Edi Rama flet për “La Repubblica”: Ju tregoj dallimet mes Rusisë dhe Turqisë

October 12, 2017 14:47

Edi Rama flet për “La Repubblica”: Ju tregoj dallimet mes Rusisë dhe Turqisë

 

Në një intervistë për “La Repubblica”, Rama thotë se ka një dallim të rëndësishëm, në perceptimin tonë, mes Turqisë dhe Rusisë.

“Ne shqiptarët e shohim Turqinë si një shtet të rajonit, që po përpiqet të luajë rolin e tij, pa u munduar t’u imponojë asgjë vendeve të Ballkanit. Është një vend i lidhur me perspektivën euroatlantike. Rusia ka lidhje me Serbinë, me botën sllave, por e përdor këtë lidhje sikur të ishte një gur shahu në fushën e interesave të saj gjeostrategjikë; luan në Ballkan për të garantuar diçka tjetër, në nivel global, në marrëdhëniet me Europën dhe Shtetet e Bashkuara”, theksoi ai.

INTERVISTA E PLOTË:

Shqipëri, Kryeministri kërkon Europën: “BE-ja mund të garantojë paqe dhe mirëqenie”

Lideri socialist Edi Rama, i rizgjedhur para pak kohësh, u takua në Romë me Paolo Gentilonin: “Me cilëndo qeveri italiane, simbioza është e thellë: Ndihmojmë njëri-tjetrin”

“Shqipëria, shqiptarët mbeten vendi dhe populli më europianist në Europë. Dhe jo vetëm sepse duan të bëhen tërësisht pjesë e një blloku politik dhe ekonomik që e ndjejmë si shtëpinë tonë dhe që do të ndihmojë zhvillimin tonë, stabilitetin tonë. Por sepse Ballkani mbetet një rajon ku kujtimi i luftërave është ende i gjallë. Historia mund të përsëritet dhe lindja dhe suksesi i BE-së i detyrohen këtij fakti: Ajo i garantoi popujve europianë paqe dhe mirëqenie, siç nuk kishte ndodhur kurrë në të kaluarën”.

Edi Rama, lideri socialist shqiptar, ka pak që është rizgjedhur si kryeministër i vendit të tij. Dje, ai kreu vizitën e parë në Europë pas rizgjedhjes, në Romë, për t’u takuar me Paolo Gentilonin. “Me çdo qeveri italiane, nga Prodi tek Berlusconi dhe Matteo Tenzi, prej vitesh tashmë, simbioza me Italinë është e thellë. Kam ambicien të them se ndihmojmë njëri-tjetrin”.

Zoti kryeministër, ju e përsërisni gjithmonë se “Shqipëria është vendi më europianist në Europë”, objektivi për të hyrë në BE mbetet themelor për ju. Por mendoni se BE-ja, e hutuar dhe e pasigurt gjatë këtyre viteve të fundit, do ta gjejë ndonjëherë forcën që të zgjerohet duke pranuar edhe Shqipërinë?

“Të gjitha sondazhet vazhdojnë të konfirmojnë se populli shqiptar është më europianisti mes popujve europianë. Ne shqiptarët i kemi ende të freskëta kujtimet e luftërave, luftërave të Ballkanit që kanë përfunduar para pak vitesh. E kemi ende të gjallë kujtimin e regjimit komunist. E kuptojmë deri në fund vlerën e BE-së, një aleancë e lindur për të sjellë paqe mes vendeve që kanë luftuar me shekuj mes njëri-tjetrit, një aleancë që ka pasur një sukses të jashtëzakonshëm, edhe pse sot strukturat e saj duhet të modernizohen. Por të vësh në diskutim mënyrën sesi funksionon BE-ja, është e dobishme; të vësh në diskutim objektivat e saj strategjikë do të thotë të mos njohësh historinë, të dish se asgjë nuk është një herë e përgjithmonë. Besoj se BE-ja do të dijë të bëjë dallimin mes krizave që kanë të bëjnë me rritjen e saj dhe braktisjes së idealeve dhe parimeve të saj strategjike. Projekti i BE-së është absolutisht i vlefshëm si horizont paqeje për të gjithë ne”.

Pse Ballkani vazhdon të jetë në objektivin e Rusisë, Turqisë, fuqive autokratike që duket se luajnë këtu një pjesë të rivaliteteve të tyre gjeopolitike?

“Ka një dallim të rëndësishëm, në perceptimin tonë, mes Turqisë dhe Rusisë. Ne shqiptarët e shohim Turqinë si një shtet të rajonit, që po përpiqet të luajë rolin e tij, pa u munduar t’u imponojë asgjë vendeve të Ballkanit. Është një vend i lidhur me perspektivën euroatlantike.

Rusia ka lidhje me Serbinë, me botën sllave, por e përdor këtë lidhje sikur të ishte një gur shahu në fushën e interesave të saj gjeostrategjikë; luan në Ballkan për të garantuar diçka tjetër, në nivel global, në marrëdhëniet me Europën dhe Shtetet e Bashkuara”.

Moska luajti rol në përpjekjen për të eliminuar Kryeministrin e Malit të Zi, disa muaj më parë. Mendoni se Rusia është kaq e fiksuar nga roli i saj në rajon, sa të arrijë të bëjë lëvizje të tilla?

“Nuk do e fusja sjelljen e tyre në fushën e “fiksimeve”. Është siç thashë, manovra që do të sabotonte hyrjen e Malit të Zi në NATO ishte pjesë e kësaj loje gjeostrategjike që përpiqet t’i ndryshojë rrjedhën vendeve tona. Ne nuk e duam këtë. Për Moskën ishte e rëndësishme të thyente unitetin e vendeve të Ballkanit që në bregdetin Adriatik janë tashmë të gjithë anëtarë të NATO-s”.

Nuk mendoni se SHBA-ja po heq dorë nga një rol i fortë në rajon?

“Roli i saj është thelbësor. Pas 40 vitesh komunizmi totalitar shqiptar dhe fiksimi anti-imperialist e anti-amerikan, populli shqiptar zhvilloi një aspiratë të thellë për vlerat liberale amerikane dhe europiane dhe roli i ekuilibrit të Shteteve të Bashkuara në zonën tonë është i domosdoshëm”.

Ju e keni thënë disa herë se pas luftërave ballkanike në vitet ’90-të, vendet e rajonit po shndërrohen nga “armiq në fqinj”. Ç’do të thotë kjo? Çfarë marrëdhënie keni me Serbinë?

“Katër vite më parë, unë vizitova Beogradin si kryeministri i parë shqiptar që prej 1946-ës; Presidenti Vucic ishte i pari që vizitoi Shqipërinë pas 60 vitesh. Po ngremë në këmbë një plan ambicioz për të hequr tarifat doganore, lehtësuar tregtinë dhe hap pas hapi, kjo do të na ndihmojë të tejkalojmë dallimet mes nesh, të zgjidhim çështjet tona. Kosova është një pikë e mosmarrëveshjes, por arrijmë ta menaxhojmë. Mund të bashkëpunojmë”.

Meqë u përmend Kosova: Çfarë mendoni për ndarjen e Katalonjës?

“Nuk më pëlqen kur dikush nga jashtë flet për punët e një vendi tjetër. Por sigurisht preferoj proceset politike që bashkojnë, që afrojnë”.

Shumë flasin për Lazaratin, fshatin ku kultivohej marijuana: ekzistojnë akoma këto oaze të krimit në Shqipëri?

“Me ndihmën e qeverisë italiane, të Guardia di Finanza, kemi kontrolluar javë pas jave situatën në Lazarat dhe në zonat ku organizatat kriminale vepronin. Po presim raportin e fundit të Guardia di Finanza, por po ju them se këto fusha të paligjshmërisë totale janë shkatërruar”.

October 12, 2017 14:47
Komento

9 Komente

 1. Novruz Taip Vishanji October 12, 16:05

  PERKTHYESIT TE INTERVISTES !

  europianist ?! pse jo euroviolinist, apo eurooboist, eurokitarrist etj.

  Provo here te tjera te shkruash EUROPEIST, do ishte me mire.

  Edhe fjalen ne fund te intevistes “sbaraccate” e ke perkthyer nen driten e kandilit me sa duket: Ne gjuhen italiane,do te thote shperngulje, shkujle barrakash dhe jo shkaterrim.

  Ne se vertete enciklopediku Edi Kristtaq Rama ka perdorur kete fjale, ne kuptimin leteral te saj, tregon ne te dy rastet leshtrashesine e tij ose te verteten… Lazarati i kanabisit eshte transferuar ne zona te tjera, “sbaraccato” !

  Reply to this comment
 2. Persekutari October 12, 16:23

  O trap ti je lidh me erdoganin me arabt me katarin mushe venin me xhamia dhe pret qe te futesh ne europe?

  Reply to this comment
 3. anticensurë25642654 October 12, 17:01

  “Ne shqiptarët e shohim Turqinë si një shtet të rajonit, që po përpiqet të luajë rolin e tij, pa u munduar t’u imponojë asgjë vendeve të Ballkanit.”
  e ke me të vërtetë a je tu tall hajdarin o palloshi ynë??të kanë plasur sytë apo thjesht kujton se të tjerët janë idiotër si ata që të lëpijnë bythën rretheqark??
  vetëm ajo që arin të dalë në media,prej presionit që të bën ty dhe të tjerëve erdogani,është e lemerisëshme!
  përfytyro sikur ti dinim të gjitha?!
  por mos kujto se italia dhe europianët nuk i dinë!!
  nuk kanë të gjithë leshko si vishua tënd,or të martë lumi!!
  nuk janë të gjithë bythëjashtë si ti që nuk blen një informacion të thjeshtë!!në zbulim hedhin dhjet fishin e prodhimit tënd bruto!!
  me këto që thua nuk bën gjë tjetër veçse tregohesh QESHARAK!

  Reply to this comment
 4. Amerikani... October 12, 18:47

  Nqs perkthimi eshte i sakte, tregon se km nuk ka axhende kombetare, por komplet personale…!!! Ndryshimi ndermjet koleres turke dhe ruseve, eshte totalisht i kundert ngase pretendon piktori…!!!Kaq i madh eshte presioni turk ndaj jashteqitjeve qe ka lene prapa nga perdhunimi 500-vjeçar, sa i detyron ata te fshehin edhe simbolin kombetar…!!! Jashte gjeopolitikes, ruset kurre nuk kane patur asnje pretendim ndaj territorit dhe popullit shqiptar…E kunderta ndodh me vellain e benevrekeve, i cili nuk le rast pa shfrytezuar per ta paraqitur Shqiperine si vend anti-perendimor e islamik…Ka ardhe koha qe ky milet ta kuptoje njehere e pergjithmone, se FATKEQESIA e tij ka nje emer, ..kolera turke…Dhe per sa kohe nuk ndahemi prej saj, kjo FATKEQESI do na ndjeke brez pas brezi…!!!

  Reply to this comment
 5. Amerikani... October 12, 18:49

  Nqs perkthimi eshte i sakte, tregon se km nuk ka axhende kombetare, por komplet personale…!!! Ndryshimi ndermjet koleres turke dhe ruseve, eshte totalisht i kundert ngase pretendon piktori…!!!Kaq i madh eshte presioni turk ndaj jashteqitjeve qe ka lene prapa nga perdhunimi 500-vjeçar, sa i detyron ata te fshehin edhe simbolin kombetar…!!! Jashte gjeopolitikes, ruset kurre nuk kane patur asnje pretendim ndaj territorit dhe popullit shqiptar…E kunderta ndodh me vellain e benevrekeve, i cili nuk le rast pa shfrytezuar per ta paraqitur Shqiperine si vend anti-perendimor e islamik…Ka ardhe koha qe ky milet ta kuptoje njehere e pergjithmone, se FATKEQESIA e tij ka nje emer, ..kolera turke…Dhe per sa kohe nuk ndahemi prej saj, kjo FATKEQESI do na ndjeke brez pas brezi…!!!..

  Reply to this comment
 6. Aliu nga Selenic October 12, 19:28

  Shume evret Amerikan.Ku ka shkelur kemba e turkut ka problem te pa riparueshme, ku kan shkelur Hesburget ka mirqenje begati dhe qetsi. Ndryshojne si nata me diten.Ftekeqesishte ne ndodhem ne ket satan te ndyre dhe vazhdojme te vuajme pafundesishte.!

  Reply to this comment
 7. Arben October 12, 22:15

  UNE JU THASHE, KEMI LIDR BOTROR,

  PO JU JO SE JO,

  JA NASHI, TA GEZOJME.

  Reply to this comment
 8. Arben October 13, 09:58

  LESHONI KOMENTET PER LIDRIN BOTROR

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*