FOTOT E PAZAKONTA: Myslym Shyri mbyll qepenat, efekti i parë i operacionit kundër informalitetit

September 1, 2015 12:00

FOTOT E PAZAKONTA: Myslym Shyri mbyll qepenat, efekti i parë i operacionit kundër informalitetit

Sot nisi zyrtarisht operacioni që sipas qeverisë i shpall luftë informalitetit.

Bie në se shumë dyqane në Tiranë nuk janë hapur…

“Sot me një gjë bien dakord të gjithë ka filluar të vijë era shtet”, u shpreh Rama sot gjatë konferencës mbi këtë operacion.

Flitet për plot 600 grupe inspektimi të përbashkëta.

Por, efekti i parë janë këto pamje të paprecedenta për një ditë të martë nga rruga “Myslym Shyri”, një nga rrugët tregtare më të njohura të kryeqytetit.

Ato kanë mbyllur qepenat.

11990427_10153259928798371_8829811777170777447_n 11949278_10153259929548371_8415590485664384595_n 11953171_10153259929563371_4049038188182522776_n 11960014_10153259928793371_6165905776725514959_n 11986610_10153259929558371_4907931710222638265_n

September 1, 2015 12:00
Komento

24 Komente

 1. Euro Maloku September 1, 11:53

  Gaboheni…..Vazhdon inercia e pushimeve…

  Reply to this comment
 2. gjini September 1, 11:59

  Askush nuk ka te drejte dhe “privilegj” te mos pagueje taxat dhe detyrimet qe ligji cakton ndaj shtetit .Ne se tregtoret nuk do te hapen per tri dite at’here shteti duhet ti kosideroje ato tregtore si “tregtore kontrabande” dhe si te tilla ato duhen hape dhe sekuestrue edhe malli qe ato kane edhe ai si mall kontrabande.

  Reply to this comment
 3. kokpalari 21 janarit September 1, 12:15

  Po sarajet e Argites dhe Shkelzenit jane mbyllur?

  Reply to this comment
 4. SHISHJA E RAKISE September 1, 12:20

  jane mesuar per 8 vite te punojne per shkerdhenin e argiten keta jane burra burra halesh edhe xeni edhe argita duhet ti kene kyçyr monstrat kujtojne se ashte shtet vuçidoli

  Reply to this comment
 5. Drini September 1, 12:39

  Nuk ka asnje problem ketu. Do tu shtohet xhiroja dyqaneve te rregullta. Keshtu qe do forcohet biznesi i tyre i cili do te punesoje ata qe i kane mbyllur.

  Reply to this comment
 6. ligj e sekuestro September 1, 13:06

  pisesmene qe hane ne kurriz te bizneseve qe jane konform ligjit, e zhvatin popullin mecmime galopane me mallra 1 dollar kineze.

  Reply to this comment
 7. Berisha Strazimiri September 1, 13:07

  Mese e zakonshme ne Shqiperi. Ju te redaksise keni fjetur gjume nga korriku e kendej….pse ??? Sepse kur filloi aksioni i tatimeve ne Vlore ndodhi e njejta gje. Kush pati mik u lajmerua dhe mbylli dyqanin. Te tjeret hengren nga nje gjobe te majme. Po çfare ndodhi pas disa javesh….dyqanet nuk mund te rrinin gjithe kohen mbydhur se duhej paguar qeraj etj. Atehere u ra dakort te vinin tatimoret dhe te vendosnin nje gjobe simbolike dhe te mernin diçka nene dore. Dhe dyqanet u hapen dhe malli i padeklaruar qendron brenda. SHTETI E HENGRI PRAPE. Tani perseritet historia ne permasa me te medha , sepse TIRANA eshte kryeqytet. Duhen kellqe ,duhet perkushtim……..SHPRESOJME.

  Reply to this comment
 8. beni September 1, 13:09

  Frika ruan vreshtat shih si do fillojn te paguajn,njelloj si me elektrikun!
  Arketimet as edhe 40% nuk shkojn per shtetin e jo me te flitet tek 80%qe veshtire se edhe ne vende me mbledhje te medha taksash zor se funksionon?
  Si fillim te behen 100 shembell ku ti sekuestrohen asetet imobilare e me von shembulli i ktyre 100 do te kurrorzoje mjeljen e shumave te pa parashikuara per shtetin?
  Abuzohet e vidhet aq e shum sa nuk mundet te flitet per nje shtet te mirfillte por nje oaze per spekullantet e ata qe kerkojne te dhjamosen brenda nje viti,natyrisht me pjesen tjeter te korruptuar te tatimeve duke dhene ryshfet e duke sinjalizuar abuzuesit!
  Atje ku nje birre koston 5 mije lek dyfishhjani tatimin qe te kuptojn se nuk luhet me cmimet e shtetin qe te jetojn ate qe presin ndihmen e shtetit!,

  Reply to this comment
 9. llogaria e informalitetit September 1, 13:12

  1.kur je regjistruar ne Qkr
  2.ku furnizohesh sips faturave
  3.sa fatura ke xhiro me kupon tatimor
  4.gjendja = blerje – shitje=invazion fiskal
  5,kasen fute ne prapanice dhe paguaj gjobat.

  Reply to this comment
 10. Izi September 1, 13:14

  Taksat duhet te paguhen .

  Reply to this comment
 11. LOVE September 1, 13:26

  ahahahahhahaahhahahhahah ,
  po ky dreq piktor ka qene ,kur ka mbaruar per tatimor ??
  degjo mua ketu ti gazetari qe shkruan fjalet e tij ,jo se per kryeministrin tone duhet perkthyes
  vetem per shqipen ,se gjuhet e tjera i qan
  me pak fjale shkruaj keshtu kur flet E DRAMA
  ” SHTETIT KA FILLUAR TI VIJ ERE ”
  ja dhe pak se do e kuptoje dhe vete ,….600 grupe pune thuaj ,ato kush do i paguaje 😛

  Reply to this comment
 12. fjala September 1, 13:55

  car er shtet bie .bie hera mut e jo shtet..ku esht shteti perata qe kan vjedhur me thas pasurin e popullit si pershembull fuullani ku esht ..shtetshtet per popullin fukara burkburk per popullin fukara taksataksa per popullin fukara .po per mafjozet o shteti rama dhe per ata qe ke rrotull kur do vesh ligje

  Reply to this comment
 13. mira September 1, 14:18

  fjala ka thene nej fjale te vertete, po ligji per fullanet ku eshte? perse u mjaftuan me peshqit e vegjel?
  Nese kjo gjendje e tatimeve eshte ne kete derexhe a mjafton justifikimi qe trasheguam nje sistem te korruptuar? Vihen cupelinka qe e kane akoma mendjen tek thonjt dhe manikyri apo jane mjeshtre vetem per korrupsion per vete dhe nuk kane ndermend te punojne per SHTETIN per te cilen morren votat.
  Perse u dashkan 2 vjet e ca qe te korrigjohet sistemi? perse nuk u be qe para 2 vjetesh ky aksion? nje forece politike pergatitet me kohe dhe kur merr pushtetin duhej te kish kohe me pare qe ta kish bere programin.

  Nje gafe dhe nje naivitet qe eshte vene re gjate ketyre diteve.
  Kryeministri i ben thirrje qytetareve qe te mos largohen nga dyqani pa marre faturen tatimore.

  Po perse keshtu ndertohet shteti? Te gjithe dyqanet e lagjeve jane familjarizuar me shitesit dhe nuk ja marrin faturen. Perse ne dore te bamirsave te mehalles ka mbetur arka e shtetit?
  Te dali ligji i shkruajtur me te medha:” Bleresit qe nuk jane te paisur me fature t’u sekuestrohet malli dhe me pas te gjobiten”
  Keto jane disa nga masat….

  Reply to this comment
 14. Arben September 1, 14:27

  TE BLESH NJE KASE FISKALE SOT NE SHQIPERI KUSHTON 500 EURO,

  PERVEC KESAJ 100 EURO DUHET TJA PAGUASH “HAJDUTAVE” PER MIREMBAJTJE VJETORE.

  NE BOTE, TREGU ESHTE I LIBERALIZUAR DHE NJE KASE KUSHTON VETEM 50 EURO.

  KOMPANITE HAJDUTE, QE NDAJNE PARATE ME RAMEN DHE QE KANE MONOPOLIN,

  I BLEJNE KASAT NGA 20 EURO (ME SHUMICE) DHE PASTAJ RAMA TE DETYRON TY NEPERMJET GJOBAVE DHE BURGUT QE TUA BLESH KASAT ME 500 EURO DHE TU PAGUASH GJITHASHTU VIT PER VIT NGA 100 EURO ZAGAREVE TE RAMES.

  KJO ESHTE GRABITJE NE MES TE DITES, DHE HAKA E KESAJ SHKELJE ESHTE PLUMBI KOKES PER ATA QE E BEJNE.

  COHUNI O NJEREZ, MOS LEJONI GRABITESAT TJU MARRIN NEPER KEMBE.

  Reply to this comment
  • malo September 1, 16:13

   Dhe kasat blihen tek …Ridvan Bide

   Reply to this comment
   • Arben September 1, 18:39

    MOS KI MERAK SE PARA 3 MUAJSH I NDRYSHUAN ADMINISTRATORET E KOMPANIVE, HOQEN ATA TE RIDVANIT DHE VUNE ATA TE EDIT.

    KJO ESHTE VJEDHJE NE MES TE DITES, KU QENDRON NDRYSHIMI I EDUSHKES NGA SALIU?????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Reply to this comment
 15. cukunidha September 1, 14:55

  Mire thua more zoti kryeminister, dhe mire e ke nisur kete pune.
  Keto qepenat jane mbyllur ose nga frika ose jane semur nga barku per sot.
  Ata aty jane e do gjenden.
  Po a e mendon dot se sot,diten e pare , para grupeve te kontrollit qarkullojne sekseret e vet grupeve te kontrollit, ose te Drejtorive te Tatimeve te rrethit perkates dhe u thone dyqaneve : ” Futu nje 50.000 leke ( te vjetra ) ne dore te mos e hapin gojen dhe te ikin ” .
  Disa punonjes tatimesh qe jane mykosur aty me vite te tera, qe nga qeveria e pare e Saliut ose Fatosit, duke e ndjere friken per ” halete ” qe kane bere , kane kerkuar, apo kane dhene doreheqien per te shpetuar lekuren dhe te mos mbaj pergjegjesi ligjore, siç ka qene zakon..
  Doreheqien mund ta jap, por pergjegjesise ligjore nuk duhet t’i shpetoje.
  Tregetaret mund te jene shmangur nga detyrimet, por punonjesit e tatimeve i kane ” edukuar ” keshtu me ryshfetin qe kane marre . Ata kane qene kasap dhe kamikaz per arken e shtetit.
  Por edhe tek drejtorat e rinj te ketyre dy viteve duhet te jete kontrolli ( edhe ata e kene bere kargun mjaftushem siç thone ).
  Reforma ne pergjithesi permbledh dy shtylla :
  1.Ana organizative strukturore te shprehur ne ligje dhe
  2. Ana njerezore- punonjes te aft, me kulture administrative dhe korrekt me ligjin ne vendet e punes te strukturave qe ndertohen. Dhe keto struktura te jene efektive.
  Kerkoni ju lutem organikat e ndermarrjeve kombetare ose vendore nga dikasteret perkatese dhe do te shikoni qe jane shume te ngarkuara por ka edhe edhe shume te pa afte . Jane shume e shume punonjes qe marrin rrogat ne shtet dhe kane aktivitet privat dhe nuk kane shkuar dhe nuk shkojne fare ne pune brenda orarit te punes.
  Disa kane filluar te vene ne pune kohet e fundit nga frika sa qe punonjesit e tjere thone se jane punesuar tani , se nuk i kane njohur per vite me radhe. Ketyre duhet tu mbahet paga qe kane marre me pa te drejte bashk me sigurimet qe u jane paguar, dhe duhen penalizuar titullaret qe i kane pasur apo mbajtur qe nga k/ bashkive.
  Administrata,administrata,administrata !
  Te zgjohet nga gjumi administrata dhe te shkundet e te zhvishet nga mbrojtja partiake e partise qe i ka vendosur ne pune. Mos e sakatosni administraten per hir te koalicioneve fluide ne te pa afte.
  Qilizma duhet bere ne administrate, tek tatimoret dhe doganat ne radhe te pare.

  Ne se nuk ndertohet Administrata e afte, mos kerko te behet shtet. Nuk mjafton vetem te bjere ere shtet. Duhet te preket shteti . Dhe prekja behet vetem me administrat shteterore korrekte.

  Kiji kujdes edhe keto qe thot populli qe te do dhe qe kerkon te behet shtet.
  Te shohim si do veprohet !

  Reply to this comment
 16. sionisti September 1, 15:00

  A do kete kasa dhe per ata qe shesin vendet e punes 3000-5000 euro per nje vend pune.
  A do kete kasa per doganieret qe duan nga dy-tre dengje vetem per te lejuar qe te dali nje ngarkese me dokumenta super te rregullta nga dogana?
  A do kete kasa per antikontrabanden qe ben kontrabande thjesht duke lejuar daljen e mjeteve nga dogana, por me pare duke marre dhe ata nja 2-3 tufa parash?
  A do te kete kasa per vete ata tatimore qe nuken e nduken neper dyqane e magazina jo per pune por per perfitime?
  A do te kete kasa per mjeke, police, gjyqtare e shtetare te tjere qe gjithe diten shesin sherbimet qe duhet tu afrojne qytetareve?
  Shpresoj qe te gjithe keta te licensohen, te pakten te vjeli taksa shteti sepse ne paguajme qe paguajme.

  Reply to this comment
  • beni September 1, 15:22

   Ke haruar avokatet qe po bejn baderdine te korruptuar deri ne koke qe ndajn parate me gjqtaret apo su interesojn shtetit keta gjoja te studjuar e njerez qe gjoja zbatojn ligjet e shtetin e kan kthyer ne kazino te tyren per prona e interesat private te tyren!
   Jo kryeminister bjeru te gjithve e mos priviligjo klasa klasa!

   Reply to this comment
  • çimka September 1, 15:22

   Ore sionist !
   Keshtu si thua zotrote, te kene kasa te gjithe, i bie qe deputetet , ministrat, dhe gjithe politikanet po paten kasete , duhet te shesin ato pasuri qe kane vene me djersen e b..allit dhe nuk u mjafton te paguajn detyrimin tatimor. Jini ne vete more, Mos u bini ne qafe edhe ketyre ” fukarenjve” qe ropaten tere diten per te nxjerre buken e gojes. Mos ua lini kalamajt rrugeve te botes nga i kane çuar.

   Reply to this comment
 17. mirel September 1, 15:40

  Po taksat e Bankers Petroleum a jane mbledhur?

  Reply to this comment
 18. eri September 1, 16:00

  Tregtaret e rr.”M.SHyri” nuk bejne tregti,dyqanet i kan shumica me klient bosh, nuk kane nevoi per kassa fiskale,dyqanet i kane thjesht si mburoje false ,ata merren me pune te tjera ,biznese tjera ,kan fitme prrallore ,fitojne para si me magji.!….,

  Reply to this comment
 19. protesilahu September 1, 17:11

  “Ne socialistet nuk do vjedhim ashiqare si demokratet”!-ka thene dikur nje i quajtur shalsi.

  Reply to this comment
 20. info-analitike September 1, 19:11

  Aaa… mos na i shani cupelinat sepse Rama ka deklaruar se kane bere pune te shkelqyer dhe jane te paprekshme:
  http://www.respublica.al/2015/09/01/e-paprekshme-ka-b%C3%ABr%C3%AB-pun%C3%AB-t%C3%AB-shk%C3%ABlqyer

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*