Tjetër PPP, projektligji: Edhe furnizimi me ujë t’i kalojë privatit

October 31, 2019 08:32

Tjetër PPP, projektligji: Edhe furnizimi me ujë t’i kalojë privatit

Qeveria ka gati një projektligj që ndryshon në themel mënyrën sesi funksionon sot sektori i furnizimit me ujë.

Neni që bie menjëherë në sy te ndryshimet përfshin kalimin e tij me koncesion apo siç quhen partneritet publik privat.

Neni 25 i projektligjit “Për sektorin e furnizmit me ujë dhe largimin, grumbullimin e trajtimin e ujrave të ndotura urbane” parashikon:

“ Dhënia me koncesion apo me një marrëveshje të partneritit publik-privat e shërbimeve të furnizimit me ujë të pijshëm, grumbullimit, largimit dhe trajtimit të ujërave të ndotura bëhet në përputhje me ligjin për koncesionet dhe partneritetin publik-privat dhe aktet nënligjore që përcaktojnë kërkesat dhe procedurat përkatës”.

Referuar relacionit, Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë që është edhe pergjegjësja për hartimin nënvizon se ky  projekt-ligj “sjell një përqasje të re për rritjen e performancës së sektorit, si në drejtim të qëndrueshmerisë financiare ashtu edhe në rritjen e cilësisë së shërbimeve ndaj konsumatoreve”.

Rritja e çmimit të ujit

Ne janar të vitit 2018, në Tiranë, çmimi i ujit të pishëm u rrit 65 lekë/m3 nga 45 lekë për m3, që ishte më parë, ose 44% më i shtrenjtë.

Si rrjedhojë, Ndërmarrja e Ujësjellësit të Tiranës rezultoi me fitim 1.2 miliardë lekë (para taksave) ose rreth 10 milionë euro gjatë vitit 2018, nga 4.3 milionë euro vitin e mëparshëm, me më shumë se dyfishim.

Sipas të dhënave zyrtare të kompanisë të raportuara në bilanc për vitin 2018 të ardhurat në total janë 4,5 miliardë lekë me një rritje 38 % në raport me vitin 2017, që ka ardhur kryesisht si rrjedhojë e shtrenjtimit të tarifave të ujit.

Norma e fitimit para taksave është 27%.

Në anën tjetër, sipas raporti të drejtimit të brendshëm, investimet totale në 2018-n ishin 1.8 miliardë lekë, nga 3.4 miliardë lekë të planifikuara, ose 54% më pak.

Enti Rregullator i Ujit thotë se në vitin 2018 tendenca e çmimeve të ujit në vend ka qenë rritëse, për shkak të performancës së dobët të ujësjellësve.

Ndërkohë, Enti Rregullatori i Ujit, në raportin e tij vjetor pohon se ujësjellësat në vend kanë hapësira për rritje çmimesh.

“ERRU përdor si kriter për përballueshmërinë e pagesës së faturës së shërbimeve Ujësjellës-Kanalizimeve, në nivelin prej 5 për qind të të ardhurave (shpenzimeve) mesatare mujore të një njësie ekonomike familjare, informacion që e përllogarit dhe e publikon INSTAT në “Anketën e Buxhetit të familjes viti 2017″, për të gjitha qarqet e Republikës së Shqipërisë. Këto vlera tregojnë se ka ende hapësirë në drejtim të aftësisë paguese për të përballuar rritjen e tarifave”, sipas raportit.

Rreth tre vjet më parë, Bashkia e Tiranës bëri të ditur se  kishte pasur “disa oferta nga kompani serioze”.

j.l./ dita

October 31, 2019 08:32
Komento

15 Komente

 1. specialisti October 31, 08:47

  Vetem uji nuk duhet te jepet me koncesion.
  E provoi qeveria, ne vitet 2000, duke dhene me koncesion ujesjellein e Elbasanit dhe deshtoi.
  Drita e uje, jo me koncesion.
  Nuk jemi gati si popull te perballojme strategji te tilla.
  PAS 10 VJETESH, PO

  Reply to this comment
  • mirel October 31, 12:29

   Asnje popull nuk eshte gati ta japi ujin me koncesion.
   U provua dhe ne Londer dhe ishte nhe katastrofe e vertete.
   Kjo synohet te arrihet ne vendet e bites se trete ku njerezit nuk e kane idene e te drejtave civile.
   Ky eshte skllaverimi faktik i popullsise.

   Reply to this comment
   • Dulla October 31, 12:51

    Crendesi ka kur qeveria nuk ka bythe te manaxhoje asgje ne kete vend te mallkuar ?
    Si koncensionari si qeveria nje mut jane, nuk bejne pune, vetem duan te vjelin sa me shume

    Reply to this comment
 2. tanguli October 31, 09:57

  Ka ardhur koha qe ketyre plerave tu fusim ndonje presh ne bythe perseri. Na moren erzin.
  Mire e kishte nano, te na marri ndonje shtet ne patronazh e te bihem rehat. Me mire te na marri ndonje shtet me koncesion nja 100 vjet si HonKongu njehere e njekohe, sesa keta plerat qe po e lene copa copa pasurine shqiptare dhe ne brenda me koncesion te disa plera qe shikojne vetem lekun.

  Reply to this comment
 3. Standard October 31, 11:10

  Uji duhej dhene kohe me par me Koncesion!

  Tani i ka ardhur radha te jepet Ajri me Konçesion…..

  Se ndryshe nuk vini mënd ndryshe Ju popull i pabindur!

  Reply to this comment
 4. Kazan October 31, 12:28

  Ky quhet nje pushtim me letra, sic beri Ahmet Zogu me Italine qe ja dha me koncension Shqiperine (PPP-te moderne te sotshme). Aeroporti , nafta , tani uji dhe neser mbase dhe energjia elektrike jane ne dore te Kinezve. Une nuk e di si mund ta quaj ndryshe pervec se nje pushtim ekonomik pa kushte . Ta japim dhe Kryeministrin me koncesion ne Kine mbase shpenzon me pak se ky piktori jone injorant ne ekonomi , qe e vetjma arritje qe beri eshte qe pronat nga me dy pronare qe i la Saliu ky i beri me 4 pronare. Ku i dihet mbase shtepia ime ka dhe nje kinez pronar dhe une nuk e di , cudira te tilla po ndodhin cdo dite ne kete vend me politikan bastard dhe popull dele qe nuk ngre zerin te kerkoje te drejtat e tyre minimale. Si mund te menaxhohet uji kur ne te punesohen militant partishe te dy paleve dhe ka nga ata qe nuk e dine me cfare pune merren vetem e dine qe jane drejtori i drejtorit te drejtorit te punonjesve . Prandaj mos eshte me mire te punesohen njerezit specialist ne keto ndermarrje dhe te miremenaxhohen nga pushteti se sa te monopolizohen nga kinezet dhe te tallin menderen sa here ju teket tyre te ngrejne cmimin e ujit. Varja ishalla me dell llotaria amerikane se ky vend nuk behet me .

  Reply to this comment
 5. mirel October 31, 12:33

  Miresvini ne Mesjete! Xhelepi i Sulltanit tani do i paguhet Ranutit dhe bajgave qe i rrine pas bythe.
  E pane qe kur kapen me 40 milione te vjedhura ne duar populli nuk e ka per gje, dhe hajt thane, ti biem me top e me tank..

  Reply to this comment
 6. I Xhindosuri October 31, 12:34

  Jepni edhe Postet e Qeverrise me koncesion. Kryeministri i pari !!!
  Nqs cdo gje jepet me koncension do te thote qe nuk dini si te qeverrisni ato qe keni. Atehere perse na duhet qeverria. Paguheni qe te gjeni kasape private qe te na rrjepin???
  Mire ja beni ketij populli dele !
  Hajde qerrohuni te tere , zuzare, hajdute, pushta, baxhella.
  E tha mire Ai : Ah qe skam nje Grusht te madh……………………..ketij populli dele ti bie nje here

  Reply to this comment
 7. Lili October 31, 13:23

  Jam e sigurt se cdo Kryeminister me koncesion do kete rezultate ma te mira se ky idioti i balkanit!

  Reply to this comment
 8. TT October 31, 13:59

  Ore ti fut edhe une nje PPP,Pordhe Pa Pagese se ky neser nuk do na lejoje as te Pjerdhim me.

  Reply to this comment
 9. A October 31, 17:13

  Ne lidhje me shfrytezimin e ujit per ujra te pishem, SHQIPERIA eshte nder PESE VENDET ne Evropi qe kane burime me sasi te konsiderueshme ujrash.
  Vendi i PARE per UJRA ne Evropi eshte NORVEGJIA, ne Vendin e DYTE eshte shteti qe quhet ALBANIA, kurse Vendi i PESTE eshte SLLOVENIA.
  Per shumicen e ujrave qe ka SLLOVENIA, Qeveria SLLOVENE i propozoj Parlamentit SLLOVEN qe UJI i PIJSHEM per FAMILJARET te jepet PA PAGESE, gratis, falas.
  Kurse tek ne qe jemi Vendi i DYTE ne Evropi per ujra, ne na rritet çmimi per dite dhe pernate dhe perseri pushtetaret, qeveritaret tane ne kete moment me ne krye zhgarravinen, psikopatin EDI debil RAMA mendon perseri si t’ja fus shqiptareve me ane e 3P=PPP=PARTNER, PRIVAT, PUBLIK.
  Prandaj ky hajdut, langaraq duhet te shkarkohet sa me pare, te arrestohet dhe ti jepet ligjit si i PAPERGJEGJSHEM, i PANDERGJEGJSHEM.
  Ky timonier qe nuk din se çfare eshte TIMONI i DREJTIMIT, thote se autobuzin me pasagjer, me popull, e drejtoj pa e kapur timonin me dore.
  Keshtu duke shikuar per dite + nate non stop aksidente automobilistike, pa frike dhe pa problem kjo shoqeri shqiptare do te kete nje aksident te rende duke u rrezuar dhe rene ne HUMNERE, ne GREMINE.
  Kurse palo SHOFERI ED DROGA, do te hapi deren dhe do te iki nga autobuzi.
  Keshtu te DASHUR MILITANT te RILINDJES se PS-se. TUNG.

  Reply to this comment
 10. Gzim Kulufi October 31, 17:24

  Arritje e madhe! Privati tani do t’ua fuse sa te doje klientit te tij dhe ky do te mbetet dyerve te gjykatave per gjithe jeten! E kuptuat te rin e te reja! Futjuni juridikut se do te keni pune deri ne fyt e do ngopeni me leke. Ky esht vetem fillimi! prisni, se ka dhe me!

  Reply to this comment
 11. demo November 1, 09:15

  Mbajeni,se ka dale nga binjaret,
  Eshte ne IKJE.Po len prapa toke te dhjegur.
  Eshte si Berisha ne veren e 2013 kur krijoi 6000 firma kineze per te xhvatur buxhetin.
  Eshte si Aleati Shpetim Idrizi kur zbrazi thaset me oriz e me fasule te rezervave te shtetit..
  Eshte edhe 2 vjet ne perfundim te mandatit.Pas 2 vjetesh ketu do te behet Siri-Iraq,por kete Lyderin nuk po e shpallin ne kerkim si Al Bagdatin.

  Reply to this comment
 12. Ndaleni të marrosurin që edhe pikën e ujit do ta kthej në para për të mbushur thesin e tij të kusarisë! November 1, 13:45

  Konçesionari ujrave të Shqipërisë gjithmon është Edi Rama si në të gjithë konçesionet e tjera. Edhe në këtë konçension ai do të ketë të ketë si mashë ndonjë sportelist përfaqsues i ndonjë kompanie të fuqishme si ajo amerikane e unazës së madhe, por tani të gjitha bëhen me ligj aprovuar nga rrotat që dalin në monitorin e parlamentit kur kusari kryeministër shtyp mausin e kompjuterit , mausin e nerum Gramoz Ruci.Dhe me ligj shqipëtarët gotën e ujit që vjen nga qielli do ta paguajnë sa frëngu pulën dhe do të maten mirë kur të pinë një gotë uji dhe kur ti hedhin një grusht uj syve. Përfundimisht, me këtë konçesion, ujrat e Shqipërisë do të bëhen me pronar dhe ky është Alibaba me poture, kusari i marrosur Edi Rama. Do të rilind legjenda e kuçedrës që hante njerëzit që vinin për të mbushur ujë tek burimi por në këtë rast me permasa jo mitologjike por me permasa biblike. Mos vallë po aludojnë që të rilind ndonjë Kadmus që do të vras kuçedrën dhe njerëzit të mbushin ujë lirisht, pa frikë? Vërtet do të guxoj Alibaba të bëhet kuçedra e legjendës? Vërtet nuk ndalet në ligësitë e tij ndaj popullit fukara ky kusar përbindësh? Njerëz, ndaleni këtë monstër që edhe pikën e ujit do ta kthej në para për të mbushur thesin e tij të pangopur të kusarisë!

  Reply to this comment
 13. Të marrët ja kalojnë edhe personazheve përbindsha të fantashkencës kur bëhen kryeministra. November 2, 21:08

  “Shitësi i ajrit” është një roman fantastiko- shkencor i shkrimtarit rus Aleksandër Bjelajev. Personazhi kryesor ndërtoj në Siberi një impiant që nguroste ajrin e atmosferës me synim që kur të fillonte në botë asfiksia nga mungesa e ajrit të thithur nga impianti i tij, ai do tua shiste njerzimit ajrin e depozituar në depot e impiantit të tij duke u bër njeriu më i pasur në botë. Shkencëtarin mostër në fantazin e Bjelajevit e kemi në realitet në vëndin tonë dhe ky është Edi Rama, veçse ky monstra ynë do të bëhet jo “shitsi i ajrit” por “shitsi i ujit”. Impianti i shpikur në këtë rast është konçensioni me anën e të cilit ai Edi Rama do të bëhet pronar i ujit të pijshëm të Shqipërisë, natyrisht me ligj nga kuvëndi. Mbasi të bëhet pronar monstra jonë do të kthehet në “shitsin e ujit” dhe do të ver miljardat si kolegu i tij përbindshi “shitësi i ajrit” . Prandaj u jap të drejtë atyre që komentojnë duke aluduar për “konçensionin e ajrit” të kryeministrit. Mos u habitni, të marrët ja kalojnë edhe personazheve përbindësh të fanta shkencës kur bëhen kryeministra. Të një natyre janë, si konçensioni i ujit dhe ai ajrit sikurse janë të një natyre, “shitësi i ujit” Edi Rama me përbindshin “shitës të ajrit” të autorit rus. Janë binjakë, ndryshimi është se “shitësi i ujit” është real dhe po pregatitet që të na xhvas vërtet miljardat ne fukarenjëve në këmbim të ujit të shitur, ndërsa “shitësi i ajrit” është fantashkencë.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim