Eheheeeeeej! Po vjen Kreshnik Spahiu-more heeeej!

Arben Duka May 24, 2016 12:43

Eheheeeeeej! Po vjen Kreshnik Spahiu-more heeeej!

U rigjallërua,
sërish kuq e ziu,
eheeej po na vjen,
aj Kreshnik Spahiu!

Prisni-more prisni,
kthimin e Spahiut,
paska ba flamur,
brekët e Shukriut!

Po na vjen Kreshniku,
e po zgjon miletin,
Ramës-në fuçi,
po ja djeg portretin!

Prisni-more prisni,
ju Kreshnik Spahiun,
Kreshniku që futi,
në burg xha Saliun!.

Saliun në burg,
Ramën në kazan,
po për besë-ky burrë,
qënka kapidan!.

Eheeej po na vjen,
bash Kreshnik Spahiu,
sa për pushtetarët,
s’do ketë vrimë miu!.

Eheeej po vjen Niku,
të pastrojë Tiranën,
po tani në burg,
do fusë Edi Ramën!.

Eheeej po vjen Niku,
dhe është koha fiks.
Nga hiri i tija,
u bë prapë Feniks!.

Eheeej po vjen Niku,
komandant me çeta,
dridhu Edi Rama,
dridhu Ilir Meta!.

Po vjen përsëri,
dhe nuk bën shaka,
po dha fjalën Niku,
dihet që e mba!

Niku-more Niku,
s’e dredh muhabetin,
a nuk ngriti topat,
që të mbronte detin?!.

Po vjen përsëri,
dhe shumë seriozisht,
të mjerët ata,
që tregon me gisht!.

Eheeej po vjen Niku,
po vjen Mbreti Diell,
piskama e tij,
ngjitet gjer në qiell!.

Ngjitet gjer në qiell,
bëhet vetëtimë,
o-ju pushtetarë,
gjeni ndonjë vrimë!.

Gjeni ndonjë vrimë,
nuk po bëj shaka,
po dha fjalën Niku,
dihet që e mba!.

Eheeej po vjen Niku,
tok me trimërinë,
në mes të Tiranës,
do ngrejë gijotinë!.

Do ngrejë gijotinë,
burri i shqiptarëve,
dhe aty do presi,
kokat e zuzarëve!.

Eheej po vjen Niku,
të ndreqë fatet tona,
dhe pse mund të bëjë,
një mal me kufoma!.

Një mal me kufoma,
dhe një det me gjak,
këto për lirinë,
janë fare pak!.

Eheeej po vjen Niku,
frika edhe tmerri,
zili do ta kishte,
edhe Robespieri!.

Një të tillë burrë,
s’na kanë zënë sytë,
e ka hak të quhet,
Skëndërbeu i Dytë!

Eheeej po vjen Niku,
more dollibash,
është fare esëll,
nuk ka pirë hashash!

Arben Duka May 24, 2016 12:43
Komento

12 Komente

 1. BLACK SWAN May 24, 15:35

  po ti ce ke gjithe kete piskame mar shok ?!
  po te hedhin ne koshin e plehrave portretin e udheheqesit ?
  po te shajne baben ?? po te shajne udheheqesin qe ju …shoqeron nenat ???
  ty ,ty pikerisht ty te ka zene meraku per kufomat ??
  ju kopilat e Haznedarit , qe e kthyet shprehje gjeografike ate vend , ju po na tregoni qe do behen nje mal me kufoma ???
  po ti me gjithe birone ke 25 vjet qe u thyeu brinjet Izeti dhe mut po hani nga udheheqesi juaj ,
  TI I VDEKUR QE KE FRIKE TE VDESESH JE
  DHE ME TY 1 MILIONE KOKEPALARE !!!
  cfare frrrrrike keni juve ???
  ah po, nuk duroni per udheheqesin juve , dhe historia heren e pare eshte tragjike
  kendonte nje armik andej nga fisi im “per udheheqesin tundin kemben sikur ju …baben dhe nenen ”
  por kurre nuk ma merrte mendja se do ishte kaq komike kur perserisni 70 vjet te njejtin refren
  ai koq e ziu ta kesh mik te prish pune ,ta kesh armik te ha ….
  por portretin DILNI DHE DIGJENI TE GJITHE !
  [dhe jo vetem portretin ]

  Reply to this comment
  • SHPRESEHUMBURI May 24, 19:20

   JOOOO………., JANE TUJ SHA MOTREN TANE !

   Reply to this comment
  • Ivani i madh May 24, 20:37

   Po cdo muti luge do i dalesh ti mor cobane dhish qe sa te zuri kemba asfalt fluturove me presh ne bythe. Ti nuk ke tru as sa ai miku i poeti o idiot i lindur. Se na cave trapin ne cdo shkrim.

   Reply to this comment
  • Ivani i madh May 24, 20:39

   Po cdo muti luge do i dalesh ti mor cobane dhish qe sa te zuri kemba asfalt fluturove me presh ne bythe. Ti nuk ke tru as sa ai miku i poeti o idiot i lindur. Se na cave trapin ne cdo shkrim. I

   Reply to this comment
  • sallakja May 24, 21:54

   Non bisogna mai contraddire una donna. Basta aspettare, lo fara da sola !
   Nuk me kujtohet kush e ka thene, por ka ….
   perfettamente ragione

   Non t’arrabbiare……..Ciao.

   Reply to this comment
 2. enter"" May 24, 15:38

  Kreshnik Spahiu…nje llum I shoqerise shqiptare

  Reply to this comment
 3. Antikonformisti May 24, 16:49

  Gomar me te rendomte, qenie me te peshtire, demagog dhe sharlatan nder dykembesha me fytyre njeriu, se ky Kreshnik Spahiu nuk me kane zene kurre syte dhe nuk me kane degjuar kure veshet.Ky ka nevoje per nje dru vençe, pasi ta kesh rrafur me shpulla ne publik si nje femije rrugaç qe kerkon te prezantohet si gango. Por nuk e di se kush e ka bere jurist lkete hajvan qe nuk mbush dhe leh si nje qen qe nuk goxon te afrohet dhe jo me te kafshoje?! Ky hajdut i fondeve publike duhet te arrestohet dhe te kalbet ne burg per hajdutlleqet dhe maskaralleqet qe ka bere kur ishte nenkryetar i KLD-es.

  Reply to this comment
 4. Qarri i zigurit May 24, 17:40

  Verrrrrrronika. Cfarreeerrre thua moj vajze

  Reply to this comment
 5. Emigranti May 24, 20:15

  Pershendetje poeti jone i madh Arben .Ndjej kenaqesi dhe njekohesisht vargjet e tua jane nje energji pozitive per c,do shqipetar.Nuk eshte e nevojshme te ngresh artilerine e rende ndaj nje nje fare kreshniku,gjysem mi e gjysem majmun e mbi te gjitha nje leshko politikan.Ky i dashur miku im Duka vetasgjesohet,se pje…dh me njeri.

  Reply to this comment
 6. lennard May 24, 22:30

  Te kam ndjekur gjithmone Z.Duka.Per mua je analisti dhe patrioti me i madh.Po kesaj here ke harxhuar kot kohe ,leter dhe boje se Kjo Sorre qe ke permendur eshte e pavlere dhe antishqiptare. E vetmja gje qe duhet bere eshte te injorohet.Eshte tregtar i rendomte dhe pa moral

  Reply to this comment
 7. anticensurë 25642654 May 25, 09:59

  të shkruash për kreshon!?
  të garantoj që është humbjekohe beno!!flas për veten,po të flisja për ty do të thosha masakrim kohe!!
  sidoqoftë çdo e keqe e ka një të mirë!!
  ta kam thënë disa herë beno!!
  më duket se po merr rrolin e braçes!!deri dje,duke e njohur si një guximtar dhe të ndershëm ne i referoheshim për thënjet e tij!!
  sot i doli boja,o i ranë qimet,ska rëndësi si thuhet,por braçja është këthyer në një nallane të ramës!!
  beno të mbrosh ramën!ndoshta dhe kapërdihet, por të përmëdësh ilir metën!?
  do të të thosha:mos hyr në rrugën e braçes!!
  beno,të kam shkruajtur vite më parë, kur një moment të herdhi në majë të hundës dhe deshe ti vije vizën shkrimit tek shekulli dhe në përgjithësi,”është detyra jonë të themi,mbrojmë të drejtën”!
  këtë e/ta përsëris akoma sot!!unë përpiqem ta bëj akoma sot duke pasur parasysh vëndin tim!!duke mos më interesuar as berishë as ramë e askush tjetër sado i afërt të jetë,në shoqëri,ideollogji a gjak!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin