Edhe Serbia përkujton Srebrenicën

July 11, 2019 21:00

Edhe Serbia përkujton Srebrenicën

Këtë të enjte, në Beograd të Serbisë, është organizuar një marshim përkujtimor për viktimat e masakrës së Srebrenicës, ku 24 vjet më parë, forcat serbe të Bosnjës, vranë mbi 8,000 burra dhe djem myslimanë.

Marshi, i organizuar nga Iniciativa e të Rinjëve për të Drejtat e Njeriut, u zhvillua në sheshin që ndodhet midis presidencës së Serbisë dhe Parlamentit.

Në këtë ngjarje morën pjesë edhe ambasadorët e SHBA-së, Gjermanisë, Kanadasë dhe Australisë në vend.

Pjesëmarrësit, përkujtuan viktimat e Srebrenicës përmes ndezjes së qirinjëve.

Në deklaratën e inicativës së të Rinjve për të Drejtat e Njeriut, ndër të tjera u theksua: “Respektimi i viktimave të gjenocidit në Srebrenicë, nga përfaqësuesit e qeverisë duhet të jetë baza- jo vetëm deklarative- e një politike proaktive të paqes dhe stabilitetit të Serbisë”.

Në një deklaratë të përbashkët, të nënshkruar nga njëmbëdhjetë organizata joqeveritare, me rastin e 24 vjetorit të masakrës së Srebrenicës, thuhet se “është një fakt i turpshëm që asnjë nga zyrtarët e Republikës së Serbisë – që nga viti 1995 – nuk e ka karakterizuar Srebrenicën si gjenocid. Kjo konfirmon vazhdimësinë e mohimit të gjenocidit në nivel shtetëror dhe të shoqërisë”.

Në Beograd, të enjten në mbrëmje, do të mbahet edhe një performancë teatrore e regjisorit, Zlatko Pakoviq me titull “Srebrenica, kur ne të vrarët, ngrihemi”, ngjarje e përkahur nga Komiteti i Helsinkit për të Drejtat e Njeriut.

Masakra e Srebrenicës është cilësuar si më e rënda në Evropë që prej përfundimit të Luftës së Dytë Botërore, ndërsa nga Gjykata Ndërkombëtare e Hagës është njohur si gjenocid.

e.ll./dita

July 11, 2019 21:00
Komento

8 Komente

 1. kriminelet kujtojn viktimat lol ! July 11, 21:17

  KTU HIPOKRZIA E CINIZMI NJEREZOR

  I KA UL BREKET POSHTE

  ambasadori hollandes mesiguri e kishte zene barku

  ate dite !

  Reply to this comment
  • Hanko telendarja July 12, 08:05

   Hahahahaaa

   +1

   Reply to this comment
   • kriminelet kujtojn viktimat lol ! July 12, 11:11

    Cere kina mi teto Hanko ?

    hahahahhaha

    —————

    Un mendoj se njeriu nuk duhet te qendroj indiferent kunder gjenocideve qe kryejn kriminelet e Ballkanit etj ne Bote .

    Perball nji hipokrizie te tille ,te pashembullt ,

    duhet reagim . Eshte e pazakonte e jonjerezore qe viktimat perdoren thjeshte si nji material qe mbushin Fasadat e hipokrizise e Politikave te ndyra te ksaj Bote

    mbushur me Vampire e Kriminele Kanibale Serb etj ,

    te flitet pra per Viktimat Gjenocidet sikur ne kte Bote mos te exzistonte me Shpirt Njeriu ……!

    Reply to this comment
 2. demo July 11, 21:24

  E perkujtojne serbet,sepse bosnjaket jane nje popull I MIRE.Pranojne te masakrohen dhe nuk kerkojne as drejtesi,as hakmarrje,perkundrazi ..
  Bashkohen me Serbet kunder Kosoves,.Bashkohen si Viktime e Mire,per te mos njohur Kosoven.
  Kane edhe nje te mire tjeter jane Muslimane te perkushtuar,shpirtin e ksane ne Stamboll.
  Kur Filluan vrasjet e bosnjakeve nga Serbet,Turqit i ndihmuan me Hoxhallare.
  Shqiptaret e vertete e kane shpirtin ne Amerike,,.Tek Imperializmi Amerikan,qe i leshoi Serbise rraketat mu ne Beograd,,sepse derri do plumb,nuk do lutje xhamish.

  Reply to this comment
 3. Likefloriri July 11, 22:18

  E perkujtojne serbet e ilir hajduti takon qent darko te serbis dhe sashen e rusis dhe i perkedhel.

  Reply to this comment
 4. Marku July 12, 03:52

  Mesimi qe duhet te nxjerre tirana antishqipetare nga historia e Srebrenices dhe masakrave te njepasnjeshme qe historikisht gjenocidialet kokekatrore serbo-sllave kane kryer kunder popullit shqipetare , eshte armatosja dhe ngritja e kapaciteteve ushtarake te dy shteteve shqipetare .
  Por fatkeqesisht tirana antishqipetare ka me shume se 25 vjete qe krenohet me cmendurine e carmatosjes nga ” armatimi I tepert” dhe I “vjeteruar”, ne te njejten kohe kur fqinjet tane armatosen dita dites . Vetem atehere kur te dy ushtrite shqipetare te vetme te jene ne gjendje te shkelin ushtarakisht serbine fashiste ,( ne rast nevoje) vetem atehere kombi shqipetare do te jetojne ne paqe dhe prosperitet.

  Reply to this comment
 5. Arben July 12, 09:13

  SERBIA E PERKUJTON ME SE MIRI, DUKE

  STREHUAR DHE PERKRAHUR HAPTAZ,

  KRIMINELET QE E BENE KETE MASAKER.

  DREJTESIA DO TE BEHET PER KETO KRIME,

  PASTAJ MUND SERBET TE PERKUJTOJNE

  MASAKRAT QE KANE BERE MBI MUSLIMANET NE

  TE GJITHE BALLKANIN.

  Reply to this comment
 6. Deda July 12, 12:31

  Serbet e kujtojn por ne menyr tjeter, per serbet masakra serbenices esht dit feste. Ky popull i perdal te vret te perdhunon dhe luan rolin e te vuajturit , yyyyt rrac e ulet inferiore.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim