Një bisedë me Vito Kapon

August 21, 2019 00:14

Një bisedë me Vito Kapon

Nga Xhevdet Shehu

Dje unë bisedova me Vito Kapon ish luftëtaren e shquar antifashiste dhe ish-bashkëshorten e Hysni Kapos, një nga figurat më të rëndësishme të luftës partizane.

Emri i Vito Kapos është mbështjellë me mister dhe shpesh edhe me spekulime sa herë janë përmendur apo komentuar ngjarje të rëndësishme të atij regjimi, por sidomos ato që lidhen me vdekjen e Hysni Kapos. Ka dhënë tek-tuk ndonjë intervistë, por prania e saj në jetën publike ka qenë mjaft e rrallë.

Ndihet krenare që ka qenë pjesëmarrëse me uniformë partizaneje në atë luftë. Para tre vjetësh gjatë një bisede ajo më tregoi për demonstratën e parë antifashiste të 28 nëntorit 1941 ku ka marrë pjesë bashkë me Nexhmije Hoxhën, foli për aksione konkrete në Tiranë e Gjirokastër, për sakrificat e panumërta, për organizimet e para partizane dhe ngritjen e celulave të Partisë Komuniste.

Doemos flet më gjatë për Hysni Kapon, një nga figurat më të rëndësishme të Luftës Antifashiste dhe një nga udhëheqësit më të rëndësishëm të Shqipërisë së pas luftës, me të cilën ajo lidhi jetën dhe nuk u nda asnjë ditë prej tij deri sa ai vdiq në shtator të vitit 1979. Flet me një adhurim të veçantë për Hysniun, duke çmuar pjekurinë, maturinë dhe trimërinë e tij për të përballuar sfidat e kohës deri në fundin e jetës.

 Vito Kapo dhe gazetari i DITA, Xhevdet Shehu

Vito Kapo dhe gazetari Xhevdet Shehu

Por biseda e djeshme nuk kishte të bënte me Hysni Kapon, por me Luftën Antifashiste.

Vito është krejtësisht e qartë dhe e prerë në këtë pikë, e padashje bëhet pjesë e këtij debati, duke kundërshtuar të gjithë ata që e mohojnë luftën antifashiste.

Dëshiron t’i përcjell të fala historianit Paskal Milo dhe më thotë se e çmon shumë mendimin dhe punën e tij.

“Paskal Milon e çmoj sidomos për mbrojtjen që i ka bërë Luftës gjatë këtyre 30 viteve, në një kohë që ajo ka qenë vazhdimisht e sulmuar nga ish-kolaboracionistët dhe pseudo historianët që kërkojnë të errësojnë një periudhë frymëzuese dhe shembull – dhënëse të historisë sonë kombëtare. Është e drejta e tyre të mos pajtohen me komunizmin, po me luftën antifashiste ç’kanë?”

– Je në një moshë me Manolis Glezosin e Greqisë, – i them pasi bisedojmë për një qëndrim në Dita javën e shkuar të një prej simboleve të antifashizmit europian.

Vito Kapo është sot 97 vjeç.

Me shaka më thotë se mbase ma shtojnë jetën neofashistët e sotëm.

Kur i thashë se sa qëndron teza se antifashizmi pa armë dhe pa uniformë është ai që duhet promovuar këtë 75 vjetor si lloji i qëndresës që i bën nder Shqipërisë, Vito Kapo qesh dhe nuk e përmban ironinë.

– Po ç’janë këto budallallëqe? Po si mund të fitohej pa armë dhe pa uniformë kundër një pushtuesi të armatosur? Është kollaj që pas kaq shumë vitesh të thuash përralla të tilla por, e vërteta është krejtësisht ndryshe. Lufta Antifashiste Nacionalçlirimtare e çliroi dhe e shpëtoi Shqipërinë. Këta po përpiqen t’i japin një vend ndryshe në histori Ballit Kombëtar. E kanë gabim. Nuk ka lavdi kolaboracionizmi. Është historia e bashkëpunimit me pushtuesin dhe është një histori e turpshme

Këtu është bërë një luftë heroike dhe këtë luftë e bëmë ne, bij e bija të varfër të këtij populli. Ishim 70 mijë partizanë, ranë 28 mijë nuk zbrazi pushkë Balli kundër okupatorit, kjo është e vërteta. Ashtu si edhe Enver Hoxha ka qenë komandant i përgjithshëm i një lufte çlirimtare. Janë bërë gabime? Po, dhe ne vetë i kemi pranuar. Në luftë bëhen gabime”.

Para disa muajsh lexova kujtimet e një ish-partizani të Brigadës së Parë Sulmuese. Hajredin Meçe quhet ai partizan. Dhe ai tregon se si në janarin e vitit 1944 i shpëtoi jetën një partizaneje që kishte rënë në një gropë dhe po vdiste nga të ftohtët. Më vonë mori vesh se ajo partizane quhej Vito Kondi…

Ia thashë Vito Kapos këtë episod dhe ajo, pasi u mendua pak, më tha:

-Është plotësisht e vërtetë. Ai partizan, Hajredin Meçja më ka shpëtuar jetën duke më rrahur. Po vdisja pasi isha thuajse e ngrirë. Ai më këputi ca dacka (shuplaka) që më sollën në vete…

Ish-partizania 97 vjeçare Vito Kapo nuk e gëlltit dot gjestin e nderimeve zyrare për Mit’hat Frashërin, me ç’rast vetetanëve të LANÇL iu tha të ulin kokën.

– Mit’hati jo vetëm ka qenë kryetar i Ballit Kombëtar, por edhe kryekolaboracionisti i asaj lufte. Ai nuk e meritonte atë nderim. Rehabilitimi i Mit’hatit nuk është thjesht vetëvrasje për Edi Ramën. Është vetëvrasje për Partinë Socialiste, – thotë shkoqur Vito Kapo.

Mandej, ajo shton se tek rehabilitimi i tij e kanë zanafillën të gjitha qëndrimet kundër luftës antifashiste nacionalçlirimtare gjatë këtij viti.

Dhe jo rastësisht përmendëm heqjen e emrit të Qemal Stafës nga stadiumi i futbollit, veprimtarinë e institutit të studimeve për pasojat dhe krimet e komunizmit, nxirjen sistematike të luftës antifashiste dhe rehabilitimin dhe dekorimin e një sërë figurash kriminelësh të kohës së luftës dhe pas saj si Halil Alia, Hamit Matjani, Kadri Cakrani,

Gjatë bisedës së djeshme, Vito Kapoja më tha se 75 vjetori i çlirimit të atdheut nga pushtuesit nazifashistë dhe bashkëpunëtorët e tyre brenda vendit duhet të përkujtohet me madhështinë që i takon për simbolikën që mbart.

Ajo tha se habitet me hezitimin e qeverisë për ta përkujtuar fitoren mbi fashizmin, me mungesën e një programi të pashpallur ende për këtë vit jubilar kur edhe vetëm tre muaj na kanë mbetur nga 29 Nëntori.

Por mbase nuk është dhe aq për t’u çuditur…

August 21, 2019 00:14
Komento

47 Komente

 1. Genci August 21, 11:18

  Pashe kopertinen e i them gruas e vajzes sime 26 vjecare: Uaaa Vito Kapo qenka gjalle akoma.
  Kush eshte kjo – Me pyeti vajza
  U mbusha me fryme e u kenaqa. Pashe me shume kenaqesi se kesaj kaste ka filluar tu harrohet emri

  Reply to this comment
  • Drenova August 21, 12:56

   Emrin e partizanes se nderuar Vito Kapo nuk e di mbase vajza jote,se ti je kelysh fashisti,keshtu,qe asaj i takon te njohe Mut-hatin dhe te tjere …mutra si ai!
   Por per nje gje te jesh i bindur ti,o zorraxhi ballist se
   -TRADHETIA E JUAJ BALLISTO-ZOGISTEVE si bashkepuntore te pushtuesve,KURRE NUK DO HARROHET NE SHEKUJ!

   Reply to this comment
  • astrit shba August 21, 15:57

   Genci luftetaret qe kane marre pjese per clirimin e vendit nga pushtuesit duhet te mesosh vajzen dge cilindo nga pasardhsit e saj duhen respektuar kur jane gjalle dhe larguar nga kjo bote.Dashuria per atdheun i coj ata ne luften kunder pushtuesit ne moshen e rinise.Sot kjo dashuri mungon ne edukimin e brezit ri per arsyen ae ti ne vend ta mesosh vajzen me ati qe i thua e nuk e edukon

   Reply to this comment
  • KORÇARI August 21, 22:23

   Ti Genci (Turp për emrin që mban) Duhet të jesh kopili i ndonjë Ballisti pulëvjedhës e plaçkitës, ose ndonjë kolaboracionist i spërkatur me shurrë nga Historia, paçka se Bulesh Çibani , Gallofi Rama ju dekoruan , ju prapë Plehëra dhe Llumi i Kombit do të mbeteni.
   LAVDI LUFTËS NACIONALÇLIRIMTARE DHE GJITHË ATYRE BIJ DHE BIJAVE PARTIZANË QË LUFTUAN DHE DHANË GJËNË MË TË SHTRENJTË NË BOTË, JETËN E TYRE PËR ÇLIRIMIN E ATDHEUT NGA PUSHTUESIT NAZIFASHISTË DHE NGA VEMJET E PËSHTIRA BALLISTO-ZOGISTE.
   Ti genci mësoi çupës si të hapë shalët në fb dhe instagram

   Reply to this comment
  • **** August 21, 22:38

   Genci qenka rrace bastarde. Ata jane pa emer

   Reply to this comment
 2. Andi i bllokut saliut August 21, 11:31

  Nipcen e hysniut e keni pyetyr per gjyshen dhe saliun qe i fshinte sumen…

  Reply to this comment
 3. troja August 21, 11:47

  Kush do ta organizoje jubileun madheshtor per 75 vjetorin e çlirimit te Atdheut? Braçja qe u emeltua nga pushteti?Edvini qe eshte shpallur sot nga socialistet e ndershem neo fashisto-ballist?Apo ata krimba qeveritare qe presin kocken tua hedhe i pari i qeverise.Mendoni se do festohet ky pervjetor i lavdishem? Mos kini iluzione,ato euro qe do shpenzoheshin i duhen Braçes,Edvinit,misistrit te kultures.Vetem Majlon mos e ngacmoni,me duket se e kane lene pa gje ne kete qeveri.A ka me parti socialiste sot ngrihet pyetja.A ka me njerez qe ne gjakun e tyre ka mbetur ndonje molekule e prinderve,parizane te vrare ne lufte,po niperit e mbesat e ketyre luftetareve,heronjve,thua ta kene bashkuar gjakun me ato te fashisteve dhe ballisteve dhe sot rine si te dhjere neper Europe,apo ne Shqiperi?Si mundet te durojne kete klike fashiste qe ti perdhose varet e ketyre heronjve? a kane lene pasardhes keta trima,apo gjaku i tyre u be uje nga “rilindja e se keqes”?Ku eshte PS,njerezit e ndershem,te drejte,qe e votuan kete Neo-fashist,qe heshtin?.

  Reply to this comment
 4. intelektuali August 21, 12:56

  PO BAHRI OMARI CFARE ISHTE O SEKRETARJA PERSONALE E ENVERIT, VITO KAPO?

  sepse:

  Po te hapesh Arkivat Bahri Omari rezulton si bamires i Enver Monstres si kunati i tij se e kishte strehuar Enverin me Nexhmijen ne vilen e vet, njgjitur me vilen e Qazim Mulletit dhe nga kjo vile Enveri spiunoi tek fashistet Qemal Stafen me pabesi pederasti, njashtu sic spiunoi edhe oficeret angleze qe kishin ardhur me nje oferte per bashkimin e trojeve shqyptare ne Mukje 1943.

  KUJT JA TREGON TI O GERDALLA KRIMINELE E ENVERIT DHE E HYSNI KASAPIT PERRALLAT ME NEXHMIJE FASHISTEN NE 28 NENTOR 1941?

  Po kete dokument te nxjerre nga Arkivat dhe te fshehur me kujdes djallezor nga Nexhmija e ke pare ti o kriminelja e Enverit, Vito Kapo?

  http://www.panorama.com.al/wp-content/uploads/2016/11/15181456_1143983178982849_8652524710737275395_n.jpg

  Per cfare LANC-i flet ti o Gerdalla kriminale e Enverit antikrishtit dhe e Hysni Kasapit?

  Per LANC-in kriminal jugosllav qe Gjykata e Hages per krime kunder njerezimit pas Luftes e cilesoi si “OrganizateTerroriste”, sepse vrau dhe masakroi Aleatet angleze ne Kanalin e Korfuzit,

  apo:

  Per LANC-in antishqyptar dhe antikombetar te Enverit qe shiti vellezerit tane kosovare tek kasapi i Titos, antifashisti me fame boterore, Aleksander Rankovic?

  HE MOJ GERDALLA E PACIPE E ENVERIT, VITO KAPO PER CILIN LANC KRIMINAL JUGOSLLAV DHE ANTISHQYPTAR E KE FJALEN TI?

  Turp dhe rezil per keto intervista te gazetarit te Nexhmije Fashistes, Xhevdet Shehu, katunar nga Mallakastra qe nuk ka spjeguar akoma:

  ISHTE POLIAGJENT MEHMET SHEHU APO E VRAU ENVERI ME NEXHMIJEN SIC VRARE TE GJITHE BASHKEPUNTORET E TJERE KOMUNISTE?

  Reply to this comment
  • Ai qe di ti August 21, 13:21

   Si gjithmone vazhdon diarrhea intrabythore e sodomistit patologjik te gazetes se nerume Dita.Vito Kapos ti “plehre e intelektit mediatik” i vjen anes si nga origjina familjare ashtu dhe nga intelekti personal ….Nuk le njeri pa perbythuar nga goja race e mutit provokator burgu qe siunoje shoket mor jargavites gjenetik…A merrni vesh se kush eshte “INTELOBOLJA” e Ditas se nerume..nje ordiner psiqik…..

   Reply to this comment
  • TV. August 21, 14:12

   Bravo Intelektuali mos be koment tjeter
   Kur flasin per luften nxirr certifikaten e nexhmies,kush ishte bashkepuntori I fashizmit,spiunja e ndyre me pederin enver

   Reply to this comment
   • Zoi August 21, 18:54

    Ja doli dhe ky TVqeli qe inkurajon Intelktuhalen per diarret qe bene. ‘Mos be koment tjeter’- i thote. E njeh Intelektuhalen ti? Ate po e kapi barku s’ndalon.

    Reply to this comment
 5. Ai qe di ti August 21, 13:21

  Si gjithmone vazhdon diarrhea intrabythore e sodomistit patologjik te gazetes se nerume Dita.Vito Kapos ti “plehre e intelektit mediatik” i vjen anes si nga origjina familjare ashtu dhe nga intelekti personal ….Nuk le njeri pa perbythuar nga goja race e mutit provokator burgu qe siunoje shoket mor jargavites gjenetik…A merrni vesh se kush eshte “INTELOBOLJA” e Ditas se nerume..nje ordiner psiqik…..

  Reply to this comment
  • Lili August 21, 15:10

   Ai etjetj
   Po per libresen e Nexhmijes ne rinine fashiste edhe ate te Ramizit , se edhe ai ishte anetar te rinise fashiste ne 41 !, nuk ke ndonje fjale?… po per enverin qe vrau gjithe ato partizane te lanc nje mije here ma meritore per ate lufte, nuk ke ndonje fjale
   Merru pak me lajmin , jo me lajmetaret!

   Reply to this comment
 6. h August 21, 13:24

  E zëntë gjaku i të pushkatuarve dhe vuajtjet e të burgosurve pa faj.
  Ja shpërbleftë zoti tek fëmijët dhe nipërit të mirat dhe të këqijat.
  Kita mënxyra të njerëzimit ju shoftë rraca dhe emri.

  Reply to this comment
  • Lili August 21, 15:14

   Jo jo, nuk e zene ! Keto dy shtriga do jetojne gjate se nuk munden me kaluar n’ate dyja: tremben per cka do takojne atje e sidomos shpirterat e atyre qe kane marr ne qafe! Kjo nuk i le as me vdek!

   Reply to this comment
   • Ali Pazari August 21, 18:05

    O Lilia mos u merr me shtrigat,veni men asaj “shtriges” qe ke poshte se tu i permen i shtohet ymri..a m`kuptove mi te morrsha te ligat…Liu ty..

    Reply to this comment
    • intelektuali August 21, 18:51

     Liu rrugaci ate poshte shikoja me mire dhe me kollaj nenes dhe motres tende o pusht debil dhe dallkauk qe te kane lindur gjysmak halabak te shpia jote si bordello enveriste, qe sapo drejtesia ju shtregon ne morsen e demokracise koqet dhe bythen me mut sigurimsi, filloni dhe qani me lebeti si femra. Po si nuk keni dy gram tru ju more edepseze vemje karagjozesh qe nuk dini te lidhni nje fjali te vetme llogjike dhe te thoni dicka qe ja vlen per debatin qe eshte hapur:

     A MUND QE KRIMINELJA E ENVERIT VITO KAPO TE FSHIHET PAS PROPAGANDES ME LANC-IN KRIMINAL TE ENVERIT KUR NUK KA KERKUAR FALJE PER KRIMET E SAJ DHE TE HYSNI KAPOS QE MBUSHEN LUMENJ ME GJAK NJERIU NE SHQYPNI DHE KOSOVE?

     Kjo eshte tema e debatit o bole idiote dhe jo jashteqitjet e rrugacit qe hedh nga halja ku jeton si te gjitha vemjet e tjera fanatike te Enverit, fajin nuk e keni ju por Edvin Droga qe edhe ai nuk ka kerkuar falje per krimet e babait te tij vrastar te Enverit, por qe po vertit bythen enveriste si “kurvat ne bordello” duke luajtur me figurat e Klerikeve viktima te Enverit, te e Mithat Frasherit dhe Ahmet Zogut per te siguruar alibine e tij ndaj nderkombetareve si te gjitha mashtrime e tij deri tani.

     Reply to this comment
  • A August 21, 18:51

   Haha, me keto mallkimet e tua e more me qafe. Ne 50 vjet komunizem jane vrare 5000 vete, kur vetem ne ’97ten u vrane mbi 10 mije. Per te mos folur sa njerez te pafajshem mbahen sot neper burgje se s’paguajne dot prokuror e gjyqtar. Po sa vajza jane trafikuar e vrare a e di?

   Reply to this comment
 7. Dani August 21, 13:53

  “Intelektuali properendimor” qe u be intelektual me burse nga Enveri, nuk flet kot, nuk i ka llogje kafaensh ato qe thote. Ai ka gjetur dokumenta arkivale.
  Neser ai do te publikoje dokumenta autentike origjinale qe vertetojne se Enver Hoxha spiunoi Qemal Stafen!!!
  Lexoni neser gazeten Dita te shihni dokumentet.

  O i kripca menden ketij intelektuali perendimor qw eshte bere Shaban Qosja i internetit.

  Reply to this comment
 8. Dani August 21, 13:54

  “Intelektuali properendimor” qe u be intelektual me burse nga Enveri, nuk flet kot, nuk i ka llogje kafaensh ato qe thote. Si historian i njohur boterisht, ai ka gjetur dokumenta arkivale qe e vertetojne kete.
  Neser ai do te publikoje dokumenta autentike origjinale qe vertetojne se Enver Hoxha spiunoi Qemal Stafen!!!
  Lexoni neser gazeten Dita te shihni dokumentet.

  O i kripca menden ketij intelektuali perendimor qw eshte bere Shaban Qosja i internetit.

  Reply to this comment
  • intelektuali August 21, 14:50

   Ne, intelektualet properendimore te vrare dhe masakruar,

   BAM! BAM! BAM!

   Me dokumenta origjinale nga Arkivat,

   Ju, qente e terrbuar fanatike te Enverit,

   HAM! HAM! HAM!

   Duke lehur me gjuhen jashte duke kerkuar azile dhe ndihma ekonomike nga ata qe luftuat me arme ne dore do kohe me pare pasi kishit shitur kosovaret ne Tivar tek Rankovici i Titos dhe pasi vrate dhe masakruat Aleatet angleze ne Kanalin e Korfuzit.

   Reply to this comment
 9. Plaku Xhuxhumaku August 21, 15:28

  O Xhevdeto, qe interviston fosile e rob te currufjepsur kjo eshte puna jote e nuk me duhet gje. Po ke gabim kur thua ish-bashkeshortja e Hysni Kapos. Keshtu si e thua ti i bie qe Vitoja te jete divorcuar me Hysniun, gje qe dihet se nuk eshte e vertete. Gjuha shqipe ne kesi raste perdor fjalen “e veja e H, Kapos” ose “vejusha e H. Kapos”. E kam fjalen O Xhote qe edhe zotrote nuk e di mire shqipen megjithese ha buke me te.

  Reply to this comment
 10. intelektuali August 21, 15:32

  Kjo Vito familje arhondi ne Gjirokaster, me prona te shumta ne Greqi, me shtetesi amerikane qe Pa fillu LANCi kriminal.

  Korfuzi me miqte tane engleze, bahriu Mik i qazimit nga mulleti, intelektuali pro-perendimor me nivel zero te shkolles pedere te Enverit, tivari kosovari, nexhi me dosje.

  Degjoni mua intelektualin uran, peder gender.
  Une i di te gjitha, Bahriu strehonte Enverin e Dinte Bile dhe qazimi e te dy spiunonin Qemalin.

  Bobo perktheva me patllake KE Koka ne Long Beach Para se te vija KE taiwani.

  Po ne Rusi, ah ci kam punu dokumentarit per grate ruse dhe e botova ke world Press.

  Dhe per Fidelin kam shkrujt. Cfare kujtoni Ju se me KE keni te Beni.

  Jam intelektuali shqyptar pro oksidental pusht Si fotaqi i lujt nga i nerumi ndrenika.

  Oh lanci kriminal qe ja futi familjes time sumb…

  Ika te Pi ilacet se e degjut: Ska me sherbim per te semuret mendor.
  Zot me rruaj mend e kokes se Jam intelektuali shqyptar dhenngelem die lymi tutit pastaj.
  Me marrin ndonje veshke apo Melvin Atje ne spitalin e rehabilitimin mendor

  Reply to this comment
 11. intelektuali August 21, 15:51

  Kjo Vito familje arhondi ne Gjirokaster, me prona te shumta ne Greqi, me shtetesi amerikane qe Pa fillu LANCi kriminal.

  Korfuzi me miqte tane engleze, bahriu Mik i qazimit nga mulleti, intelektuali pro-perendimor me nivel zero te shkolles pedere te Enverit, tivari kosovari, nexhi me dosje.

  Degjoni mua intelektualin uran, peder gender.
  Une i di te gjitha, Bahriu strehonte Enverin e Dinte Bile dhe qazimi e te dy spiunonin Qemalin.

  Bobo perktheva me patllake KE Koka ne Long Beach Para se te vija KE taiwani.

  Po ne Rusi, ah ci kam punu dokumentarit per grate ruse dhe e botova ke world Press.

  Dhe per Fidelin kam shkrujt. Cfare kujtoni Ju se me KE keni te Beni.

  Jam intelektuali shqyptar pro oksidental pusht Si fotaqi i lujt nga i nerumi ndrenika.

  Oh lanci kriminal qe ja futi familjes time sumb…

  Ika te Pi ilacet se e degjut: Ska me sherbim per te semuret mendor.
  Zot me rruaj mend e kokes se Jam intelektuali shqyptar dhe ngelem si lymi tutit pastaj.
  Me marrin ndonje veshke apo Melcin Atje ne spitalin e rehabilitimin mendor

  Nese e keni vu Re Ju Lexus te gazetes se nerume Dita menia ime me thote se kam tre personalitete te ndryshme.

  Vuaj nga multiple personality disorder.
  Personalitete qe fillojne qe nga e djathta extreme ballisto-fashiste, vazhdon me centriste te majte dhe perfundon majtas ne extremin tjeter.

  Po keshtu personalitete e Mia ndtyshojne dhe nga ana sexuale: fillojne me female putane ballisto-fashiste vaazhdojne me gender mish-peshk dhe perfundojne me male , te bukur, madheshtor, Si nje perendi greke.

  Harrova ti Alban spiun sigurimi. Ik ilir ik, shko tutje spiun i kohes se qepes Enveriste.

  Shikon ti personaliteti tjeter i intelektualit shqyptar, NUK e harrova qepen kesaj rradhe:-)

  Reply to this comment
  • intelektuali August 21, 16:03

   BEJ GALLATE IDIOTI SA TE DUASH DUKE PERDORUR EMERIN E INTELEKTUALIT

   sepse:

   Nuk mashtron dot asnje,

   sepse:

   TE VJEN ERA MUT SIGURIMI QE LARG

   sic:

   Te kam paralajmeruar me pare

   Reply to this comment
   • Ai qe di ti August 21, 18:12

    Natyrisht more Intelekthale qeni i Sigurimit e njeh shokun e vet te Sigurimit nga era e mutit qe te karakterizon..Jo per gje por me qe e pranon vete se kush je…si Sigurims i vjeter me “eksperience burgu”…

    Reply to this comment
    • intelektuali August 21, 18:58

     Gjithnje sigurimsi i Enverit ne situata kur ka mbetur si “peshku pa uje” eshte stervitur te akuzoje te tjeret pa piken e turpit dhe te moralit me argumenta te llafoqylit enverist,

     prandaj:

     KE GJE PER TE SHTUAR LIDHUR ME ANTARSIMIN E NEXHMIJE XHUGLINIT NE PARTINE FASHISTE?

     apo:

     Do te vazhdosh te lehesh HAM-HAM-HAM! si nje qen enverist i stervitur tek Shkolla e Qenve te Partise se Punes?

     Reply to this comment
 12. intelektuali August 21, 16:22

  O genco sikur se dime ne se cfare dine sot ne shqypni gocat e njoma apo dhe ato me Pak te njoma Po shume me pervoje.

  Vetem nje gjo. Si ajo e armines.
  Nxirr bith e cica e dhe shih t’peshkosh i Boss Droge a noi minister.
  Dhe aq mjafton.
  Ah se harrova te lexoj dhe Literatur te Tipit vrima.

  Shkolla eshte nje atavizme e kohes se qepes enveriste.
  Packa se Po mundohet urani e tufa me e ballistizu me institutin famekeq te sponsorizu nga fondacionit gjermon.
  Je trendy dhe yll bote.

  Me kundershton DOT o genco?

  Reply to this comment
  • intelektuali August 21, 17:31

   Ik dhe bej shurren dhe laj bythen,

   sepse:

   TE VJEN ERA MUT SIGURIMI QE LARG

   Po nuk u ngopet me mashtrime dhe genjeshtra enveriste ju spiunet e Enverit?

   Reply to this comment
   • Intelekti August 21, 18:58

    Po pse a mavri aq shume e ke futur llapen ne b.then e sigurimsave sa tani je bere dhe ekspert i eres se m.it te tyre? Po me vjen keq. E dija qe kishte probleme mendore por s’e kisha kuptuar kurre deri ne cfare shkalle.

    Reply to this comment
 13. Alban August 21, 18:58

  Respekte per kete grua zonje! Klasi nuk behet uje.

  Reply to this comment
 14. mirel August 21, 22:40

  Respekte per Vito Kondin! Respekte per luftetaret e Lirise!
  Lavdi LANCl
  Vdekje tradhetareve balliste dhe kolaboracioniste
  Eshte aktualitet dhe sot

  Reply to this comment
 15. Krist August 22, 01:49

  Vito partizania,e kujtoi menjehere ish partizanin qe e paska shpetuar nga ngrirja,e megjithate,perseri duke e share se e kishte rrahur,me shpulla!!!!,Po vizita ne France,per kurim ai i kujtohet?Mesiguri,qe po,por nuk e permend .Kur ishte ministre i industrise se lehte dhe ushqimore,zonjes Vito,na i dalin nja dy njolla,pak ,permbi mjeker-anas(ndofta mund te ishin edhe tre,por njera,mezi dukej).Keto dy njolla te vogla,ngjyre kafe e erret,na i prishnin estetiken,ministres elegante (vertete ishte dhe mbahej elegante,dhe vishte shpesh nje bluze te bardhe me pika te zeza-per t’u dukur me rinore).Pa provuar asnje kure shqiptare,kerkon te niset per ne Paris,si vendi i modes dhe i kremerave kurative speciale.Sic,ja ka treguar vete ministrja,dy-tre punonjesve te ministrise (qe i mbante me afer),por me qellimin per te share kapitalizmin e poshter,qe te rrjepnin deri ne palce (jane fjalet e saja).Ja,per ato pika te vockela,na kerkuan (dhe natyrisht ambasada ja pagoi spitalit) fiks tetedhjete e (mefalni per saktesine,se nuk e mbaj mend ) dy,apo tetedhjete e kater dollare amerikane!!!???!!! Degjueset,natyrisht si te cuditura,i thane:Por ,ama tani nuk duken asnje shenje!-Po si kujtoni ju se nuk do i hiqnin,me gjithe ato para qe morren e qe donin kohe te numuroheshi?-Iu pergjigj ministrja.-sikur t’i dhimbseshin parate e shtetit (te popullit fukara).Prandaj ka shume te drejte ,ta kujtoje pjesemarrjen ne lufte,se mbas saj (luftes),qe vec privilegjeve te pas luftes,ja morri edhe burrin,gruas se botes (Hysniu e ndau gruan e pare,dhe,qe gjate luftes,ja hodhi grepat Zonjushes Vito.).Besoj,se nuk duhet t’a kete harruar,se nga biseda me gazetarin e ketyre vejushave,dukej qiqerr-nga mendja.

  Reply to this comment
 16. T. Voda August 22, 04:05

  …. Ne brezi qe lindem kur ndihej ende era e luftes , e pushkes ,e barotit .Ne qe si pjese te lodrave feminore kishim edhe helmetat, fysheket e bombat vrastare te pushtusiit qe gjendeshin ende ferrave, ledheve , livadheve ndjejme akoma nje ndjesi te vecante kur shikojme, ndegjojme, lexojme per kete brez.
  — z. VITO, I perket atij brezi te lufte, te gjakut e te liris atdheut, njekohesisht dhe brezit te punes , djerses e sakrificave per transformimin e shpejte te Shqiperis, nga nje vend feudo-obskurantist i prapambetur , ne nje vend industrial-agrar , me zhvillim dhe emancipim te perparuar e te gjithanshem.

  —- Brezi i z. VITO [ pa varesisht nga kontestimet para e mbas lufte] , eshte I gdhendur historikisht si brezi i nderit e i lavdise kombetare. —-E kam theksuar ne mjaft komente. Te gjithe ata qe ndjehen shqiptare, , PA DALLIM BINDJE E BESIMI ,.. , PAVARESISHT SE KU JETOJNE, duhet te bien ne nje konsensus historik :.. —–LUFTA NACIONAL CLIRIMTARE dhe..LUFTA PER CLIRIMIN E KOSOVES, , HEROJTE DHE DESHMORET , PJESMARRESIT DHE DREJTUSIT E TYRE , TE NDEROHEN BASHKERISHT, PA DALLIM NGA TE GJITHA KRAHET, DHE TE GDHENDEN NE ALTARIN ME TE LARTE , E ME TE ARTE TE HISTORIS SONE KOMBETARE.. Kjo eshte ne te miren , ne nderin e dinjitetin e te gjitheve, pavaresisht se ne ate kohe dikush mori apo nuk mori pjese ne ate lufte.

  ====……E ardhmja e afert dhe larget , domosdosherisht ka kerkuar e kerkon frymen konsensuale dhe te pajtimit. Cfar eshte bere nuk cbehet. Ato tu kalojne arkivave historike duke i xhveshur nga ekstremizmi i cdo krahu.. . Te ndertohet nje platform zyrtare [konsensuale] per te riparuar pa saktesit, demtimet, deformimete e deri tanishme. . Kudo , ne linjen zyrtare te komunikimit , te edukimit brezave e ate te diplomacice te hecet ME MOTON – NJE KOMB , NJE QENDRIM…!!!
  —GERVISHTJET e HERE PAS HERESHME , MBAJTJA NDEZUR E LUFTES FAMKEQE TE KLASAVE , DUHET TE MARIN FUND . Sepse, ne kompleks , direkt e indirect ….PO USHQEHET FRYMA E VETE-HELMIMIT , E VET-MBYTJES, E VET-ASGJESIMIT ..[e shperberjes kombetare]

  — SHQIPTARET , NUK KANE ASNJE HUMBJE NE SE LUFTA NCL , LUFTETARET E DESHMORET NDEROHEN E RESPEKTOHEN , qofte edhe duke i zmadhuar apo hiperbolizuar disa gjera qe kane te bejne me vetite, virtytet, trimerite ,sakrificat per atdheun .
  — Shqiperija e Rilindasve, [jo e ketyre sot ] , nuk do te kish arritur ajo qe eshte sot, ne se ata nuk do kishin shfrytezuar si burim frymezimi hisstorite dhe legjendat mbi lufterat e Skenderbeut e te trimave te tij.
  —Prandaj:= Edhe LUFTA NACIONAL –CLIRIMTARE, DO TU HYJE ME SHUME NE PUNE SI NJE BURIM DRITE E FRYMEZIMI , BREZAVE QE DO TE PASOJNE. …[ ketu duhet synuar]… Lufta NCL dhe organizimi ushtarak I mbrojyties vendit [i para viteve 90] duhet TE SHERBEJE SI NJE ‘’ROZAFE E KOHEVE MODERNE’’ ku zemra, syri dhe dora[gishti] te traasmetohen nga bresi ne brez. Kjo duhet te jete nje KERKESE TAKSATIVE e perhereshme..

  .—- ..Del e nevojshme , qe nje grup ose institucion serioz , te mare nismen e organizimit e te bashkerendimit te nje pune gjithe perfshirese e konsesuale, qe keto problem te mbyllen njehere e mire….e SOTMJA , DHE E ARDHMJA, KERKOJNE GJUHEN E PAJTIMIT, BASHKIMIT dhe BASHKEPUNIMIT .Duhet distancuar nga ekstremistet e cdo krahu , nga mendimet e veprimet e njerzve… bese-thyer e bese-prer, gjak-shprishur e gjak-pshurrur, bisht-perdredhur e kurriz-perkulur , qe FATKEQESISHT SHQIPERISE NUK I KANE MUNGUAR . Ata cfaqen edhe neper blogje e komente , INJEKTOJNE HERA HERES HELMIN e FRYMES ANTI-KOMBETARE

  —- ”Kuajt e Trojes” arriten te demtojne e shkaterrojne totalisht ushtrine , sistemin e mbrojties , te fortifiikimit e te sigurise kombetare, ekonomine . etj…etj.. POR , KURRE ,… KURRE.. NUK DUHET TE ARRIJNE DERI ATY , SA TE VRASIN E ZHDUKIN MENYRAT E FORMAT E EDUKIMIT, VLERAT, NDJENJAT E ATDHETARIZMIT E TE PATRIOTIZMIT LUFTARAK . KJO ESHTE E VETMJA ARME QE ESHTE NE DOREN E CDO SHQIPTARI , TE CDO QELIZE FAMILJARE ATDHEDASHESE , DHE VARET TOTALISHT PREJ Tyre .

  — Luftrat …Sa do te drejta , kane dhe gabimet e tyre . NJE VEND E POPULL ATDHEDASHES, ME NJEREZ E DREJTUES SERIOZE, NUK MERET ME GABIMET edhe mbasi kane kaluar 75 vjet… POR ,.. SHIKON E VLERESON TE PERGJITHESHMEN , AJO QE NXIT , INKURAJON E FRYMEZON BREZAT E ARDHSHEM .
  — — –Udheheqia e LNCL nga komunistet ,..mund te quhet nje NJE RASTESI….. NDERSA, TE LUFTOJE OKUPATORIN FASHIST, te rreshtoheshe me fitusin, me koalicionin me te madh nderkombetar , ISHTE DOMOSDOSHMERI . ATA,.. QE NUK ARRITEN TA BEJNE KETE, JANE TE DAMKOSUR HISTORIKISHT [ nuk eshte fjala per ballistet e thjeshte , por per drejtusit , eliten e tyre , per te cilet , ne kete 75 vjetoor , per hire te se ardhms, mendoj se duhet gjetur nje formule lehtesuse reabilitimi ] .
  === Luften antifashiste, herojt e deshmoret e saj i ka perjetsuar historija, populli edhe me kenget e vargjet e tij. — Vetem qarqet shoviniste , ata qe duan coptimin e shperberjen e KOMBIT SHQIPTAR , KANE KERKUAR E KERKOJNE TA LENE KETE KOMB PA IDENTITET DHE PA HISTORI..
  —- Besojme , se deri ne 75 vjetor te clirimit do te jet gjetur konsesusi politik nevojshem per ti bere luftes ANTI FASHISTE , HEROJVE E DESHMOREVE NDERIMIN E RESPEKTIN E PERBASHKET QE U TAKON .
  Pershendetje —Tomor Voda – NY—USA

  Reply to this comment
 17. intelektuali August 22, 05:18

  NJE PERGJIGJE PER VITO KAPON DHE PER FANATIKET E ENVERIT:

  Këngëtarja Alida Hisku ka folur pas shumë kohësh duke treguar detaje rrënqethëse të hetuesisë në kohën e diktaturës komuniste. Duke folur për ‘Shqiptarja.com’, Hisku ka rrëfyr ngjarjet tragjike të viteve ‘70 që u pasuan pas Festivalit e 11. Ajo thotë se ata këngëtarë, që nuk kishin talent, bëheshin vegla të Sigurimit të Shtetit. Hisku thotë në intervistën për gazetaren Dhurata Hamzai se kanë qenë tre artistë nga Vlora që e kanë spiunuar, por nuk rrëfen emrat, as te sigurimsit qe e perdhunoi disa ore perpara se te dilte ne skenen e Festivalit e 11, me inicialet Hetem Gj. E pyetur nëse është bërë kurioze se çfarë kanë thënë për të, artistja që jeton në Gjermani thotë:

  “…Jo, asnjëherë. Futa avokatin këtu tek Prokuroria e Tiranës të gjeja dokumentet e burgosjes, më janë zhdukur. I doja se nuk i mbaj mend të gjitha, ishin në ciklin e torturave gjilpërat që u bënin grave në kaushin e Tiranës”. “Të bënin gjilpëra ata. Pastaj unë kalova në krizë nervore. Nuk mbaj mend çfarë lloj gjilpërash qenë, por mbaj mend shumë tortura që na bënin. Mbaj mend policët, madje edhe prokurorët që kalonin njëpër këmbët e grave. I përdhunonin gratë. “Po, unë kam qenë vetë dëshmitare. Madje edhe në internim, kur duhej të merrej një leje, nëse ishe e sëmurë për t’u vizituar te mjeku në qytet, nuk të jepnin leje po të mos përdhunonin”. E pyetur nëse e ka kaluar edhe ajo këtë torturë, ajo thotë: “Askush nuk shpëtonte”. I pyetur nëse i mban mend ata që e përdhunonin, Hisku shprehet: “Si t’i merrje vesh, të hidhnin një batanije dhe të përdhunonin aty në kaush”. “Të gjitha të dënuarave dhe të internuarave u ka ndodhur”. Hisku thotë se detajet i ka në librin e saj “Marioneta të politikës së Enver Hoxhës”, në gjermanisht.

  Çështja për të cilën ngulmonin aty ishte shumë më e rëndësishme nga përmbajtja e shënimeve të ditarit. Që në seancën e parë, në qelitë e Brakës, hetuesit me akuzuan për përfshirje të drejtpërdrejt në veprimtari armiqësore. Në fakt, hetuesit me të cilët u përballa në seancat e hetimeve në qelitë e Brakës ishin dy. Njëri, me sa kuptoja, ishte zyrtar i rajonit ku më kishin izoluar dhe në një farë kuptimi e shtynte procesin si me përtesë. Me të nuk isha takuar kurrë. Tjetri, që shfaqej si i tërbuar, ishte i Policisë Sekrete dhe vinte aty vetëm për çështjen time. Kisha pasur me të dikur një histori të pakëndshme. Më kishte ndaluar disa herë në rrugë e më kishte ftuar për kafe. Pas çdo refuzimi, provoja reagimin e tij në formë presioni, duke më kujtuar faktin që ishte oficer i sigurimit. Ndodhi, që kur ia kisha harruar fytyrën prej kohësh, m’u shfaq papritur në qelitë e Brakës. Mu errën sytë kur e pashë. Më uroi fillimisht me cinizëm “mirëseardhjen” me një “Hë zogu, po tani?” dhe vazhdoi me akuzat për tradhti, rrjet agjenturor, grupazh armiqësor etj. Unë e di ç’kam hequr prej tij. E vetme, e drobitur, në një qeli të errët…Një tip i tillë ishte i njohur pak a shumë edhe nga shoqet e tjera. Ishte një kategori manjakësh nga radhët e sigurimit asokohe që gjurmonin këngëtaret e bukura, duke bërë të pamundurën për t’i shtirë në dorë. Në fakt, me mënyrën si paraqiteshin duke nxjerrë në pah misterin e detyrës, prodhonin jo pak tundim tek to. Të paktën unë, nga aq sa më kanë treguar koleget, di jo pak marrëzira të kësaj natyre. Në mjaft raste, këto soj mostrash merrnin përgjigjen e merituar flakë për flakë, por jo gjithmonë gjuetia e tyre shkonte bosh. Skifterët me kobure e kollare, siç i quanim atëherë, ishin mjeshtër të artit të shantazhit dhe nëpërmjet tij gjunjëzonin viktimat e tyre, duke u vënë në dukje pikat e dobëta dhe kleçkat në biografi. Ata shfaqeshin hapur, por me marifete nga më të ndryshmet. Fillimisht me një ftesë për kafe, për të sqaruar ca rrethana delikate, pastaj direkt te oferta bastarde. Më kujtohet mirë sidomos prania e tyre në ditët e festivaleve në TVSH. Asokohe ato ishin eventet kulturore më të rëndësishme dhe njëherazi shërbenin edhe si sfilata bukurie. Për skifterët me kobure, që nuk i lidhte gjë me muzikën, kjo ishte pjesa më e lakmueshme. Harbimi nga privilegjet pa kufi të garantuara nga regjimi, u jepte guximin e çmendur për të pretenduar një lloj pronësie mbi çdo qenie të bukur. Një histori perverse kjo e asaj kohe të zymtë, që njihet pak në mjedisin shqiptar…

  Sidoqoftë, ju keni një histori personale me njërin prej tyre?

  Ata nuk të shqiteshin kur të vinin në shënjestër. Pak a shumë kështu ndodhi dhe në rastin tim. Shfaqja pasmesnate e atij njeriu të shpifur në birucat e Brakës, kur nuk e dija pse ndodhesha aty, më la të kuptoja se arsyet nuk ishin politike. Në fakt, asnjëherë nuk e mora vesh në ishte rastësi apo pjesë e një operacioni të organizuar prej tij. Përballja me të këtë radhë nuk bënte fjalë për oferta kafesh, apo për biseda intime…

  Me një fjalë ai nuk ishte thjesht hetuesi i procesit, por autori i legjendës, protagonisti i kurthit?

  Për mua kjo ka qenë e padiskutueshme qysh atëherë. Ca më tepër që ky lloj hetuesi-pervers nuk e fshehu asnjë moment qëllimin monstruoz. Kam pritur prej vitesh që kjo çështje të zbardhet në rrugë zyrtare, por me sa shikoj as ka njeri ndërmend të merret me të. Ca më tepër që historia ime nuk është e vetme e këtij lloji…

  Pra, në rastin e arrestimit tuaj, arsyet nuk ishin të mirëfillta politike?

  Mua më penalizuan fill pas arrestimit të Fiqirete Shehut. Ato pak lidhje që kisha me drejtoreshën e shkollës së Partisë, “gjahtarët” e pashpirt i shfrytëzuan si një oportuniteti fatlum për të më futur në kafaz. Aty pastaj duart e tyre ishin të lira për gjithçka…

  Që do të thotë?

  Drama që kanë përjetuar vajzat dhe gratë shqiptare në qelitë e burgjeve ka qenë nga më të tmerrshmet. Mjaft syresh, për të marrë një leje-largimi nga fshatrat e thella ku ishin internuar për të shkuar në qytet te mjeku, duhej ti nënshtroheshin epsheve të të plotfuqishmit të zonës. Një shëmti e tillë ndodhte po kështu në burgun e grave, ku gardianët horra kalonin orët e shërbimit duke bërë seks të detyruar me të dënuarat e pambrojtura. Të gjorat gra, të ndodhura në një izolim të plotë bëheshin pre e instikteve kafshërore të zyrtarëve hamshor. Me një profil më çnjerëzor shfaqej kjo dramë në birucat e prokurorisë, ku oficerët e Policisë Sekrete përdhunonin vajzat e arrestuara.

  Si në rastin e birucave të Brakës?

  Diçka bastarde, e paperceptueshme nga arsyeja njerëzore. Hetues përbindësha që vizitojnë pas mesnate qelitë e vajzave të arrestuara. Përballje tronditëse, e frikshme që nis me fyerje e grushte për një vepër penale të pakryer dhe vazhdon me një batanije kokës. Pastaj hienat e natës vërsulen si ujku mbi prenë e tyre të mbuluar. Klithmat rrënqethëse mbyten po aty. Betoni i ftohtë i birucës nuk lë të depërtojë asgjë jashtë. Prej aty mund të dalin vetëm hamshorët. Kuptohet, pasi mbaronin punë…

  Ç’ndodhte më tej me viktimat e tyre?

  Për ato që rebeloheshin dhe protestonin kishte injeksione e gjilpëra për gjumë, por për të errësuar edhe memorien. Më tej kishte dhe psikiatri…

  Me sa dimë, disa kohë keni qenë edhe ju paciente në psikiatri?

  E shpjegova pak më lart se ende nuk e di si kam përfunduar aty. Mbaj mend gjilpërat e shumta që kam bërë te birucat e Brakës. Emërtimin e tyre as sot nuk e di. Ato m’i injektonin me forcë për të harruar ato çka duhej të harroja. Me vetëdijen time me vonë kam përdorur shumë kokrra qetësuese të llojeve të ndryshme, deri tek morfinat, të cilat i siguroja nëpërmjet miqve të mi besnikë, që punonin në spital. Qysh atëherë kam marrë shume medikamente qetësuese dhe jam shtuar në spitalin nervologjik disa herë. Kështu ma shkatërruan jetën, rininë, familjen, shpirtin…”

  HE O KRIMINELJA E ENVERIT, VITO KAPO KUSH ISHTE HAMSHORI SIGURIMS ME INCIALET ETHEM. GJ. QE TREGON ALIDA HISKU?

  sepse:

  Eshte me siguri nga radhet e “Miqve” tuaj.

  Reply to this comment
  • Alban Dardani August 23, 03:40

   — Ndegjo KETU …!!!.. Ti …mor MENDER “Intelektuali” i VEMJEVE BASTARDE ,… mor ATAVIZEM I PLEHURINAVE te HISTORIS, je bere i neveritshem…Duke u rene gjithnje teneqeve e te dryshkura , nuk te lexon kush.
   …………
   ……— Bejtet tuja tan sajdi
   l kane var ne zyr-hale
   Dhe sa here qe shkojne me dhi
   U bje nder men per zotrin tande

   Reply to this comment
 18. TIRONA August 22, 05:31

  Pseudo-Intelektuali -shpellar nuk behesh dot njeri dhe jo me intelektual !
  Kungulli mbetet kungull edhe kur piqet ne furre(U.S.A.)
  LAVDI 28.000 DESHMOREVE TE ATDHEUT QE DHANE JETEN NE LULEN E RINISE!
  GJAKU DHE HAKU I TYRE I ZENTE zgjebaniket tradhetare !

  Reply to this comment
 19. demo August 22, 07:40

  Luftetare e lirise kjo???
  Pfffffffffffffff! !!!!
  Vito Kondi.
  Cfare ka kerkuar me te vertete kjo?
  I ka kerkuar Petro Zhejit meriten qe nuk e shpalli kulak.
  Pse nuk me flet Petro Zheji?
  Kjo shpetoi Petro Zhejin dhe K.S,Spirin nga burgu,por jo nga Spitali Psikiatrik.

  Reply to this comment
 20. intelektuali August 22, 13:53

  Vito Kapo tyryfycka budallaqe e Enverit:

  AI QE SPIUNOI DHE VRAU QEMAL STAFEN VRAU ME PABESI EDHE ALQI KONDIN

  Dëshmia e rrallë dhe e bujshme e 75-vjeçarit Beqir Ramazan Xhepa, korrieri i Qemal Stafes. Ku strehohej Qemali, marrëdhëniet me Enverin dhe të gjitha prapaskenat e eliminimit të tij.

  Permbledhje e nje interviste nga:

  intelektuali

  Po vetë Qemali me çfarë detyrash të ngarkonte ty zoti Beqir në atë kohë?

  “Që pas vitit 1941, Qemali më ngarkoi mua me detyrën e korrierit kryesor të tij. Ai më jepte vazhdimisht dhe më besonte mua çfardolloj porosie që të kishte. Ato porosi ai m’i jepte herë me letra dhe herë me gojë, për t’i çuar në baza të ndryshme si në dyqanin “Flora”, apo tek Shtëpia e Bretkosave, e cila ishte një bazë e rëndësishme e komunistëve që ndodhej diku aty ku sot është Agjensia Telegrafike Shqiptare. Ajo shtëpi ndodhej buzë Lumit të Lanës dhe nga që gjithë natën dëgjoheshin zhurmat e bretkosave, asaj shtëpie i mbeti “Shtëpia e Bretkosave”.

  Deri në çfarë kohe pati qëndruar Qemal Stafa në shtëpinë tuaj?

  “Qemali në shtëpinë tonë qëndroi deri në fundin e prillit të vitit 1942 dhe ai u largua nga shtëpia jonë për në një bazë tjetër, vetëm dhjetë ditë para se të vritej”.

  Përse u largua Qemali nga shtëpia juaj?

  “Aty nga fundi i prillit të vitit 1942, Prefekti i Tiranës, Qazim Mulleti, i çoi fjalë babës sim, Xanit, duke i thënë që ta largonte Qemal Stafën nga shtëpia, pasi Kuestura kishte rënë në gjurmët e tij dhe e kërkonte gjithë ditën duke e gjurmuar për të parë edhe bazat e tjera ku futej ai. Xani dyshonte për Enver Hoxhën, pasi kur kishte shkuar njëherë tek shtëpia e mikut të tij të ngushtë, Qazim Mulletit, ai e kishte parë atje Enver Hoxhën, i cili rrinte tek kunati i tij, Bahri Omari që ishte qeraxhi tek Mulletët. Kur e kishte parë Enverin, baba i kishte thënë Qazimit se ai djalë nuk i dukej njeri i mirë. Pas kësaj Qazimi i kishte thënë: “Lene, lene, Xan, Enveri është i yni”.

  Pas porosisë që i dha Xanit, Qazim Mulleti, a iku Qemali nga shtëpia juaj?

  “Në fillim Qemali nuk deshi që të ikte nga shtëpia jonë, duke i thënë babës: “Si të jetë kismet, dasëm pa mish nuk ka”. Por baba i tha se kur ishte mundësia që të behej dasma pa mish, pse të bëhej me mish”. Duke parë insistimin e babës, Qemali pranoi të ikte nga shtëpia jonë dhe shkoi e u strehua tek shtëpia e komunistit L.D., ku dhe u rrethua e u vra më datën 5 maj 1942″.

  Reply to this comment
 21. Messerschmidt August 22, 16:06

  Gjasme Klasi Vito Kondi u martua me gjadhjerin alaban Hysni. ska si te ndodhe ndryshe Gjakdhjeri me gjakdhjeren do martohej !

  Gjakdhjerin Hysni sja mbajti asnjerit ta varrosnin ne Volren heroike sepse gjadhjeret e racedhjeret e dinin shume mire se Vlora do te protestonte prandaj e cuan ne nje fshat te humbur !

  Reply to this comment
 22. Ish pronar nga lumi i Vlores. August 22, 18:18

  Messerschmidt te dhjefsha patkojt e kalit o gomar.

  Aman me thuaj ti i dhjere nga e ke gjet kete emer.

  Ti MOS fol ne emer te vlonjateve, gjakdhjere e gjakprishur.

  Ha mut tashti se babai dhe xhaxhallaret e Hysniut kishin prone gjysmen e Ujt te Ftohte dhe plantacioni te portokalleve (Dhe Ato prona i morren prape).

  Ja dhane shtetit me idealizem qe te ngrihej ai regjim i Ri e te emancipohej gjithe populli dhe te dhane shkolle e te ndertuan Spital e te sollen drite elektrike Ty morracakut qe te pinte kunupi dhe te plasnin syte e barku nga malarja.

  Bishë.

  Dhe familjaret dhe kushurinjte i Kane marre prape.

  Ti pabuks brekegrisur.
  Zvarranik.

  Reply to this comment
 23. Dashamiresi D. August 22, 20:49

  Mjaft me! pergojome plagesh..,ato;..
  po i ngacmove mbeten plage!
  .
  Tomor Voda,mbetet “TOMOR”,.se flet per ta mbajtur ne GOJE. Degjojen o dashamiret e atdheut tone,se e tille ka qene Ajo shoqe-zonje- grua-Vito Kapo..
  Ne,perjetur ato vite,sot perrgojohen,padrejtesisht; Qe ka patur dhe shfaqie te tilla ka patur, po nje te identifikohej,i jepej denim maksimal. Ne qe e kemi “rritur e mesuar ate “artise” i anjohim”dhembet dhe dhemballet”,qe i mbajti pa “proteza” .U plakte si ne RININE e saj, mes nesh.
  Te pacipet komentuesit “Intelektuli krinik”apo “demo”, sa i riu”Messerchmidt”
  Pershendetie-komentuesit “ish pronar nga Lumi Vlores”
  Dashmiresi D.

  Reply to this comment
 24. Dashamiresi D. August 22, 20:51

  Mjaft me! pergojome plagesh..,ato;..
  po i ngacmove mbeten plage!
  Faleminderit Xhevdet shehu.
  .
  Tomor Voda,mbetet “TOMOR”,.se flet per ta mbajtur ne GOJE. Degjojen o dashamiret e atdheut tone,se e tille ka qene Ajo shoqe-zonje- grua-Vito Kapo..
  Ne,perjetur ato vite,sot perrgojohen,padrejtesisht; Qe ka patur dhe shfaqie te tilla ka patur, po nje te identifikohej,i jepej denim maksimal. Ne qe e kemi “rritur e mesuar ate “artise” i anjohim”dhembet dhe dhemballet”,qe i mbajti pa “proteza” .U plakte si ne RININE e saj, mes nesh.
  Te pacipet komentuesit “Intelektuli krinik”apo “demo”, sa i riu”Messerchmidt”
  Pershendetie-komentuesit “ish pronar nga Lumi Vlores”
  Dashmiresi D.

  Reply to this comment
 25. Adih August 23, 03:01

  Ah moj vita Kapo mos e permend Edi Ramen ,si ty dhe Nexhmije Hoxhes ,ja u rriti pensionin .Kurse ,per kete gazetarin Shehun skam rrespekt fare .Turp e faj per te .
  Ah moj Vita Kapo keto dengla mbi luften NC , ., shitja ketij brezit te ri ,kurse ne qe e perjetuam ate mut komunizmi ,skemi nevoje per perkthyesa..Nje pyetje do i beja te gjithe ketyre budallenjve ose spiunave bythlepires , qe i kundervihen INTELEKTUALIT ..

  Po sikur ta fitonte luften e dyte boterore Gjermania dhe ta humbete Rusi komunist ,si do u bente ,si do ishte sot Shqiperia ? Me keq apo me mire ? ,a do bridhnin shqiptaret jashte vatanit , larg prinderve te tyre ? ? A do largoheshin nga syte kembet drejt perendimit femite tane , ? A do boshatisej Shqiperia nga rinia e saj ? Kete nivel te ulet e te papergjegjshem politikanesh , do kishim neve sot ? .Kjo eshte pyetja .Pres ndihme ,tme sqaroni .Por nuk dua ndihme per tme sqarue sigurimsat 80 lekesh . Poshte komunizmi , qe shkaterroi gjithcka ,qe beri arbune zengjine ,e mbi te gjitha shkaterroi njeriun e beri spiun ,hajdut ,dhe duhen shekuj te pastrohen dhe te rregullohen !!.Prandaj jemi ,ketu ku jemi .

  Reply to this comment
 26. Messerchmidt August 23, 08:12

  Hisni Kapoja eshe me orgjine nga bosnja e jugasllavise thone ata por Rracdhjeri e gjakdhjeri eshte me siguri serb prandaj nuk i bente as syri terrrr kur vriste shqiptare patriote e te ndershem e kur pallonte kurva ne bazat e Vlores sipas motos sic na thote partia meme jugo serbe sllavo bolsheviste !

  Kete e dinin gjithe Plakat heroike te Vlores trime !

  Sa vete sihin ne sheshin e Vlores kur ju ngrit Busti?
  pyesni njehere ?????

  Reply to this comment
 27. Ish pronar nga lumi i Vlores (pronat qe na i muarren keta trafikantet Si ki kovaci) August 23, 17:41

  Uuu ka palluar dhe grate e fisit tend Hisniu mor kovac?

  Prandaj paske probleme ti kovac lepenice, MOS e KE Baba biologjike Mo kovac i patkonjve te kalit.

  Mushkë.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim