Edi, më bëj mik me Berishën, që të shpëtoj nga banditët!

Zenepe Luka June 17, 2013 10:11

Edi, më bëj mik me Berishën, që të shpëtoj nga banditët!

Rastisa të isha në qytetin tim të lindjes, në Librazhd, ditën që bëhej mitingu i Partisë Demokratike, ku merrte pjesë kryeministri Sali Berisha dhe prezantohej kandidati për deputet Eduard Selami. U mbështeta tek një shtyllë, përkundruall skenës së improvizuar dhe megjithë zhurmën, thirrjet, premtimet e pafund që u bëheshin bashkëqytetarëve të mi, nuk e di pse më mbuluan kujtimet për Eduardin. Kishim qenë fqinjë, ai në katin e parë të një pallati, mbi restorantin e të mirënjohurit Muharrem Meçe,  familja ime në katin e dytë të pallatit  në të majtë , vetëm 20 metra larg.

Sekretari i Parë i Komitetit të PPSH, Sotir Koçollari, duke lidhur shamitë e pionierit

Sekretari i Parë i Komitetit të PPSH, Sotir Koçollari, duke lidhur shamitë e pionierit

Babai i tij, Aqifi, ushtarak, një burrë simpatik me dy djem dhe një vajzë, dallohej për urtësinë e tij, i cilësuar si “njeriu që sheh punën e vet”. Me këtë familje shiheshim shpesh për shumë arsye. E para se mbi të, në katin e dytë, jetonte sekretari i Komitetit të Partisë  të Rrethit, Aleko Cane, që ishte miku ynë i përbashkët. Në atë kohë edhe im vëlla ishte po në të njëjtin funksion.

Ajo që dihej nga të gjithë banorët e qytetit të vogël, ishte se në familjen Selami, Eduardi dallohej si nxënës shumë i mirë, qoftë kur ishte pionier i Enverit, ashtu edhe në organizatën e rinisë në gjimnaz. Ishte ky një shkak më shumë, që Eduardi shkoi për studime në degën e shumëkërkuar: Shkencat politike-juridike.

Mua më është dhënë rasti shumë shpesh, që bashkë, të shkonim në ceremonitë që bëheshin për pranimin në organizatën e pionierit dhe më vonë të rinisë, madje kam shumë foto me Edin e vogël, që radhitej në presidiume përkrah funksionarëve më të lartë të kohës.Një kujtim në një ditë të shënuar: Më të dalluarit e Librazhdit, Zenepe Luka dhe Eduard Selami

Si të gjithë bashkëqytetarët,  u gëzuam shumë kur komshiu ynë i vogël, u bë një ndër nismëtarët për formimin e Partisë Demokratike dhe protagonist  për rrëzimin e regjimit. Ishte krenaria jonë, që u bë edhe kryetari i partisë, që solli pluralizmin në Shqipëri.

Por, i nderuar Eduard,

Njëherësh u mërzitëm shumë, që pate problem me liderin e Partisë, që u nervozove aq shumë, çka ishte jashtë natyrës tënde, deri atje sa u largove në Amerikë. Dëshironim që ti të vazhdoje rrugën e nisur dhe të jepje kontributet për ndërtimin e demokracisë në Shqipëri.

Nejse, nuk dëshiroj të ndalem këtu, fqinji im i vogël, janë probleme që i ke zgjidhur vetë, por gjykoj se nëse do të ishe këtu, do të më bëheshe krah, pse më njihje mirë familjarisht. Jam e sigurt, se po të mos kishe ikur ti, unë nuk do të  kisha pësuar goditje të rënda, gjatë kohës që isha gazetare e gazetës “Koha Jonë” në Vlorë, për gjatë një dekade. Jam e sigurt se do të frenoje edhe ish deputetin Azem Hajdari, dhëndrin e qytetit tonë, që të mos mbante atë fjalim  banal në pallatin e Sportit në Vlorë më 10 maj të vitit 1998, që do të pasohej në mbrëmje me një akt fondametalist: Vendosjen e tritolit, duke hedhur në erë banesën dhe plagosur të katër pjesëtarët e familjes.

Tani që u riktheve, madje si kandidat për deputet në qytetin tonë të përbashkët, në Librazhd, përsëri, Edi, unë kam nevojë për ndihmën tënde.

Më bëj mike me z. Sali Berisha! Të flas sinqerisht, me zemër në dorë. Këtë ia kam kërkuar edhe kolegut Arian Çani, kur isha në emisionin e tij 4 vite më parë, ia kërkova publikisht, por ai m’u përgjigj: Kërkoja Fevziut, vetëm ai mund të të ndihmojë. Por kolegu i “Opinionit”, nuk bëri gjë edhe pse e dëgjoi lutjen time.

Eduard Selami behet ‘Pionier i Enverit” në vitin 1978

Eduard Selami behet ‘Pionier i Enverit” në vitin 1978

Ta kërkoj këtë nder, fqinji im i dikurshëm, pasi vazhdoj të kem telashe  edhe sot nga militantë dhe artikujshkrues, shërbetorë të pushtetit, që për shpifjet e tyre janë dënuar nga gjykata.

Nëse më realizon një takim me Kryeministrin, së paku të bëjmë një foto të tre bashkë, unë të jap fjalën se do të vij në qytetin tonë të përbashkët, Librazhdin, për t’u lutur njerëzve të mi, komshijve tanë të përbashkët, që të të japin votat, pasi edhe ata nuk ndjehen mirë, që njeriu i tyre sulmohet padrejtësisht nga miqtë e tu.

Këtë ta bëj edhe si deputet i qytetit, që do ta përfaqësoni në Kuvendin e Shqipërisë.

Po pres një përgjigje nga ti, Edi, me mallin edhe për t’u takuar, pasi  jemi ndarë, që kur ishe pionier, me shpresë se pas kaq dekadash, do të jesh deputet i Librazhdit  tonë, buzë Shkumbinit.

Bashkë me këtë lutje publike, po të dërgoj edhe disa foto të përbashkëta, për të kujtuar fqinjësinë tonë.

Zenepe Luka June 17, 2013 10:11
Komento

19 Komente

 1. Yllka June 17, 10:34

  saliu ka harruar ku ka lindur, ka harruar se ke ka pas komshi, ka harruar se ku ka qare per here te pare, ka harruar se ke ka grua, se ke do, se ku ka varrin e ema e mire me te atin bujar, ka harruar se nga eshte, me pak fjale ai seshte me njeri. ai eshte i marre fund

  Reply to this comment
 2. KERRI June 17, 10:34

  kujt ja paskeni dedikuar gjithe kete material
  ED SELAMIT!
  po leje mos harxhoni kohen me felliqesira qe pasi hane drru ikin e vine se ju do xhepi para
  sahanlepiresi ndyre!
  pas dates 23 do zhduket perfundimisht, shyqyr do shpetojme prej servilave te saliut!

  Reply to this comment
 3. Flogerti June 17, 10:35

  Saliu ka harruar se a nene e babe e jo me ti bjeri mendja per police e ish-ushtarake. Ai eshte i marrosur pas pushtetit dhe kaq, eshte i fandaskur pas vjedhjes e vrasjes se cdokujt qe i ze rrugen, por tani eshte i pafuqishem

  Reply to this comment
 4. sinan hibro June 17, 10:37

  Nuk kuptoj ku ka dashur te dale zj. Zenepe Luka me kete shkrim ; aq me pak nuk kuptoj se pse eshte dashur qe gazeta ta botoj kete lloj shkrimi memuaristik / thirrje, kerkese , lutje… tani ne prag zgjedhje , kur Berisha behet gati per rotacion ?!

  Reply to this comment
 5. VEZHGUESI June 17, 10:48

  OH MOJ ZONJA ZENEPE KE GJETUR NJERIUN E GABUAR SE EDUARTI NUK E DI KU E KA KOKEN E TIJ DHE JO ME TE MENDOJE PER TY ,PO TI ME MIR SHKO E LEPIJI BYTHEN SANDRIT SE VETEM AI TE BO DERMON DHTE NXJER TE BLENDI FEF-ZIU,BOJI CA LAJKA SALES E JE NE REGULL,POR MOS HARRO MER NDONJE GOC TE BUKUR ME VETE QE TJA BOSH PAK QEJFIN “ALABAKEVE” TE SALES DHE PASTAJ DO DALESH NE TE GJITHA GAZETAT DHE SDO TE NGACMOJNE ME.OSE DURO 6 DIT DHE HIDHE VOTEN PER “EDI RAMEN” E JO PER EDUART DELENXHIUN.

  Reply to this comment
 6. Amant June 17, 10:56

  Ky Selami behet pionier i Enverit pikerisht ate kohe kur diktatura do te pushkatonte dy poetet librazhdas, per te mos thene dy a tre muaj para. Hajde paradokse. Besoji pastaj PD se si parti e “djathte” e cila ka mundur qe te mashtroje e te genjeje embelsisht shume te persekutuar nga sistemi komunist. Ate qe nuk e beri vite me pare partia ku militonin qe te gjithe keta birbo ish komuniste te thekur e te devotshem te asaj kohe, po e bejne te njejten njerez te atij kontigjenti sot nen siglen PD ku d-ja ka zevendesuar s ne
  Hajde realitet demokracie.

  Reply to this comment
 7. Stela June 17, 12:34

  Luka, me duket se je trembur, ti je gazetare model, perse kerkon ndihmen e Selamit, qe pavaresisht se paskekrke qene komshi me te, eshte nje Berishe i vogel.Mos beso tek “fqini i vogel”, pse tani qe eshte rritur eshte nje Berishe.

  Reply to this comment
 8. Alpini June 17, 12:35

  Qenke dorezuar polotesisht.Dikur te kemi lexuar si nje nder gazetaret e rralla, ku me plot guxim denoncoje krimin dhe kriminelet e pushtetit.Tani paske rene shume….shume poshte. Kerkon ndihem nje prostitute deshtake ne politike si Selami, qe pasi iku si sprudhjak ne Amerike, tani kthehet pas 20 vitesh te lepije menderet Berishes.I kerkon ndihem qe te behet shkues per ty tek ai, qe te ka perdhose e poshterue, si ty ashtu edhe nje popull te tere, ne vend qe te besh thirrje per bashkim energjishe e force qe me 23 qershor,Berishen ta largojme perfundimisht nga pushteti dhe Edushken tende ta percjellim per Amerike, nqs nuk ju ka djege viza!Me vjen keq per DITA qe zen vend me te tilla kuisje.

  Reply to this comment
 9. Shkumbini June 17, 12:44

  Mos u lodh kot te behesh mik me Berishen, nuk ka se cfare te duhet foto me te dhe Selamin, sepse ikin me 23 qershor.Selami mezi e rregulloi per vete me Berishen dhe ka hallin tend, o Luka.

  Reply to this comment
 10. Adriani June 17, 12:51

  Ke gjetu xhami te falesh, moj gazetare.Selami eshte ne hall per vete.Nese nuk fiton, ai do te kthehet perseri ne Amerike, do te endet rrugeve, pasi kemi degjuar qe eshte divorcuar nga e shoqja dhe femijet.
  Denoncoi ne polici ata qe te kercenojne, durto edhe nje jave se do te vendoset shteti.

  Reply to this comment
 11. Maloket e ndyre June 17, 13:15

  Ore shqiptare, nuk e paska patur kot ai studimi i BB (Banka Boterore jo Big Brother) per numrin e larte te analfabeteve funksionale ne Shqiperi. Ju keni lexuar kete shkrim por nuk paskeni kuptuar asgje. Zenepe Luka nuk po kerkon me te vertete miqesine me Berishen. Eshte nisur nga nje fakt qe eshte femijeria e perbashket me Ed Selamin, per te nenvizuar brutalitetin dhe egersine e regjimit te Berishes. Si nuk arrini ta kuptoni ironine therrese ne fjalet e saj. Jeni me te vertete te cuditshem. Ne nje shtet “demokratik” nuk mund t’i kerkosh miqesi kryeministrit per te jetuar e qete. Ky eshte absurdi qe perdor ajo. Qe kur nje person kerkon te rrije rehat nga sulmet personale dhe familjare te elementeve kriminale te nje bande ja kerkon kete favor kapobandes. Kaq e veshtire per t’u kuptuar qe qellimi i “lutjes” eshte diskretitimi i regjimit fashist te shpellarit? Mos qendroni kaq te ceket, thellohuni ne mendim se late nam. Si mundet qe edhe demokraci edhe bande kriminale ne pushtet. Edhe demokraci edhe persekutim i fjales se lire. E ka pare Zoti dhe ja ka lare hakun Zenepes me 13 Shtator 1998 kur e vrane ate Hajdarin e demokracise si qen rrugesh sic uroj te vriten te gjithe maloket kriminele (nuk flas per njerezit e thjeshte nga Veriu, por per faren e thartuar serbo-turke qe jetojne vetem nepermjet krimit).

  Reply to this comment
 12. Aljosha June 17, 13:35

  Po ke te drejte, ironia godet tek mubgesa e sigurise dhe gazetarja e shkrete qe e ka pesuar gjithe kohen thjeshte dhe vetem se ka shkruar te verteten, ben publik shqetesimin e saj nepermjet nje letre te gjetur me fqinjin Eduard Selamin.Ky eshte problemei, qe nuk e kupton shkruasi Sinan Hibro.
  Sigurisht ajo nuk pret vertete ndonje ndihme as nga Selami, as nga Berisha, por ka shprehur nje ndjenje njerezore, qe indirekt percjell edhe mesazhin se “Edhe ti Selami, je njesoj si Berisha dhe e ke pesuar.Ndaj ruaju edhe ti”

  Reply to this comment
 13. nga nje vlonjat June 17, 14:33

  zenepe guerilesja, problemi i yt fillon se pari me emrin tend dhe pastaj vazhdon me fytyren

  Reply to this comment
 14. Jorgo nga Himara June 17, 16:58

  Ti vlonjati ketu siper, duket nuk je nga Vlora, por nga Tropoja.Ske ci ben, mungesa e kultures shfaqet edhe kur duhet te besh njue mendim publik.Une banoj ne Vlore, jam simpatizante e shkrimeve te kesaj gazetareje dhe nuk te kuptoj se per cfare guerilase behet fjale.Ajo eshte nje gazetare e nderuar, njeri publik qe kontribon ndjeshem per shoqerine dhe ndonje si puna jote, kane cmire, xhelozi.Gazetarja ngre nje shqetesim shume njerezor ne letren qe i dergon Selamit, por ti “vlonjati” ka te ngjare te jeshe ndonje kelysh i Berishes.Duhen respektuar te drejtat e shprehjes te tjetrit, por jo me kete fjalor injoranti qe perdor ti.Nuk te pelqen? Mos e lexo, mos komento, por jo te llomotisesh keshtu.Nervozohem sa here lexoj komente banale si i yti.

  Reply to this comment
 15. Erzeni June 17, 17:09

  Gazetarja Zenepe Luka eshte nje grua model, qe ju bie te gjitheve qe e bejne hak.Hallall ia befte Zoti.Jane te rralla gazetare te tilla, sot dominojne b..perjashtat, qe shkruajne si te duan dhe per cilin te duan, ashtu si te duan ato.Atyre u shkon puna vaj, ndersa gazetarja qe godet dhe shkruan ne interes te qytetarit e peson.Meshiroi Zot, te keqinjte, injorantet, qe i ndesh ne cdo hap qe hedh…..

  Reply to this comment
 16. Kola June 17, 17:13

  E kam thene edhe here tjeter, komentoj cdo shkrim te Zenepe Lukes. Respekt dhe mirenjohje per gazetarine e ndershme qe ben.Do te jene mirenjohes brezat qe vijne, je emer i nderuar dhe respektuar nga njerezit e thjreshte e te ndershem..

  Reply to this comment
 17. Ernesti June 17, 20:20

  Duhet marre serioziozisht shqetesimi qe ngre gazetarja.Bej kujdes moter edhe kete jave, kerkoi ndihme policise se cdo gje mund te ndodhe me nje kryepo;iyikn kanibal si Berisha.Zoti te ruajte, zkam cfare te them tjeter.

  Reply to this comment
 18. MALO LABI June 18, 11:41

  Bravo zj. Luka. Mos u vur veshin disave se ne kete bote ka edhe injorant e psikopat qe hiqen si ideologe e udheheqes. Uroj me gjithe zemer qe ta mbash penen e mprehet dhe me guximin vlonjat do ja dalesh. Mire ja ke bere edhe Selamit, por meshiroje se mas e ka nga e keqja se skishte ku te rrinte me ne Amerike. Te uroj gjithe te miret, mbaresi e suksese.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*