INTERVISTA / Vrasja e deputetit Hajdari dhe ajo që ndodhi dy ditët në vijim. 12-14 shtatori i ’98-s sipas dëshmitarit kyç të një grushti shteti

September 12, 2020 15:00

INTERVISTA / Vrasja e deputetit Hajdari dhe ajo që ndodhi dy ditët në vijim. 12-14 shtatori i ’98-s sipas dëshmitarit kyç të një grushti shteti

Të shtunën e 12 shtatorit 1998, ndodhi vrasja e Azem Hajdarit para selisë së Partisë Demokratike.

Më 14 shtator, ditën e varrimit të Azemit do të ndodhte një grusht shteti, me mësymjen kundër qeverisë institucioneve shtetërore dhe Radio-Televizionit.

Izet Haxhia, ish-truproja e Sali Berishës, është një nga personat protagonistë të atyre tri ditëve dramatike në Tiranë.

Sot, Izeti gjendet i ekstraduar në Tiranë, por më herët ai ka rrefyer në DITA nga Turqia detaje, duke rindërtuar edhe njëherë ngjarjen e 19 viteve më parë e cila në mos tjetër na mëson që krimet e pandëshkuara pjellin krime të reja.

Intervista e meposhtme eshte pjese e nje serie intervistash me Izet Haxhinë botuar ne DITA në shtator 2015:

 

– Izet, po e bëjmë këtë bisedë së bashku pasi u mbushën 17 vjet nga vrasja e Azem Hajdarit, i konsideruar dhe si hero i demokracisë në Shqipëri. Para një viti ju kini folur ekskluzivisht për këtë dhe ngjarje të tjera në DITA, por do doja të fokusoheshim në ngjarjet që nisin me vrasjen e deputetit Hajdari. Sigurisht dhe në marrëdhëniet tuaja… Janë hedhur disa variante dhe arsye në lidhje me këtë vrasje. Kë duhet të besojmë si të vërtetin?

– Po, para rreth një viti kam sqaruar për gazetën DITA për herë të parë rrethanat, autorët dhe pjesëmarrësit në vrasjen e Azem Hajdarit. Kam treguar për ata që e kanë nxjerrë në pritë Hajdarin.

Është e vërtetë se janë hedhur disa variante dhe arsye. Kjo rrëmujë ka bërë që kjo ngjarje të mbështillet me mister. Është folur sikur vrasja ka qenë e lidhur me prishjen e pazareve të kontrabandës së armëve, është thënë që është bërë nga pushteti i atëhershëm dhe Fatos Nano si hakmarrje ndaj “tribunit të demokracisë”, si hakmarrje ndaj atij që “shembi komunizmin” etj., etj.

Në fakt këto janë variantet e Berishës dhe të PD-së në lidhje me vrasjen e Hajdarit. Variantet e PS-së janë sikur Berisha më përdori mua për të nxjerrë në pritë e vrarë Hajdarin, e shumë të pavërteta të tjera në lidhje me këtë vrasje; sikur ne të kemi marrë pjesë një batalion i tërë me mbi 120 veta…

Kjo sipas Berishës dhe të vesë së Hajdarit, që çuditërisht ka qenë në një linjë me Berishën, pavarësisht se ajo e din shumë mirë se kush e nxori në pritë burrin e saj të “dashur” e “besnik”.

– Sidoqoftë, Izet, emri juaj është nga më të lakuarit në këtë vrasje. Cili ka qenë roli apo pozicioni juaj në këtë ngjarje?

– Unë e kam thënë këtë publikisht, por dua të sqaroj edhe njëherë pozicionin tim në lidhje me këtë vrasje, duke e lidhur pak edhe me të kaluarën dhe marrëdhëniet e mia me Hajdarin. As unë dhe as vëllezërit e mi të akuzuar e dënuar pa të drejtë për pjesëmarrje në këtë vrasje, nuk kemi pasur as edhe një arsye më të vogël për të qenë të përzier në këtë vrasje. Përkundrazi, ne kemi ndihmuar në shumë raste Hajdarin dhe kemi siguruar jetën e tij.

– Siguruar… si?

– Faktet flasin vetë për këtë që sapo ju thashë. Në fushatën e dhunshme të zgjedhjeve qershor ‘97 vëllezërit e mi kanë marrë përsipër dhe siguruar vizitën e Hajdarit në Tropojë me kërkesë të tij. Kuptohet pa i ndodhur as edhe një incident në mitingun që ai bëri në Tropojë… Unë, edhe pse në arrest shtëpie, e kam shoqëruar në janar të ‘98-s Hajdarin në vizitat e tij në jug, në Gjirokastër e Sarandë, pasi ai kishte marrë kërcënime për jetën dhe donte të anulonte këto vizita. Por ka qenë këmbëngulja ime që ai duhej të shkonte në këto vizita, pasi as jugu e as veriu nuk mund të ishte domen politik i askujt dhe PD duhej të kryente veprimtarinë e saj në çdo cep të Shqipërisë…

Unë nuk e kam bërë këtë për të marrë merita, por ngaqë kam menduar se PD është një parti që i përket edhe jugut edhe veriut. Në bazë të njohjeve të mia e miqve të mi, kemi bërë që këto vizita të mbaronin pa as më të voglin incident, aq sa Hajdari i frymëzuar nga kjo, tha që të nisemi për në Vlorë… Pas këtij “pushtimi” të jugut nga ana e PD-së, siç e quajti Hajdari, atij iu rrit oreksi për marshime të reja që do ta përgatisnin atë për marshimin e fundit sipas tij, atë drejt postit të kryetarit të PD-së…

– E ka pasur këtë ambicie Azemi?

– Po, dhe shumë të theksuar. Por deri në kongresin e PD-së kishte akoma muaj përpara dhe duheshin që autoriteti i Hajdarit të forcohej brenda PD-së, në një kohë kur kini parasysh se autoriteti i Berishës ishte drejt kuotave zero. Kuptohet që këto aksione të Hajdarit ndiqeshin me kujdes e vigjilencë nga Berisha. Këto aksione do pasoheshin me atë të Shkodrës që përfundoi me të ashtuquajturën pritë e Milotit. Them me të “ashtuquajturën”, sepse në shkurt të ‘98-s nuk ka pasur një pritë në Milot ndaj Hajdarit.

– Po atje thonë se është bërë luftë…

– Unë jam një dëshmitar i asaj që ndodhi dhe do ta sqaroj, sepse është spekulluar shumë me gjoja pritën që i është bërë Hajdarit. Kam qenë në arrest shtëpie dhe më çon fjalë Hajdari që do të shkojmë në Shkodër për të parë një ndeshje futbolli të Vllaznisë, ku Hajdari ishte president nderi. Kemi arritur në stadium pak para ndeshjes dhe jemi futur ne tribunën e nderit që është për njerëzit që bëjnë pjesë në protokollin shtetëror. Aty ka qenë i ulur ndër të tjerët edhe drejtori i policisë së qarkut të Shkodrës, Mitat Havari, një polic që ka patur poste drejtuese edhe në kohën e qeverisjes së PD-së dhe, mesa më kujtohet, vjen nga shtresa e ish të persekutuarve politikë dhe për mendimin tim, ka qenë një polic korrekt.

– Çfarë ndodhi konkretisht me Mitat Havarin?

– Kam parë që pas një urdhri të Azemit dhënë shoqëruesve të tij, pak a shumë që “atë person nuk dua ta shof aty”, Mitati është nxjerrë në mënyrë të dhunshme nga tribuna. Duke i grabitur edhe armën personale dhe radion e policisë. Kam ndërhyrë duke u thënë se ky është një veprim i gabuar…

I dorëzova armën dhe radion Havarit dhe i kam thënë që mund të qëndrosh në tribunë. Por Mitati është larguar i zemëruar, me të drejtë, pas këtij poshtërimi dhe ka thënë se do të përgjigjeni për këtë veprim ndaj shtetit.

– Po pritën ndaj Azemit kush e bëri?

– Forcat e Renea-s që kryenin detyrën në Shkodrën e trazuar, janë nisur dhe kanë krijuar postbllok në hyrje të Lezhës. Në grupin që shoqëronte Hajdarin kemi qenë rreth 12 veta me tre makina, mund të kemi pasur me vete rreth 8 armë të ndryshme, duke futur këtu edhe bombat e dorës.

Azemi ka zbritur nga makina ku ishte postblloku i forcave të Renea-s, por është futur në makinë pas reagimit të rreptë të tyre. Shume prej këtyre djemve të Renea-s i njifja dhe kam hyrë në dialog me ta që të hapnin rrugën. Kemi urdhër për ndalimin e njerëzve që shoqërojnë Hajdarin, më thanë. Mbas disa negociatave kanë hapur postbllokun dhe jemi nisur për rrugë, por tek ura e Lezhës ka qenë një postbllok tjetër. Edhe aty pasi kemi debatuar me zëvendës-shefin e policisë së Lezhës, nën kërcënimin e armëve tona, është hapur rruga nga policia e lodhur e shtetit.

Por në autokolonën tonë mungonte Ali Kazazi, të cilin e gjetëm të fshehur në ferrat poshtë rrugës, si duket ishte trembur nga nxjerrja e armëve. Më vonë, Aliu i kishte treguar Salës për heroizmin që kishte kryer.

Kemi mbërritur në Milot. Aty kemi parë që ishte ngritur një postbllok me policë të shumtë me maska në kokë. Jemi përpjekur t’u afrohemi e të komunikojmë me ta, por kundërpërgjigja e tyre ka qenë me të shtëna në ajër, çka tregonte se me këta policë nuk mund të bëhej as shaka, as bisedime.

Kemi ndenjur të bllokuar aty dhe më vonë kanë ardhur deputetët e PD-së nga Tirana. Mes tyre Shaban Memia e Pal Dajçi. Makina me të cilën udhëtonte Hajdari ishte një makinë e blinduar. Këtë makinë pas plagosjes në parlament të Hajdarit, ia kam kërkuar një mikut tim që t’ia jepte Hajdarit, pasi ndihej i rrezikuar. Miku im edhe pse ndodhej në hasmëri me një grup të fuqishëm në Tiranë, nuk ma prishi dhe ia dha këtë makinë Hajdarit.

– Sa e sigurt ishte kjo makinë për jetën e Azemit?

Këtë e them me bindje. Në këtë makinë të ardhur nga Italia ka pasur 5 shenja plumbash që i kishim gjuajtur unë dhe miku im për të provuar fortësinë e blindit.

Unë i dija këto shenja plumbash dhe i kam thënë Hajdarit që duhet të thotë që makina e tij është gjuajtur nga policia. Ja dhe shenjat e plumbave…

– Domethënë një mashtrim?

– Po. E kam bërë këtë paudhësi apo gënjeshtër, quajeni si të doni, të cilën Hajdari e përdori më vonë si provë të “atentatit” ndaj tij në Milot.

– Si dolët nga postblloku?

– Gjatë asaj kohe veshët e mi u bënë “mysafirë” të një bisede në mes të (Shaban) Memisë dhe Hajdarit. Hajdari e pyeste se çfarë arsye ka policia për ndalimin, ndërsa Memia i thoshte që thonë se do arrestojmë Izetin, pasi ka ikur nga arresti shtëpiak.

Ndërhyj në bisedë meqë u përmend emri im. Më thotë Azemi me pafytyrësinë dhe pabesinë që e karakterizonte: “Pse, në arrest shtëpie je ti?” Qesha dhe i thashë: E ke me gjithë mend këtë që thua? Pse nuk e din ti që unë jam në arrest shtëpie? A nuk të kam thënë kur më ke kërkuar të shoqëroj në jug e tani në Shkodër?

– Si reagoi?

Berisha ne rivarrimin e Azemit

Berisha ne rivarrimin e Azemit

– I thashë Azemit: “Meqë puna qenka kështu, unë po largohem e shof punën time, ju shifni tuajën. Vërtet mirë ma bën, sepse unë nuk vura mend ndonjëherë duke të besuar, prapë ty e ti vazhdon akoma me prerje në besë”.

Këto kanë qenë fjalët që unë kam folur me Hajdarin dhe nuk kam folur më me të deri në një konferencë shtypi që është bërë tek PD për arrestimin e të gjashtëve në gusht të ‘98-s. Atëherë ai më ka kërkuar të pi një kafe me të dhe t’u çoj të fala miqve të mij, sipas tij Haklajve.

Jam larguar i shoqëruar nga Pal Dajçi dhe kam fjetur atë natë në Milot. Armët që kanë pasur me vete, trimat e Azemit i kanë hedhur në një kanal diku afër ku ishte postblloku i policisë. Të nesërmen jam kthyer në Tiranë, i shoqëruar po nga deputetët e PD-së dhe kam marrë vesh nga intervista e Neritan Cekës tek VOA se akuzohesha… për vjedhjen e bankës së Tropojës dhe për këtë ishte bërë prita e Milotit, për të më kapur mua me lekët e vjedhura.

Hajde shtet e hajde ministër! Prita të vinte të më merrte policia, por nuk erdhën. E sqarova këtë ngjarje për të hedhur dritë për këtë të ashtuquajtur atentat që nuk është bërë ndonjëherë dhe që përfundimisht këputi kontaktet e mia me Hajdarin…

– Megjithatë, Izet, emri yt është lakuar shpesh si pjesëmarrës në vrasjen e Azemit. Mund ta sqarosh se si u përzieve në këtë histori?

– Unë kam folur për juve të DITA-s dhe kam sqaruar pozicionin tim dhe “pjesëmarrjen” time në këtë vrasje, për të cilën nuk kam patur dijeni. Një ditë përpara vrasjes jam takuar me Fatmir Haklajn në Linzë për të pirë kafe, ku më falënderoi ngaqë kisha parë e vizituar të vëllain e tij, Halilin, në burgun e Elbasanit, ku ishte bashkë me vëllain tim.

Kanë qenë rreth gjashtë persona që e shoqëronin Fatmirin, duke përfshirë këtu të vëllain e tij, Halilin dhe xhaxhain e tij, Elezin, që ishte rreth të tetëdhjetave me moshë. Më tha që kemi ardhur për të takuar dikë me pushtet që të rregullonte kthimin e tij në polici dhe për këtë kishte marrë me vete edhe xhaxhain e tij.

– Kush ka qenë më shumë i interesuar për vrasjen e Azemit?

– Unë kam thënë që vrasja e Azemit ka qenë rastësi apo u është dhuruar koka e tij në tepsi nga dikushi. Dhe ky dikushi është Berisha, sepse Berisha ka qenë në dijeni të makinës me targa Vlore që ishte parkuar në krah të PD, ka patur dijeni se kush ka qenë brenda asaj makine.

Sepse Berisha si një dhelpër dhe iblis (shejtan) që është, e kishte kuptuar që Hajdari konfliktin e Tropojës dhe vrasjet donte t’i lidhte me Berishën dhe urdhërat e tij pas bisedës me plakun e Haklajve. Kjo e shqetësoi shumë dhe i prishi gjumin Berishës.

