Prokuroria: Berisha si gjithë të tjerët, parashikohet dita e hënë

March 6, 2015 16:57

Prokuroria: Berisha si gjithë të tjerët, parashikohet dita e hënë

Pritet që ish-kryeministri Sali Berisha, për herë të parë në jetën e tij si politikan do të paraqitet në Prokurorinë e Krimeve të Rënda ditën e hënë.

Kështu bëjnë të ditur burime nga institucioni i akuzës për DITA.

Besojmë se dita e hënë do të jetë dita kur deputeti Sali Berisha do thirret në prokurori për të dhënë dëshminë në cilësinë e personit që ka dijeni për çështjen “Doshi”. Institucioni ka hartuar një grafik për thirrjet e këtyre personave dhe për shkak të ngarkesës është bërë edhe ftesa për ta”, – shpjeguan këto burime.

Berisha vetë mohoi të kishte një ftesë për të, por institucioni i akuzës sqaron se ka hartuar një grafik për këtë çështje dhe është vendosur që ish-kryeministri të thirret ditën e hënë.

Ditën e sotme tre nga drejtuesit e shtetit janë paraqitur në prokurori për të dëshmuar në lidhje me pretendimet e deputetit Tom Doshi, se ka pasur një plan për vrasjen e tij.

Fillimisht në prokurori u paraqit Ilir Meta dhe më pas ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri. Pas tyre në prokurori është paraqitur edhe kreu i ekzekutivit Edi Rama.

Por, ai që e ka denoncuar fort këtë plan dhe që ka ngritur akuza të shumta ditën e djeshme Sali Berisha, nuk është paraqitur.

Ai deklaron se nuk kishte marrë thirrje nga prokuroria, edhe pse deklarata e Prokurorisë u shpall dje publikisht.

“Mediat e qeverisë që dje e kanë përhapur këtë lajm. Berisha nuk është thirrur nga prokuroria nuk ka asnjë ftesë. Për çdo rast dhe çdo problem, natyrisht unë siç e dini, jam ndër më të parët që e kam denoncuar në parlament se flitet për këtë histori – tha Berisha sot para gazetarëve.

Ai u largua dje nga salla sapo u hap lajmi se do transmetohej me video-projektor një filmim me djalin e tij Shkëlzen Berisha marrë nga laptopi i dikurshëm i Dritan Priftit.

“Ilir Meta sapo doli nga Prokuroria kësaj radhe harroi Shkëlzenin, se dje u tha shqiptarëve që ishte Shkëlzeni që ka filmuar videon e Priftit. Sot e shiti Tom Doshin si deputet të Partisë Demokratike dhe se akuzën po e bën si deputet i PD, akuzë qesharake. Ku shkoi pasi ia mbathi nga Prokuroria tek Saimir Tahiri – tha ai.

Për shkak edhe të zhurmës që ka shkaktuar, por edhe për faktin se tashmë Durim Bami e ka pranuar se video është sajesë e deputetit Doshi, akuza është e interesuar të përshpejtojë hetimet për këtë çështje, madje duhet të kishte dalë në një konkluzion.

Por me faktin e fundjavës si ditë pushimi, mbetet të priten zhvillimet e ditës së hënë./DITA

March 6, 2015 16:57
Komento

26 Komente

 1. Labi Vlore March 6, 12:22

  Me sa di une,ligjerisht,nese nuk i pergjigjesh kerkeses se Prokurorise per deshmi,kjo e fundit jep urdher qe policia te marre personin zvarre dhe ta coje ne Prokurori per deshmi….

  Reply to this comment
  • aty March 6, 13:33

   Jo zvarre , por me force, duke e kapur perkrahu dhe nqs nuk bindet per zhelesh e ne makine, por gjithmone nqs prokuroria ka ko….qe per ta marre kete pleher.

   Reply to this comment
  • arbi March 6, 16:56

   Me ne fund.!

   Reply to this comment
   • Bardhi Tolabi March 6, 16:56

    Berisha duhet te thiret urgjent dhe jo te lihet te “rrjedhin” prej prokurorise,deponimet e ketyre te thirurve te deritanishem e mbasi te beje perpunimin e tyre te beje deklaraten e tij.Kjo vonese ne thirjen e tij,mund te coje ne deformimin e hetimeve,te mbetet e pasqaruar ceshtja dhe ne kete menyre i jepet nje karte e forte opozites per te protestuar,si “flamurtare’ e mbrojtjes te se “vertetes” per vrasjen e “porositur” nga maxhoranca,Meta-Rama…

    Reply to this comment
 2. lavdosh March 6, 13:02

  Kete here miti i paprekshemerise se Berishes do bjeri.
  Pas kesaj me siguri do ta shikoje gjithmone e me shpesh deren e prokurorise deri sa te perfundoj ne nje biruce te burgut te sigurise se larte

  Reply to this comment
 3. Ardenica March 6, 13:21

  Prokuroria,duhet te urdheroje policine te shkoi e ta marri zvarr kete qen plak te zgjebosur me emrin SALI ? Asgje s’ka per te ndodhur ? Kush kundershton ligjin,te perdoret edhe huri ,po edhe huri ,si ne te gjithe boten. Nje qeni te zgjebosur me emrin sali ,duhrt t’i mbyllet goja. Edha ata qe do lehin pas Saliut t’u tregohet vendi. BOLL ME TE DUROJME KETE LLAPAQEN PER 24 VJET. KETE SHEMTIRE QE SHKATERROI VENDIN. Po per bemat e tij ,kemi edhe ne si popull pergjegjesine. Kemi pergjegjesine se e lam kaq gjat te lehi e te kafshoi cilido i dilte perpara.si qen i terbuar. KA ARDHUR KOHA QE QENIT T’I GJENDET KOLIBJA E TE MBYLLET BRENDA QE POPULLI TE SHPETOI NGA KAFSHIMET. PA LEHJEN E QENIT ” bABA” KELYSHET E ULIN BISHTIN.

  Reply to this comment
 4. caci March 6, 13:28

  Erdhi momenti qe zoti Berisha te provoj se eshte burre, apo deklarimin se mue me qujn Sli Berisha, e perdor per te frikesuar kundershtaret politik dhe demokratet e Sh.Q.U.P-it te cilet i nxerr sa here i duhen nga dosjet e mashtrimeve te tija shume vjecare. Dicka po leviz per mire. Me te drejte populli thote:-Me mire vone se kurre!’apo:-E Drejta vonon, por nuk Harron!-

  Reply to this comment
 5. aty March 6, 13:35

  Jo zvarre , por me force, duke e kapur perkrahu dhe nqs nuk bindet per zhelesh e ne makine, por gjithmone nqs prokuroria ka ko….qe per ta marre kete pleher.

  Reply to this comment
 6. LORA March 6, 13:40

  I mungon kallauzi I UDB perballe prokurorit,prandaj nuk shkon,,,,por ligji e siguron terheqjen per zhelesh te dr.tritolit ne kete furtune ,qe e projektoi vete.
  Pune te mbare per prokurorinr,ne sherbim te Shqiperise dhe shtetit te se drejtes.

  Reply to this comment
 7. veri March 6, 13:48

  Pse e ka kaq frike prokurorine ky qen?Prokurorin e ka emeruar vete.!

  Reply to this comment
 8. .............. March 6, 14:24

  Boll e late mizerjen sali berisha te vij verdalle. Nqs ka urdher nga prokuroria ai duhet te shkoje me vrap Jo me hap. Kam frike se prokuroria vazhdon ben filma dhe nuk e thret. Dhe berisha Ben trimin neper media.
  Duhet te ndrrohet Llalla urgjentisht, asgje qe ben Llalla nuk eshte serioze. Edi Rama mos bej sikur nuk shikon.
  PSE nuk pyet shtypi ne prokurori ka apo ska kerkese per sali berishen, po shkoni si dele te gjithe dhe i beni intervista. Dhe me kreher ne dore si kurve del jep intervista. Dhe ketej plas tritole perdite.
  Nga kush pritet ti vere fre ketij perbindeshi kriminel!!!!!

  Reply to this comment
 9. Goni me March 6, 14:36

  Ai nuk shkon ne prokurori per disaarsye:a-prokuroria drejtohet prej tij dhe nuk i con thirrje po nuk i tha ai;b-nuk eshte aq burre qe ato qe thote lart e poshte t,i deklaroje ne prokurori,pasi ato qe thote nuk kane asnje baze,por jane mashtrim,shashka qe te trullosi budallejte e tij e ca qe hiqen se nuk jane te tij dhe c-ka ne krah nje palo burre pa muastaqe qe quhet Bujar,por qe kete emer nuk e meriton,sepse bujar duhet te jete me popullin qe ka marre persiper te drejtoje e jo me klanet mafioze.Besoj mjaftojne arsyet.Por ka edhe nja dy shtesa,si p.sh. pozita qe drejton nuk e ndjen vehten te afte te beje reformen ne drejtesi qe te arrije ta kete situaten ne dore dhe POPULLI,qe me shume ka qejf te dale neper mitingje elektorale sesa te kerkoje kryerjen e reformes ne drejtesi,prej nga do rrjedhin te gjithe te tjerat.Keta jemi ne!…

  Reply to this comment
 10. pro.... March 6, 14:40

  ..ky eshte kthyer ne sallahane grash..

  Reply to this comment
 11. Vezhguesi March 6, 14:49

  Nuk ka patur kohe te shkonte se po pergatit demostraten qe te rrezoi Ilir Meten,qe e la me breke neper kembe . ishte goxha kryeminister, i kenduan edhe kengen “:
  r
  O sali t’u befsha ferre
  mer pushtetin dhe nje here.
  mos harro perseri
  te na marresh dhe Lefter’

  Tani saliu po kendon:
  Ata q’me kenduan kengen
  u kam dhjere temen.
  bashk me ate Lefter
  ne bythe me merni ere.

  Iku Ilir Vrroma
  po me erdhi Toma.
  kam Tomen e vatanit
  rakine jepjani Ristanit.

  Reply to this comment
 12. Blendja March 6, 16:04

  Shikoni doren e dizenjatores….

  Reply to this comment
 13. aimar March 6, 16:22

  ky diten qe do hyje ne gjykate ka per te dale i vdekur nga infarkti kardiak,e ka fobi gjykaten ky—

  Reply to this comment
 14. shpatar March 6, 17:58

  Ne te gjitha vendet e botes i pari ne organet e Prokurorise thirret ai qe akuzon . Eshte llogjike qe te nisi nga burimi i nje denoncimi e jo nga ata qe akuzohen .Per mua edhe kjo inisjative, per te zbardhur te vertetat, do te kufizohet tek delkarimet pa ndonje vendim konkret.Ne perfundim per gjithe kete zhurme ,te sajuar me qellim destabilizimi te vendit ta paguaj ushtar Bami.
  Ka dhe nje pikepyetje te madhe qe Saliu nuk do te paraqitet .Ky afat, qe ju la deri te henen, i jep mundesine, te siguroje nga radhet e Prokurorise, infornacjon qe te vendosi ;duhet shkuar apo jo. Ne raste te tilla Prokuroria nuk e ndalon hetimin.Duket qarte se dhe kjo histori e turpshme do shuhet si fllucke sapuni .

  Reply to this comment
 15. Gjergj March 6, 18:08

  Sali “trimi” nga Vicidoli, do shkoje “me deshire” ne prokurori. E ben kete, sepse eshte i informuar mire per emrat e atyre komisareve te policise, qe jane te angazhuar sot ne strukturat vendimmarrese te saj. Rastesisht, njeri prej tyre eshte ai qe e ka marre njehere zvarre, bashke me ata dordolecat qe mban me vete per trima. Ishte koha e komisareve Bilbil Mema dhe Niko Brahimaj.
  Te jeni te sigurte, se ftesa e prokurorise, “do merret seriozisht ne konsiderate” nga ana e cubit te therrave.
  Laku ne qafen e Sali Berishes, sa vjen e po ngushtohet. Koha e hijenave dhe e cakejve qe shiten per luane, ka mbaruar njehere e pergjithmone.

  Reply to this comment
 16. Mark uk March 6, 19:47

  Deshirat e medha e mundesit e vogla nuk mund te behen o komunist te flliqur. Keni qe ne fillimin e pluarizmit qe e kerkoni o ish spiuna te sigurimit te shtetit.Bile jan bashkuar me ju edhe demra qe dikur flinin ne zyrat esekretave te byros.

  Reply to this comment
 17. lomi March 6, 20:45

  DERI TANI NE SHTEPI KAM NJE QEN DHE JA KAM VU EMRIN SAL.KUR E MORA ISHTE SHUME PA DISIPLINUAR POR ME PAK DAJAK JU PERSHTAT KUSHTEVE VETEM SE KA NJE ZAKON QE LEH SHUME KUR SHEH QENIN E KOMSHIUT QE ME DUKET SE ESHTE BUC (FEMER),ME PAK FJALE PUTANE DHE KOMSHIU I THERRET ILI.MUTI.DO.VETE TI THEM TOM KODOSHIT QE ESHTE SHERIFI LAGJES TE MARRI MASA NDAJ TE DYVE KETYRE DHE QENEVE TE TJETE TE PERPILOJE NDONJE SKKENAR TJETER QE TI BEJ QENTE E LAGJES TIME DIKUR SHUME MIKPRITESE DHE TE QETE TE PUSHKATOHEN TE GJITHE OSE FUTEN NEPER BURGJE KU TI PERDHINOJNE TRE HERE NE DITE PARA BUKE

  Reply to this comment
 18. M A R K O March 6, 21:36

  Gjeni ndryshimin nga qente e rruges…

  Reply to this comment
 19. Alphade March 7, 03:38

  Bajraktari i Vicidolit , kur i thuhet nga prokuroria se Berisha do te thirret si ‘gjithe te
  tjeret ” eshte fraza me percmuse dhe me perbuzese per ate njeri qe deri dje e quante
  veten njeriu me i ‘fuqishem ” i Shqiperise ….!!!! Sot ai thirret ne prokurori si nje njeri
  i zakonshem , i ”shtati” ne liste …!!! Kjo tregon se sa eshte c’kallaisur ky njeri ne syte
  e popullit shqiptar , per mos permendur opinionin e te huajve, te cileve u ka shtire tme-
  rrin !!! Sa filloi ky mysybet te flase ne parlament , te gjithe diplomatet e huaj qe ishin ne
  llozhe kerciten e iken sepse nuk e durojne dot ”Beromin e Xhafes” te nxjerre vetem diarre
  nga goja e tij e qelbur nga peshtyma e nje plaku qe e kundermon parlamentin me menderet
  gogesimat e tij prej plaku ….!!! Mjere Shqiperia c’mizori e fatkeqesi po sheh nga kjo monster ..!!!
  O tempora, o mores !!!! Quo Vadis ????

  Reply to this comment
 20. Alphade March 7, 03:53

  Nje pyetje kam : Une nuk jam jurist , prandaj shtroj pyetjen ,kur nje njeri i zakonte, si une,
  thirret ne gjyq per te deshmuar quhet :FTESE , APO LAJM-THIRRJE , ”subpoena”, sepse
  per Berishen ju te krimeve te renda e thoni : FTESE ! Nuk e kuptoj kete ”delikatese ” te
  prokurorise ndaj nje njeriu qe i ka sjelle kaq fatkeqesi shqiptare … Anyway !!!!
  Me sa di une ne demokraci thuhet perafersisht keshtu : ”Te gjithe shtetasit perpara ligjit
  jane te barabarte ….” Atehere po te isha une , ju do me benit FTESE apo ‘!subpoena”… !!!
  Respekte zoterinj prokurore !!!!

  Reply to this comment
 21. Alphade March 7, 03:59

  Shenim: me sa shkrova me lart desha te themi se ne Shqiperi ende jemi shume larg
  demokracise, ku disave u behen”FTESA” dhe plebejve ”LAJM-THIRRJE PER NE GJYQ” !
  PRA S’JEMI TE BARABARTE PARA LIGJIT ,ZOTERINJ PROKUROR !!!

  Reply to this comment
 22. lomi March 7, 08:15

  Se besoj se ka POR megjithate Ata Te rruges Jane me Te beses megjithese nuk Jane nga veriu.

  Reply to this comment
 23. petja March 7, 10:35

  PROKURORIA ME QE E THERET DHE AI KA BYTHE TE SHKOJE ,BEN MIRE TI HAPI PROCESIN E LENE PERGJYSEM PER 21 JANARIN DHE TA MBAJE ATY BRENDA ,KESHTU DO SHPETOJME NGA TERE KETO GJERA QE KURTDISEN VRASJE,TRITOL VJEDHJE ETJ.
  SEPSE AI QEN I KURDISE TE GJITHA.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*