Ekskluzive: Dritëro Agolli, thirrje deputetëve. Kadare dhe 25 personalitete bashkëfirmosin

July 20, 2016 11:43

Ekskluzive: Dritëro Agolli, thirrje deputetëve. Kadare dhe 25 personalitete bashkëfirmosin

Dritëro Agolli nuk ka mëdyshje: “O sot o kurrë, kjo reformë në drejtësi duhet votuar”.

“Kam dëgjuar se mbi 90 përqind e popullit e do këtë reformë dhe e mbështet atë. Unë e besoj këtë shifër që jepet. E kur ke popullin me vete beteja është e fituar. Wshtë revolucion. Wshtë i drejtë krahasimi i kësaj reforme me revolucionin” – tha dje shkrimtari i shquar për gazetën DITA

Dritëroi tha se kanë folur deri më tani vetëm partitë politike, por pak është dëgjuar zëri i intelektualëve. Ai kërkoi që apelin e tij drejtuar deputetëve ta mbështesnin edhe intelektualë të tjerë, shkrimtarë e artistë, personalitete të shquara të fushave të ndryshme. Dhe kështu u bë, teksa lista e firmëtarëve mbetet e hapur.

DITA  kontaktoi dje shkrimtarë, akademikë, ish-presidentë duke i njohur me tekstin e Dritëroit. Lista e atyre që e nënshkruan apelin është më poshtë bashkë me tekstin: Xh.Shehu – DITA

 

Kopertina e sotme DITA

Kopertina e sotme DITA

Të nderuar deputetë të Kuvendit të Shqipërisë!

Orët e nesërme të miratimit të reformës në drejtësi janë pa asnjë dyshim vendimtare dhe nga më të rëndësishmet që ju kini provuar ndonjëherë. Këto janë orë të një prove të madhe të përkushtimit dhe të ndershmërisë suaj para qytetarëve që iu kanë dhënë votën. Vota juaj nesër do të tregojë se jeni vërtetë të shqetësuar dhe të përkushtuar për përparimin e këtij vendi, për t’i dhënë fund tranzicionit të gjatë më shumë se 25 vjeçar dhe se sa e doni integrimin e Shqipërisë në familjen evropiane.

I kemi ndjekur me vëmendje debatet dhe diskutimet për reformën që vazhdojnë pambarimisht prej afro dy vjetësh. Ka një shqetësim dhe një pritje të madhe me padurim nga shumica dërmuese e qytetarëve të këtij vendi që reforma të bëhet.

Kjo është reforma më e rëndësishme që po bëhet në Shqipëri që nga përmbysja e regjimit komunist. Kjo reformë kushtetuese i ndalon njerëzit e inkriminuar e të korruptuar të hyjnë në politikë dhe në organet e drejtësisë. Pastron parlamentin, administratën dhe partitë nga njerëz që kanë bërë krime apo që kanë vënë pasuri të paligjshme. Po të ishte bërë më parë kjo reformë, nuk do të flitej për dekriminalizimin. Drejtësia nuk do të ishte kaq e korruptuar. Prandaj dhe populli e ka humbur besimin te drejtësia. Shqipëria jonë do të ishte shumë më e përparuar dhe më e begatë nga ç’është sot.

Prandaj, nisur nga momenti historik dhe rëndësia e jashtëzakonshme e kësaj reforme, është më mirë që secili prej jush, deputetëve të këtij Kuvendi, nesër kur të hyni në seancën për miratimin e reformës të dëgjoni në radhë të parë e mbi të gjitha zërin e qytetarëve të këtij vendi që ju kanë votuar dhe të pyesni e vendosni me përgjegjësinë e ndërgjegjes suaj.

Ne jemi të bindur se reforma do të bëhet. Po është mirë të bëhet tani. Sepse këtu ndahet e shkuara me të ardhmen. Ky moment i hap Shqipërisë perspektivën evropiane, ndaj dhe në favor të kësaj perspektive duhet të vendoset pa hezitim nga ju që populli shqiptar u ka votëbesuar.

Ne na vjen mirë dhe përshëndesim faktin që Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Europian kanë një qëndrim të palëkundur pro kësaj reforme. Ky qëndrim i prerë i partnerëve tanë perëndimorë jep garanci jo vetëm që do të bëhet reforma, por që do të bëhet ashtu si duhet. Deputetët e ndershëm nuk duhet t’i tremben këtij fakti. Kjo reformë vë në binarë demokracinë dhe shtetin e së drejtës, për të cilat ne aspirojmë prej më shumë se një çerek shekulli.  

 

Dritëro Agolli, shkrimtar

Moikom Zeqo, shkrimtar

Pëllumb Xhufi, Profesor

Alfred Moisiu, ish-President

Bamir Topi, ish-President

Servet Pëllumbi, ish-kryetar Kuvendi

Ismail Kadare, shkrimtar

Pajtim Lutaj, Profesor

Arben Puto, Profesor

Alfred Uçi, Profesor

Daut Gumeni, shkrimtar

Xhevat Lloshi, gjuhëtar

Diana Çuli, shkrimtare

Luan Omari, konstitucionalist

Niazi Jaho, konstitucionalist

Sabit Brokaj, mjek

Nasho Jorgaqi, shkrimtar

Limos Dizdari, kompozitor

Irini Qirjako, artiste

Xhevahir Spahiu, poet

Fatos Tarifa, Profesor

Ksenofon Krisafi, Profesor

Ymer Minxhozi, publicist

Luftar Paja, aktor

Bardhosh Gaçe, Profesor

Fatos Klosi, Profesor

Idajet Beqiri, avokat

 

Tiranë, 20 korrik 2016. Apeli dhe lista janë botuar sot në DITA

July 20, 2016 11:43
Komento

45 Komente

 1. AUTOBUZI I DRITEROIT ..MIKUT TE LUL KRIMINELIT July 20, 01:48

  Nuk e di pse nuk me pelqen ky “AUTOBUZ 20 VENDESH” ME KETO INTLEKTUALE.

  KUJT I DUHET KJO REFORME KUR AI VEND ESHTE NE VDEKJE KLINIKE

  KUJT I DUHET KJO REFORME KUR DIPLLOMATE DHE ZYRTARE AMERIKANE PUTHEN PA PIKE TURPI DHE ZGERDHIHEN ME DY KRYKRIMINELAT BASH-BERISHE

  KUJT I DUHET KJO REFORME QE DO GJUAJ LEPUL TE VEGJEL TE ps dhe do harroje peshkaqenet e PD.

  KUJT I DUHET KJO REFORME KUR VJEDHJET DHE TRADHETISE E BANDES 2B JNE MILJONA HERE ME TE MEDHA SE TE GJITHE TRADHETAREVE TE SHQIPERISE

  le ta themi me ULURIMA…..qe ky lloj reforme eshte poshtrimi me I madh qe I behet popullit shqiptar qe nga 1912 eshte me keq se cdo lloj pushtimi

  lufta me mullinjte e eres gjasme me komunzmin I dola boja ..dhe paska qene loja e rajersoneve,elezbibereve e deri te arvizute dhe lute

  Ka ardhur koha te pyesim

  A eshte me gjithemend politika amerikane kjo e perkedheljes se SUPER KRIMINELIT BERISHE per cerek shekulli..apo mos po e ben TRIBUJA ELEZ BIBERAJ ME MAKARTISTIN WISNER me koken e tyre

  SEPSE VETEM CFARE THOTE IZET HAXHIA NGA TURQIA ,KONGRESI AMERIKAN DUHET TE FORMONTE NJE KOMISJON PER CESHTJEN

  ……………….SALIGATE……
  per krime,kanibalizem,genocide,tradheti dhe vjedhje miljardash ne bashkpunim me mafjen me kollare qe do rezultonte fatale per disa kokrra atje si ne

  WATERGATE APO IRANGATE…

  sepse behet fjale per mbi 20 biljon dollare te armatimit shqiptar qe kane kaluar ne dore te SHKELZENEVE ,QENEVE DHE DEVIROLEVE..miljardat e rruges kombit apo OFF SHORET E naftes.( mund te happen letrat e floririt Londres qe “menaxhoi” ilegalisht Rajersoni me Berishin ne 93 ‘)

  PIKERISHT KY ESHTE MISJONI I VENCIAS,…te mbulohen miljardat te dhena nga berisha te lobet “ kopetente” podesta & wisner..dhe pot e happen letrat SAKTE si thote komiku LU atehere nje CUNAM do ndodhe ne brigjet e atllatikut nga termeti adriatikut.

  VENECIA NDYRESIA E RRADHES OSE ME SAKTE LHL RADHES.

  KUR ISHTE KRIZA E LHL NE 15 NENDOR 2015..CUDITERISHT FORCA “TE PANJOHURA’ rrethuan kryministrine te udhehequra nga lul basha..qe I shkeli vijen e kuqe arvizuse

  sovraniteti i shqiperise ra ne shkurt 1992 kur Rajersoni mori pjese ne fushate elektorale krahas MONTRES BERISHE..dhe vazhdon dhe sot.
  KETO PERRALLAT E” VENE CIA S ” JANE NJE SKENAR IDEAL PER TA FUNDOSUR ATE VEND PERGJITHMONE
  Nqs ka kundravajtes me te madh sot ne shqiperi ..ai eshte GOVERNORI LUL. dhe ROMANA VLAHUTIN
  Nuk ka ne historine boterore njre rast te tille si raporti shtet shqiptar-ambasade amerikane.as koloni,as protektorat,,as puppet state,,,as stateless..as vend I pushtuar….por dicka si BLACK HOLE..
  Ne saj te kesaj lidhje Shqiperia mund te quhet si VRIMA E ZEZE E RITA PETROS ku nuk ka ngel diplomat,ambasdor,zyrtar,kongresmen,titullar sherbimesh,analiste nga cdo vendi botes qe nuk kane provuar shijen e saj.

  Eshte fat I madh qe Shqiperia u lidh fort ne 1991 me Ameriken…por akoma me I madh eshte zhgenjimi I shqiptareve me dipllomate amerikane qe merren me Shqiperine.
  CFARE GABIMESH FATALE KANE BERE ZYRTARET AMERIKANE..DHE PO VAZHDOJNE AKOMA ME KETO BARCALETAT E DON LUSE ??.
  1-KRYEGAFA eshte emrimi I ambasdorit te pare amerikan W.E.R nga strofulla e Beogradit,vendit me armiqsor te shqiptareve.

  2-Ne vend te nje pajtimi dhe armpushimi me qeverine e kohes, drejtuesit antshqiptare dhe antiamerikane rajerson-biberaj erdhen si “clirimtare” dhe filluan genocidin e panevojshem antikomunist duke rekrutuar komunisttet me te felliqur si berisha-hajdari-elezaj etj

  3-Ne krye te ketij genocide u vu dhendri serb Berishovic ku sot prej tij eshte instaluar serbizimi,greqizimi,islamizimi dhe mafja nderkombetare tash ben ligjin

  4-Marrja pjese ILEGALISHT e amb.amerikan Rajerson ne votimet E 1992 praktikisht eleminoi SOVRANITETIN E SHTETIT SHQIPTAR..qe vazhdon dhe sot.

  5-Mos kerkimi nga pala amerikane e denimit te perbindeshit berishe per 1996-1997 ku u vrane 4000 mije vete dhe u zhduk shteti shqiptar

  6- Mos kerkimi nga pala amerikane e denimit te perbindeshit berishe per grushtin e shtetit 14 shtator 1998..por biles ata e bene ambasaden zyre per drejtesine shqiptare ku krimineli berishe dha “deshmine”

  7- Mos kerkimi nga pala amerikane e denimit te perbindeshit berishe per gerdecin ku ishte implikuar familjarisht.

  8-Dhenia e vizes Amerikane ndaj gjeneralit LUAN LEPUR HOXHA edhe pse ishte I denuar nga drejtesia..edhe pse ishte kercenuar me jete nga bossi I gerdecit-skerdhen berisha

  9-Implikimi I disa ekperteve te “virxhinias” ne mbulimin e vrasjes mafjoze te Kosta Trebickes

  10-Tolerimi qe I beri amerika zyrtare ofendimit te bajlozit berishe duke I thene NY-TIME..leter highenike.

  11-Barazimi qe I beri amerika zyrtare krimit fashist te 21 janarit me protestuesit me duar ne xhepa

  12-Tolerimi qe I beri amerika zyrtare ofendimit te bajlozit berishe duke fshire prapanicen me ekpertizat e FBI

  13-Perversiteti I Arvizuse qe dekoroi dy vrases..njerin burre shteti,tjetrin yll ne ngjitje

  14- Perversiteti I Arvizuse qe lejoi ti shkele vizen e kuqe Lul Serbasha me rastin e LHL ne 15 Nendor

  15-Perversiteti I Arvizuse qe ne bodellot e Arjan canit merret me Enver Hoxhen.
  Lista e bemave te padeshirueshme deri antishqiptarete disa ambasdoreve eshte akoma me e madhe por aq sa jane rrjeshtuar mjafton te themi se DIPLLOMACIA AMERIKANE MORALISHT E KA HUMBUR BESIMIN E SHQIPTAREVE DUKE ABUZUAR NE MENYRE KOZMIKE.

  KJO FUSHATA E LU-SE PER REFORMEN NE DREJTESI TREGON SE DIPLLOMATET AMERIKANE QE MEREN ME SHQIPERINE DHE PERDORIN KETE LU-NE SI LEXUES
  FERMANESH PO KALOJNE DITE TURBULLTA..SE NJE SHQIPERI ME MONSTREN BERISHE JASHTE BURGUT,,NUK I DUHET AS SHQIPTAREVE..AS AMERIKANEVE,,DHE AS DREQIT
  Mendoj se ka ardhur koha qe administrate amerikane te korigjoje gafat e saj cerek shekullore ne Shqiperi.

  Me sakte:
  Duhen vendosur mardhenie dipllomatike korrekte USA-ALBANIA midis shtetesh..dhe jo si deri me sot SHQIPERI-AMBASADE AMERIKANE..qe Vazhdon nga koha e serbofilit EDWIN RAJERSON.
  E thene ndryshe
  Komiku Donald Lu ( dhe ato qe e kane emruar ate) duhet ti kerkojne falje popullit shqiptar dhe te fillojne
  ‘’’’’’’’’’’’’’’’REFORMEN E DE-NAZI-BERISHIZIMIT….sic bene gjermanet pas 1945.

  A DUHET TE KETE BESIM TE ATO ARVIZU QE PERVESHNE MENGET NE MAJ 2011 BASHKE ME DRITEROI DHE I DHANE PUSHTETIN ATIJ QE KISHTE VRARE NE BULEVARD DHE AKOMA NUK ISHTE THARE GJAKU..

  A MUND TI BESOHET AKOMA DRITEROIT QE PSHURRI MBI JETIMET E 21 JANARIT 2011 ?!

  Reply to this comment
 2. alphade July 20, 03:00

  Lexova te gjithe nenshkruesit e ketij ”peticioni” ! Disa
  nga nenshkruesit i njoh fare mire , te tjeret as i kam ta-
  kUar ndonjehere . Pune emire me kete ”peticion” por
  me duket se jeni kujtuar shume vone por me mire vone
  se kurre thote sovrani !. E late Edin deri tani te perballoje
  gjithe zjarrin e opozites me shpifje , mashtrime, trilllime
  e c’nuk u thane per Edin deri edhe kapon e kapove te dro-
  ges , ”Escobari Shqiptar” nga kryemafiozi, kryekrimineli
  kryehajni i Shqiperise, Sal i Milloshevici .
  Deri dje edhe Ilir Meta bente pjese ne kete ”bande hajash
  e drogaxhinjsh” , ndersa sot opozita u be mike per koke me Ilir Floririn,sic e ka qujtur dikur Berishovici.! C’jane
  keta politikane te opozites pa pike fare karakteri , njerez
  pA pike turpi e dinjiteti , thjeshte nje bande placiketesish
  hajnash e vrasesisht ! Populli thote per te tille intelektua-
  lesh, ”nga fryn era e kthen gunen” Jo te gjithe intelektualet por disa ! Pershendetje nga larg ..!!

  Reply to this comment
  • Raimond vlonjati July 20, 18:03

   Po lene nam

   Ne nuk paskemi intelektual

   Keta filluan avazin si ne kohe te Dulles

   Keta rezik as qe e kane lexuar tare ca thote kjo Reforme

   Sikur nga kjo reforme varet cdo gje . Kjo esht kot fare

   Keta duhet te bejne te tilla peticione kur pasurite e nentokes shqiptare vidhen nga te huajte , ku shkaktohen katastrofa njerezore dhe ekologjike , si ne rastin e kompanise kriminale Kanadeze Bankers Petrolum
   Apo te protestojn kur ne Shqipeti futen 2 mij Muxhahedine qe jane si nje mine ne sagat kunder te ardhmes se popullit

   Nga ana tjeter do thosha se keta nuk e kuptojn as politiken amerikane

   Jeta e trajtojn politiken amerikane si Kryetarin Zmao ne kohe te Dukles qe ishte i pa-gabushem , se ashtu i donte bitha lol

   Politika amerikane brn dhe gabime , ndaj jo cdo gje qe thote ajo duhet pranuar

   Ju duhet ta shikoni njehere vete nese esht e drejte spo jo , te dilni te flisni ne media ku te diskutohet kjo Reforme , jo te beni peticione te tilla revolucionare keshtu ne tufe

   Ta dije opinioni amerikan per keto peticionet tuaja te tilla do tallin leshte me ju neper tv

   Helloooo !

   Jetojm ne shelullin 21 dhe nuk ja nevoje per peticione me raste te tilla , se po lini koqen e namit , sikur jeni bageti

   Reply to this comment
 3. alphade July 20, 03:12

  Shenim : intelektuale konstante : A. Moisiu, Broka , Xhufi,
  PEllumbi,Beqiri,,Topi, L.Paja,Lioshi e ndonje tjeter….! Keto
  figura i kane shpalosur pikpamjet e tyre pa iu dridhur qer-
  pIku edhe ne kohen me te erret te diktatures berishiane !
  Kam qejf te shtoj ketu edhe qendrimet e zotit Skender
  Gjinushi, Arben Duka, Bedri Islami , etj . Keta intelektuale
  duhet te ishin nismetar te ketij Peticioni e pse jo edhe Na-
  zArko, etj. Te me falin avangardistet e tjere qe nuk i kam
  permendur emrat por qe kane luftuar ne rreshtin dikturen
  mIllosheviciane ne Shqiperi , banditin e Vicidolit .!!!!!

  Reply to this comment
  • logjika July 20, 10:17

   Me ben pershtypje qe nuk shikoj emrin e Rexhep Mejdanit, apo eshte zemeruar per djalin qe i hoqen nga puna si Lubojna qe i mbyllen televizorin? Se bera shaka. Respekt per keta intelktuale te pergjegjshem, por jam i mendimit me nje komentues me larte qe jane shume te vonuar dhe ja lane ne kurriz Edi Rames gjithe poshteriste e ketyre mejhaneve dei tek e fundit e Ilirit.

   Reply to this comment
 4. alphade July 20, 03:15

  Date: way not Mr. ??? Are you efraid ?

  Reply to this comment
 5. noisi July 20, 04:30

  Po Ciljeta me & pa coca. Nuk behet kot e keni.

  Reply to this comment
 6. oo7 July 20, 05:10

  Po Cim Peka pse nuk ka firmosur ?

  Reply to this comment
 7. ALBAN DEGA July 20, 05:32

  Date: June 9, 2016 at 1:03:09 AM EDT
  To: Alban Dega <[email protected]

  Opinione

  THANK YOU US- EU BROTHERS !

  – Pavaresia dhe Clirimi i dyte i Shqiperise

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Shtetet e Bashkuara te Amerikes dhe Bashkimi Evropian u dhane fund spekullimeve, mashtrimeve, trillimeve dhe intrigave te Sali Rrrenes dhe Lulezim Genjeshtarit.
  Ne nje ze , ne nje kohe dhe me te njejtin qendrim ato shpallen hapur e vellazerisht qendrimin e tyre te vendosur kunder SHQUP-it per Reformen ne Drejtesi, si nje emegjence kombetare dhe ceshtje jetike per shqiptaret si popull e Shqiperine si shtet.
  Te votohet Reforma nje minute e me pare dhe cdo deputet te votoje sipas ndergjegjes e vetedijes se tij te lire demokratike dhe qytetare e jo sipas urdherave e nen kercenimet e Sali Impunitetit e Lulezim Antishtetit.
  Cka i dini deputetet! "Ushtare te Partise dhe Shokut Enver" apo marioneta ne duart tuaja te lara me gjak e me hajni! Marrja qofte me impunitetin dhe korrupsionin tuaj pa fund e pa ane!
  Mallkuar qofshi o kusare e vrastare te mallkuar! Eshte "urata" nga mijera nena e motra veja, femije jetime e pleq pa femije te 97-es e Gerdecit, te Orantos e 21 janarit… !
  Thank You US and EU Brothers!
  God bless USA and EU !
  Kjo Reforme jetike e urgjente per shqiptaret e Shqiperine krahasohet me Paavaresine Clirimin e dyte te Shqiperise
  Eshte Reforma qe do te cliroje shqiptaret e Shqiperine nga skallaveria e korrupsionit dhe skllaveria e impunitetit.
  E meritojme !
  Jemi populli me properendimore e me proamerikane ne Bote!
  Jemi populli e kombi i Gjergj Kastriotit Skenderbeut dhe Nenes se Perboteshme Tereza!
  Asnje popull ne Lindjen ish- komuniste nuk shkallmoi ish- diktaturen me barbare me kushtrimin :
  – E duam Shqiperine si e gjithe Evropa!
  – E duam Shqiperine si Amerika Demokratike!…
  "USA…. EU…
  We love You
  We love You! "
  Ishte edhe thirrja e grevisteve te urise ketu ne Nju Jork kunder "Bandes se Gangstereve " dhe kunder "kesaj Mafie qe ka dale krejt jashte kontrollit " qe na i mori peng jo vetem aspiratat tona por edhe Shqiperine me flamurin e tyre te rreckosur dhe me slloganin " Ne Saliu, me Saliun, per Saliun " te impunitetit e antishtetit.
  Drejtesia vonon por asnjeher nuk harron !
  USA…. EU…
  We love You!
  We love You !

  Reply to this comment
 8. Fede July 20, 05:42

  VOTONI VOTONI. .
  E SHKONI QE TE VDES TRAZICIONI. .
  TRAZICIONI I ZI QE PO NA TRET E KETE SHQIPERI,KUR DUHET BERE KOMBI NJI!

  Reply to this comment
 9. Kola July 20, 05:44

  Po Preci me Cilin c’mendim kane per ate humbjen e sovranitetit?

  Reply to this comment
 10. TLN July 20, 05:56

  O Agoll mos kujto se harrojme qe ti mbeshtete vrasesin e 21 Janarit dhe hajdutin e votave Lulezim Basha gjate zgjedhjeve per kryetar bashkie te Tiranes. Turp te kesh.

  Reply to this comment
 11. Akile Kero - Doktor i Shkencave Mjeksore July 20, 06:01

  Jam pa asnje medyshje pro apelit drejtuar deputeteve tane per te votuar reformen ne drejtesi, sipas variantit te Zonjes Nuland.

  Reply to this comment
 12. Peticion July 20, 06:04

  Reforma,
  kjo reforme,
  te jete aq e eperme- mos kete te bej me te shkuaren e tyre;
  aq reale- te mos kete te bej me realizmin socialist pa realizem;
  Asnje reminishence
  me Kushtetuten e vitit 1976;
  as me firmat qe pershendeten daljen e RD-se…

  Falme Enver per lotin…
  per Poetet e pushkatuar te Librazhdit
  rrefeu Nolin Veterane Lufte
  pa tarife…Peticion
  presidentesh ne krye te Drejtesise
  qe pritet te bjere si Kembe Mali…
  qe s’e shpetuan dot as Doktoret e Tij.

  Reply to this comment
 13. Drini i Bardhe nuk ka te ndale July 20, 06:16

  Po ne te tjeret qe ndidhemi laeg kryeqytetit tone te dashur , me banim ne fshatra te thella , ku do firmosim per aprovimin e saj !

  Reply to this comment
 14. Kapter baba nga burgu i Lezhes qe u ... July 20, 06:26

  Nuk quhet se nuk ka firmosur Profesor Kriminel Doktor Saleh.

  Reply to this comment
 15. Petrit July 20, 07:14

  Urime intelektualeve te cilet edhe me jete thirrje tregojne qe Kane qene dhe Jane ne sherbim te kombit dhe atdheut.reforma ne drejtesi eshte become Jerome sense nje vend Ku ka PA drejtesi shkaterrohet.kemi ndihmon e miqve tame te medhenj.te cilet kesaj radhe e Kane mare seriozisht Shqiperine. Petrt Leka mjek.

  Reply to this comment
 16. Ksenofon Kardhiotis July 20, 07:14

  Hahaha. Nuk hoqen dore nga metodat e Ramizit keta plehra. Me nje kembe ne var dhe firmosin. Po pse te tjeret, apo te tjeret nuk kane tru.

  Reply to this comment
  • Spiridhoni July 20, 09:49

   Ik mar KKardhiotis, se na jena intelektuala qe nga koha e Dulles, dhe qefin e kemi me ja rras fort mulles, me pidhaqe e mullaqe.

   Reply to this comment
 17. lili July 20, 08:06

  e per vjedhjen e adhshme 5 milliards qe po ate dite ky cuvent renégat do me votera pa informera qytetaret, nuk veni anse appel? Pas si vont ‘intelektualet’ shqiptare po ‘trazhohet’,Nuk ka po gje deri sot qe nuk shkon ne jeten shoqerore, politike e juridike te vendit ?sikur mos me jetuar fare ne Shqiperi!

  Reply to this comment
 18. Guri Shyti, intelektual July 20, 08:41

  Shenomeni dhe mua. Te gjithe per nje dhe nje per te gjithe. Ose me shumicen e popullit dhe me reformen e perparimin, ose me pakicen e korruptuar dhe prapa botes.

  Reply to this comment
 19. Plaku Xhuxhumaku July 20, 09:28

  Epo edhe Komiteti Qendror i PPSH e dha viston. Tani o burra votojeni reformen se vetem qe do te ngjallet Skenderbeu ka mbetur pa thene.

  Reply to this comment
 20. shpatar July 20, 09:59

  Vone u kujtuat te nderuar Intelektual te Shqiperise .Ju si dhe shume te tjere keto duhet ti kishit bere sistematikishte ne shtypin e perditshem e ne ekranet e TV.
  Qendrimet tuaja dhe argumentat intelektuale, te ceshtjeve madhore qe ka sot populli shqiptare, duhet te kishin mbeshtetjen tuaj ne cdo eveniment te politikes. Truri i nje populli eshte garancia e demoktacise se munguar .Levizja e tij ne sensin pozitiv eshte udherrefyes per nje popull qe vuan pasojat e politikave te mbrapshta .Nuk mund ta plotesojne kete ushqim te perditshen vetem disa gazeta prestigjoze (Dita ,Tema apo ndonje tjeter ),historian e poet, pa nje shkarkim te gjithanshem te mendimit intelektual .
  Nuk ishte nevoja qe Aleatet tane te perdornin autoritetin e tyre ne bindje te politikanve medioker qe shohin vetem hijen e tyre.
  Cmund te beje nje popull pa trurin e tij.Vec allakatjes ,si nje busull pa drejtim, nuk mund ta ushtroje forcen e tij per te permbysur e korigjuar shtremberimet politike. Kete arme te fuqishme ,sic ka treguar dhe historia ,e mbane ne duar ai popull qe ka nje klase intelektuale ne kembe per ta orjentuar drejt objektivave madhore .
  Ky tru sot ka punuar keq.Disa gazetar partiak e analista byt..lepirsa e kane nxjerr popullin jashte loje.Mos qendrimi parimor dhe argumentat partiake, qe kemi pare e shohim perdite nga ta, kane sjelle kete situat sot, qe edhe kur thika hyne ne palce, populli nuk reagon .
  Le ti hedhim pas dobsit dhe idiferentizmin intelektual per ta sheruar shoqerine tone te eci me kembe te sigurta drejt te ardhmes Evropjane.
  Historikishte konkluzjoni, i Profesor Xhufi e i shume te tjerve,na shpien tek nyja e pa shpjegushme e mos krijimit te shtetit te qendrueshem .Pervec tradhetise qe dominon ne shekuj ,jane dasite krahinore, fetare,injoranca intelektuale dhe prapambetja shekullore.E para sigurohet me nje Kushtetute qe nuk mundeson depertimin e elementit tradhetare ne organet e larta drejtuese te shteti ,te tjerat me reforma emancipuese te shoqerise mbare shqiptare te udhehequr nga intelwektuale e jo mbushesa partiak.Pikerishte kjo reforme ne Drejtesi ,kaq e perfolur me kembengulje nga Aleatet, u hap rrugen gjithe te tjerave.Eshte guri themeltar qe mushkrite e nje populli te jene te lira per te ecur perpara .Kete nuk kuptojne sot politikanet e inkriminuar dhe mbushsat e topit qe u vijne nga pas .

  Reply to this comment
 21. Bejtullah Musliu July 20, 10:31

  Kokat e kombit nen hije e politikajt pa fije.Zeri i juaj eshte zeri qe bene ndryshime. politikanev u besojne sot servilet debilet e mitilet. Aferim Duhet te vazhdoni me aktivitete. Ata (politikanet) kudo qe jane jane vetem hija juaj ehde ate hije e deformuar.

  Reply to this comment
 22. shqipe July 20, 10:43

  Me Peticionin e Dritero Agollit te firmuar nga 25 vete, nder ta edhe Ismail Kadare, jane solidarizuar sot dhe e kanë firmuar po sot, ne nje ceremoni te vetme, edhe anetaret e klubit “Klubi -Ec perpara te çafsha ballin” dhe klubit “Klubi i ‘anal’-isteve homoseksual social-politik”. Ky eshte nje rast i rralle, por i kondicionuar nga fakti që iniciatori i te dy klubeve dhe njekohesisht edhe “President Nderi”-eshte Mareshalli SuperSaliQëni–”Qëni që të ha tinës”, “Antishqiptarit më të madh të të gjitha koherave”, “Qëni i lig ngordh pa shoke”. Me poshte lista e pjestareve, sipas klubeve, qe firmuan peticioni:
  1) “Klubi -Ec perpara te çafsha ballin”
  -President Nderi i Klubit -“Qëni që të ha tinës” –Mareshalli SuperSaliQëni,
  -Kryetari i klubit “Bujari ju degjon”-Bujar Nishani,
  -Nen Kryetari- “Toqja qe qesh”-Arja Çani ,
  -Sekretarja-“Kape per leckash, qite jasht”- Jozefina Topalli(Çalamani), dhe
  Anetaret e asociuar te klubit “Klubi -Ec perpara te çafsha ballin”:
  -“ Fytyra e vrenjtur, me sy te vegjel”, pushti politik- Oerd Bylyk(Kiçi)Bashi,
  -“ Fytyra e qeshur”, pijedashesi – Arben Ristani,
  -“Dy -pllom-ati i tredhur”, miku i Sypeshkaqenit-Aldo Bumçi,
  – “Tutto muscoli, niente cervello”-loloja i oborrit-Flamur Noka,
  – “Arkitektit popullor” – i shpifuri – Fatos Lubonja,
  -“ Nje kercu ne Londer” – Njepllomati – Gjol(mal)Berisha
  -“Mere me leng, se mishi mbaroi”- Sqapi -Agron Gjekmarkaj dhe
  -“ Mendja e madhe e keqja e te zot”- Veshegjati – Besnik Gjongecaj
  -“Bukuroshja e zgjuar”-E para e K.ç.k. -ve – Grida Suma(Duma),
  -“Gazetari dhe ’Anal’-isti i pa arritshem shvejkjan -Genc Burimi,

  2) Klubi i ‘anal’-isteve homoseksual social-politik:
  -President Nderi i Klubit -“Qëni që të ha tinës” –Mareshalli SuperSaliQëni,
  Kryetari i Klubit: Arkitekti popullor, i shpifuri – Fatos Lubonja,
  Nen Kryetari: Ironiku lolo-president i republikes – Artan Hoxha,
  Sekretarja: “Bukuroshja e fjetur” e TV AGON – Sonila Meço,
  Anetaret e asociuar:
  -Pinjollit te klanit Kapo(Berisha) – Andi Bushati,
  -Orangotangut – Armand Shkullaku,
  -Injorantit noterik Çlirim(Qim) Peka,
  -Akadem-ikut qe çalon Artan Fuga,
  -Sindroma “Bari Falliu”, Star Rakia-Ylli Rakipi,
  -E Dhirta– Desada Metaj,
  – Pinjolli i padenje i familjes – Artur Zheji,
  – Haleja alla turka – Frrok Çupi,
  – Bejtexhiu shakaxhi -Andi Bejtja,
  – Përç Shkrimtari – Preç Zogaj.
  – Komunisti Antikomunist-Sindroma Rrudhat e Ballit- Bari Falliut(Alias Fari Balliut)

  V.O.: Perseritja e Lubonjes ne te dyja listat, nuk eshte lapsus. Si antishqiptari i dyte me i madh i kohrave, pas Presidentit te Nderit -“Qëni që të ha tinës” –Mareshallit SuperSaliQëni.

  Reply to this comment
 23. LLL July 20, 11:22

  Shqipe !
  Je kinge , të admiroj , të përqafoj !

  Reply to this comment
 24. Doneta July 20, 11:46

  A degjon nga thirrjet Sali Krimineli e Lulzim Hajduti,ky eshte fundi I turpshem e tyre.

  Reply to this comment
 25. Doneta July 20, 11:47

  Sali Krimineli boll e mbajte peng kete vend.

  Reply to this comment
 26. Ekzemplar July 20, 12:47

  Pas 90-tes populli shqiptar nuk ka patur intelektuale qe te ndricojne mendjet e popullit pervec Rexhep Qoses!
  Asnje prej tyre nuk u ngrit ne nivelet idealiste te Fan Nolit,Migjenit,Avni Rustemit etj!
  Fatet e shqiptareve i moren agjentet UDB-se etj por as Ismail Kadarea nuk tha nje fjale te vetme kunder kriminelit S.Berisha etj.
  Vendin e intelektualeve e zune djallezisjt ca VEMJE te ashtuquajtur ANALISTE qe per 26 vjet bombarduan trurin e shqiptareve per interesat e padroneve te tyre antishqiptare.
  Te njejten gje antishqiptare po ben edhe gazeta DITA duke botuar pacavure qe perdhosin LANC-cin,heronjte dhe udheheqesin e tyre Enver Hoxha.
  Duan apo nuk duan armiqte e Shqiperise CLIRIMTARET E VENDIT NGA PUSHTUESIT DHE BASHKEPUNTORET E TYRE ballisto zogiste,ishin Ushtria Nacional Clirimtare e udhehequr nga PKSH dhe ENVER HOXHA!
  Ka qene nje TURP i madh per te gjithe intelektualet qe ulen koken kur klika tradhetare e Berishes mohonte 29 Nentorin si date te CLIRIMIT,heronjte i beri kriminrle dhe kriminelet heronj.
  Turpi tjeter per keta palo intelektuale ishte heshtja per ngritjen e shtatores se tradhetarit A.Zogolli ne med te Tiranes dhe nderrimi i emrit te rruges “DESHMORET E 4 SHKURTIT” duke e zevendesuar me ate te tradhetarit I.Rugova,nipi i vrasesit te 84 qytetareve tiranas per terror.
  Ishte krim qe shumica e mjekeve,aktoreve,kengetareve etj u vune ne sherbim te krimeve te Berishes,ndonese e shihnin politiken antikombetare te tij.
  Shkurt:
  Shqipetia keto 26 vjet nuk ka patur intelektuale por “OSMAN GAZEPE”!

  Reply to this comment
 27. Tomori July 20, 12:58

  Pershendes faktin, qe me ne fund edhe grupi i intelektualeve u kujtua te shprehet.
  Por intelektualet shqiptare duhej te prinin me diskutime ne kete fushate me rendesi historike per Shqiperine e jo te prisnin momentet e fundit kur eshte vendosur gjithshka.
  Duhet ta pranojme se shoqeria civile dhe intelektualet shqiptare ende nuk jane emancipuar si antare AKTIVE te shoqerise.
  90 perqind e popullit shqiptare e ka dhene shume me perpara perkrahjen per reformen.

  Reply to this comment
 28. D O K L E A T I July 20, 12:58

  Ne jeten e vete, eshte vertetua edhe shkecatarish, se njeriu, ne 99% perqind te rasteve flet te verteren kur eshte duke ndrrua jete dhe i ndegjon tingujt e vdekjes.

  Duket se ne kete situate gjinden sot mbrojtesit e sovranitetit shteterore. Elementi i huaj do ju kufizonte qe te vazhdojne plackitjen e shtetit pa kurrfare pergjegje ndaj popullit ( sovranit)

  Reply to this comment
 29. kris 1 July 20, 13:09

  intelektualet kane nderin te ngrene flamurin e fitores mbi keshtjellen e korrupsionit.Ndaj jane intelektuale.Nuk merren me cikerrima ,ato jane pune e nderkombetareve por flamurin e fitores e ngreme ne intelek tuafet.
  Doni me e popull?
  Ja tek jemi!

  Reply to this comment
 30. Kardakliu July 20, 13:46

  Shqiperia ka ende intelektual kombetar, edhe pse ka edhe te sojit Balliu, te cilet vertet te neverisin kur i sheh, e te shtyjne vjellush kur i degjon.

  Reply to this comment
 31. Dhimbia e madhe D. July 20, 14:13

  ‘Mjera unw e mjera kw tw qaj mw parw malom e kam nip e selmane djalw””
  Mirw qw u mblodh mwndiea.Mw mirw von se kurrw.
  Kujdes pas shpianat…
  Kaloftw kjo punw pwr mbrodhesinw.
  Mjaft mwdyshiet!
  Koha do tregojw e gjykojw ecurinw e kujtdo.
  Hiqeni koceptin ‘sbwhet shqipwria”!
  Populli; pastron vetveten mbwshtetni atw!
  I vonuari por i penduar-pranohet.(sic ishte deklarata e fundit e inetelktualwve me “dy firma zonjash..”
  Le ta nisim ndryshe e pwr mbarw PAS,kwsaj date “21-Korriku” si shkruan njwri;”clirimi dytw i shqipwrisw.”
  Me shumw dhimbie e shpresw…

  Dhimbia e madhe D.

  Reply to this comment
 32. skifteri July 20, 15:02

  Ku keni qënë dhe përse jani kaq të vonuar ju intelektualë të shqipërisë ,u bënë 25 vjet që shqipëria masakrohet nga gjykatat dhe prokuroria ,dhe tani kur gjendjen e mori në dorë Amerika dhe BE-ja dhe i vu vulën .Kurse ju kujtohi vetëm një ditë para votimit në parlament ,kur shumë më përpara ju duhejë të kishi alarmuar vendin.Vonesa nuk ka shije të mirë.

  Reply to this comment
 33. Aa July 20, 17:08

  Per 25 vjete ky popull u neverit duke pare
  1- INTELEKTU-HALET, POLITI-SHEJTANET,
  dhe HALE-ATET, PSUDO-MIQTE-DEMOKRAT dhe ARMIQTE-KOMUNIST…

  2- SEKSERET, BINERET, RAJERSONET, KLINTONET, ARVIZUT, LUT E MAKUTE

  3-ESHTE KOHA QE REVOLUCIONIN PER CLIRIMIN E SHQIPERISE NGA PUSHTIMI I HALEATEVE TE BEKENE TRIMAT DHE JO KULAT

  4-REFORMA NENDREJTESI ESHTE ALIBIA E RRADHES PER PASTRIMIN E BERISHOVICEVE, METACEBR, LULASHEVE, E JARGASHEVE NGA GJAKU I KRIMIT NE TE CILIN JANE ZHYTUR ME GJITHE PRONAT E VJEDHURA.

  5- ME VJENE KEQ QE AGOLLI DHE FIRMETARET E TIJ NUK FUAN TA SHOHNE KETE TABLLO TE PERGJAKUR, NGA E CILA DO TE BUTOJNE PADYSHIM FILMA HOLLYWOODJAN!

  Reply to this comment
 34. ku e ke saliprotopapen o I TETI NE BRONX ?? July 20, 18:21

  Nuk dua te ofendoj ca komentues “AGOLLISTA”..NUK DUA TE OFENDOJ DHE VETE PLAKUSHIN DRITERO…por me then te verteten kur pashe qe dy figura: Dritero Agolli dhe me pas Eduart Selami (ish wash car boy ne usa) shkrepen “pushke” per reformen mendova se kjo eshte nje loje e urryer “dirty job”.

  Kjo u perfocua sot kur po vershojne telegrame URIMI nga bota per heroin e DRITEROIT LUL SUMA

  ————-
  ME KUPTONI MIQ

  kam qene nje nga fansat me te medhenj te driteroit dhe kadarese por jam me I zhgenjyeri prej tyre.

  Jam I zhgenjyer nga Driteroi (dhe kadareja) se eshte rast I vetem ne bote qe dy shkrimtare korifenj te nje kombi

  vrasin heronjte e tyre..

  Per shembull

  Kujt I kujtohet batuta ne nje film te DRIteroit kur I drejtohet SALI PROTOPAPES…

  Na mbro nga gjermani o saliprotopapa…por po dehsa ma puth prapanicen…etj etj.
  ”””””””””””””””
  Pse nuk na mbrojte o DREQERO per cerekshekull nga sali pordhopapa I viqidolit…por I dergove kartoline lul sumeS per fitoren “me gjermanet” ne maj 2011..

  Nuk e di pse kur shikoj kete agollinjte me kujtohet grada qe k apatur ne ushtrine e kuqe si kapitan..

  Reply to this comment
 35. Dr. Vehip (Veip) Proda July 20, 18:51

  Po bëhen 25 vjet rresht që Shqipëria nuk ka klasë politike, por establishment politik. Prandaj, vendi dhe politika, janë ende në tranzicion të stërzgjatur. Kjo ndodh, sepse establishment politik shqiptar është vetë në një lloj konglomerati tranzitiv. Eshtë e padiskutueshme që establishment politik nuk mund të prodhojë as politikanë profesionistë, as lidership të mirëfilltë dhe as burra shteti të vërtetë. Vetëm kur partitë politike të të dy krahëve politikë në Shqipëri do të shndërrohen në shkolla të vërteta politike, vetëm atëhere do të kemi klasë politike të mirëfilltë. Mrekullia mund të fillojë të ndodhë më 21 Korrik 2016 e mëpastaj, kur establishment politik të kapërcejë “Ylberin”. Thirrja se orientimi euroatlantik është i vetmi opcion, kërkon një dhe vetëm një kusht të pakthyeshëm për shqiptarët sot: “Europë-po, por vetëm me Amerikën (SHBA-të)”!

  Reply to this comment
 36. astrit gora July 21, 03:09

  si gazeta dita dhe intelektuale qe te gjithe e kane shkrire jeten per serbine por sot e kane nje kembe ne varr dhe thiri te degjoje kur zoti tja u ketheje potkonjte nga djelli po kush i degjon sot keta dallkauke

  Reply to this comment
 37. GEORGE July 21, 16:22

  NJEREZ TE REFORMUAR NA DUHEN. NUK DI KUSH E SHKROI, POR AJO QE THOTE ESHTE C’KA I DUHET KETIJ VENDI: “KY VEND DO TE BEHET ATEHERE KUR ATA BURRA QE UDHEHEQIN, DO TA DUAN ATE ME SHUME SE VEHTEN E TYRE”. KJO NA DUHET. DHE AS SHBA-se DHE AS BE-se, NUK MA HA MENDJA SE U DIGJET SHUME “SHPRETKA” PER SHQIPERINE DHE PER SHQIPTARET. VETE DUHET NXJERRE QIMJA NGA QULLI. PO SA KOHE SHOHIM KUNDERSHTARET POLITIKE SI ARMIQ, AQ KOHE DO T’U DUHEN “ARBITRA” TE SHTRENJTPAGUAR………

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?