Ekranet tona? Nuk është gjë hashashi, para kësaj maskarade

September 12, 2017 12:02

Ekranet tona? Nuk është gjë hashashi, para kësaj maskarade

 

Ka ardhur-pa fjalë,
një kohë e urryer,
shqipot në orgjira,
si kafshët janë zhgryer!

Morali i shënjtë,
ka qenë dikur,
dhe zotin e vet,
kishte çdo haur!

Shumë rrallë mund të ndodhte,
këtu një skandal,
jo thjeshtë nga frika,
por kishte moral!

Atëherë familja,
ishte e shëndoshë,
sot ka pa hesap,
kurva dhe kodoshë!

Sa shumë ka ecur,
para vendi im,
sa dhe kurvëria,
quhet një zhvillim!

Një putanë bordellosh,
a një lapërdhjar,
në disa ekrane,
zë vëndin e parë!

Në disa ekrane,
zë vëndin e parë,
po jo për artistë,
dhe për shkencëtarë!

Kështu nuk mendohej,
botë e kapitalit,
me kaq ndyrësi,
veç kundër moralit!

Unë do ta mbaja,
përjetë në zinxhirë,
fjala vjen-Arianin,
e “Zonës së Lirë!”

Është tej çdo durimi,
të shikosh përditë,
lezbike të ndyra,
edhe tranvesitë!

Kërmat njerëzore,
nga koha krijohen,
po unë s’e kuptoj,
pse propagandohen?!

Nuk është gjë hashashi,
për brezin e ri,
se kjo maskaradë,
dhe kjo kurvëri!

Këto devijime,
ky shpërfytyrim,
po na i servirin,
tamam si zhvillim!

Sot familja quhet,
si moral murgeshe,
kur nxjerr bythëpalarat,
që e bëjnë treshe!

Në shtyp dhe ekrane,
pisllëku nuk rresht,
fetë të gjitha heshtin,
edhe shteti hesht!

I gjithë ky që quhet,
turp i njerëzisë,
shpaloset si sfidë,
kundër shoqërisë!

Këto antivlera,
ky degjenerim,
si liri ekstreme,
dhe super zhvillim!

Jo më kot ekranet,
na e kanë ofruar,
si mënyrë jetese,
për t’u adaptuar!

Gjithë ndyrësitë,
po nxjerr Shqipëria,
është për t’u çmendur,
si hesht shoqëria?!

Si hesht shoqëria,
dhe s’sheh këtë krim,
që sjell edhe mbjell,
vetëm kalbëzim?!

Po nesër-ah nesër,
e kotë që të flasin,
kur këto pisllëqe,
në derë t’ju trokasin!

Për këto “zhvillime”,
Bota është e ndarë,
në vendet arabe,
varesh në litarë!

Tek ne ky dënim,
as që konceptohet,
po shfaqja e tyre,
duhet të ndalohet!

Duhet të ndalohen,
dhe me rreptësi,
ndryshe i lamë duart,
me brezin e ri!

Arben Duka

September 12, 2017 12:02
Komento

7 Komente

 1. vjola September 12, 12:17

  Eshte nje kushtrim qe nuk duhet te anashkalohet . Te lumte Arben se pushtetaret tane te te gjitha ngjyrave bordell e kthyen vendin , ju kemi sjelle demokracine thone halabaket .

  Reply to this comment
  • Besniku September 12, 15:01

   Eshte vertet kushtrim, po per ke!
   Vetem per ne qe morali eshte Nderi i Familjes, e nuk guxon njeri ta preke.
   Anti morali sot ka vlere paraje, prandaj i jane sulur si preja me e lehte per tu kapur.
   Arbeni ngre gjithmone probleme te mprehta shoqerore, por ne kete “demokraci” te shthurrur ku na kane futur, zor I madh eshte per tu luftuar.
   Por Arjan çani shihet qe nga surrati si ka per te perfunduar, si niveli I peshtire i emisioneve te tij.
   Kur vene dhe politikane atje ç’pret me akoma.

   Reply to this comment
 2. pelivan September 12, 13:12

  “…Vishuni siç u ka hie
  jo dhe fare lakuriç…
  se dhe kafshes perendia
  i ka vene nga pas nje bisht!…

  Reply to this comment
 3. Kurvari i ndershëm... September 12, 15:24

  Sa bukuri ka tufa,
  Në mes të kurvërisë,
  Viktima të mjerimit,
  Dhe të shtazërisë?

  Në do komunizmë,
  Aty c’kërkon poet,
  Ku moral të bën,
  Qafiri dora vet ?

  Me hile paska qënë,
  Kjo botë e shqiptarisë,
  Nga skllevër diktature,
  Sot kurva të lirisë !

  Reply to this comment
 4. DRENICA E KUQE September 12, 16:30

  Te lumte e rrofsh sa malet, o Arben Duka! Armet me te sofistikuara antishqiptare jane mediat dhe ekranet “tona”…
  Nese ka Qeveri shqiptare, duhet t’i thote ndal kësaj maskarade qe po e “kriminalison” rinine shqiptare anekend trojeve etnike shqiptare dhe kesaj me patjeter duhet t’i gjendet nje bar kurues sa me shpejt qe eshte e mundur, ndryshe na mori lumi i faqes se zeze “shqiptare”!…

  DRENICA E KUQE

  Reply to this comment
 5. intelektuali September 12, 16:43

  Te besh sex treshe eshte kulrure more arben nostalgjiku I komunizmes.
  Ne nuk mund te rrime si ne kohen e qepes te enver diktatorit.
  More poetuc nostalfjik lere rinine qe ka vuajrur te beje qef. Familja socialiste e enver dallkaukut nuk na hyn me ne pune.
  Tani ne po hyjme ne evrope more poetuc dhe dacibaot e maos nuk na hyjn ma npune.

  Reply to this comment
 6. Araniti September 12, 19:08

  Mire e thua o bilbili Laberise po kujt ja thua!!
  Po keto ekrane ndaj jane ne gare…kush e kush te shfaq sa me shume antivlera dhe e di pse :
  E kane kuptuar…qe ky popull eshte vete nje antivlere e madhe qe i pelqen te dhunohet…Te shtypet…te tridhet…. .
  Nje popull harbut e mosmirenjohes qe ekzaltohet nga zhvarrimet e te vdekurve, nje popull qe zgjedh per ta qeverisur nje…person qe ka shkaterruar familjen spare, dhunuar shume ish te dashura dhe perzemersisht lakuriq nga banesa…qe tallet gjithe diten dhe po e kthen kete vendin tone te dhjere ne nje hale te toksinave te Europes….pak e ka kaq…me zi tua beje.
  Je nje diamant i vogel qe shkelqen pakez drite ne kete vend te nemosur….o Bilbil poeti Laberise.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*