Edhe TEC-i i Vlorës me koncesion, Gjiknuri firmosi më 31 dhjetor

January 3, 2019 16:14

Edhe TEC-i i Vlorës me koncesion, Gjiknuri firmosi më 31 dhjetor

Termocentrali i Vlorës, investimi që u kushtoi taksapaguesve shqiptarë 130 milionë dollarë, por që nuk u vu asnjëherë në punë, do të jepet me koncesion.

Ministria e Energjisë ka hapur në datën 31 dhjetor zyrtarisht procedurat për të dhënë me koncesion për 20 vite termocentralin, i cili ka një fuqi të instaluar prej 97 megavatësh.

Sipas dokumenteve të shpallura në faqen e Agjencisë së Prokurimeve Publike, do të investohen edhe 58 milionë euro për të riparuar defektet e termocentralit, si dhe për të ndryshuar sistemin e prodhimit të energjisë, nga naftë që është aktualisht, në gaz për të ulur kostot.

Kompania fituese do të ketë të drejtën e shfrytëzimit të termocentralit për 20 vite, duke prodhuar energji dhe duke e shitur atë në shtet, ose në treg të lirë.

Në dokumentet parapake të tenderit, Ministria nuk ka marrë përsipër blerjen e energjisë që do të prodhojë privati nga TEC-i. Burime nga kjo Ministri thonë se fillimisht do të priten ofertat, e në bazë të tyre do të negociohen kushtet më të përshtatshme.

Termocentrali i Vlorës u ndërtua nga një kompani italiane e quajtur “Technimonti”, e cila u pagua 130 milionë dollarë, por i dorëzoi shtetit shqiptar një termocentral jofunksional dhe defektoz.

Që nga përfundimi në vitin 2011, TEC-i i Vlorës ka qenë në konservim, pa prodhuar asnjë ditë energji elektrike.

o.j/dita

January 3, 2019 16:14
Komento

16 Komente

 1. Arben January 3, 16:37

  Q…ni motren sa e keni ne dore.

  Keshtu e do ky popull hajdut

  Reply to this comment
 2. C'a bohet kshtu January 3, 16:41

  U harxhuan, u shperdoruan 130 milion euro nga parate e taksapaguesve, shto ketu edhe ngurtesimin e eurove ne vite, demi eshte shume me i madh se 130 milion euro.
  Akush qe nga Sali Berisha dhe Ridvan Bode pas te cilit eshte dashuruar Ed Droga duke i varur ne qafe “melcite” e Bankes Shqiptare e me rradhe nuk kane mbajtur pergjegjesi ligjore e te plaset ne burg.
  Gjiknur Bashke me Ed Drogen e dhate cdo gje me Koncesion, u ka mbetur te jepni nashi bythen tuaj. plehra.

  Reply to this comment
 3. mirel January 3, 17:01

  Ore plera, njelloj si Berisha duke lene detyren dhe duke firmosur milionat e tenderave. Qelbesirat duhet te ishin ne burg, ndersa firmosin tendera te rinj. Shqiptaret paguajne disa milione euro ne vit per mirembajtje. Kostoja e riparimit eshte shume me e vogel sepse asgje themelore nuk eshte demtuar.
  Do ta hane vlonjatet tani te paguajne dritat e Tecit per qef te Ramutit dhe Gjiknurit, keta duhen pushkatuar.
  Ndaj kendonte Ramuti ne maje dushit si gjeli ne maje plehut. Perlau dhe disa milione te tjera dhe tani tall bythen. As burg dhe asnje ndeshkim per humbjet

  Reply to this comment
 4. Alban Dega January 3, 17:10

  PSE NUK HIDHET NE GJYQ NDERKOMBETAR KOMPANIA ITALIANE PER MOSZBATIM TE KONTRATES DHE DEMET E SHKAKTUARA !?

  Reply to this comment
 5. valentina January 3, 17:21

  O Rame,o kryeminister kurve,dil tregoju edhe nje here shqiptareve sa ishte numeri i koncesioneve qe qeveria ne ikje e sali shpellarit dha per njerezit e tij, ju politikaneve shqiptare duhet me ju shkerdhyer pragun,nuk ka zgjidhje tjeter per ju,vetem largimi me dhune nga zyrat,duke ju lidhur me kavo pas makinave i shpeton Shqiperine dhe Shqiptaret prej politikaneve grabitqare.

  Reply to this comment
  • **** January 3, 17:42

   Valentina, jam shume dakort me ty. Te lidhur pas kavove do ishte pergjigja me e mire per keta mafioze te poshter. Po shqiptaret akoma nuk po zgjohen te kuptojne qe banda e Ramutit po I grabit me keq nga bandat e Berishes

   Reply to this comment
 6. e paracaktuar January 3, 17:33

  Ky eshte veprim i jashtligjshem, pasi ky eshte i shkarkuar
  Duket qarte qe eshte e paracaktuar se kush do e marre , ashtu sikurse ndodhi me kompanine indiane offshor me panelet diellore ne Vlore
  Ne keto pislliqe jane po keta vet me oligarket qe dhe kane pergatitur dokumentacionin.
  Asnji kompani e huaj nuk do paraqitet, pasi e dine qe eshte e oaracaktuar

  Reply to this comment
 7. Zgalem January 3, 18:48

  Mjafton historia e shemtuar e TECit te Vlores , per te ngritur zerin ” Fain e ka Saliu ” . Kete kontrate e beri Saliu 10 vite me pare dhe mbeti varr I hapur . Kushdo ka te drejte te thote se projektusi eshte agjent , ne gjirin e popullit shqiptar , qe e ka emrin Sali . varri I hap[ur I Tecit vijon te mbete I hapur . kuptohet lehte pse ka lindur shprehja llogjike : “Fain e ka Saliu ” . Saliu ka vepruar me qitje te larget . Nje nga qitjet me obuz , eshte TECi – Vlore , qe Qeverria eshte detyruar ta japi perseri me koncesion . Qeverria po mbyll nje nga nga mijra varre , qe k hapur Saliu ne Shqiperi dhe qe nuk dihet , cili o te jete varri I vertete I tij .Kam besim se do te shofim varrin e tij . Zgalem

  Reply to this comment
  • mirel January 3, 19:38

   Hehee Zgalem, njelloj si pallati I Lulit. qeveria e mbylli dhe ate varr duke I dhene Lulit 14 milione euro, dhe tani po e mbyll dhe kete varr duke I dhene koncesionet qe esthe I detyryar te deshtoje 58 milione euro
   Ki parasysh, ky investim do jete ne kurriz te shqiptareve. E ke bere llogarine se cfare varri do mbylli? Pa u mbyllur ne burg hajdutet nuk mbyllet asnje varr.
   Thjesht historia e koncesionet te ri eshte nje grope e hapur qe qeveria jo vetem nuk e ka mbyllur po I ka shtuar milione te tjera per vite me radhe. Miliona per konservim dhe milione pagese per innxhinierin e huaj.. cfare varri paska mbyllur qeveria e Ramutit me kete lloj pagese? Sipas arithmetikes del qe I ka shtuar dhe ca gropa te tjera ketij varri masiv.
   Dalim te llogaria tjeter. Me cfare cmimi do shitet energjia sikur supozojme se TECi do funksionoje? Kush do e paguajne energjine me shume nga importi?
   Shqiptaret..
   Kush humbet dhe bie ne varr? Shqiptaret.. keshtu qe as Kesh edhe as Ramut dhe as Berishe nuk bien brenda ne varr, perkundrazi, gjenerojne milionat e popullit. Perse Ramuti nuk e ka filluar mbylljen e varrit me procedim publik te shkakatareve te megavjedhjes?

   Reply to this comment
 8. orli January 3, 19:30

  Ka per ta fituar ulaj, percjellsi midis sales e rames (percjelles me gjuhen teknike ndersa ndermjetes me gjuhen e bisnesit)

  Reply to this comment
 9. Alban Dega January 3, 19:39

  Subject: MINAT ME SAHAT TE SALI BERISHES

  From: [email protected]
  Date: September 9, 2013 at 1:11:28 PM EDT

  “MINAT ME SAHAT” TE SALI BERISHES

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  – Nuk nxjerr fjale nga goja pa rre!

  “ Unë refuzoj të hap nesër punimet e Kuvendit” deklaroi dje ne Facebook kryeministri ne ikje i Shqiperise Sali Berisha. Jo vetem kryeministri ne ikje por edhe kryemashtruesi me i madh ne hisotrine e Shqiperise.
  – Nuk nxjerr fjale nga goja pa rre, themi ne Malesine e Gjakoves per tipa e karaktere te tille pa karakter. Aresyeja, sipas kesaj qenie pa aresye, na qenka se gjoja “Mazhoranca e Piktorit është ngritur mbi mashtrimin, krimin, paratë e drogës!”
  Politikani qe e nisi karrieren e tij presidenciale me mashtrimin ” te gjithe bashkevuajtes te gjithe bashkefajtore” nuk ka se si te mos e mbylle ate me genjeshtra e mashtrime qe i kalojne kufijte e Shqiperise.
  Sipas Sali Berishes, kryefajtori i krizes greke na qenka Andreas Papandreu e jo vellezerit e tij politike Karamanlis e Samars me kompanine e tyre te ministrave dhe Kishen Ortodokse shtet, gati po aq te korruptuar sa edhe keta te Berishes e ai vete qe i dhane hov korrupsionit e kusarise.
  Ajo cka te ben pershtypje ne deklaraten mashtruese te kryeministri shqiptar eshte siguria e tij per krizen e kjametin qe do ta pllakose Shqiperine sapo ai te leshoje karriken e tij. Thua se qeverisja e tij solli “mrekulline e bumin ekonomik’ , ” bollekun” dhe “lugen e florinjte” te mashtrimeve te tij te paskrupullta per shqiptaret.

  Siguria ogurzeze e shtriganit te Vicidolit

  ” Se shpejti me siguri kjo do te ndodhe edhe me Edi Ramen ne Shqiperi” , shprehet kucedra e korrupsionit dhe shtrigani i zi nga Vicidoli duke ndjelle zi e me zi per shqiptaret e Shqiperine.
  Ku mbeshtetet kjo magji e ogur i zi per shqiptaret!?
  Ekonomia shqiptare sot eshet ne rrenim te plot nga sterkorrrupsioni i Sali Berishes dhe bandes se tij te kusareve.
  Financat jane boshatisur nga babezia dhe pangopesia e kesaj cete hajnash me cizme.
  Energjitika eshte ne kolaps.
  Papunesia ka marre permasa alarmante!
  Sherbimi shendetesor eshte ne piken e hallit. sa mungone dhe ilacet me elementare.
  Qysh prej Vaterlose se 23 qershorit dhe disfates totale te Sali Berishes dhe ” Mafias se tij qe ka dale krejt jashte kontrollit”, sipas ” The Nju Jork Tajms “, qeveria ne ikje e tij ka miratuar mbi 560 vendime, akte ligjore e nenligjore per te vjedhur edhe ate cka kishte mbetur pa vjedhur nga ( S ) Ali Baba dhe 400 hajnat e tij.
  Vrasjet dhe plagosjet, grabitjet dhe plackitjet kane pllakosur vendin sikur te ishte ne lufte civile e jo ne nje tranzicion normal qeveritar.

  Fushat e minuara shqiptare

  Policia dhe organet ligjzbatuese po peshkojne edhe gjobat e fundit…
  Arka e shtetit eshte e boshatisur, ndersa kryeministri e ministrat e tij kusare kane fshire jo vetem websajtet por edhe kompjuterat e laptopet qeveritare qe jane prone dhe pasuri e shtetit dhe taksapaguesve shqiptare! Subjekt ky i nje hetimi te menjehershem nga prokuroria!
  Presidenti, KQZ-ja, Gjykata Kushtetuese, Gjykata e Larte, Prokurori, SHISH, KLSH-ja ndodhen ne duart e ushtareve dhe mercenareve te Sali Berishes…
  Nuk ka fushe te politikes, ekonomise, drejtesise, rendit, shendetesise , arsimit, kultures, artit… ku te mos jene sot minat me sahat dhe guret neper kembe e pengesat pa fund te Sali Berishes, qe ka ne dore butonat e komandes se bandes se tij te gangstereve, sipas “The Times” e “The Guardian” te Londres qysh ne 1997-en.
  Jane pikerisht keto fije kontrolli e komandimi qe i japin atij sigurine per kobndjellje e ogur te zi per Shqiperine e shqiptaret dhe per zgjdhjen e shpreses se tyre te madhe, Kuvendin dhe Qeverine e Rilindjes shqiptare, ende te pabetuar e te padekretuar nga Presidenti i Salise.
  Vetem borxhi ndaj kompanive ndertuese shkojne ne rreth 850 milione euro !

  Oguri i bardhe i nje fillimi te mbare

  Krejt kori i kukuvajkave me kryeqyqen Berisha ne krye kane mbi dy muaj qe kukasin per gjemat e nje qeverie qe akoma nuk ka asgje ne dore pervec mandatit plebishitar te sovranit.
  Ka dy muaj qe kusaret e Berishes me kryekusaarin ne krye marrin vendime e japin gradime per te shtuar edhe me minat e tij deri ne grahmat e fundit.
  A nuk eshte e tille edhe kjo deklarate e Berishes per te mos hapur punimet e Kuvendit te ri te Shqiperise…
  Nje ogur po aq i bardhe per shqiptaret sa edhe ai per te mos i dorezuar personalisht zyren e tij Kryeministrit te ri Edi Rama!
  Nje fillim i mbare i Kuvendit dhe qeverise se Rilindjes se Shqiperise!
  E fillimi mbare eshte gjysma e punes, thote sovrani!
  Fillim i mbare e me kembe te mbare !
  Amen !

  Reply to this comment
 10. Adih January 4, 02:34

  Interesant ,nje dite para lenijes se postit ,keta te PS ,japin koncensione , turp e njejta skene , ,si Sali Berisha ne ikje .Vellezerit e katovices .,nuk kane as edhe me te voglin ndryshim.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim