Dokumenti i 84 viteve më parë: Merrni masa, prifti ynë nuk meshon shqip

Nga Naun Kule June 1, 2014 23:31

Dokumenti i 84 viteve më parë: Merrni masa, prifti ynë nuk meshon shqip

Në Arkivin e Shtetit kohët e fundit kam ndeshur në një dokument që shkruar për Pashkët e ortodokësve, këtu e afro 90 vjet më parë. Ndonëse  dokumenti bën fjalë për gati një shekull të shkuar, mesazhi është plotësisht i sotëm, sidomos kur polemika për kreun e Kishës Ortodokse Autoqefale, Hirësinë e tij Janullatos, është ndezur sërish. Ja, dokumenti  arkivor për Pashkët  dhe priftërinjtë grekomanë,  gjysmëshekulli më pare, në një fshat të thellë të Shqypnisë të mbretit Zog:

 

“…Lushnjë, 26.03. 1930.

Dërguar: P.T. Prefekturës Berat.

Lënda:  Mbi meshimin greqisht të priftit Papa Jorgji Ziu;

…Bashkangjitun, kemi nderin t’ju paraqesim raportin nr.24, datë 23.03. 1930, të Komunës së Libofshës,  kundër priftit Papa Jorgji Ziu,  nga fshati Ndërnënas, i cili ka meshue greqisht në kishën e Shën Marinës, me lutjen që të merrni masat  e duhuna kundër priftit në fjalë…”

Zëv/Prefekti (firma, vula)

 

Tani, le të shohim se çfarë ndodh ekzaktësisht 84 vjet më pas. Jo një prift në një fshat të largët të Shqipërisë, por vetë Kryepeshkopi meshon më së shumti greqisht. Ky është një nga paradokset më të çuditshëm që ne përjetojmë në shekullin e 21-të. Këtë problem unë e kam ngritur herë pas here në shtyp. Po e ngre edhe këtë vit, duke iu drejtuar drejtpërdrejt Hirësisë së Tij Janullatos.

Ju drejtoni për rreth njëzetë vjet grigjën shqipfolëse të ortodoksisë shqiptare, ende me përkthyes, Hirësi Janullatos…!? Edhe pse kjo është kundër nomeve të kishës tonë, madje edhe  pse i bie ndesh Kushtetutës së Shqipërisë…!? Ju vazhdoni me fodullëkun e njeriut që s’pyet për shtet dhe ligj, madje edhe pse s’jeni në shtëpinë tuaj… Atëhere nuk di për çfarë shënjtërie a përkushtimi fetar mund të pretendojë një  klerik  si Ju që  nuk plotësoni  detyrimet ligjore, kur ne presim  të shikojmë se udhëheqësit tanë shpirtërorë janë aq të shënjtë sa nuk shkelin mbi një mizë  e jo  mbi ligj…!?

Madje, Ju jeni duke shkelur edhe mbi ne, mbi gjithë ortodoksinë shqiptare (siç e do ajo greke…), mbi trashigiminë fetare dhe kulturore të  të parëve tanë, mbi etërit  kombëtarë shqiptarë të kishës tonë të  cilën, përditë e më dukshëm po e zhvishni nga tradita shqiptare e Nolit të madh, At Stathit, Saqellarëve dhe Papa Kristos, emrat dhe veprën atdhetare të të cilëve, as guxoni t’i zini me gojë. E, pra, nëse nuk të mjaftuan dhe bindën dy dhjetëvjeçarë në përkushtimin Tuaj progrek në kurriz të kishës tonë për ta zhbërë dhe greqizuar atë ind e maj, të jeni i sigurt se do jeni i dështuari i radhës në përpjekjet dhe orekset shekullore të grekërisë së zilepsur dhe tahmaqare, ndaj trojeve dhe historisë shqiptare.

Dihet se modeli Juaj i  shekullit tetëmbëdhjetë ishte misionari Kozma Etoli (1714-1779), një antishqiptar i përkushtuar i megaliidhesë greke i cili, bënte pikërisht këtë që Ju po e bëni sot në mënyrë shumë më të sofistifikuar, me mjetet   bashkëkohore. “Mos iu lutuni Zotit në shqip se është gjuhë e mallkuar, është gjuha e të paudhit…Më premtoni se në familje do flisni jo shqip por greqisht dhe unë do t’ju falë gjithë mëkatet tuaja…” Ja kështu, Hirësi Janullatos, Kozmai, iu fliste besimtarëve, me përkthyes, ja kështu, si Ju.

Shqiptarët  dhe ortodoksit e këtij vendi, e dinë mirë se Zoti flet edhe shqip…! Ndaj, edhe fjalët e Krishtit, na i thoni shqip Hirësi Janullatos pa u trembur se do t’Ju mallkojë Zoti. Apo trembeni mos i delni nga besa  shën Kozmait, modelit Tuaj të vjetër? Pa frikë, Hirësi; shën Kozmai ka vdekur, paçka se  grekomanët e Megaliidhesë, andej dhe këtej kufirit, ende lodhen ta ringjallin duke i zbukuruar varrin  në mes të Myzeqesë,  që ta kini si “gozhda e Nastradinit” për kufijtë e Vorioepirit tuaj, i cili shkuaka deri në Shkumbin…!?

FOTO: Fan S. Noli më 8 Mars 1908 në metropolinë e New Yorku

Nga Naun Kule June 1, 2014 23:31
Komento

66 Komente

 1. Agimi April 21, 20:05

  Artikull I goditur,por janullatosi nuk shkulet nga Shqiperia po nuk e perzune.Dhe kjo cudi ndodh vetem ne Shqiperi,Imagjino te ndodhte ne Greqi,-ku jo nje shqiptar por nje I huaj (serb,bullgar,maqedonas)te drejtonet kishen greke,imagjinoje ne Serbi,ne maqedoni, Bullgari e kudo.Dhe ne bejme vetem sehir,kur nje antishqipatr drejton kishen ortodokse per me shume se 20 vjet,shikojme politikanet e shitur se si shkojne e I puthin dore kesaj vemje greke,dhe nuk behemi dot bashke per ta hequr nga froni I shenjte I kishes Autoqefale ,per te cilen jane vrare e persekutuar dhe iu eshte nderruar kombesia me qindra e mijera shqiptareve,kujtojme Luarasin ,Negovanin, shqipatert ortodokse te asimiluar ne cameri, ne zonen e Kosturit ,Janines e me gjere ne Greqi.Qellimi I antishqipatrizmit eshte te na zhdukin,nuk kenqaen me cfare kane bere.Dhe ne rrijme e bejme sehir. ne vend qe t,i therrasim ndergjegjes e te luftojme per te ruajtuar identitetin tone kombetar.Duhet te ngrihemi ne protesta massive popullore per ta hequr qafe kete kale Troje ne mes te Tiranes.Respekte per z.Kule.

  Reply to this comment
  • raimond vlonjati April 22, 00:12

   Po Janulla meshon greqisht sepse eshte grek, nuk ka si ta thote meshen ndryshe..

   Po mbajte grek ne krye do e thote meshen ne greqisht,
   ndaj vendosni nje shqiptar ne krye tw kishes ortodokse qe ta thote shqip…..Eshte e thjesht fare,
   nuk do shume tru….

   Ja ju keni gjithe ate kope me analiste ortodokse ,
   i pyesni ata po ata ca thone per kete problem tw kisges se tyre.. se ata na bejne analizat e Ballkanit,
   ndaj pyetini c’mendim kane per kishen e tyre ?

   Pastaj keni edhe kryeministrin ortodoks pyeteni edhe ate, bashke me ministra e depudete ortodokse qe jane ne krye te vendit… ?

   Gazeta Dita mund ti intervistoje keta politikane ortodokse dhe te degjojme mendimin e tyre,
   qe edhe njeriu shqiptar te mesoje kujt ja jep voten….
   A ndjejne veten shqiptare apo greke keta politikanet ortodokse qe zene keto poste te larta me voten e shqiptareve. ?

   Dhe cili eshte mendimi i tyre per Janullatosin do duket hapur cila eshte ndergjegja e tyre..

   Reply to this comment
  • altini April 22, 11:34

   Ej! Perendimi nuk e di ti qe kryepeshkopi i greqise eshte arvanitas? jemi ballkanas o tu hapte dera per mire. Pse ke frike nga greqishtja. ç;fare gjuhe di ti pershembull. Jo per ndonje gje por sot po te fillosh pune te thone: Kerkohet me….etj, atj dhe me gjuhe te huaj Anglisht. Se mos na dalin anglezet armiq te popullit shqiptar, more aman.
   Sipas studimeve te instituteve te degjuara ne bote, eshte mire qe te dish se pari gjuhen e nje vendi qe eshte komshi me ty dhe anglisht.

   Reply to this comment
   • Pellazgu April 22, 14:26

    Duke abstraguar nga fakti se si shkrimtar z.Kule i thotë gjërat më bukur se të tjeët, sërish më duhet të them se nuk ka thënë asgjë më shumë se ç’duhet të thotë një shqiptar ortodoks i ndershëm, i cili nuk e shet shpirtin dhe kujtimet e të parëve të tij për 300 euro. Vërtet që zoti Kule është intelektual i mirëfilltë dhe se jo të gjithë e kanë aftësinë e tij për t’i thënë gjërat kaq saktë e kaq gjatë, por shqetësimi i tij duhet të shërbej si nxitje për këdo që nga zemra e tij të lëshojë thirrjen: “Shporru uzurpatori Anus-tas!”. Këtë duhet ta bëjë kushdo prej atyre që i falen Zotit të Negovanit, Xhuvanit, Nolit e të tjerëve ortodoksë të nderuar, që janë kthyer tashmë në krenarinë e të gjithë shqiptarëve, pavarësisht nga besimi dhe pavarësisht nëse janë ateistë (siç jam unë).
    Ata që i thonë vetes shqiptarë, që të gjithë duhet të marrin shembull nga kuraja qytetare e zotit Kule dhe të mos bëhen vegla me të cilat Anus-tasi bën punët e tij të pista…

    Reply to this comment
   • xhimi April 22, 15:36

    Altin tu mbyllte e mendjes. trapa si puna jote e mbajne Janullen ne kembe e pellet ne greqisht se e di qe nuk do ti thone ik ndonjehere. Se pari. cfare kupton ti altin nga gjithe ajo meshe? dmth ty te duhet te mesosh greqisht pa te kuptosh fjalet e zotit. perse nuk duhet te ti thote zoti ne gjuhen tende( timen se me dukt ti e ke zgjedhur gjuhen tjeter per CV se te ben pune kur merr 300 evrote) si qenka e mundur qe gjuha ime te jete e mallkuar kur ne kete bote te gjitha gjuhet i krijoi ai zot dhe qe di te komunikoje ne te gjitha. vetem shqipen paska mallkuar ai? une jam muslim dhe shkoj ne kishe orthodokse ketu ne USA sepse gjysma e familjes time eshte orthodokse. po ma ka endja kur degjoj At Liolinin te flase meshe ne shqip ne mes te Bostonit. dhe ne anglisht flet ai per ata qe nuk dine shqip ( se ka shume amerikane qe frekuentojne kishat tona ne USA. ) nuk eshte aty problemi por kur mesha mbahet vetem ne greqisht dhe Kryepeshkopi vazhdon te perdore perkthyes pas 20 vjetesh ne postin e vet athere cdo te thote per ate njeri qe nuk deshiron te mesoje ( gjuhen e mallkuar) . se dyti gjuha ne Kishen tende nuk eshte detyrim punesimi apo pjesmarrjeje ne kishe. sa shqiptare dine greqisht e italisht e serbisht. nuk ka komshi tonin te dije shqip sa dime ne gjuhet e tyre. por kjo nuk do te thote qe kur shkojme ne kisha a xhamija apo ulemi ne tavolinat e shtepise tone te flasim ne ato gjuhe. si gjuha e nenes nuk ka Altin. gjej se cfare gjuhe flet nena jote dhe ate mba se ashtu te ka kenduar ninullat e gjumit.

    Reply to this comment
   • FATMIR KULE April 22, 20:57

    djalosh… anglezet as te kane vrare gjysherit as te kane djegur shtepite e tyre! lexo ndonje faqe historie me teper para se te pjerdhesh gomarlleqe!

    Reply to this comment
 2. Hate April 21, 20:36

  Ju pershendes Z.Kule,Ju vini piken mbi “I”,por kush ju degjon.Janullatos nuk erdhi pergjithmon ne Shqiperi,por mesaduket ai do te qendroi ketu deri sa te vdesi,pasi nuk ka njeri qe ta shkuli.Ai ka misjone te rendesishme nga fqinji jugor dhe nuk i ka realizuar akoma,si:Pretendimet teritoriale ne jug te vendit,vorrezat e ushtareve grek te vrar,marrveshja per detin,etj,duke ua vene koqet ne bige qeveritareve tane,te cilet jane te detyruar ti puthin doren biles ti lajne edhe kembet po deshi ai???

  Reply to this comment
 3. cuni Fierak April 21, 21:57

  e falenderoj Anastasin shum per ringjalljen e kishes orthodokse,, por ne shqiptaret orthodok kemi te drejt te ankohemi qe meshen e duam ne gjuhen tone te shenjt sic bejn ter vendet orthodkse,, kshu di po vazhdoni me greqishten duket qarte se skeni ardh vetem per ringjalljen e kishes ne shqipri por dhe per idera patriotike greke ne shqipri,

  Reply to this comment
  • altini April 22, 11:27

   Cuni fieraku, po pse s’ke shkuar ndonjehere ne kishe djali. Jo per ndonje gje por po te shkosh njehere ne kishe do ta shohesh qe meshohet shqip. Nejse kushedi sa kafe ke pire e me sa llafe je marre. Po leri te shkretat kafe e llafe, apo te paguajne….

   Reply to this comment
   • Pellazgu April 22, 14:38

    @altini (Me këtë emër krejtësisht turk (altın = flori, ar), ti do jesh ndonjë buçe e shitur për 300 euro).

    Në cilën kishë mësohet shqip more qyp i paguar për të bërë propagandë progreke, përmes mbrojtjes së Fortposhtërsisë së Tij Kryepisit të Qishës Joautoqefale nga Athina, Anus-tas Janulla?! Kur pikërisht në meshën e pashkëve, në mes të Tiranës, na mbahet liturgjia në gjuhën greke, në një kohë që kanoni i Kishës Ortodokse Autoqefale Shqiptare nuk e lejon një gjë të tillë, ti i lejon vetes të na gënjesh duke thënë qe në kishë mësohet shqip. Për cilën kishë e ke fjalën, për atë të Hirësisë së tij AT NIKOLLA MARKUT? Po në kishën e Markut mësohet shqip, ndërsa në ato që i ndyn me praninë e tij Anusi, nuk ndodh diçka e tillë. Në to flitet shqip vetëm me zagarë si ty, që të përdorin si buçe, kur të udhëzojnë sesi duhet t’i kryesh punët e pista në dëm të shqiptarëve (Siç po bën edhe me këto replika “objektive”, ndaj kujtdo.), të frymëzuara nga minjtë e gjirizeve të Malit Atos…

    Reply to this comment
  • enea June 2, 15:25

   Mesha behet edhe ne greqisht edhe ne shqip. Pastaj greqishtja kuptohet keshtu qe ska nevoje te indinjohesh.
   Ndonje gje kur pellasin hoxhallaret maje minareve ne arabisht ke per te thene?

   Reply to this comment
 4. ?!?! April 21, 22:44

  Per autorin qe ka ‘germuar’ neper shekuj per te vertetuar ‘megaloidhene’ qe vjen deri ne Shkumbin ne shekullin e 21-te :

  Te shkruash me pak e te thuash me shume; te urresh me pak e te dashurrosh me shume…

  Nje pyetje : Ai prifti i fshatit tend si meshon, shqip apo greqisht ?

  Dhe nje tjeter pyetje : Na e shqeu deren e shtepise e hyri me zor, apo ja hapem dykanatesh ne ?

  Dhe e fundit : Cant thote ‘ Njeri veshtron ujin e perroit dhe sheh balten, tjetri sheh brenda tij yjet qe reflektojne’ ,ju cfare shikoni ?

  Dhe bytha me e bukur pjerdh…edhe sikur te jete mbuluar me najlon…

  Reply to this comment
  • Eri April 22, 00:16

   Na the nje gje qe sna the asgje. Do te na besh si i mençur dhe ja fut pordhes kot. Ik futja gjumit se qenke tap fare.

   Reply to this comment
   • ?!?! April 22, 12:31

    Cfare thote tjetri i dehur i ka menduar pa pire…

    Ato ke ne kanister e ato tellallis…

    Megjithate hera e fundit qe beje gabimin te debatoj me dike mendimin e te cilit nuk e respektoj…

    Adio !

    Reply to this comment
    • hosteni April 22, 17:39

     ?!?! : ti i ke menduar i pire ketgo qe po thua tani qe je esell,,,,,ta paska hequr semundjen e majasellit anusi qe flet me gjuhen e tij shpirterore or legen modern,,,,,,,,,me fala ti je legen modern kamaleont,,,qe i pershtatesh te gjitha anuseve qe te dalin para fytyre per ti lepire,,,,,,,por mos harro se vetem ortodoks shqiptar nuk je,,,,,,!!!!!!!!!!!!!

     Reply to this comment
     • ?!?! April 22, 18:51

      Nje gje e ke gjetur :

      Nuk jame ortodoks, por shqiptar jam.

      Te paska pickuar zagali e te doli qerrja nga udha e komunikimit.

  • Pellazgu April 22, 14:51

   @ ?!?!

   Ty more dylber nuk ka pasur arsye të të shqyej derën e shtëpisë nga përpara, pasi të ka shqyer të “çarën e gardhit”, që ke nga prapa… Në fakt, ti duhet t’i kesh ulur vetë “gjethet e gardhit”, me shumë dëshirë madje…

   Reply to this comment
   • ?!?! April 22, 17:23

    Nuk imponohen mendimet e kujtdo si te verteta (trashegimi komuniste kjo) dhe aq me shume me te sharra qe zakonisht adoleshentet mbushin faqet e mureve te banjove publike…

    ”Kush eshte jashte valles do ritme shume…”

    Reply to this comment
    • Pellazgu April 23, 11:47

     @ ?!?!

     Drejt e thua o “dyfish pikëpyetje e pikëçuditje”!
     Pikërisht, kam mbushur faqen e murit tënd me ato çka them më lart!

     Reply to this comment
     • ?!?! April 24, 07:42

      Naten, ne erresire te plote, komunistet shkruanin ne muret e shtepive qe ishin antikomunista, per te bere raprezalje te nesermen…
      (I tradhetonte mungesa e fjalorit dhe forma e citateve ne shprehje, qe shperfaqet fare qarte ne te gjitha komentet tuaja qe pasojne kete artikull qe nis me priftin e fshatit e perfundon me nje te shenjte si Shen Kozmai…)
      Mu kujtua filmi artistik shqiptar “Parrullat”…

  • FATMIR KULE April 22, 21:23

   po ti, o i mjere, qe as emrin nuk guxon te shkruash…!!!
   pse na pergjigjesh shqip e jo greqisht?
   si e ke hallin? te kishe lexuar ( dhe jo me kuptuar) cantin qe citon do kishe hequr dore nga fete sot e disa vite! me se fundi do kishe gjetur kurajon e te qenit Shqipetar… i varfer por KRENAR!!!
   por, per fat te keq as per kete nuk ke fuqi!

   Reply to this comment
 5. VLORA, VLORA April 22, 09:57

  Shume e drejte ajo qe thote z, Naun. Kur Berisha e emeroi Janullatosin, para 23 vjetesh ne krye te kishes ortodokse shqiptare, pati shume besimtare ortodokse, qe atje, brenda ne kishe, kundershtuan e protestuan kunder ketij emerimi.
  Sot pas 23 vjetesh, ortodokset qe ishin te pranishem te shtunen ne mbremje, kur Janullatos, predikonte ne greqisht, e qepen gojen. Pse?
  Janullatos iken vetem po e shporren nga Shqiperia vete ortodokset. Po priten vdekjen e tij, duhet t’a kemi te qarte se ai me prapaskena, perseri ka per te emeruar ne krye te kishes shqiptare nje tjeter grek, ose nje shqiptar te shitur. Pse shqiptaret e shitur jane me shumice ne kete vend.

  Reply to this comment
  • altini April 22, 11:52

   – e para nje: Janullatosin nuk e emeroi Berisha sepse Berisha ishte ne krye te shtetit shqiptar e jo Kishes Orthodhokse ne bote
   – E dyta dy: Ata qe kundershtuan ishin te besimit “ateist” dhe te besimeve te tjera, qe e quanin veten “skipetar”.
   – E treta tre: Naten e Pashkes Janullatosi foli me gjuhen e nenes se tij dhe te dashurise per jeten qe predikon besimi i krishtere orthodhoks.
   – E katerta kater: Jam shqiptar 24 karatesh, sepse te paret e mi kane qene 24 karatesh orthodhoks qe i mbijetuan pushtimit qe shkaterroi vendin tone me shume se cdo vend tjeter ku shkelen, pushtimit “osmen”. Osmen si thoni ju andej nga Vlora. Po pse mo, ju vlonjatet qe iket ne Itali jeni tradhetare? Ej o Vlora! E imagjinon dot Selam Musain te ngrihej nga varri e pa te shihte ca vlonjate e ca vlonjate qe vdesin te shkojne ne Itali e qe martohen me ca italiane e ca italiane….
   E pesta pese: Me kujtohet fjala e urte e popullit “Hajduti te shan hajdut, rrugaci te shan rrugac,….etj…”

   Reply to this comment
   • KOZi April 22, 13:32

    – Nuk paske lexuar shume! Ne Perandorine Turke besimi Islam ka qene Zyrtar dhe kryetari i fese islame ka qene ne Stamboll. Besimi Ortodoks ka qene Zyrtar dhe Kryetari ose Patriarku ka qene dhe eshte edhe sot ne Stamboll.Besimi Izraelit ka qene Zyrtar dhe Rabini kryesor ka qene ne Stamboll ! ..Kush ngeli ? Besimi Katolik e ka patur kryetarin ne Vatikan . Kjo nuk i pelqente as turqve as grekeve ?? Prandaj lexoni me shume pasi Ortodoksia dhe Islamizmi jane besime lindore per shqiptaret.
    Vecori eshte se Turqia qe perkrah pak islamizmin nuk ka pretendime territorjale ndaj neve ndersa Greqia qe perkrah Ortodoksine e sotme e kini te qarte se cfare kerkon???!!!

    Reply to this comment
  • enea June 2, 15:26

   Une kam qene ate dite ne Kishe dhe kishte vetem 2 veta qe kundershtuan dhe ata nuk ishin ortodokse.
   Janullatos ate dite eshte brohoritur me te madhe.

   Reply to this comment
 6. Shqiptar Çam April 22, 13:25

  Paturpesia dhe MUNGESA E PLOTE E DINJITETIT KOMBETAR SHQIPTAR, qendron ne faktin me te shemtuar janullatosin antishqiptar ne krye te kishes “se pavarur ortodikse shqiptare”. ATDHETARET E VERTETE SHQIPTARE TE KRISHTERE ORTODOKS FAN NOLI, PAPA KRISTO. AT STATH MELANI E KRIJUAN KISHEN PER TA NDJERE VEHTEN E PER TU KRENUAR SHQIPTARE E jo greke si janullatosi
  NE VITIN 1877, PO 1877, PESHKOPI I PARAMITHISE SE ÇAMERISE SHQIPTARE U DETYRUA TE PERKTHEJE SHQIP DHJATEN E RE, SEPSE TE KRISHTERET E ÇAMERISE NUK E KUPTONIN MESHEN GREQISHT!! DHE SOT politikanet e Tiranes ndegjojne meshen greqisht??! KUJT I SHERBEJNE ATA?? VETEM SHQIPERISE JO!!

  Shikoni se cfare janullatosi u prit ketu ne New York dhe nga kush. Me qarte e tregon shkrimi ne gazeten greke te NY -Greek Reporter te nesermen e vizites te Janullatosit te “Shqiperise”?

  Vizita e Arqipeshkopit Anastas te Shqiperise ne New York
  Shkrim I gazetës Njuorkeze Greek Reporter

  Arqipeshkopi Anastas I Shqipërisë u takua me udhëheqësa, politikanë dhe antarë të komunitetit greko-amerikan, gjatë vizitës së tij në NY
  Arqipeshkop Demetrios I Amerikës shtroi një darkë për nder të Anastasit, që u shoqërua nga Arqipeshkopi I Kishës Katolike Romane të NY, Kardinali Timothu Dolan, diplomatë dhe perfaqesues te Arqidioqezës Amerikane. Arqipeshkopi Demetrios vlerësoi veprimtarinë misionare te Arqipeshkopit Anastas dhe progresin e Kishës Ortodokse Autoqefale të Shqipërisë
  Arqipeshkopi Anastas foli për eksperiencën e tij misionare dhe marëdhaniet e Kishës Ortodokse me komunitetet e tjera fetare.

  Greqia ishte përfaqësuar nga ambasadori grek ne Shtetet e Bashkuara, Kristos Panagopullos, përfaqësuesi I përhershëm I Greqisë në OKB, Mishel Spinelis dhe konsulli I Përgjithshëm në NY George Iliopulos. Qipro ishte përfaqësuar nga përfaqësuesi I përhershëm në OKB, ambasador Nikos Aimiliou dhe Konsulli I Ri I Përgjithshm në NY, Vasilis Philippou.
  Arqipeshkopi Anastas I Shqipërisë paraqiti një leksion në Fordham University me temë:”Ortodoksia në Amerike”. Gjat një ceremonie speciale, universiteti I ofroi atij një Doktoratë Nderi per Shkrimet Humane
  Më së fundi më 30 janar, Arqipeshkopi Anastasi, mori pjesë në një ngjarje të rëndësishme të organizuar nga Arqidiokeza e Amerikës për të kremtuar Ditën e Tre Hierarkëve dhe Shkrimit grek ku edhe ju foli studentave grekë. Në të njëjtën ditë do jetë edhe folësi kryesor në këtë ngjarje të rëndësishme- Gala në Metropolitan Club të NY
  Pra kush e “ftoi” dhe kush u “krenua” me janullatosin e Shqiperise??!

  Reply to this comment
 7. illo April 22, 14:06

  Kushti kryesor I autoqefalise se Kishes shqiptare , eshte meshimi shqip . E thene ndryshe te mos meshohej greqisht . Kjo eshe nyja , qe ju perkushtua Noli dhe gjithe shqiptarizma e kohes , qe I parapriu Pavaresise . Organet kopetente duhet te reagojne me masa konkrete dhe te behen te njohura ne shtyp . Janullatusi nuk mund te ringjalle nje konflikt , qe e kane mbyllur me gjak shqiptaret , pavaresisht meritave , qe ka per ringritjen e ortodoksise postkomuniste . Vet Janulatosi nuk mund t’i heqi as nje presje shkrimit te Z. Kule . Do te ishte me normale , qe mesha te behej anglisht , ose c’do gjuhe tjeter , por jo greqisht , qe eshte nyja gordiane , qe ka vendosur autoqefalia noliane . Shkrimi I Z. Kule nuk mund te anashkalohet nga organet e larta vendimarrese, ne se duan te jene ne rregull me mesimet e historise . I. Foto

  Reply to this comment
  • Arben April 23, 13:19

   ANASTASI ESHTE I JASHTELIGJSHEM.

   SIPAS KANUNIT TE 1936 TE PATRIARKANES SE STAMBOLLIT DUHET TE ZBATOHET KRITERI I KOMBESISE NE PERCAKTIMIN E KREUT TE CDO KISHE AUTOQEFALE.

   BOJKOT MALLRAVE GREKE.

   1. BANKA TIRANA, ALFA, EMPORIKI, NBG E GJITHE TE TJERAT.
   2. PATATINA LAYS, AMITA, CIGARE SLIMS.
   3 AMC DHE VODAFONE.

   E GJITHE TE TJERAT QE NUK ME VIJNE NDER MEND TANI.

   KJO ESHTE PROTESTA ME E MIRE.

   Reply to this comment
 8. Niko April 22, 16:39

  po cfare presim nga janulla?!
  grek!
  po sja solli zorret ne gryke te tjereve deri sa ta shporrin, cfare dreq greku eshte?!
  vjedh besimine te tjereve! sillet si zot shtepie edhe kur eshte i paftuar! peshtyn cdo shqiptar qe ka vendosur te mos i rri si puthadore! leshon barktharet, qe ka blere per nje cope buke si “homogjene”, ne cdo lloj debati! percan e mallkon! perdor Zotin per te sjelle bashke me fantazmat e vorioepirit dhe nje goxha sherr, qe na e shet per paqe! e ka kthyer kishen ortodokse si nje vater kukumjackash e qyqesh! ne fund edhe kur e di qe askush se honeps dot me, prifti i njeqind dhiplomave e fakulteteve, se ka per gje te shnderrohet ne grekun e peshtire qe hedh m.. nga te kater anet.

  Reply to this comment
 9. inf April 22, 16:40

  saliu e pruri ne Albani ket prift anti Shqiptar dhe maskara
  nga sliu e keni ket peshqesh erdhi gjoja per te ndihmuar dhe ngeli aty ku ngeli ky prift edepsez dhe horr ky prift dushman dhe i urryer nga ne .
  kjo eshte dihet nga te gjithe janullatusi eshte nji politikan qe ri nen petkun e gjoja te priftit kusar e antishqiptar ky eshte janullatusi qe i lepihen kta horrat e shqiperise sikur ta kene baben e tyre
  dhe nuk pysin rrin me te hajne me te pine me te harrojne qe eshte nji Anti Shqiptar i betuar qe e drejton nji fare lobisti Grek Nikola Gejxhi me te cilin sali berisha ka bere nji mije e nji marrveshje dhe muhabete per nji stol te qelbur qe perfitonte .
  Albania eshte e mbushur me armiq e kusar me horra pe din e iman .
  Maskaralliku e ka mbulu kishen Ortodokse behet mesha me kalla kalle me Poli KARI.

  Reply to this comment
 10. GJUHA SHQIPE April 22, 17:08

  QE NGA VITET E ERRETA TE MESJETES, SHQIPTARET ISHIN TE VETMIT QE IDENTIFIKOHESHIN NGA GJUHA. GJATE PUSHTIMIT OSMAN, KUR TE GJITHE PJESE IDENTITETI KISHIN FENE, SHQIPTARET KISHIN GJUHEN.
  ISHTE FEJA DHE PERANDORIA BIZANTINE QE SOLLEN ELEMINIMIN E PLOTE TE KULTURES GREKE DHE KRIJIMIN E NJE MASE ANALFABETESH QE IDENTIFIKOHESHIN VETEM NGA ORTODOKSIA.
  ISHTE FEJA AJO QE PERPAK SHKATERROI KOMBIN SHQIPTAR, POR IDENTITETI I GJUHES E BASHKOI DHE E BERI TE MBIJETONTE, RRUGEVE TE HISTORISE KU CDO KOMB TJETER DO TE ISHTE ASIMILUAR NE KUSHTET TONA.
  ESHTE GJUHA SHQIPE AJO QE DUHET GODITUR DHE JANULLATOSI E DI, SIC E DININ DHE BABALLARET E TIJ SHPIRTERORE 200 VJET PERPARA, KUR VRANE DHASKAL TOD’HRIN.
  PRANDAJ “PESHTYN” GREQISHT.
  DHE NUK PERDOR KURRE KULTUREN E VJETER GREKE POR VETEM “PESHTYMEN” BIZANTINE, ME FJALE TE VJEDHURA NGA GREQISHTJA E VJETER.

  Reply to this comment
  • Pellazgu April 23, 11:44

   @ GJUHA SHQIPE

   Duke u bashkuar plotësisht me ato ç’ke shkruar, si dhe me nëntekstin e tyre, për çka të falënderoj, do të lutesha që ta shkruanit më mirë gjuhën shqipe, ashtu siç e kërkojnë rregullat e drejtshkrimit dhe ato gramatikore.
   Edhe një herë të falënderoj për idenë.

   Reply to this comment
  • Arben April 23, 13:18

   BOJKOT MALLRAVE GREKE.

   1. BANKA TIRANA, ALFA, EMPORIKI, NBG E GJITHE TE TJERAT.
   2. PATATINA LAYS, AMITA, CIGARE SLIMS.
   3 AMC DHE VODAFONE.

   E GJITHE TE TJERAT QE NUK ME VIJNE NDER MEND TANI.

   KJO ESHTE PROTESTA ME E MIRE.

   Reply to this comment
 11. emanuel April 22, 21:09

  E kam degjuar Kryepeshkopin Anastas shume here ne kishe, dhe s, ka thene asnjehere asgje kunder Shqiperise e Shqiptareve.Ka nje kontribut te pacmuar ne mbledhjen e ndihmave te perdorura per ri ndertimin e kishave ne mbare Shqiperine. Fakti qe eshte me origjine greke s,do te thote asgje te keqe. Edhe meshat kush I ka ndjekur e di mire qe behen ne Shqip.Ai ka lexuar mesazhin per Pashket ne greqisht qe ka gjuhen e vet dhe eshte perkthyer ketu s, ka asgje anti shqiptare. Ne qe e ndjekim ne kishe e dime shume mire qe Ai bekon dhe ne Shqip. Ndihme tjeter e madhe eshte pergatitja e shume klerikeve shqiptare.

  Reply to this comment
  • Pellazgu April 23, 14:23

   @emanuel

   Emanuel kaqoli, ai duhet të bekojë vetëm në shqip! Ti, meqenëse je nga ata që shkojnë e dëgjojnë atë armik të ortodoksisë shqiptare, duhet të jesh racë dylberësh afro-aziatikë…

   Reply to this comment
   • enea June 2, 15:29

    O pellazg, qe me shume me dukesh si pecikllaz.
    Je bere teper i bezdiseshem sepse komentet e tua kane baze urrejtje. Njerez si puna juaj jane fatkeqesia me e madhe.

    Cfare te duhet ty me besimin tone?>???? Ne na takon te mbajme ne krye te kishes tone ate qe DUAM NE e jo ate qe doni ju.

    Reply to this comment
 12. FATMIR KULE April 22, 21:18

  pra dègjo, or qir dhaskali,
  Tè tè them shkurtèr njè fjalë,
  Kjo mendje duhej së pari
  Po tani të mori malë!
  Jo grekèria tè jetè,
  Kryeprift e Patrik vetè,
  Po dhe Krishti ndè na thèntè
  Se- “Jam grek, jakni pas meje”
  Do ti themi:”Pa mblidh mèntè,
  Se shqiptari s’vjen pas teje!”
  Grekrit e zgjebur mejtojnè
  Me tè rreme tè fitojnè,
  Kanè zèn’ e na mallkojnè
  Dhe na shajnè Shqipèrinè,
  Vetè-vehten turpèrojnè
  Dhe çnderojnë Perèndinë!”

  Reply to this comment
  • Brusko April 23, 12:12

   FATMIR KULE —

   Nuk e di ne se ke te besh me autorin e shkrimit dhe nuk e di ne se je i krishter apo musliman.
   Ne se e ke te aferm autorin e shkrimit le te shkruaj dhe nje shkrim se ne çfare gjuhe predikojne muslimanet si Imamet dhe Dervishet se para pak kohe Bektashinjte qe faleshin ne shesh nuk degjova asnje fjale shqip ,po vetem arabisht .

   Nuk jam fetar ,megjithese jam pagezuar para 60 vjetesh , nuk kam shkuar asnjehere ne kish ,po nga televizioni kam degjuar se K/peshkopi ka filluar te predikoje ne shqip.

   Perse ndodh qe vetem muslimanet miren dhe futin hundet ne punet e ortodoksve ,kur jemi nje shtet laik ,çdo sekt fetar eshte i pavarur dhe nuk duhet te perzihet ne punet e sekteve te tjera .
   Perse nuk e bejne kete muslimanet ?

   Reply to this comment
   • Arben April 23, 13:17

    Ore mik.

    Faljet e ketyre qe thua ti behen ne gjuhen Shqipe.

    Suret jane ne Arabisht ne te gjithe boten, per arsyen sepse eshte gjuha ne te cilen eshte shkruar Kurani.

    Gjuha greke ne kishat tona, eshte provokim i hapur nacionalist dhe nuk ka lidhje fare me Fene Ortodokse.

    Janulla eshte agjent i asfalise greke dhe te luftosh kunder atij nuk eshte kusht i domosdoshem te jesh i Krishtere.

    Reply to this comment
   • Pellazgu April 23, 14:21

    @Brusko

    Ti qenke i hidhur si vera brusko, ndonëse këtu na shitesh si i hidhëruar për gjoja ndërhyrjen e besimeve të tjera tek punët e fesë ortodokse, duke u deklaruar kinse se nuk je besimtar. Nëse nuk do ishe besimtar, ashtu siç nuk jam unë o majmun greko-ortodoks, që na shitesh si i paanshëm, nuk do ta vrisje mendjen nëse dikush e sulmon Kryepisin Anus për faktin se ai dhunon kanonet e KOASh-it, duke përdorur gjuhën greke dhe duke shkelur kësisoj mbi kujtimin e Negovanit, Xhuvanit, Nolit, etj., që aq shumë u rropatën për përdorimin e shqipes hyjnore në kishat shqiptare. Madje, nuk do shqetësoheshe as në rastin kur këtë e bëjnë ata të besimit mysliman, klerikët e të cilëve suret e kuranit i lexojnë arabisht (për këtë edhe unë nuk jam dakord), ndonëse në xhami kam dëgjuar se komunikimi është shqip. Ç’rëndësi ka se nga ç’kah vjen kritika, nëse kjo kritikë ka baza reale, – siç është rasti në fjalë, – kur gjithë bota pa e dëgjoi paudhësitë e Anusit të Janullës në objektin shqiptar të kultit, ku ortodoksë që i luten Zotit janë shqiptarë? Përse të meshohet greqisht në Shqipëri, kur këtë nuk e lejon as Statuti i KOASh-it? Kjo i shqetëson jobesimtarët dhe besimtarët e ndershëm dhe jo kjo që të paska “shqetësuar” ty!
    Merre vesh mor Brusko se je kryekëput gabim, kur thua: “Perse ndodh qe vetem muslimanet miren dhe futin hundet ne punet e ortodoksve ,kur jemi nje shtet laik ,çdo sekt fetar eshte i pavarur dhe nuk duhet te perzihet ne punet e sekteve te tjera”. Së pari, kjo nuk është futje hundësh, por shqetësim për dhunimin që i bëhet normave të autoqefalisë së KOASh-it. Së dyti, nuk janë vetëm myslimanët që e kanë këtë shqetësim, por edhe ortodoksët SHQIPTARË, përfaqësues i nderuar i të cilëve është edhe z. Naum Kule. Përse kërkon që zoti Kule të bëjë një shkrim se në ç’gjuhë predikojnë myslimanët, kur po në atë replikë tënden na ankohesh se paska futje hundësh në punët e ortodoksisë? Përse duhet t’i interesojë kjo gjë zotit Kule? Nëse do vepronte kështu ajo çka ti thua do ta kategorizonte si futës hundësh në punët e të tjerëve. Ai shqetësohet për paudhësitë që kryen personi i cili ka uzurpuar fronin e fesë së cilës i përket dhe ua ka lënë të tjerëve të merren me besimet e tyre.
    Meqë i je kundërvënë z. Fatmir Kule, me një replikë plot mllef e të mbushur me budallallëk ekstrem, po t’i bëjë peshqesh edhe unë vargjet që na ka dhuruar aq shqiptarisht.

    pra dègjo, or qir dhaskali,
    Tè tè them shkurtèr njè fjalë,
    Kjo mendje duhej së pari
    Po tani të mori malë!
    Jo grekèria tè jetè,
    Kryeprift e Patrik vetè,
    Po dhe Krishti ndè na thèntè
    Se- “Jam grek, jakni pas meje”
    Do ti themi:”Pa mblidh mèntè,
    Se shqiptari s’vjen pas teje!”
    Grekrit e zgjebur mejtojnè
    Me tè rreme tè fitojnè,
    Kanè zèn’ e na mallkojnè
    Dhe na shajnè Shqipèrinè,
    Vetè-vehten turpèrojnè
    Dhe çnderojnë Perèndinë!”

    Nuk i kopjova më kot këto vargje, por për të të kujtuar se nuk flasin kurrkund për besimin ortodoks, por për ata maskarenj që nën petkun e besimit ortodoks kanë punuar në kurriz të Shqipërisë e shqiptarëve, për interesat e Qishës Greke.Vetë reagimi ndaj zotit Fatmir Kule tregon se ti nuk e ke hallin tjetërkund, por tek ajo gjuha greke që aq shpifshëm Anusi i Janullës e përdori për të çarë veshët e SHQIPTARËVE.

    Reply to this comment
    • mergimtari fv June 2, 12:08

     Pellazg ! populli thote : dielli duket qe ne mengjes , keshtu ndodhi me kishen ortodokse shqiptare , nismetaret e pare te hapjes se kishes ortodokse ne Tirane ishin agjentet greke minoritare Dhimiter Beduli me soin e tij te drejtuar nga Athina ne ate amulli poskomuniste , ja arriten qellimit dhe ja rezultati me keta bytheshiturit 300 evrosh qe ulerijne si hiena bashke me te vete quajturin Dhespot , uroj qe te mos vije kanceri tjeter nga Anadolli se shqipetaret i mori lumi si shekujt e kaluar , ju falenderoj per kohen qe harxhoni duke u marre me keta bese-prishur qe ja japin shpirtin shejtanit te Asfalise . Pershendetje nga FV. Paris

     Reply to this comment
   • FATMIR KULE April 25, 15:01

    @brusko

    e para e punes une nuk e di nese ti je ç’fare je por une SHQIPETAR dhe asgje tjeter… as falem me bythen perpjete dhe aq me pak i puth unazen ndonje kalbesire parazitare!
    kam nderin e madh dhe pergjegjesine akoma me te madhe te jem i biri i Naun Kule-s dhe siç e sheh e tregoj me emer dhe mbiemer. te kesh te qarte edhe diçka tjeter: nuk i mbaj ison babait per gjithshka thote a shkruan, perkundrazi zihemi dhe grihemi nga mengjesi ne darke per idete e ndryshme qe kemi.
    diçka per te cilen qortoj tim ate eshte fakti qe per kete problem nuk shkruan me shpesh dhe diçka per te cilen qortoj veten eshte fakti qe per te njejtin problem nuk kam shkruar kurre!
    veçse, po te kisha shkruar, ti o i shkrete do te te ishte duhur te veje ne kishe e te luteshe per mekatet e mia sepse, nese im ate ndjen akoma traditen e krishtere (SHQIPETARE) te myzeqese, une jam ateisti me i bindur qe mund te gjesh verdalle! per mua mjekra eshte mjeker, nuk me intereson se vjen nga siria athina apo bagdadi!
    jane te gjithe njello! viruse si herpesi i buzes… po te hyne nje here ne trup nuk i shqet dot me! por ti o fatkeq na thua qe nese bythelartet kane te drejte te falen arabisht unazeputhesit na paskan te drejte per tu lutur ne hinduisht apo kinezçe!
    nese forthiçesia e tij ka filluar te flase shqip duhet te falenderosh, perveç Naun Kule-s edhe Dritero Agollin Ilir çuni-n e te tjere qe kane vite qe per kete shkruajne e luftojne. por me se pari falendero njehere Naunin qe i pari dhe i vetem denoncoi faktin ne 2007 dhe per nja 3 jave nuk pergjigjej dot ne telefon dhe nuk lexonte dot gazetat shkas plehrat e paguara qe villnin vrer me ç’do lloj preteksti.
    njeriu eshte i dobet por burri duhet te jete i forte!
    dhe burrin e forte e njeh ne dite stuhije… po qe burre e mban kurrizin drejt dhe koken lart!
    im ate ka zakonin e keq te ndjeke keto rregulla sot e 71 vjet… dhe une kam fatin e keq qe ti kem ngjare.

    Fatmir Kule

    Reply to this comment
 13. TOMORRI April 23, 06:55

  Respekte.
  Shpresojme te jete e afert dita te zevendesohet nga nje qe eshte dhe ndihet Shqiptar.
  Zotin e ndjen me afer kur i lutesh ne gjuhen e nenes.

  Reply to this comment
 14. redi sheheri April 23, 08:18

  Ky prift gjeti qorra ketu,na eshte ngullur si shtylla Rames ne mes te rruges.Sa kushtetuta duhen per te shkulur kete hu grek?Sopatan Rama,sopaten dhe del qe paska qene me e thjeshte se mendohej!

  Reply to this comment
  • Arben April 23, 13:15

   BOJKOT MALLRAVE GREKE.

   1. BANKA TIRANA, ALFA, EMPORIKI, NBG E GJITHE TE TJERAT.
   2. PATATINA LAYS, AMITA, CIGARE SLIMS.
   3 AMC DHE VODAFONE.

   E GJITHE TE TJERAT QE NUK ME VIJNE NDER MEND TANI.

   KJO ESHTE PROTESTA ME E MIRE.

   Reply to this comment
 15. ilia April 23, 08:28

  Z Naun, perpara se te akuzoni dike apo disa, duhet te informoheni mire mbi situaten aktuale ne Kishen Orthodhokse dhe me pas te paraqitni argumentat tuaja, qe te mund te jeni te besueshem.
  Nuk eshte e detyrueshme sipas kanoneve te Kishes sone qe Kryepiskopi duhet patjeter te dije shqipen rrjedhshem dhe te jete prej gjak shqiptari, sic juve pretendoni. Akuza juaj per “meshim” greqisht nuk qendron. Vetem ne zonat minoritare meshohet greqisht me te drejte. Nese e konsideroni predikimin jashte Katedrales diten e pashkes apo troparin kryesor “Krishti u Ngjall se vdekurish…” qe kendohet ne 2 gjuhe, dhe i jepni ngjyrime kesaj sikur e gjithe liturgjia hyjnore eshte psalur ne greqisht, ky argument bie poshte menjehere. Liturgjia u transmetua nga TV shqiptar dhe e pane te gjithe me ze e figure se gjithcka ishte shqip.
  Me ngarkesat e medha te Kryepiskopit nuk eshte e thene qe ky te njohe prefekt shqipen, kjo eshte e domosdoshme per prifterinjte sepse ata psalin (kendojne) dhe gjithcka e bejne ne gjuhen e bukur shqipe. Prej 12 prillit 1937, kur Patriarkana njohu autoqefaline e Kishes sone Orthodhokse, Zoti Krisht degjon lutjet tona ne shqip, ndonese edhe me perpara ka degjuar, por pas kesaj kohe ne menyre kanonike shqipja eshte gjuhe e orthodhoksise.
  Ju i drejtoheni disa koherave te kaluara, por prej tyre ka rrjedhur shume uje dhe gjithcka sot eshte ndryshe ne KOASH. Fakti qe ju perpiqeni te diskreditoni Shen Kozma Etolianin nuk ju ben nder. Ai eshte shenjtor i Kishes sone dhe nuk ka bere ndonje mallkim ndaj shqipes sic thoni ju se keni degjuar prej gjysherve tuaj, por ne ate kohe vetem greqishtja njihej e shkruhej dhe ishte me mire qe shqiptaret te shkolloheshin edhe pse greqisht se sa te mbeteshin injorante, ne emer te nje patriotizmi “falls”.
  Prane cdo Kishe duhet nje shkolle, propagandonte Shen Kozmai qofte dhe per kete meriton respekt nga shqiptaret, pjesa me e madhe e te cileve e respektojne, pavaresisht besimit te tyre.
  Z Naun!
  Argumentat e akuzas suaj jane shume larg nga e verteta e diteve te sotme ne Kishen Orthodhokse dhe meqenese nga emri i bie te jeni orthodhoks, eshte ne nderin tuaj ta shikoni ceshtjen me gjakftohtesi dhe te reflektoni me realizem..
  Do te jete nder per juve te pendoheni e te kerkoni falje per c`ka keni shkruar,…

  Reply to this comment
  • Pellazgu April 23, 12:09

   @ ilia

   Si gjithmonë, sa herë që ka artikuj të cilët kanë si objekt Fortposhtërsinë e Tij, Kryepisin e Qishës Joautoqefale nga Athina, Anusin e Janullës, ti prifti ilia na del e na bën propagandë pro Anusit, që ndryshe do të thuhej antishqiptare. Nuk dua të zgjatem duke u marrë me të gjithë kakën që na ke pëgërë forumin, por do të ndalem vetëm tek kjo fjali e jotja: “Nuk eshte e detyrueshme sipas kanoneve te Kishes sone qe Kryepiskopi duhet patjeter te dije shqipen rrjedhshem dhe te jete prej gjak shqiptari, sic juve pretendoni”. Së pari, more produkt i Anusit, sipas kanoneve të Kishës Ortodokse Autoqefale Shqiptare, Kryepeshkopi (“Kryepiskop” është greqisht more zagar. Shqip është “KRYEPESHKOP”.) jo vetëm që duhet të dijë shqip, sepse ashtu është i detyruar të flasë përpara besimtarëve, por edhe duhet të jetë me gjak e shtetësi shqiptare. As njërën, e as tjetrën nuk ka pasur Anusi yt kur u shu(gu)(r)rua në fronin e KOASh-it, çka e bën atë të paligjshëm. Unë e besoj kur thua se kanonet e kishës tënde nuk e kërkojnë një gjë të tillë, pasi ajo që drejton Anusi i Janullës nuk është KOASh-i, por një kishë antishqiptare, veprimtaria e së cilës është në sinkron me atë të qarqeve më të zeza antishqiptare në Athinën e Dylberadhës.
   Së dyti, Anusi i Janullës di shqip, sepse e kemi dëgjuar edhe herë të tjera që ta ndyjë këtë gjuhë hyjnore me gojën e tij, por këtë radhë ai parapëlqeu të na ndynte veshët me gjuhën e afro-aziatikëve të përzier me gjak pellazgu, që sot e kanë harruar se këtej kufirit kanë stërgjyshërit e tyre, që ndryshe nga ata e kanë ruajtur të patër origjinën hyjnore.
   Së treti, mos na e çaj fort menderen me Anusin tënd, sepse ortodoksët SHQIPTARË ia kanë dhënë përgjigjen atij. Ortodoksët shqiptarë janë me Negovanin, Xhuvanin, Nolin, At Nikolla Markun dhe jo me Anusin e Dylberadhës. Ndiq lidhjen dhe e ke kollaj ta marrësh vesh sesa i ligjshëm ka qenë shu(gu)(r)rimi i Anusit në fronin e KOASh-it:

   https://www.youtube.com/watch?v=c-155gEfJrE

   Reply to this comment
   • Arben April 23, 13:14

    BOJKOT MALLRAVE GREKE.

    1. BANKA TIRANA, ALFA, EMPORIKI, NBG E GJITHE TE TJERAT.
    2. PATATINA LAYS, AMITA, CIGARE SLIMS.
    3 AMC DHE VODAFONE.

    E GJITHE TE TJERAT QE NUK ME VIJNE NDER MEND TANI.

    KJO ESHTE PROTESTA ME E MIRE.

    Reply to this comment
  • FATMIR KULE April 25, 21:33

   @ Ilia

   shume (pak) i dashur Ilia, do te desha te dija, ne rradhe te pare, nese ky eshte emri yt i vertete apo ai qe te kane dhene bashke me pensionin?!
   se dyti… sa gjynah te vika per anusin e shkrete qe me gjithe ato ngarkesa nuk ia dilka i gjori te kendoj/psali ne shqip! po mire… pse e bente ne 1991-94????
   si ka mundesi qe ahere dinte te psalte e tani e paska harruar???
   se treti: kush je ti dhe kush jane interesat e tua ne kete fushe?
   se katerti: kozma etolian e njeh nga emri apo nga vepra??? shkolle anes kishes? shume mire…por, pse jo shqip??? c’na qenka kjo gjuhe e mallkuar??? pse shqiperia dhe shqipetaret duhet te presin gati nje shekull pas kozmait per te hapur nje shkolle ne gjuhen ame? ç’rol kane luajtur greqia dhe grekerizmi ne
   kete???
   por… shume me e rendesishme: ç’rol kane luajtur dhe luajne tradhetare e gjakuje si puna jote ne derrmimin e vetedijes shqipetare?!

   buka qe ha perdite eshte e helmuar o i shkrete por aq je mesuar me helmin sa nuk te ben me pershtypje

   P.S nese do te dish me teper per kozmain lexo librin e Naun Kule-s
   te cilin nje grek shume me i poshter se mesatarja e grekerise e perktheu ne greqisht jo vetem pa paguar te drejta e autorit por pa asnje (ASNJE) citim te autorit fillestar

   Fatmir Kule

   Reply to this comment
 16. moni April 23, 08:54

  Besoj qe shkrimi ka disa paragjykime, por ngre dhe disa pika te mira. Une do ngrija disa pluse dhe minuse me Anastasin:
  Pozitive:
  + Nuk mund te mohoet vlera e Anastasit per ringritjen e Kishes Ortodokse, nga rrenimi i para viteve ‘ 90 ne periudhen e tanishme.
  + Paragjykohet kombesia e tij greke si drejtuesi kryesor i kishes. Po te ishte i nje kombesi tjeter nuk do qe ndonje problem kaq i madh. Me sa ka deklaruar ai, ka kerkuar per kombesine shqiptare por s’i eshte dhene.
  + Kanoni i kishes i viteve ’30 merret si etalon per Kishen e postkomunizmit ku kishin mbetur shume pak prifterinj. Pra i pazbatueshem.
  Negative:
  – Anastasi duhej te ishte treguar me i kujdesshem ndaj perceptimit te njerzve mbi ndikimin grek ne KOASH dhe ortodoksine shqiptare ne pergjithesi.
  – Urimin e Pashkeve & Krishtlindjeve e ben ne shqip, ndersa predikimi i Pashkes e ben ne greqisht dhe perkthehet. Kuptohet qe ai eshte nje burre ne moshe dhe ndoshta mendon qe predikimi live eshte me i veshtire se nje regjistrim, por ka patur shume misionare qe kane mesuar shqipen dhe predikojne ne shqip. Shpresoj qe te jete problem moshe dhe jo deshire.

  Reply to this comment
 17. Dyshuesi April 23, 11:13

  Naum Kulo i lepijek Anastasit dhe i thurte lavde, kur i botonte liber e kishte interesa… Sot kur puna e interesat e lidhin me armiq te kishes ortodokse, per tu bere qejvin jargavite e hedh genjeshtra te pacipa.. Po cmund te presesh nga nje komunist militant qe e ka pasur zanat tua fuste te tjerve ne emer te Partise Meme,,,, Sa per greqishten, regjistrimet aty jane dhe Mesha u be evtem shqip… Greqisht me perkthim qe vetem pershendetja e Janullatosit, qe nuk e di shqipen aq sa te mbaje nje fjalim te veshtire teologjik.. TUNG!

  Reply to this comment
 18. Rita April 23, 12:14

  Flasim shkruajme e rikomentojme per vite me rradhe te njejten teme “kushe solli Janutollasin ne Tirane e kur e kush duhet ta largoje me te mire apo me te keq ” !!! Anuk mendoni miq se ky eshte kthyer si nje molle sherri me nje qellim qe dhe pse shkruhet nga cdo autor qe guxon e rikthehet nje her ne 5–6 muaj qellimi i tij i erret e pro grek ,asgja konkrete e pergjigje serjoze nga kryeministri e presidenti i Shqiperise !!!Por vec nje here e ne nje kohe te caktuar flitet neper gazeta kjo teme e ardhjes se tij ne Tirane !!! Une shoh se pikerisht largimi i tij do te sherbeje per fillimin e misionit te tij pro grek ,,do te nxirret nje urdher largimi e me kete sebep banoret e pensioneve 300 euro ,,tashme te kthyer ne omogenis qe perkthehet ne te njejte ne lindje,pra me kombesi te njejte do te ngrihen ne demostrata e protesta te fuqishme ne gjithe jugun e vendit !!! Se dhe kryepeshkopi ne fjale u mplak s”do te jetoje 100,vjet duke punuar e frutat e misionit te tij duhen vjellur me kete rast ideal se peshkop te dyte ,zevendesin e tij te ardhshem s”do ta presin mire e me lule ,gja qe nuk priten as Janutollasin pra 22 vjetesh !!! Dalsha e gabuar 1000 here ne se keto parashikime nuk do ta dalin sic shkruaj !!!! Kujtoj tash dhe “kalin e Trojes ” nje eksperience mijera vjecare qe greket e kane zbatuar shkelqyeshem me Janutollasin e tyre !!!

  Reply to this comment
  • Arben April 23, 13:13

   BOJKOT MALLRAVE GREKE.

   1. BANKA TIRANA, ALFA, EMPORIKI, NBG E GJITHE TE TJERAT.
   2. PATATINA LAYS, AMITA, CIGARE SLIMS.
   3 AMC DHE VODAFONE.

   E GJITHE TE TJERAT QE NUK ME VIJNE NDER MEND TANI.

   KJO ESHTE PROTESTA ME E MIRE.

   Reply to this comment
 19. Arben April 23, 12:43

  SEPSE ESHTE SPIUN I ASFALISE GREKE E NUK KA ARDHUR KETU PER FENE.

  ESHTE I JASHTELIGJSHEM NE KRYE TE KISHES AUTOQEFALE SHQIPETARE E CILA SIPAS KANUNIT TE PATRIARKANES SE STAMBOLLIT DUHET TE UDHEHIQET NGA NJE SHQIPETAR.

  BOJKOT MALLRAVE GREKE.

  1. BANKA TIRANA, ALFA, EMPORIKI, NBG E GJITHE TE TJERAT.
  2. PATATINA LAYS, AMITA, CIGARE SLIMS.

  E GJITHE TE TJERAT QE NUK ME VIJNE NDER MEND.

  ME KETO PARA QE FITOHEN NGA “PUNESIMI” YNE VULLNETAR SI “KLIENT” I PRODHUESVE GREKE, FINANCOHET EDHE JANULLA DHE GJITHE AGJENTURA GREKE NE AKTIVITETIN E SAJ ANTISHQIPETAR.

  Reply to this comment
 20. Emanuel April 26, 00:04

  Mire eshte te mos ofendoni neper forume,thoni mendimet e juaja po s,keni te drejte te shani me fjale banale ne qe kemi mendime te ndryshme, se sic na thonin kur ishim te vegjel kush shan tjetrin shan veten. Keni ngel mbrapa duke shpikur armiq e agjente gjithandej. Ne Greqi mund te kete nacionalista,ekstremista si agimi i arte etj.po nga populli grek e bizneset greke s,kemi pse ankohemi.sa shqiptare kane ikur e jane integruar ne Greqi qe nga vitet 90,sa shqiptare jane punesuar ne bizneset greke ne Shqiperi.kurse Kryepeshkopin lereni te beje punen e vet ne sherbim te kishes shqiptare,jo per gje po nuk iken ai se doni ju qe thoni qe jeni dhe ateiste.Besimtaret orthodokse i jane mirenjohes Atij per ringjalljen e kishes orthodokse.

  Reply to this comment
 21. sopiqoti June 2, 07:57

  Hiresia e tij Janullatos nuk erdhi ne Shqiperi me deshiren etij por ne zbatim te vendimit te Patriarkanes per te RINGRITUR ortodoksine shqiptare te cilen vete shqiptaret e shkateruan nga themelet.Dhe ne sot krenohemi per ate qe eshte aritur gjate ketyre 23 viteve ku meriten kryesore e ka Hiresia e tij Janullatos.Puna e palodhur e kryepeshkopit Anastas,pa mara parasyshe kunderveniet ndaj tij sot mund te mburemi qe Kisha Autoqefale Shqiptare eshte ne lartesin e saj,eshte RINGJALLUR plotesisht.
  Nuk na prish asnje pune se Kryepeshkopi disa psallme na i trasmeton greqisht ashtu si kunder nuk na bezdis mezini i xhamise qe na trasmeton ne arabisht troparet e kuranit.

  Reply to this comment
 22. dhori June 2, 10:04

  Z. Naun! Nuk njihemi edhe pse jemi lindur ne te njejten zone banimi, por sot te kam ndjer mik.
  Nuk e perdora kete fjale pse ne rrjedhim nga familje ortodokse, por se flisni ndershmerisht dhe atdhetarisht. Na kujtoni qe te mos ndalim se peruluri me respekt per etrit e Kishes sone.
  Sa u takon disa komenteve ketu per gjoja antiortodoksine dhe antigrekerine duhet thene se nuk kane asnje baze. Jane shofinist greke dhe aspak greke mendjehapur ata qe bejne komente te tilla. Ne kerkojme te respektohet statusi i Kishes Shqiptare dhe nuk kemi urrejtje per te tjeret, por te tjeret duhet te na respektojne, sic ne i respektojme. Njeheresh u kujtojme se per shqiptari dhe ortodoksi na kane vrare njerezit tane te shquar dhe nuk lejojme te perseritet ajo kohe dhe as te na fyejne Korifeun tone prof. Kristo Frasherin.

  Reply to this comment
 23. atedhetari June 2, 10:42

  cojuni ju shqiptare, prei gjumit cujunu.
  te gjithe si vllazun ,ne nje bese te bashkohemi
  e mose te shiqojme ,kisha e xhamija
  ato le shohe vec se Edi e Salia

  eshte nje turpe i madhe per kombin shqiptare qe te komandohemi akoma pase 100-vjeteve
  nga grekafonet nga serbomdhejte nga turkemenet……
  ne jemi shqiptare dhe do te mbetemi vecse shqiptare bres pase brezi,te krishter,ortodose,e myslyman gjofshin ne nuke ka dallime feje e ideje.

  ju faleminderit per vemendjen

  Reply to this comment
 24. [email protected] June 2, 11:21

  Dy gjera jane ne problemin sot e 20 vjecare ne Shqiperi ,persa i perket fese ,dhe ortodoksise !

  Janulla ,eshte grek dhe punon per greket ne dem te Shqiperise dhe duhet ksillosur prej atje ku eshte , dhe ,At Nikolla Marku eshte nji shqiptare i kompletuar ,qe bene punen ne kishen autoqefale fanoliste te Elbasanit !
  Nuk eshte e rastesishme ,qe Janulla flet greqisht ne meshat qe mbahen ! Thjesht ,,,,provokon ,deri ku munde te arrije ! Eshte nji gjarper ,shume i rrezikshem per ne ortodokesit ,dhe per mbare kombin tone ! Ka mbushur varret e Permetit me kocka gomaresh ,vicash e lopesh ,per ti numeruar si ushtare grek , sepse kushtetuta greke thote ;

  ESHTE GREQI ,DERI ATJE KU KA SHKELUR USHTARI I FUNDIT GREK !
  Prandaj ,ruhuni nga idiotet e forumeve qe nuk dine sec flasin ,ose nji pjese flasin per te bere propoganden greke,thjesht,keta jane antishqiptare.

  Reply to this comment
 25. Mark uk June 2, 16:20

  Ju bie ne sy nje meshe e gjuhe te huaj e bani namin.Po si nuk ju bie ne sy autoperlantet e vedosur ne minare qe bertasin tashe pare ne gjuhen arabe dhe ma e keqja sa mbaron njera fillon tjetra.Dua ti themi nje shqipfolsi qe thot se kurani eshte ne gjuhe arabe dhe duhet te kedohet ne ket gjuhe.Edhe bibla zanafillen e ka hebrishtja po kudo kendohet sipas gjuhes te cdo vendi.

  Reply to this comment
 26. Ardenica August 15, 21:05

  Pergjigje per bythshiturit te grekomanet per 300 E te tipit Enea, Emanueli, Ilia (jo Foto, te cilin e falenderoje), Dyshuesi dhe ndihmesi i Anastasit ne vepren antishqiptare, bythshituri me i pavlere i gjithe ketyre, Pirro Prifti, doemos i fshehur , pas ndonjerit nga emrat e siperm.
  dhe i denuar per vjedhje e mitmarrje nga studentet e infiermerise, pasi i shpetoi burgut duke paguar drejtesine, u strehua nen veladonin e Anastasit dhe sot bene kamikazin grek
  Per ate injorant qe thote se shen-shejtan Kozmai eshte i shenjte shqiptar, le te lexoje librat e botuar per te sidomos librin e grekut Fani Mihallopullo “Kozmai i Etolisw”, Athine, 1969 ku shkruhet se Sinodi grek e shenjteroi shejtan Kozmane per vepren e tij si antishqiptar dhe spiun i shumefisht perse edhe e varen ne Kolkondas me 24 gussht, 1779.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*