Rama: Ramushi ktheu shpifjen në pushkë që kur ka lënë pushkën

January 24, 2020 12:27

Rama: Ramushi ktheu shpifjen në pushkë që kur ka lënë pushkën

Ramush Haradinaj kryeministër në detyrë i Kosovës, i ftuar në emisionin Open i thelloi akuzat ndaj kryeministrit Edi Rama me pretendimin se shefi qeverisë shqiptare ka tentuar ndarjen e Kosoves.

Kryeministri Edi Rama ka reaguar në lidhje me qëndrimet e Haradinajt.

Ramushi e ka kthyer shpifjen në pushkë qëkur ka lënë pushkën! Por nëse për pushkën i’a kam bëre të gjitha nderimet e mundshme dhe të merituara, për shpifjet nuk mund t’i bëj asgjë tjetër përveçse ta ftoj në gjykatën e Kosovës që t’u dalë për zot atyre që ka nxjerrë nga goja! Sepse ndryshe nga Ramushi dhe nga ai soj politikanësh qe s’kanë fijen e respektit as për fjalën, as për të vërtetën, as për publikun, unë nuk ulem dot në nivelin e shpifësit publik për ta luftuar berllogun me berllog! Pafytyrësi nuk është të shkosh në gjykatë për t’u mbrojtur nga një shpifës që të ka cënuar publikisht dinjitetin, po të përdoresh kanalet e komunikimit publik për të shpifur në mënyrë të përsëritur!

Nuk është akt i turpshëm t’i nënshtrohesh gjykimit të drejtësisë si viktimë e një shpifësi që të sulmon si tradhtar të kombit me fabrikime të ulëta, po turp është të bësh agresorin ndaj dikujt tjetër për të manipuluar opinionin publik duke fabrikuar gjëra krejt të paqena!

E vërteta është se unë kam dashur ta ndaj Kosovën, po aq sa ç’ka dashur Ramushi ta ndajë Princ Harryn nga Familja Mbretërore! Shkurt fjala, komandanti i djeshëm i UÇK-se Ramush Haradinaj, e ka merituar dhe do ta ketë për gjithë jetën respektin tim, për gjithçka i ka dhënë kauzës së lirisë së Kosovës, ndërsa politikani i sotëm Ramush Haradinaj, meriton vetëm keqardhjen time për bërllogun politik e gjuhësor ku ushtron veprimtarinë dhe pushtetin e tij.

Është dëshpëruese kur sheh se si politika qorre e Ramushit e ka dëmtuar keq Kosovën në sytë e miqve të saj të mëdhenj dhe i ka dhënë Serbisë një avantazh te vazhdueshëm në arenën ndërkombëtare në raport me Kosovën. Uroj që padia ime të vlejë për t’u hapur sadopak sytë atyre që kanë rënë pre e berllogut politik e mediatik të Prishtinës e të Tiranës”, thotë Edi Rama.

o.j/dita

January 24, 2020 12:27
Komento

32 Komente

 1. intelektuali January 24, 12:52

  IK DHE BEJ SHURREN O EDVIN DROGA DHE FUTI NJE TEGEL KOKAINE SI KRYEBASHKIAKU YT NE BULQIZE, BASHKE ME GALLOFIN, MIKUN TEND, VUCICIN E SERBISE,

  sepse:

  Nuk matesh dot me Ramushin ti o palaco e Kristaq Rames, killerit dhe vrastarit te Havzi Neles dhe pjella e Spiro Kolekes se Enverit qe sajove dhe miratove Ligjin per Shpifje,

  si:

  LIGJI PER AGJITACION-PROPAGANDE NE KOHEN E QEPES TE ENVERIT,

  si:

  NJE REZIL I SHQYPNISE QE PO KERKON GJUHEJASHTE DHE BYTHNDERUR ANTARSIM NE BE,

  si:

  NE ASNJE VEND TJETER ISH KOMUNIST TE EVROPES LINDORE.

  Reply to this comment
  • korçari January 24, 14:26

   Hijenat prapa kompjuterit trimerohen ,shajne,nxijne akuzojne ,baltosin sa te duket sikur ndotesh nga qelbesirat qe shkruajne.Akuza per tradheti e Haradinajt eshte e rende dhe shndrohet ne shpifje nqs nuk ka fakte,ai tregon nivelin e mjerueshem intelektual (pasi per lufte ka qene i zoti)por te habit fakti si puna e ketij intelektualeshit psikopat apo psikopaterve me poshte qe mjafon te shajne pa patur piken e llogjikes dhe nuk eshte per t’u habitur se perse ka kaq shume antishqiptare pasi mjafon te permendim se kokat e “medha”te ketij kombi jane vrare apo syrgjynosur nga keta maskarenj si F Noli,B Curri,PPNegovani apo helmimi i Ismail Qemalit nga vete shqiptaret.Ndiej NEVERI per keta shqipfoles por jo shqiptare.

   Reply to this comment
   • mirel January 24, 16:24

    korcari, aman bre, hijene vertete?

    Reply to this comment
   • ..,.. January 24, 18:38

    Ti nuk je korcar po ti je ko-kar se korca nuk ka koqe si puna jote ose maksimumi do jesh nga kulla e hirit qe kenaqesh me nje sufllaqe

    Reply to this comment
   • ..,.. January 24, 18:38

    Ti nuk je korcar po ti je ko-kar se korca nuk ka koqe si puna jote ose maksimumi do jesh nga kulla e hirit qe kenaqesh me nje sufllaqe

    Reply to this comment
    • Andi January 25, 00:06

     Mjafton te lexosh komentet dhe dallohet lehtesisht kush korcari dhe kush kokk..I.Sa jeni shtuar mor Aman.Dhe eshte interesant fakti qe te gjithe kokeloqet jeni mbledhur ketu.Hera e pare qe kaloj ketej dhe ptuuu mbaka ere .

     Reply to this comment
    • sopiqoti January 25, 11:15

     Edhe zotrote aty afer je.

     Reply to this comment
  • goni January 24, 15:22

   Akoma ka njerez qe ju benjne pershtypje hartimet e Rames pas 6 vitesh?

   Reply to this comment
   • Mondi January 25, 00:08

    Ti je nje nder ata.Jo vetem qe I lexon por dhe I komenton.Pale kur hiqesh si indifferent dhe I kenduar.Rama si ty ben cdo mengjez kur del ne banjo.

    Reply to this comment
  • sopiqoti January 25, 11:12

   Po more ” Intelektual “,Edi Rama e ben shuren per ata qe kane etje per ta shijuar ate shure.Te befte mire.

   Reply to this comment
 2. rapsodi popullor January 24, 12:56

  Edi Rama e ka gjetur vellamin e vet,
  esht serb Vucici ne Serbi ne pushtet,
  vellai Vucic s’e do Ramushin kosovar,
  prej atij nuk e do as Edi Rama gomar,
  Ed Rama ka fut kryet ne Minishengen,
  bythen ja ka shit Vucicit porsi nje legen,
  ja pse pra Ramushin ky Ram e sulmon,
  pse ashtu Minishengeni ate e urdheron,
  Rama nuk do per vellezer asnji kosovar,
  per vellazeri do Vucicet si i tyre zagar.

  Reply to this comment
 3. xxx January 24, 13:04

  me shume drejtesi e njerezillek e me pak shkrimtarllek do qe e mira zoti km
  ramushit i ka kembet ne toke ti nuk di ku i ke te tuat.

  Reply to this comment
 4. demo January 24, 13:09

  Ramushi eshte bir i Kosoves dhe e ka mbrojtur me gjak.Ti Rame para se te fryhesh si i madh mesohu te sakrifikosh si i vockel.Meso historine e sakrifices se Kosoves para se te japesh mend per ndarjen e saj.
  Kosova nuk eshte PPP.
  Ke nevoje te lexosh Pinokun dhe si perfundoi Miqesia e tij me Dhelpren dhe Macokun.
  Yt ate ka qene tamam mjeshter Gjepeti.

  Reply to this comment
 5. Z January 24, 13:32

  Kosovare Z. Rama! Nuk ja u ve kush veshin! Sic ka thene Noli..per dy a tre kosovare…..

  Reply to this comment
 6. ETHEM January 24, 13:49

  Z.Edi RAMA: E degjuam R.H mbrem ne Topçenell dhe u çuditem se si ka mundesi qe nje politikan bie ne nivelin e nje çobani delesh pa asnje klas sholle(te keqen e çobanit)qe shpif per kedo qe i del kunder njelloi si Saliu,Like,Luli..!
  -Z.Rama: Mos u terhiq nga denoncimi i Ketyre myteberve ne Kosove por sidomos ne Shqiperi te cilet po shtrijne tentakulat e shpifjeve gjithanej.

  Reply to this comment
 7. Zigur Qarri January 24, 14:48

  Asnjehere nuk u bene transparent bisedimet me Greqine!Mbasi i hengri mutin Gazetarit Gjerman Peter Tiede,drogaxhiu kerkon t’ja
  haje edhe Z.Ramush Haradinaj.”Gazeta DITA 26 Qershor2019.Rama njofton: Nisa proces ndaj Bild, sapo i dhashë prokurën avokatit.”
  Flet per shpifje mjeshteri i shpifjeve,ai qe ngulmon me çdo kusht per aproviminn e ligjit antishpifje per ti mbyllur gojen te vertetes,
  per te legjitimuar shpifjet e tij me ane te sistemit te korruptuar te drejtesise qe e komandon sikur te jete prone e tij.Perse nuk padit
  Berishen per shpifje Edvin Escobar D’Rama,qe e ka akuzuar per perdorues droge?Perse nuk e padit Fatos Nanon qe e ka akuzuar per
  shitje ikonash dhe se ka qene i denuar ne France?Perse nuk e padit Fatos Lubonjen,qe e ka akuzuar per fallsifikim te siperfaqes se
  Teatrit per te realizuar nje afere korrupive?Ne fakt,Edvin Escobar D’Rama ishte pergatit ta padiste Ramush Haradinajn ne Gjykaten e
  Strasburgut,por e ndali Presidenti Meta,pasi ai u konsultua me të.Jo ne Strasburg i tha Meta,se do te mendojn se ta ka sugjeruar miku
  yt,Aleksander Vuçiç,qe u bë edhe shkaktare me padine e tij ne Hagë ndaj Haradinajnt,qe te jepte dorheqje si Kryeministri,me qellim
  qe te vinte nje Qeveri tjeter me shprese te hiqte taksen 100%.Vuçiç m’ka thone ndryshe mu,i tha D’Rama.Edhe ti ndryshe thua ndryshe
  bën i thaMeta.Keshtu pra,meqë paske vendosur patjeter ta padisesh,padite ne Kosove më mire,dhe nese e mund,ke mundur nje Hero
  ne vendin e tij.E di qe nuk e ke keq ti,i tha D’Rama.T’kom mbajt per budalla deri tani,prandaj edhe t’bona Kryetare Shteti.S’ka gjë i tha
  Meta,te gjith skizofreneve,te tjeret u duken budallenj,edhe Mjeket psikiater qe i bejn terapi,sepse e kan humbur realitetin.Ma fute,
  i tha D’Rama!Ti gjithmone brenda e ke pasur i tha Meta,prandaj edhe te thash me pare se ke humbur realitetin,qe te beja te
  vetedijshem per gjendjen ku ndodhesh.Per mua,per mua…e mira e t’mirave,do te ishte qe Haradinajt ti kerkoje nje perballje fizike ne
  rring,qe me siguri fiton ti,do te shihnin te gjith shqiptaret si Hero,si Skenderbeu i dyte.Se ke keq i tha perseri D’Rama,porti m’shef mu
  dy metra dhe mendon se jom i fort,por i shkelm me ma fut tek kerrciri kembes,k’putem n’mes si presh.Mu m’ka zgerdhi qe para 20
  vjetesh nje kaçul muti nje meter e gjysem dhe jo më Haradinaj,qe e kom fryke kur e shof,se m’duket sikur ha mish robi.Ne rregull i
  tha Meta.mbesim tek padia ne Kosove.Mbasi ta dergosh eja dhe më lajmero personalisht.Ne rregull tha D’Rama,dhe u largua.Te
  nesermen pasi publikoi padine,D’Rama shkoi ne Presidence dhe informoi Meten qe e dergoi.Mire i tha Meta,paç fat,dhe i dha doren
  D’Rames qe iku duke e pershendetur,por pa e pare ne sy.Ne moment,Meta hapi deren kryesore nga doli Kryeministri,duke e thirrur
  D’Ramen qe po largohej drejt makines se tij.Kthehu pak te lutem i tha Meta.Hë, çfar ke i tha D’Rama?Ore,çmu kujtua Edita Tahiri,qe
  pretendoi se ka nje dokument qe thote,se idenë për shkëmbim territoresh e solli Edi Rama te Thaçi nga Beogradi!Neme u kujtove ti
  o koqe,qe un e dergova padine ne Prishtine?-i tha D’Rama.Tani më erdhi nder mend i tha Meta.Bo bo, kom mbledh gjith budallenjt
  perreth,çe kom vu President mi None,kush çan derrasat edhe me maloket e Kosoves,foli me vete D’rama,dhe nga ngutja ju meken
  Kembet ne shkallet e Presidences,dhe ra plot zhurme duke uleritut deri ne kup te Qiellit nga dhembjet.Meta vrapoi shpejt te
  ndihmonte personelin e Kryeministrit mbi dhjete veta qe ta hypnin D’ramen ne Makine,por ishte e pamundur.Per fat u ndodh nje
  vinç aty afer,qe ndihmoi ta fusnin gerdallen D’Rama nga ana e pasme e makines.

  Reply to this comment
 8. Guri Naimit D.(Dh.Xh) January 24, 15:11

  Fatkeqësi …*Vendi digjet e *krrët krihen*,kur vëndit-shqiptarofolës.Kosovë-Shqipëri-i duhet UNITET-mendimi e veprimi.. Mblidhni MËNDIEN o NJERËZ te MIRË…
  Mos coni UJË në mulli të kundërshtarit!
  Guri Naimit D.

  Reply to this comment
  • Kris 1 January 24, 15:43

   Kujt i sherben ky sherr patriotik ne nje kohe qe serbia harxhon miliona per te bllokuar Kosoven?
   A e ka kryer detyren qeveria shqiptare ne takimet koke me koke me liderat e vendeve qe ka maredhenie diplomatike per kosoven apo esht mjaftuar me ndonje deklarate ne Samite?
   Me cfare flamuri do te perfaqesohet Kosova ne bigshengenin ballkanik?

   Reply to this comment
   • Mondi January 25, 00:21

    I sherben mafies shqiptare me vila e llogari bankare kendej dhe andej kufirit.I sherben dhe armates se me nder me thene patdroteve arnaute qe pas 2013 iu mbyllen rrubinetat e qylit dhe mezi po presin ta shqyejne dhe nje here shqiperine e ta lene si ne 2013 kur e leshuan me shpresen se do e hante Rama si Tsipras.Kur e pane qe jo vetem nuk u dolen llogarite por I nxorri Rama rrugeve si zagare ,I hyne kartes se patriotizmit.Vaj medet.Ramush lopa patriot.Hajduti qe per nje kafe I hipte helikopterit .Ramush lopa miliarderi.

    Reply to this comment
  • Dentisti January 24, 20:36

   Keshtu ndodh kur kryeminister i Shqiperise eshte nje piktor ,qe nuk eshte i afte per asgje vecse te mburret se eshte koke e madhe,per rrjedhoje se gjoja i takon te behet mbret i te gjithe shqiptareve.
   Dhe meqenese nuk ia arriti kesaj,u bashkua me armiqte serbe te Shqiperise duke vene ne skene kete maskarade te turpshme,qe kryeministri i Shqiperise hedh ne gjyq kryeministrin e Kosoves!
   Eshte nje TURP i pa precedent ne bote dhe per kete fajtor eshte deliranti e aventurieri Rama!

   Reply to this comment
 9. mirel January 24, 16:22

  Dhe Ramuti e ktheu gjakun e kosovareve ne dolli per serbet. Ne mes te Tiranes dollia serbe. Jo shaka.
  Kush eshte antishqiptari ketu?

  Reply to this comment
 10. Aliu nga Selenic January 24, 18:20

  Eshte shume e veshtire te bisedoshe apo te qajshe hallet me nje njeri qe nuk e din ase hellin e vete.
  Ramushi duhet ta dij mire se heroizmi duhet te nbahet ndryshe heroizmi ngelet jetim.
  Kure partneret e medhej rrekomandojn zgjidhjen e problemeve sic ishte edhe heqja e takses perse nuk i degjoi Hajredini.
  Si mendon Hajedini se munde ta garantoj lirin pa ndihnebn e tyre.
  Pra nuk duhet te harrojm ndihmen qe na dhan.
  Bill Klinton tha: Shqiptaret me pak matyri munde te behen faktori i rendesishem ne Ballkan.”
  Atehere perse te mos i degjojme.!
  Kura ata garantojn per zgjidhjen e problemeve athere perse te mos i degjojme. Perse ta bejm te fortin.
  Mire se nuk e beri vet po perse i akuzon te tjeret more zotri.
  Edhe kur foli disa here Rama ne Beugrad keta e akuzuan perse flen ne emrin ton.Tani qe nuk foli per recakun e akuzojne perse nuk foli e pra si ta mdajme ket hesap.
  Megjithat Edi Rama eshte kryeminister me vizion dhe ne arenen nderkombtare ka lojtur mjafte mire. Keshtu qe revanshi i Ramushit eshte tejet i gabuar.
  Pore i falet se ai politikishte ka stonuar gjithnje.!
  Sa i perket gjykates kjo eshte nje e drejte legjitime!

  Reply to this comment
 11. fteri January 24, 18:40

  Bravo Mirel ,po kush i kupton këtë nxitje lufte midis Ramushit dhe Edit , kush e futë këtë armiqi midis shqiptarve 30 vjet dhe midis bashkimit shqipëri -kosovë ?..Por me keqardhje Serbët po ralizojnë strategjinë anti shqiptare – me motivin ,përça e sundo ,kjo ka qënë dhe është strategjia e qarqeve anti shqiptare të Serbve,dhe Grekve sot. .

  Turp të kenë shumica e këtyre komentuesve ,që ndërsejnë armiqësinë e i bjnë ” duanë” grindjeve e sherrve midis dy kryeministrave kosovë -shqipëri ,në vend të pajtimit vllazror e bashkimit , sulmojnë njërin e lavdëroin tjetrin ,sipas interesit tyre meskin.Të vërtetn e nxjerr vetëm gjykata jo të hanë mut duke sha .Kova me mut nuk është patërotizëm ,por militantizëm i sëmurë ,dhe në çoftë se jan të sëmur ti çojmë në psikiatri .

  Por të derdhet aq i egër dhe aq i qetë përçarja dhe helmi ,kjo është një errësirë që hap varr ,që nuk jep shpresë për bashkim kosovë -shqipëri ,por për shkatrrim.

  Reply to this comment
 12. Ρrushi January 24, 18:42

  Po flasim per shpifjen , o njeres te mire, jo per atdhetarizmin se kush eshte me shume, a me pak. Ramushi e pati rastin dhe “fatin” me UCK-ne ne Kosove asht si 28000 deshmoret shqiptare gjate luftes se II-te boterore.
  Por kjo nuk i jep te drejte te akuzoje cdo kend qe i del para per ta penguar per budalleqet qe perdor ne emer te shtetit. Prandaj ndajini pak gjerat?!
  Nese perballja ne gjyq do te nxjere te verteten ne shesh ta aje turpin me buke ai qe e ka pregatitur shpifjen.

  Reply to this comment
 13. TRIESHI January 24, 19:33

  Ramush ‘ te pakten kurseje Ramen prej fjalorit tend se perfaqeson shqiperin e dyta nuk eshte keq qe ta pyetesh edhe per ndonje keshill.

  Reply to this comment
 14. Gege Kosova January 24, 19:40

  Kjo polemike nuk eshte dashur te zhvillohej fare, Meqe ka filluar eshte mire te jete e nivelit,jo keshtu te bije kaq ulet nga te dyja palet.D elni para te drejtes dhe se vertetes madheshtore mos I ndalni udhe,G ebimet jane NJ erezore dhe pranohen njerezisht.Nese keni demtuar inteessin e shtetit dhe popullit pergjigjuni.Per rritjen e namit personal nuk lejohet te etiketohet askush e as personaliteti I askujt. Gjykata duhet ta faktoje akuzen dhe mbrojtja sigurisht duhet te del me argumente reale,jo me shpifje e isnkenime te veshura me te paverteta.Behuni tolerant dhe hiqni inatet e maosdurimin ndaj njeri-tjeterit,Drejtojuni9 atyre qe duhet ti drejtoheni,Keni obligim ta akuzoni serbine per masakrat e dhunes barbare ndaj shqiptareve,

  Reply to this comment
 15. Lina January 24, 21:49

  GENJESHTRA DHE TRADHETIA I KA KEMBET TE SHKURTERA… TRADHETARI I HAPUR I SHQIPETARIZMIT I LINDUR E I EDUKUAR NE BLLOKUN E KRIMINELAVE KOMUNISTE TE DREJTUAR 45 VJET NGA SERBET , PER SERBET DO PUNONTE ,. THIKEN MBAS SHPINE KOPSOVES KY KRIMINEL COBAN SHQIPETAR JA FUTI PA MESHIRE E HAPUR ,SEPSE E DI SHUME MIRE QE KUDO QE SHKON RUHET NGA SIGURIMAT E UDB SERBE , E DO BEJE CFARE TE THOTE VUCIC ..NE VENDIN E TIJ UNE PERSONALISHT DO DOREHIQESHA PER HIR TE KOMBIT TONE 6 MILIONESH , SEPSE TE GJITHE SHQIPETARET NE SHQIPERI E KUDO NE BOTE E UREJNE KETE TRADHETAR PIS

  Reply to this comment
 16. Muhabete koti January 24, 22:29

  Nuk kane cfar ti bejne Gomarit dhe i bien Samarit !
  Si Ramushi edhe Rama i kane hyre nje rruge qorre,!

  OSE

  I kane hyp Gomarit mbrapsht !

  Harxhojne energji kot dhe pse ? Elagu apo s lagu Dhelpra bishtin ?! E tha apo nuk e tha Po edhe sikur ta kete thene kjo nuk ka vlere sepse askush nuk e pyet as Ramushin as Ramen !!
  Ka nje PARLAMENT qe vendos
  Ka nje fuqi nderkombetare ne fund te fundit qe punon per interesat e shqiptare me mire se Ramushi dhe Rama
  Keto muhabete jo tradhtar jo patriot nuk kane vlere
  I keni mbytur shqiptaret me thashe e theme Peme PA KOKRA QE COJNE UJIN NE mullirn e SERBISE

  serbet qeshin kur degjojn keto muhabete politikanesh shqiptare dhe u shqejne me shume deshiren e tyre per nje Ambicje me shume per ti percare dhe per ti ndare shqiptaret sa me shume

  Ata urojne qe te kete me shume budallenje shqiptar ne Politike Kjo eshte ne favorin e tyre !

  Per mua – si shqiptar i thjesht ky “Debat” ne TV eshte nje turp !

  Dhe Media nuk e ka problem ta publikoj ! Nuk i plas bytha as per Ramen dhe as per Ramushin ! Media ben biznes me te dy politikanet !

  Ramushi dhe Rama duhet te kene ca keshilltare qe tu frenoj gojen te dyve kur vjen puna te Media Publiku per tu deklaruar Patriot ose tradhtar !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim