“Kufoma e Remziut u hodh në det. Je rritur pa babanë, ashtu si fëmijët e mi pa mua, për shkak të të njëjtit person”

October 18, 2015 16:48

“Kufoma e Remziut u hodh në det. Je rritur pa babanë, ashtu si fëmijët e mi pa mua, për shkak të të njëjtit person”

Izet Haxhia i ka dërguar një letër të hapur në gazetën DITA Ardian Hoxhës, djalit të Remzi Hoxhës veprimtarit nacionalist të zhdukur pa gjurmë në 1995. Remzi Hoxha u mbajt dhe u torturua në bazën e Vainit në Lezhë.

Haxhia, ish-shoqërues dhe njeri i afërt i Sali Berishës nga fillimet e pluralizmit deri në grushtin e shtetit të shtatorit 1998, thotë se trupi i Remzi Hoxhës pas vdekjes në tortura është hedhur në det. Trupin e babait tuaj e kanë hedhur në det – i shkruan Haxhia, Ardian Hoxhës.

Më poshtë pjesë nga letra e z.Haxhia botuar sot në DITA:

“Ardian, lexova intervistën tënde në gazetën DITA dhe ndihem i prekur. Ti je rritur pa babain tënd, ashtu si fëmijët e mij janë rritur pa mua. Unë ju drejtohem juve si një baba që ka me vite që nuk takon fëmijët e tij, për shkak të njëjtit person që juve ju ka bërë të kërkoni të drejtën më të ligjshme në botë, një varr.

Izet Haxhia duke folur për DITA

Izet Haxhia duke folur për DITA

Babain tënd Ardian, e vrau shteti amë dhe veglat e shërbimeve sekrete fqinje. E vranë sepse ishte një nacionalist. Dhe më e tmerrshmja, pasi e vranë në tortura mizore, trupin e tij të pajetë e hodhën në det. Remzi Hoxha ishte një dëshmitar i tradhëtisë së tyre ndaj atdheut dhe shqiptarizmit.

Unë nuk gjej fjalë t’ju ngushëlloj juve, por vetëm një apel kisha për shtetin shqiptar sot: Kumbaron dhe Sefgjinin t’i çojë para drejtësisë qoftë edhe me statusin e të penduarit. Vrasja dhe zhdukja e kufomës së Remzi Hoxhës është një njollë e zezë në historinë e shtetit shqiptar. Është në nderin e kësaj qeverie që të vejë në vend sadopak dinjitetin e këtij shteti duke e zbardhur këtë krim makabër…”

Më herët në intervistat e tij në DITA, Haxhia ka folur mbi vitet që shenjuan rritjen e UÇK-së dhe sjelljen e shtetit shqiptar ndaj lëvizjes së armatosur që kulmoi me pavarësinë e Kosovës.

“Në atë kohë ishte një blasfemi e madhe të ishe pjesëtar i këtyre grupeve. SHIK u kthye në një gjuetar shtrigash ndaj tyre. Në një moment u bë i pamundur vazhdimi i veprimtarisë së këtyre në Shqipëri dhe shumica u detyruan të largoheshin ilegalisht në Kosovë apo në Perëndim.

Berisha e Gazidede me uniforma ushtarake mars 1997

Berisha 1996

Vetëm vite më vonë, kur filloi lufta çlirimtare, njerëz që qarkulluan atë kohë në Shqipëri dolën haptazi që ishin pjesë e UÇK-së. Më përpara kishin frikë e druheshin se dekonspiroheshin nga SHIK-u shqiptar.

Berisha ka qenë pengesa kryesore për veprimtarinë e tyre. Kur lufta çlirimtare e UÇK-së u bë e njohur në gjithë botën e fitoi dashurinë e gjithë shqiptarëve, edhe Berisha e ktheu pllakën – dëshmon Haxhia.

Në dëshminë e parë të Haxhiajt për DITA mbi fatin e Remzi Hoxhës në 30 prill 2015, ish-truproja thotë:

“Arrestimi i Remzi Hoxhës është bërë me urdhër të Gazidedes, kjo është e sigurt. Atëherë mes nesh flitej se Remzi Hoxha kishte filmuar një takim të Berishës, Gligorovit e Millosheviçit në vilën Viljana në Ohër.

Që ka pasë një takim Berisha-Gligorov në atë vilë, kjo është e vërtetë. Nuk di për Milosheviçin, por ajo që më ka bërë përshtypje në atë takim është se asnjë nga shoqëruesit e Berishës nuk është lejuar të futet në brendësi të kësaj vile.

Gjë që nuk na ka ndodhur kurrë në asnjë takim tjetër ndërkombëtar, madje as në Shtëpinë e Bardhë… Remziu ka vdekur nga torturat në qelitë e SHIK-ut. Atë kohë qarkulluan nën zë dy variante për trupin: njëri, që u transportua në det afër Lezhës me lundër dhe u hodh atje dhe, i dyti, që kufoma u dogj dhe u varros diku në anën e pasme të Dajtit”.

Çfarë dinte Remzi Hoxha?

Çfarë dinte Remzi Hoxha?

Në intervistën e tij në DITA botuar numrin e djeshëm, Ardian Hoxha lidhur me këtë deklarim të parë të Haxhisë thotë se veç këtij takimi Remziu posedonte prova edhe për një takim tjetër:

“Jam në dijeni për këtë deklaratë dhe ai vetëm se ka konfirmuar diçka që ne e kemi ditur që në datën kur ka ndodhur, pra me 31 maj, 1993, ditë e hënë.

Ky ka qenë njeri fakt për të cilin është zhdukur babai im, dhe tjetri ishte takimi i Bashkim Gazidedes me Arkanin, dorën e djathtë të Sllobodan Millosheviçit, kryekriminelin serb, që masakroi me mijëra burra, gra e fëmijë shqiptare në Kosovë.

Bashkim Gazidede ishte djalë i tezes së Petrit Ames nga Dibra e Madhe, kurse Petriti ishte shok i ngushtë i Arkanit…”.

Ardian Hoxha ka pohuar gjithashtu 4 vite më parë se Berisha mori dijeni mbi provat që kishte Remzi Hoxha prej Pjetër Arbnorit.

“Urdhri për zhdukjen e babait tim ka ardhur nga udhëheqësit më të lartë shtetërorë të asaj kohe.

Ardian Hoxha duke folur për DITA

Ardian Hoxha duke folur për DITA

E gjithë kjo u bë që të mos dalin në publik bizneset sekrete në mes udhëheqësve të lartë shtetëror të Shqipërisë dhe atyre të Serbisë, që më vonë i bëri publike edhe ish-kryetari i Malit të Zi, siç ishin furnizimet me naftë, armatim, etj.

Çfarë do të kishte skandal më të madh se Sali Berisha duke i shitur naftë dhe armatim Sllobodan Millosheviçit, ose takimit të Bashkim Gazidedes me Arkanin?

Këto informata i shkuan Sali Berishës përmes Pjetër Arbnorit, që ishte mik shumë i mirë i babait tim, dhe zyrës së LDK-së në Kosovë, të cilën e kishin njoftuar për këto takime.

Një lajm i tillë për publikun në Shqipëri do të rrezikonte pafund karrierën politike të udhëheqësve të asaj kohe…” / Xh.Shehu / Dita /

 

***********

 

Teksti i plotë i letrës së Izet Haxhisë për Ardian Hoxhën mund të lexohet në DITA print në kioskat e shtypit në gjithë vendin

 

 

 

October 18, 2015 16:48
Komento

101 Komente

 1. emigranti April 29, 13:19

  Ky oshte shum inteligjent. Ta heqim ate Dashon dhe ta vejm Izetin se oshte “shum i paster”.

  Reply to this comment
  • kokpalari 21 janarit April 29, 14:19

   nuk ka nevoj per inteligjence tek ky.
   Eshte deshmitar.
   Deshmon me emer dhe mbiemer.
   Thote ato qe di.
   Genjen? Nuk e di
   Thote te verteten? Nuk e di
   Nje shoqeri serioze me institucione serioze reagon.
   Katundi yne, jo.
   Ceshtja eshte serioze

   Reply to this comment
   • gani usa April 29, 14:25

    Kush te reagoje?
    Doktor vdekja apo Vizatimori depresiv?
    Po nuk reaguan ata, ushtaret e tyre rreth e rrotull, nuk flasin.
    Qe keshtu…
    Te shpresojm ndonje reagim nga ndonje prokuror i ndershem

    Reply to this comment
    • Open your mind.. April 30, 00:22

     E pabesueshme dhe tragjike ne te njeten kohe.Kemi nje deshmitar te ngjarjeve me te renda te ketyre viteve te tranzicionit shqiptar,dhe institucionet perkatese,nuk reagojne.Ne nje vend normal,do te ishte ngritur nje grup i posaçem prokuroresh,ta merrnin ne mbrojtje kete person dhe familjen e tij,dhe te vertetonin se sa te verteta jane ato qe thote.Shume shqiptare duke njohur realitetin rrenqethes shqiptar,e dine se ky person thote te verteten.Shqiperia,fatkeqesisht, nuk eshte per tu bere shtet,per sa kohe qe jane ne politike,kriminelet,hajdutet,dhe antishqiptaret.Respekte per z Izet Haxhia,qe gjen kurajon te flase kunder vampireve shqiptare.Besoj se ke mbeshtetjen e shume shqiptareve.

     Reply to this comment
    • Tironci October 19, 10:21

     prokuroriaaaaaaa ku eshte prokuroria, po pi dhalle???? turp nje deklarate e tille ne nje shtet tjeter do kish vene prokurorine ne levizje dhe do ishin tundur themelet e nje shteti te tere, ketu prokuroria as nuk ve ujet ne zjarr. turp turp turp turp turp, te pakten qeveria te reagoje mos beje shurdhin. turp jazek.

     Reply to this comment
    • Votren October 19, 12:16

     I like this!

     Reply to this comment
    • Tani October 19, 12:16

     Bravo tamam doktor vdekja eshte salí qen berisha tradhtari me i madh i kombit Shqiptar me esat pashe toptani

     Reply to this comment
   • tirana2 October 19, 11:37

    Ne rregull,por ky njeri,qe ti smund ta njohesh mire,ne ate kohe ka bere krime edhe vete.
    Ky njeri ,me shoke te tij,vinte gjoba lokaleve te Tiranes ne ate kohe.Kercenonte goca tiranase dhe studente dhe ka sjell shume mjerim ne disa prej atyre familjeve.
    Ky,me shoke te tij ,ne ate kohe,neper lokale nxirrte armen dhe trembte njerezit,duke abuzuar me poziciuonin e shoqeruesit.Ka rrahur e masakruar njerez,duke perdorur miqte e tij per qellimet e tia personale dhe paguhej nga shume lokale ” per tu rruajtur qetesine”.
    Nje plehre dhe maskara ,qe per interesat e tij vriste dhe baben e vet.

    Reply to this comment
 2. fatmiri April 29, 13:36

  Mos u ben i pabesueshem, Izet. Tradhetine me te madhe te fundit, bota shqiptare e pati kur Saliu me Lulezimin, i fali grekut detin shqiptar. Po e jetojme ngjarjen dhe çudia eshte se “argumentet” e tradhetareve kane zene vend. Merre me mend te flasim per Ahmet Zagollin qe s’e kemi jetuar apo bemat e Sali Berishes qe nga 1992, 1994, 1996, 1997, 14 shtator 1998 bashke me Leka Zagollin, apo Gerdecin, 21 janarin e etj… Kosoven dhe UCK-en me shume se e ka sabotuar Rugova dhe sulmuar Sali Berisha nuk ka njeri. I dime te gjitha, por kot qe i dime. Rugova i vdekur dhe Saliu i gjalle po na marrin akoma frymen. Ai ka lene litarin jashte , ndersa ky ka shkaterruar nje shtet ligjor dhe nje drejtesi qe sheh vetem me nje sy. Qellime e tyre i realizuan, ndersa ne, njerezit e thjeshte hame njeri tjetrin. Jeta keshtu do vazhdoje: seicili per vete, zoti per te gjithe.

  Reply to this comment
  • Po,Po April 30, 15:19

   Fatmir,je shume i sakte ne ato qe thua dhe nuk kam cfar shtoj.Respekt per ty !

   Reply to this comment
  • Kur tme teket April 30, 23:09

   Ky flet me pasion kunder brishes dhe llumbit te politikes shqiptare. Une I jape te drejte, se ne fund te fuundit kush do qe te perdoret ashtu si i vperdori salatosililuaeedi njerezit.

   Por edhe pse do ta inkurajoja kete sorremadh qe te fliste cdo gje qe di, sec me vjen nje ndjemje e keqe sa here qe ia lexoj intervistat.

   Eshte ajo ndjenja e kujteses se viteve te prapshta ku ne I vume kazmen cdobgjeje qe ishte “ne” per hakmarrije te enverit.

   Eshte edhe ajo ndjenja e piste qe te krijone njeriu i ulet qe nuk mund ta imagjinoje dhot dhimbjen dhe demin qe perjetojne te tjeret po aq sa ato nuk I bien ne jeten e tyre.

   Izeti e di mire shume pasi ka qene aktori kryesore I atyre skenave te neveritshme si ne 96en kur shtroi opoziten ne hu perse guxoi te protestonte kundra vjedhjes se pushteti apo ne 97en kur mbante parlamentin e vendit rob ne tyte te kallashit per ti lwjuar berishes qendrimin ne pushtet.

   Pra ka qene ushtar I betuar I saliut dhe tani qe saliu iu cua me brire si kau te zotit e denoncon saliun si I ketilli e I atilli.

   Pra eshte ajo frika se ne shqiperi askush nuk e nge zerin apo doren per te parandaluar te keqen dhe kur e keqja e ze per qafe ndihet I tredhur dhe I pamundur ta ndryshoje realitetin.

   Shqiperia eshte e mbushur me te tille dhe nuk do te mund te beje shtet. Ne u cliruam nga zogu, italianet dhe gjermanet dhe lame enverin te bente c’donte, u cliruam nga enveri dhe lame salen te bente c’te donte tani qe jemi cliruar nga sala ne as qe e kemi haberin se cfare po na bene edi.

   Ne jemi nje komb izetesh qe po te na ndihmohen interesat personale afatshkurtera ne jo vetem qe bejme nje sy qorr ndaj te keqes por ne ia bejme sherbimet nje me nje te keqes.

   Si te tille ne mbahemi e kemve si shte vetem nen ekzistencen e marredhenieve te fuqive te medha per kufijte e evropes dhe nese tu teket fuqive te medha qe te devijojne nga ato marveshje shqiperia nuk e mbush javen si shtet dhe ne nuk e mbushim dekaden si shqiptare qe flasin shqip.

   Reply to this comment
 3. elona April 29, 13:43

  Alarmante….alarmante…..shqiperia dhe kombi shqiptar ne rrezik ………..urgjent urgjent .PS dhe LSI menjiher te heqin nga posti njeriun/spiunin rrjetit te e UDBse ne shqiperi Visho Ajazi Lika zevendsin e spiunit te madh te UDBse ne shqiperi Bashkim Gazidede ne fillim te viteve 90ta …qe te dy keta nenvartes kryesiunve te rrjetit te spiunazhit serbo-rus ne shqiperi sali berisha/lulzim basha . Kjo te behet menjiher ..menjiher… dhe ne krye te SHISH te vehet njeri i besuar i zotrive te nderuar Rames dhe Metes…..

  Reply to this comment
 4. Iks April 29, 13:43

  DELETED
  Koment pa lidhje me permbajtjen e artikullit

  Moderatori

  Reply to this comment
  • m m April 29, 14:16

   Mos u cudit ;fakultetin e mjekesise ka mbaruar edhe ai,madje krahasuar me keta ministrat e sotem pa diploma fare,Izet eshte ku e ku….Ne fund te fundit saliu nga ajo shkolle ka dale…shto ketu qe Izeti i perkete nej familjeje nnga ato me me ndikim ne gfjithe zonen ndersa Saliu ,nje nga ato familje nga te felliqurat e zones…..

   Reply to this comment
 5. ... April 29, 13:51

  Remziun e shkrete e paskan ngrene peshqit njesoj si Gramoz Pashkon bashke me djalin
  Nje shoqeri dhe nje klase politike qe bashkejeton ende me autorin e te tilla veprave nuk meriton te quhet NJEREZORE

  Reply to this comment
 6. .......... April 29, 13:54

  Bravo Izet nxirri te tera. Po merren vesh pak nga pak gjerat. E verteta vonon por s’harron.

  Reply to this comment
 7. mondi April 29, 14:02

  Izet dhe Ardian
  Ju jeni malesore
  E dini cfare duhet te beni njeri per dhimbjen e femijeve e tjeti per humbjen e babait
  Boll me lote ne gazeta

  Reply to this comment
  • luli April 30, 19:50

   Nga dy versionet kjo e hedhjes ne det eshte me i besueshem
   Remziu ka vdekur ne bazen e Vainit
   Eshte shume me afer deti prej aty sesa Dajti

   Reply to this comment
 8. eliot April 29, 14:26

  Remziu eshte nje krim per te cilin Berisha mund te shkoje para drejtesise.
  Mos e lini me kaq
  Do keni dhe mbeshtetjen e familjes se tij qe e kerkon prej vitesh.
  Edhe Amnesty International e ka dosjen hapur

  Reply to this comment
 9. Kris 1 April 29, 14:38

  izeta ka filluar te nxjerre sekrete shteterore dhe te dhena qe rendojne figura te shqyera te dy kombeve shqiptare.Kryeministri kombetar i kesaj ane te kufirit meqenese eshe ne republken Turke ti mbylle gojen Izetit.Ne qe po rilindim nuk duam te na prishet uniteti qe mezi e ndertuam me 40 parti.

  Reply to this comment
 10. fteri April 29, 15:32

  *****….ky njeri qe quhet IZET HAXHIA eshte fisnik, ka dhene nje interviste te sinqerte dhe te vertete per luften çlirimtare ne Kosove,nje interviste te qete prej njeriu shpirt madhe ,dhe kjo rrjedhe se ai mbron te verteten ,se po mos te ngriheshin djemte me te mire te kosoves ne lufte kunder serbit me arme ne dore ,sot kosova do te ishte e pushtuar nga serbi dushman.Njerzit vulgar qe jane fshehur skutave gjate luftes per te shpetuar lekuren e tyre ,jane gjithmone te tronditur si Isa Mustafa etj qe justifikojne Rugoven duke pritur kur te ja “dhurojne lirine kosoves Sllobodani”.DHE tani na shiten si njerez qe I vune gjoksin luftes me arme ne dore kunder pushtuseve grabiqare, serbe e dushman .Izeti shume bukur e thote qe lirine nuk ta fale kushe ,ajo fitohet me arme ne dore.Dy deputetet e pare te popullit do te zgjidhja:-IZET HAXHIN dhe FATOS KLOSIN .Nuk jane njerez te mdhej keta deputet qe vjedhin ,vrasin dhe genjejne duke share tere diten .Deshmia e I.Haxhise per ngjarjet e mbrapshta ne shqipri dhe kosove eshte nje kontribut I mire,i harmonishem dhe interesant per drejtesine ,politiken dhe mbare popullin shqiptar ne dy ane te kufirit.Deshmija e tije eshte nje pasqyre ku vete Izeti tregon fytyren prej paterjoti te madhe,i ngjane nje anije me timon qe di se ç’far thot dhe ku do te shkoje.NJE KEMBANE PER DREJTESIN SHQIPTARE .Po denancon mafjen dhe krimin per ata qe kane veshe.~~~~~~~~~~~~~#

  Reply to this comment
 11. Lali April 29, 15:33

  ME DUKET SE KALOJME KOHEN KOT ME KETO HISTORI TE TURPSHEME. PO PYETJA ESHTE A KA TURP RAMA? A KA NDERMEND AI TE ORGANIZOJE NJE REFERENDUM MBARE POPULLORE DHE ELEKTRONIKE DHE TE PASTROJE PROKURORINE, TE ZGJEDHE NJE PRESIDENT ME REFERENDUME, DHE TE COJE NE VENDIN E MERITUAR GJTHE TRADHETARET DHE KRIMINELET E CFAROSJES SE ADN-se SHQIPTARE?
  A KA BYTHE RAMA TA BEJ KETE? UNE MENDOJ SE JO!!!!!! PASI ME DUKET SE ERDHI NE PUSHTETE JO NGA VOTA PO NGA KOMPROMISI ME NANON DHE NDERKOMBETARET….
  PO NDONJERI DO THOTE SE AI MORI NJE MILION VOTA? ABSOLUTISHTE E VERTETE…
  POR MOS HARONI SE I MORI EDHE NE KOHEN QE KANDIDOJE PER BASHKINE E KRYEQYTETIT PO “ARVIZUJA” GRADOI GJENARAL PER TIRANEN “YLLIN NE NGJITJE” KRIMINELIN BASHA….. A ESHTE E VERTETE KJO? ABSOPUTISHTE PO!

  ATEHERE PSE DUHET TE MENDOJME SE LIGJINE BEN VOTA JONE? ABSOLUTISHTE JO!

  LIGJIN NE SHQIPERI E KAN BERE DHE PO E BEJNE AGJENTET E HUAJ DHE TRADHETARET E SHQIPERISE. CFAROSESIT E RACES DHE TE GENIT TE SHQIPTARIT. NJEREZIT E PA CIPE. KRIMINELET, HAJDUTET DHE ARMIQTE E SHQIPERISE QE VISHEN ME PETKUN E POLITIKES SE NDYRE, APO JO?

  E VETMJA RRUGE PER SHPETIMIN E KOMBIT ESHTE PROTESTA PAQESORE, LUFTA DHE JO “PAQJA”
  TE NDERUAR FOLKS! NUK JEMI NE PAQE POR NE LUFTE PER KETO 25 VITE TE ASHTUQUAJTURA “DEMOKRACI”…….DMOKRACIA NUK ESHTE SISTEM EKONOMIKO SHOQERORE QE SJELLE ZHVILLIM DHE BARAZ APO MIREQENIES PER TE GJITHE….
  NE OPINIONIN TIM AJO ESHTE NJE FJALE QE BART NJE ADSTRAKSION KU KRIMINELI SUNDON, PERCMONE,VJEDHE, VRET…..etj DHE POPULLI I SKLLAVEROHET NE INFINIT, INTELIGJENCA PO ASHTU, SHKENCAVE PO ASHTU. AJO ESHTE NJE SLLOGAN KU NJERIU MUND TE SHPERFYTYROJE GJITHECKA DHE TE KTHEHET NE NJE SKLLAVE ME KERKESEN E TIJ APO ME “VOTEN E LIRE” POR QE EMRAT I VENDOS PARTIA E KRIMINELEVE….. A NUK PO NDODHE KESHTU NE VENDIN TONE? KU JANE ATO QE NE NDERTUAM PER 59-te VJETE? KUSH I MORI? A KA KONCESIONEREVE NE SHQIPERI? KU SHKONE PASURIA E SHQIPTEREVE? KUSH I MENAXHONE KETA HAJDUTE TE BRENDSHEM DHE TE JASHTEM? PSE KJO NDODHE VETEM TEK NE? A JA MER DOT PASURITE NATYRORE NJERI GJMANISE? -JO,!!!!!!!! DHE PSE?

  ME FALNI NE SE JAM GABIM….. VETEM RREFERENDUMI E ZGJIDH KETE PUNE
  EDI RAMA DUHET TE LIGJEROJE REFERENDUMIN OSE TE LARGOHET SI PJESE E TRADHETISE KOMBETARE. POSHTE TRADHETARET E SHQIPERISE!

  Reply to this comment
  • Dordomuzi April 29, 18:19

   Po ku ka bythe Rama te beje nje gje te tille?! Me duket se po kerkon qiqra ne hell. Rama eshte i njjejte si ata; demagog dhe mosmirenjohes. Pa nje President, qe te jete jo bythelepires partish por mbrojtes i Kushtetutes dhe perfaqesues i Unitetit te popullit, nuk mund te shpresosh se mund te luftohet kanceri qe ka mberthyer drejtesine shqiptare.

   Reply to this comment
 12. Tefta April 29, 16:06

  O Izet! O Izet! Pse s’i the ne kohen e vet? Jane shume alarmante dhe akuza te renda. Pse Prokuroria hesht! Apo ia kenda???!!! Tefta

  Reply to this comment
 13. A GIM MZRTEZA April 29, 16:07

  E verteta edhe e hidhur duhet te dale.
  Vetem ki durim sepse Zoti do i jap gjithkujt ate qe meriton

  Reply to this comment
  • Po,Po April 30, 15:33

   PO PRITE E SHPRESOVE VEEM TEK ZOTI,DMTH T`I VESH PLLAKEN E VARRIT PROBLEMEVE TONA . VETEM I ZOTI E NXJERR GOMARIN NGA BALTA . KUSH DO QE TA RUAJE E PERKEQESOJE ME TEJ GJENDJEN,BEN THIRRJE QE TE PRESE TE NA BJERE NGA QIELLI ZGJIDHJA.ZOTI TE KA DHENE TRURIN,QE TA VESH NE PUNE,JO TE TE ZERE KOKA TUL.

   Reply to this comment
 14. intelektuali April 29, 16:36

  VRASJA DHE LIKUIDIMI FIZIK I REMZI HOXHES ESHTE TURPI DHE REZILI I DREJTESISE SHQYPTARE.

  Edi Rama del pa piken e turpit dhe deklaron se nuk e ka ne dore arrestimin e Sali Berishes per krimet qe ka kryer. Menjehere pas kesaj deklarate idiote lind pyetja:

  CFARE KA NE DORE KRYEMINISTRI SHQYPTAR?

  Apo vetem “CELSAT E KASHTES” per te treguar foto artistike me ngjyra ne emisionin e Rudina Xhunges dhe per te gjetur ARMIKUN e Kllases kur popullata po arratiset nga syte kembet ne Bote te lemerisur nga mafia me pushtet e pandeshkuar, nga varferia absolute dhe mungesa e perspektives? Po pse e pranoi pushtetin me Like Floririn Kryeministri yne Artistik kur shqyptaret i besuan me votat e tyre Vatanin per te rivendosur Drejtesine dhe rimekember Ekonomine?

  Edi Rama dhe Partia e tij Socialiste asnjehere nuk e kane permendur Remzi Hoxhen si nje viktime e shtetit komunist dhe enverist shqyptar, qe u likuidua nga Sali Berisha me tortura dhe vuajtje njesoj sic i likuidonte Enver Hoxha viktimat e tij qe nga Koha e Luftes kur ishte strehuar tek vila e Bahri Omarit deri ne fund te jetes se tij gjakatare. Ketu lind pyetja:

  PSE EDI RAMA DHE PS-JA NUK PRONOCOHEN PER LIKUIDIMIN MAFIOZ TE REMZI HOXHES DHE NUK NXJERRIN PARA GJYKATES SALI VRASTARIN PER KETE VRASJE SADISTE? PSE TANI NE PUSHTET EDI RAMA NUK LEVIZ ASPAK GISHTIN PER TE MESUAR MILETI TE VERTETEN?

  Familja e Remzi Hoxhes ka te drejten ligjore dhe morale te mesoje se ku e ka varrin babai i tyre i likuiduar nga banda mafioze e Saliut, ashtu sic kane te drejte ligjore te gjitha familjet e huaja qe akoma nuk dine se ku jane varrosur vajzat e tyre te martuara me shqyptare dhe te likuiduara pabesisht nga pederasti sadist Enver Hoxha qe Edi Rama me Like Floririn e tij e mban akoma si HERO te popullit me gjithe Piramiden e tij te Kulcedres satanike prej ANTIKRISHTI ne mes te Tiranes. Pasi te ndeshkoje Sali vrastarin per krimet e tij paprecedent, Edi Rama duhet t’u kerkoje falje familjeve te Remzi Hoxhes dhe te vajzave te huaja qe Partia e Punes i vrau dhe i masakroi pa meshire njerezore dhe te demshperbleje keto familje si nje obligim minimal i shtetit ligjor demokratik shqyptar per keto krime antinjerezore.

  Ndryshe do te mendonim se gazeta greke KATHIMERINI ka te drejte ne vleresimet e saj per intelektin drejtues te BOSIT socialist te shqyptareve.

  Reply to this comment
  • Po,Po April 30, 15:55

   Edi Rama e shikon,qe shqiptaret nuk renditen as me negrit afrikane,skllever gjithe jeten,u ngriten ne nivelin e qytetarise dhe vetem pak dite me pare,duke mos e permbajtur dot zemeriminj,i vune flaken policise amerikane,qe guxoi te keqtrajtoje deri ne vdekje nje zezak.Kurse ne,jemi ne nivel shume me poshte se ata qytetare qe bejne zap edhe policine amerikane.Dhe pyesim njeri tjetrin se perse heshtem per “Hiroshimen” e Gerdecit,per 4 protestuesit te vrare me gjakfohtesine e nje krimineli profesionist me 21 janar,per Grushtin e armatosur te Shteit me 14 shtator,apo per z.Remzi Hoxha e nje mori viktimash te tjera
   A ju kujtohet nje shprehje e Genc Rulit,kur ishte minister me Saliun president ,qe tha : Kur ky popull nuk u ngrit ,me rritjen e cmimit te bukes nga 20 leke,ne 400 leke,tani mos kini frike me prej tij.Mund te bejme c`te duam me te.

   Reply to this comment
 15. askushi April 29, 17:10

  Bravo Izet, eshte nje nder i madh qe i ben zbardhjes se te vertetes se ketyre 25 vjeteve te fundit, edhe pse do te kisha dashur shume qe te na kishe shpetuar njeher e mire qe kur jetoje me tradhetine…Ky vend po lengon shume nga rrenjet qe kane len tradhetaret qe e kane drejtuar !

  Reply to this comment
 16. Edi April 29, 18:14

  Izet shume respekt….po te jap nje ide…bej nje liber me te gjitha te dhenat dhe do kesh suksese populli yne i ka qejf te vertetat dhe ngjarje sidomos kur ne.keto ngjarje ka njerez me pushtet dhe trathtare….Ju uroj shendet

  Reply to this comment
 17. agostin April 29, 18:44

  Brravo Izet . Jame 100% i bindur qe Ai po thote te verteten,dhe qe Ai dine shume gjera.Sa i perkete Remzi Hoxhes ,dihet qe e vrau krimineli Gazidede ,me urdher te Berishes.Drejtesia ne Shqiperi kurre nuk do te vihet ,sepse ne te gjitha pikat kryesore te gjygjesorit,jane njerezit e Berishes te pervshire ne: krime , korrupsion ,ne ish spijuna te sigurimit dhe te shikut .Prandaj Shqiperia eshte veshtire te behet, pa transformuar sistemin drejtesise(padrejtesise).

  Reply to this comment
 18. Sazani April 29, 18:52

  Per Irakli Koçollarin ja fute kot!

  Reply to this comment
 19. nendetsja105 e vertete April 29, 19:33

  DY FJALE PER TE THENE…

  Fillimisht z.Haxhia hedh hije dyshimi se levizja antikomuniste e 1990 ne Shqiperi u krye nga forcat serbe te cilat deshironin destabilizimin e vendit.Pushteti komunist ishte nje arme e forte e Serbise.Serbet me delegatin e ambasades jugosllave me inicialet R.K mbeshteten ardhjen e Alise ne pushtet duke menjanuar te vene e diktatorit Enver Hoxha.Pavaresisht prishjes me 1948 me Jugosllavine Enveri rreth viteve 60 i permiresoi dhe madje pas prishjes me Kinen marredheniet me dy vendeve ishin ne pikat me kulmore.Enveri luajti lojen qe deshen serbet.Nga njera ane perkrahte kosovaret duke denuar krimet jugosllave(vec me llafe),nga ana tjeter i dorezonte policise sekrete serbe gjithe kosovaret e arratisur.

  Z.Haxhia duhet dhe besoj se e di se Berishen e perkrahen amerikanet me 90 qe mori PD-ne.Valle mos doni te na thoni se Serbia ka ndikim aq te madh dhe eshte aq e fuqishme sa mund te bleje ambasadoret amerikan dhe te ndryshoj kursin diplomatik amerikan ne lidhje me Shqiperine.DYSHOJ,PER TE MOS THENE QE ESHTE TERESISHT QESHARAKE.
  Berisha e perkrahu sa mundi UCK-ne,duke ditur se armiqte i kishte ketu ne Tirane.Komunisto-serbet thurnin plane me bekimin e Beogradit per rrezimin e pushtetit demokratik ne vend.Pse zoti Haxhia nuk i thoje keto te ashtuquajturat te verteta sekrete rreth Berishes kur ishe prane tij.Dy jane mundesite,ose perkedhelja e pushtetit per hir te interesave personal te mbyllte gojen ose keto jane genjeshtra.Sidoqofte ne te dyja rastet je fajtor.Prishjen me teje e Berishes e shkatove VETE TI.Ti e vrave Hajdarin duke menduar se do i beje nder Berishes duke i eleminuar nje rival.Por dashje apo PADASHJE ti re nen kurthin e ngritur nga Serbia,kurth qe synonte percarjen e PD-se dhe thellimin e konfliktit ne Tropoje mes Berishes e Haklajve. Por edhe njeriu me patriot e me vullnetmire per ceshtjen e Kosoves po te ishte ne vend te Berishes nuk do mund te kishte bere gje.FAKT ESHTE SE BERISHA E PERKRAHU UCK-NE.NDOSHTA SE ISHTE PATRIOT,NDOSHTA PER TI THYER HUNDEN QARQEVE ANTIPUSHTET QE NDIHMOHESHIN NGA SERBIA.Pavaresisht kesaj ai veproi drejt,ndac per hir te kombit,ndac per hir te pushtetit nuk e di.Nuk pretendoj se Berisha eshte Skenderbe qe mbron trojet,por me duket PABESI nga ana jote qe hedh tymnaja te tilla duke perziere te verteten me genjeshtren.Atehere prano(sipas atyre qe thua) se ti si krahu i djathte i Berishes,bashke me te duhet te gjykoheni per tradhti ndaj atdheut.Duart i ke te pista.Mos u perpiq tia fuses Berishes.Sepse ti ke qene krahu i tij i djathte dhe ti heshte jo nga frika se po qe per frik ti me i rrezikuar je tani,por sepse pushteti te perkedhelte(gjithmone nese keto jane te verteta).

  Reply to this comment
  • nendetsja 105 e vertete April 29, 23:11

   Ore nendetese e lesh-terikut prap ma vodhe pseudonimin more mavri. Po kaq rrote “Jari” sic shkruan Mero Bazja qenke t’i qe nuk shpik dot asnje pseudonim per vetveten?! Avokatine per Salen e ben keq, shtrember, trashe dhe papagallce thuajse njelloj si ato ylberistat, qe ka vene Erionka Veliaj per te shkruar komente pozitive per te neper blogje te ndryshme. Ore avokat leshi i Sales, qe mbete duke me vjedhur pseudonimin shko tako Neshat fanene qe te meosje si behet avokatia e Sales . trapush!

   Reply to this comment
   • tradita October 20, 04:28

    O,burre i zgjuar, po ku ka nevoje Sala per avokat . 900 minuta flet ne Parlament. Ai nuk perdor asnje. zagar per ta ndihmuar, sic perdor Rama ,ju, Ballen Bracen, Mero Bazen, Stefanin,Mustafa Nanon, gazetat Dita, Tema, Sot , zp. e tjera. Ai u mund te gjithve se bashku , ne te tjeret vetem bejme tifo.

    Reply to this comment
  • me leje April 30, 14:18

   nendetsja 105 fallco edhe bufi e kupton qe gjithe rruga e ndjekur nga Berisha e co gjate ketyre viteve eshte antishqiptare dhe e urdheruar jo e inspiruar,por e urdheruar nga Serbet,padronet e vertete te politikaneve shqiptare,pa folur per Rusin qe i lepijne sumen me zellin me te madh.

   Reply to this comment
  • Ujku do mjegull April 30, 16:12

   Qenke fare idjot,zoti Nendetsja 105,! Kur nuk ke marre vesh akoma qe Saliu eshte 101 % ne thonjte e UDB-se,ti se rron kot,ose s`do vete qe te shohesh,apo je vete Saliu,i fshehur pas ketij niku.Bile,perpiqesh te na bindesh,se nje felliqesire e ketij kombi,qe nuk kurseu as Kosoven e as me qindra km,katrore det,na paska qene perkrahes i luftes se Kosoves.Pafytyresia nuk paska fund !

   Reply to this comment
  • enzo December 3, 18:14

   komplet turko-serbo-greko-shak

   Reply to this comment
 20. padrino April 29, 19:56

  Bravo, Izet haxhia, që thua gjërat troç, dhe flet pa dorashka. Klani ramizit i vuri kazmën Shqipërisë.

  Reply to this comment
 21. nje socialist i thjeshte April 29, 20:25

  O Izet, pse nuk tregon se kush te nxiste kur ishe student ne Mjekesi qe te beje terror ne menxen e studenteve dhe bashke me tropojane te tjere benit skandale nga me te denueshmit moralisht dhe ligjerisht dhe per te cilat te perjashtuan nga Universiteti? Pse nuk e tregon se cili ishte ai agjent i UDB ne Tirane qe u nxiste? Jam i bindur se kesaj pyetjeje nuk ke per t’iu pergjigjur.

  Reply to this comment
 22. Ded Martini April 29, 21:19

  Socializmi dhe pasardhsit e tij

  Reply to this comment
 23. rapsodi April 29, 23:47

  per nendetsen 105 (fake)

  Cfare ndodhi ne 1989-1991 mendoj se e keni gabim.Ramiz Alia kurre nuk ka qene burre shteti si Enver HOXHA,mehmet shehu,hysni kapo,beqir balluku etj por ka vegjetuar ne hije te tyre.Nuk shoh ndonje “agjenture” ne llojin e tij por nje mungese kapaciteti pe rte menaxhuar situatat teper te veshtira..Shqiperia ishte ne udhe kryq qe kur ndodhi SHEMBJA E MURIT BERLINIT…

  Do kapitullonte apo do bente “deal” me perendimoret ?!
  Ramiz Alia as nuk shpalli kapitullim ,as nuk rezistoi dhe as beri “deal” si xhentelmen me perendimoret (kuptohet me amerikanet).
  Ketu eshte thelbi problemit.
  Ne nje kohe qe Ramiz Alia pranoi nje pakete te madhe reformash (pa lindur akoma PD)
  1-lirine e shprehjes
  2-lirine e fese
  3-lirine e tubimit
  4-lirine e shtypit
  5-heqjen e ligtit te agjit-proppit
  6-pranimi I ekonomise tregut
  7-lidhjet dipllomatike USA-USSR-GB
  8-lirimi I te perdjekurve politike
  9-njohja e prones private
  10-lejimi I vizitave jashte shtetit
  11 lejimi I pluralizmit
  12 heqja e PPSH si rol udheheqes…etj
  Tregoi se Ramiz Alia teorikisht dhe praktikisht ju bind perendimit…POR ai ishte ky I fundit I ndershem ne rolit e tij ne Shqiperi ?????

  Supozojme qe Ramiz Alia ishte qen bir qeni… PO AI HAJDUTI NUK KISHTE ASNJE FAJ…????
  Ku e kam fjalen ??
  Ne 1990-1991 donte apo jo Ramiz Alia ai lloj sistemi qe ishte imponuar nga Roosvelti-Curcilli-Stalin ne 1943-1944 kishte rene te pakten ne 17 dhjetor 1981 me vet vrasjen ose vrasjen e mehmet shehut.
  Pee nje mendje te kthjellet ne ate kohe pra ne 1991 situta kerkonte kete rend dite
  a-PAJTIM KOMBETAR
  b-PLAN MARSHALL
  c-AUTOKRITIKE & FALJE NGA SISTEMI QE LAME PAS.

  Po cfare ndodhi realisht ?
  Ne periudhen 1989-1991 nuk ngeli ish kolaboracjonist,ish zogist,ish nazist,ish fashist,ish diversant ish ballist,serbofile,grekofile,rusofile,islamike ,antienverist,antikomunist etj pa ardhur ne shqiperi ne kryqzaten me te peshtirosur te historise njerzmit…ajo e dekomunistifikimit qe u gatua ne guzhinen e beogradit dhe te zbatuar teorikisht nga dyshja antishqiptare Rajeson-Elezbiberaj dhe e zbatuar nga dyshja kriminale Berish-hajdari.
  Trekendeshi I Bermudes :2 prilli 1991-prishja e qeverise stabilitetit 4 dhjetor 1991 dhe marrja pjese e amb. Rajerson ne menyre te FELLIQUR ne votimet e 1992 nuk kane nevoje per koment por vetem dy fjale :INVAZION DIPLLOMATIK CUDITERISHT I ardhur nga beogradi kur Amerika dhe ish jugosllavia ishin partnere teper te fuqishem..dhe ky ishte nje mallkim per shqiperine..Berisha nje hybrid paranojak I tyre.
  Kjo paranoje vazhdon dhe sot…Berisha,Azem Ha jkari –lul bahici,Rajersoni dhe Elez Biberaj nuk ehodhen ate fare komunizmi (qe vetem komunizem nuk ishte) ne Shqiperi por vetem realizuan disa pika te NACERTANIES SERBE..shkaterrimin e shqiperise,daljen e serbise ne adriatik,islamizimin e vendit dhedorzimin e saj pa kushte nderkomdetareve (si Rama sot).
  I-Te rekomandoj te lexosh nje liber interesant te ambasdorit te pare gjerman ne shqiperi Verner Daum,te titulluar “shqiperia midis kryqit dhe gjysem henes” ku del qarte qe ai vecse ambasdor nuk ishte porn je lloj agjenti qe I vuri minat e para atije vendi bashke me ambasadorin grek atehere Kakabassi qe organizuan poshtersisht INCIDENTIN E AMBASADAVE.
  II-Te rekomandoj te lexosh nje interviste te ambasadorit te pare amerikan Edwin William Rajerson dhe ne zotit EZaloshnja.
  III-Intervisten e Elez Biberajt dhene ne Klanin e Blendi Esattoptanit ne vitin 2008..
  Jam I bindur qe pasi ti gjesh dhe ti lexosh me kujdes keto material do mendosh se Shqiperia eshte me keq se e pushtuar
  Koment-shkruesi fatkeqesisht pas 21 janarit 2011 e shikon globin toksor si nje xhungel ku zbatohen ne nje menyre perfekte ligjet e seleksionimit te natyres…KU PESHKU I MADH E HA TE VOGLIN..(pa I thene faleminderit)
  Epilog
  Ai vend do te kaloje nga “recovery room” ne gjendje normale kur komuniteti nderkombetar posacerisht ai amerikan ti kerkoje falje shqiptareve per gafat e bere ne 1991-2 qe erdhen nga beogradi me dhendrin e tyre Berishoviq.Ata dhe vetem ata mund ta clirojne shqiperine nga pushtimi Nazi-Berishist .Ne kete kuader te nderpresin dhe udhetimet pa bereqet te Rames ne Beograd ne nje kohe qe dhendri serbise Berisha dhe miku personal i Lul Ba,shkijes Dmir Fazllic me residence ne Washington bejne ligjin ne Shqiperi…Shkurt ; Amerika duhet te dorzoje koken e Berishes ne tepsi….nqs udhehiqet nga parimet e xhorxh washigtonit dhe Abraham linkolnit & Franklin Roosveltit…perndryshe le te mendojme se Enver Hoxha eshte nje kokat me te medha qe ka nxjerre njerzimi…

  Reply to this comment
  • LORA April 30, 11:08

   Rapsodi,.me duket sikur ju ka kapur sindromi I Stokholmit,,,,,qe pasi rradhisni me ekzaktesi domumentare historike zullumet-kobe te amerikaneve,e shihni shpetimi po tek ata.
   Une kam besim se normalizimi I Shqiperise vjen vetem prej shqiptareve.Kjo rruge e cila ka nisur ne 23 qershor 2013 eshte ne vijimin e saj e vetmja qe na rehaton.Nuk ka bir nene apo kurve te ma shkule kete bindje.Jo vetem kaq,iluzionimin per zgjidhjen e halleve te shtepise nga zagaret e botes ,e shoh si propagande te qoftelargut.
   TUNG.

   Reply to this comment
   • Sallakja October 19, 11:34

    Lora,
    kur te behem kryeminister, ti do jesh ministri i puneve
    te jashtme. E meriton. Gati 80% e atyre qe thua jane te verteta.
    Dy verejtje te vogla:
    Kam idene se nuk duhet ndenjur shume rehat me rrugen
    e 23 qershorit.
    Vertet beson ne normalizimin e Shqiperise ?
    Lora, edhe sikur Shiptaret te bejne mrekullira, normalizim
    te Shqiperise nuk do kete me. Per te vetmen arsye se fatet
    e Shqiperise nuk varen nga Shqiptaret.
    E, sinqerishte, askujte nuk i intereson nje shqiperi normale
    pervec shqiptarve.

    Ah,
    ……bir nene…….bir kurve……
    Ku e sheh diferencen ? Ke idene se bir kurve eshte me
    inteligjente ? Gabohesh.

    Reply to this comment
  • Ujku do mjegull April 30, 16:21

   z.Rapsodi,je e verteta e gjalle.Fm .

   Reply to this comment
  • Shala October 19, 19:37

   Respekt,

   Reply to this comment
 24. Aqo April 30, 02:00

  Akoma paska ndonje qe i behet avokat sali Qenit?

  Reply to this comment
 25. TOMORRI @ April 30, 05:53

  C’fare di ky???
  Ky eshte bere si telenovele.
  Varet nga tema shkruan serine.
  Te dije kaq shume sa te duket do kishe perfunduar ne varreza.
  Nje rrugaci i erdhi kujtesa.
  Eshte bere si gjysma gjel ne vend te florinjve nxjerr idiotizma.

  Reply to this comment
  • Mollosi April 30, 15:29

   Te gjitha intervistat e Izet Haxhise jane gjysem te verteta dhe gjysem genjeshtra.

   Reply to this comment
   • mustaf October 19, 19:49

    Theniet e I H.jan te verteta a jo duhet te vendos gjykata ,por gjykatat qe ka krijua tirani,S,B.jan politike per kyt duhet ber reforma ne drejtesi.deshmit e I.H.jan te forta,drejtesia duhet te thon fjalen e saj,shqipetaret presin kyt ,shpresojm se kjo do ndoll.

    Reply to this comment
 26. shpatar April 30, 08:13

  Mos i vini aspak ne dyshim keto qe shkruan Xhevdeti apo thote Izeti .E rendesishme eshte se sa produktive jane tek populli shqiptare.Cfare efekte kane ne qendrimin ndaj tradhetise qe deri me sot jemi shume te corjentuar .Kemi te pakten nje shekull qe perifrazojme tradhetine dhe nuk po bejme nje hap perpara .Cduhet bere e ndryshuar ne legjislacjon dhe ne sistemin e edukimin kombetar .
  Po keshtu na ndjek me shekuj vesi i vjedhjes .Hajdutet sot nuk kane as friken me te vogle dhe fusin duarte pa i menduar pasojat .Nuk eshte se ska tradita apo eksperienca .Nuk kemi shtet qe ti qerroje si morrat keto vese cuditerishte me imunitet .As Hoxha nuk arriti dote ti pastronte tradhetaret e hajdutet .Pati suksese por nuk ruajten vazhdimesine e luftes kunder tyre .Erdhen te tjere qe i groposen e i kultivuan perseri .
  Ndoshta nje inisjative sensibilizuese kombetare te perfshije gjithe shoqerine shqiptare brenda dhe jashte kufijve per te ndalur kete mortje shekullore .

  Reply to this comment
 27. anticensurë000 April 30, 11:24

  pyetja më idiote dhe pasqyrim i indoktrinimit post komunist:
  “– Dmth i përkisni atyre që mendojnë se ndikimet serbe kanë vazhduar edhe pas përmbysjes së regjimit komunist në Shqipëri?”
  për kusurun duhet pritur vazhdimi!!

  Reply to this comment
 28. Rexhep Murtezi-Gjilan April 30, 11:46

  O qytetari i Shqipnisë,tani i Turqisë,Izet Haxhia.Po pse more burr e lëshove Shqipninë?
  sigurisht për veprat kriminale tuajat!Z.Salih ram berisha nuk e lëshoi Shqipninë,porse ai
  po jeton me gruan e tij zn.Liri,me djemt e vajzat,mbesat dhe nipat e vet,jetë të lumtur,
  e gëzoft dghe largë pordfhave të tua nga goja e yte.Po mjaft ma me demagogjitë tua.Po
  UçK-ja e jote zhvilloi luft në Qirez dhe Likoshan,në Prekaz,në Reqak,në Zhegoc të Gjilanit
  porse qjka ndodhi në ato vende,a e din ti?Po Rugova i vet zgjedhur kryetar,mor mafioz i
  urrejtur mos dhi për goje!Po kepe mor i mjerë.

  Reply to this comment
 29. nazim April 30, 13:07

  Nje analize dhe konkluzione qe as anal-istet tomne te shquar nuk e bejne.

  Bravo Izet! Ke reflektuar drejt mbi cfare ka ndodhur ne Shqiperi. ( mos ja ver veshin kelysheve te sale qenit qe komentojne ketu) AJo qe eshte e rendesishme ne personin tend, eshte reflektimi mbi jeten tende, dhe asaj qe ka ndodhur rreth teje.

  Reply to this comment
 30. GONI ME April 30, 14:32

  Vertet duket se komentet perseriten,sepse ne fund te fundit ,pse e kemi bere nje here nuk do te thote te heshtim,edhe pse asgje nuk ka ndryshuar .Edhe kjo interviste mbart brenda saj plot te erteta burimore,por qe me kete drejtesi qe kemi jo vetem nuk merren parasysh,por punohet qe te denigrohen e te trajtohen si shpifje.Vetem nje reforme e vertete ne Drejtesi,Prokurori e ne arkivat e shtetit do lejoje rifillimin e punes per venien ne vend te padrejtesive,krimeve,abuzimeve etj.

  Qeveria aktuale deri tani nuk ka bere asgje.Ose te thote hapur publikisht arsyet pse nuk e ben dot reformen ose te lere detyren e te vije nje tjeter qe e merr persiper.Per t.i lene gjerat sic qene,me Vishora e LLallera,nuk qe nevoja e nderrimit te qeverise.Votuam pikerisht per ndryshimin e sistemit te drejtesise e jo thjeshte per reforma,qe jo se jane te panevojshme,por qe vlera e tyre shkon 0 nese drejtesia mbetet po ajo,nese ata qe shkaterruan cdo hallke te jetes te rrojne e te gezojne pasurine qe kane rrembyer e te mos denohen per fajin e kryer.Te mos gjendet trupi i Remzi Hoxhes,sot ne :demokraci’ eshte me keq se sa trupat e pagjetur te diktaturave si ne Shqiperi,apo te Serbise.

  Eshte turp dhe borxh ndaj familjes se te ndjerit ta mos gjeje shteti trupin e familja mos kete ku te ndeze qofte edhe nje qiri!

  Reply to this comment
 31. socialist i thjeshte April 30, 14:32

  O gazeta Dita eshte nje fare Bledar Mane qe shkruan karagjozlliqe te gazeta Tema
  Lexoni ketu

  https://www.shqiperia.com/Kumbaro-Si-u-zhduk-Remzi-Hoxha.4916/

  edhe ai din dicka per kete Ilir Kumbaron qe eshte personi qe i ka vdek ne duar Remzi

  Reply to this comment
  • moza April 30, 14:33

   Z Izet!Edhe pse e fillove politiken me Saliun je shkeputur nga veprimet e tij antishqiptare e kriminale.Shqiptarizmi per ty nuk pranon krimet e tradhetite.Je shqiptar me shume se gjithe te tjerat.Me bindin ato qe shkruan.Familjes se Remzi Hoxhes te munduar aq shume nga perpjekjet per varrin e tij, me jepet rasti tiu them:Ngushellime nga zemra.Bashkojeni dhembjen time,me vendosmerine e humanizmin e Xhevat Hanes ,sebashku me tuajen.Remziu eshte nje hero i ceshtjes kombetare, ndersa Saliu tradhetar i ketij kombi.

   Reply to this comment
 32. Deli April 30, 14:34

  nje bodyguard gjysem analfabet shpalose sekrete te shtetit, dhe jo vetem Shqiperise por edhe te vendeve tjera.Vlereson figurat shteterore, Rugove, Bukoshin, etj qe vetim i ka pare nga distanca disa metrash.Vertete per keqeardhje.

  Reply to this comment
  • Myzeqeja e vogel April 30, 14:34

   Keep going Izet, bravo qe flet per krimet e patrioteve fallco Berisha, Rugova, Bukoshi dhe Gazidede. Ky Berisha kerma tani duhej Fatmire Haklaj gjalle.

   Reply to this comment
  • askushi April 30, 14:51

   “Deli”, vetem analfabet nuk mund ti thuash Izetit, se per te shkuar ne mjeksi ne kohen e xhaxhit duhet te ishe me 10 ne te mesmen, dhe padyshim te siguroj se sa çerekun e koshjencen se Izetit te kishe sdo te arrije te beje nje koment te till, debil dhe antishqiptar! Ke nevoj te kurohesh psigjikisht…

   Reply to this comment
  • Altin April 30, 20:36

   Shoku, mos ja fut kodra pas bregut. Une Izetin e kam njohur rreth viteve 94-96. Jo personalisht, por me ka lidhur detyra te isha afer tij. Dhe mund te beje nje dallim te qarte ndermjet tij dhe disa te tjereve. Sa per vleresimin e figurave te tjera, ai thote ate qe mendon dhe ate qe ka pare, nqs ti ke pare me shume dhe di me mire, dil dhe shkruaj. Fjale boshe kemi sa te haje dreqi dhe i biri. Nuk dua te mbroj Izetin apo dike tjeter, por e verteta eshte ajo qe eshte dhe as ti as une nuk e ndryshojme dot. Dhe keto qe ka thene deri me sot nuk jane sekrete shteterore, jane sekrete qe duhen zbuluar per te zhdukur nje kryekriminel dhe rracen e tij te qelbur ( nenkuptoj funderrinat qe e kane ndihmuar, jo fisin e tij).

   Reply to this comment
 33. Toroveci April 30, 14:35

  ishallah ne det edhe trupi i Sali qenit para ose pas vdekjes
  maskara i pafytyre

  Reply to this comment
  • . April 30, 14:36

   Me mundon nje pyetje qe dua ta bej: Si eshte e mundur qe Bashkim Gazidede, Rrexhep Meidani, Fatos Klosi, Kastriot Islami etj., qe kane kuajtur rol mjaft te rendesishem per fatet e vendit jane nga fakultetet e shkencave te natyres matematike-fizike?

   Reply to this comment
 34. blackwater April 30, 14:57

  UROJ QE KETO SHKRIME NGA IZET HAXHIA TI LEXOJNE ME SHUME SHQIPTARET NE KOSOVE. SE ATA VENE DOREN NE ZJARRE PER SALIUN.

  LEXOJINI O KOSOVARE, SE CFARE PISLLIQESH DHE MASAKRRASH KA BERE SALIU JUAJ.

  Reply to this comment
  • nazim April 30, 20:08

   Nqs ata shqipetaret qe mbeshtesin saliun pas tre gishtave te zenit – kylyshit te serbit, nuk e kane kuptuar akoma, atehere ata jane njesoj si saliu- sherbetore te serbeve.

   Reply to this comment
 35. xhevahir kraja April 30, 16:01

  Te jesh truproja e kryetarit te shtetit jane vetem dy mundesi ose te ka mare kryetari si njeriu me besnik ose te kan futur sherbimet e huaja prane kryetarit(Sic futen sherbimet greke xhoanen) Kush eshte izet haxhia?????????Lufta e kosoves pa mbeshtetien e shtetit shqiptar do ishte e veshtir ne mos e pa mundur ,ne krye, pozit apo opozit ka qene berish,majko,klosi, gazidede,nano,e kompani. Ku do te dale, izet haxhia,fatos klosi,isa mustafa, me keto akuza e kunder akuza nuk mund ta konceptoj dot Kam bindien se keto jane thjesht mendesi hakmarie,qefmbetie,mentalitete tipike ballkanse.Jam i bindur por edhe uroj qe keto akuza te perfundojne flluska sapuni Tom doshi u arestua per deklarim te reme ne mardhenie individuale po keta njeres nuk duhet te pergjigjen para ligjit ,shpifsit ose tradhetaret

  Reply to this comment
 36. Edi April 30, 16:02

  Mendova se do kishte ndonje gje interesante….me duket se ti z izet qe kam respekt po i jep nje dore ketyre gazetareve per te shitur gazeta….me vjen keq po me zhgenjeve….nuk na dhe ndonje fakt te pakten x Renzi hoxhen dhe familjen e tij qe po mbanin shprese te madhe nga ndonje informazion te sakte nga ana jote…..jam Po i mendimit te djeshem qe duhet te shkruash nje liber

  Reply to this comment
 37. zhurjani April 30, 17:20

  te jeshe trim ti eja ne shqiperi se large je nga ibrahim rugova ai nuk ka patur frig as izet haxhin e as milosheviqin frigacak je ti se nuk guxon te vjen nga sala rrk je ti

  Reply to this comment
 38. argita April 30, 18:26

  saliu vendosi ne 8 vite ne pushtete dhe ne ekonomi te fuqishme gjithcka qe i rekomandoi bia serbe dhe malazeze dhe normale qe ebijete e serbise dhe maazezrise jane te fuqisheme dhe sk shtete qe i fundose se te gjithe tradhtarete dhe sabotatoret njeher e nje kohe pushkatoheshine dhe vareshine ne litare dhe mire ua benine kurse ketyrve tani spo u hyne gje ne keme dhe pse e shkatruane shqiperine me keq se komunizmi ku punoi dhe u roptua populli dhe po fitojne armiqte e popullite miliada lek poshte antishqiptaret poshte me soje e me fare

  Reply to this comment
 39. nendetsja105 e vertete April 30, 19:59

  Eshte e vertete qe vrasja e Remzi Hoxhes u krye nga SHIK-u,por agjentet e ketij sherbimi ishin te gjithe nen urdherat e Beogradit.Me ane te nje konstatimi te thjeshte agjentet e kesaj vrasjeje jane nga fshati Markgegaj,Llush dhe Ndrec ne kufi me Malin e Zi.Ne kuader te perpjekjeve per destabilizimin e vendit Beogradi beri cmos per ta futur popullin edhe kombin ne percarje e lufte.Agjentet ishin te shitur.Une e kuptoj dhembjen e djalit te Remzi Hoxhes,por ai duhet ta di TE VERTETEN.Vrasja u orkestrua nga Beogradi per ti vene zjarrin vendit dhe per te percare UCK-ne dhe pushtetin Berisha.Sa per akuzat si agjent serb,kjo vjen per shkak se djali i kunatit te Remzi Hoxhes ishte rekrutues i forcave serbe ne Vojvodine.

  Reply to this comment
 40. Atomi May 1, 00:53

  Shqipetaret e Kosoves nuk jane budallenje,ata e dine mire kush eshte Izet Haxhija!!

  Reply to this comment
 41. Hamza May 1, 09:25

  SI DO JETE E VERTETA PER REMZI HOXHEN, ???

  KY NUK THA ASGJE TE SAKTE.

  Reply to this comment
 42. METEH October 19, 10:33

  Dakort me IZET HAXHIN,Fatmirin,etj.Pa ikur ai…nga politika dhe ne burg,ky vend nuk do ket kurre qetsi.Por Ramen nuk e lene te beji drejtesin dhe ky vend do te vuaj pasojat e ketij njeriu pa shpirt,i etur per pushtet e para..!

  Reply to this comment
 43. ushtaraku October 19, 11:13

  Te fotoja e Sales me uniforme ushtarake me dicituren: Berisha Gazidede me uniforme ushtarake mars 1997 e keni gabim Ne foto eshte Zhulali ne sfond, ne krah te Sales Komandant te pergjithshem te forcave te armatosura eshte Gjeneral (me 4 yje) Sheme Kosova. Fotoja eshte e vitit 1996 dhe eshte ne nje nga stervitjet e perbashketa me amerikanet, ka shume mundesi te jete stervitja “Uji Kristal” te Spitali ushtarak ne Laprake, por mund te jete edhe stervitja ” MAti 1996″ me trupat e Bundesverit gjerman, (vjeshte 1996). Ne gjoksin e Sales dhe Sheme Kosoves duken edhe Stickers-at me logon e stervitjes. Korigjoni dicituren ju lutem.

  Reply to this comment
 44. ZahoKoka October 19, 11:15

  Implikimi i Izet Haxhia ne kete afere duket dhe nuk ka nevoje per komente. Izeti di me shume se sa shkruan pasi ai ishte brenda ne Klanin e Sali Berishes. Ai i ka dale dore Berishes, por eshte ne dore te sherbimeve sekrete turke. Deponimet e tija ne forme letrash apo intervistash jane te kontrollume, keshtu qe Qeveria Shqiptare per detaje duhet te beje hetime te Izetit ne Turqi per te nxjerre te vertetat ne shesh, dhe te denohen kriminelet, boll me-Ai tha, une thash, etj etj….Ku eshte Forca e Ligjit????????

  Reply to this comment
 45. radiokashari October 19, 11:25

  Une mendoj se Izeti eshte njeriu me kyc i gjithe ngjarjeve te asaj kohe …dhe duhet te di me shume sec flet …………..Eshte detyra edrejtesise qe deshmite etij ti vertetoj dhe te gjykoj ..te gjithe ata qe jane te mpleksur …..Izet Haxhia ….permua eshte nje fare shteti i asaj kohe ………..Meriton vemendje ………..

  Reply to this comment
 46. Iliri October 19, 11:39

  Izeti paska ditur kete krim te 1995 dhe paska vazhduar te qendroje pas Berishes. Ka nxjerre ne prite A. Hajdarin ne 1998 ne 12 shtator dhe ka kryesuar grushtin e shtetit ne 14 shtator ( ka foto te tij me mjekerr e me arme ngjeshur ). Ka dy denime ne mungese, nje per pjesmarres ne vrasje e tjetrin per pjesmarrje ne grusht shteti. Te dy denimet kur ne pushtet ishte PS. Sot keto qe ai thote nuk kane asnje vlere por mbase i ben si kusht per amnistine qe i kane premtuar.

  Reply to this comment
 47. .....m... October 19, 11:55

  per ca ligji flet ti mor pall, ka 25 vjet vetem rumpall. ka rene shteti edi cdo te thote nuk ka shtet,…………..respecte izet haxhia

  Reply to this comment
 48. petrika October 19, 13:06

  Shumica e komentuesve kane nxjerre konkluzione te sakta e i japin te drejte Izet Haxhise,duke e inkurajuar qe te shkruaje nje liber per gjith keto ngjarje me rendesi jetike per popullin tone.Mua me vjen vertet keq qe ka akoma nje numur goxha te madh njerzish qe jane kokemish dhe truri ju ka zene dhjame.Me ato tru qe i kane sa te nje peshku,mundohen te mbrojne Berishen dhe me truthatesine e tyre ,bejne komente ketu,per tu mbushur mendjen shqiptareve se Berisha nuk eshte i tille.

  Reply to this comment
 49. .skifteri October 19, 13:48

  Duhet te torturohet dhe hidhet ne dete trupi Sali Berishes ! Qe ti humbete nami dhe nishani ketije krimineli qe zhduku shume shqiptar, por edhe Rremzi Hoxhen ! .Atehre zoti vendos -DREJTESI – Paguan shpirtin e ketije atdhetari.#########################.

  Reply to this comment
 50. xha Beqo October 19, 14:20

  Pune pellazgesh gjelle qensh

  Reply to this comment
 51. petrit October 19, 14:39

  te gjitha njgjarjet kriminale te pas viteve 90 kane si projektues, inspirues,urdherues vetem nje njeri .Sali Berisha.ky njeri eshte pergjegjes per percarjen kombetare,per mbjelljen e urrejtjes per shkaterrimin dhe tjetersimin e pasurise kombetare,per trazirat dhe shkaterrimin e shtetit,per vrasjet politike ,per mercenarizmin politik ,njeriu me i erret ne historine e shqiperise.nuk e di kur do shpetoje shqiperija nga ky njeri?zoti e ndihmofte Shqiperine.

  Reply to this comment
 52. Arben October 19, 14:40

  LITARI ESHTE PAK PER SALI KRIMINELIN.

  Reply to this comment
 53. Mark uk October 19, 14:41

  O Izet po ky ka vite qe po e kerkon te jatin.Po ku ke qene deri tani qe nuk e ke njoftue o legen.

  Reply to this comment
 54. Socialisti bythpambuk October 19, 14:57

  Sa te jete Edi psikopati , nuk ka ndeshkim .

  Reply to this comment
 55. Istambul, TURQI October 19, 15:48

  Shume jetojne me identitet te rreme ne vende te tjera! Sepse ne vendin e vet kerkohen per akte terroriste! Ata kenaqen kur shohin qe vazhdojne te kerkohen me emrat e vjeter. Se jetojne rehat e te qete me emrat e rinj.

  Reply to this comment
 56. Hurma Arabie. October 19, 16:38

  Ne krye te SHIK eshte ish zevendesi i kriminelit Gazidete. po aq i perlyer dhe Kriminel, Visho Ajazi Lika, i dekoruar nga Bojaxhiu Edi Rama. Kriminelet jane ne pushtet….. krimi dhe mafia drejton Shqiperine.

  Reply to this comment
 57. KingBardhyl October 19, 17:44

  Ndryshimi mes teje dhe Remzi Hoxhes eshte i madh o Izet. Remziu dha jeten per kombin ndersa ti fshihesh prej frikes ndaj njeriut qe ndihmove te shkaterronte kombin shqiptar.

  Reply to this comment
 58. Istambul, TURQI October 19, 18:03

  Ka te vdekur qe duan te ringjallen nepermjet te gjalleve qe hiqen si te vdekur!

  Reply to this comment
 59. Bash Alabaku October 19, 18:22

  Ai qe mbron Sali Berishen nga ndjekja penale eshte Ilir Meta, I ka vene kusht edhe Ed Kaqolit kete ceshtje te cilit po I lezeton shume karriga e KM.Meta duhet arrestuar I pari meqe do te behet kamikaze I Berishes, do shikonisi do iki Saliu si kove pusi.Hajt tung.

  Reply to this comment
 60. Atea October 19, 18:52

  Dhe pas publikimit të kësaj interviste, Saloja me mbathje Nike ka dalur të shikoj bregun e detit, a mos i kanë zbulluar valët e detit eshtrat e Remzi Hoxhës! Idiotizmi ska fund.

  Reply to this comment
 61. robert October 19, 19:16

  Ardian te isha ne vendin tend pa u menduar dy here ose do merja hak vete duke qeruar sy peshkaqenin ose do paguaja dike ( me disa qindra euro ka njeres qe te rrjepin te gjalle )qe te te merte hakun ……..

  Reply to this comment
 62. Justice October 20, 01:45

  Ceshtja i duhet dorezuar Drejtesise dhe po te faktohet. Remzi Hoxha duhet shpallur Hero Kombetar, dhe Saliu Kryetradhetar Kombetar

  Reply to this comment
 63. SAMIU October 20, 10:56

  RUGOVA DINTE SHUME MIRE, SE UQKja ISHTE NE FILLIM PRODUKT
  I SHEBRIMEVE RUSO-SERBE.

  RUOVA DINTE MIRE SE SALIU ASHT PROSERB.
  DHE I KISHTE THAN NE SY..

  PSE SALIU DHE HORDHIT E SERBIS QE TASHTI JAN NEN OMBRELLEN E SHIkuT NE KOSOVE, EVRAN AHMET KRASNIQIN??
  SEPSE ISHTE URDHRA EPREM NGA SERBIA..

  SHUMM USHTAR KOSOVAR U VRAN NE PRITA DHE KURTHE TE NDRYSHME NGA SALOJA

  Reply to this comment
 64. Vlonjati October 22, 10:51

  Izet ke rrjedhure;
  Sherbimet secrete nuk arrestojne njerez dhe as nuk rrembejn njerez,Rremzi hoxha paska qen biznesmen,keshtu qe nuk i interesonte njeriu te merrej e te,ne se ka pature probleme ne Maqedoni apo ne Kosove me ndonje Biznesmen tjeter,eshte pune tjetere.
  Ndersa ti Izet ke qen vetem nje cope mishi,badiguard dhe asgje tjetere,ti nuk ke pas acsses as ne shish dhe as ne ministrin e Brendshme,ti je nje frikacak dhe nje genjeshtare;
  PREHU I QET NE TURQI;

  Reply to this comment
 65. agron October 25, 18:01

  U lodhem nga intervistat e deshmitareve te ngjarjeve te ndryshme ne nje vend ku nuk ka as prokurori as gjykate, me nje fjale ne nje vend qe nuk ka shtet. Ketu ligjin e bejne mediat e varura nga politika dhe jo institucionet shteterore. Ne sundimin e Sali Berishes 92-97 ndodhen gjithe ato tragjedi por nuk pame asnje politikan pas hekurave. Po ashtu ne edhe ne sundimin e mafies te Nanos korrupsion masiv po prape asgje. Edhe “Rilindja” qe ka dy vite ne pushtet i mbushi burgjet me fukarenj dhe jo politikane te korruptuar qe i ka rreth vetes……deri kur keshtu!????

  Reply to this comment
 66. Drini December 3, 11:57

  Kush me thote qe nga 1980 e deri me sot se:Kush krim eshte denuar nga ky kryebandit “burre shteti” qe shok ka vetem vehten e qe eshte akuzuar per mese rreth 70 krime me pjesmarrjen e dij drejtperdrejt e eshte gjykuar ndonjehere?????????????????????????????,???
  Sali Berisha eshte “kryekrimi ” qe mbrohet ga fabrika qe e prodhoi e qe nuk e ç’monton dot sot !Ky kryekriinel keput ç’do hallke zinxhiri qe i afrohet ekzistences se tij !E gjithe makina shteterore ne te gjitha koherat e nga te gjitha kahet eshte vene gjithnje ne sherbim te tij!Kryekrimi eshte “MONUMENT AGJENTURE ” dhe rruhet nga miqte kineze!

  Reply to this comment
 67. enzo December 3, 18:22

  Vari leshte sales …., se dihet ca eshte! Puna eshte qe jam i sigutrte qe Edi i Ramajve e ka gjithe mundesine te riatdhetesoje Kumbaron, leshin e preshin e kedo tjeter. Nuk e ben!!!!!!!! Uroj qe ne enderr cdo nate te Zotave t’i dale jo vetem I ndjeri REMZI por edhe KATER te ndjeret e ’21 Janarit’ edhe NJEZETETETE te ndjeret e ‘Gerdecit’ edhe te gjitha ca pazaresh ka bere dhe ben me Salen, Lulin, Like-floriri-bllokun etj. Hallall i qofte F.Binajt te ‘Portokallia’ qe e super-degjeneron edin e ramajve!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim