Edhe Erdogan kundër Handke: Dhënia e Nobelit një racisti, shpërblim për shkeljen e të drejtave

December 10, 2019 13:22

Edhe Erdogan kundër Handke: Dhënia e Nobelit një racisti, shpërblim për shkeljen e të drejtave

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan dënoi dhënien e çmimit Nobel për Letërsisë për shkrimtarin Peter Handke, i njohur si mbështetës i politikave të ish-udhëheqësit serb Slobodan Milosheviç, i gjykuar për krime lufte.

“Dhënia e çmimit Nobel në Letërsi një personi racist nuk do të thotë asgjë tjetër përveç se shpërblim për shkeljen e të drejtave të njeriut”, tha Erdogan në një mesazh me rastin e Ditës për të Drejtat e Njeriut.

Handke njihet si një admirues i madh i Milosheviçit, i cili vdiq në vitin 2006 në gjykatën ndërkombëtare në Hagë teksa po gjykohej për krime lufte dhe gjenocid.

“Ngrihuni në këmbë nëse i mbështesni serbët”, kishte shkruar Handke gjatë luftës në Kosovë në vitet 1998-1999.

Ai po ashtu është mohues e gjenocidit serb gjatë luftës së Bosnjës.

Handke gjithashtu kishte vizituar Milosheviçin në burg dhe ishte përpjekur të dëshmonte në favor të tij.

Me fitimin e çmimit Nobel, Handke do të marrë 952 000 dollarë, një medalje dhe një diplomë.

j.l./ dita

December 10, 2019 13:22
Komento

2 Komente

 1. ARNAUTO-OSMAN December 10, 13:26

  Pa Osmani nuk ka ARNAUTI.
  Pa ARNAUT nuk ka Osmani.

  Reply to this comment
 2. Arben December 10, 14:51

  Amin o Sulltan.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim