Përgjigje Sali Berishës për akuzat që unë jam agjent i UDB

December 22, 2017 22:54

Përgjigje Sali Berishës për akuzat që unë jam agjent i UDB

 

EKSKLUZIVE DITA – Sali Berisha akuzoi dy ditë më parë si agjentë të UDB-së Fred Abrahams, shtetas amerikan i cili punoi 15 vjet për të shkruar librin “Shqipëria Moderne: Nga Diktatura në Demokraci në Evropë”, si dhe Fron Nahzi, edhe ky qytetar amerikan dhe drejtori i parë i Fondacionit Soros në Shqipëri.

Në një reagim për gazetaren Entela Resuli në “DITA”, Fred Abrahams i cilëson të pabaza deklaratat e bëra nga Berisha, teksa shton se nëse ai ka fakte, duhet t’i paraqesë ato para autoriteteve amerikane, pasi kjo do të përbënte edhe shkelje të ligjit amerikan.

Sa i përket Fron Nahzi, Abrahams thotë se ai ka pasur një marrëdhënie të ngushtë me Berishën në 1991 dhe 1992, por ishte ndër njerëzit e parë që pranoi se Berisha përdorte taktika të kohës komuniste për të ushqyer frikën.

Nëse Sali Berisha ka dëshmi se kam punuar për një shtet të huaj, atëherë i bëj thirrje t’ia paraqesë ato autoriteteve të SHBA-së, pasi kjo do të përbënte një shkelje të ligjit amerikan.

E njëjta gjë vlen për akuzat ndaj Fron Nahzi, edhe ky një qytetar amerikan dhe drejtori i parë i Fondacionit Soros në Shqipëri.

Nahzi ka pasur një marrëdhënie të ngushtë me Berishën në 1991 dhe 1992, gjatë tranzicionit kritik, por ishte ndër njerëzit e parë që pranoi se Berisha përdorte taktika të kohës komuniste për të ushqyer frikën, shkatërruar kritikët dhe për të promovuar veten. 25 vjet më vonë, pak ka ndryshuar”, thekson Abrahams.

Ish-kreu i qeverisë ka sulmuar hapur organizatën Soros si dhe dy prej kritikëve të tij të hapur, duke i cilësuar si agjentë të Beogradit.

I ftuar në Ora News, Berisha deklaroi se dy njerëzit e parë të Soros në Shqipëri, Fron Nahzi dhe Fred Abrahams u përgjuan nga SHISH si agjentë të Beogradit që në vitin 1992, ndërsa e cilësoi Soros si mafian më të rrezikshme antishqiptare.

Dy njerëzit e parë të Soros në Shqipëri, Fron Njazi dhe Fred Abrahams u përgjuan nga SHISH si agjentë të Beogradit që në vitin 1992”, tha Berisha.

Në këtë linjë ai ka sulmuar edhe ambasadoren e BE në Tiranë.

Cili është pasioni i zonjës Vlahutin për qeverinë, a është majtizmi, sorosizmi, a ka faktorë të tjerë nuk i di unë, nuk më interesojnë.

Mua më intereson kjo, shqiptarëve u është thënë në mënyrë të përsëritur ajo që nuk ka ndodhur. Më intereson që personalitete të shquara kanë shprehur keqardhje të madhe për kanabisin që nuk kanë qëndruar kundër tij se nuk kanë qenë të informuar në shkallën e duhur”,  do të shprehej Berisha./DITA

December 22, 2017 22:54
Komento

9 Komente

 1. sabo December 23, 01:06

  2018 është viti i përparimit në botë
  Amerikë
  №52 (1131)
  Maxim Bondar

  Në vitin 2018, të gjitha llojet e ekspertëve parashikojnë luftra në shkallë të gjerë, fatkeqësi natyrore të pashembullt, përdorimin e armëve bërthamore dhe sëmundjeve të reja vdekjeprurëse.

  Për një javë e gjysmë para vitit të ri, RB vendosi të mos përqëndrohet në parashikimet negative dhe të fokusohet në atë që është më e rëndësishme për njerëzimin – zhvillimi intelektual dhe përparimi shkencor dhe teknik. Ne kemi mbledhur zbulimet më të rëndësishme, të cilat kanë gjasa të zbatohen në dymbëdhjetë muajt e ardhshëm.

   

  InSight në Mars

  Në maj 2018, një sondë e re Space InSight do të dërgohet në Mars, e cila do të niset në planetin e kuq në nëntor 2018. Detyra e tij kryesore është të hetojë objektet e brendshme të Marsit përmes hulumtimeve sizmike, gjeodezisë dhe skanerit termik. Thjesht, stërvitje InSight në tokën e Marsit një gropë 5 metra e thellë, nxjerr mostrat e tokës / gurëve / ujit nga atje, i analizon ato me kujdes dhe i dërgon rezultatet në tokë. Udhëheqja e NASA pohon se pas këtij hulumtimi njerëzimi do të mësojë rreth Marsi “gjithçka që mund të mësohet”. Të gjitha teoritë do të marrin konfirmim ose refuzim.

   

  Avionët supersonikë privatë

  Disa kompani janë duke u përgatitur për të paraqitur avionë supersonik privat, i cili do të dizajnohet për 18 pasagjerë. Makinat e tilla do të jenë në gjendje të arrijnë shpejtësi deri në 1200 milje në orë. Si rezultat, kohëzgjatja e fluturimit do të përgjysmohet. Nga Nju Jorku në Londër, një avion i tillë do të fluturojë për 3.5 orë, dhe nga Los Anxhelos në Tokio – për 8 orë.

  Një nga aeroplanët më intrigues të supersonikut privat është zhvilluar nga Spike Aerospace. Kostoja e saj e përafërt është 80 milionë dollarë.

   

  Mburoja kundër raketave

  Në muajt e ardhshëm, në Evropë do të përfundojë ndërtimi i një mburoje anti-raketore, e cila zgjati shtatë vjet të gjata. Gjatë kësaj kohe, radari i paralajmërimit të hershëm u instalua në Turqi, dhe në Rumani dhe Poloni – raketa interceptore.

  Meqë nuk është e vështirë të supozohet, mburoja do ta mbrojë Evropën nga ndikimi i mundshëm i Rusisë. Putini dhe ekipi i tij në shembullin e aneksimit të Krimesë dhe vrasjen e 10 mijë sllavëve në Ukrainë edhe një herë treguan natyrën e tyre kriminale. Për Bashkimin Evropian, Rusia nuk është më pak e rrezikshme se sa “Shteti Islamik”, i cili u mposht disa javë më parë në Siri.

  Në vitin 2020, NATO synon të modernizojë mburojën anti-mburojë dhe të rrisë efikasitetin e saj në 99.9%. Sot, shanset për eliminimin e raketave ruse në ajër vlerësohen në 80% -85%.

   

  Banka Qendrore Afrikane

  Për herë të parë në histori, Afrika do të marrë bankën e saj të vetme qendrore, e cila do të bëhet instrumenti kryesor për zhvillimin dhe stabilitetin e kontinentit. Krijimi i institucionit financiar mori më shumë se 50 vjet. Mijëra ekonomistë kryesorë të botës kanë punuar në këtë projekt, duke marrë parasysh gabimet e bankave kryesore në botë.

  Banka Qendrore Afrikane do të fillojë të veprojë në interes të Bashkimit Afrikan, i cili përfshin 54 vende. Qëllimi i tij kryesor është të parandalohet zhvlerësimi i parazgjedhur dhe inflacioni i lartë në çdo shtet.

  Një nga detyrat e bankës për periudhën e ardhshme pesëvjeçare është që të përgatitet për kalimin e kontinentit në një monedhë të re, e cila, sipas analogjisë me euron, do të quhet afro.

  Ngjarja e dytë e rëndësishme e vitit 2018 do të jetë hapja e rrjetit hekurudhor më të madh në Afrikën Lindore. Është ndërtuar mbi para kineze dhe Perandoria Qiellore do të nxjerrë nga ky projekt përfitime astronomike.

   

  Teleskopi i James Webb

  Teleskopi i famshëm i hapësirës “Hubble” (Hubble), “i varur” në orbitë për 27 vjet dhe që u jep njerëzve një sasi të madhe imazhi të hapësirës së jashtme, është një gjë e së kaluarës. Në vendin e saj vjen teleskopi i James Webb (i quajtur sipas menaxherit të dytë të NASA-s). Pasqyra e saj kryesore ka një sipërfaqe rreth gjashtë herë më të madhe se ajo e Hubble. Do të vendoset 1.5 milionë kilometra nga Toka dhe do të vazhdojë biznesin e rëndësishëm të paraardhësit të tij.

  Fillimisht, nisja e teleskopit të ri ishte planifikuar për vitin 2014, por administrata Obama nuk pranoi të akordojë para shtesë për këtë projekt.

   

  Japanese në Hënë dhe asteroid

  Kozmonautët japonezë, pas Bashkimit Sovjetik, Shtetet e Bashkuara, Kina dhe India, do të vendosen në Hënë. Ky kënaqësi do të kushtojë vendin e diellit në rritje rreth 100 milionë dollarë. Japonezët do të jenë njerëzit e parë që përpiqen të lëshojnë ekuipazhin në një distancë prej 100 metrash nga sipërfaqja e Hënës. Pjesa tjetër e vendeve, ne kujtojmë, “hodhi” astronautët në një distancë prej disa kilometrash.

  Një tjetër mision hapësirës i japonezëve do të jetë marrja e mostrave nga një asteroid lëviz me një top të veçantë. Projekti do të rrëzojë në asteroid, do të marrë mostra, dhe në vitin 2020 do të kthehet në Tokë.

  Unë duhet të them se kozmonautika japoneze po ecën përpara me një ritëm të shokuar. Në 2018 – 2019, ajo duhet të arrijë vendin e dytë në botë dhe të afrohet me nivelin e saj teknologjik në NASA.

   

  Uganda në tregun e naftës

  Një nga vendet më të varfëra të planetit, ku për shekuj me radhë gjenocidi dhe luftërat civile vazhdojnë, është afër të bëhet një shtet i zhvilluar dhe i pasur. predikoj
  Переводчик Google для бизнеса –Инструменты переводчика

  Reply to this comment
 2. Minotauri December 23, 01:07

  Fred Abrahams ishte/eshte djale i mencur shume, por kerkonte me shume demokraci sec mund te ofronte realiteti shqiptar, me shume akoma sec mund te lejonte Sali Berisha!

  Por, kush ka qene aktiv ne fushen e ideve apo sponsorizimeve ne Tiranen e tere viteve ’90, nuk e kuendershton dot se paraja ka qene e predispozuar per te majtet shqiptare, absolutely…!

  Doni emra?! Fare kollaj, por jane pothuajse te gjithe te sponsorizuarit.
  Nuk thuhet dot e kunderta, qe Berisha ka qene dhe mbetet me mentalitet komunisti, por ndaj Sorosianeve, per fat, thote te verteten…
  Po, po te doni pyesni edhe Mero Bazen apo Ylli Rakipin per kete!

  Reply to this comment
 3. futuristi December 23, 08:28

  Akoma me Berishen merreni?!!!

  Reply to this comment
 4. Aliu nga Selenic December 23, 08:49

  Nje fjal e uret thote. Ti them nen majma femijen sa s`me ka thene” Edhe Berisha qe tani me eshte i certifikuar si agjente i serbise, ku mjafte dokumenta ne rrjetin social jan publikuar e pikrishte per ket edhe Berisha u thote ketyre.Agjente sa si kani then akoma ket berishes Agjente i Beugradit.!

  Reply to this comment
 5. betixho December 23, 09:59

  SHIKONI SE SI NJE ANTISHQIPTAR PERPIQET TA SHESE VETEN PATRIOT E NACIONALIST DUKE I AKUZUAR EDHE KRITIKET NDERKOMBETARE SI AGJENT TE UDB-se,DUKE QENE VET I TILLE.
  NUK LE RAST PA PERDORUR PER TE DALE ATY KU I DHEMB SI SHERBETOR I BEOGRADIT,PERDOR ALIBINE SE TE TJERET JANE AGJENT TE UDB PRANDAJ E KRITIKOJNE.
  NJE I PA FYTYRE KERKON TE SHITET SI PATRIOT

  Reply to this comment
 6. demo December 23, 15:12

  Sali Berisha me kujton prostitutat e Romes ne filmin Netet e Kabirias.Cfare ka bere vete,imagjinon per rivalet.

  Reply to this comment
 7. alphade December 24, 12:18

  Kur,bariu i VICIDOLIT akuzon dike per spiun te UDB-s ,
  dijeni mire se Ai eshte vete spiun i UDB-s dhe jo vetem,
  ku perfshihet edhe Rusi.,,,,!!,KGB-ja e Putinit……! Per
  interesat e veta dhe te familjes se tij Ai eshte gati t’i vere
  .zjarrin Shqiperise e Kosoves dhe te lidhet edhe me dja-
  llin ..,,,..!

  Reply to this comment
 8. alphade December 24, 19:17

  “Futurist” ,me Berishen do te merren te gjithe shqiptaret
  derisa ky kryekriminel e kryehajn te perballohet me drej-
  tesine mbi malin me krime qe rendojne mbi te !!! Dhe a e
  di zotrote se cdo denim per te eshte pak,shume pak !
  Shqiperia dhe kombi shqiptar nuk ka njohur tradhetar me
  te madh se sa MONSTRA E VICIDOLIT ..,,!,,

  Reply to this comment
 9. alphade December 25, 03:53

  Do i bie shkurt: Lexova nje “fejton” te zotit Edmon Tupja,
  duke patur si nickname “Njohesi i thelle i Seksit” .Por du-
  ke mos patur akses ne gazeten Panorama ku ky bandill
  na kishte shkruar “fejtonin” ,vendosa t’i them dy fjale shkurt ketij zoterie ,njohes i thelle i bordellove te Pigalit .
  “Gure ne traste” kane perdorur te gjithe politikanet,me shume ata qe thyen zverkun qe zotrote i ke per benjami-
  ne, Salushin me ate Paloqen tende. Na hiqesh si nje men
  dimtar,por je thjeshte nje kastravec pa fara. Kam pershty-
  pjen qe te gjithe sa kam njohur,ju qe keni mbaruar studi-
  met ne France fluturoni me presh ne by…e ! Jeni bere te
  gjithe te neveritshem,kerkoni t’i jepni mend gjithe botes ku vete jeni qenjet me te vobekta intelektuale. Me mend
  qe kishe te cuan ne Gramsh ….!
  Cdo gje qe ben Veliaj duke mos qene i seres suaj , ju dhe
  banda e Saliut dhe Ilirit perpiqen ta nxijne me cdo kusht !
  Te paskish ardhur keq per guret more zoti apasionant i
  Pigalit ! Malet tona kane aq gure sa te ndertojne tere Eu-
  ropen dhe te mos vije keq per ata pese gure qe “prehen”
  te Sheshi Skenderbej dhe sa per benjaminet tuaj dua te
  saktesoj thjeshte nje fakt te nxjerre nga Bibla: Ne kohet e
  vjetra dikush ne Galilea qe kishte semundjen e leperozes duhet te bertiste: “Kam semundjen e leperozes,largohuni!
  Ne-se nuk e bente kete njerezit kishin te drejte ta godis-
  nin me gure ,ashtu sic ndodhte edhe me ato qe nuk ishin
  virgjeresha. Dhe pyetja juaj legjitime eshte: C’lidhje ka kjo
  me “guret ne traste” ?? Kur shikojne benjaminin tend kry-
  sor,per gjemen qe i ka bere ketij vendi, shqiptaret therra-
  .sin : ” Po vjen leperoza o burra te largohemi prej tij” !!
  Mbaji me shendet ,zoti Fizi !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim