Egjipti i trazuar ëndërron për monarkinë shqiptare

March 8, 2016 20:09

Egjipti i trazuar ëndërron për monarkinë shqiptare

Pakënaqësia vazhdon që të rritet dhe të shumtë janë ata persona në vendin afrikanoverior, të cilët kanë mall për periudhën pararepublikane. Evente dhe forume të njerëzve të përkushtuar ndaj ish- familjes mbretërore me origjinë shqiptare të themeluar nga Muhamed Aliu kanë mbirë në mediat sociale, ku madje një fanpage në Facebook ka 3.5 milionë anëtarë

Ditëlindja e fundit e monarkut ishte të enjten më 11 shkurt dhe ndërsa mëngjesi erdhi, një lumë mesazhesh nisën që të rridhnin në mediat sociale. “Urojmë që të ktheheni, madhëria juaj”, shkroi Maha Ahmed nga Kajroja në një faqe Facebook-u të krijuar për nder të mbretit Faruk, i cili u rrëzua nga pushteti në vitin 1952 pas një grushti shteti.

Deri në pasdite, nderimet ndaj monarkut egjiptian, i cili u nda nga jeta më 18 mars të 1965-s, ishin me mijëra. Egjiptianët kanë nostalgji për të shkuarën, atëherë kur Egjipti ishte një mbretëri e fortë.

Që prej vitit 2011, në Egjipt janë ndërruar tri qeveri dhe problemet e fundit ekonomike e dhuna ushtarake kanë sjellë në popull nostalgjinë për të shkuarën.

Mbreti i fundit Faruk ishte pasardhësi i familjes që mbretëroi për 150 vjet i gjeneralit shqiptar Muhamed Ali. I pari u akuzua se ishte i korruptuar, dekadent dhe abuzues me pushtetin. “Ai fliste keq arabisht, keq anglisht dhe keq frëngjisht”, kujton Abbas Hilmi-u dhe drejtonte vendin me një grup pronarësh të mëdhenj, që zotëronin shumicën e fermave me tokë pjellore buzë Nilit.

Madje ai u akuzua se ishte lakmitar dhe me qëllim e pajisi me armë të vjetra ushtrinë egjiptiane dhe kjo më pas solli dështimin në luftën e vitit 1948 ndaj shtetit të sapoformuar të izraelit.

 

March 8, 2016 20:09
Komento

10 Komente

 1. Arben March 8, 20:38

  THEMELUESI I MBRETERISE SE EGJIPTIT ISHTE NGA KORCA DHE U EMERUA NGA PORTA E LARTE SI MEKEMBES NE EGJYPT.

  KETE MUNDESI E SHFRYTEZOI, DUKE PARE EDHE RRETHANAT KU PERANDORIA OSMANE ISHTE NE RENIE, DHE THEMELOI MBRETERINE E EGJYPTIT KU U SHPALL MBRET.

  Reply to this comment
 2. ODISEJA March 8, 22:16

  EGJYPTI KA NDRITUR VETEM MGA SHQIPFOLESIT POLITIKANE SI FARAONET(me mijera vite) , PTOLEMEJTE ( 300 vite) DHE DINASTIA SHQIPTARE E MEHMET ALIUT (150 vjecare) !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 3. Akilis March 9, 05:55

  Per comentin Odiseja.
  D.M.Th kane te drejte Greket qe ju thone Turq se dokumentin e pare Historike me germa Latine, “Shqip”e kini ne vitin 1555 A.D.
  Kurse Ptolemeun dhe te gjitha dokumentet qr Historia Boterore i meson ne Universitete i ka vetem ne Greqisht.

  Reply to this comment
  • ! ! ! ! ! March 10, 22:21

   TE MBRETEROSH NE NJE VEND ARAB , PER KAQ SHUME VJET , NUK DO TE THOTE SE JE TURK. POR TI JE VERBUAR NGA URREJTJA NDAJ SHQIPTAREVE. TE KEQEN ME TE MADHE , ZOTI AQILIS E PASKE , SE TE KA LENE EDHE MENDJA . KY PASKA QENE FATI YT ! NGUSHELLIME !

   Reply to this comment
  • Albatros March 11, 14:21

   Foli birdhi i Eladhes, popullit te perzier me kuc e me mac qe kemi ne Jug te vendit. Per ke greqishte e ke llafne me cupke, per greqishte demotike te shpikur pas 1800 qe ska lidhje me te vjetren? Vetem germat jane njesoj Pakilis. Pastaj c’lidhje kane ky kombi i perzier vllaho-shqiptaro-sllavo-turkiko-armeno-egjiptian me grekrit e lashte njehere? Apo keshtu eshte kur do jevgu ti duket vetja i rendesishem, thote qe hajt se para 2000 vjetesh njeri isha dhe une.

   Reply to this comment
  • ODISEJA March 11, 18:02

   greqisHtja e lashte eshte shqipja e vjeter e pellazgut dhe sa per dijeni turqit jane vetem 800 vite ne token e turqise se sotme ndersa ajo toke ka pasur sikurse edhe sot race europiane gjithmone dhe eshte quajtur me emra te tjere dhe popuj te tjere si HITITET BITHINET FRYGASIT KIDIASIT LIKIASIT DARDANET TROJANET KILIKIASIT E SHUME E SHUME TE TJERE ME MIJERA VITE ME PARE

   Reply to this comment
 4. DIA March 10, 20:29

  O pallavesh Historia Boterore ne Universitet ato dokumenta i meson ne Greqishten e Lashte qe eshte lenda me e veshtire ne shkollat Neo Greke dhe jo rastesisht nxenesit shqipetare nuk e kane fare problem kete lende po ti hiqe ate emer dhe vere greqisht o debil.

  Reply to this comment
 5. demo March 11, 14:00

  Avazi grekeve vazhdon me perrallat e shek.XIX,sikur shqiptaret nuk kane sy te lexojne Falmerajerin,qe para se te formonin shtet ua tha cope:Ju nuk keni te beni me greket.Jeni shqiptare,vllahe dhe sllave.Edhe gjuhen greke ua mesuan prifterinjte!

  Reply to this comment
 6. shqip March 12, 15:04

  Po pres te vije edhe nje tronditje tektonike, dhe do TA shifni se si do te shkermoqet e ashtuquajtura Greqi. Ky shtete sallat+turshi, arabian+turceli, qe eshte krijuar me FORCEN e dajakut te kohes, ku u grumbulluan gjithe banditet e shekujve te shkuar, nen diktatin e mbertit bavarez me ADN, shqiptare Oto, ne tokat e I lirise, pellazget E, dardanise, ne tokat e atij shteti te vjeter qe sot mbane emrin Shqiperi…. duke coptuar truallin DHE duke shkateruar rracen e paster shqiptare…
  Qellimmi, pastruan boten nga kriminelet, hibritizuan genin me te paster ne kete planet….duke e pagezuar me emrin GREQI…qe vetem nje historian DHE arkeolog I pa a she’s MUND TA c’kodojme kete emer cfare do te thote….Kjo eshte Greqia….
  Por me e keqja e me te keqijave sot per ne shqiptaret
  nuk eshte Greqia, por shqiptaret e hibritizuar, qe nuk e dine nga erdhen dhe ku po shkojne????
  Shqiptaret qe nuk po duan akoma te shikojne edhe pse shekulli I sofistikuar ju ka dhene lente te dimension eve te ndryshme, edhe pse tellallet dixhitale flasin 24/7 per nje coptim te ri, dhe nje hibritizim tashme te races se ilireve e dardaneve me MUXHAHEDINET” qe do te jete e permasave gene, identitet, dhe truall shperberes….

  KJO ESHTE AJO QE DUHET TE NA SHQETESOJE TE NDERUAR BASHKATDHETARE KOMENTUES NE KETE FORUM.
  LE TI LEME PASIONET DHE SOFIZMET DHE LE TE SHIKOJME KU PO I SHPJEME FEMIJET TANE, PASI ME NDERGJEGJESHME TE PLOTE PO BEJME GROPEN E FEMIJEVE TANE!!!!!

  KY ESHTE PROBLEMI….
  A KENI NDONJE MENDIM E NA THONI SI MUND TE BASHKOHEMI ME FORTE SE KURRE KUNDER SE KEQES ME TE MADHE QE KA FILLUAR DHE NE BEJME SIKUR NUK SHIKOJME???

  JU LUTEM SILLNI MENDIME…

  RESPEKTE PER KEDO QE KOMENTON PER TEMEN E UNITETIT KOMBETARE…

  Reply to this comment
 7. [email protected] March 12, 19:23

  kush eshte ne kundershtim se ;
  gjuha jone nuk flitet me shume se…….12 000 vjete,le te hapi linkun !http://durreslajm.com/kultura/gjuha-shqipe-12000-vje%C3%A7are

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*