Edhe tiran edhe patriot?

September 6, 2016 09:46

Edhe tiran edhe patriot?

 

Nga Andrea Stefani

Vërehet një baticë, të paktën në media, për të rehabilituar figurën e diktatorit Enver Hoxha si patriot me merita të veçanta për Shqipërinë. Dhe bashkë me të, edhe të gjithë trashëgiminë e tij diktatoriale. Një dukuri që nuk ka të bëjë thjesht me të shkuarën apo vërtetësinë historike, por më shumë me të ardhmen. Sepse nëse diktatori dhe diktatura janë një kujtim i mirë, përse të mos jenë edhe një aspiratë dhe perspektivë edhe më e mirë?

Po publikohen edhe dokumente që rreken të faktojnë se tirani nuk kishte faj që, për shembull, e shfarosi “grupin e deputetëve” që në nisje të sundimit, sepse ata paskan qenë agjenturë në shërbim të imperializmit për përmbysjen e “pushtetit popullor” dhe vrasjen e Enver Hoxhës. Harrojnë të pyesin: Pse nuk ndëshkoi vetëm agjentët dhe ta linte opozitën të jetonte? Pse pas asgjësimit të agjentëve në vitet e para të pushtetit komunist nuk mbiu opozitë më në Shqipëri? Sepse lindja e opozitës është dukuria më e rëndomtë në një situatë politike normale, domethënë, me liri.
Por nuk kishte liri sepse tirani e kish vrarë atë. Dhe justifikimi për këtë krim? Si përherë tradhëtia e atdheut që, në këtë rast, emërohej “pushteti popullor”. Po sa popullor qe pushteti “popullor”, një pushtet që i mori popullit lirinë?! Formula qe e njëjtë me atë të zbatuar edhe gjatë luftës. Edhe jo pak nacionalistë që nuk kishin bashkëpunuar me pushtuesin, u shpallën tradhëtarë pikërisht sepse duhej gjetur preteksti për asgjësimin e tyre. Duheshin vrarë “në emër të Atdheut” edhe pse në të vërtetë, në emër të një pushteti tiranik.
Nuk përjashtohet, madje është e konfirmuar, që deputetë të opozitës të pushkatuar më pas si agjentë, të kenë bashkëpunuar me shërbime inteligjente apo të diplomacisë së disa shteteve perëndimore për përmbysjen e pushtetit stalinist në Shqipëri. Por a duhet të na bëjë ky fakt, sot, të arrijmë në përfundimin se Enveri kish të drejtë që u dha plumbin? Si diktator që mbronte pushtetin e vet, po. Por jo si një qeveritar që mbronte pushtetin e popullit. Se po të qe i tillë, nuk do të kish as edhe një opozitë që do tentonte ta përmbyste. Përjashtuar ndonjë opozitë bolshevike apo marksiste-leniniste si ato që financoi ai më vonë. Dhe a është krim të tentosh të përmbysësh një diktaturë? Në fund të fundit, a është krim të tentosh të vrasësh edhe Cezarin ose, a është një Brut një kriminel?
Bashkëpunimi mes segmenteve të politikës që tentojnë të sjellin një ndryshim regjimi në një shtet, me forca apo institucione jashtë vendit, mbetet një dukuri e rëndomtë edhe e kohës sonë. Edhe vetë Enveri ka organizuar e financuar bashkëpunime me parti të ashtuquajtura marksiste-leniniste dhe që tentonin revolucionin proletar. Varet si e shikon problemin. Prandaj, të qëndrosh vetëm në rrafshin e fakteve nuk është racionale. Eshtë thjesht empirike. Sepse pala kundërshtare mund të servirë të tjera fakte mbi shtypjen dhe tiraninë që e përligjin aktivitetin subversiv kundër tiranit. Faktet janë edhe të brishta, të zhdukshme, të modifikueshme, të interpretueshme, të racionalizueshme sipas interesave e qëllimeve. Prandaj të vërtetave faktike i duhet bashkangjitur edhe e vërteta logjike që nuk manipulohet dot.

Vetëm e vërteta logike na e zgjidh problemin, nëse Enver Hoxha duhet të jetë një figurë e dashur apo e urryer për shqiptarët. Natyrisht, logjika i ngre silogjizmat e saj mbi bazë të disa të vërtetave faktike që merren si të paluajtshme. Një e tillë është pohimi se Enver Hoxha ishte diktator. Ai ka qëndruar për 45 vjet, me pushtet absolut, në krye të një sistemi që edhe vetë e shpallte se qe diktaturë. Mbi këtë premisë ngrihet ky silogjizëm:

Diktatorët janë figura të urryera
Enveri qe diktator
Enveri është një figurë e urryer

Ky është arsyetimi logjik që bën çdo njeri që e çmon lirinë e vet dhe lirinë në përgjithësi. Besoj se shumica e shqiptarëve sot arsyetojnë kështu. Natyrisht (më saktë jo natyrisht sepse liria, edhe e ndrydhur, mbetet thelb natyror i qenie humane) një njeri që i ka humbur lidhjet me lirinë e tij, sepse nuk është takuar kurrë me të, do ngrejë këtë arsyetim:

Diktatorët janë figura të dashura
Enveri qe diktator
Enveri është një figurë e dashur

Kësaj i përkasin ata që vazhdojnë t’i dalin në mbrojtje Enver Hoxhës pikërisht për faktin se sistemi i diktaturës, por edhe tranzicioni kaotik që pasoi, nuk i ka lejuar të shijojnë se ç’është liria. Nuk janë fajtorë, janë viktima,

Ndërsa shtjellon temën e despotizmit oriental, Wittfogel na rrëfen sesi persiani Hidarnes i propozon dy spartanëve t’i bëjë mjaft të pushtetshëm, mjafton të lidheshin me zotin despotik të Persisë. Përgjigja që mori qe kjo:

 “Hidarnes, ti je një këshilltar i njëanshëm. Ti njeh vetëm gjysmën e punës, por gjysmën tjetër nuk arrin ta kuptosh. Jetën e skllavit ti e kupton; por pasi kurrë nuk e ke shijuar lirinë, s’mund të thuash nëse është ose nuk është e ëmbël. Ah ta kishe ditur ç’është liria, do të na ishe lutur të luftonim për të jo vetëm me heshtë, por edhe me sëpatë”.

 

Ky është problemi që kanë ca shqiptarë sot. Njohin vetëm gjysmën e punës, vetëm jetën e skllavit. Dhe meqenëse nuk e kanë shijuar lirinë, nuk e kanë problem ta braktisin shansin e saj. Dhe jo pak nga këta i përkasin gjeneratave të reja. Kjo e bën edhe më të madh rrezikun.

Esenca e lirisë së njeriut është arsyeja. Vetëm ajo të ndihmon të japësh zgjidhje një problemi të tillë: A mund të quhet patriot një diktator që ka tredhur te bashkatdhetarët e tij aftësinë për të dashuruar lirinë e vetvetes duke i shndërruar në eunukë të skllavërisë që vadisin me gjyma kujtimin e një tirani edhe 20 e kusur vjet pas vdekjes së tij? Edhe patriot edhe diktator?! Ç’marrëzi! Dhe nuk mund të mos na kujtohet Rusoi: Nuk ka patriotizmë pa liri!

 

 

September 6, 2016 09:46
Komento

68 Komente

 1. Andrea (jo Stefan trapi) September 6, 10:23

  Andrea sinqerisht ti ke probleme serioze me trurin.Duhet te vizitohesh z.profesor i Mar–Len.Patriotizmi nuk mund te kuptohet apo,me konkretisht te zberthehet nga laro si puna tende.Po na kujton mor i shkare ate filmin BALLE PER BALLE ku AI shkrimtari i dehur derdelliste per lirine si puna tende.Ngushellohu mor zoteri se LIRI nuk do te thote lajthitje,lerjau historianeve dhe kohes kete problem .se nuk jane historira per nje bpalo gazetar i rjedhur si puna tende.Kur ben keto analiza i dergon ndonje kopje Arvizuse ati buze shkurtrit qe perveshi menget per vjedhjen e votave ne zgjedhjet per bashkine e tiranes.Kot mundohesh o SEBIL se tru shpelare si puna tende po e beni ENVER HOXHEN udheheqslegjendar te ketij kombi.AI ishte diktator per armiqte ,tradhetaret e ketij kombi dhe zagare si puna tendedhe ishte Patriot per mbrojtjen ne menyren me te shkelqyer yrojet e keti vendi qe plera si ty duan tj falin grekut dhe serbit.Vizitohu debil per te miren e familjes tende se ata e dine cheqin me skizo si TY.

  Reply to this comment
  • mateo September 6, 18:20

   Po keta 26 vjet a ke patur opozite ne Shqiperi?
   Sa here ka qene ne sundim Berisha,a e ka degjuar ndonjehere opoziten?
   Po perendimi a e ka mbeshtetur ndonjehere opoziten socisliste,pervec se e ka quajtur ish komuniste?
   Pse perendimi e ka mbeshtetur ish komunistin S.Berisha ne shkaterrimin total te shtetit shqiptar dhe varferimit te plote te popullit?
   Pse e lejoi perendimi Berishen te kriminalizoje drejtesine dhe sot pas 26 vjet padrejtesi kriminale kerkon reforme?
   Po krimet e padrejtesise te ketyre 26 vjeteve kush do t’i paguaj ne se lejohet amnisti per hajdutet e drejtesise?

   Reply to this comment
   • Nadia Asllani September 6, 23:29

    Nuk kisha ndermend te komentoja por ky Andrea Stefani ta ben borxh. Une isha popull i thjeshte qe jetoja mes njerezve dhe Enver Hoxhen nuk e kishte frike populli por e donte me gjithe shpirt. A kishte gabime, kishte, a pati krime, kishte? Po sot nuk ka gabime? Nuk ka krime? Cdo dite vriten nga 10 vete. Hakmarrja, gjakmarrja po ben kerrdine. Diferencim i madh klasor ndermjet popullit te varfer dhe oligarkeve qe vodhen pasurite tona. Vjedhje e bankes shtetit 21 milion euro. Shteti heshti.

    Femijet e politikaneve studjojne jashte, politikanet dhe femijet e tyre kurohen jashte. Pra po te besh krahasimin ndermjet dy sistemeve ai ishte sistemi i shumices mbi pakicen kurse sot qeverisin 5 % te popullsise 95 % sepse 5% ka parate dhe kush ka parate ka shtetin dhe forcen mbi shtetin, I keni pare vilat e politikaneve e te deputeteve? I keni pare blloqet e reja neper bregdet te pasanikeve qe vodhen pasurite tona? Kjo eshte demokracia e Andrea Stefanit ore? Grate e politikaneve shkojne jashte shtetit te bejne psonisjet e blerjet e markave e bejne operacione plastike kurse grate tuaja shkojne e pastrojne shtepite, halete dhe WC e macokut te politikaneve. Tani do themi aresyen perse Andrea Stefani sulmon LNAC dhe Enver Hoxhen: Aresyeja e pare eshte sepse duan te shkaterrojne varrezat e deshmoreve dhe ti transferojne andej nga balta e Farkes. Kodra tek deshmoret e kombit ka nje panorame te shkelqyer per te ndertuar bllokun e ri Oligarket politikane. Luhet para e madhe dhe Andrea Stefani po parapaguhet per sherbimin qe po u ben duke hedhur balte deshmoreve dhe luftes per liri. Ky eshte i gjithe qellimi prandaj po behet nje lufte kaq e pameshirshme kunder monizmit. Aresyeja e dyte eshte nje udhezim nga te huajt per te denuar komunizmin prandaj po shkelet mbi gjakun e te vrareve.

    Reply to this comment
    • Mission Impossible September 7, 20:29

     Ja dhe nje nga te paktat komente qe ja vlen vertet te lexohet.

     Betonizimi dhe bunkartizimi i Tirones ka qene “apasionata” e piktorit te bashkise, ndaj s’eshte aspak cudi, qe ne nje te ardhme te afert, deshmoret e kombit me gjithe shtatoren e “nenes parti” te skalitur me plot mjeshteri nga anetari i birose politike, te transportohen naten me gomone refugjatesh matane bregut te lanes…

     Pas gjithe pakenaqesive masive, kam pershtypjen se zullapit te dites nuk ka me njeri nerva t’ja lexoje deri ne fund diarete e koheve te fundit.

     Edhe tiran, edhe patriot? – pyet ish adjutanti dhe zedhenesi i teorive m-l te xaxhi strategut.

     Edhe komunist, edhe antikomunist? – e ironizojne komentuesit.

     O miop! Nuk eshte batica e mediave por zbatica e politikes ajo qe po ja ngre ne piedestal vlerat Enver Hoxhes, strategut te mbrojtjes dhe ruajtjes se paprekshme te pavaresise politiko-ekonomike te vendit. Mos u krekos si shume o karagjoz, se atyre borxheve qe kapin mbi 70 per qind te GDP do t’ja ndjesh dikur lezetin.Ne mos sot, mot. Ne mos ti,femijet dhe femijet e femijeve tuaj.

     Reply to this comment
  • antifashisti September 6, 18:23

   Hidhe ne referendum popullor dhe e percakton populli se cfare eshte ENVER HOXHA!,

   Reply to this comment
  • Orteku September 6, 18:26

   Po edhe Berisha sot per ca eshte hero,ndersa per shumicen e popullit eshte KRIMINEL!

   Reply to this comment
  • andromeda September 6, 19:48

   O Andrea Shaban Qosja. Pse e kruan me Enverin, o i uruar! Po ti paske qenë një servil maskara i pashoq. Ti as filosofinë M-L nuk e ke pasë kuptuar edhe pse ke qenë prof i kësaj fushe. Nëse nuk u lejua opozitë në Shqipëri, kjo ishte brënda vijës marksiste që kishte aplikuar gjysma e botës, kampi socialist, dhe nuk ishte sajesë e Enverit. Ty të mungon edhe logjika e gjërave, o Andrea, sepse sociologjia, filosofia, politika dhe ekonomia, pra përgjithësisht shkencat shoqërore nuk mund të reduktohen në shkenca ekzakte si math. dhe logjika, ndaj silogjizmat që përdor ti nuk vlejnë në këto fusha të cilat janë shumë më të ndërlikuara nga sa i shikon ti. Enveri duhet parë në kontekstin e kohës kur në botë kishte dy kampe të kundërta, -perendimi (kapitalizmi) dhe lindja socialiste. Natyrisht Enveri ishte fanatiku kokëfortë i orthodoksizmit Marksist- Leninist dhe udhëhoqi me këtë ideologji ekstreme.
   Nëse lexon librin e Ralph Epperson-it ‘The New World Order’, ti Andrea, ish profi i marxizmit, do gjesh shumë pika të ngjashme me ideologjinë marksiste që ti e urren aq shumë.

   Reply to this comment
 2. ziza September 6, 10:26

  Po zotri Saliu te dha liri te njeriut, je i share e i ofenduar, te ken ba lecke.

  Reply to this comment
 3. katarakti September 6, 10:42

  Filloi prape ky. Ka qef qe te flitet per te. I qenka bere semundje. Do te behet i famshem. Dhe shkruan budallalliqe pa fund. E para, mor idiot, eshte se mund te jesh tiran dhe patriot. Bile ndonjehere duke qene teper patriot, deri nacionalist, kthehesh padashur ne diktator, se sheh kudo armiq te Atdheut. Hitleri ishte tiran, por asnje nuk mund te thote se ai nuk e donte Gjermanine. Dhe Bruti e vrau Cezarin. por mos u be jeta me e mire per njerezit pas vrasjes se tij?! Dhe e fundit. Shqiptaret e çmojne epoken e Enver Hoxhes jo per diktaturen e tij te çmendur, por per shnderrimet qe pesoi Shqiperia ne ate kohe. Nga nje moçaline e injorances dhe anadollekut ne nje vend modern europian. Prandaj mos i bjere daulles kot or idiot qe te ka hypur vetja ne qef. Ngule te ajo koka jote prej mesuesi te marksizem leninizmit se shqiptaret nuk jane budallenj qe t’i “iluminosh” ti.

  Reply to this comment
  • Mission Impossible September 6, 20:25

   Hedh kryetrapi nje gur ne lume, trapat zhyten te paret ne uje per ta kapur gurin.

   Kryetrapi ja ben me gisht nga statuja gjigande e “diktatorit”, trapat vrapojne te paret per ta shembur statujen.

   Kapteri uleret si i cmendur kryqezojeni “diktatorin” se ishte tiran, trapat e irrituar therrasin: Diktatori ishte vertet i cmendur, por jo tiran. Jo ush po gomar. – pranojne trapat pa e kuptuar as vete se edhe keshtu e kane ngrene brylin.

   Nje pyetje adoleshentesh per “proletar” Andrean, me shprese se dikur do te mund te kthjellohet e do dale nga qorrsokaku ku e ka futur veten:

   Cilet nga keto diktatura kane qene me e cmendur? Ajo e bac Enveri t, nxenesit dhe predikuesit te teorise marksite-leniniste, apo diktatura e “proletariatit”, ose per te qene me korrekte, diktatura e atyre qe deri me sot i kane shpetuar nje gjyqi te ngjashem me ate te Nuernbergut?

   Andrea, ke nje muaj qe po keputesh ne bithe me shkrime ballistesh e karagjozesh…Po per dosjet e mykura te krimeve te komunizmit a ke nder mend te shkruash ndonje shkrim fare te vockel? Jo? S’te intereson se s’ka graso, apo…?

   Reply to this comment
   • BLACK SWAN September 6, 22:12

    keta qe shkarrashkruajne ketu , jane brezi i nexhmijes
    Stefani jua thote me siper , ” jeten e skllavit ti e kupton …”
    nejse keta vetem preshin kuptojne
    por juve si “mission impossibile ” me çoroditet
    merreni si kompliment ,sepse me çorodisin pak skllever …ashtu njerez
    keto shkrime nuk jane si paranteze uleritse per hapjen e dosjeve ?? nuk po flitet per krimin komunist ne keto shkrime ??
    Andrea ka nje muaj qe po teston “publikun ” (skllevrit)
    por sonda i ndeshi ne mut , u shqetesua deri dhe biroja
    qe jane ca mjerane , as djalli nuk i do ne ferr , prandaj lehin akoma …..
    nejse ,juve qe jeni kaq i ditur , deri dhe te Nyrembergu
    çfare do keshillonit ? çfare dini juve me shume dhe pse nuk e beni ???

    nuk me pelqen “emri ” qe keni zgjedhur ,
    sepse çuarja ne Gjykaten e HAGES e “diktatorit tuaj te dashur ” nuk do jete nje …mission impossible dhe per shume kohe
    ngushellohuni dhe per pak kohe …..

    RESPEKT ANDREA STEFANIT !!!!!

    Reply to this comment
    • Ballist i PENDUAR. September 7, 17:40

     ”CHI E L’EROE ”
     il soggetto resta comunque fesele a se stesso ::
     rinuncia a ciò che gli e sottratto , però non gli sono soltanto sottratti gli scopi che persegue
     bensi costui li lascia cadere , e cosi non perde
     se stesso .
     L’uomo , vinto dal fato , può perdere la vita ,
     Ma non LA LIBERTA [[[[[ ”’ STEFANI KU E HUMBI LIRINE ????????????””””””””’]]]]
     Questo fondarsi su di sé e ciò
     che permette anche nel dolore di conservare
     e fare apparire la serenita della Quiete ,.

     Hegel
     Lezioni sull’ estetica .

     Reply to this comment
    • Ballist i PENDUAR. September 7, 17:43

     ”CHI E L’EROE ”
     il soggetto resta comunque fedele a se stesso ::
     rinuncia a ciò che gli e sottratto , però non gli sono soltanto sottratti gli scopi che persegue
     bensi costui li lascia cadere , e cosi non perde
     se stesso .
     L’uomo , vinto dal fato , può perdere la vita ,
     Ma non LA LIBERTA [[[[[ ”’ STEFANI KU E HUMBI LIRINE ????????????””””””””’]]]]
     Questo fondarsi su di sé e ciò
     che permette anche nel dolore di conservare
     e fare apparire la serenita della Quiete ,.

     Hegel
     Lezioni sull’ estetica .

     Reply to this comment
 4. nazmi September 6, 11:19

  Stefani nuk e ka kuptuar akoma se eshte nje i pa vlere! Ka rrjedhje dhe eshre ne depresion te vazhdueshem sepse eshte ne gare me Lubonjen:Kush do marre medaljen e idiotit. Stefani! Ka per te dy e per te tjere honxhobonxho.

  Reply to this comment
 5. paci September 6, 11:20

  Figura e Enverit eshte e rehabilituar nga nje popull i tere , puna eshte o Andrea se jane horrat e hajdutat qe nuk e pranojne nje gje te tille qe mbeshteten edhe te antishqiptaret ..Epoka e Enverit ishte epoka me e ndritur e popullit shqiptar per clirimin e ndertimin e vendit nga nje vend me kulture e ekonomi mesjetare e pa mbrojtje dhe analfabet ne nje vend te zhvilluar , te induastrializuar te mirearsimuar e me mbrojtje qe ja kishin zili edhe shtetet qindra vite te konsuliduara , puna eshte se Enveri kishte akademi per dege te zhvillimit te vendit dhe nuk pyeste shoket tuaj e te Fevziut , mirrej me punera e plane shkencore per ngritjen e Shqiperise e jo me perralla .

  Reply to this comment
 6. anticensurë 25642654 September 6, 11:22

  ” Edhe vetë Enveri ka organizuar e financuar bashkëpunime me parti të ashtuquajtura marksiste-leniniste dhe që tentonin revolucionin proletar.”
  çfarë ka ndodhur me shumë nga këta “tradhëtarë”të financuar nga një shtet i huaj si shqipëria apo shtete të tjera komuniste??
  mos vallë e njëjta që ka bërë enveri me ata të financuar nga perëndimi??
  “Faktet janë edhe të brishta, të zhdukshme, të modifikueshme, të interpretueshme, të racionalizueshme sipas interesave e qëllimeve. Prandaj të vërtetave faktike i duhet bashkangjitur edhe e vërteta logjike që nuk manipulohet dot.”
  mos vallë po të thuash një gjë të tillë të përjashton ty nga manipulimi??mos vallë llogjika tënde është ajo absolutja dhe e pa diskutueshmia??mos vallë qëllimet dhe interesat e tua janë ato të të gjithë popullit shqiptar??
  nuk e di, por sipas llogjikës time(që nuk është absolute dhe është vetëm timja personale),nëse ti insiston kaq shumë e në mënyrë kaq monipulative(tmerrësisht),i vjen që ti të kesh të njëjtën ide të fiksuar në kokë si enveri,si hitleri,si erdogani,si asadi,si saliu a si palloshi i tironës!idenë e të pakundërshtueshmërisë nga dikush tjetër!!
  të tërë këta diktatorë e pseudo diktatorë kishin të njëjtin fiksim!!”vetëm unë kam të drejtë”!diktatorët e pseudo diktatorët që përmënda më lartë vranë e prenë,pushojnë kundërshatët nga puna dhe bëjnë shantazhe të ndryshme, për të vendosur të “drejtën e tyre absolute”,ti nuk i ke këto mundësi,por nuk pranon në asnjë mënyrë çdo mendim ndryshe nga tëndi!!nëse ti ke bërë këtë silogjizëm bardhë e zi!?
  “Diktatorët janë figura të urryera
  Enveri qe diktator
  Enveri është një figurë e urryer”
  “Diktatorët janë figura të dashura
  Enveri qe diktator
  Enveri është një figurë e dashur”
  atëherë dhe unë e kam të drejtën ta bëj një të tillë për ty??
  nëse dikush nuk pranon mendimin e të tjerëve si nuk e pranonte enveri!?
  atëherë ai është diktator si enveri!?
  nëse është diktator si enveri!?
  atëherë është po aq i urryer sa enveri?
  “A mund të quhet patriot një diktator që ka tredhur te bashkatdhetarët e tij ”
  kjo pyetja tënde është pak a shumë e trashë sa dhe e hollë!!
  patriot = atdhetar!
  nëse flasim për atë lirinë e pa përkufizuar tënden!?atëherë të gjithë qeveritarët e sotëm demokratë janë diktatorë!!për të vetmen arsye se nuk kanë mbledhur 100% të votave!!pra dhe sikur 1 njeri të votojë kundër tyre kjo do të thotë shtypje e lirisë së një personi!!pra nuk kemi liri,absolute!!duke mos pasur një të tillë!?mund të themi se jemi në diktaturë?!(kjo thejshtë sipas llogjikës tënde)në vëndet demokratike kemi gjithnjë votim për fituesin gjithnjë më pak se 50% e popullsisë(duke marrë parasysh ata që sduan të votojnë,ata që skanë të drejtën të votojnë dhe ata që votojnë për opozitën),pra kemi një bllokim të lirisë të atyre që nuk kanë votuar,do a sdo ti!!
  “Dhe meqenëse nuk e kanë shijuar lirinë, nuk e kanë problem ta braktisin shansin e saj.”
  deri më sot ke folur shumë për lirinë por nuk ke dhënë asnjë përkufizim se “çdo të thotë për ty,personalisht si andrea stefani,të jesh i lirë”!!!
  “Edhe patriot edhe diktator?!”
  nuk e di sa i vërtetë është ky krahasim,por po më vijnë në mëndje shumë e shumë drejtues shtetesh që i kanë bërë të mëdha ato dhe ndër këta vetëm një njeri nuk mund ta quaj diktator bile është i vetmi që nuk morri asnjë rrol politik,megjithëse bëri gjithçka për të tjerët dhe popullin e tij!!ky është xhuzepe garibaldi!!të tjerët sunduan o pas fitimit të pavarsisë së popujve të tyre,o duke pushtuar dhe shfrytëzuar popuj të tjerë!!
  “Dhe nuk mund të mos na kujtohet Rusoi: Nuk ka patriotizmë pa liri!”
  jo mër jo!!
  në këtë rast që do të quanim patriot e kë tradhëtar?!
  frontin nacional çlirimtar që luftonte kundër nazifashistëve,apo ballin që luftonte në krah të tyre??
  (mo na hajde me teorinë se ata ja kishin kaluar nostradamusit me parashikime!flitet për periudhën deri në 11.44)
  nëse do të themi se bashkpuntorët e nazifashizmit kanë qënë patriotë!?nuk do të kuptoja se ku ishte liria e tyre dhe e gjithë popullsisë shqiptare nën pushtim??
  nëse do të themi se FANC ishte patriot se luftoi për çlirimin e shqipërisë atëherë të mbrojturit e tu na dalin jo patriotë,bile anti patriotë!!

  o stefani ti mund të shkosh nga dega më degë sa herë të kesh qef dhe sa herë të ta lejojnë,por kjo që ke shkruar sot nuk përligj gomarllëqet e dy shkrimeve të përligjjes së tradhëtisë në L2B!!
  enveri u bë diktator pas L2Bs dhe jo gjatë saj!!për atë që ndodhi pas L2B është tjetër temë dhe mos e përzje me të parën!!L2B pati:
  pushtues
  bashkpuntorë të pushtuesve
  luftëtarë për çlirimin e shqipërisë
  shqiptarë që ndenjën neutralë(për mendimin tim nuk duhet të ketë neutralë kur atdheu është i pushtuar,por sipas teje njeriu është i lirë të sodisë të tjerët që luftojnë për ti sjllë atij lirinë)
  çdo gjë tjetër,sado sado ta lyesh me kos,dihet se si quhet!!

  Reply to this comment
  • Altin Dibra September 6, 19:05

   Hahahahaha! Anticensure te paska fut ne pune Andrea! Sa ore ke kalu per te harti kete koment idiot?!!!!

   Reply to this comment
   • anticensurë 25642654 September 6, 21:44

    harti apo hartu??
    që të mos e ul veten në nivelin tënd,nuk po të them se kë të pyesësh,por sidoqoftë shumë më pak se koha që ke harxhuar ti për ta lexuar këtë”kete koment idiot?!!!!”!!
    jam i lindur për idiotësira,njëlloj si ti për mënçurira!!çfar ti bësh plako!!sidoqoftë si zamira e samira janë emra shqiptar!!dhe jo rus e arab!!
    ë shpirti i mbrujtur me inferioritet skllavi??

    Reply to this comment
 7. Hasani September 6, 12:11

  Shqiperia e izoluar si burg eshte dhurata me e madhe e Enverit per Jugosllavin e Greqin. Nje Shqiperi te till donin armiqte shekullor te shqiptareve e ate ja siguroi Hoxha duke vra ne kufi njerez se iknin matane. Bota ka pas tirane patriot por kurr nuk ka pare tirane te till si Hoxha me burgun me te math ne bote me tela me gjemba, Shqiperine komplet.

  Reply to this comment
  • anticensurë 25642654 September 6, 12:50

   o cane a e di si është ajo historia e arkës së nues?ajo puna kur u përmbyt bota,toka?
   sigurisht që nuk ja ke idenë se po ta kishe ditur!?nuk do të flisje kështu!!
   kështu o cane,toka, siç e përshkruan nuja,ose më mirë të themi gilgameshi,nuk është përmbytur asnjëherë!!
   është përmbytur kështu copa copa si përmbytet dhe sot e kësaj dite!!pavarsisht se sot ka mjete teknike që ndihmojnë në mos përmbytjen e rajoneve të rrezikuara,por ndodh që përmbyten!nuk e kam fjalën për atë që ndodh në shkodër çdo 100 vjet!
   kështu o cane dhe ti,si nuja o gilgamieshi,njeh vetëm shtëpinë tënde o diçka më shumë!!
   nëse flet për burg më të madh në botë dhe aty vë shqipërinë me 3.5 milionë banorë!?atëherë nuk ja paske idenë as të aritmetikës së thjeshtë!!gjermanolindorët,çekët e rusët kanë bërë të njëjtën gjë,as më shumë e as më pak se enveri!!bile dhe kaëta kanë qënë shumë e më shumë të mëdhenj si shtete në krahasim me burgun më të madh në botë që thua ti!!
   por prapë kanë qënë më të vegjël se ai burgu kinez!!
   prandaj or cane mos u indoktrino nga idiotësitë e tos lubonjës dhe disa debilave të tjerë!!
   ne nuk kemi vuajtur më shumë se popuj të tjerë nën diktatura,komuniste,kapitaliste a fashiste!i vetmi ndryshim me vuajtjet e popujve të tjerë nuk është sasia e vuajtjeve,por ndjesia ndaj vuajtjeve!!ne kemi ndjerë vuajtjen tonë dhe jo të të tjerëve!!ne na ka dhëmbur kurrizi ynë dhe jo i të tjerëve!!
   kështu që duke qënë se,jemi egoistë(njerëz si ti)mendojmë se vetëm ne kemi vuajtur!!
   cane e di se çfarë është më e keqja??
   ajo që shumica e atyre që flasin si ti kanë qënë shkaktarët e këtyre vuajtjeve!!
   shumë nga të vuajturit janë aq altruistë sa të mos i përmëndin vuajtjet e tyre!shumë kanë hedhur shikimin përpara dhe kanë vazhduar jetën!!
   shnet cane dhe dil nga këto klishetë e mutit!!
   “katarakti” ja/ta shpjegon shumë mirë si ty dhe stefanit(atij budallës) dhe jo këtij komnetuesit”
   “Shqiptaret e çmojne epoken e Enver Hoxhes jo per diktaturen e tij te çmendur, por per shnderrimet qe pesoi Shqiperia ne ate kohe.”
   diktaturën komuniste e rrëzuan bijt e komunistëve(është thënë mijëra herë)e rrëzuan sepse e panë që ajo politikë e çoi vëndin në krizë!dhe si çdo krizë duhet të merren kundërmasa!!kapitalizmi bën të njëjtën gjë!u rrëzua diktatura dhe sistemi për të vazhduar rritjen e mirqënjes dhe të sigurisë!!njerëz si ti bënë të kundërtën,disa nga budallallëku(ti)disa nga shpirtligësia,disa nga grykësia e të tjerë për interes të atyre miqve të tu të veriut e të jugut,bënë të kundërtën!!i futën kazmën dhe atyre që kishin mbetur nga kriza e socializmit!!e çuan në këtë nivel që jemi sot!

