Edhe frymën jepe, po mandatin mos!

Arben Duka March 5, 2016 16:03

Edhe frymën jepe, po mandatin mos!

E mbuloi zia,
qytetin dhe fshatin,
se xhaxha Saliu,
mund të lërë mandatin!

Më shumë nga të gjithë,
jam mërzitur unë,
se ikja e Salës,
do më prishte punë!

Do më prishte punë,
në vargjet e mia,
se të tillë mostër,
s’nxjerr më Shqipëria!

Ndaj dhe po i lutem,
plakut karagjos,
kapur nga ky ankth,
i them mos e mos!

Pi ndonjë ilaç,
të frenosh inatin,
ndale këtë gjëmë,
mos e jep mandatin!

Tani në finish,
mos u dorëzo,
edhe shpirtin jepe,
po mandatin jo!

Dhe pse çdo të Enjte,
Kuvendin baltos,
neve prapë të duam,
se je karagjos!

Edhe pse pëllet,
tamam si magjar,
dhe i kthen seancat,
në një Al Pazar!

Mos e lër mandatin,
o shoku Berishë,
se pa ty-Kuvendi,
do kthehet në kishë!

Mbrapa teje-paqja,
mund të mbretërojë,
por ama-PD-ja,
do mbetet pa gojë!

Ktheji në shaka,
fjalët që ke thënë,
se s’mund ta durojmë,
gjithë këtë gjëmë!

Le ta kemi jetën,
zi edhe më zi,
po ajo s’vlen fare,
kur s’ka xha Sali!

Kur s’ka xha Sali,
që na ulëret,
një Feniks që lindi,
nga hiri i vet!

Mos u tremb-o popull,
se s’është e vërtet’,
Sala pa të Enjten,
si bomba pëlcet!

Si bomba pëlcet,
nëse s’do të zbrazet,
unë që e njoh mirë,
ja kuptoj dhe nazet!

Nuk jepet kollaj,
biri i katundit,
në pod do ta japi,
dhe frymën e fundit!

Ndaj dhe kundërshtarët,
të mos mbajnë shpresë,
se në ballë të luftës,
Sala do të vdesë!

Në një zi për Salën,
nuk do kalojë vendi,
se as dhe me vinç,
s’shkulet nga Kuvendi!

Atë mandat kurrë,
nuk do ta dorëzojë,
se atë e ka,
edhe si mburojë!

Ndaj ju them-mos kini,
për të shpresa koti,
aty do të jetë,
sa ta heqë Zoti!

Arben Duka March 5, 2016 16:03
Komento

14 Komente

 1. demo March 5, 16:18

  Ky shkelqen kur ka objektiv Saliun! Saliu eshte bere si ajo kafsha e tmerrshme,qe ka rene ne grope te gelqeres dhe nuk del dot.Le te rrije aty gjersa te ngordhe!

  Reply to this comment
 2. Aqifi March 5, 17:09

  E ke thene vete me keto bejtet e tua o Duke e nuk kam se cfar ti shoj ketyre “vargjeve poetike” te bukura.
  Thjeshte po te qaj hallin se ashtu si Meroja, po doli ne pension “Saliu”, mos humbasim nje poet te madh si ty.
  Pa hidhi syte se mos gjen ndonje “Sali” tjeter me te gjate, se ai ka materiale te bolleshme per bejtexhite.-

  Reply to this comment
 3. BLACK SWAN March 5, 17:41

  hem , ju ka rene zia ,po ju ngordh partia
  Sala me mandat pa mandat ,jua tregon mire arat juve
  aaaaa,ate qe e ka e ka …
  te kam thene une ,ju ne pushtet te prishni pune ,pa pushtet te hani menune ….

  Blushin , e rrahen Bibilushin e gjore , Qazua me rafte pika ,Sejdini qe nga koha e Tosit ,aty ka ngele
  cme degjuan veshet mor shoke ,ishte nevrikarur dhendri i Qazos , se i paska ber liber per gruan ….
  aman ,ma tregoni librin se une nuk e lexoj Benin ,qysh kur lexova Bashkimin per Mehmutin ,thashe “e mo varjua ketyre ,njeri tjetrin do hane ,dhe gjithe grate si grate e tyre i kane
  vershellejne rrofte partia dhe pse buk su ka femija
  kaq thashe une , merru pak me partine tende ,
  me Salen pa Salen ,filloni dorzimet , me vjen per te qare ,1 mil kokepalare …lere lere
  parrulla [amerikane ] eshte
  RRofte Sala ,Rrrofte LULI
  per juve
  TU RROJE RAMA QE JUA NGULI !

  Reply to this comment
  • intelektuallesha... March 5, 20:23

   Te paret e Rames,
   (Sot,Rame shpresa!)
   Ta kane futur ty,
   Qe nga, ’45.a…

   75. vite.
   zonje e kini brenda!
   edhe me s’iu del ,
   Jeni thare nga rrenja!…

   Po afrojne zgjedhjet
   Rama fiton paster!
   C’do me thuash neser
   Black,moj buze plasur?!

   Jo vec Amerika
   Dhe Evropa tere,
   U’a ka me te futur
   Ty dhe tendes, sere…

   Nejse,dilem prap
   moj zonja asgane
   Sa gati t’a kam
   dhe tjetren comage!…

   Reply to this comment
   • BLACK SWAN March 5, 22:36

    te parat e Rames ,se kane qene fis qe kakarisnin grate ,kane qene ne oborrin e Zogut ,dhe ai ka qene burre i mire …i donte grate shume …ca me shume konkubinat ….
    Rama mund tia kete futur te jatit ,se di si doli me vendim gjykata ,ja gjeti atesine te birit apo jo
    mund tua fusi dhe atyre freshisteve qe edukon sera jote nen shembullin e organizates se partise ,
    po me ne laj gojen ti ,se as si dordolec nuk na duheni
    ne kemi qene armiq or Shqipe ,nuk na donte njeri,po grate tuaja i keni mbajtur mire ,te gjitha te partise ishin
    neser the ?
    do te shikoj , si te pashe ne 2013 …u desh Prenga RRoku e Frroku , kane qene buuuuuura te mire ,nga tutor te vajzave tuaja i futet ne parlament
    po jua thote Blushi ,armikuuuuuu ,nuk kuptoj pse nuk jepni pushkatim per ate ….ju nxori bojen ,ju ka marre uje baruti ….ju duhet 21 janari per partine tuaj tani
    u deshen dhe ngjalat ,
    “Edi Rama ,kjo funderrine e pashembullt imorale,fitore mbi fashistet ,fitore mbi spiunet ” …..
    e di vete vazhdimin ti
    Europa deren do jua hape ,kur te deklaroni kriminele baballaret tuaj , jo vetem per gjyqet e atesive …..
    Amerika po e shikon vete ti , perdite po qan Stefani se nga zyra e EDverit vetem shoku Ruqi ka ngele si relike

    he he ,mos me bej gati ndonje “poezi” tjeter
    per nder te Kristaqit , une nga juve vdes nga frrrrrika
    ja si Saliu , e shikon sa rruhet nga juve ?!

    Reply to this comment
  • shqip March 6, 01:49

   E dashur Love Black1

   Kur thash,te paret e Rames,
   S’e pac fjalen Per Kristaqin!
   Se dhe fundja s’na kercet
   Pse s’e do, ti me Helaqin…

   Cpifni njerz te peshtirosur…
   se keshtu lini dhe nam!
   Por,skulptori i persosur
   Ish dhe mbet,artiste me fame!…

   Kur thash, te paret e Rames
   Jane keta,te majtet sot.
   Kane 75. vite
   Qe po u pjerdhin mbi koke.

   Te thash dhe ketu do jemi
   Nuk u lem’ te beni hapa!
   Se na jemi bicim demi…
   Kercejm’ e nuk bejme prapa.!

   Kaq,dhe bujrem se te pres
   Jam i malluar qyqari..
   Ne vjen me gozhd’ perona
   Do te vi me gozhde trari…

   Reply to this comment
 4. koli March 5, 17:54

  Arben Duka je Pasuri Kombetare,…….Pena jote qetson shpirtra dhe kthjellon mendje te pa stervitura dhe ju ben thirrje ta shohin realitetin ne sy e te mos i besojne te pabesueshmes, sidomos errsires, regresit, atavizmit, por te shikojne para…………….Ata qe nuk e duan ,duan ta demoralizojne duke i therritur “bejtexhi”.Por ai eshte aq i madh ne profesionin e tije sa ilevron me shume sukses te gjitha rrymat e krijimtarise letrare qe nga pozia,proza, eseja(te cdo lloji) tregimi ,novela,romani dhre bejte e tekste kengesh te nje niveli saqe nja pesedhjete a me shume prej tyre jane fituese ne sa e sa festivale ne Rtv.

  Reply to this comment
 5. REZI March 5, 18:51

  Sa për Arben Dukën mos u mërzit o Aqif! Ai ka prodhuar vargje dhe prodhon vargje edhe kur asnjeri s’e njihte dhe s’do ta njohë Saliun. E vecanta me këto vargje është se na jep shpresë dhe argumenta se pse Shqipëria nuk e meriton një si Sali Berisha, që do e ndjekë mallkimi i popullit në breza…Pastaj koha nxorri një poet të tillë si Arben Duka, por Arbeni s’është i vetmi…po të lexosh vargjet e Shefqet Musarait, Dritëro Agollit e shumë të tjerë, Arben Duka është vazhdim i gurrës së ligjërimit popullor, do apo s’do ti Aqif e shumë të tjerë. TË LUMTË PENA ARBEN DUKA, mos shterroftë burimi i frymëzimit poet, sigurisht që Sala nuk është burim frymëzimi por një vemje që po qelb Shqipërinë.

  Reply to this comment
 6. N. March 5, 19:32

  Ai nuk eshte Sali Berisha
  Ai nuk eshte vetem Sali Bisha,
  Ai nuk eshte vetem Sali Baca i Krimit,
  Ai nuk eshte vetem Sali Hajduti,
  Ai nuk eshte vetem Sali Tritoli,
  Ai eshte Kanceri i vertete i Shqiperisë…
  Ai quhet Sali S H E R R I …!
  Dhe kete tipar te tij e njeh me se miri Poeti Arben Duka!
  Konfliktual, sherrxhi, shpifes, mashtrus , genjeshtar mitoman, sa nuk ja gjen dot shokun per ta krahasuar…
  Shume bukur e ke evidentuar Poeti, kete tipar thelbesor te Sali Sherrit…
  Pa sherr, Saliu mund te mendohet vetem i vdekur…
  Sali Sherri eshte Mallkimi i Shqiperise.
  Sali Sherri nuk e lejon Shqiperine te ndertohet…
  Sali Sherri nuk merr dot fryme pa sherr…

  Reply to this comment
 7. spata March 5, 23:09

  Mos tju duket cudi por te shqetsohemi se ka shume qe nuk duan te na largohet i Madhi i te Medhenjve te kohrave shqiptare .Pa lexuar keto nje mik ,sipatizante i Saliut me thot .Degjo po iku Saliu nga skena politike Shqiperia perfundon si Siria .Ore je ne metro ti i thash. Degjo ngrinte zerin .Ai nuk do lere gure pa levizur ne Evrope dhe Amerike e do na sjelli luften civile .Jo more i uruar mos u alarmo per te .Shqiptaret e pane ne 97 dhe ska me qe miu te kaloje prap nen mustaqet tona .
  Ndoshta miku im ka te drejte se stilin salirjan Rama akoma nuk po na i heq ne funksjonimin e shtetit ligjor. Rreth Saliut jane mbeshtjelle ish kondrabandistet ,trafikantet ,hajdutet ,te shkarkuarit ,krahinoret ,te pasuruarit nga favoret e tij ,paguesit e energjise elektrike ,ata qe ngelen pa shtepi nga prishjet si dhe shume te tjere qe do shtohen nga faturat e ujte te pishem .Te gjithe keta perbejne kortezhin me kostume te zinje e shami qe mbajne lotet per Saliun .
  Ja kjo eshte cudia shqiptare .Ankohemi per 150 deputet dhe leme pa vlersuar gjithe keta qe permenda me larte .E qetsova dhe mikun tim duke i thene se Saliun, deri sa ti bien efendemet, do e kemi ne krye te partise se tij .Nuk e le mandatin dhe as per te vdekur ,sic duan keta te kuqte ,nuk bene vaki

  Reply to this comment
 8. Po March 6, 09:19

  Jo,Sal-uk-ari,mos e lere mandatin,
  se te duan djajte,ta shtojne takatin,
  qe te perdoresh plumbin e kerbaçin,
  e te vesh pasuri me vjazen e djalin,
  te besh poshtersi sabah e aksham,
  e te brohorasin markuk e blackswan

  Reply to this comment
 9. burrelsi nga gurra March 7, 21:50

  Kur Te besh bejte per kete drogaxhiun qe esht ne qeveri atehere do kesh vlere.se nuk I bihet perhere me nje vend siç i bjen ti zotrote,për mua je një sahanlëpirs klysh komunistësh që në llojin tënd i shërben ndërvite kësaj rrace të pështirë.

  Reply to this comment
 10. Ti March 9, 08:55

  Black swan e ke ngrene gjilperen
  se per xha-saliun e mbake te teren.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*