“Edhe pastruesja pyeti ku janë artistët”, Zenelaj: Turp të trajtohemi kështu

July 24, 2019 11:57

“Edhe pastruesja pyeti ku janë artistët”, Zenelaj: Turp të trajtohemi kështu

Mëngjesin e sotëm, forca të shumta policore kanë rrethuar godinën e Teatrit. Pavarësisht protestave dhe qëndrimit të aktorëve dhe disa qytetarëve, ndodhi ajo që pritej.

“Ndiej keqardhje dhe është turp. Ne nuk meritojmë të trajtohemi kështu. Sot, pastruesja pyeti ku janë artistët. Të vijnë këtu se Teatri nuk është i yni por është i të gjithëve. Nëse nuk e mbrojmë sot këtë godinë, nesër do lëshojmë më shumë.

Jemi këtu të ruajmë Teatrin si simbol i kulturës shqiptare”, ka deklaruar ai.

Ndërkohë që godina u boshatis, ky aksion i kapi në befasi aktorët dhe regjisorët duke e  tensionuar më shumë situatën.

j.l./ dita

July 24, 2019 11:57
Komento

33 Komente

 1. na mbyten ...budallenjte . July 24, 12:09

  ike ore kokmish. shoku i kokqoshe mishit kodra . ti je nje turp sa fizik aq edhe llogjik . me derra si ty do ishte mire te sheshoheshin ca gropa rrugesh, qe i ka lene palço berisha dhe trapi basha pa bere . se leket per kete pune i kane ne perdorim personal me meten dhe s’u shkon ne mendje te bejne gje per …popullin, qe ti do te mbrosh, me “protesten”…..tende .

  Reply to this comment
  • Rod Gary July 24, 15:18

   “Bota digjet, baxhellat krifen” – i thone ketij muhabeti…

   Te dilnin dhe te ankoheshin per shembjen e godines artiste te famshem si Reshat Arbana dhe Robert Ndrenika ja beje hallall, se fundja karieren e tyre artistike ata e nisen dhe e bitisen brenda atyre mureve, por te dalin dhe te ankohen ca qurranjose digjitale kjo s’ka bithe ku te rije.

   Kundershtia i ketij palacos (dhe jo e atyre qe u takon) “stinkt zum Himmel”. Ver Llapa i koheve moderne di se si t’i keqperdori veglat e tij.

   Sa per rifreskim kujtese, dylberizmi diktatorial qendroi per 45 vjet ne kembe vetem fale propagandes trushplaese, dhe nje pjese te konsiderueshme te kesaj tragjikomedie luajten padyshim dhe palacot e estrades dhe te teatrit.

   Ndersa kllounet si puna e ketij qe e mban veten per “aktor” zgerdhiheshin non-stop brenda skenave te trushplarjes masive, me mijera kundershtare te regjimit diktatorial vuanin denime kapitale per nje fjale goje ne burgjet e sketerres dhe internoheshin atje ku ha pula gure.

   Reply to this comment
 2. Rebel July 24, 12:28

  Te kuptohem,jam kundershtar i pa epur i diktatorit Rama,ndonese jam socialist para tij dhe familja ime i ka dhene ketij vendi me shgume sakrifica dhge gjak per clirimin e vendit nga pushtiesit!
  Por ne rastin e prisahjes se TEATRIT ka plotesiusht te drejhte!
  Ajo godine nuk vlen per ASGJE!
  Ne se aktorewt abnkohen se ju prishet vendi i punes,le te qetesohen pak!
  Ajo ndertese eshte shteterore dhe nuk perfaqeson asgje!
  Eshte ndryshe puna e vlerave qe artistet e dhane shfaqjeve te tyre,qe duan ruajtur dhe nderuar!
  Por keta kala,ajte anonime qe shumicen e tyre nuk bejne jo teater,por as karagjozlliqe te nivelit te kooperativave bujqesore!
  Godina eshte e shtetit dhe do prishet per t’u bere nje me e mire!
  Per godinen e re jepni mendime se si te jete me e bukur,me funksionale se ndryshe me shume duhet te kishin te drejte mijra qytetare te Tiranes qe per 50 vjet kane kryer nevojat vetiake tek wc-te tek “Ushtari i Panjohur”,por qe u prishen!

  Reply to this comment
  • Bureto July 24, 17:15

   @Rebel! Diktatorë në demokraci nuk mund të ketë. Mund të ketë autokratë dhe një i tillë mund të quhet dhe Rama. Por ky është kryeministër i zgjedhur, dhe sipas kushtetutës, në emër të të cilës flasin të gjithë, ka mandat të kufizuar. Kur të vijë dita nëse elektorati nuk e mbështet më, atëhere ai nuk është më as kryeministër e as autokrat. Deri atëhere tjetri, kushdo qoftë aspirant ppr atë post, duhet të presë rradhën. Këto janë rregullat e demokracisë. Po t’i thotë këto një qytetar që nuk e ka votuar kurrë PS dhe asnjë parti të ashtuquajtur të majtë, pra dhe Ramën. Po mua më pëlqejnë rregullat e lojës, shteti i së drejtës dhe ato duhen respektuar, pavarësisht bindjeve të gjithsecilit.

   Reply to this comment
  • TIRONA July 24, 18:17

   Vertet dukesh SHPELLAR REBEL I KAMUFLUAR,SI VLONJATI PREJ TROPOJE !
   SHQIPTARET E DINE, TIRONA ESHTE SHUMEFISHUAR !

   Reply to this comment
 3. Fatosi July 24, 12:33

  Turp eshte te shohesh TURPET tuaja qe i quani shfaqje e jo ate godine karakatine qe nuk ka asnje vlere!
  Pse vlere vquanbi ju ato me vagina,droga,prostituta,etj qe nuk i shikon njeri?
  Pse nuk keni shfaqur nje drame te vetme,te pakten per tragjedine e Gerdecit,te 21 janarit etj, apo do merreni me princet,aristokratet etj?
  Ku i keni dramat dhe komedite shqiptare?
  Keto jane vlerat e teatrit e jo bordellot,vaginat etj!

  Reply to this comment
 4. Vasili July 24, 12:36

  Céshte ky ´´artist´´,more,me surratin si bythe.
  I vetmi mendim qe mund te qarkulloj ne kete surrat eshte:
  A shkojme dhe i futemi nje te ngrenme dhe nje te pime,dhe mbasandaj nje te dhitme ne kenaqesi.
  E ndyte gazeten me byth-surrater zenelaj.
  Ky bythsurrat ,qofte dhe me kete mbiemer,njeriu nuk mund te ndjehet jo artist,por as dhe njeri.
  A thua te jete mbiemri,qe ja ka deformuar trurin,keti tarallaku.
  Nuk me besohet.Ai ka lindur i tille i deformuar dhe ka pesuar deformim te shtuar rruges,nga mbiemri ´´thellesisht europian´´ zenelaj.

  Reply to this comment
 5. Loni July 24, 12:40

  Edhe ti mor trap…je me moshe i ri po paske trute e qenit ne koke…pse mor trap nuk te oelqen teatri i ri i projektust nga arkitekti me i mire ne bote…a me fal o trap…je militant i PD si ai shkerdhsta bujar kapexhiu….

  Reply to this comment
 6. Oparaku July 24, 12:51

  Si qenga TK simbol i kultures Shipetare.Ju jeni artista fallso qe ju duket vetjasite tille nga fjalet banale qe perdorni ne shfaqiet tuaja.Tjuvije turp qe kete karakatine te fashizmit Italian e quan simbol.Shiko kush ju perkrah vetm ato qe nuk kane qene kurre ne teater.

  Reply to this comment
 7. Adrijani July 24, 13:39

  Politike me pupulitin e TK. Turp. Dalin ca legene qe shpresojne te perfitojne nga PD se mos vjen ne pushtet. Pse more kaqola nuk dolet te mbronit ndertesen e piramides kur desh ta prishte feudali i jusj Brrisha?.. Lerini Budinet e Licet se shpresojne mos behen drejtkre e deputete…….

  Reply to this comment
 8. Tes July 24, 13:47

  Shiheni si e ka koken si koka e Fahri Balliut.

  Reply to this comment
 9. prifti i Rrezes July 24, 13:51

  Jo mbarove shkollen e quhesh automatikisht artist o Zenelaj surratbytha !
  Hajde hajde ik futi noi tas fasule ! Rradha !

  Reply to this comment
 10. hasani July 24, 14:25

  Sigurisht qe ata qe kane mentalitete te prapambetura karrakatinat do te mbrojne. Teatri i ri duhet te behet. Ata qe nuk e duan nuk do te kene vend aty me. Gje e cila do te ndodhi se shpejti. Artistet deshtak nuk shohin punen e tyre, por perzihen ne politike. Politika nuk eshte per ta, ajo do tu haje koken.

  Reply to this comment
 11. Berati July 24, 15:01

  Rebeli socialist pretendon te jete edhe vulevenesi i nje ceshtjeje kaq komplekse si ajo e teatrit. Te prishet thote. Sperfaqson asgje thote. Tjeter gje thote shfaqjet e tjeter godina. Epo mire ta prishim kalane e Krujes se eshte e shemtuar dhe lufta e Skenderbeut ska lidhje me keshtjellen. Ta rrezojme shtepine e frasherllinjve se vepra e tyre su be ne Frasher. Mire beme qe e zhdukem shtepine ku shpalll pavarsia se skishte ndonje vlere . Do qe te vazhdoj apo e kuptove.

  Reply to this comment
  • Drenova July 24, 16:04

   Degjp ketu ti baxhella PD-iste!
   Me llogjiken tende ti i jep te drejte arsyetimit tim,vecse si gomar qe je nuk po e kupton cfare ke shkruar!
   Ti permend kalane e Krujes,por nuk kupton se ajo kala nuk mund te prishet se eshte e vjeter,por se si ajo jane te gjitha kalate ne bote.
   Kurse ndertesa e teatrit ne fillimet e saj nuk u ndertua nga ideatoret,arkitektet etj italiane si teater,por si nje salle ku te argaliseshin ushtaret dhe puntoret fashiste “dopolavoro”(pas punes)!
   Dhe ky argetimi i tyre kishte ne program edhe bordellot!
   Ne se do ishte sic thua ti,me siguri,qe mjeshtrat italiane do na kishin lene nje ndertese me arkitekture te nivelit te ministrive te sotme,qe as komunizmi nuk i prishi,per vete vlerat arkitekturore qe mbartnin,pavaresisht se i ndertoi fashizmi!
   Pas clirimit ajo ndertese u be teater nga halli e jo se aty kishin derdhur talentin e tyre prostitutat italiane!
   Edhe per shtepine e Frashellinjve e njejta llogjike vlen!
   Si ajo shtepi ,ne Shqiperi ka me mijra dhe mbartin vlerat arkitekturore te qyteterimit shqiptar ne kete fushe,pavaresisht se kush ka banuar e banon ne ato shtepi!
   Se fundi,ne se do perdorej llogjika jote e cartuar dhe idiote,i bie qe edhe komunizmi nuk duhej rrezuar,sepse ne ishim mesuar 50 vjet me ate,por ja qe Enver Hoxhen e rivarrosen ne Sharre si diktator komunist,ndersa ju ngrit shtatore ne mes te Tiranes nje satrapi tradhetar si Ahmet Zogollit!

   Reply to this comment
   • Berati July 24, 19:39

    Dre novar o koke kar.
    1. Ndertesa e teatrit u projektua dhe pagua nga shteti shqiptar ne 1938 si qender multifunksionale e quajtur Skenderbeg. Dopolavorot jane tullumat qe Erioni ju servir debilave si puna jote.
    2. Nuk ka rendesi sa e vjeter eshte nje objekt (ne fund te fundit llac e tulla jane te gjitha) por cfare ka ndodhur aty. Qofte edhe nje pirg guresh . Aty lindi dhe u zhvillua teatri shqiptar. Per aq sa mundi.
    3. Nese per ty “e vjeter” do te thote vlere atehere pse u hodhet perpjete kur donin te rezonin piramiden e Enverit.
    4. Ik qiu tani se skam kohe te merem me debila si ty.

    Reply to this comment
  • ATEISTI July 24, 19:44

   O komentuesi Berati , nuk di cfar “argumenti” na ke dhene , kur protestoje ( me apo pa kobure) ,per te penguar dhunshem ngritjen e nje parku lojrash per femije ,tek liqeni artificial , se kesaj radhe ta ke dhene “argumentin” mesjetari serb i Vicidolit . Po nuk pertove , na i kujto pak !.

   Reply to this comment
   • Berati July 24, 23:16

    Degjo mor i pafe. Argumenti im eshte i thjeshte e racional si cdo te ishte i cdo njeriu normal dhe europian. Cdo qyteterim qe ka egzistuar mbi toke e njohim sot nga ato qe ka ndertuar. Sa me shume ka mbetur nga ajo qe kane ndertuar aq me mire e njohim dhe sasia apo cilesia e asaj qe ka mbetur na tregon edhe sa te zhvilluar kane qene. Ke degjuar per qyteterimin eskimez? Sigurisht qe jo . Sepse ata ndertonin me bore dhe ashtu vazhdojne.
    E pra kjo i ka ndodhur edhe shqiptareve. Romaket e fshine deri diku kulturen ilire. Turqit pothuaj e shfarosen ate arberore . Njeriu i ri ishte edhe me barbar se pushtuezit . Por kur thua se ky ishte fundi ja ku na erdhen palacinaret qe jane gati te shkulin varret e prinderve te tyre per te ndertuar. Debilat me origjine nga njeriu i ri qe tani quhen rilin idiote,duan te fshijne cdo gjurme njerezie, qe ka egzistuar ne kete vend para tyre. Ne fakt ata mendojne se jane nje specie tneter njerezore me superiore dhe
    Mendojne se historia lind me ta. E di se cdo arsye-tim me ju eshte i kote pasi ju perdorni llogjike mafiozi sipas se ciles nese nuk lodhesh nga absurditetet qe thoni ju nxirni koburen . Ndoshta kjo eshte arsyeja qe 20 vjet me pare i bera mutin ati vendi. Dhe me besoni aq shume ja kane bere mutin sa eshte kthyer ne hale.

    Reply to this comment
 12. mbeshtetja July 24, 15:50

  Uuuuuu! karagjozi Zenelaj qenka te mos prishet teatri! Uuuuu, po si more do ta mbroni me trupin tuaj, po ai s’eshte prona juaj por dhe e jone brenda dhe jashte Shqiperise, apo e privatizuat kur ish Saliu Myjteber? Dhe thoni jnei artista ca karagjoze rrugesh qe i kini zene deren kultures.

  Reply to this comment
 13. mirel July 24, 16:02

  O karaputana te Rilindjes, nuk esjte fjala per godine te re, por per Kulle qe do ta pronesoje Fusha. Si ouna e Stadiumit Kombetar do ti nderrohet dhe emri sipas “pageses”.
  Po ju jeni vemje te ndyra asgje tjeter. Shkonibushni brekushet e Ramutit me vulg, per ate pune jeni mire

  Reply to this comment
 14. Konti Sbalta July 24, 16:39

  “Opozites se rruges”pasi i deshtuan te gjitha “ceshtjet qe mbronte ” eshte kapur me Teatrin dhe po ben teater me disa figurante te deshtuar qe i paguan mire per “tre turne” Keta primitive qe mbrojne ceshtje te cuditeshme si kjo “shtepia e dikurshme publike”nuk duhen perkedhelur shume ; mjaft me me leshime ! PS i ka edhe pushtetin qendror edhe ate vendor , te mos terhiqet perpara nji opozite te rruges ,qe mbron nji ceshtje rrugesh me njerz te rruges!

  Reply to this comment
 15. lisi July 24, 17:13

  Edhe ky artist eh mor Zenel na re per hise te shikojme ne tv keni plotesisht te drejt se fix jeni per ate teater,Zeneli, djali Zefit e plot te till mjere teatri

  Reply to this comment
 16. Plaku Xhuxhumaku July 24, 18:19

  Se ku e kam pare kete fytyre mushken.Koken e paske marshalla per te bere pace e per ta henger nje batalion me ushtare te keqen,se saper tru e paske koken bosh lum miku!
  Po me pastruesen c’far dreqin ke ? Ajo e shkreta punon aty ,ajo e shkret as nuk u perzi fare.Sic duket nga qe nuk di te lidhesh dy fjale more “ARTIST” na thua jo nuk jane fjalet e mija,keto i thote pastruesja.
  Larg qelbesire te jesh aktor eshte ne rradhe te pare te jesh njeri. E ti nuk je ,ti je nje sharlatan

  Reply to this comment
 17. PO , PO July 24, 19:46

  E rendit veten me artistet edhe ky obezi nga koka !

  Reply to this comment
 18. Biku July 24, 19:56

  Genti eshte artist dhe jep opinionin e tij. Per me teper eshte nje nder artistet me te talentuar. Nuk e di nese keni vajt ndonjeher ju qe komentoni ne teater dhe keni pare shfaqjet e Gentit. Sa per godinen e teatrit nuk ju ben pershtypje ju, qe po behet nje afere korruptive aty. Qe po jepen mbi 5,000 m2 truall publik nje privati qe te ndertoj disa kulla aty, dhe me to edhe teatrin. Ka njerez si une qe duam te ndertohet nje teater i ri aty ku eshte i vjetri, por ama vetem nje godine qe do jete vetem teater, si e kane te gjithe kryeqytetet e europes. Ajo eshte prone publike dhe per te duhet te vendosin qytetaret e Tiranes me referendum, perderisa eshte kaq sensitive.

  Reply to this comment
 19. Lala July 24, 20:27

  Po o Bik trapi ,edhe TI nje nje far trapi qeke si trap zeneli o TRAP

  Reply to this comment
  • Shpati July 24, 22:12

   @Lala, mos u merr me komentuesit. Ke ndonje argument ti o i zgjuari i partise. Une them qe te vendosi qyteti i Tiranes me referendum per kete ceshtje sensitive. Teatri eshte i te gjitheve dhe eshte nje e mire publike.

   Reply to this comment
  • Biku July 24, 22:14

   Lala laaa qenke tralala nga mendja.

   Reply to this comment
 20. Lala July 24, 23:47

  Eshte argumenti i shumices.lexoni shumicen e komentuesve si reagojne ne kete artikull dhe sa veta protestojne .Sa per Zenelajn e dime mire sa i dhemb per teatrin dhe c’far aktori eshte.Aktor qe nuk e di si eshte aktrimi.

  Reply to this comment
  • Drini July 25, 00:06

   @Lala, po pse more shumica e komentuesve te ketij artikulli te Dites, qenka shumica e opinionit te qytetareve te Tiranes? Qenke rende fare, tamam tra lala. Referendumi tregon kush eshte shumica dhe jo llafet ne komente portalesh. Ta coj ne referendum ta fitoj dhe ja mbyll gojen te gjitheve .

   Reply to this comment
 21. Komunist i Penduar Thelle ne Kanada July 25, 00:06

  O Shpati aman mos e perdor kete emer sa na kujtohet Enver Hoxha.Sa per komentet bej si te duash ,eshte mendimi yt.

  Reply to this comment
 22. Lala July 25, 00:45

  Pjesa me regresive eshte per mos prishjen e teatrit.Lexoni komentet e aktoreve te shquar qe e kaluan pjesen me te madhe te jetes ne ate godine.sa per referendiumin jo cdo gje behet nepermjet saj ,ka kritere ligjore per te .Eshte vendimi i qeverise aktuale qe e vendos kete Vete i dhame votat dhe duhet te bindemii.ky eshte ndryshimi i politikes Shqipetare me boten progresive te qyteteruar..Ta quash vehten vend demokratik nuk do te thote te jesh vend demokrat.Ne nuk jemi mesuar me demokracine ,ne akoma mendojme si anarshista.Republike parlamentare do te thote qe parlamenti vendos.Kjo eshte baza e demokracise dhe kjo duhet te na ngulitet ne mendjet tona.

  Reply to this comment
 23. demokrati July 25, 04:48

  Po ik ore ti legen. Paske marre persiper ti te mbrosh teatrin. Ik mbro bythet e tua dhe familjen tende. Nga klloun TV do te na behesh protagonist mbarekombetar. Teatrin e mbron shteti dhe ata qe populli iu jep votebesimin dhe jo cilido capacul dhe karagjoz skene.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*