   Reply to this comment
   • Hasani September 7, 11:54

    anti numratori, komentet e ndryshme jane vlere. Sikur te shkruajne te gjithe vetem idete e tua, nuk do kishte vlere. Ne se kujton vetvehten me te zgjuar nuk je vecse me rrot k.. se gjithe tjeret qe i leh neper kembe si bushter e vogel.

    Reply to this comment
    • Plaku Xhuxhumaku September 7, 17:24

     Hasan e paske kuptuar thellesisht gjendjen trunore te ketij budalles me numra. Ka nje aftesi te cuditshme per t’i nxjere djerse trurit si askerkush tjeter, sidomos kur eshte fjala per Enver Bytho Gjirokastren.

     Reply to this comment
    • anticensurë 25642654 September 8, 09:45

     cane
     deri diku ke të drejtë!!
     POR mos harro se kjo “Reply to this comment”është vendosur për të replikuar me mendimin tënd!!si për të ta mbështetur(xhuxhi plak e ka bërë) dhe për të ta kundërshtuar!!ti do të mbash idetë e tua!?mbaji lali,nuk është problemi tim!!nëse mua nuk më duken të drejta!?ti kundërshoj!!
     tek ty kundërshtova thënjen që është bërë si modë,por dhe si budallallëk universal në shqipëri,”diktaturën më të tmerrshme që ka parë njerzimi”,”burgun me te math ne bote me tela me gjemba”!?
     po a ja ke idenë ti se si kanë qënë dhe janë ndërtuar diktaturat e tjera??
     në sa të tilla ke rrojtur dhe ke vuajtur??
     enveri vetë nuk e mohoi asnjëherë se ishim diktaturë,ne po ashtu nuk e mohojmë që kemi jetuar në diktaturë!!gjithashtu po kërkojmë të mos përsëritet më një gjë e tillë!!janë njerëz si ti që nuk kanë mësuar asgjë!!janë njerëz si ti që shajnë diktaturën e enverit jo sepse janë demokratë!!
     jo cane,jo!!ju doni diktaturën tuaj!!ju doni hakmarrje,sundim!!
     unë “anti numratori”,dua të jetoj në liri,në demokraci dhe jo vetëm kaq o cane!!
     dua që dhe ti të jetosh njëlloj si unë,në liri e demokraci!!nuk dua të të vë poshtë e aq më keq të të pranoj të më hipësh sipër!!
     po të sjell dhe njëherë përmledhjen e bukur të katarakti”“Shqiptaret e çmojne epoken e Enver Hoxhes jo per diktaturen e tij te çmendur, por per shnderrimet qe pesoi Shqiperia ne ate kohe.”!
     këtë duhet të kërkosh dhe ti!!
     jo më diktaturë!
     vetëm përparim të shtetit!!
     sa herë kemi thënë fjalë të mira për armiqtë tanë!sërbë dhe grekë!!
     bëjnë gjithçka për shtetet e tyre,ndryshe nga politikanët tanë!
     pasojat i sheh ata janë zgjeruar gjithnjë ne jemi tkurrur!!
     në periudhë e diktaturës shqipëria u shëndrrua totalisht!të mbajmë atë rritëm shëndrrimi,dedikimi ndaj shtetit dhe të heqim dhunën e shtetit ndaj shqiptarit!!
     çfarë kemi bërë??
     kemi shkatërruar dhe kemi dhunuar!!
     thjeshtë të kundërtën!!
     ps:nëse nuk të pëlqen mos e lexo,nëse e lexon dhe nuk të pëlqen,mos repliko!nëse e lexon,nuk të pëlqen dhe replikon thuaj mendimin tënd!!nëse ma mbush mëndjen me thënjet e tua!’të mbështes dhe unë në të kundërtën vazhdoj në timen!!
     OK???

     Reply to this comment
 8. Ivani i madh September 6, 12:21

  Me sa duket Andrea e ka mare inat E. Hodhen qe sja vrau tane qe me vone ky lloj disidenti ish komunist dhe mesuesi marksizmit te shkruante histori mbi vrasjen e atit dhe heroizmat e tij e te grupit fantazme qe drejtonte dhe bindje e tij te pastra demokratike moderne. Me sa duket Stefani e deklaron se sa gjakatare ka qene per te e sojin e tij ai sistem po ska cfare te beje ka ngelltitur diku nje luge corbe te prishur e po vjelle tere jeten. Me falni per shprehjen, Andrea si ajo pulat e ka ngule sqepin ne m… dhe nuk shekon rotull se ka grure dhe miser po i duke me i mire ai qe i ka ngule sqepin megjithese te gjithe po e keshillojne si i mare qe eshte se i qe ate te shkrete sqep e pastroeni se po qelb dynjane me idiotizmat e tua sharlatane.

  Reply to this comment
 9. Lpl. September 6, 12:29

  Edhe keta komunistet e sotem ne pushtet mendojne se e bejne edhe demokracine sipas mendjes se tyre dhe thojne pse çfare ka qe mos ta bejme me mire se klasat e permbysura .Dhe populli sarrin ta kuptoje qe nje komunist ose nje njeri qe eshte rritur ne familje komuniste e ka te pamundur me i dheni liri dashuri dhe demokraci atije tjetrit , ndoshta deshiren e ka por kjo nuk do thote se ai ka arritur te mohoje vetveten e tije dhe te familjes dhe grupit dhoqeror qe e rrethon dhe te japi demokraci per tjeret .Demokracia fillon nga formimi individual e familjare piqet me kohen dhe i sherbehet ligjit te mire per njerezit ashtu si Shen Tereza qe e beri per Krishtin po keta per ke do ta bejne ? Sigurisht per parane e pushtetin ky eshte Zoti i tyre .Keshtu do vuaj Shqiperia per arsy se nuk ka dashuri ne familje dhe kur ska dashuri ska as liri as demokraci ne ate vend ..Dhe komunistet nuk i japin keto as dashurine as lirine as demok raci kete ta harrojne ata qe shpresojne tek komunistet dhe tek ata qe skan Krisht , jo se nuk kane deshire por e kane te pamundur nga formimi qe kane sepse nuk jane te pergatitur dhe nuk arrijne ta kuptojne se demokracia buron nga Shpirti jo nga ligjet .Zoti Andrea ke filluar me kuptuar diçka ne kulturen perendimore qe ndryshon edhe nga ju te Krishteret Ortodoks , katolicizmi perendimore duhet te zbulohet qe te kemi sukses ne integrim dhe ne lirine e mbrendshme dhe mendimi te jete ndryshe nga ai i sotem .Mos te krenohemi me Shen Terezen vetem si Shqiptare keshtu si u kuptua dhe ju transetua Shqiptareve por misterit kush e beri te madhe , dhe neqoftese merremi se kush e beri te madhe dhe punojme me ate mendim do shkojme perpar ndryshe Shen Terezen do ta kemi vetem per mburrje ne , dhe te tjeret do ta ndjrkin .

  Reply to this comment
  • anticensurë 25642654 September 6, 13:01

   or debil
   demokracia nuk është pjellë e katolicizmit!!
   or debil katolicizmi i është përshtatur kohës,i është përshtatur sistemeve të sotme,i është përshattur shteteve demmokratike!!
   të tjerët(përjashto protestantizmin,në veri të europës)katolikë në vëndet jo demokratike,ortodoksët(shumica)dhe myslymanët,janë akoma në mesjetë!!
   kuptoje mor debil se ndërgjegje civile dhe besim fatar nuk shkojnë!liri do të thotë liri për të gjithë!pa dallim!!
   me kë rreplikoj dhe unë!?
   me humbjen e kohës!shko mor koqe gomari!!

   Reply to this comment
 10. kris1 September 6, 12:52

  kthejuni lirise dhe demokracise qe po e shijojme duke e braktisur vendin e pushtuar nga bandat demokratike.

  Reply to this comment
 11. Arif Gjongjini September 6, 13:21

  Ky artikull i Stefanit tregon se, vec te tjerave, vuan edhe nga kompleksi i Edipit. Por ndryshe nga Edipi, qe e kupton se sa i padenje eshte, edhe pse incestin e ka kryer ne padijeni te plote, Stefani perpiqet t’i pervidhet fajit, te shtiret sikur s’ka ndodhur dhe te perbalte tere bijte e tjere te te jemes pervec vetes. Me logjiken matematike te Stefanit Enveri del patriot edhe me i madh nga c’ka qene. Sipas Stefanit mund te arsyetojme: Patriotet jane te dashur; Enverin e donin te gjithe; Enveri ishte patriot. Keshtu peshtyma e arsyetimit semplist “filozofit” Stefani i bie ne fytyren e vete. E c’te merresh me tipa te tille, te fryre me gazrat e tyre, te cilat u duken ar i kulluar!!!!’

  Reply to this comment
  • Plaku Xhuxhumaku September 7, 17:27

   Arifet jane koqe, koqet jane loqe pra arifet jane loqe.

   Reply to this comment
   • Arif September 7, 18:11

    Xhuxhuleshi, ne vend te emrit qe ke vene te traplliku qe ke shkruar vur te Stefanit ose, ne qofte se do qe ta mbrosh pa tjeter e te behesh fli per te, vuremrin e sateme; atehere do jesh fare i sakte.

    Reply to this comment
    • Plaku Xhuxhumaku September 7, 20:42

     Arif, komenti jot nuk e ndryshon faktin qe ti je loqe, ose po deshe kokeloqe.

     Reply to this comment
     • Arif September 7, 22:31

      Atehere te uroj per injorancen! E gezofsh e i pafsh hajrin, po kete urim ta bej vetem per vete, nuk do doja te shtrinte efekte edhe tek te afermit e tu, te cilet s’besoj se kane dore ne formimin tend, te cilit nuk i shtoj me epitete per te mos u katandisur si ti.

     • Plaku Xhuxhumaku September 8, 11:50

      Arif me ke prekur shume, xhentileca jote eshte e pakrahasueshme. Qe sot e tutje une nuk do te te shaj me kokeloqe. Te premtoj.

 12. metafora September 6, 15:22

  O Andrea! Po si ka mundesi morjahu qe s’arrin te kuptosh se po e ben veten karagjoz dhe Don Kishot, edhe sikur te jene punet si thua ti ? Apo beson se po behesh interesant ndersa po behesh fare legen ?

  Reply to this comment
 13. KOMBI September 6, 15:46

  Gjithcka behet per trashegimin e pushtetit tek bijte e ish bllokut dhe levozhgave rrreth tij.

  Harrojne nje gje kryesore- Diktatura e Proletariatit nuk u shemb as nga koalicioni imperializmo-revizionist, as nga ish klasat qe u ish vjedhur prona per 45 vjet, as nga te burgosurit politik qe kishin mbushur burgjet si ferri i Burrelit…, kampet e perqendrimit si Tepelena, Bulqiza, Ternova, Spaci legjendar, Qafe Bari, Gurthspaci…. Kampet ne bujqesise me detyrim paraqitje apo dhe kampet e medha qe perfaqsoheshin nga ish kooperativat bujqesore- ku vajzat e rea nga 14-15 vjec dilnin na shtepia ne 6 te mengjesit dhe ktheheshin kur perendonte dielli, per nje cope buke misri me dhalle, dhe kjo gjithe jeten deri sa plakeshin qe 40 vjece.

  Te shkretat nen hyqmin e perditshme dhe perjetshem te brigadierit komunist.

  Erdhi nje moment qe, jo vetem puna e detyruar ne kampet e perqendrimit u be e padurushme, por dhe ajo ne kampet e detyruara por pa policice te dukshem- ne koopertiva e kudo gjetke u be e pa durushme.

  Si konkluzion- Puna u be gjeja me e urryer per shqiptaret, burim i varferise te pa imagjinuar, izolimit, urrejtjes se njeri tjetrit me format me te uleta (kallzim dhe benda familjes) permes luftes se tmerrmeshme te kllasave.

  Vellain, kusheririn nuk e ftonte ne dasem, por ftonte sekretarin e partise dhe dollin e pare e ngrinte per Partine dhe Enverin…..

  Si ishte e mundur qe nje dite te bukur, gjithe ajo godine e madhe e impozante e KQPPSH, u gjend e boshatisur komplet nga aparatciket-militante (ish luftetare qe kishin vrare, italiane, gjermane, shqiptare nacionalist) qe kishin ne mendje dhe zemer mesimet e PPSH dhe sh.Enver, u larguan pa kthyer koken mbrapa, ku syte kembet, pa i detyruar njeri me arme zjarri, qofte dhe me ndonje bicak?
  Si eshte e mundur qe ndnjeri nga aparatcike kerkon revansh, rikthimin e Diktatures Komuniste dhe Tiranin Hoxha?

  Si eshte e mundur qe u mbush Lana me tesra te kuqe te PPSH qe ishin betuar se jeten e jipnin, teseren e PPSH jo?

  Dyert e ish Komitetit Qendror/Central u gjenden te hapura dhe atje dalngadale godina u mbush me ish armiq te klases e klasave te permbysura.

  Ku vajten trimat qe do i hanin gurmazin imperializmit dhe revizionizmit e gjithe armiqve qe kish bota, per te mbrojtur fijtoret e Diktatures se Proletariatit?

  Thjesht avulluan.

  Ekonomia ka ligjet e saj-
  erdhi nje pike kritike qe klasa e skllevereve ne minjera por dhe atyre ne bujqesi, nuk mund ti mbanin me ne kurriz kete kategori njerzish te neveritshem, qe nuk e njhnin punen….

  A ju kujtohen realizimet, le te themi te qumshtit nga Tirana dhe rrethet qe ishinn mbi 100% dhe njerzit megjithse ngriheshin ne oren 3 te mengjesit, nuk merrnin dot as nje shishe qumesht, qofte dhe per femijet apo ata qe po vdisnin nga uria?

  Pra, sistemi i Diktatures se Proletariatit (qe Enveri e perseriste ne cdo shprehje) u vetpermbys, ne menyren me te turpshme, me spektakolare qe kish njohur njerzimi.

  Harro mushke valarene se Ali Pashane e prene-

  s’ka me skllever te punojne per xhelatet ne Shqiperi, te pakten drejt kesaj po shkohet dhe kjo do realizohet sa me shume te afrohemi me Evropen qe nuk e pranon sklaverine.

  Reply to this comment
  • anticensurë 25642654 September 6, 16:40

   “Ekonomia ka ligjet e saj-
   erdhi nje pike kritike qe klasa e skllevereve ne minjera por dhe atyre ne bujqesi, nuk mund ti mbanin me ne kurriz kete kategori njerzish te neveritshem, qe nuk e njhnin punen….”
   ha,ha ha!!
   a me të vërtetë kujton se me ndryshimin e sistemit “njerzit e neveritshëm”që skanë kapur punë me dorë janë zhdukur??
   jo mor lal jo!!
   i ke në parlament,i ke nëpër diskoteka e bordello si bosa të krimit dhe bij pasanikësh!kush mendon ti se punon për ta??
   më duket se je qorr fare or lal!!
   nëse ke skllavëri!?atë e ke sot!!
   po të lulëzon në mes të tiranës!!dil ndonjë ditë jashtë bllokut dhe shiko se si rrojnë mileti dhe mos mu bë si valbona selimllari që tha “uau nuk e kisha ditur që ka kaq varfëri në shqipëri”,sikur valbona të mos ishte pa brekë në bythë deri në moshën 21 vjeçare!!

   Reply to this comment
  • beni September 6, 20:53

   Z.kombi
   Ekonomia falimentoj socializmin tipik alla shqiptarce!
   Shteti e qeveria po shisnin bagetit e himta grekut dhe dyqanet krejtesisht te boshatisura !shteti po perpelitej nuk kish me krom e nem maqina,por kish nem $e te te jap mall!
   Politik e komunisve vazhdon edhe sot por me emer tjetr demokrat e socialiste gjoja u be ilir meta pa punuar asnje or pune , troc ndryshim emertimesh e kujt tu besosh oligarkise,mafjes komuniste gjoja ne emer te demokracis!
   Nga hetuse u kthyen ne avokate e ben kerdine duke korruptuar eproret e duke e kthyer ligjin ashtu sic e ben maliqi kshu e ka demokracia ta bejm gruan e heroit azemit gjykatse se e don shum lekun se ngeli vetem e shkreta e qan per azemin e shkrete!!!! Ah moj demokraci qe erdhe pa u derdhur gjak?

   Reply to this comment
  • Komb Gordian September 7, 08:59

   Shut up Zombi! Mos se do na i dhjesesh gazit andrellaret anti(?)komuniste, shumica e te cileve me ardhjen e demokarcise saliniste i gelltiten njeheresh me Saliun teserat e kuqe, njelloj sic e gelltiti “heroi i punes”, Isuf Plloci kur po percellohej mes flakeve… 😉

   Po ta rilexosh edhe nje here me mend ne koke fjaline tende te fundit do bindesh perfundimisht, se edhe ti, shoku Zombi, njelloj si Verrrronika aka Rita, Love, Black Swan, etj. paske shku per lesh vendi, si ai qe tregtohet brenda salles se parlamentit…

   Ja se c’pocaqira nxirrni nga goja:

   [1] “s’ka me skllever te punojne per xhelatet ne Shqiperi…,

   [2] te pakten drejt kesaj po shkohet dhe kjo do realizohet sa me shume te afrohemi me Evropen qe nuk e pranon sklaverine.

   Degjoi pak o sylesher kokpagdhendur! Kur kerkoni te shpjegoni se c’eshte skllaveria, pikesepari duhet te mesoni menyrat dhe format e ndryshme ekzisuese te tyre. Nderkohe qe kudo ne Evrope, analiste te pa politizuar, profesioniste, teper te besuar, po japin alarmin per shfaqjen e formave te paskrupullta te skllaverise moderne, gazepa si puna juaj qe nga njera ane gelltisni teserat e njeres parti dhe nga ana tjeter nenshkruani anetaresine ke partia tjeter, beni propagande boshe me preteksin se gjoja ne Shqiperi nuk ka shfrytezim te njeriut nga njeriu, dhe se Shqiperia po i afrohet Evropes me trenin rangall te tallashit.

   Apostafat per ca trapa me zile shkeputa vetem nje pasazh te vogel nga nje artikull i botuar ne planet-wissen.de me titull Skllaveria moderne.

   “Zyrtarisht, skllavëria në botë është shfuqizuar. Por kjo heqja ekziston vetëm në letër. Format e skllavërisë moderne janë burgimin politik, punën e fëmijëve, prostitucionin e detyruar, rekrutimin e fëmijëve ushtarë, si dhe format tradicionale të nënshtrimit dhe shfrytëzimit ekonomik. Studiuesi i njohur skllavërinë Kevin Bales vlerëson se sot më pak se 27 milionë njerëz jetojnë në kushte që i ngjajnë skllavërinë. Organizata e të drejtave të njeriut “Terre des Hommes”, është i bazuar në të paktën 12 milionë skllevër. Mendohet se këto të dhëna janë vetëm maja e ajsbergut, sepse shifrat e ërrëta duhet të jenë akoma më të larta”.

   Reply to this comment
 14. Andreas September 6, 16:18

  Tregojme injorance te madhe edhe ne qe mirremi me percartjet e ketij publicisti medioker.
  Ai “ngaterron mollet me portokallet” do te thoshte nje englez.
  Bismarku ishte diktator i diktatorise prusiane, por askush nuk e ve ne dyshim patriotizmin e tij te larte ne Gjermani as meritat e tij si krijues i shtetit te pare te bashkuar gjerman.
  Napoleoni ishte diktator dhe i vuri zjarrin Frances dhe Europes, por francezet e mbajne si patriot e si njeriun me tw madh dhe krenarinw e Frances.
  Mao Ce Duni vrau rreth 30 milion kineze por kinezet e mbajne per figuren me te shquar ne historine e tyre dhe ne mauzoleum.
  Hitleri ishte kriminel por zor se mund te thuhet qe nuk e donte Gjermanine
  Patriotizmi (atdhetaria), nuk eshte e lidhur fare me pikwpamjet politike te djathta ose tw majta, as me sistemin qe drejton nje udheheqes.

  Skenderbeu nuk ishte demokrat por nuk mund t’imohohet atdhetaria.
  Andrea ka nevoje te piqet teorikisht.

  Reply to this comment
 15. nord.al September 6, 18:35

  Andrea, shumica qe shkruan sot qenkan enveriste dhe shumica e tyre injorante me ne krye “anticesuren”. Me cfare budallenjesh te takon te merresh.

  Reply to this comment
  • betim September 6, 19:08

   nord.al nuk besoj se Andre shkruan per keta. Rrezik si lexon fare masturbimet e ketyre kllufave tvjeter te Enverit

   Reply to this comment
 16. LLL September 6, 18:42

  Andrea po bëhet I bezdisshëm .Eshtë një adoleshent kokëfortë që I ka hyrë vetja në qejf . Adoleshent , jo nga mosha por , politikisht . Do të duket interesant dhe këput dokërra duke cituar ë ra njerëzish të shquar duke I mbledhur në mënyrë eklektike .
  Pika më e fortë e Enver Hoxhës është Lufta Antifashiste Nacional-Çlirimtare !
  S’ka Zot të ia heqë këtë meritë të madhe Enverit !
  Gabimet e Enverit , me pasoja tragjike për vëndin , janë pas vitit 1960 !
  Si Stefani , po citoj edhe unë një ideolog , për mua shumë të madh :
  ” Revolucioni është pa dyshim gjëra më autoritare që mund të bëhet . Revolucioni është një akt , në të cilin një pjesë e popullsisë I imponon vullnetin e vet një pjese tjetër me anën e pushkëve , të bajonetave dhe të topave , domethënë me mjetë jashtëzakonisht autoritare ; prandajë në qoftë se Partia ngadhënjimtare nuk Don të humbasë frytet e përpjekjeve të saj , ajo duhet të mbajë sundimin e vet me anën e asaj frike, që u kallin reaksionarëve armët e saj ” Engels .

  Reply to this comment
 17. Egelberg September 6, 19:03

  Sa mjerane po tregohen keta enveristet! Verehet qarte dallimi mes mes menyres korrekte si shkruan Andrea, pa sharje e fyerje per ata qe nuk kane pikepamjen e tij, madje i shfajeson i quan viktima te diktatures dhe lukunise enveriste me sharje e fyerje per gazetarin qw nuk ka bere asnje krim por ka shprehur nje pikepamje te tij. Vetem kaq mjafton per te perbuzur kete rrace rrugaçesh intolerante qe po te kene mundesi te vrasin se i kritikon udheheqesin apo partine.

  Ta leme pastaj aspektin qe nuk merren fare me problemin qe shtron Andrea me shume zgjuarsi: A mund te jesh edhe diktator edhe patriot? E lene menjane sepse jane mat. Sharja nuk eshte argument o budallenj te enverit. Mos kujtoni se fitoni pike me sharjet tuaja. Perkundrazi njerezit qeshin me terbimin tuaj primitiv dhe gjakatar.

  Reply to this comment
 18. normali September 6, 19:09

  Merreni e lidheni kete mut se qelbi dynjane. Ky provokon njerezit dhe eshte njesoj si nje halabak rrugesh qe s’ka force tjeter por leh me floke te shpupurisur e fytyre te qelbur. Merreni mutin dhe u fusni nje hu se nuk degjon ky.

  Reply to this comment
 19. LAZAR September 6, 20:17

  Turp qe gazeta DITA merret me kete psikopat ,Andre S nje ish oficer ish komunist ish studeni i shkolles se larte te partise djal dhe nipkomunisti ka qene nje HUNVEJVEBIN KINEZ.Ketj zotrije do ti shkonte shume thenia e Havelit per ISH komunistet e transformuar brenda nje nate ne “demokrat…”……

  Reply to this comment
 20. Lpl. September 6, 20:18

  Ky autoçensura nuk merret me komunizmin se çka la mbrapa por merret me ne dhe pergjigjet i nevrikosur , as ketu nuk di te na lejije t shprehemi .Per te pare te mbetat e komunizmit nuk do shume shkolle as ndonje studim antropologjik se e kemi jetuar ,masakroj njerezit ne emer te atdheut gjoja masakra qe nukni bene as dy luftera ,premtoj mireqenje solli varferi premtoj shkollim solli analfabetizmin me te madh boteror ku njerezut mesuan vetem si perdoret pushka dhe kazem e lopata por keta i thojne analfabet atij qe sdi te lexoje por ai di me shume se diten Shqiptaret ne diktature dhe nuk ka me analfabetizem se ky , premtuan dhe bene propagande atdhetarizmi dhe patriotizmi me dhene jeten per atdhe kurse njerezit jepnin jeten duke u arratisur ne kufi , dge ne 90 u turren i madh e i vogel me ike dhe skishte me patriote sepse ishte dicka fallso nuk ngjit aty ku nuk ka liri dhe kurre nuk ka patrijote ne diktatura por ka vetem hipokrizi dhe demagogji .Atdheu edhte aty ku ndihesh i lire ku te respektojne dhe ndihesh i barabarte me te tjeret .Vetem ndonje budalla len Evropen ku jeton dhe sakrifikon veten per Shqiperine sepse kete e solli diktatura dhe pushtetet e sotme qe i bene Shqiptaret me yrryer ose i kane hequr dashurine me vuajtjet qe kane kaluar dhe per dreç vazhdojne akoma keshtu qe fanatiket dhe hipojritet jane patrijote .

  Reply to this comment
 21. BOLL ISISTEFAN ME SHPLARJE TRURI?! September 6, 20:25

  Per komentuesin Kombi (lexo zombi)

  te asgjesosh me egersi enver hoxhen e vdekur eshte veprim me se kanibalesk.

  kjo ka filluar qe kur antishqiptari ,antiamerikani dhe anti humani Edwin Rajerson i beogradit i kerkoi ramiz alise ne 1991 qe te beje dekomunistifikimin sic bene gjermanet me denazistifikimin.

  kjo kerkese nekrofagesh vazhdon sot dhe me keto stefanaqener qe jane..LEXONI ME KUJDES

  JANE TERRORISTA MEDIATIK PA ASNJE NDRYSHIM NGA ISIS NE SIRI.

  KETO JANE VRASES TE TRURIT TE SHOQERISE SHQIPTARE JANE SHPELARES TRURI JANE VAMPIRE QE USHQEHEN ME TE VDEKUR:

  A KA NDONJE ZOG KURVE NE BOTE TE NA TREGOJE PSE E PRISNIN KESHTU “DIKTATORIN” ??

  Enver Hoxha e vizitoi dy herë Tropojën. Vizita e parë më 5-7 shtator 1952 dhe e dyta më 30 maj 1970. Kam qënë pjesëmarrës në të dy takimet. Në shtatorin e vitit 51 isha 11 vjeç. Atë ditë zbrita nga bjeshka. Në shtëpi gjeta hallën dhe xhaxhain e vogël. Gjyshi, babai e dy xhaxhallarët e mëdhenj nuk ishin në shtëpi. Kishin shkuar në Kolgecaj (Bajram Curri) për të pritur Enver Hoxhën. Halla dhe xhaxhai i vogël kishin marrur porosi, që mos të më linin të ikja nga shtëpia. Unë bëra ç’bëra, u humba nga sytë dhe pa marrë asgjë parasysh me shpejtësi të erës u zhduka. Ecja me vrap. Gjithë njerëzit kishin ikur.

  Mbarimi i ditës po afrohej. Vetmia më bënte të më rrahte zemra. Arrita në Okol (livadh i madh). Aty ku rruga bashkohej me rrugë të tjera. Aty takova vargun e parë të njerëzve që ecnin me të shpejtë për të qenë në momentet e ardhjes së Enver Hoxhës. Përsëri vazhdoja të ecja me të shpejtë. Pas lija, njëri pas tjetrit grupet e tjera. Aq të shumtë ishin njerëzit që lëviznin gjatë asaj rruge, sa mezi depërtoja për t’i lënë pas. Makinat vinin njëra pas tjetrës. Vargut të njerëzve nuk i shihej as kreu as fundi. Të gjithë, duke biseduar me njëri-tjetrin, shikonin makinat për të parë atë që mbante Enver Hoxhën.

  Njëri thoshte se vjen me satë (autobus), tjetri thoshte se vjen me veturë, dikush tjetër thoshte se vjen me makinë ushtarake. Të gjithë prisnin me padurim që të shihnin Enver Hoxhën. Muzgu nuk kishte rënë akoma. Vendi ishte ishte mbushur plot e përplot me njerëz. Brohoritjet “Enver Hoxha”. këngët e vallet dëgjoheshin në çdo skaj të vendit të mbushur me njerëz. Në atë entuziazëm të papërshkuar, një makinë ndalet në hyrje të qytetit, që sapo kishte lindur. Dikush i hapi derën. Për një moment, etja e dëshira për të parë kush po del nga ajo makinë, e ndërpreu entuziazmin. Nji burrë shtatlartë, me shpatulla të gjera e me fytyrë tërë gaz ngriti duart lart, eci përmes turmës, duke shtërnguar duart sa me njërin sa me tjetrin, sa në një krah sa në krahun tjetër, duke përshëndetur gjithë të pranishmit. Brohoritjet, oshëtimat e tupanëve, këngët e vallet pa mbarim e bënë Enver Hoxhën, që të ndalej disa herë në mes të atij populli plot entuziazëm. Turma me Enver Hoxhën në mes mezi ecte përpara. U afruan te Shtëpia e Pritjes .

  Shoqëruesit mezi mundën të shkëpusnin Enver Hoxhën. Festa me këngë, valle e brohoritje vazhdoi deri në orët e vona të natës. Në Shtëpinë e Pritjes vazhdonte takimi mirëpritës. Në atë takim të mirëorganizuar merrnin pjesë autoritetet e rrethit, veteranë të luftës, ish-partizanë e partizane, nëpunës e aktivistë shoqërorë të dalluar, baballarë e nëna dëshmorësh, patriotë e mbështetës të luftës. Aty ishte edhe xhaxhai im, Ram Fazlia. Sipas Ramës, në atë ceremoni aq të ngrohtë e aq entuziaste u proçedua: “Arif Gashi, ishsekretar i parë i partisë për Tropojën në fjalën përshëndetëse, në emer të të gjithë popullit, i shprehu Enver Hoxhës, mirënjohjen dhe falenderimin për nderin e respektin, që ai po i bënte Tropojës e popullit të saj. Sekretari i partisë e siguroi Enver Hoxhën se Partia dhe ai në Tropojë, kurdoherë e në çdo situatë, kanë për të gjetur një popull besnik, nji popull të vendosur, nji popull që fjalën e dhënë s’di ta bëjë dysh.

  Në mes brohoritjeve e mori fjalën Enver Hoxha që shprehu kënaqësinë që ndodhet në mes të popullit të Tropojës, si dhe për pritjen shumë të ngrohtë që iu rezervua. Ai theksoi meritat historike të popullit të malësisë së Gjakovës, në luftë fyt për fyt me pushtuesit turq, serbo- malazezë, austriak e nazi-fshistë, theksoi arritjet e Shqipërisë gjatë tetë viteve çlirim si dhe perspektivat që i kanë çelur asaj planet 5vjeçare. Në vazhdim ai foli për miqtë e shumtë, duke veçuar Bashkimin Sovjetik e Stalinin e madh. Enver Hoxha ishte dhe psikolog. Ai i kuptonte njerëzit në shikim, në të folur, në lëvizje e në qëndërim. Afër mbarimit të fjalës ai iu drejtua të gjthë pjesëmarrësve. “E shoh se ju keni një shqetësim. Ju doni të dini se si është çështja e dy prej bijve të Tropojës, Zenel Bardhit e Beqir Ndout. Po jua shpjegoj. Zenel Bardhin, për merita lufte dhe aftësi organizuese dhe drejtuese, pas luftës e caktuam sekretar partie në vendin e vet. Për punë të mirë e bëmë dhe zv/ministër. Në atë detyrë shfaqi arrogancë, duke kundërshtuar dhe përçmuar ministrin. Më vonë mora vesh se Zeneli ishte fejuar me një vajzë nga Gjirokastëra, të cilës unë ia njihja familjen dhe të afërmit. Nga përbërësit e asaj familjeje, gjashtë prej tyre qenë në papajtueshmëri të plotë me pushtetin popullor dhe jetojnë në arrati.

  E thirra unë përsonalisht në zyrën time. I thashëë këto fjalë: -Zenel, e njeh atë vajzë me të cilën je fejuar? -Po, mu përgjigj. -I thashë-Sikur të isha duke kërkuar që të fejohesha me ndonjë vajzë nga Tropoja së pari do të të pyesja ty. Ju pse nuk më pyetët mua apo ndonjë shok tjetër që ka dijeni për atë vajzë e familjen e saj? Përsëri m’u përgjigj se dashuria nuk pyet për ato gjëra. Edhe Beqir Ndoun pas luftës e caktuam komandant qarku. Nga andej e ngritëm në përgjegjësi si zv/drejtor i drejtorisë politike në ushtri e pastaj zv/ministër të Brendshëm. Nji natë para se Sali Omeni të vriste vetën, Beqiri qëndroi me të tërë natën. Të dhënat për atë vrasje dhe shkaqet pse ndodhi, askush më mirë se Beqiri nuk mund t’i dinte. E thirrëm që të na e thoshte të vërtetën, të cilën na e fshehu, sepse u tregua frikacak. Tani për hatrin tuaj, të popullit të Tropojës ne do u japim dorën edhe një herë, por nëse ata, dorën tonë nuk e mirëkuptojnë , nuk na mbetet gjë tjetër veçse t’i kapim për supesh, t’u vëmë shqelmin në gjoks e t’i hedhim në humnerë”-u shpreh Enver Hoxha.

  Takimi emocionues me Sylejman Abaz Ndreun

  Në atë takim, thoshte Rama, folën shumë pjesmarrës, por ajo që elektrizoi gjithë pjesmarrësit ishte ngritja në këmbë e Sylejman Abaz Ndreut nga Selimajt e Gegysenit. Kur Enver Hoxha mbaroi fjalën e tij, duke falenderuar të pranishmit si dhe gjithë popullin e Tropojës për pritjen e ngrohtë që iu bë, Sylejmani, duke u mbështetur mbi shtagën (bastunin) e tij, ngrihet në këmbë dhe me kokën lart e me zë të fortë i drejtohet Enver Hoxhës : ”Bab mbaje kokën lart para armiqve e aleatëve se gjithë këtë popull që i pe i ke me vete e mos u tut (frikëso) prej askujt , se kurrkush nuk mundet me na ba gja”.

  Po kush ishte Sylejman Abaz Ndreu? Ishte një ndër burrat e njohur të Gegysenit, si dhe babai i dëshmorit Uk Sylejman Ndreu, partizan i brigadës së 25-të Sulmuese, që u bë fli me disa dhjetëra partizanë të tjerë në luftë për çlirimin e Kosovës. Fjalët e Sylejmanit e emocionuan Enver Hoxhën. Ai ngrihet nga vendi ku ishte ulur e shkon drejt Sylejmanit, e përqafon si djali babanë, e merr për dore, e ul pranë vetes deri sa përfundon takimi. Sylejmani kishte mbushur të shtëdhjetat. Vuajtjet e jetës si dhe azma kronike që e shoqëronte ia kishin shteruar forcat. Enver Hoxha , që nga ai moment e derisa Sylejmani mbylli sytë, u bë djalë e shkuar djalit për të.

  Me Enver Hoxhën, pranë lapidarit të Bajram Currit

  Interesimi i udhëheqësit komunist për jetën intime të heroit që u vra nga xhandarët e Zogut në mars 1925

  Mbas Kollatës, atje ku gjendet lapidari i i Bajram Currit, përballë kikave të Dragobisë, poshtë të cilave kalon rruga e makinës, u dëgjua nji oshtimë motorri. Në shpatin përballë u dukën tri makina që sillnin Enver Hoxhën afër shpellës së Dragobisë. Për ta pritur Enver Hoxhën, aty qëndruan dy prej pleqve të Valbonës, Ali Shabani, Muzli Tahiri dhe gjeologët, që përcaktonin vendburimet dhe rezervat e boksiteve të Valbonës. Enver Hoxhën e shoqëronin Ramiz Alia, Sadik Bekteshi, autoritetet e rrethit Tropojës si dhe veterani e bashkëluftëtari i Bajram Currit, Avdi Bajram Mulosmani.

  Në atë lëndinë, afër lapidarit, në pllakën e të cilit shkruhej: “Këtu më 29 mars 1925 ra heroikisht duke luftuar kundër xhandarmërisë së Ahmet Zogut Bajram Curri”, ishin shtruar disa sixhade. Nga aty duket shumë qartë shpella ku u rrethua Bajram Curri. Mikpritësit e ftuan Enver Hoxhën që të ulet në vendin që i kishin caktuar. Enver Hoxha, pasi u ul mori një cigare prej Ali Shabanit dhe ulur gju më gju me malësorët filloi kuvendimin sikur të ishte malësor i lindur dhe i rritur në atë vend. Veterani dhe bashkëluftëtari i Bajram Currit, Avdi Bajram Mulosmani i deklaroi Enver Hoxhës gjithçka kishte ndodhur në mëngjezin e 29 marsit 1925. I shpjegoi se Bajram Currin e stehuan në atë shpellë, duke menduar se xhandarmëria nuk do ta gjente, por ajo, në bashkëveprim me spiunët, e hetuan dhe e rrethuan papritur.

  “Ne, vazhdoi Avdiu, qëndruam. Vetë Bajram Curri u ngrit, mori pushkën dhe qëlloi mbi xhandarët. Gjithë synimi ynë ishte që të shpëtonim Bajramin, se po të na vritej ai do të na vritej edhe rezistenca ndaj Ahmet Zogut e regjimit të tij. Hoxha interesohej për jetën intime të Bajram Currit, moshën, ushqimin, apo si flinte. Hoxha, pasi nderoi Bajram Currin u rikthye në Dragobi. Populli ishte mbledhur. Vendi ku do bëhej takimi ishte caktuar e rregulluar. Makinat ecnin gjatë rrugës që përshkonte fshatin. Dy pleq të Dragobisë, Sadri Isufi, babai i heroit të popullit Ramë Sadria dhe Dul Alia, patriot dhe strehues i Bajram Currit, iu afruan Enver Hoxhës. Gjithë fjalimi i Enver Hoxhës, që zgjati jo më shumë se një gjysëm ore u përshkrua nga një ide e vetme se edhe në Malësi mund të jetohej mirë ashtu si në fushë. Dreka për të mirëpritur Enver Hoxhën u shtrua në një lëndinë buzë Valbonës. Mënyja kishte tre gjellëra karakteristike të malësisë së Gjakovës: çorbën, mazën e zier dhe qumështin e trashuar. Enver Hoxha, bashkë me banorët e grykave të Valbonës, u ul këmbëkryq si malësorët në sofrën e rrumbullakët tropojane. Shijoi gjellërat karakteristike.

  Kureshtarët nuk nguruan që ta pyesnin:. Si u duken këto gjellëra tano? -Shumë të mira- u përgjigj Enver Hoxha,- por ajo që ju preferoni shumë, (ishte fjala për mazën e zier), ka shumë shpenzime. Të nesërmën, datë 31 maj, Enver Hoxha u largua nga Tropoja. Tropojanët kishin mbushur rrugët nga Bajram Curri deri në Kam. Të vendosur në të dyja anët e rrugës, ata i shprehën mirënjohje dhe i uruan rrugë të mbarë. Vizitës së Enver Hoxhës në Tropojë iu kushtuan vargje poetike, këngë e valle. Poeti Ndoc Papleka e ka përjetësoi me vargjet e një peme të tërë “Enveri midis nesh”. Këngëtarja Fatime Sokoli i kushtoi këngën “Shkrepi rrezja mbi Shkëlzen”, ndërsa rapsodi popullor kosovar, Dervish Shaqja, vizitën e përjetësoi me vargjet : “Maj i kuq i vitit shtatëdhjetë/ N’histori ka me mbet/ N’ato bjeshkë të malësisë së Gjakovës/ Ushtoi zani i Enver Hoxhës.

  Maj 1970, Tropoja tri ditë Përgatitje

  Vizita e dytë dhe e fundit e Enver Hoxhës në Tropojë u bë në maj 1970. Asokohe unë isha i rritur. Kisha mbaruar shkollën për mësuesi e kryeja detyrën e drejtorit të shkollës në Valbonën turistike. Në agjendën e asaj vizite Enver Hoxha kishte planifikuar që të dilte mbas Kollatës, atje ku është vrarë Bajram Curri. Për këtë arsye, gjthë popullatës së Grykave (Dragobi, Valbonë e Çerem) iu krijua mundësia që takimin me Enver Hoxhën ta organizonte në Dragobi. Në vitin 1970 pranvera ishte vonuar. Dëbora akoma nuk ishte shkrirë. Freskia që ajo dëborë lëshonte acaronte klimën, duke shtyrë ditët e daljes së luleve dhe rritjen e barit. Ardhjen e Enver Hoxhës në ato gryka na e thanë tre ditë përpara. Drejtuesit e partisë e të qeverisjes vendore na mblodhën dhe të tërë së bashku hartuam detyrat për seicilin, që pritja dhe takimi të shkonte sa më mirë. Nuk na u desh shumë preokupim, sepse populli, sapo e mori vesh lajmin, shprehu kënaqësi të veçantë, duke menduar që të shkonte në atë takim me sa më shumë dinjitet që të nderonte vendin me gjitha vlerat patriotike që kishte.

  Burrat dhe gratë nxorrën nga arkat veshjet kombëtare që i kishin rujtur për dasma e festa. Të rinjtë e të rejat blinin në dyqane ato veshje që u shkonin sa më bukur për shtat. Mësuesit dhe nxënësit mendonin të gjenin lulet më të bukura, mendonin se si ta pregatitnin një program sa më denjitoz me vjersha këngë e valle. Nxënësit e Rrogamit që vazhdonin mësimin në ciklin e lartë në Valbonë, sapo mbaruan mësimin, me çantat e librave në shpinë e pa ngrënë drekë, u nisën drejt shpateve të Papllukës, ku mblodhën lulet më të bukura që i sollën të nesërmen në shkollë. Nuk i harroj kurrë ato lule. Një bisht i gjatë rreth 10 centimetra, në mbarim të të cilit ishte një kupë prej 5 nënpetalesh me ngjyrë jashile e formë vezake, që pak e rrethonin kurorën. Sipër kupës qëndronte kurora me petale të pandara, me ngjyrë rozë, me mes pak të fryrë, me madhësinë e një gote rakie, me buzë pak të kthyera nga jashtë, të cilat veçoheshin nga njëratjetra nga një vijë harkore shumë pak e thelluar.

  Dy mësueset e shkollës, që atë vit kishin vitin e parë të mësuesisë, i morën ato lule, i bashkuan katër nga katër, ua rrethuan bishtat me letër të bardhë dhe u dhanë atyre formën e buqetave. Me lulet që na sollën nxënësit pregaditëm aq buqeta sa kompletuam gjithë nxënësit e disa nga gratë e vajzat e fshatit. U përgatitëm me mish e shpirt. Në mesin e 30 majit të gjthë u mblodhëm në Zallë të Valbonës. mbanim me vete topan, fyell, çifteli. Për çudi të fatit, ajo ditë u gdhi e kthjellët. Dielli sa ngrihej në horizont e shtonte nxehtësinë. Njerëzit i thonin njëri-tjetrit: ”E shikoni dhe dita sot doli më e mirë se ditët e tjera”. Tjetri ia kthente: “Nuk thonë kot se njerëzit e mirë i shoqëron dita e mirë”.

  Si ka mundesi qe zoti Obama pajtohet me Kuben..kinen vietnamin dhe dje ishte ne Laos te indokines..zgjat doren e pajtimit…kurse ne shqiperi mergata e qyqeve te lezbibereve te frankeshtein shkreleve te makrtisteve titisteve dhe gopi somes po “shqyejne” enverin ne varr me keto stefanaqener kanibale

  Reply to this comment
 22. aleksander thana September 6, 20:41

  o andrea, nuk e di se cfare zanati ke patur me pare, por me tere keto zhgarravinat e tua tregon se je nje i spiluar ne tru dhe asgje tjeter

  Reply to this comment
 23. demo September 6, 20:58

  Napoleoni ishte tiran?Jo nuk ishte tiran,qe i numuronte fjalet dhe kafshatat popullit te tij.Napoleoni exportoi idete e revolucionit francez me dhune.Me shume i ngjan Trockij.As me Mao-Ce-Dunin nuk mund ta krahasosh Enver Hoxhen.Mao Ce Duni si strateg virtuoz bashkoi 4 Kina.As ne kohen e perandoreve nuk e ka pasur kete madhesi.Asnjehere ne histori Tibeti,Mancuria nuk kane qene pjese e Kines.Kurse Enver Hoxha ia shiti Kosoven Serbise dhe i vuri vulen e heshtjes masakres se Camerise.Vleresuar nga ato qe beri dhe jo nga ato qe llapi,Enver Hoxha nuk guxoi te matet as me bandat e Napoleon Zerves,as me bandat e Rankovicit,pamvaresisht se llapte kunder superfuqive.Vuri si skuth naten ca mina Jugosllave ne kanalin e Korfuzit,duke genjyer se ishin mina gjermane,.Ky ishte heroizmi i Enver Hoxhes kunder anglezeve.Me kete i hoqi mbrojtjen anglo-amerikane Cameve te pafat.per tu kthyer ne token e tyre.Enver Hoxha mbetet nje skuth,nje xhahil katundi,qe te kujton me shume bejleret e fushes se Korces,qe ka pikturuar Mitrush Kuteli dhe hiqe shpresen ti @anticensure se ka per tu rehabilituar ndonjehere,sado i zi te jete Sali maloku.

  Reply to this comment
  • cili jeni ju zoti demon ?? September 6, 21:53

   zoti demo demoni..

   .ke nje koment te djeshem qe tregon se je nje titist nga fara Sinan Hasaneve nga ato te dhjeret fare..se ka dhe titiste normale..por ti ja nga ajo pjesa e intelekhales

   qe je antienverist deri ne cmenduri kjo eshte e drejta juaj dhe ne demokraci respektohen dhe ekstremet perderisa nuk perbejne nje rrezik per shoqerine.

   ne rastin tuaj ka nje dicka qe nuk shkon dhe me konkretisht:

   personalisht jam antienverist por jo ekstremist qe do te thote qe bej dallimin midis te mirave dhe te keqijave ose me sakte “mishin enverin ja bej copa copa ..por kocken ja ruaj

   pra nqs e denoj enverin nga ana e tij ideollogjike qe ishte e gabuar, nga ana tjeter nga si atdhetar ai meriton respekt per njerzit e thjeshte dhe nga armiqte e tij sidomos nga jugoserbet “kroate” duhet ta mbrojme.

   Shpesh e paraqisni veten si nje titist “i lumtur” dhe ketu qendron sekreti juaj.

   Nuk e mohoj qe Tito ishte kopil dhe i shkathet ose “picke dhije” si i themi popullorce por ne asnje menyre nuk mund te ve Titon para Enverit si puna juaj.

   Ju jeni ose nje njeri i paguar nga jugoserbet,,ose jeni nje maniak komentesh ose ke nevoje per kurim ne ndonje spital te semundjeve mentale.

   Por ajo qe ju tradheton qe jeni antishqiptar eshte nje koment qe ju ka shpetuar pa dashje si me poshte…qe tregon se spiunat dhe antishqiptaret kane dale nga kontrolli ashtu si dhendri serbise dhe gospodini juaj druzhe serberisha

   **

   ja cfare thote “kroati “demo:

   Marksi kishte të drejtë…
   June 17, 2016 09:02 gazeta dita

   demo
   Sa per sistemin ekonomik te Titos,une kam punuar ne 1984 me ndermarrjen kroate “Rade Koncar” ne instalimin e paisjeve te tensionit te larte ne Shqiperi.Edhe punetori me i pakualifikuar i kesaj ndermarrje te fuqishme(e fuqishme eshte dhe sot) kishte dy vila :nje ne Zagreb dhe nje ne bregdet;kishin nga dy-tre vetura,kurse ne nuk krahasoheshim as me punetoret afrikane(ne 1984 kishim edhe investime ne Afrike) Me keto matet ekonomia,jo me lloqe teorike te demagogeve si Marxi,…

   Reply to this comment
 24. nord.al September 6, 22:51

  Egelberg, eshte kulmi kur mendoj se shumica e ketyre budallejve do te jene militante te PD.

  Reply to this comment
 25. demo September 6, 23:13

  Nuk i heq asnje presje cfare kam shkruar per gjeniun e vetadministrimit Josip bros Tito dhe mireqenjen e popujve te Jugosllavise,kur ne ketej kufirit jetonim ne skamje dhe terror te skajshem.Po te shtoj se Tito ishte shume me shqiptar se Enver Hoxha.E ngriti Kosoven ne nje rang me republikat e tjera Jugosllave, e shkolloi deri ne rang Universiteti dhe Akademie,fuqizoi ekonomine e Kosoves me vepra industriale,qytete moderne dhe i lejoi kosovaret te punesohen ne te 4 anet e globit.Kushtetuta e Titos i dha hapesire Amerikes te shpalle Kosoven shtet te pavarur si te gjitha republikat e Jugosllavise.Enver Hoxha dergoi brigadat terroriste te Shefqet Pecit ne Kosove,qe filluan masakrat mbi popullsine shqiptare,per t`i dhene shembullin Rankovicit si duhej te sillej me shqiptaret e Kosoves.Te pakten 80% e shqiptareve te Kosoves qe kaluan kufirin perfunduan ne burgjet e Enver Hoxhes dhe me e tmerrshme ka qene fushata antikosovare e viteve 1974-1981.Mesimi qe i jepte Enver Hoxha Titos ishte:-Cfare beni,Pse nuk i cfarosni???Ti shoku @Cili e ke kuptuar shume mire,qe Tito ishte ai qe ishte dhe nuk merrte mesime nga Enver Hoxha,qe e kishte pasur
  hyzmetciun e korriereve te tij te rangut te dyte,Miladin Popovic,Dushan Mugosha,por edhe Vukmanovic Tempo,qe ishte ideologu i Enver Hoxhes,nuk kishte ndonje rendesi ne shtabin e Titos.Tito e trajtoi Enverin si nje zar pa karakter,qe kishte tradhetuar popullin e vet.Askush nuk e poshteroi kete bukeshkale si Tito,as Stalini,as Hrushovi babaxhan,qe e shante nga gjylo i terbuar nga pabesia.Sepse askush nuk e njihte me mire si u kooptua ne kupolen e komunisteve ky kontrabandist duhani dhe bixhozxhi hotelesh.Po deshe te dish cfare ka qene Enver Hoxha,shih Fatmir Mediun dhe Lulzim Bashen,.Sikur i ka klonuar Enver Hoxha.

  Reply to this comment
  • anticensurë 25642654 September 7, 08:07

   që ti je një koqe gomari nuk ke nevojë ti mbushësh mëndjen njerzve!
   vazhdo se në nivelin e nastros po ndrihesh!!
   ysh gomar ndoshta gjen dhe ti një samar!!

   Reply to this comment
  • beni September 7, 10:04

   Si tito nuk nxjer ndonje nene tjeter!
   Sado te perpiqen per ta hedh poshte enveristet ekstremiste e orjentalet ekstremiste,tito ngelet simbol i vllazerimit e mireqenjes se popujve te ballkanit me politiken e tij te moderuar!
   I hapur ndaj lindjes e perendimit te lire qytetaret te zgjidhnin rrugen drejt perendimit apo drejt administrimit!

   Reply to this comment
   • anticensurë 25642654 September 7, 13:21

    yyyyyyyysh beni o sërbi i mutit!!
    nuk të llogaris me sërbët normal,je mut e kaluar mutit!!
    ndyrësirë!
    tërë ata shqiptarë të vrarë e të dëbuar ti i quan tolerancë???
    robt ku ti kesh!!
    tolerancë si e millosheviçit or qën!!pjellë e titos ishte dhe ai!!

    Reply to this comment
    • beni September 7, 18:00

     Ja ku ber mir qe u leroj ato qe i kan berete gjith ekstremistve e orjentalistve ekstreme!
     Bravo titos se bota esht e njellojte per kedo qe cenon kulturen e te drejten e tjetrit toto ju leroj nenen edhe kroatve si ekstremistit franjo tuxhman alia izet begovic dhe u dha shqiptarve autonomin nje e drejt qe deri diku ploteson standartet demokratike e nje bote te civilizuar!

     Reply to this comment
 26. antienveriste te te gjithe vendeve bashkoni dhe merrni nje brisk rroje September 7, 00:26

  Andrea Spiro Stefani (ASS) le te rrije gjithe diten si vampiroid te ushqehet me kockat e Enverit dhe ju befshin gjak e dhjame por eshte amorale dhe tamam Uriah Hiip style qe nje ish MLPPSH-ist si ky ASS-i Dites nuk duhet te jete 1000 here me agersiv se te burgosurit e Spacit,Burrelit,qafe Barit etj etj.

  ***
  Ne fakt ky analist “deleted” po ben nje terror mediatik me qellim…

  Eshte ajo qe miku i tij personal FAMEKEQI ARVIZU e tha hapur ne kete menyre:Nuk me vjen keq per veteranet tha Arvizu por nej numer i frikshem te rinjsh kane filluar te pelqejne “diktatorin e dashur” dhe kete shqetesim po percjell ky analisti ASS-i yne..

  ***
  ky analist “deleted” po ben nje terror mediatik kriminal me qellim…se ngaterron enveristet & nostalgjiket me atdhetaret dhe guximtaret..

  Ne fakt enveristet nuk perbejne me shume se 0,1 e te popullsise dhe jane jo vetem absolutisht te parrezikshem por dhe jane te mjere..jane per meshire

  Kurse populli i thjeshte qe po provon THIKEN DERI NE KOCKE ne financa dhe moral perbejne mbi 80 perqind te popullsise…Pse te ndegjojme keto pordhe te paguara te fuckadarese…..pse nuk behet referendum dhe do jem i pare qe do ti kerkoj falje nqs del nen 70% ne favor te xhaxhit.

  Tre jane kategorite te cilat po bejne terrorizem mediatik dhe qe nuk kane te drejte te zene ne goje Enver Hoxhen
  _Asnje lloj qytetari amerikan qe nga presidenti dhe deri te pastruesi me I thjeshte nuk kane te drejte te denigrojne Enver Hoxhen se ishte Anglia &Amerika qe pruri ne pushtet ne 1944 dhe me vone Curcilli me Ruzveltin na shiti te Stalini dhe Tito…..Dhe nqs Enveri paska qene kaq I tmerrshem
  -Asnje lloj turbo komunisti te tipit Kadare-Berisha-Stefani dhe cdo lloj hajvani nuk kane te drejte morale ta shajne Enverhoxhen se jo vetem nuk jane te besueshem por eshte veprim kanibal nga nje boleferkues I tij te behet ne nekrofage per cerek shekulli…jane kthyer ne Drakula
  -Asnje lloj ish fashisti,ish zogisti,ish diversanti te tipt xhaferrdeva apo hamit matjani qe ne vend te dorezoheshin ne gjyq per krime lufte u aktivizuan ne akte terroriste…Ne kete maskarade futen dhe ato ARMIQ KLLASE si pellumb kulla qe ai xhaxhi I mbajti ne pellmbe te dores….Pa harruar ketu dhe ish te perndjekur qe u bene Spiuna te shokeve te tyre si Kasaruho apo artan hoxha ai presidenti 12 oresh…
  Te gjithe keto ndyresira qe permenda me lart pra kane konflikt interesi pasi jane pale kundershtare
  Pra duhet nje pale e trete asnjanjese qe nuk eshte pershire ne konflikt ose nuk eshte i paguar si ky Stefani qe vetem nje budalla nuk e kupton.
  Pra ndiqni albitrin e Enverit::
  Indro Montaneli = analisti me i mire italian per te gjitha kohrat me prirje fashiste qe kishte nje antipati te madhe per Enver Hoxhen dhe e quante Tiran..por me nje egzatesi te cuditeshme pranonte dhe keto merita te tij qe duhet te quhen
  20 POSTULATET E MONTANELIT PER EHOXHEN:
  1-burri i shtetit më jetëgjatë dhe serioz përsa i përket ushtrimit të pushteti
  2-e fitoi pushtetin si partizan ,cliroi shqiperine pa ndihmen e huaj
  3- e bëri Shqipërinë të papenetrueshme prej askujt, përfshirë SHBA-të.
  4-ishte edhe një situatë që i justifikonte persekutimet si gjithe bota
  5-Shqiperia pas 1945 ishte tokë e lakmuar për pushtim. Greqia e mbështetur nga Perëndimi donte Epirin.
  6-Jugosllavia e mbrojtur nga Stalini, që atëherë kishte një dobësi për Titon, kërkonte Shkodrën dhe gjithë veriun.
  7-Hoxha nuk kishte në anën e tij askënd kur u paraqit në Konferencën e Paqes. Nuk kishte asgjë tjetër, veçse kurajës
  8-Denimet e para i bëri vetëm me mbarimin e luftës, por i bëri në emër të Shqipërisë dhe jo në emër të komunizmit
  9-në emër të Shqipërisë foli edhe në Konferencën e Parisit duke zbuluar mes të tjerash një nuhatje prej politikani race.
  10-Iu afrua Stalinit për t’u mbrojtur nga Tito që e kishte në kufi.
  11-Hoxha ka ditur të bëjë të funksionojë edhe vetë komunizmin. Dhe kjo duhet besuar.
  12-nuk kishte dobësitë dhe salltanetet e Causheskut apo Kim II Sungut
  13-në publik shfaqej rrallë
  14-ishte e vetmja xhaketë komunisti e nomenklaturave që nuk mbante medalje deri në kërthizë.
  15-Ishte i pari që ndjeu ndarjen mes Stalinit dhe Titos dhe luajti bukur
  16-për të shpëtuar pavarësinë e Shqipërisë kishte nevojë që Shqipëria të ishte e bashkuar
  17-ky vend në fakt nuk kishte qenë kurrë i bashkuar as prej race, as prej gjuhe, as prej feje. U bashkua nën Hoxhën
  18-Hoxha arriti atë që nuk e arriti dot as Skënderbeu, … ndoshta është më mirë që të mos hetohet si i bashkoi.
  19-kur pati në dorë vendin e tij të vogël, Hoxha luajti si të ishte një fuqi e madhe.
  20-është nje nga shtetaret me te spikatur se e nxorri ate vend nga mesjeta e hereshme ne nje vend me varferi të pranueshme
  ***
  Para disa muajsh zoti Obama u pajtua dhe vizitoi Kuben dhe eshte poshtrues qendrimi qe po mbahet nga disa kapterra te dipllomacise amerikane qe merren me shqiperine.
  Fidel Kastro ne 1961 I drejtoi rraketat me mbushje berthamore per rrashimin e Washingtonit kurse Enver Hoxha si Garip perzuri flloten ruse qe eshte akti ndoshta me historic ne konfliktett boterore…
  Pra pse ky kanibalizem cerek shekullor me Enver Hoxhen..
  Pse pikerisht ky fuckadareja po behet hijene qe po ha kockat e enverit per cerekshekulli
  Kujt I thote ky I rjedhur “izolim jashtzakonisht I eger” kur hordhite enverofile si kadarrena-berishi-edi rama nuk kane lene qytet te botes pa gjezdisur duke ngrene dhe buken e lepurishit qe ju jepte nexi me ramizin.
  Kam qene une I izoluar qe kam ngren buke KALLAMOQI dhe kurre nuk kam shkelur ne Rinas apo portin e durrsit..kuse keta zuzare kurvare dhe koqevare na fusnin DROGEN E ENVERIT NE GJAK
  Mos duhet te shkoje zoti Obama dhe Kongresi amerikan ti lutet dy bossave qe merren me shqiperine Elez biberaj dhe frank wisner..Aman o elez dhe fran..pushoni luften me enveri e vdekur se late koqen e namit SE po na I ben Enverin Legjende me kete vampiroidin e Halitit..
  Ne 1953 kur vdiq Stalini pati disa shqiptare qe ju ra te fiket..por I vetmi qe u shtrua ne spital me tronditje nervore ishte ky fuckadareja..deri sa I tha doktor Milto…..Cohu ore pizeveng se nuk ke gje mos u bej maniak..se edhe Haliti t kish vdekur nuk do beje keshtu

  Jepini Cezarit kuroren qe i takon..sidomos pas kataklizmose se 97′ kur vrate shtetin dhe dinjitetin e kombit dhe akoma nuk po e ngjallni dot.

  edhe nje here

  antienveriste,
  elezbiberste,
  maKARtiste
  stefanaqiste
  dhe nekrofage te te gjitha vendeve bashkohuni dhe merrni nje brisk rroje..mos harroni shkumen dhe deodorantin…

  Reply to this comment
 27. gjermani i fundit September 7, 00:28

  Ne shqiptaret jemi rrace e veshtire per tu dominuar, ndaj Iliret, paraardhesit tane e percjellin emrin e tyre bukurisht tek liria. Une s’dua te hyj ne argument se c’eshte tirania, patriotizmi dhe gjerat e medha si shteti e kombi. Z.Stefani ka mendimin e tij, uroj ta kete edhe bindje. Meqe 45 vjet Shqiperia jetoi ne tirani, sa luftera ka bere? Ka nje lidhje diabolike mes tiranise dhe lufterave, mungesa e njeres perjashton tjetren. Cfare edukimi bente sistemi? Edukim patriotik, duke i vene theksin deshires se paepur te shqiptareve per liri. U meson tirania sklleverve se c’eshte liria duke e propoganduar ne majen e ceshtjes kombetare?! Nuk desha te nderhyj, e perseris, se personalisht kam respekt per prof Andrea, por nuk mund te flakesh tej tere problematiken e nje sistemi politiko-ekonomik duke marre per baze vecse kriterin e lirise dhe antipodin e skllaverise. C’domethene qe paska shqiptare te mesuar skllav, kush mesues i keq i mesoi? Une s’mbaj mend te me kene mesuar skllaverine, pastaj, qe burgjet kane qene plot dmth se ishin kokeshkrete, tjeter se skllav. Ne fakt, vari qillon ketij muhabeti, te mbrosh arritjet e kohes se Enverit eshte tipike shqiptare, kunder rrymes konformiste. Arnaut me nje fjale, spec djeges.Te shash Enverin eshte me kollaj se te marresh fryme, rrobe qe s’i iken moda. Z.Andrea jeton e punon ne Tirane, ku Liria eshte shfaqur si Madonna ne Medjugorje apo Lourdes; na tregoni vendin ekzakt qe te vijme per pelegrinazh, te yshtemi me ca Liri se mjafton vetem kjo qe te arrijme persosmerine, Nirvanen, vetem jo tek kafe Tajvani. Sot kemi lirine e fjales, mund te themi c’te duam. Por jo lirine e mendimit, se mendimin s’ta pjerdh kush. Hahahaa, meqe ra fjala per pordhen, nje te huaji i thashe ne gjuhen e tij se ne shqip, kur do te thuash se s’merr parasysh mendimin e askujt thua:” Nuk pjerdh per asnjeri”. Ndofta padashje po promovoj fjalorin e xhepit te Tupes, qe shpreh lirine dhe ai ne menyren e tij. Ah, po, e kisha fjalen tek i huaji, me tha qe po te nisesh nga kjo batute shqip i bie qe gjesti i Prometeut, mosbindja, rebelimi e ka zanafillen tek pordha. Edhe nje kohe pa ndonje interes qe t’ia vleje i thone koha e pordhes. Me falni per vulgaritetin, po edhe po s’me falet kush po p..erdh per protesten tuaj,jam i lire te grij tallash.

  Reply to this comment
 28. Komb Gordian September 7, 00:52

  Jo vetem per hijena kockebluajtese si puna kollovarit ZOMBI, por dhe per ca SORRA TE ZEZA qe e mbajne veten per MJELMA, po sjell ca fragmente nga fjalimi permbylles i plenumit te 7-te te PPSH-se, me 29 maj 1975, thjesht qe atyre tu krijohet nje fare ideje, se c’fare nenkuptonin ETERIT e tyre komuniste, IDHUJT e dikurshem te anetarit te PPSH-se, shokut Andrea Stefani, me termin “diktature proletariati.”

  Komunisteve “antikomuniste” me ne krye Andrea Stefanin i uroj (ri)lexim te kendshem.

  ***

  Njerëzit në fakt nuk dinë mirë ç`është shteti i proletarëve, ç`është demokracia e proletariatit dhe çështë, nga ana tjetër, administrata shtetërore. Ata nuk i kuptojnë teorikisht rëndësinë e njërës dhe të tjetrës, lidhjet dhe vartësitë në mes tyre, por këta njerëz arrijnë në konkluzionin e gabuar teorik të identifikojnë administratën me shtetin. Sipas tyre, po përmende termin administratë, me këtë duhet nënkuptuar shteti i proletarëve dhe këndej është fare lehtë të kalohet në praktikën që administrata të sundojë mbi shtetin dhe jo shteti mbi administratën…

  ***

  Shteti i proletarëve, diktatura e proletariatit, nuk është vetëm administrata, por, në radhë të parë, është pushteti shtetëror i klasës punëtore ngadhënjimtare në revolucionin socialist që udhëhiqet nga Partia. Ky shtet ekziston për të shtypur armiqtë e klasës punëtore…

  ***

  Shteti, në përgjithësi, është një organ i sundimit klasor. Shteti është organizimi i violencës për zhdukjen e klasave shfrytëzuesve. Shteti do të thotë proletariati i organizuar në klasë sunduese…

  ***

  Një administratë e zhdërvjellët dhe e pastër i nevojitet diktaturës së proletariatit për të ndërtuar socializmin, për të shtypur armiqtë e klasës, frymën dhe ideologjinë e tyre.

  ***

  Klasa jonë punëtore, në aleancë me fshatarësinë, fitoi me luftë dhe me violencë mori pushtetin, ua rrëmbeu atë çifligarëve e borgjezo dhe, mbi gërmadhat e shtetit të vjetër feudo- borgjezo-fashist, krijoi shtetin e saj, diktaturën e proletariatit, që është një shtet, një forcë speciale për shtypjen e klasave shfrytëzuese nga klasat e të shfrytëzuarve. Kjo diktaturë e proletariatit krijon edhe aparatin e fuqisë së shtetit..

  ***

  Deri tash disa zyrtarë të mëdhenj dhe të mesëm të sëmurë i kanë shpëtuar në njëfarë mase “dajakut”. Kemi demaskuar dhe kemi dënuar plot armiq dhe vazhdojnë të bëjnë gabime, shumë funksionarë që nuk punojnë ose që punojnë keq, i lëmë të drejtojnë, të zvarriten. Pse? Duhet të njohim një të keqe të madhe: këtu ka komprometim dhe sentimentalizëm të sëmurë. Duhet prerë me shpatë ky “Komb Gordian”. Këta të komprometuar, liberalë, oportunistë e karrieristë diktaturën e proletariatit e konsiderojnë si “një republikë shokësh” dhe kështu këta “gjeneralë” civilë mendojnë se bëhen të paprekshëm.

  Reply to this comment
 29. chikago September 7, 01:12

  ENVER HOXHA

  Ne vendin qe ka liri
  Do ngre bustin me flori
  Enver Hoxhen djale te ri
  Per cdo dite do ndez e qiri
  Prane statujes se Lirise
  Te ndrije ylli I Shqiperise
  Rrugen ti tregoj vegjelise
  Qe te shkoi drejt diturise
  Ta marr vesh bota mbare
  Enver Hoxha ish Shqiptare
  Ndricoi naten si fanare
  Leshoi drite per te pare

  Zhduku bej dhe yzmeqare
  Malet i kthehu ugare
  Grur dhe miser ne hambare
  I la bangat me thesare
  Ai shkriu malet me bore
  I vuri Shqiperis kurore
  Se vet ish madheshtore
  Si ylberi me kolore

  Te quajten dhe dictatore
  Ata qe te puthnin dore
  Vet na dolen dezertore
  U shiten per nje lakrore
  Historia eshte percare
  Kane dale larte ca zuzare
  Deri dije syte pa lare
  Sot jane shpallur si te pare
  Kuvendojne mizat e kalit
  Neper pellgjet e mocalit
  Duan ti ulin majen e malit
  Se nuk shohin nga syte e ballit
  Eshte diamant gurri gjerdanit

  Mbi kuroren e Vatanit
  Lare nga gjaku i istikamit
  Se thane dot ere e murlanit
  Ne per ty jemi krenare
  Per cdo dit lule mbi vare
  U derdh loti i papare
  Ne cdo vend ku kish shqiptare
  Larte ne qiell me shkreptime
  Malet leshuan bubullime
  Lumenjt fryhen me terbim
  Populli qau me ngasherime
  Planetet derguan kurore
  E percollen dor me dore
  Si kristali me debore
  E vendosen mbi Tomore
  Dallget deti do ti ndale
  Dielli do te ndris ngadale

  E verteta ne drite do dale
  Kush na ishte ai djale
  O Enver ylli me nure
  Populli nuk te haron kure
  Do ta ngreme kalan me gure
  Do te qendisim ne Flamure
  E bere dimrin pranvere
  Largove stuhit me ere
  Bere shum gjera me vlere

  O Hazreti yne Envere
  O Mason mendje ndritur
  E gjith vepra qe ke ngritur
  Do te ngelet e skalitur
  Neper shekuj e rinditur

  Reply to this comment
 30. Delli USA September 7, 02:38

  Andrea nuk ka plotesisht te drejt,ai duhet te dij se komunizmi u godit qe ne embrion nga terrori I bardhe,dhe komunistet ju pergjigjen me terror te kuq,bile dhe mbas luftes se dyte makartizmi ne Amerike ka qene shume I eger kunder komunizmit,sa dhe Carli Caplini u akuzua per komunist dhe u deportua nga USA.Ky ishte realiteti ne vitet pas luftes,o ti o un,rruge te mesme nuk kish,kujtoni kasaphanen qe u be ne Greqi kunder komunisteve.Hoxhes I duhej te ecte ne kete hulli,shtoj kesaj dhe nderhyrjen e Jugosllavise dhe BRSS-es se Hrushovit,situate behej dhe me e koklavitur.Krimi me I madh dhe absolutisht I pajustifikushem I Hoxhes eshte denimi I shokeve te luftes dhe lufta e tmerrshme e klasave qe I varferoj shqiptaret shpirterisht dhe ekonomikisht.

  Reply to this comment
 31. paci September 7, 11:04

  Figura e Enver Hoxhes arriti ne madheshtine e asaj permase sa u be palca e ndergjegjes dhe ekzistences se kombit shqiptar , Nuk ka shqiptar qe nuk i vlonte krenaria e ligjshme ne gjakun e damareve te tij kur i gjithe stadiumi therriste ne Beograd E.HO-EHO kur shenoj golin Sokol Kushta per flamurtarin e Vlores . Andrea me shum shoke analista te tanishem qe mundohen te fusin minaren ne thes nuk bejne gje tjeter pervecse ndotin vehten dhe njeri tjetrin me gazrat e tyre qe edhe i pijne per vehte duke u zgerdhijur te kenaqur me njeri tjetrin .

  Reply to this comment
 32. TJ September 7, 13:11

  Patjeter qe Enveri me shoket e tij ishte diktator! Por nje gje nuk ve re! Koha dhe vendi! Ishte gjate dhe pas luftes! Ishin kohe te tjera! Enveri pa dhe beri! A ishte krimenel? Le t’i behet nje gjyq! Por ne kohen e duhur dhe ne vendin e duhur! Te pakten jo nga ish ballistet apo njerezit serbe te Berishes! Por historia do t’i rregulloje me kalimin e viteve! Kujt i plasi sot per Enverin? Vetem komunisteve dhe Sales!Ne se ata e duan le ta duan ! Nuk i prish kujt pune! Sot jetojme ne kohe te tjera! Denoni ata qe po i prishin pune Shqiperise! Tradhetaret e rinj, hajdutet e rinj,vrasesit e rinj qe te marrim fryme! Edhe Hoxhes do t’i vije radha ne histori! Marrja shume me te sikur kerkon te na largoje nga realiteti!

  Reply to this comment
 33. "Njerzori" September 7, 17:37

  Si.mund ti thuash TIRAN nje figure SHENJTI si ENVER HOXHA lindur per fukarain.sa atdheun.
  Mediokritet sa krim njerzor.
  !6 Tetori qe vjen jepini nderimet qe meriton.
  Me pelqeu nje batute e A. Stefanit:..dhe jo pake nga keta,( mbeshtetesit) e Enver Hoxhes, i perkasin gjeneratave te reja…
  Ky perbedh edhe rrezikun me te madh (shton Pr. i Marksizem- Leninizmit a Stefani.

  NJERZORI

  Reply to this comment
 34. Enveri sot eshte kthyer ne legjende...ne profet September 7, 17:58

  nje replike modeste per komentuesin TJ

  nuk eshte treguar enver hoxha me diktator apo kriminel se sa berisha apo ahmet zogu..

  edhe amerika per shembull i fuste ne karrike elektrike kundershtaret e saj

  ose franca egzekutoi mijra bashkpuntore te fashizmit pas L2B biles dhe prostitutat qe shkonin me nazistet

  po greqia “demokratike” qe ne vitet 1944-1974 egzekutoi dhe syrgjynosi me shume se 2 miljon te majte dhe arriti ne kanibalizem deri ne prerje kokash dhe i varnin ne hunj.

  PSE DESHTUAN TE PEMJERRURIT POLITIKE DHE MERGATA SKIPTARE E AMERIKES DHE EUROPES PER TE MUNDUR ENVER HOXHEN DHE TE VDEKUR..

  PJESA E PARE
  Perse ky kanibalizem ekstrem ndaj Enver Hoxhes ?
  =Kur dhe amerika zyrtare me ikonen negative komuniste Fidel Kastro ka zgjatur dore e pajtimit…biles ne te nejten kohe qe dipllomate amerikane ne Usa njoftonin fillimin e lidhjeve dipllomatike me Kuben…dipllomati Arvizu duke ikur tha per EH qe ishte monster dhe pastaj kerkoi takimpublik me nje femer se i kishte ngelur pishman te Arian Cani

  =Kur dhe amerika zyrtare ka marredhenie vellazerore me Kinen Komuniste te MCD qe vraau 60 miljon njerez dhe i thone akoma Kryetari Mao….eshte ky shtet qe shkeli me tanke mijra studente me Tien An Men.

  PSE KY QENDRIM ME DY STANDARTE ?

  aq me keq kur tradhetari,bashibozoku Ahmet Zogu nderohet me permendore ??

  AI I TAKON PERMENDORJA ZOGUT KURVES ME KETO MASAKRA MESJETARE ??

  Masakrat e Zogut, nga varjet ne litar tek pjekja në hell e njeriut
  – At’ Benardin Palaj në revistën “Hylli i Dritës” Nr. 13. shkruan se “Kur plasi lëvizja e Dukagjinit, atëherë Ahmet Zogolli ua muar jeniçerëve të Stambollës ato armë të ndryshkura me gjak të shqiptarëve për me shue vllaznit e vet të krështenë të Dukagjinit. E atë vjet Muharrem Bajraktari i Lumës, ngrehë shtabin e vet- dibranësh, matjanësh e lumjanësh, hi në Kishë të Shalës, ku si nder dhuni të tjera bani kjo ushtri laperash e zhelanash – toka me pasë randë- vrau edhe rrogëtarin e fratit krejt afër kishe…
  Burrat ma të mirë të Dukagjinit bashkë me shumë meshtarë u burgosën, vriten, futen në lak e arratisen. Burgjet mbushë me gra e fëmijë, gjaja mbarë plaçkitë… (“Hylli i Dritës, Nr. 13” viti 194125-253). Një dëshmitar tjetër i asaj kohe, Pal Dukagjini shkruan se “Çka ndodhi aty e mbrapa në Dukagjin e dijnë vetëm ata që e provuen. U dogjën shtëpia , u grabitën pasuni, u pushkatuen burra, u burgosën robni, u varën u rrahën deri u dhunuen në nderë e erz, çka për shqiptarin ashtë dekë ma e ranë se deka.

  Pas sukseseve të para kryengritësit, të cilëve u mungonin armët dhe fishekët, nuk u rezistuan forcave të rregullta të ushtrisë e xhandarmërisë dhe bandave të shumta të mercenarëve civilë që ishin shumë më superiore në numër e në mjete luftarake, prandaj detyrohen të tërhiqen drejt Gurit të Kuq. Forcat zogiste ndërmorën një aksion të shpejtë, të rreptë dhe të efektshëm reprezaljesh, ku terrori i bandave civile të Matit dhe të Lumës,të cilat i kalonin 10 000 vetët –
  Pas sukseseve të para kryengritësit, të cilëve u mungonin armët dhe fishekët, nuk u rezistuan forcave të rregullta të ushtrisë e xhandarmërisë dhe bandave të shumta të mercenarëve civilë që ishin shumë më superiore në numër e në mjete luftarake, prandaj detyrohen të tërhiqen drejt Gurit të Kuq. Forcat zogiste ndërmorën një aksion të shpejtë, të rreptë dhe të efektshëm reprezaljesh, ku terrori i bandave civile të Matit dhe të Lumës,të cilat i kalonin 10 000 vetët(Zef Harapi, Kamiljo Libardi), që u mblodhën menjëherë në Qytetin e Shkodrës dhe të prirë nga Fiqiri Dine vazhduan më pas reprezaljet që ishin të papara dhe të padëgjuara në malësitë e Pukës, Shalës, Shoshit, Nikaj-Mërturit, Pultit, Shllakut e Temalit.

  Në drejtimin e Komandantit të Përgjithshëm Fiqiri Dines, armata e Nënkolonel Xhemal Arianitit filloi kundërgoditjen ofensive ndaj Dukagjinit sipas këtyre drejtimeve
  1- Më 27 nëntor 1926 forcat e Kapiten Preng Previzit u nisën drejt Koplikut për në Theth.
  2-Me 28 nëntor Dukagjini mori ikjen masivisht nga Qafa e Pejës -Shtegu i Dhenve drejt Malit të Zi. Në këtë qafë nga forcat mercenare të Kelmendit u zunë 300 shaljanë, ndër të cilët Avdi Kola(Bajraktari i Gimajve), me gjithë nipat e bajraktarit të Shalës.
  3- Më 29 nëntor 1926 Kapiten Muharrëm Bajraktari, mësyni Qafën e Agrit nga Nikajt dhe Merturi e hyri në Abat të Shalës, gjatë operacionit vriten Prelë Ndoka, Gjelosh Ndoka(dy djemtë e Ndokë Mirashit të Pepajve, Pep Nika –Pepaj- Shosh dhe Stakë Ndoci Dardhë-Shosh.

  4- Po më 29 nëntor nga Guri Kuq dhe Mali i Shoshit Hasan Beg Bushati me një pjesë të forcave të tij, hyri në Shosh dhe me pjesën tjetër hyri në Pult të Dukagjinit u rrethua nga të gjitha anët ndërkohë që kryengritësit kishin marrë arratinë drejt vendeve të padepërtueshme. Komandanti i Operacionit të Shkodrës N/Kolonel Xhemal Arianiti në Shkodër me 11.12.1926 bënte të ditur se “përveç 14 vetave që ishte njoftuar më parë nga kjo komandë ndodhën nën vërejtje 53 komitë prej Shale, Shoshi e Nikaj- Merturi, si dhe 110 vetë të tjerë prej Thethit, të cilët kanë marrë pjesë në kryengritje. Përveç të naltpërmendurve ndodhën këtu nën vërejtje edhe 129 gra e fëmijë prej Shale, Shoshi e Nikaj –Merturi” (Zef Harapi “Dukagjini, historia dhe etnografia”. Studim i viti 1949, fq 219)

  U dogjën dhjetëra e dhjetëra shtëpi, katunde të tëra u grabitën, u therën bagëtitë, u plaçkit çdo gjë që nuk mund të merrej me vete.“Sot janë dorëzue prej komandantit Operativ Kapiten Prengë Previzi 67 kokrra dele dhe 23 krenë lopë e qe” (Zef Harapi po aty. Mercenarët ngado që i ranë, shkatërruan vathët e bagëtive, duke i detyruar pleqtë që kishin mbetur pa arratisë dhe plakat t’ua piqnin në hell, t’ua zinin mishin e bagëtisë, me qumësht madje edhe në planc të bagëtisë së therur se kështu u shijonte shumë më tepër.

  Hapnin qypat e gjalpit e pjek petulla të cilat i shoqëronin me mjaltë, ndërsa bletëve u fusnin flakën e barutit në derë të zgjojës. Bashibozukët shpërthenin kotecat e drithit e jepnin për të ngrënë kuajve të tyre. Imoraliteti i tyre çnjerëzor arriti deri aty sa në Shalë marrin e lidhin një plak pas hellit të fërlikut dhe fillojnë ta rrotullojnë pranë zjarrit sikur të ishte ferlik.
  STOP KANIBALIZMIT NAZI-BERISHIST PER ENVER HOXHEN

  PJESA DYTE

  Në 28 mars të vitit 1997, anija “Kateri i Radës”me 115 persona në bord, në përpjekje për të udhëtuar drejt brigjeve të Italisë, u përplas me anijen ushtarake italiane “Sibilla”. Për pasojë humbën jetën 81 persona mes të cilëve mjaft gra dhe fëmijë, ndërkohë që mbijetuan 34 të tjerë. Prej tyre, 57 trupa u gjetën, ndërkohë që 24 të tjerë rezultojnë të zhdukur.
  Në tragjedinë e Otrantos, humbën jetën,
  Zeqine Fejzaj, 61 vjeçe,
  Blerina Fejzaj, 8 vjeçe,
  Zonja Fjezaj, 36 vjeçe,
  Mihal Fejzaj, 60 vjeç,
  Fatos Fejzaj, 39 vjeç,
  Roland Fezaj, 14 vjeç,
  Oltion Fejzaj 13 vjeç,
  Mimoza Xhavara, 32 vjeçe,
  Kamela Xhavara, 9 vjeçe,
  Majlinda Xhavara, 4 vjeçe,
  Desantila Xhavara, 24 vjeçe,
  Firdesa Xhavara 1 vjeçe,
  Gerard Xhavara, 4 vjeç,
  Majlinda Roshi, 38 vjeçe,
  Qemal Roshi, 38 vjeç,
  Roland Roshi, 2 vjeç,
  Pushime Meminaj, 60 vjeçe,
  Donika Idrizi, 40 vjeçe,
  Elona Idrizi, 14 vjeçe,
  Semiranda Idrizi, 11 vjeçe,
  Romeo Andrea, 28 vjeç,
  Silvana Andrea, 18 vjeçe,
  Kristina Andrea, 2 vjeçe,
  Bardhyl Lame, 37 vjeç,
  Tushe Lame 38 vjeçe,
  Artuela Lame, 35 vjeçe,
  Kasiani Bestrova, 6 vjeçe,
  Viktore Bestrova, 9 vjeçe,
  Konstandin Bestrova, 2 vjeç,
  Anife Begotare, 41 vjeçe,
  Rezart Begotare, 12 vjeç,
  Erald Begotare, 13 vjeç,
  Zeman Avdia, 37 vjeç,
  Nertila Avdia, 11 vjeçe,
  Olsi Avdia, 6 vjeç,
  Irma Greko, 21 vjeçe,
  Kristi Greko, 3 muajsh,
  Bardhosh Deliaj, 46 vjeç,
  Burbuqe Deliaj, 45 vjeçe,
  Melpo Sejdiaj, 46 vjeçe,
  Hanëme Birçe, 41 vjeçe,
  Besmir Birçe, 9 vjeç,
  Lavdosh Kaja, 22 vjeç,
  Robert Bajrami, 19 vjeç,
  Miklovan Troqe, 17 vjeç,
  Anastas Mërkuri, 30 vjeç,
  Lindita Demiri, 12 vjeçe,
  Lindita Demiri 12 vjece,
  Bektash Tahiri, 47 vjec,
  Andi Aliaj 17 vjec,
  Teferi Saliu 48 vjec,
  Lirim Bulla 17 vjec,
  Zini Muça 27 vjec,
  Ermal Xxhaka18 vjec,
  Fatmir Geraj 28 vjec,
  Kastriot Sharraj, 36 vjec,
  përparim Mamanaj, 13 vjec,
  Zylyma Sulejmani 22 vjece,
  Krenar Sulejmani 27 vjec,
  Alban Sulejmani 4 vjec,
  Mirand Kaçuku, 28 vjec,
  Kizeta Sulo 21 vjece,
  Klodian Sulo 2 vjec,
  Fiqiei Sulaj 30 vjec,
  Ervin Sula 15 vjec,
  Latif Berberi 53 vjec,
  Maze Seferaj 31 vjec,
  Brunilda Seferaj 25 vjece,
  David Seferaj një muajsh,
  Vjollca Kaçupi 22 vjece,
  Albana Botrova 22 vjeçe,
  Merita Ferko 32 vjece,
  Bledar Ferko 10 vjec,
  Fredi Ferko 8 vjec,
  Viktori Kaçupaj 25 vjece,
  Robert Llanaj 30 vjeç,
  Kastriot Hasanbashaj 27 vjec
  , Klorida Hasanbashaj 24 vjeçe,
  Xhuljana Hasanbashaj 3 vjeçe,
  Ilir Kicja 34 vjec,
  Maringlen Bardha 16 vjec,
  Fatbardha Sejdia 21 vjeçe.
  as Adolf Hitleri nuk beri kete krim kunder njerzimit ne kete fare feje por kete e beri Italia nje vendi i Natos dhe Bashkimit Europjan.AQ ME SHUME KUR DEPUTETJA ITALIANE IRENE PIVETI THERRISTE
  MBYTYNI SHQIPTARET NE DET…
  Ishte koha qe perbindeshi Berishe urdheronte avjonet te bombardonin Jugun,te sulmonin Jugun me mercenaret e Veriut.dhe te hidhej lende kimike kunder populates civile.pa permedur gerdecin,3000 te vraret ne 1997 ,genocidin ndaj haklajve etj etj…eleminimi i kundershtareve …
  SA TE JETE SERBERISHA JASHTE DYERVE TE BURGUT DHE SA JETE LAPIDARI ZOGUT KURVES PARE NE TIRANE….ENVER HOXHA ESHTE BERE LEGJENDE PER NJERZIT E THJESHTE….DHE LEGJENDA E TIJ ESHTE MIJRA HERE ME E MADHE SE LAPIDARI QE I NGRITI RAMIZI DHE E HODHI VETE ME KETO MONSTRAT QE KANE PUSHTUAR SOT SHQIPERINE

  Reply to this comment
 35. Kasandra September 7, 20:24

  Silogjizmi i Andrea Stefanit
  Silogjizmi është i tëri subjektiv-hamendësoj, mendoj, konkludoj, tjetërsoj! Ja një shembull: Andrea është tinëzar. Sula i shëmbëllen Andreas, prandaj edhe Sula është tinëzar. A është Sula tinëzar?
  Meqenëse i “ezauroi faktet” kundër figurës së E.Hoxhës Andrea Stefani provon fatin me metodën subjektiviste të silogjizmit për të habitur naivët duke nxjerr një përfundim nga dy konsiderata fillestare siç janë vlerësimi i një figure dhe pasoja e atij vlerësimi për dy probleme: për të përfolur vërtetësinë historike të figurës së E.Hoxhës dhe për të denigruar “aspiratën dhe perspektivën” e frymëzuar nga rruga e E.Hoxhës si më e mira sikur të ishte kjo lugë në brez për të ngrënë çdo lloj çorbe.
  E para, E. Hoxha e bëri të vetën. Tani ai ka hyrë në histori dhe askush nuk mund të ndryshojë historinë. Vepra e tij nuk është një copë letër që mund të vlejë si dokument apo mund të griset sipas oreksit. Vepra e tij rritet me kalimin e kohës për të mirat që krijoi dhe vlerat e mëdha që frymëzoi dhe bëri krenar mbarë popullin e vuajtur shqiptar. Përveç vlerës historike dhe trashëgimisë materiale e kulturore, ato lanë gjurmë shpirtërore dhe përforcuan në popull parimet se mbrojtja e Atdheut dhe liria janë të shenjta dhe baza e përparimit të një populli, se një popull i lirë e i bashkuar tund edhe malet, se bërja e shtetit të pavarur shqiptar është e mundshme, se çdo prapambetje social-ekonomike është e kapërcyeshme, se qytetërimi modern është i arritshëm, se barazia shoqërore dhe mirëqenia për të gjithë arrihet me punë dhe përpjekje të vazhdueshme në të gjitha drejtimet, se kombi shqiptar nuk i bën keq askujt dhe kërkon të njejtën gjë nga të tjerët. Ky është frymëzimi që buron nga rruga e lavdishme e kohës së Enver Hoxhës, i vlefshëm për çdo kohë, por çdo kohë ka mjetin the rrugën e saj. Lum kush di t’i përdor ato si Ai!
  E dyta, çdo përvojë historike kërkon kushtet objektive përkatëse që të përsëritet dhe nuk është punë silogjizmi, dmth, dëshire apo aventurizmi. Megjithatë disa e përdorin atë përvojë si kërcënim dhe mollë sherri. Në përgjithësi përfolja dhe përbaltja e një vepre gjigande që ishte dhe është në dobi të kombit dhe të popullit dhe e mbështetur nga shumica dërrmuese e popullit, që e pranoi dhe e njeh bota sipas mënyrës së saj, janë tinëzare, nënvlerësim i kapacitetit intelektual popullor, debat i stisur në favor të përçarjes dhe të egoizmit, të shmangjes nga çështjet e ditës dhe objektivat e kohës për shqiptarët në kushtet aktuale kombëtare dhe ndërkombëtare–taktika të vjetra pesëmijë vjeçare! Kasandra.

  Reply to this comment
 36. ilirjan September 11, 09:42

  Pasi lexon këtë shkrim të Andrea S.:

  Lopa ha bar
  Bari bëhet qumësht
  Andrea S. pi qumësht
  Andrea S. po ha bar.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*