Edi Rama: Në ‘jetën e tretë’ dua të jem i lirë

May 4, 2015 12:41

Edi Rama: Në ‘jetën e tretë’ dua të jem i lirë

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ka deklaruar se nuk ka pasur ndërmend të hynte në politikë. “Kisha një jetë si artist, tani kam një jetë të dytë si politikan, shpresoj se në jetën e ‘tretë’ të jem i lirë”, shtoi ai në një intervistë ekskluzive për Anadolu Agency (AA).

Kryeministri Rama në intervistën e tij vuri në dukje bashkëpunimin dhe vëllazërinë natyrale të Shqipërisë me Turqinë dhe shtoi se: “Ajo që është normale është të bëjmë më shumë bashkë, dhe një gjë të tillë mund ta bëjmë”.

Rama në fjalën e tij shprehu dëshirën për të rritur bashkëpunimin tregtar mes dy vendeve dhe ftesën e investitorëve turq për të investuar në Shqipëri dhe theksoi se Shqipëria ka potenciale për zhvillim në fushat si Energjetika, Minierat, Bujqësia dhe Industria.

Arti dhe politika nuk janë dy fusha që kundërshtojnë njëri-tjetrin tha Rama dhe shtoi: “Të paktën arti është një liri individuale, ndërsa politika është një shprehje e vullnetit të punës në grup. Nëse arti është një dritare që shikon drejt të pamundurës, politika është përpjekja e bërë për të arritur diçka të mundur”.

Pranimi i kritikave është i vështirë edhe në art tha Rama dhe u shpreh: “Por të jesh politikan do të thotë të dish të fitosh ndaj kundërshtarit kur merr kritika”.

Ashtu sikurse intelektualët, shkrimtarët apo artistët të cilët kanë jetuar në kohën e një “regjimi të hekurt”, Rama thotë se ka filluar jetën e tij politikë duke sjell në pah kundërshtimet ndaj sistemit dhe vazhdon:

“Hyra në politikë pas ndërrimit të sistemit të regjimit. Kjo ishte një jetë e paparashikuar nga unë. Politika është diçka që më ka rënë në kokë. Kjo nuk është një jetë të cilën dua ta ndjek deri në pafundësi. Sepse politikanët e sotëm duhet të kuptojnë që koha e detyrës së tyre është e limituar, dhe njëkohësisht edhe koha e të qenit si drejtues e shkurtër. Kisha një jetë si artist, tani kam një jetë të dytë si politikan, shpresoj në jetën e tretë të jem i lirë”.

Rama thotë se në jetën e tij të “tretë” shpreson që do të mund të ketë mundësi të flasë më shumë dhe më gjatë për artin dhe politikën. Ndërkohë Rama është personi i parë që merr pjesë si i ftuar nga “Tryeza e Ideve” si Kryeministër i një vendi.

– Kush është Edi Rama? –

Edi Rama ka lindur në Tiranë, më 4 korrik 1964. Ai ka një karrierë të pasur në arte, sport, mësimdhënie, publicistikë dhe politikë. Ka qenë pedagog i pikturës në Akademinë e Arteve, lojtar i ekipit kombëtar të basketbollit, autor i librave “Refleksione” në bashkëpunim me Ardian Klosin, botuar fill pas rënies së diktaturës, dhe “Kurban”, botuar në vitin 2011.

Përfshirja e Edi Ramës në jetën publike zë fill me lëvizjen për demokraci që rrëzoi regjimin komunist në Shqipëri. Edi Rama hyri në politikë si Ministër i Kulturës, Rinisë dhe Sporteve në vitin 1998.

Në vitin 2000, Edi Rama zgjidhet kryetar i Bahskisë së Tiranës me mbështetjen e Partisë Socialiste, duke qëndruar në këtë post për 11 vite. Në vitin 2005, Edi Rama u zgjodh Kryetar i Partisë Socialiste të Shqipërisë, të cilën e udhëhoqi gjatë viteve në opozitë. Ndërsa pas fitores në zgjedhjet  e parlamentare të 23 qershorit 2013 zgjidhet kryeministër i Shqipërisë./Anadolu Agency

May 4, 2015 12:41
Komento

19 Komente

 1. Led May 4, 13:10

  Ah liria, kjo po qe eshte e shtrenjte.

  Reply to this comment
  • adri May 5, 03:29

   Perfundimisht edi rama eshte ai qe mohoi punen dhe sakrificen e dhene nga Tom Doshi per PS ne vite jo vetem ne Shkoder, por ne te gjithe Shqiperine.
   Edi rama nuk ka hallin qe te fitoje keti, e cila nuk do te fitoje se Shkodra ka qene dhe do te mbetet e djathte, por ka hallin qe te fitoje dhe te munde Tom Doshin dhe kete here.
   Ndaj dhe per kete aresye populli shqipetar vuan se ka nje kryeminister qe nuk mendon per hallet dhe vuajtjet e tij.
   Nuk fiton ps ja keto zgjedhje dhe as zgjedhjet qe vijne. Me qeverisjen e bere deri tani kjo qeveri e socialisteve vetem sa eshte zvarritur as dhe nje hap konkret ne te mire te qytetareve te cilet dita dites po marrin rrugen e emigracionit si rezultat i Humbjes se shpreses tek politikanet shqipetare dhe tek Kjo Keqqeverisje.

   Reply to this comment
 2. jona May 4, 13:18

  je i madh, i vetmi qe ndryshoi politiken shqiptare

  Reply to this comment
 3. superman May 4, 13:23

  mos pi kaq shume, se je rende fare. pastaj do te na flasesh edhe per boten e katert dhe aljenet. aman se na shkaterrove kush rri e degjon budallalliqet e tua nga mengjesi deri ne darke.

  Reply to this comment
 4. Qytetari May 4, 13:42

  Nuk thuhet në jetén e tret. Por thuhet në moshën e tretë

  Reply to this comment
 5. Albi May 4, 14:26

  Perfundimisht ka rrjedhur, po fillon te deliroje me keq se Sala, i ka hipur pushteti keq fare.

  Reply to this comment
 6. Shahisti Pichakar Bythamçeftas May 4, 15:21

  Ku ke pas ndonjehere jete ti mor derdimen, ti ke qene piktor fallco, tashti je politikan koti e ke per te perfunduar nje plak i currufjepsur.

  Reply to this comment
  • Fufi May 4, 16:13

   Ky do mbahet mend si kryeminister sa do mbahem mend une…kurse si politikan do ta kujtojme vetem kur te na thone “he mo ai qe doli lakuriq ne plazh..”. Varja dava sharlatani qe e beri Sala me Ilirin kryeminister per te tall ko..

   Reply to this comment
 7. info-analitike May 4, 16:22

  Jete si artist??? Po kush e ka njohur kete “zheni” perpara se te hynte ne politike. Ne vend qe te ekspozonte neper galeri ky shiste ikona pergjate Senes si lypsaret. Te pakte te kishte pikturuar ne Place du Tertre.

  Reply to this comment
 8. paci May 4, 17:10

  Mendoj se koha dhe fati i shqiptarve per ti sjell shpresen qe po u fikej dita dites se mund te shohin shprese per vendin e solli Ramen ma shum se deshira e Tij per tu marre me politiken e pa bereqet ne kte vend. Rama njeri me vullnet per tu perballur me rrumpallen dhe per te lene gjurme te mira qe nuk fshihen .

  Reply to this comment
  • e verteta May 4, 18:11

   paci…..me kete pseudonim u themi jevgjeve…..a ke tru ne koke apo ke tallashe….Edi Rama, nuk u be as piktor, as sportiste, as pedagog, as politikan as drejtues shteti….aaaahhhhh po u be homoseksual po kete merite e ka…….

   Reply to this comment
  • info analitike May 4, 18:48

   Ka lene kaq gjurme Rama sidomos tek ata qe i detyroi te mergonin perseri sepse i vra dhe shpresat e fundit.

   Reply to this comment
 9. max May 4, 17:17

  Lum ata qe s te kuptojne ,mjere ata qe te kuptojne o Rame!

  Reply to this comment
 10. Lomi May 4, 19:14

  Futi i viz te trashe ta kapesh jeten e trete duke qesh e te shpetojm. Ma harro salen me liken se i ke idhuj….

  Reply to this comment
 11. luli May 4, 19:38

  per te arritur tek jeta e trete kujdes me pluhurin se kur nuk e paguan nga xhepi e leshon doren njeriu i gjore!!!se pastaj do lesh dhe Liken vetem (nuk besoj qe te merzitet dhe aq ai!!)

  Reply to this comment
 12. Hans Klos May 4, 20:07

  Z.Rama te keshilloj qe te mos merresh me shown mediatik te deshirave te tuaja.Deshirat jane thjeshte deshira,realizimi i te cilave nuk varet nga potenca juaj.Mundohu te realizosh premtimet qe ke marre.Gjithashtu perkushtoju bazes,sepse me duket se e harrove shpejt.Qe te jesh i lire ne moshen e trete,mundohu te jesh korrekt dhe rigoroz ne moshen e dyte dhe vecanerisht ne detyren shume te veshtire te Kryeministrit.Me duket se peshen e rende te detyres ke filluar te mos e perballosh.Kam bindjen se ke me shume se gjashte muaj,qe kerkesa e juaj e llogarise ka rene.Mos mendo se duke dale sa me shume ne televizor me Ilir Meten,forcon PS,perkundrazi.

  Reply to this comment
 13. POPULLI... May 4, 22:09

  Krahasimi duhet te bahet me te miren, e jo me Salen, …se po te ndiqet ky kriter, nuk del asnje politikan i keq…Ne fakt ky eshte nje specie drejt zhdukjes, sepse eshte nje perzierje hibride ndermjet perversit dhe barbonit….Nje njeri pa karakter familje e pa identitet…Njehere shfaqet si vlla me “vllaun e madh”,nje here bojatiset me katolik se Papa, dhe ne momente deliri skizofrenik, nxjerr flamurin e “nacionalistit”, ..shkurt njeri pa integritet moral e politik…Nga ky soj nuk ke ç’te marresh shembull….Nga e keqja, s’vjen gje e mire….

  Reply to this comment
 14. Murlani May 4, 22:24

  Jam me Pacin , se kto qe kane shum tru jane me te pa trutë qe prishen pyje e lumej , zune tokat e bregdetin me ndertime sa nuk dihet ku ndahen fshati me fshat e qyteti me qytet , prandaj largohen njerezit nga Shqipria , nuk largohen nga qeverisja e Rames , perkundrazi Rama do te marre me shum vota nga shqiptaret qe duan te jetojne ne vendin e tyre .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim