahen fjalës së urtë “Për inat të sime vjehrre shkoj e fle me mullixhinë”! Ndërkaq, Edi Rama, duke ua njohur mirë kapacitetin, kulturën, profesionalizmin, pragmatizmin, që “për paranë shesin dhe t’anë”, me mjeshtëri e talent demagogu, në të gjitha studiot i paraqet ata si mjeranë të “kazanit politik” , si gaztorë të oborreve të pronarëve, apo si “heronj” të falsifikimit të përditshëm.

Ju Lul, të verbuar nga lakmia për pushtet, arrini të mohoni gjithçka të mirë dhe çdo arritje qoftë kjo edhe e vogël. Kjo ju bën juve nihilistë, duke e kthyer nihilizmin në një të drejtë për refuzimin e arsyes. Kjo tregon se ti Lul nuk ke ide. Nuk ke konceptin, madje edhe të atmosferës së rrallë në të cilën rrojnë idetë. “Idetë” e tua janë në fakt asgjë më shumë se “teka” të shprehura në fjalë, diçka e ngjashme me “tekat” e atyre adoleshentëve të llastuar. Sepse të kesh ide, të formosh opinione, do të thotë të kesh arsye dhe të besosh se kjo arsye ekziston si autoritet, të cilit ti i drejtohesh dhe i nënshtrohesh, pranon kodet dhe vendimet, dhe beson se forma më e lartë e marrëdhënieve ndër shoqërore është dialogu në të cilën shtrohen për diskutim arsyet e ideve apo “tekave” që ke. Dhe në demokraci kjo shpaloset në parlament dhe jo rrugëve siç mbetët ju gjashtë muaj e kusur.

Duke mos patur ide Lul, nuk ke as ideologji. Ideologjia është frymëzimi drejt progresit dhe besueshmërisë. Ju si opozitë, me mençuri, zgjuarsi dhe objektivitet duhet t’i bëni ekspertizën qeverisë e qeverisjes së mazhorancës, t’i transformoni të metat e saj në kauza bazuar në ideologjinë tuaj, të frymëzoni dhe të udhëhiqni njerëzit drejt zgjidhjes së problemeve dhe shqetësimeve të tyre. Mungesa e një ideologjie e çorienton elektoratin tuaj…Nuk kupton dot se çfarë ideologjie keni. Të majtë, të djathtë apo të qendrës?! Një “çorbë” ideologjike dhe një qëndrim eklektik. Herë shfaqesh si Robin Hood në mbrojtje të të varfërve duke premtuar se po erdhe në pushtet gjithë pasurinë e vjedhur nga ministrat e maxhorancës do t’ia kthesh popullit, por …..pa zënë në gojë se çdo të bësh me pasurinë tënde, të kunatit dhe të të ngjashmëve të tu brenda dhe jashtë SHQUPI-it, të përfituara në mënyrë të paligjshme dhe abuzive, me korrupsion apo dhe me forcë.

Pastaj shfaqesh si Don Kishot, që do të luftosh padrejtësinë për t’i kthyer drejtësinë qytetarëve. Por nuk tregon se çfarë do të bësh me padrejtësitë e Saliut dhe tuajat të 21janarit, rrugës së Kombit, Gërdecit, shitjes së detit, koncesionit të CEZ-it, hidrocentraleve, skanimit të kamionëve në dogana etj. Para se të akuzosh për çështjen Dajti dhe para se “sançot” e tu rendin kush të dalë i pari në podium e të denoncojë aferat e krimet e manxhorancës me deklarata klishe, aq të shpeshta e të pamend saqë janë bërë të mërzitshëm deri në neveritje për publikun, trego se si do të lash mëkatet e tua dhe të Familjes shpirtërore dhe politike.

Është i pakuptueshëm ky ekletizëm në të menduar dhe vepruar. Më dukesh, më tepër sikur je i dënuar të sillesh si eklektik dhe çdo njeri i arsyeshëm pyet veten se përse aparati tënd mendor ndodhet në këtë pozicion të ndërmjetëm? Ndoshta nga urrejtja për gjithçka që nuk je vetvetja? Ndoshta nga që ke dështuar tri herë radhazi në zgjedhje? Ndoshta je i detyruar për të mbijetuar në krye të një partie që po shërben si studio legale për të mbrojtur Familjen Berisha?

Lul! Asgjë nuk ka vlerë nëse nuk ke një qëllim të vërtetë, për të cilin të luftosh t’a arrish, qoftë edhe duke sakrifikuar edhe jetën po qe nevoja. Me hipokrizi nuk ke shans të fitosh. Hipokrizia juaj shfaqet kur ju tentoni të shfrytëzoni kauzat e disa shtresave shoqërore për qëllimet tuaja politike. Kjo është sa hipokrite dhe cinike. Një qëndrim absurd dhe qesharak ky i juaji dhe opozitës, që nuk ju faktorizon. Përkundrazi, ju dëmton. Nuk mund të përputhet lakmia juaj për pushtet me “çdo kusht, me çdo mjet dhe me çdo çmim” me shqetësimet e hallet e njerëzve, të lidhura me mbijetesën e tyre që sa vjen dhe vështirësohet si rrjedhojë edhe e demagogjisë së mazhorancës.

E kuptoni që jeni në inkoherencë me interesat dhe kërkesat e shumicës së qytetarëve? Prandaj dhe nuk të ndjekin Lul! Në këtë kontekst, sa hipokrite, boshe dhe cinike duken veprimet, qëndrimet, denoncimet dhe akuzat në emër të qytetarëve për varfërinë, padrejtësinë dhe nëpërkëmbjen e tyre, nga njëra anë, dhe pasuritë tuaja përrallore, shmangia me procedurë drejtësisë për vjedhjet, vrasjet, shkatërrimet e pronës dhe mbrojtjes së turmave vulgare të inspiruara prej jush. Kësisoj hipokrizia dhe cinizmi i juaj qëndron në përpjekjet që bëni për t’i përdorur ata thjesht si instrumente për të realizuar qëllimet tuaja. Pra “mish për top”!? Në të kundërt të kësaj, ju duhet t’i frymëzoni dhe jo t’i përdorni njerëzit. Po a e keni moralin ju të kritikoni apo të kërkoni nga manxhoranca të bëjë ato që ju nuk i bëtë deri dje kur ishit në pushtet ? Për aq kohë sa nuk do të kaloni në “Dhomën e Rrëfimit” dhe të ndaheni nga “qytetari dixhital, ju nuk jeni të besueshëm dhe aq më tepër të frymëzoni. Aq më tepër, Lul edhe nga mungesa e një alternativë të besueshme.

Lul! Alternativa është filozofi, është vizion, është kulturë, është shpresë ….Ndërkaq mungesa e alternativës qeverisëse krijon mosbesim në popull, siç ka krijuar Rilindja. Një opozitë serioze, që është e përgjegjshme për misionin që ka, duhet që të nesërmen e humbjes së zgjedhjeve të mendojë dhe të dizajnojë një strategji se si do të vijë në pushtet. Dhe kjo kërkon Vizion-Ekip-Program. Dhe t’a promovojë para publikut. Kjo është alfa e një strategjie fituese që me siguri Fondacioni “Adenauer” që ju mbështet, Lul jua ka rekomanduar. Sidomos Falenski që nuk u nda nga çadra deri në fund. Ju kish bërë edhe programin ekonomik të “Republikës së Re”, Lul. Të kujtohet, besoj. Por…..kujdes! Mos e nxirr më atë program që parashikonte “parajsën”. Shqiptarët tashmë nuk gënjehen kollaj. Aq më tepër tani që janë zhgënjyer edhe me Rilindjen. Por kjo nuk do të thotë se do të vinë me ty. Ata zgjedhin të “keqen më të vogël”. Atë, që të paktën nuk vret të pafajshëm në protesta apo të hedhë në erë koka fëmijësh e prindërish nga babëzia juaj për pasuri, që nuk u nginjët asnjëherë.

Do të bëhesh Lul i besueshëm? Nëse do, pastroni mëkatet e së shkuarës e pasi të pajiseni me “Diplomën e Moralit”, ideoni “qeverinë hije”  ku çdo ministër potencial në opozitë, duke kritikuar keqqeverisjen, të evidentojë demagogjinë e maxhorancës nëpërmjet shpalosjes së alternativës së vet dhe të bind me argumente të qëndrueshme çdo premtim, shoqëruar me burimet financiare, materiale e njerëzore. Ju duhet të shpalosni projekte që të tregoni se çfarë do të bënit ndryshe për, pagat, pensionet, koncesionet, PPP-të, turizmin dhe agrobiznesin, arsimin, shëndetësinë, administratën, arsimin e lartë etj. E theksoj, duhet të shpalosni vizionin ndryshe, ekipin realizues dhe planin e veprimeve. Ky është misioni i një opozite të përgjegjshme dhe serioze, që dëshiron të vijë në pushtet me ndershmëri, besueshmëri para publikut dhe jo si deri tani me “babalizëm”, “xhiselizëm” apo “teatralitete të kauzave të stisura”. E kuptoj që nuk keni kapacitetet intelektuale, por i kujt është faji që ekipi i juaj përbëhet nga Nokët , Palokët, Enkelejdët, Albanat, Sali-anjët, Klevisët, Këlliçët, Klajdët, Kejtët, Kërpaçët etj.

Lul bëhu qytetar europian, siç të artikulojnë fansat e tu. Është paradoksale Lul, që një njeri si ty, që pretendon se ka përftuar edukim europian (këtë tezë e artikulojnë edhe disa opininistë “bojaxhinj” të opozitës, duke arritur deri atje sa t’a cilësojnë edhe si “lider” të tipit të ri), të bjerë në vulgaritetin e turmës. Veprimet, qëndrimet, sjelljet, fjalimet, gjestet, deklaratat, këmbëngulja dhe ultimatumet e tua Lul, me kërkesa e kushte imponuese si thirrjet dhe ulërimat për tërheqje zvarrë, thyerje xhamash, shpuarje gomash mosbindje civile e bllokim rrugësh si dhe përdorimi i një fjalori rrugaçësh, pra të gjitha këto simptoma patologjike të kthejnë ty dhe të ngjashmit e tu në jetën e përditshëm të vulgaritetit të turmës.

Jo vetëm kaq. Komanda mbi jetën publike e ushtruar prej një vulgarizimi të tillë, nga pikëpamja intelektuale është ndoshta faktori më i ri, i pangjashëm me standardet e një demokracie liberale europiane. E aq më tepër që këto standarde janë pikërisht parimet mbi të cilat mbështetet e gjithë kultura. E aq më keq që këto standarde mungojnë tek ty që ke studiuar në Evropë. Sepse Lul vetë qytetërimi s’është gjë tjetër veçse përpjekja e reduktimit të forcës për të qenë “ratioja” e fundit. Qytetërimi para së gjithash është vullneti për të jetuar në një harmoni me të tjerët. Ndaj një njeri është i paqytetëruar, rural, vulgar, në po atë masë që ai nuk i merr të tjerët në konsideratë. E kjo pasi mungesa e kulturës, mungesa e qytetërimit është prirja drejt orientalizmit. Me sjelljet, veprimet, qëndrimet i tillë shfaqesh ti Lul si oriental, përveç paraqitjes së jashtme me kostum, kollare dhe….flokët me xhel, që të të mos t’a hamë hakun shfaqesh si europian. Orientalist europian apo europian orientalist? Ja një problem për moderatorët e studiove televizive.

Si përfundim LUL, strategjia që ke zgjedhur për të mohuar çdo arritje, për të akuzuar pa argumente dhe fakte, por vetëm duke e përsëritur dhe ripërsëritur “kasetën” e përgatitur për “demonizimin” e maxhorancës e në veçanti të Edi Ramës, me qëndrime e veprime të dhunshme dhe vulgare, cinike dhe hipokrite është e dështuar dhe fatale për ty dhe partinë tënde. Sepse thirrjet, qëndrimet dhe veprimet e tua si “lolo” nuk inspirojnë njerëzit e arsyeshëm, që duan shtet, ligj, drejtësi dhe barazi sociale, nuk inspirojnë qytetarët, por lumpenturmat, që me padurim kërkojnë të ushtrojnë dhunë fizike dhe psikologjike, gjë që përbën haraçin më të madh ndaj imazhit të opozitës.

Ju duhet të ndërgjegjësoheni dhe të hiqni dorë nga kjo strategji. Nuk “ngjit” në popull kjo strategji (tri herë e ke provuar). Rinovimi dhe besueshmëria e një partie vjen nga integriteti moral dhe profesional, nga vizioni kurajoz i përfaqësuesve të saj më të mirë, nga programi strategjik i shoqëruar me rrugët dhe burimet financiare gjë që do t’a bëjë të besueshme opozitën para popullit për përgjegjshmëri dhe seriozitet në misionin e saj.

Dhe tani në prag të negociatave shfrytëzoni shansin që u ka ardhë në derë për t’u sjellë si europiane. Të dialogoni dhe të bashkëpunoni me qeverinë, që së bashku t’a udhëhiqni Shqipërinë drejt Evropit, ëndërr të cilën kanë lançuar qysh në fillimet e shtetit shqiptar Rilindasit tanë të mëdhenj ..

Në të kundërt “pashkët” do jenë shumë larg për opozitën. Lul nuk është e gabuar, as e pamoralshme të synosh fitoren, të vish në pushtet. Bëhet e pamoralshme, atëherë kur kjo dëshirë merr ngjyrën e zezë të lakmisë. Fitorja e vërtetë është fryt i zellit dhe i mençurisë, gjetjes së urave të komunikimit, partneritetit të duhur, këshilltarëve të urtë e të mençur, ekspertëve, komunikimit luajal, alternativës së besueshme dhe mbi të gjitha moralit të pastër, pa ngarkesa në ndërgjegje dhe mëkate të së kaluarës në shpirt.

Lul! As udhëtimet nëpër qytete nuk t’a qetësojnë shpirtin. Sepse kudo që shkon mbart me vete një peshë të rëndë në ndërgjegjen tënde. Sa kohë që diku duhet t’a lëshë këtë peshë të rëndë, sa kohë që nuk do ta bësh një gjë të tillë, asnjë vend, asnjë qytet, asnjë fshat nuk do të të japë kënaqësi. Nëqoftëse do ta kishe të qartë një gjë të tillë, ti nuk duhej të habiteshe që nuk ke gjetur ngushëllim në asnjë vend dhe ke vazhduar të ecësh përpara i lodhur nga ajo që ke lënë pas. Në të vërtetë ti nuk udhëton, ti endesh, ti ndërron drejtim, ti kalon nga një vend në tjetrin, ndërkohë që ajo çka ti kërkon nuk e ke gjetur. Ti habitesh që një udhëtim kaq i gjatë dhe vizita nëpër atdhe nuk mund të ta shpërndajnë atë trishtim që të ka pushtuar ? Mos u habit. Duhet të ndërrosh shpirtin dhe jo klimën! Ti mund të shëtisësh qytete e fshatra të tëra siç thotë Virgjili ynë i dashur, megjithatë mëkatet e tua do të të ndjekin pas kudo.

Lexo letrën e Epikurit që trajton problemin që të shqetëson edhe ty. Ajo i drejtohet Idomenës. Epikuri i kërkon asaj të bëjë ç’është e mundur për të ikur menjëherë para se një forcë tepër e fuqishme të hyjë në lojë dhe t’i heqë mundësinë për t’u larguar. Unë kam frikë se ti do të dish edhe mendimin e Familjes tënde shpirtërore. Ti ke frikë se do të të thonë: “Është turp të përkulesh nga pesha që ke në shpirt e në kurriz. Duhet të luftosh me to derisa i ke ngarkuar mbi vete. Ai që i bën bisht mundimit është njeri pa energji dhe pa nismë, sepse vështirësia e situatës nuk ia rrit guximin”.

Por, nëse ti kërkon të fitosh kohë që të vendosësh se çdo të marrësh me vete dhe ç’sasi parash të duhen për të përgatitur tërheqjen tënde, ti nuk do të dalësh kurrë prej andej. Asnjë nuk shpëton nga përmbytja së bashku me bagazhet. Dil nga uji për të filluar një jetë më të mirë me ndihmën e perëndive.”Të ndërgjegjësuarit për gabimin e bërë është hapi i pare i shpëtimit”. Kjo vërejtje e Epikurit më duket e shkëlqyer: ai që nuk e kupton se vepron keq, nuk ka dëshirë të korrigjohet. Ai duhet zënë në befasi përpara se të gjobitet. Disa mburren me mëkatet e tyre. Po ti, a beson se ai që i merr për virtyte të metat e tij, ëndërron të korrigjohet? Vërtetoje me sa të mundesh fajësinë tënde. Heto vetveten! Së pari luaj rolin e fajtorit, pastaj të gjykatësit dhe më në fund të avokatit. Tregohu një herë burrë!

 

February 15, 2019 01:20
Komento

43 Komente

 1. Aliu nga Selenic February 15, 01:49

  KUSH JAN KETA QE KERKOJNE TE MARRIN PUSHTET ME DHUNE.?

  Partia demokratike qe me daljen ne skenen politike e deri me sote asnje alternative nuk u ka dhen shqiptarve perpos dhunen e ushtruar deri edhe ne gjakosjen disa here te popullates shqiptare,
  Nuk e dij se c`fare jen keta rrace njerzore qe nuk thellohen asnjeher se c`fare deme kolosale I kan ber shqiperise dhe vazhdoj te flasin sukur keta ka “zbritur “nga Marsi dhe sote perher te pare po degjojne dhe po komunikojne me shqiptaret.
  A thua ti se keta deri me sote nuk I njehe askush kur dihet mire qe shqiptaret po I mbajn ne kurriz qe 28 vjet me radhe.!
  Me qe keta nuk po thellohen ne kriminalitetin e tyre qe I kan bere vendit edhe ne po ua numrojem edhe nje here . dhe kush te jet burre aty. Qe ne fakte vete burre shteti aty nuk ka pasure dh ease nuk asnjeher qe te ballafaqohen me vetevet e tyre mbi bazen e ketyre fakteve te pa kontestueshme. Dhe te nxjherrin perfundimet e tyre. Une edhe nje her po ua ballafaqoi keto fakte si me poshte.!
  1, JA C`FARE U SOLLEN SHQIPTARVE KETA QE KERKOJ TE MARRIN PUSHTET ME DHUNE. Me 2 Prill te viti 1992 vrate 4-ter vete ne Shkoder. Nje nder ta edhe kryetari I levizjes demokratike ne Shkoder Arben Broci. Deri me sote edhe perse kan qene per 16 vjet ne pushtet nuk ka arriture te zbardhin te verteten e kesa vrasje. Populli I shkodres gishtin e ke drejtuar tek udheheqja e Partise Demokratike e kryesishte e kryesishte tek Sali Rame Berisha.!
  2.: JA C`FARE U SOLLEN SHQIPTARVE KETA QE KERKOJ TE MARRIN PUSHTET ME DHUNE ku Sali Berishes do te aplikohet perseri ligji I luftes se Klasave. U hoqen specialistet me te mire dhe u vendosen injorantet dhe te pa aftite vetem thjeshte se ishin militante te Partise Demokratike. Kjo e detyroi trurin e kombit te marre rruget e arratise.
  3. JA C`FARE U SOLLEN SHQIPTARVE KETA QE KERKOJ TE MARRIN PUSHTET ME DHUNE .ku drejtesia shqiptare do te behet nga kursantet e Pleppave duke hequr juristet me te mire. Pra sote penalitete japin kursantet e plapave.!
  4. JA C`FARE U SOLLEN SHQIPTARVE KETA QE KERKOJ TE MARRIN PUSHTET ME DHUNE ‘shprehja E duam shqiperin si gjith e Evropa.Bukure shume po ju ne Stasburge per reformen ne drejtesi desh u rrahet me grushta duke kundershtuar reformen qe Evropa dhe Amerika ua beri se per ju ase qe behej fjale, A mendoni se sa antievropian jeni more ku edhe sote edhe perse u be VITINGU ju kerkoni ta rrezoni me njemije marifete te ndyra.?
  5. C`FARE U SOLLEN SHQIPTARVE KETA QE KERKOJ TE MARRIN PUSHTET ME DHUNE. mendoni se nga ju doli fatkeqesia jone Kombetar duke ngritur skamat Piramidale dhe duke I sjellur populli tone fatkeqesi ne Ekonomi qe rrenua te teren, dhe moret me qindra e mijra, jete, njerzore ku edhe sote e kesaje dite pasojat e juaj nuk munde te n dalohen ase te paramendohen se c`fare i bête ketij populli te mjere. Nen kembet tuja , nen thirrjet tuje jane mijra fatkeqe te vrare , te vjeter dhe te rije qe dergjen ne dhe te zi vetem nga qellimi I mbrapshte I juaj per ta shkermocure shqiperine.
  6 C`FARE U SOLLEN SHQIPTARVE KETA QE KERKOJ TE MARRIN PUSHTET ME DHUNE.. Dergimin nga qeveria juaj e dy mige per te goditur popullin e Jugut te shqiperise. Po keto akoma nuk I dini.? Ku i keni dy aviatoret qe edhe sote juen ne azil politike , Aviatore qe shpetuan popullin e Jugut te shqiperise duke mose zbature vendimin e Berishes per goditjen e popullit te Jugut..
  7. C`FARE U SOLLEN SHQIPTARVE KETA QE KERKOJ TE MARRIN PUSHTET ME DHUNE E Perse beni sikure harron , apo sikure nuke dini asgje se cfare ka ndodhur. Si munde te vije ndermen kure qeveria juaj, lideri shpirteor I juaj qe edhe sote e keni perzeme I dergoi Nafte serbise. Nafte e cila vrau vllejzerit tane ne Kosov, te cilet donin lirin dhe pa varsin e tyre nga bisha serbe. Si thon ase kete nuk e dini.? Ja po ua kujtojme .
  8 C`FARE U SOLLEN SHQIPTARVE KETA QE KERKOJ TE MARRIN PUSHTET ME DHUNE Po Remzi Hoxha perse u zhduk besoi edhe per ket ju duhet te keni degjuar. A mendoni te nderuar , se nen kembet tiuja jane shume te zhdukure pa Nam e nishan sice eshte I shdukur Remzi Hoxha, U zhduk Trabicka, e shume te tjer si keto. E ja pra ju dhjetoriste, gjaku I tyre eshte nen kembet tuja mekatare e te cileve juve kerkoni ti therrisni per t u akomeduar perseri ne “Pushtet”(large qofte.! Ku sote ju kerkoni te merrni pushtet me dhuen.!
  9.C`FARE U SOLLEN SHQIPTARVE KETA QE KERKOJ TE MARRIN PUSHTET ME DHUNE 9. Aqe shume flete lideri I juaj per Kosoven. Po perse ky lideri juaj burgosi drejtuesit e ushtrise Clirimtare te Kosoves.? Pra ishte burgosur Heroi yne kombetar Adem Jashari si dhe Hashim Thaci e plote te tjere. A mendoni se ndofta edhe juve keni pergjegjesi per keto ne mos te pakte te keni ndergjegje te vrare, lidhur me c`fare ben qeveritert tuja qe edhe sote kerkoni ti riktheni ne Pushte me dhune per ti bere te zazat edhe me te madha kombit tone.
  10. C`FARE U SOLLEN SHQIPTARVE KETA QE KERKOJ TE MARRIN PUSHTET ME DHUNE si vajti puna tek juve nuke e di. A keni degjuar qe Partia Juaje dhe lideri I juaj ne vitin 1992-1994 penguan pajtimin kombetar. Me protekstin e turpeshem se nuk ka pajtim me “Komunistet” Pore per ironin e fatite tone keta fare lideresh refuzuan edhe samitin e Diaspores. Ja pra qe edhe pas 26 vjetesh keta vazhdojne te jen ne te njetat pozite antikombetare.! Koha ka ardhur qe ne viti 1990 qe shqiptaret te flasin me nje ze pore vazhdojne ta pengojne kate liderit tuja qe juve akoma nuk e din se punen e kujte bejne ata e ju kerkoni ti ktheni me dhume me pushtet TURP ejste teper krimiale.!
  11. C`FARE U SOLLEN SHQIPTARVE KETA QE KERKOJ TE MARRIN PUSHTET ME DHUNE mendoni hiq se ne kohen e qeverisjes se Berishes kishte ne shqiperi dhe hapsiren shqiptare 10 abetare . Duke u perpjekur per te shkatrruar drejteshkrimin shqiptare te vendosure me aqe munde e djerse edhe me gjake bile. Po kjo nuk ju konvergon fare.? Sote nen drejtimin e Partise socialiste, fale tyre kemi nje abetar te njehsuar.!Ky eshte nje sukses I madhe E turpshme per ju pjesmarres kure juve flisni per Universitete. I pate se sa falco ishin ato.? Po heqja e tyre eshte nje fitore per eliten e re shqiptare.? Juve duhet ta dini , mir se ka te rinje shqiptare qe nuk e kan para me sy fare Universitetin dhe me para moren shkollat dhe me para zune edhe vendet e punes ndersa studentet me nota te shkelqyera rrijne rrugave. Edhe per kete keni goje te thirrni kunder Ministrise se Arsimit.! Evrpopa I jep note Arsimit Shqiptar ndersa juve I therrisni, falco e duam shqiperin si e gjith Evropa. Ballafaqohuni.!
  12.. C`FARE U SOLLEN SHQIPTARVE KETA QE KERKOJ TE MARRIN PUSHTET ME DHUNE Si mendoni juve se vertet I sollet vendit lumturi.? Po a mendoni se per te fituar para liderit tuaj u rrafshuan tre fshatra ne Tirane nga shperthimi ne Gerdec. U dogjen per se gjalli 26 veta nga te cilet edhe femije. E kushe u denua per kete.? Askushe fare . Juve vazhdoi te therrisni per liderit tuaj pore ne kembet tuja eshte era e shkrumit te shpirtrave te pjekure per se gjalli. E ju vazhdoni te beni Parad.Ase ndergjegje te vrare nuk rreflektoni.! Ata jane moshataret tuaj qe u shkrumbuan per se gjalli.
  13 C`FARE U SOLLEN SHQIPTARVE KETA QE KERKOJ TE MARRIN PUSHTET ME DHUNE.Po me UCK-ne c`fare patet. Perse ate e cilesuat si organizate terroriste. Narko trafikante dhe kure e pate qe fitoi u veshte atye me te turpshme si trafikuese organesh. Ne vende qe te survejoni vendet ku gjenden mijra shqiptare te Kosoves te shdukur liderit tuaj survejuan dhe shpifen per luften e Lavdishme te ushtris Clirimtare te Kosoves. Si thoni juve julavderon kjo.Lutemi ballafaqoheni me keto qe nje qytetar I thjesh po ju penalizon.!
  14 C`FARE U SOLLEN SHQIPTARVE KETA QE KERKOJ TE MARRIN PUSHTET ME DHUNE Dhe keni te “drejte “ te flisni per vjedhjen e votes. Asnjeher nuk keni fituar me drejtesi. Ne vitin 1996 juve I grabitet votat ne syte e te gjith botes .Bota u penalizoi.Berisha ne flaken qe e ndezi ne shqiperi u vetzgjodhe izgjidhej Presidente.Ja ku jeni. Ballafaqohuni.Sote e drejta e votes e shte ven ne baza te shenosha dhe monetermi eshte ne duart te sigurta duke garanture zgjedhje te rregullta, te lira dhe te nderdhme.Me kete kerkese juve kerkoni ta shkatrrini sistemnmin zgjedhiore qe te perfitoni juve, duke vjedhur si gjithnje votat.!
  15. C`FARE U SOLLEN SHQIPTARVE KETA QE KERKOJ TE MARRIN PUSHTET ME DHUNE ate bulevarde ku juve protestuat jane kater veta te vrare bga dora gjelkatare e PDse me Sali E Lul Bashen ne krye. Nuk e dije se si nuk e degjoni gjemimen e atyre djemve qe u vrane me duar ne xhepa. Edhe perseri juve keroni pushtet.? Thirreni pak ndergjegjes, Kudo ku shkeln I, juve dhjetoriste, shkelni mbi viktimat 26 vjecare qe I shkaktuar ketij populli. Ne njeren dore keni mvajtur flaken per ta vra e djegur shqiperin ndersa nga ana tjeter hipokrizia e juaj nuk ka fude duke thirrur per lir e demokraci. Sote juev drejtoheni nga tradhetar dhe nga tradheti “patriotike” Besoi keni degjuar per ket ku Tradhetia Patriotike ka trenditur boten gjat luftes se dyte botriore ndesa sote ne paqe kjo tradheti trenditi ter shqiptaret.
  16. C`FARE U SOLLEN SHQIPTARVE KETA QE KERKOJ TE MARRIN PUSHTET ME DHUNE Sjellja e janullatesit ne kry te Kishes Autoqefale Shqiptare duke I hequar kishes son autoqefalin dhe nduke e ven nen huqmin e kishes Greke.?
  1. Per ta sabotuar ceshtjen ton Kombetare dhe per ti dhen Greqise shanse kunder vendit tone Berisha solli Janullatesin ne shqiperi . Ne zbatim te planit Ogurzi Berisha ne takim me Micitacesin realizoi 8 kerkesa te Greqise pa bere asnje kushtezim mer shqiptaret e Camerise te cilet edhe perse jan me shume se Minoriteti Grek ne shqiperi Berisha dhe PD nuk bene asnje kerekes per kete ceshtje. Ata realizuar 8 pikate si me poshte:
  1. Sjellja e Janullateseit ne shqiperi, me mandate per ne krye te kishes Autoqefale shqiptare dike I hequr kishes son Autoqefaline.!
  2. Pranuan dhe realizuan ngritjen e varrezeve Greke ne shqiperi ,Ky absurditet ku edhe ne ishim ne lufte me Italin dhe kata kerkojn ngritjen e varrezave jashte c`do arsyetimi llogjik.
  3. Nuk hoqen ligjinm e Luftese.
  4. Lejoi ngritjen e shkollave Greke ne shqiperi edhe ne ato njesi administrative qe nuk kishte minoritet Grek.
  5. Lejuan dhe realizuan rregjistrimin e popullsise me vetedeklarime, duke beret e mundur qe te rritete artificialishte numri I minoritetti grek ne shqiperi me shqiptaret ton autoktone.
  6. Lejuan dhe realizuan me vetdeklarimin per ceshtjen e fetare ku edhe ketu rriten atificialishte ceshtjen fetare ne favore te kristianizmit.
  7. Pranuan dhe realizuan dhenjen e 355 milje det Greqise ne kundershtim me aktet kushtetuese shqiptare
  Ju te nderuar QYtetare te shqiperise , Ju ndjekse qorra te Partise Demokratike,lexojni disa here keto qe une kam shkrojtuur dhe me thuani. Cila nga keto qe une kam shkruar nuk jan te vereteta.
  Ballafaqojeni veten tuaj me keto realitate te gjalla, Ballafaqojni duart tuja te pastra me duart e ketyre qe I kan lyer me gjak deri ne fyte dhe kerkojne te marrin akoma pushtet me dhune.
  Ballafaqohuni me eren e mishit te femijebe te Gerdecit qe u dogjen nga keta kriminel femijet duke lojtur ne oborrin e tyre dhe sota ata nuk jetojne me.
  Ballafaqohuni me 21 Janarin e vitit 2011-te.
  Ballafaqohuni me te gjith c`fare shkrova me larte dhe ne se keto nuk jan te verteta keni te drejten te me kundershtoni me fakte dhe jo me genjeshtar.
  Ne keto kushte do te ballafaqohun dhe duhet pa tjeter te distancohuni pasi duar tuja nuk jan te lyra me GJAK. ATY NE ATE MITING TE DHUNSHEM DUHET TE SHKOJEN VETEM ATA QE DUART E TYRE I KAN TE LYRA ME GJAK.
  ATA QE I KA DUARTE E PASTRA JOOOOOOOOO!
  Aliu nga Selenic.
  15..02.2019.

  Reply to this comment
 2. baba nga durrsi February 15, 02:04

  Me vjen keq per kohen e harxhuar duke lexuar kete artikull puro retorike. Jeni fokusuar tek individi pra tek L.Basha qe ka gjynahet e veta mbi kurriz, por nuk shpjegoni pse ky idivid tashme po arrin te dale perseri mbi uje dhe biles te qendroje ne maje te dallges se madhe,(zemerimit te madh dhe pakenaqsise se popullit) . Edhe pse L.Basha ka gjynahet e veta, pakenaqsia e madhe qe kjo qeveri ka shkatuar ne popull, po e rehabiliton ate dhe biles po e shtyn pa dashur ne maje/qender te levizjes qytetare. Mos u merrni me individin, por merruni me fenomenin qe prodhon kesoj individesh. Fenomeni eshte thjesht- Keq Qeverisja e vendit, e perbere nga: abuzimi me pushtetin, distancimi nga realiteti dhe hallet e qytetareve, pa aftesia dhe korrupsioni. megallomania, nipotizmi, lidhja me krimin dhe trafiqet e paligjshme, protagonizmi diletant ne politiken e jashtme, etj etj etj… Duke riparuar/zhdukur kete fenomen nuk do te prodhojme me as S.Berisha, as L.Basha, dhe as E.Rama te tjere. Perndryshe do te vazhdoni te shkruani te njejtat gjera edhe per shume vite te tjera me pas duke nderruar vetem emrat e individeve, gje qe e cila nuk na ndihmon dhe nuk na ben dobi. Respekte.

  Reply to this comment
 3. sabo February 15, 04:52

  Jorgo Mandili te artikulli qe keni botuar mu dha rasti te njihem me nji njeri thellesishte te ditur qe shkruan nje te vertet te madhe te situates qe po kalon Shqiperija dhe ne qe jetojme ne mergim qe na cqeteson mbarevajtja e shtetit Shqiptar shpresojme se shqiptaret e vertet duhet te reflektojn per te ndare te keqen .Urime Jorgo Mandili

  Reply to this comment
 4. Zef Kastriot Gjergj Shpatari February 15, 04:52

  Shqiptarët, prej 27 vitesh ëndërrojë e presin të futen në BE, me fytyrën e një parlamenti të degraduar, të mbushur me kriminelë, hajdutë, kurvarë, perversë, anti-shqiptarë, të mbledhur brenda asaj s(t)alle, nëpërmjet lidhjeve familjare, pasurore, dashurore, krahinore, mafioze, fisnore e pazareve të njeri-tjetrit, si përfaqësues e vazhdues, të linjës së krimit dhe anti-kombit.

  Sa herë afrohet momenti i hapjes së negociatave me BE, banda politike e ndarë në tre “çeta krimi” PS, PD, LSI, sajon qëllimisht, konflikte e skena imazhi përdhosës për vendin, të denja vetëm për grupet vandale, të lagjeve geto kur përleshen për territore ekonomike.

  Nuk është fjala, as për palaçollëqet që bënë kryeministri në parlament, as për pozat katundareske që bën Taulant Balla, as për çizmen e gruas së Presidentit, as për vezët dhe miellin e “trimave” të Saliut dhe as për bojën e Palokës në fytyrën e Ramës, qe e meriton në emër të 1 milionë votave që shpërdoroi.

  Alarmi lidhet, me llumin dhe dekompozimin total, të kësaj klase politike blozë krimesh e korrupsioni, të mbledhur e të zhgrryer brenda sallës me tabelë “Parlament”, të cilin shqiptarët e quajnë, me emrin e mjedisit, ku bëhet “Ai” që nuk thuhet.

  Është një parlament bastardësh, me tre banda partiake-shtetërore, ku lobohen, sajohen, hartohen e votohen, vetëm ligje për bizneset, luksin, mos ndëshkimin, privilegjet, orgjitë dhe sundimin e përjetshëm të tyre e familjarëve të tyre, të punësuar në çdo post e zyrë pushteti.

  Kemi një parlament zuzarësh të pa shpirt, langaraqë katundesh e familjesh, që kanë lypur bukën e gojës e që, deri para futjes në politikë, misrin e quanin “frut”, ndërsa prej 20 vitesh, këto tre banda pasanikësh (PD, PS, LSI), kanë pensionet e pagën minimale lëmoshë, nuk miratojnë minimunin jetik të popullatës (bukën për të jetuar), nuk miratojnë statusin e invalidit, jetimit, ushtarakut të vrarë në detyrë, minatorit, naftëtarit, infermierit e mësuesit.

  Kemi një bandë deputetësh, që 100% të ligjeve e vendimeve, i sajon, harton e voton, për interesat e bandave të oligarkëve, për t’u pasuruar me koncesione e monopole jetike, që zhvatin popullin me taksa, gjoba, tarifa e çmime të larta.

  Kemi një parlament, me deputetë batakçinj, të kapur nga krimi e në shërbim të krimit, që 90% të Kodit Penal, 100% Kodit Civil e Kodit të Punës, e kanë sajuar dhe hartuar qëllimisht, me përmbajtje për të mbrojtur krimet dhe paprekshmërinë e tyre nga drejtësia, për të fuqizuar e siguruar llogaritë bankare dhe vilat e tyre.

  Kemi parlanent, që bënë ndryshime të Kodit Penal, sa herë ia kërkojnë e diktojnë, grupet mafioze që sundojnë e veprojnë në Shqipëri, duke u lejuar, mbrojtur e financuar nga shteti me koncesione, tendera, pasuri kombëtare, prokurori e gjykata.

  Kemi parlament me 90% deputetë sharlatanë, që ftojnë kreun e Parlamentit të vendit fqinj dhe njeherazi shqiptar, për ta mbështetur e nderuar shtetërisht, në një hap historik e strategjik të NATO-s, por e kthejnë ceremoninë, në “ndeshje derrash”, duke u zhgrryer botërisht me trup, gojë e bojë

  Reply to this comment
  • Ne delet February 15, 11:44

   Sakte.

   Po e qarte qe Duke I ra daulleve me ‘ analizna’
   Bejne te duket democracy.
   Vo
   Pushteti nderrohet veeeeeeeeetem me vote, thote qo demokracia re,.
   edhe se nuk ke veç Tirani,
   pra sovrani nuk eshte populli, derisa populli eshte I detyruar ta duroje Tiranine dhe s, ka te drejte ta rrezoje…
   DHE as ta ndeshkoje.
   Shkurt kemi neokonunizem= Tirani dykrenore qe ka zevendesu dictatureb hoxhiste.

   Kellire-Zorzopet e Parlamentit,
   kriminele në dy banda,
   zorzopisin nj-tjetrin dhe….
   Kalon dita.
   Kesaj I themi demokratiiiiiia aaaaaa

   Reply to this comment
 5. Doni February 15, 04:52

  Problemi eshte ky I nderuar.
  Lul bashuqi ka hyre shume keq né sherbimin e detyruar udebash , keshtu nuk mund, nuk mundet te largohet. Sepse Po te ishte I lire do te mund te jetonte né Holland.
  Por me se me cfare . Ah ishte investim I madh me shtepi e katandi e shume I zene me puneeeeee, ndryshe kishte mbaruar shkollen né kohe.
  Eh Dardha e ka bishtin mbrapa. Flm

  Reply to this comment
 6. Doni February 15, 04:56

  Problemi eshte ky I nderuar.
  Lul bashuqi ka hyre shume keq né sherbimin e detyruar udebash , keshtu nuk mund, nuk mundet te largohet. Sepse Po te ishte I lire do te mund te jetonte né Holland.
  Por me se me cfare . Ah ishte investim I madh me shtepi e katandi e shume I zene me puneeeeee, ndryshe kishte mbaruar shkollen né kohe.
  Eh Dardha e ka bishtin mbrapa. FLM uroj te lejoni komentin

  Reply to this comment
  • Flaka.al February 16, 17:10

   Respekte Doni,

   Kryeagjenti serb Sali Berisha, u urdherua t’ja kalonte stafeten e agjentures rioshit Lul Basha, te rekrutuar tashme, neper shalet e Argites, me persektive per t’u bere kryeminister i Shqiperise, per te zevendesuar fytyren e rudhosur e te damkosur te agjentit plak Sali Barisha, te djegur nga dhjetra skandale, vjedhje, puce e grushte shteti, dhune dhe autokraci dhe, sidomos, se u be i papranueshem nga Washingtoni politik dhe organet e tij te inteligjences, po aq sa nga kancelarite e Brukselit.

   Shkrimi i Jorgo Mandilit eshte shterues, objektiv dhe gjitheperfshires, per te majte dhe per te djathte qe kane tru dhe deshire per te arsyetuar dhe nuk jane te lidhur verberisht me interesa materiale.

   Por ky shkrim ka nje te mete se i drejtohet paralelizmave historike dhe filozofike qe nuk i perqasen nivelit te Lul Bashes dhe as forces qe ai perfaqson, qe eshte nje nivel vulgu, ende i ngjitur mbas birbove e mentalitetit te xhupazinjeve te Azem Hajdarit, mbas kusareve dhe mafiozeveqe akaparuan idealet dhe endren postkomuniste te shqiptareve per nje Shqiperi te lire, evropiane, demokratike dhe te prosperuar, mbas llumit dhe mbeturinave te gjithefare kolaboracionistesh e delenxhinjeve qe e kishin vene Shqiperine ne ankand prej kohesh.

   Reply to this comment
 7. N.VJOSA February 15, 04:59

  Shkrim shume i bukur!
  Me argumenta bindse teorikisht dhe praktikisht.
  Por më fal o Jorgo, nuk duhet te harrosh kurre auditorin kujt i drejtohesh.
  Ne se do te lexojne dhe kuptojne njerzit e thjeshte, duhet te shkruash për ata.studentet ne auditor duan stil tjeter te shkruari.bota akademike, akoma me te gjithanshëm.
  Masa e gjerë e popullit:
  SHKURT,
  QART
  DHE THJESHTË…
  Dhe kjo per shume arsye.
  Gazeta eshte nje mjet i komunikimit masiv.
  Perfitoj nga rasti te them se DITA ka shembuj te mrekullueshem te ketij komunikimi.
  Kryeredaktori i saj eshte per tu marre shembull!
  (Por ai shkruan rralle, ndoshta sepse i merr kohe puna organizative. Gazeta eshte si nje fabrikë…. Do të hajë pa pushim…)
  Ai shkruan me nerv, thjeshte dhe i kuptushëm per te gjithe!
  Po keshtu edhe Kryeredaktori i TEMA-s.
  Ose shiko vjershat e Arben Dukes!
  Ato jane te shkruara me nje gjuhe te figurshme qe i kupton edhe puntori edhe fshatari, edhe ushtari, edhe studenti, edhe bariu ne majë te Malit….
  Me fal Jorgo, ti shkruan bukur, por me shkurter,
  do te ish edhe me bukur!
  Jetojme ne nje kohe te nje komunikimi gjigant ,
  të nje bombardimi te tejskajshëm, te Medias se shkruar dhe asaj vizive…!

  Reply to this comment
 8. BLACK SWAN February 15, 07:24

  Bandillo,

  kjo protestë dhe të gjitha në përgjithsi, duhet të shkulin nga themeli Edverin tënd, dhe radhën tjetër Lulin, Saliun, ariun e sidoqë ta ketë emrin.
  teoria që do mbajmë partinë tonë, se ajo na i vë më mirë, ka mbaruar prej vitesh, vetëm ndonjë presor fizike se ka marrë vesh 😛
  se që the ti Bandillo, kështu edukohet dhe shpirti i lirë i një populli, dhe i tregohet tiranit, që ata që e ulën me “1 milionë shuplaka, ata dhe e shuplakosin peërsëri”
  dil dhe ti në protestë, se
  Bota ndryshon me shembullin (tënd)jo me (llogje) gazete !!

  e sidoqoftë boja dje i nxori bojën …

  Reply to this comment
  • N.VJOSA February 15, 09:51

   Rrofsh moj Korbe , rrofsh moj Sorre
   Ket’ here e ke marre me dore
   E paske shitur vehten lire
   Por dhe ne ta veme me mire!…
   ***
   Ku e lam e ku na mbeti
   Rrofte Sorra nga Kurbeti
   Te gjithe do na i beje Kurban
   Dhe ne Krye asnje s’mban…!
   ***
   Te gjithe do na i beje Kurban
   Te gjithe do na i beje Theror
   Aman moj Sorre se te kam xhan
   Na e kap pakez me dore…!
   ***
   Me shembull te ndryshoje Boten
   Ketij Bandillit i kerkon
   Dhe Qeni qe ha te Zone
   Nga Olimpi na shikon…

   ***
   Sa per boje, moj Bejlereshe
   Paloqa na shkoi per lesh
   Gropen qe ben per te tjere
   Bie vet, moj e mjere…
   ***
   Kur e nxoren lakuriq
   Dhe tani qe e nxit me boje,
   Sovrani e di ket’ Loje
   Me Vota Ramen do mbuloje!…
   ***
   Rama eshte per se mbari
   Dhe pse s’ka shkopin magjik
   Pa hesap balte ka hedh Shpellari
   Sovrani e njeh Burrin e lik…
   ***
   Prape ne do votojme Ramen
   Ti voto ke ke deshire,
   Lul e Mone ju kallim Flamen
   Se Rama ua ve me mire…!
   ——————
   Sorre, ndjese te shkrova pak ashper, por ne meshkujt e kemi sedren e keqe, kur na shan nje Sorre me fjale te pista…

   Reply to this comment
   • BLACK SWAN February 15, 14:23

    tamam e ke thëne ti fiLOLOqylist i forumit

    ti je një mashkull që burrë nuk do bëhesh kurrë !!!!

    Reply to this comment
    • N. February 15, 15:28

     Më do per mashkull
     A më do për burrë
     Unë ta ngul
     E s’ta heq kurrë!…

     Reply to this comment
     • intelektuali February 15, 15:49

      Ik dhe bej shurren ne WC alla turke se ty te vjen era qe larg si hemafrodit, si ai VENUSI i Sigurimit qe Edi Rama dhe Lokja e tij, Arta Marku e hodhem ne krye te KLP-se, ik dhe beji shurren ne WC alla frenga se te vjen era ne kete forum qe ti je gender nuk ke bile fare, ke nderruar sexin qe ne Kohen e Qepes te Enverit per t’i pelqyer Partise

     • N.VJOSA February 15, 16:20

      Dole prape ti Ikone?
      Ikone thashethemexhi,
      Ti Ikone Kameleon,
      O Qeni qe ha te Zone…!
      ***
      I qelbe te dyja tok
      Amerik e Shqiperi
      Kosherja t’ka mbetur trok
      Bletet t’kane ik arrati…
      ***
      Enverit i hengre Mune
      Nga e Diela gjer te Shtune
      Tani Trampin kritikon
      O Qeni qe ha te Zone…
      ***
      O bythfishkur Zagar Plak
      Tradhetine e ke ne Gjak
      Po do Timin te shikosh
      Me vjen ndot ta fus, or Llosh…!
      ***
      Se ty Suma te vjen ere
      Laje mire, or Zaberhan,
      Se te cojme ne Elbasan
      Dhe atje te bejne derman…
      ***
      Po s’gjen derman n’Elbasan
      Ka nje vend per Nastro Zin..
      Sumen ta lajme ne Shkumbin
      Dhe te leme ne Peqin…!

     • intelektuali February 15, 18:25

      Na e trego BILEN me nje foto ne kete forum te nerum te gazetes DITA qe te bindemi per forcen mashkullore te enveristit fanatik, njashtu si Edi Rama kur kishte dale me pallen jashte me rudina magjistarin ne plazhin e Nices ne France dhe te gjitha thane: “Ejvallah” dhe e hodhe voten per Rilindjen dhe Edvini nga rezili fitoi zgjedhjet,

      prandaj:

      Mos shkruaj poezi erotike per Partine,

      por:

      TREGOJE BILEN ME FOTO QE NUK KE DAFLLAK QE TE TERRHIQEMI E TE MOS AKUZOJME KOT

      ndryshe:

      Vazhdo me poezine erotike per Enverin, Edvinin dhe Partine nga Austria e bukur.

  • korçari February 15, 10:57

   Paloka dhe Paloqet e tjera te PD-se jane nje lukuni hijenash pa atdhe ,pa din,pa turp dhe pa dinjitet ,jane nje grup bastardesh me nivel minimal por me kostume armani,i bien ere kembet por kane vetura 40-50mije euroshe apo me shume .Nuk respektojne as kodet e nderit apo respektit minimal dhe flasin ne emer te popullit kur votimet jane firmosur nga anetaret e komisionit te tyre,flasin per korrupsion kur shkollojne femijet jashte me qindra mijera paund ne vit,kane vrare ne bulevard dhe kane vjedhur miliona dhe let’a provojne si ne ’98 kur iken me bisht ne shale nga institucionet ku Salehu dhe se nuk jane te PD-se.Le te fitojne zgjedhjet lokale dhe une jam dakord qe te behen zgjedhje te parakohshme te pergjitheshme dhe le t’ju japen jo 6 ministri po 13 se populli i njeh Paloqet qe menyren e te komunikuarit kane bojen,çizmen apo vezet.Jan mbledhur me maskarenjte per ta perfaqesuar PD-ne dhe per kete populli nuk i voton,dhe kjo nuk me gezon.

   Reply to this comment
   • BLACK SWAN February 15, 14:32

    Lopçari, ops Korçari,
    kodet e nderit i njeh vetëm mafia, ne kemi kod penal,civil etj…
    kurse ju në opozitë keni jastëkët e griseldave, kalamajtë e atyre KOKËPALARËVE që i vratë në 21 janar për të bër Metën prasident,
    po vajza e Nikolleës mos po shkollohet gjë në Korçë??
    po ajo yllka e Prejleshit aty është, apo ha karnacka jashtë?? vajza e Lindës mos është gjë aty ku po vjedh paratë mamaja e saj ?? Spiropalla, mos e bën gjë botoksin në zall të Kirit ??
    këput qafën e mos më repliko më, se jam goxha e zënë sot, dhe të shkruajta shkurt, mos më detyro ta zgjas listën…

    Reply to this comment
    • korçari February 15, 16:22

     o E Zeza shko merr CPAS -in apo ke be nonje lek rruges dhe nuk ma ndjen as per Spiropalin Peleshin ,Monen me 160mije paund apo Bashen me 44mije dollare ne vit per shkollen e femijeve po i citova pasi po “ju digjet barku” per te varferit prandaj protestojne dhe te rikujtoj se Vetingu du te rrase brenda te majte dhe te djathte,mua me intereson LIGJI ku dhe K/ministri apo presidenti te dridhen para gjykates…kot lodhem dhe une…

     Reply to this comment
 9. olimpia February 15, 08:47

  Te gjitha keto qe shkruan i nderuar Mandili ne PD ,perfshi Lulin ,nuk i kupton askush…Eshte thjesht nje turme anarkodashiste tribale.Dhe mbreme me habit Rama ..e quajti Saliun komunist…Jo…Rama duhet te kuotoje se Saliu eshte fashist …komunistet ne te gjithe lindjen e lane pushtetin pa gjak….Berisha kerkon pushtet me gjak …ky eshte ndryshimi thelbesor…

  Reply to this comment
  • Sa shume budallej ka kjo toke February 15, 09:15

   Qe ta dish ti berisha e mori pushtetin e komuniste duke ja pshurrur bustin e envwrit vetem me protesta paqasore.
   Edhe pse nxorren tanket bastartet e kuq demokracia triumfoje edhe pse po vonon akoma sepse jane ne pushtet dhe tani bijte e bababallareve vrastare komunsist.
   Po ti siduket te japin ja 500 leke per dite sa te hash nje byrek dhe ben gjoja ketu..
   Kurse rama ska char kupton eshte drogaxhi lakuriq i lindur ne bllok. Rama thjeshte duhet te bej testin e droges.

   Reply to this comment
 10. Anisa berat February 15, 08:56

  Po mire se luli eshte shqiptar te pakten .
  U bere ti ore spiun grek te na besh moral ketu.
  Ne e dime qe ti je plehere e kuqe . Por lul basha eshte 1 miljon here me i mire si nipi spiro kolekes tend. Ka programin e partise merkel dhe ngjll shprese ke njerezit e menchur. Kurse e kunderta eshte qe edvini jot programin e kishte ke tepsia kazani droga .kriminelet.
  Te vij turp nga vetja qe merresh me opoziten. Me dukesh orgjinal si gazetar turk apo rus qe mbron regjimin.
  Po mos u merzit do sdo ti gazetar pjell e ndyre do vi dita qe do triufoje e mira para droges krimit dhe komunizmit.

  Reply to this comment
  • Gani USA February 15, 09:06

   Po po
   Shqiptar Luli
   Shqiptarngs Holanda
   Hajdut Shqiptaresh
   Po nisesh nga emri ortodoks per te quajtur nje shqiptar “grek” je ti qe po ben lojen e grekve dhe sllaveve per percarjen e shqiptareve.
   Artikulli i Mandilit, nje kryeveper e opinionistikes, bashke me Viktor Malajn dhe ate qe shkruan Redaksionalet e Dites jane maja e opinionistikes se sotme shqiptare, ata qe dalin neper TV e gazeta t tjera jane nxenes fillore perpara ktyre, nisur nga forca e fjales dhe argumentit

   Reply to this comment
  • Aliu nga Selenic February 15, 09:41

   Luli qenka me i mire se Spiro Koleka. Po Spiro Koleka te la 1 Milion vente pune more ditezi. Ndersqa
   Luli yte me Baban Berisha i shkatrruan 1 Milion vemnde pune dhe tre kater here e dogjen ter shqiperin.
   Luli spiun i UDB i cili e derko ne hage te gjith udheheqjen e luaftes se Kosoves dhe Berisha burgosi luftetare e UCK-se ndersa ti i ben te mira
   Keshtu ti Anisa Berat thua se ti nuk ke pare gje akoma se c`fare eshte bere ne shqiperi.
   Turep te keshe te krahasosh Sipo Koleken Hero me Kriminelet e Partise Demokratike.!

   Reply to this comment
   • intelektuali February 15, 15:29

    Spiro Koleka burgosi Kryeinxhinierin Bumci qe ndertonte Kombinatin Metalurgjik “Celiku i Partise” a e di perse ti o

    LIU FIRIFIU?

    Ja ta tregon intelektuali pse spiuni i Enverit, Spiro Koleka, vellai i Anetes se Edvin Droges burgosi dhenderin e tij, Kryeinxhinier Famoz i Partise qe ndertonte Kombinatin Metalurgjik ne Elbasan i frymezuar nga vendimet e Kongresit te Partise “Ta bejme Shqypnine nje Kopesht te Lulezuar me industri te rende me forcat tona”, pra kur Bumci i ngrate zbatonte ne teren mesimet e Partise per te hapur nje milion vende pune, gruaja e tij qe ishte goca e Spiro Kolekes pallohej me shoferin bukurosh te Bumcit dhe kur u kthye njehere ne shtepi me shpejt se zakonisht e gjeti gruan e ti me kembe perpjete ne krevatin bashkeshortor duke bere sex me sigurimsin bukurosh qe Partia ja kishte derguar si shofer shoqerues.

    CFARE NDODHI ME TEJ?

    Ajo qe pritej nga nje njeri me gjak shqyptari: Bumci e ndau me gjyq gocen e Spiros dhe kusheriren e Edvinit, por Pipi shkoi tek Enveri dhe i tha:

    ARMIKU I KLLASES ME TURPEROI GOCEN DHE BERI REZIL PARTINE!

    Enveri qe kur i flisje keq per Partine i dukej sikur doje t’i rrembeje pushtetin i tha:

    TA RASIM NE BURG TRADHETARIN QE NA TURPEROI PARTINE PER NJE PALO GJE!

    dhe:

    Bumci hengri burgun pse guxoi te ndaje gocen e Spiros kur e gjeti kembeperpjete duke bere sex me shoferin e tij dhe doli nga burgu bashke me intelektualin pas renies se Murit te Berlinit por i kishte hyre aq shume frika ne bark nga Spiro Koleka i Edvinit, saqe kur Saliu e beri Kryetar te Dhomes se Ndertuesve nuk pranoi duke thene:

    AMAN SE ME DERGON SPIRO KOLEKA EDI RAMEN DHE ME RAS PRAPE NE BURG SI ARMIKU I KLLASES!

    E shikon se nga e ka trasheguar Edi Rama pallen e tij nudo qe nuk i mjaftojne as 5 gra?

    O LIU FIRIFIU?

    Reply to this comment
 11. Gege Kosova February 15, 09:21

  E ka kapur tmerri,frika dhe pasiguria, dridhet e eprdridhet,qirret e bertet,d efrmon turinj dhe hap goje,shane e perbalt cdo vlere kombetare e shteterore shqiptare.vetem per te shpetuar nga ndeshkimi per krimet e lojlojshme q eka kryer ndaj popullit dhe shtetit shqiptar.SHQIPTARE KUJDES NGA ANORMALITETIT,KUJDES NGA PERBALTUESIT TUAJ.MOS JU BASHKONI SE KEQES,SHEMJTIS3E,KRIMIT DHE DENIMIT.SHQIPERIA E SHQIPTAREVET!.ATDHEU MBI TE GJITHA!

  Reply to this comment
 12. Nik Martini February 15, 09:21

  Shkrim mjeshteror i zotit Mandili dhe ne kohe! Lulzim Basha, perkunder Sali Berishes, kryeagjent kriminal u palimitshem, qe s’ka me pase agjent tjeter ne bote komoditet te tille si ai per te rrenuar nje shtet per 30 vjet duke marre madje edhe si shperblim nga populli turme i vet dhe edhe veteprofetizim, eshte deshtimi me spektakolar sllavo-serb, nje karikature e neveritshme, nje butafori diletante.

  Reply to this comment
 13. Opozitari February 15, 09:33

  Prefesor i nderuar!

  Te lumte mendja dhe pena!!! Shkrimit te paradisaditeve mbi gjendjen e aresimit ne vendin tone, i vute nje kaoak floriri me shkrimin e sotem!

  Me shume resoekt,

  nje lexues i vemendeshem

  Reply to this comment
 14. ETHEM February 15, 11:54

  TE LUMT J.MANDILI PER ANALIZEN NE D I T A,NDONSE KA KOHE QE SHENJESTREN E GOFITJRS E KA KTHYER MAJTAS,DUKE NA DETYRUAR TE HEQIM DORE PAKSA PREJ SAJ.
  -JU ME TE DREJTE BENI ANATOMIN E LULIT 7×7=42.POR LUL ZIU VETEM FIRMOS BORDEROT E PAGESAVE TE PD-STEVE.ATY KOMANDON SALIMOLLOSHEVIÇI I PRURE NGA TROPOJANI E.BIBERAJ DHE JAERSONI ME MIRATIMIN E RAMIZ ALISE EDHE KY SI SB AGJENT TE UDB.E PAS TYRE U EMRUA LULI PER VAZHDIMSINE E DESTABILIZIMIT TE VENDIT SA HERE QE PD KTHEHET NE OPOZITE.
  -PD NUK KA BERE KURRE ANALIZEN E HUMBJEVE,KU VETEM NE 1992 KA FITUARE.SE SB NUK NJEHE HUMBJE.
  .EDHE TASHME NE STATUTIN E PD NUK PRANOHET DORHEQJA NE RAST HUMBJE SI ANAKRONIKE NE DEMOKRACI.
  -NE PD DUHEJ BERE REFORMIMI PA SB,LB,F.NOKEN(EDHE KY AGJENT I UDB),E.PALOKEN,SALIANIN E VIDIOS EROTIKE,ELIBEUT-NIPIT TE ISA TOSKES QE VRAU MBI 200 BURRA NE MALLAKASTER,DRITAN BARDHIT QE NDIHMOJ BABALEN PER VIDIONSHPIFJEN SALISTE TE MINISTRIT XHAFA,ETJ.
  .DHE U HOQ NGA PD,M.BREGU,A.PATOZI,J.TOPALLI,ETJ,DHE KETO ME URDHER TE SALIUT.
  .DHE VET SALIU KA 28 VJET QE NUK LEVIZ NGA VENDI NDONSE NEN SUNDIMIN E TIJ JAN VRARE MBI 20 MIJ NJERZ,DUKE FILLUARE NGA 2 PRILLI 1991 SHKODER E DERI AZEM HAJDARI.DHE PIKAT ME TE ZEZA TE TIJ JANE:96,97,98 NE GRUSHTIN E SHTETIT DUKE THIRRUR PER GJAK EDHE ISH KM KOSOVAR BUJAR BUKOSHIN ME 400 MERCENAR SERBE.
  -PO E RISHKRUAJ SE SB NDJEK POLITIKEN E UDB ” PER TE MARR PUSHTETIN DUHET TE VRASESH 1,2,3 NJERZ NGA TE TUTE DHE FAIN TIA HEDHES KUNDERSHTARIT”,OSE VRIT NJE MYSLIMAN E HIDHJA FAIN TE KRISHTERIT.”! KESHTU U VEPRUA NE SHKODER-1991,TIRANE-1998,NE HEDHHEN NE ERE TE SHTYLLAVE ELEKTIKE,BISNESEVE,ETJ.
  .POR KY SKENAR MUND TE NDODHI EDHE NE 16.02.PSE:
  -SB KA DEKLARUAR SE ME RAMEN NUK FITOHEN ZGJEDHJET.DHE JO SE AI I VJEDH ZGJEDHJET,POR PO SHEF SE PD NUK FITON DOT ME ZGJEDHJE DUKE PATUR LILIN KRYETAR TE PD DHE QE AI VET PO E SHTYN NE AVENTURA TE RREZIKESHME.
  -DHE I GJITHE PROBLEMI QENDRON TE REFORMA NE DREJTESI,KUR SALIUT TASHME I DOLI NGA DUART DHE MUND TE GJYKOHEN TE GJITHE QE NGA VITI 1992.
  -DHE PD NUK KA AS VIZION,AS EKIP DHE AS IDE PER TE QEVERISUR.AJO TASHME KA NGELUR SI PESHKU NE ZALL PA LEKA,PASI LAZARATI I LEGJERUAR PREJ TYRE U PERMBYSE DHE PO U VJEN RADHA SEKUESTRIMIT TE MALLIT TE VJEDHUR NE 28 VITE.
  -POR KJO NESE DO TE BEHET DREJTESI KOPETENTE PA NDIKIM POLITIKE,QE NUK E BESOJ SE KUND TE NDODHI,PASI 90 % E PREK.R GJ.E KANE NGREN NJE LUGE ÇORBE TE PRISHUR NE KURSIN 6 MUJOR TE PLEPAVE KU I DERGOI SB PA MBARUAR 8 VJEÇAREN QE ME VON U BEN NE DIPLLOMA FALLCO NE UNIVERSITETET FANTAZME.
  -BEMAT E GJEMAT E SB NUK KAN TE SOSUR NDAJ LULI DUHET TE NGARKOHET ME NJE PESH AQ SA JA MBAN KURRIZI VET.FATKEQSIA QENDRON SE MJERANET E PD NUK PO E KUPTOJNE AKOMA SE KU U PIKON ÇATIA E SHQUPIT.
  -E NE KTO KUSHTE EDI RAMA DO FITOI GJITHMON,PASI ESHTE KM ME MIRE NE 28 VITE SIÇ E KA DEKLARUARE RILINDASI KOSOVAR REXHEP QOSE E PRESIDENTI YNE ME I MIRE ALFRED MOISIU.
  -GABIMI E . RAMES QENDRON TE REABILITIMI I M.FRASHRIT ME CEREMONI SHTETERORE,QE DERGOI SPIUNIN E SB VISHO LIKA NE N.A.T.O,TE RIDVAN BODES NE B.SH,..DHE QE NUK KA DERGUAR NE PREKURORI OSE GJYKATEN E H A G ES TE DOSJEVE TE KRIMIT TE BERISHVE QE NGA VITI 1992.

  Reply to this comment
 15. Vasili February 15, 12:04

  Kete here mor Mandili,i ke bere inteligjences tend nje inflacion te larte,duke e adresuar ate tek veshet e lulit,ne vend te ja adresoje ato kryevezirit shallvaras,qe me ata qe nuk degjojne dhe shkaterrojne duhet te perdorte prej kohesh dhunen e ligjit.
  Dhe duke mos perdorur kete e ka pesuar institucioni pushhtetar dhe shoqeria qe ka qene tere kohen i decentruar,ne punet e veta,nga bemat e bandave vicidolase-dhe cepanit,te toleruara, ne menyre kriminale nga ky kryevezir frikacak dhe fytyr ngjyrosur.
  Te gjithe e dine ate,qe luli,nuk ha fjale,se po hengri fjale do haje dhe gjyqet njeri mbas tjetrit,per vjedhje dhe vrasje.
  Dhe mjeshtri i intriges se kulles se erret,saliu,jo kot e beri bashkepjestare ne keto krime.Keshtu ai eshte i detyruar,qe me shume se saliun dhe skoten e tij,luli detyrohet te doje se pari lulin dhe familjen e vet dhe me cfardo mjeti ta mbaje vehten larg deres se burgut,qe tani sa vjen dhe me shume po i zhurmon..
  tung

  Reply to this comment
 16. Tavarishi lyl February 15, 12:11

  Shkrimi eshte shume i mire,por i veshtire per tu kuptuar e per me teper per tu vene ne jete nga Lyl Bashici,i UDB-se,sic shprehet edhe nje komentues me lart.Ai ka ngrene nje luge corbe te prishur dhe i ka thene mendjes ik pirdhu,pra nuk ka kohe dhe nuk mund te reflektoje e te beje ato qe duhet te beje nje opozitar normal i nje vendi demokratik.Ai di vetem c’i thote UDB-ja,Saliu si kryeagjent e kryekriminel dhe disa lavjerres qe ka mbledhur rreth vehtes.Dhe e fundit,ai e di se me vote nuk vjen as pas vdekjes ne pushtet,keshtuqe i ka dhene karar te beje vetem pislleqe e krime,se mbase ben ndonje lek e kap ndonje karrige.Dhe akoma s’na e ka treguar diplomen e avokatit,megjithese i behet thirrje vazhdimisht ta tregoje,pra as shkolle e as mut nuk ka perfunduar.Eshte vetem nje nihilist i thekur,nje hajdut i korruptuar dhe kriminel si Berisha.Presim qe SPAKU te merret njehere e mire me kete njeri pa personalitet e qesharak.

  Reply to this comment
 17. Jimi February 15, 12:51

  I nderuar autor! Jam plotesisht ne nje mendje me ty, vetem se kam njha dy verejtje te vogla!?
  Ti me te drejte ju referove disa sentencave Latine, ne menyre te tille qe ai te cilit ti ja adreson ti lexonte. Po kush ti lexonte, Nul Moka, Paloqja, Saliana, apo Grida Shqinka? Ti me te drejte i referohesh Virgjilit, apo Epikurit! Te lutem mos i permen me’, sepse ata shqipistat, kur ta lexojne, nese vertet dine te lexojne, do te cuditen dhe do te kujtojne se po i shan. Madje edhe do te thone: C’eshte ky torrollake!? Ndersa per Lulen, te lutem mos i ver faj. Ai edhe vete cuditet se si dreqin dallga vajti e perplasi ketu ku eshte sot. Ai edhe vete e kupton dhe cuiditet dhe me vete thote : Cudi me keta njerez qe me marrin mua seriozisht per “Lider”, une edhe kamerier hesapet gabim i kam bere.

  Reply to this comment
 18. intelektuali February 15, 13:19

  E KE NDARE POLITIKEN SHQYPTARE SI BERRTHAMEN E ATOMIT O FIZIKANTI KUANTIK, JORGO MANDILI

  Eshte e vertete kjo qe thua zotrote qe i thua Lul Bashes: “…je i detyruar për të mbijetuar në krye të një partie që po shërben si studio legale për të mbrojtur Familjen Berisha…”

  por:

  CFARE TE BEJME NE, KOKPALARET QE I BESUAM EDI RAMES DHE QE TANI PO HAME MUTIN E GRUAS SE TIJ, LINDES DHE KAKEN E BASHKIM ULAJT&LUKUNI?

  sepse:

  Eshte e vertete qe Lulzim Basha nuk ka te drejten morale te kryesoje protesten kunder nje DEMONI te lig enverist, sic eshte transformuar Edi Rama, sepse ai per vete eshte VAMPIR i keq enverist qe e hodhi LUCIFERRI i Partise se Punes, Sali Berisha ne krye te PD-se se dengjenuar plot me sigurimsa te Enverit me te gjitha mekatet qe mban ne kurriz qe i ke renditur bukur ne kete dacibao te gjate, plot me “uje te tepert”

  sepse:

  SALI BERISHA DHE LULZIM BASHA JANE ALIBIA ME E MIRE E EDI RAMES QE TE MOS LEVIZE NGA PUSHTETI,

  prandaj:

  Edi Rama i konsideron keta opozitare te PD-se si Kryengjelli Xhebrail apo si Meleku Pejgamberi qe i ka derguar Allahu per ta mbajtur ne pushtet prandaj edhe i “vret me pambuk” papushim me batutat e tij duke i meshuar teorise se Makiavletit:

  QENTE QE ME VOTUAN LE TE LEHIN, KARVANI ME LEKA TE ECE PERPARA

  prandaj:

  O Fizikanti kuantik, Jogro Mandili qe ke ndare medysh Politiken tone Kombetare si Berrthamen e Atomit ne neutrone enveriste si PS dhe elektrone komuniste si PD me ngarkesa te kunderta, por qe terrhiqen papushim me njeri tjeterin duke filluar nga premtimet per zerimin e taksave dhe tatimeve, nga arsimi dhe shendetesi falas, nga taksa progresive qe u marrin barkderrave pasurine dhe u a japin barktharreve pa breke ne bythe, njesoj si premtimet e leninit ne Smolni ne vitin 1918 ne fillim te Revolucionit te Tetorit, pra me gjithe keto ngarkesa berrthamore marksiste qe godasin papushim popullin tone fatkeq qe nga Koha e Qepes e Enverit kur hodhi Faren e Lige te Murtajes bolshevike ne trojet tona,

  CFARE TE BEJME NE, KOKPALARET QE I BESUAM EDI RAMES DHE QE TANI PO HAME MUTIN E GRUAS SE TIJ, LINDES DHE KAKEN E BASHKIM ULAJT&LUKUNI?

  O Fizikanti Kuantik, Jorgo Mandili qe na e ndave Politiken tone Kombetare si Berrthamen e Atomit dhe kerkon ne kete menyre te ndalosh shperrthimin e Bumjes Atomike te revoltes popullore kunder DEMONIT Edi Rama me 16 shkurt me argumenta enveriste:

  EDVINI ESHTE MUT, POR LULZIMI ESHTE KAKE

  Teori fataliste qe po te ishte kuptuar keshtu sic e trajton ti ne kete dacibao plot me “uje te tepert” sot Vatani do te ishte:

  I HELMUAR ANEKEND ME ARMET KIMIKE TE LLAHTARSHME TE ASADIT QE EDI RAMA I KISHTE LEJUAR TE DEPOZITOHESHIN NE SHQYPNI ME NJE MENDJELHETESI KRIMINALE TE PAPARE.

  Reply to this comment
 19. Bernd February 15, 14:47

  Do vije GOGOLI, XHAHILI, BAJRAKTARO-MESJETARI, Sale me ushtarin Luli!. DO vije degjenerimi, perversiteti i vlerave, mentaliteti barbar dhe kanunor i politikes se perjashtimit dhe hakmarrjes. Do vije mentaliteti i bingove, kafeneve, kioskave, malokerise, intolerances dhe konfliktit. DO vijne me pak fjale ata qe ishin ne 92-97, apo me mire llumi i tyre, ish-deputetet, ish-ministrat dhe ish-udheheqesit e shtetit te firmave piramidale, te zgjedhjeve te 96, te 5 km rruge, te hicit e te kotit. Te njetet njerez pa intelekt, koketrashe e injorante si Jemin Gjana me shoke. DO vije mallkimi i vertete per shqiperine, sic ishte mallkim per ne qeverisja e tyre qe na degjeneroi ne nje 97.

  Do vine ata qe do na fusin prape ne konflikte krahinore, dhe kulturore, ata qe e kishin nje here pushtetin dhe na e hapen gropen 7 pashe me te thelle se Hoxha. Ata qe flasin vetem per urrejtje, gjak, vrases, armiq etj etj. Ata qe mbeten funeraleve dhe varrim-zhvarrimeve sepse jane te paafte te paraqesin alternativa zhvillimi, plane ekonomike, apo ti adresohen problemeve me te medhaja te shqiptareve. Ata qe per 5 vjet dhe me 2 miliarde dollare ndihma, nuk arriten asgje, nuk kishin asnje sukses, asnje arritje, qe shtruan vetem 5 km rruge, dhe lejuan qe shqiptareve tu vidhen parate ne mes te dites nga ata qe keta opozitare sot i quanin dallendyshe te demokracise", qe rrahen, burgosen dhe persekutuan opoziten e atehershme ne menyren me barbare, qe rrahen gazetaret qe dogjen gazetat, qe na cuan ne arabi dhe na mbushen me terroriste arabe etj etj.

  Zoti na ruajt.

  Reply to this comment
 20. Mersin February 15, 14:50

  Jorgo paske njohuri dhe nivel intelektual te admirueshem, por nuk e shpeton dot Lulin. Ate mund ta shpetoje vetem Edi Rama. Besoj se ju e dini si dhe pse.

  Reply to this comment
 21. uskania February 15, 14:58

  Nje nga shkrimet me te thella qe kam lexuar.Urime Jorgo!

  Reply to this comment
 22. Zgalem February 15, 15:01

  Ky portret , qe ka realizuar Z. Mandili , per pseudo politikanin shqiptar , Lul Basha , eshte nje realitet i pa mohushem . Nuk e ka shkruar nje tjeter kaq realisht dhe kaq te dokumentuar . Kete portret besoj e ka lexuar dhe vete Luli . Ne se nuk e ka lexuar , duhet ta lexoi , sepse njef vetveten , qe eshte gjeja me e veshtire , ne bote .
  Luli ka hyre kaq keq ne rrugen e marrezise , sa qe krahasimi me Don Kishotet dhe personazhe te tjere , qe e krahason , Mandili , jane tejkaluar . Sot e ne te arthmen e afert , analistet dhe politologet , ketu dhe ne bote , ne vend qe te shkruajne , per politikane aventuriere , jane bere Don Kishote , Krispin etj . do te thone se jane bere “Lul Basha – shqiptar “. Ky njeri , eshte i percipte , pa pike orgjinaliteti dhe qe e ka besuar genjeshtren si ideollogji , qe do transferoi boten . Ne kete rrast do te mbetet proverbiale , thenia e Xhozepines , “ Luli genjen dhe kur thote sa eshte ora “ . karakteristikat e tjera , i ka artikuluar shkelqyshem z. Mandili .
  Pse arriti ne kete nivel degradimi , shqiptari Luli , qe Shqiperia eshte kujdesur e ka arsimuar ne Europe ? Luli , mund te mos kete qene i tille , por u be , sepse ndenji afer Berishes , e pranoi per usta , e imitoi ate dhe u kriminalizua ne karakter dhe ne veprimtarine politike . Fjala “me ben nder , te te bej nder “ , u be masive , kur Berisha mori pushtet . Cerekut te politikaneve , Berisha , u beri ndere : U dha poste te pa merituara , i la te lire te spekullonin , u dha pasuri nga pasuria e perbashket . Keta perfitus u kthyen ne kamikaze . E degjuat Sali Lushen , javen e pare : “Kush i prek Berishes , nje fije floku , dekllaroi ai , do te kaloi mbi trupat tone “ . Kete nuk e thote vetem S. Lushaj , indirekt e thone te tere ata , qe u pasuruan , ne vitet e pera dhe ne vazhdimesi te tranzicionit .
  Lulit , nga Berisha ju “Be nderi “ me i madh , qe mund te jete bere ne ket periudhe : U muarr per dore dhe u ngjit ne postin ministror dhe partiak , pa pasur as nje dite prove . Ne keto poste e vuri re , se po t’i qendroje besnik Berishes , mund te beje kariere dhe pasuri . Ne ket fron u kriminalizua , u pasurua dhe jeta ju duk shesh me lule . Si mund te jete origjinal ky njeri dhe si mund te beje nje pune me hair ? Ai eshte beniamin i nje krimineli , qe nuk ngopet me gjak shqiptari . Kete gje e ka provuar gjithe keto 4 dekada , qe ka ushtruar pushtet , perfshire dhe postin sekretar byroje .Gazeta “Dita “ dhe shtypi , i kane anlizuar hollesisht keto vepra kriminale , te pa degjuara kund . Luli dhe idhtaret e tjere , jane zgjatim i tentakulave kriminale te Berishes. Natyrisht i mungon dhe inteligjenca , sepse thote do marri pushtetin . Po me ke ? pyet populli dhe ky na tregon strazemiret dhe paloket , te tjeret i elimnoi , sepse ishin me inteligjente dhe me parktike se vete , Ky . Po votat ? Koha do ta tregoi , por votusi shqiptar , nuk ka gabuar kurre , edhe kur voti , per Saliun , sepse duhej te ndothte ndryshimi , qe kishte ndodhur me kohe ne Europe .
  Luli eshte i pa ndreqshem , sepse ka mbetur cirak besnik i Saliut dhe me sa duket , Ciraku po ja kalon ustait . Zgalem

  Reply to this comment
 23. intelektuali February 15, 15:31

  Spiro Koleka burgosi Kryeinxhinierin Bumci qe ndertonte Kombinatin Metalurgjik “Celiku i Partise” a e di perse ti o

  LIU FIRIFIU?

  Ja ta tregon intelektuali pse spiuni i Enverit, Spiro Koleka, vellai i Anetes se Edvin Droges burgosi dhenderin e tij, Kryeinxhinier Famoz i Partise qe ndertonte Kombinatin Metalurgjik ne Elbasan i frymezuar nga vendimet e Kongresit te Partise “Ta bejme Shqypnine nje Kopesht te Lulezuar me industri te rende me forcat tona”, pra kur Bumci i ngrate zbatonte ne teren mesimet e Partise per te hapur nje milion vende pune, gruaja e tij qe ishte goca e Spiro Kolekes pallohej me shoferin bukurosh te Bumcit dhe kur u kthye njehere ne shtepi me shpejt se zakonisht e gjeti gruan e ti me kembe perpjete ne krevatin bashkeshortor duke bere sex me sigurimsin bukurosh qe Partia ja kishte derguar si shofer shoqerues.

  CFARE NDODHI ME TEJ?

  Ajo qe pritej nga nje njeri me gjak shqyptari: Bumci e ndau me gjyq gocen e Spiros dhe kusheriren e Edvinit, por Pipi shkoi tek Enveri dhe i tha:

  ARMIKU I KLLASES ME TURPEROI GOCEN DHE BERI REZIL PARTINE!

  Enveri qe kur i flisje keq per Partine i dukej sikur doje t’i rrembeje pushtetin i tha:

  TA RASIM NE BURG TRADHETARIN QE NA TURPEROI PARTINE PER NJE PALO GJE!

  dhe:

  Bumci hengri burgun pse guxoi te ndaje gocen e Spiros kur e gjeti kembeperpjete duke bere sex me shoferin e tij dhe doli nga burgu bashke me intelektualin pas renies se Murit te Berlinit por i kishte hyre aq shume frika ne bark nga Spiro Koleka i Edvinit, saqe kur Saliu e beri Kryetar te Dhomes se Ndertuesve nuk pranoi duke thene:

  AMAN SE ME DERGON SPIRO KOLEKA EDI RAMEN DHE ME RAS PRAPE NE BURG SI ARMIKU I KLLASES!

  E shikon se nga e ka trasheguar Edi Rama pallen e tij nudo qe nuk i mjaftojne as 5 gra?

  O LIU FIRIFIU?

  Reply to this comment
 24. Lulzim Basha thuej qafen nga Politika ! Je nje kriminel me Kollare ! February 15, 15:34

  Lulzim Basha te qifte deri nonen je njeriu me i urryer , nuk piken e moralit te kerkosh pushtet je i degjeneruar me shume krime mbi ty rendojne 4 viktima ke lyer duart me gjakun e shqiptareve ! Nuk te beson njeri ! Thuej qafen nga politika !
  Kur ske pulen do hash Sorren ! Fjala e urte Popullore ! Edi Rama dhe administrata e tij mund te kete probleme mund te kete gjithe te keqijat ! Por eshte 1000 mije here me e mire se Luli dhe Monika, Berisha dhe Ilir Meta ! Jane keta qe i kane sjelle fatkeqsira ketij populli per 30 vjet ! Eshte e pamundur te vij nje jete normale dhe nje funksionim normal te shtetet per shqiptaret pasi eshte demtuar shume pikerisht nga keta qe duan te marrin pushtetin Luli dhe MONIKA ! Kur ske pulen ha Sorren ! Edi Ramen !
  Do te ishte nje renim akoma me i madh te vij PD dhe LSI ne pushtet !
  Duhet te lindet nje NNJERI nje Parti tjeter, nese ka ! Qe te rrezohet Edi Rama ! Deri sa nuk ka Me mire me Edi Ramen !
  Shqiperia do te clirohet kur kompletohet plani i Amerikes dhe Europes per vendosjen e nje DREJTESI TE RE !
  Shqiptaret duhet te mbeshteten tek Amerika dhe Europa ! Jo tek PD -LSI ! Keto dy parti duhen shkrihen ! Jne te mbushur me hajdute vjedhes, kriminel te paafte mashtrues, ordiner sa ska ku te vej !
  Te gjitha PATITE jane pa nje moral jane te krimbur nga krimi, dhe korrupsioni !
  Nuk kane baze morale te ushtrojne detyren por nga dy te keqija shqiptaret duhet te zgjedhin te keqen me te vogel !

  Reply to this comment
 25. N. February 15, 15:34

  Më do per mashkull
  A më do për burrë
  Unë ta ngul
  E s’ta heq kurrë!…

  Ti luaje bithën
  Si ke dëshirë
  Se ashtu
  Te lëroj mirë…

  Reply to this comment
 26. **** February 16, 19:52

  Ecce iterum per N.Vjosen dhe Aliun e Pelivanit
  ua paska shtuar diten mandili

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim