Edhe kancelari jep dorëheqjen, Austria drejt zgjedhjeve të parakohshme

May 18, 2019 21:08

Edhe kancelari jep dorëheqjen, Austria drejt zgjedhjeve të parakohshme

Pas skandalit me publikimin e videos, ku zëvendës-kancelari austriak, Heinz-Christian Strache, tregohet i gatshëm që t’i japë një oligarkeje ruse mbështetje për tendera publikë, në rast se FPÖ do të ishte pjesë e qeverisë pas zgjedhjeve, kjo në këmbim të mbështetjes financiare, ka ardhur edhe dorëheqja e kancelarit austriak, Sebastian Kurz.

Ky i fundit, është shprehur se vendi do të shkojë në zgjedhje të parakohshme.

Unë nuk erdha ne pushtet për karrigen time. As për të përmbushur një ego. Erdha për te dhëne ndihmësen për Austrinë por, unë nuk mund të qëndroj në pushtet në këtë situatë prandaj, sot jap dorëheqjen dhe thërrasë zgjedhje të parakohshme”, është shprehur Kurz.

Videoja u publikua mbrëmjen e së premtes nga dy mediat kryesore fqinje të Gjermanisë, Der Spiegel dhe gazeta Sueddeutsche Zeitung, duke treguar një takim në Ibiza midis Strache, një zyrtari tjetër i partisë dhe një gruaje që pretendonte të ishte mbesa e një oligarku rus.

Videoja, e regjistruar në korrik 2017, disa muaj para zgjedhjeve që solli qeverinë aktuale në pushtet në Austri.

Në të, ai dukej se ofroi të drejtonte kontrata ndërtimi të fryra në një kompani në këmbim të mbështetjes për partinë e tij, edhe pse ai gjithashtu tha se donte që gjithçka të bëhej ligjërisht.

Strache ka drejtuar partinë që nga viti 2005, duke i sjellë suksesin elektoral që nuk është parë që kur partia drejtohej nga karakteri Joerg Haider. Ajo siguroi 26% të votave në zgjedhjet parlamentare të vitit 2017.

Aleatët qeverisin Austrinë prej dhjetorit 2017, por skandali i koalicionit vë në pozita të vështira qëndrueshmërinë e kabinetit.

Video-skandali po hetohet edhe nga prokuroria vendëse dhe shtron edhe një herë debatin e ndikimit rus në zgjedhjet anembanë botës.

Ai vjen vetëm një javë nga zgjedhjet për parlamentin europian dhe pritet të ketë ndikim të pashmangshëm në rezultatet e partive qeverisëse.

 

b.b/dita

May 18, 2019 21:08
Komento

27 Komente

 1. Adih May 18, 21:48

  Realiteti eshte ndryshe ..Zevendes Kryemin Austriak e kane filmuae duke bere seks me nje yll femer Ruse ne nje hotel .dhe nuk jane mbrockullat qe do e ndihmonin me para Ruset per votime te ardheshme .Budallalleqe , nuk blien votat ne austri si ne Shqiperi me nje karroqe miser.. Nocka e mori ne qafe kete Schtrachen.Me vjen keq ishte metevertete nje patriot dhe bente nje politike transparente e me kembe ne toke ,i takonte ekstremit te djathte . Ishte nje hije e vogel ,para te madhit Jörg Hajder .Kurse flitet dhe per kryeministrin qe ka dhe ky nje vidio seksi ne mos gaboj flitet edhe ky me nje ruse ,por akoma nuk dihet mire , dhe sduhet te merem me thashetheme . ,por e kane bllokuar ne keto momente , nuk i dihet si do shkoje .Cuna te rin jane ,,koka vogel nga njehere komandon koken e madhe . Dihet pozicioni i tyre eshte delikat dhe prandaj japin doreheqje ,sjemi ne shqiperi , e jo si Meta me ze e figure e kemi kryetar shteti ,dhe Rama duke i vene si gjithmone ne rrjesht per nje , te gjithe deputetet frikacake langonj socialiste dhe na i ngecen jashte deshires tone popull fshatarin nga cepani president..

  Reply to this comment
  • Taku May 18, 22:01

   Adihut te Sales i dhimbsen parate ruse njesoj si Lulzimes dhe Kokemadhes.

   Reply to this comment
  • kurrizua i shpelles me surrat shtrige May 18, 22:07

   per cfar sexi Derdellit
   o cop idioti stalle ?!

   persee duhet te tregoni surratin tuaj pej injoranti mesjetare

   edhe ateher kur asnjeri nuk ju a kerkon ta shoh .
   si nuk mesuat njiher te heshtni kur nuk dini asgje
   per cfar behet fjale .
   bastarde mesjetare futuni neper shpella

   Reply to this comment
   • Nje emigrant i hershem May 19, 07:19

    Kurrizua i shpelles,i kancelerise Austriake,nje idjot
    i lindur,Kush te vuri “kontrollor” komentesh ty o hajvan,
    “Ti qe i di te gjitha per c.fare behet fjale” zedhenesi i Austrise per ballkanin !

    Reply to this comment
    • Un s'di gjithcka ,por per cdo rast - di shuuuume ~ me shume se shume nga ju May 19, 10:40

     Nji emigrant i bodrumit,

     idioti ktu sigurishte qe ti , dhe te gjithe ata ,
     qe derdellisin per gjera /tema qe nuk ja kan idene ,

     pra sharlatanet e medies ne pergjithesi .

     Un ndoshta nuk i di te gjitha ,por ne cdo rast di shume-me shume se te gjithe ju kurrizot e kazanit ,
     dhe ajo qe me dallon nga shume si ty e ky nastradini lart ,
     eshte se un,
     nuk leshoj fjale ne ere ,nuk bej sharlatanin ,
     por flas per gjera qe un i di Realishte .

     dhe kjo , ka te bej me sjelljen korrekte ne nji shoqeri ,
     qe shume si ty ,nuk ja kane iden se cdo te thote ,
     nji qendrim e sjellje korrekte ne shoqeri ,sepse genetikishte keni te injektuar nji tjeter Mentalit ate te tinzarit ,
     genjeshtarit,
     hajnit ,
     mashtruesit ,
     te pafytyrit ,
     bastardit ,
     injorantit mesjetare ,
     e kriminelit ,
     pra thjesnhte te plherave te kazanit .

     Reply to this comment
     • Nje emigrant i hershem May 19, 12:32

      Pse nuk thua qe paske pjerdhur fare o mavri,ty as doktori s’te ben dot derman.
      Lumi ti per ato endra me sy hapur

  • Tani May 19, 00:28

   Adih je komplet kerric gomari.

   Reply to this comment
  • Bregu May 19, 05:13

   Ne Shqiperi se me teper skandale,aq me mire,tregon se je i “forte” ” bir kurve qe e meriton pushtetin”,di ta dredhesh” Populli dele te respekton akoma me teper,”zgjuaresia” e pushtit,hajdutit,te ngre ne maje,bagetia mahnitet me “zotesine” e manipulimit,te vijne nga mbrapa me adhurim,Kjo eshte diferenca me Austrine dhe me gjithe boten,haleja vete atje ku e ka vendin,Ne Shqiperi haleve ju perulen me respekt,30 vjet qe plluckon i njejti qenef,Berisha,Meta,Rama,Basha me bythelepiresit perkates te secilit prej tyre,Sikur te arrimin te mendojm si Austriak,plerat tona s’do rrinin dot as 24 ore,jo me 30 vjet me rradhe

   Reply to this comment
 2. shqiptari ndershem May 18, 21:51

  Ja kush eshte shtet, jo si keta brekmuterit , keta bthq tane qe jane te zhytur ne megaskandale , ne korrupsionin me ordiner ne evrope….ptyyyyyyyy

  Reply to this comment
 3. Eshte Austriake ai ,jo taliban shpelle lol ! May 18, 21:51

  Jane njerez qe rrespektojne rregullat e lojes politike ,
  qe rrespektojne Ligjet e Demokracine ,
  siedhe popullin e vet .

  # nga talibanet ne Shqiperi.

  ku kemi nji salih berisha qe ka vrare shkaterruar e ber cdo krim mbi popullin shqiptare ,
  nji president qe akuzohet jovetem me video si hajn ,
  nji sumkkapuc (e ka quajtur dikush)
  qe vret e vjedh si i do qejfi ,ee pellet nepeer Bote
  kunder Shqiperise me nji fjalor prej krimiHaleje ,

  qe ka firmosur dhurimin ee Teritirit Detare Shqiptare Greqise ,
  ka vrar 4 qytetare shqiptare ne 21.Janare kur ishte minister i brendshem
  qe eshte ven ne sherbime te lobimeve ruse ,
  kunder Shqiperise dhe Bashkimit Europian

  dhe jovetem qe nuk beri asnji nga kto Bakterie Kancerogjene
  doreheqje si ndodh ne gjithe Boten e civilizuar ,
  ne raste Skandalesh te tilla ,

  por perkundrazi vazhduan dhe intensifikuan veprimtarine e tyre kriminale kunder Shqiperise

  vendit te tyre ala sot !!!!!!!!!!!!!!!
  Dhe me e pabesushmja eshte me kta funderina te njerezimit ,
  se perdorin termin Integrim dhe Europe thjeshte ,

  si nji Maske per te kapur pushtete e vazhduar krimet vjedhjet tradhetite .

  Ku ISHIN apo jane qytetaret shqiptare ?

  ptuu rrace bastardesh mesjetare ,qe s’ju lidh

  me Europan as surrati ,as kultura ,as feja ,
  e asgje .

  Visheni e merrni ne goje Europen si Tinzare nen Maska

  qe me vone ti beeni gjemen Europes.

  Rrespekt per kte xhest prej politikani te vertet te Kancelarit Austriak

  Reply to this comment
  • Berati May 19, 16:48

   Po mor taliban i kuq ashtu eshte. Austriaket sjane shqitare (aq me teper si kuqalashet kriminele e truthare) po Psikorama qe na e mbani si te ndritur pse sben si Kurz? Yt rrace muzhikesh

   Reply to this comment
 4. Amerikani May 18, 21:59

  Partite nacionaliste dhe populiste sot jane qartazi te lidhura me Rusine.
  Asgje e mire per shqiptaret nqs keto parti dominojne PE.
  Gjithsesi standartet europiane te politikberjes qendrojne me realitetinnshqiptar ne largesine e diellit me token.
  Asnje pershtypje nuk ben ne realitetin shqiptar lobimi i oligarkeve ruse ne SHBA per PD dhe LSI.
  Ketu aplikohet letesisht dhe pakokeçarje plani rus per destabilitet dhe çintegrim me piromanet dhe molotovet kamikaze te plakut ligesire.

  Reply to this comment
  • intelektuali May 18, 22:31

   Kjo verteton teorine e hershme te intelektualit:

   KOMUNIZMI DHE FASHIZMI JANE DERRA TE NJE DOSE QE QUHET DIKTATURE

   Hidhu nga Austria e Presidentit te OKB-se dhe te Austrise, Kurt Waldheim, oficer SS i Gestapos dhe shko ne France tek Marine Le Pen qe puthet ne publik me Presidentin Vladimir Putin, po kjo Le Peni e “djathte” pranon pushtimin e Krimese nga Rusia dhe Putini madje nuk e fsheh qe financon kete lavire komuniste qe hiqet si e djathte, por shiko komunisten Mogherini si drejton politiken e jashtme te BE-se me agjentin e KGB-se Kryesocialistin e Evropes, Sergei Stanishev, Mik per koke i Edi Rames, me nje lukuni sekretaresh partie ne nivelet me te larta te BE-se dhe pastaj mendo per George Sorosin qe zanafillen e pasurise se tij e ka nga dallaverat financiare me Gorbacovin dhe Elcinin e Rusise, pak a shume si zviceriani Bexhet Pacolli i Kosoves, te gjithe te perzier ne Megaturli nderkombetare qe te kujtojne Kohen e Qepes kur Stalini me Hitlerin e kishin ndare Evropen si “byreku ne tepsi” me Mareveshjen Famekeqe Ribbentrop-Molotov.

   Reply to this comment
   • oUuU! Jo keq .intelektuali ne kte koment ! May 18, 22:52

    paska pak njohuri mbi ate cfar luan Rusi me Europe .
    ktu ka plotesisjte te drejte .
    te gjitha Partite e Djathta ne Europe i pompon Putini
    nga pas .
    Eshte e njejta fare idiotesh te djathte kudo .
    Jane te gjithe njelloj ,
    bejne pazare ne dem te shtetit te tyre ,vetem e vetem te vijne ne pushtet ose sigurojne karieren si politikan ,
    duke shitur interesat e vendit .
    Te gjitha partite e dhjathta nuk kan sponzore dhe Rusi e di mir kte gje dhe i karikon te gjithe me radhe ,
    Qysg nga bjondja Le Pen ,qe ka 9Miljone borxh X Banke ne France sezonin e kaluar lu humbi perball Macron dhe I djtahti Austriak qe kerkoj mbeshtjetje financiare
    ne dem te interesave te Austrise si dhe verteteon videoja e Skandalit .

    Pra te gjithe Te Djathte Europiane ngrohen posht shaleve te Putinit (bjondja Franceze i flet Freanzösisch Putinit dhe ai qesh )
    dhe te gjithe jane tradhetare te vendeve te tyre ,jane thjeshte funderina e kriminele karieriste te peshtire

    Reply to this comment
    • intelektuali May 18, 23:49

     INTELEKTUALI GJITHMONE KA TE DREJTE

     Kur zëvendës-kancelari austriak, Heinz-Christian Strache dha doreheqjen ishte intelektuali i pari ai qe parashikoi se edhe miku i Edi Rames, Sebastian Kurz si shefi i tij do te jepte doreheqjen ne kete megaskandal korrupsioni qe te kujton Kohen e Qepes te kriminelit SS te Gestapos, Kurt Waldheim qe arriti te behej President i OKB-se dhe i Austrise,

     por:

     Kur Kaqoli Edi anatemoi me liber shpie Kandidatin per President te SHBA, Donal Trump nga studio e CNN me fjalet si “Fatkeqesia e Botes” prape ishte intelektuali ai, qe i beri pyetjen e pare Kryeministrit Kaqol shqyptar:

     PO SIKUR TRUMPI TE ZGJIDHET PRESIDENT I SHBA NE CILEN BRIME MIU DO TE FSHIHESH O KRYEMINISTRI EDI RAMA?

     Prape koha tregoi se intelektuali kishte te drejte ne vleresimet e tij, por atehere fanatiket e Enverit qe nuk hane pyka llogjike e sulmuan intelektualin me lloje-lloje jashteqitjesh enveriste, tani Edi Rama po luan propaganden e tij me viza amerikane, por ne SHBA nuk e kane harruar se ky bedel shqyptar i Geroge Sorosit nuk la gje pa thene kunder Presidentit aktual amerikan si nje halabak ordiner dhe perseri intelektuali thote se:

     Sebastian Kurc i Austrise do te terrheqe prej kembe edhe Kaqolin tone Edi Rama, i cili akoma nuk e kupton se:

     I KA ARDHUR NGORDHJA

     Reply to this comment
    • Berati May 19, 18:21

     Ouuuu? Pse Ramen me shpure Po na i quan te majte. Personalisht do te isha i lumtur sikur te ishte keshtu edhe pse jam i djathte. Por pervec agresionit ndershteteror per te cilen ne skemi kellqe,ky regjim ska asgje te ndryshme nga fashizmi.

     Reply to this comment
   • Amerikani May 19, 10:37

    Intelektual pergezime per kete koment. Por per te qene korekt duhet te futesh dhe presidentin Trump ne reshtin e nacional-populisteve. Qe pas zgjedhjes se tij keto parti ne Europe moren zemer. Eshte Banon ish shefi i fushates se Trump i cili punon per shperberjen e BE ne kontakt dhe ndihmese per keto parti.
    Jo pa qellim Vuçiç e shikon interesin e Serbise ne tiumfin e ketyre partive per PE dhe takon Salvinin i cili ka mare apo kerkon te mare rolin drejtues ne nje ” aleance” te nacional-populisteve europiane.
    Shqiptaret dhe pozicioni i tyre ne rajon kane qene me te sigurte me politikat liberal-demokrate te deritanishme te BE. Gjithashtu para ardhjes se Trump kushti i njohjes se Kosoves nga Serbia pa cenuar teresine teritoriale te saj ishte i panegociueshem.
    Gjithçka ndryshoi me Trump.
    Shkembimi ishte ne mos nje plan i Trump ne dakortesi me Putin, nje pranim ne heshtje i ketij skenari te imponuar Thaçit.
    Soros eshte jashte lojes se partive naciolal-populiste te frymezuar nga Trump. Soros eshte mbeshtetes i politikave liberal-demokeate dhe mbeshtetes i vazhdimesise se politikave te meparshme amerikane , prandaj eshte kthyer ne nje ” shenjester” prej nacional-populisteve kudo ne Europe.
    Duke e lidhur me realitetin e politikes shqiptare, ndikimi i politikes ruse qe influencon partite ncional-populiste ne Europe , vepron te partite e opozites, te cilat nga nevoja per pushtet dhe siguri per te ardhmen e tyre , po bejne gjithçka ne unison me nacionalistet-populiste te komanduar nga Putini.
    Te shpresojme qe zgjedhjet per PE do e ruajne status cone e deritanishme. Kjo zgjidhje do u hapte rruge procesit te zgjerimit te BE gje e cila nuk ka per te ndodhur nqs nacional-populistet do riteshin ne vendimmarjen e BE.
    Per shqiptaret integrimi eshte jetik. Ne nuk jemi vend i fuqishem ekonomikisht, ushtarakisht etj qe mund te konkurojme me fqinjte me politika nacionale, pa permendur dobesine tone gjenetike ne formimin e shtetit. Prandaj kushdo qe ne keto momente cenon sadopak procesin e integrimit i ben demin me te madh te ardhmes se shqiptareve kudo ndodhen.

    Reply to this comment
    • NY. May 19, 15:11

     Tabllo e gjere,”Fajin na e kane te tjeret” Tramp as qe e di ku bie Shqiperia,Amerikani,referohu tek historia,realiteti,
     Politika Amerikane nuk behet dhe nuk eshte bere ndonjehere sot per sot. Stiv Banon & co jane kalimtare,interesat e US jane afat gjata dhe teper te qendreshme,te pa levizeshme, ne aspektin e piksynimit strategjik,Ne politiken e jashtme US nuk ka dy rryma sic mendojne Shqipetaret,ka vetem nje politike te jashtme,pamvaresisht presidenteve dhe partive qe marrin pushtetin.Tramp eshte vetem zedhenes i nje aparati gjigand qe kontrollon interesat Amerikane

     Reply to this comment
  • Psss... May 19, 14:04

   Ketu vidhet diten per diell, ky derdellis,”destabilitet”
   “Stabiliteti” i hajduteve dhe korrupsinit qeveritar justifikohet nga faktoret e jashtem,ata e kane fajin,liderat Shqipetar jane “engjej” Berish,Met,Ram e Bash.
   Amerikani i ke buzet me qumeshtin e sises se Rames

   Reply to this comment
 5. Dibrani May 18, 21:59

  Edhe Edi Narkotika do jap dorheqjen hahahahaha

  Reply to this comment
 6. Adih May 18, 22:16

  Taku ……. @……….
  Ku me shikon dhe ku e kupton ti qe jam i Sales une ,o mavi e kuqe vemje e majte . Je i trashe more Taku Rumbullaku pa cepa ,si more , jemi ne 2019 dhe akoma nuk e ke kuptuar o bajge qe Saliu ,Luli , Likja Gruaja e likes dhe Rama jane te njete ,jane pardesy bardhet e ramiz Alise ,.Nuk te ndihmoj dot je vet fajtore, po nuk e mesove edhe kesaj here nga une .Shko pyet per te besuar mua zyshen e fillores se te sqaron ajo o bole komuniste..

  Reply to this comment
 7. info analitike May 19, 05:23

  E shikon mo Neti Interi se sa integritet kane keta imperialistet ndryshe nga bijtë e Bllokut ne Shqiperi.

  Reply to this comment
 8. Arben May 19, 08:09

  Neonaziste te paafte.

  Reply to this comment
 9. mushaku shkurt shaku May 19, 13:01

  perverseve dylbere evropian vec per lgbt i rreh bytha…..

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*