Berisha tentoi në qershor të 98-s të dorëzonte në tepsi kokën e Hajdarit, duke e nxitur të shkonte për vizitë në Tropojë. Në të njëjtën kohë, unë edhe pse nuk flisja me Hajdarin, i kam thënë atyre që do ta shoqëronin dhe vëllait të Hajdarit, Saliut, që mbushjani mendjen Azemit që të mos shkojë në Tropojë sepse situata është shumë e turbullt e me shumë intriga, thashetheme e akuza dhe e rrezikshme për të.

– Si rrodhën më tej ngjarjet deri në momentin e vrasjes së Azemit?

– Pasi dështoi ky atentat ndaj Hajdarit, Berishës i kishte ardhur momenti i artë që të hiqte qafe Hajdarin, duke e thirrur në zyrën e tij e duke e dërguar tek makina me targa Vlore, pa i treguar se kush ndodhej në atë makinë, por e gënjeu duke i thënë se dyshohej se ka bombë. Sikur Azemi ishte xhenjer e merrte vesh nga çmontimi i bombave!

E kam treguar se nga kush e ka marrë vesh Berisha se kush ka qenë në makinën e vrasjes. Kjo është mbesa e tij, Shpresa Breçani që i ka treguar Berishës për njerëzit në këtë makinë, pasi ajo i njifte shumë mirë si Fatmirin, si Jahon. Dhe ajo përpara se të thirrej Azemi në zyrën e Berishës ka vizituar tri herë zyrën e dajës Berishë. Fatmiri për rreth një orë ka qenë në atë makinë dhe Azemi ka qenë duke pirë kafe rreth 20 metra larg makinës së tij. Po të kishte qenë se Fatmiri donte ta vriste atë, nuk do priste t’i vinte tek makina me pistoletë në dorë, por mund ta vriste aty ku po pinte kafe, pasi guximi dhe zotësia për ta bërë këtë nuk i mungonte Fatmirit.

Por këtu janë një sërë pyetjesh që mund të bëhen. Për shembull, nga kush ishte njoftuar Berisha për ardhjen e Haklajve në Tiranë? Nga i vinin këto informacione të klasifikuara, të cilat i merr edhe sot e kësaj dite? Padyshim nga njerëzit e tij që kanë ndërtuar strofullat në institucionet më të rëndësishme shtetërore. Ku është telefoni që kishte me vete Hajdari kur u vra? Cilat janë telefonatat e fundit që ka bërë apo që i kanë bërë Hajdarit? Në emër të kujt ka qenë e regjistruar karta celulare që përdorte Azemi? Po aparati telefonik dhuratë e kujt ishte? Përse ky person që edhe kartën edhe aparatin e telefonit ia kishte dhuruar Azemit, u vra në Tetovë të Maqedonisë pas vrasjes së Azemit?

E ai person ka qenë një shqiptar i Maqedonisë dhe pjesëtar i forcave FARK të Bukoshit.

– Pra, Berisha e dinte kush ndodhej në atë makinë?

– Unë e thashë më sipër që Berisha ka pas dijeni të plotë për emrat e personave që ndodheshin në makinën me targa Vlore, i njoftuar nga mbesa e tij.

Mund të them gjithashtu me garanci të plotë që Berisha pas perdeve të zyrës së tij në katin e dytë e ka parë live momentin e vrasjes së Hajdarit dhe pas kësaj është ulur dhe ka shkruar komunikatën, ku identifikonte vrasësit, por duke ndërruar identitetin e vrasësit dhe me qëllim ia hiqte këtë Fatmirit (tashmë dihet nga të gjithë se vrasësi i Azemit është Fatmir Haklaj) dhe ia vinte Jahos, pasi ai e dinte edhe detyrën që bënte Jaho Mulosmani.

 

 

———-

Intervistoi Xhevdet Shehu. Ndalohet ribotimi i plotë apo i pjesshëm pa lejen me shkrim të redaksisë

 

September 12, 2020 15:00
Komento

79 Komente

 1. gjini September 12, 13:33

  Keto deklarata,edhe pse ne media,duhet te futen ne dosjen “Hajdari” dhe nga te REJAT qe dalin prej ketyne Deklaratave,Prokuroria duhet me patjeter te rihape edhe nji here gjygjin per vrasjen e Deputetit.

  Reply to this comment
  • avokati September 12, 15:39

   Nëse sot do të duhej të ri-hetohej dosja e vrasjes së deputetit Azem Hajdari, çfarë do të duhej të bënte ndryshe prokuroria? Kësaj pyetje hipotetike, mund t’i përgjigjemi edhe duke sjellë në ndihmë elementët e rinj të sjellë nga intervista e Jaho Salihit qe ju te Dites e keni marre ca kohe me pare.

   Nuk ka diskutim që i pari në listën e personave që duhej të pyeteshin dhe në detaje madje, duhej të ishte Sali Berisha. Ai në asnjë moment nuk ka rrëfyer dijeninë apo rolin, aktivitetin, telefonatat dhe kontaktet e tij me Azemin, ditën që u vra, por sidomos komunikimin mes tyre pak minuta përpara se Azemi të dilte nga selia e PD-së.

   Nëse i referohesh dëshmisë së Jaho Salihit, i vetmi person që ka qenë dëshmitar i këtij komunikimi mes Berishës dhe Hajdarit atë natë, është ish-sekretarja e Berishës. Që është e ndjera Linda Ihsani, e cila ndërroi jetë vitin e kaluar për shkak të një sëmundje.

   I treti në listë me siguri do të ishte, ish-truproja i Hajdarit, Zenel Neza, i cili ndodhet nën azil politik jashtë vendit dhe rezulton se dhe gjatë hetimit të parë ka bërë çdo përpjekje për të mos folur drejtpërdrejtë për ato që dinte dhe ato që kishte jetuar natën e vrasjes.

   Personi i katërt është ish-truproja i Berishës, Izet Haxhia. Ai ndodhet nën azil politik gjithashtu, në Turqi, pasi ka fituar me gjyq atje të drejtën për azil dhe për t’u strehuar. Pra, nga lista e 4 dëshmitarëve kyç, rezulton se Berisha është i vetmi dëshmitar kyç i mbetur gjallë dhe që ndodhet në territorin shqiptar aktualisht. Të tjerët, ose nuk janë më, ose janë në azil jashtë vendit.

   Reply to this comment
   • peci September 12, 15:40

    gjyqi duhet hapur si çdo gjyq tjeter normal, pa shpenzim forcash e energjishe (sepse kane shume pune Gjin Gjonajt e Llallet e prokurorise), per te gjetur vrasesit dhe ndeshkuar sipas ligjit.
    Por, dhe arrij tek pyetja qe ben, meqenese kemi tebejme me nje krim te organizuar nga forca te erreta serbo-malazezo-amerikane ne bashkepunim me kriminelin e gjithe antishqiptar te te gjithe kohrave Sali Ram Shiqere Berisha, i mbeshtetur deri ne momentin e vrasjes edhe nga gangsteri Azem Hajdari me shoke qe i vune kazmen Shqiperise, them me plot bindjen PO !
    Hetimeve te Prokurorise duhet me kete rast ti paraprije nje komision kuvendor i perbere nga me te miret (ata te pakte qe kane ngelur), per vete temen delikate per te cilen duhet te hetojne, dhe me pas denoncimi ne organet e drejtesise (??).
    Gjithashtu,meqe flitet per nje shume 200 milioneshe te vene ne qarkullim, te degjuar edhe me pare si vjedhje ne Rrugen e Kombit, ishte interesante e dobiprurese edhe per financat e boshatisure te vendit te gjurmohej edhe ne kete drejtim.

    Reply to this comment
    • ernest September 12, 17:25

     Dita e vleresojm kemenguljen tuaj por lodheni kot. Rilindja shum shum mund te arrestoj ndonje berber, po kurre kryekriminelin Sali Berisha

     Reply to this comment
    • Raimond vlonjati September 12, 16:56

     Te te genjeje Izeti, do te thote t e kesh dy veti : Ose je hajvan, ose je qelbesire qe kerkon ti besh propagande nje vrasesi si ky Izet Haxhia

     Dhe sa per keto qe thote ky, eshte nje kasete e cila i thote te gjitha, dhe ajo kasete eshte dorezuar ne Ambasaden Amerikane
     nga Berisha .

     Por natyrisht Azemi u vra se ishte i vetmi Patriot i rezikshem kunder interesave greke ne Shqiperi, sepse i i mbronte ato interesa me dhune, dhe kjo gje e frikesonte Fatos Nanon me spiunet e tjere te Greqise ne Parlamentin Shqiptar,
     Ndersa Sala ishte patriot, por greket e kuptuan qe Sala mund te zbutej,
     dhe problem ishte vetem Azemi,ndaj ata doninqe Azemi te likujdohej

     Per kete perdoren Nanon i cili ishte asi kryesor i interesave greke ne Shqiperi

     Ndaj kur Nano me shoke e ndjene rezikun pasi Nano deklaroi atehere nga Lisbona ne nje takim Nderkombetar se ” Kosova ka kryeqytet Beogradin”
     dhe Azemi doli ne miting dhe ju tha popullit ” te dalim atje ne Ronas dhe te mos e lejojme Fatos Nanon te zbrese ne Rinas”

     Kjo fjale e Azemit beri qe Nano bashke me Fatos Klosin te aktivizoje ata kriminelet te cilet ishin bere shefa Policie dhe anetare te SHIK ne Tropoje,
     duke i nxitur ata dhe duke i trimeruar kunder Azemit

     Ata kriminele ndiqeshin per vrasje ne Kohen kur PD ishte ne pushtet,
     mrepo sa erdhi PS ne pushtet i futi ata kriminele ne strukturat e Policise
     duke ju mundesuar atyre te leviznin te armatosur,
     nderkaq qe Azemit megjithse ishte depudet nuk ja lejonin armen , te cilene kishte me leje

     Porse ata kriminele qe e vrane Azemin perdoren kete Izet qelbesiren qe e nxori ne prite ,
     ate nate dhe ata e ekzekutuan

     Sapo u ekzekutua Azemi, menjehere politika greke solli ne Shqiperi, Janullatosin, Prifterinjte greke, kerkoi Himaren zone minoritare,
     edhe varrezat greke

     Reply to this comment
     • Remo September 12, 18:57

      Rrahman Vlonjati sherbetori i poshtersise Sali berisha je me te vertete nje kaqol qe as veteveten nuk e beson. Ti je pjese e Kalifit te Bathores,nuk ka fjale tjeter te te pershkruaj. Je vetem per turp. Je dhe Vlonjat? Kur erdhi Janullatos?? Ke qene prej atyre qe kane strehuar Shikun e sali bushtres ne Vlore se nuk ka mundesi. Ka 3 dekada qe ai Monster vegjeton nga palo burra si puna jote. Turp!

     • mirel September 12, 19:07

      Nje kriminel dhe plere si Azemi patriot!?
      Kelysh serb i Berishes ishte, pune muti si gjithe puna e kermave te PDse.
      Kurre nuk mund te jete patriot ai qe shkaterron, vjedh, vret dhe dhunon ligjin dhe demokracine. Aq me teper njerez pa moral, por me veset me te ndyra qe mund te kete njeriu.
      Azemi ishte shembelltyra e nje pjelle te tille, e ti i thua patriot..
      Ku e ku patriotizmi dhe patriotet e vertete

 2. askushi September 12, 13:41

  Te lumte o Izet qe ua freskon mendjen ketij populli por ky nuk e ka me arsye dhe koshjence por e ka me frike ashtu si edhe bagetia…frike se ska per tu zgjuar asnjeher!

  Reply to this comment
  • . September 12, 15:43

   Qetniku agjent serb Damir Fazliq (nipi i agjentit serb numer një ne Serbi Jovica Stanishiq spiun i UDBse dhe mik i afert me Milordad Ulemek Legijan komandantin qetnik qe iu priu forcave special serbe ne kryerjen e masakres se famijes Jashari ne Prekaz dhe masakren e reqakut dhe mik i famijes qetnike spiune te UDB berisha e basha ) ishte kapur ne flagrance nga policija e bosnjes dhe se bashku me kriminelin dhe spiunin serb Naser Oric (truprojen e Miloseviqit- spiun i UDBse I infiltruar ne rradhet e boshnjakve bile si komandant I srebrenices te cilen ky me UDB e faroi te tërën) per krim te organizuar dhe reketim te nji femre nga qyteti Tuzla ( ishte ulur me nji tavolin e qetnikun spiunin e UDBse Naser Oric truproje e Milosheviqit ne gazimestan me 1989) shih videon ..minuta 1.17
   http://www.youtube.com/watch?v=pkXTiPI68O8
   Qetniku spiun I UDBse Damir fazlic Ne TV klan..
   http://www.youtube.com/watch?v=QjlqG5PqRoc
   ketu thote spiuni I UDBse se baabi i tij eshte musliman ndersa nenen e ka qetnike serbe …qka domethen se qetniket serb i ka DAJE……… minuta 3.14…………… dhe punon per ta 24 ore per te plaqkitur dhe faruar popullin shqiptar ne shqiperi …minuta 3.32……..familja ime thote ky qetnik serb Damir Fazlic ka jetu ne pjesen lindore te bosnjes ..dmth ne pjesen serbe te bosnjes qe sot quhet Republika Srpska -krijes gjenocidiale-ky serbiI bosnjes paraqet rrezik te madh per shqiperin dhe ekzistence biologjike te kombit shqiptar……
   Vrasesi me pages i qetnikutr Slobodan Milosevic dhe bashkepunori i Damir fazliqit Naser Oric deklaron per gazeten serbe kurir me 25.02.2012 Orić: Ratovao sam za Srbiju na Kosovu!..Kam luftuar per serbet ne Kosove….si pjestar i nisis speciale serbe kam luftuar kunder seperatistve shqiptar ne Kosove ..pra ky eshet spiuni qetnik Naser Oric ..http://www.kurir-info.rs/oric-ratovao-sam-za-srbiju-na-kosovu-clanak-667003

   Reply to this comment
   • . September 12, 15:44

    Siç edhe del nga shkrimet e autoreve te respektuar,kete lemsh te ngaterruar,shkaterrimin e shqiperise dhe rropatjen 23 vjeçare per demokraci e kan sjell ne kete vend SALI BERISHA & AZEM HAJDARI.Keta 2 persona mblodhen pas vete edhe njerz te tjer nga Tropoja e rrethe te tjera te malesise per ti patur si militant te eger ndaj rregjimit komunist dhe,kush e shante me shume kete rregjim-ngrihej ne kariere,por ne luften per pushtet hengren koken e njeritjetrit dhe shume te tjere nga frika moren arratin-ne azil.Sal Berisha i ka lizur te gjitha fijet e ksaj marrezie te papare ne shqiperi,nen dirigjimin e agjenturave te huaja.Dhe sa te jet i lire ky njeri,nuk gjendet e verteta e vrasjes se Hajdarit,por dhe vrasjeve te tjera te shumta,vjedhjeve,plaçkitjeve,shitjes se pasuris kombetare,korrupsionit ne drejtesi,problemi pronave te bera rremujhane,etj,sa nuk e nje as “QENI TE ZONE”Respekte DITES.

    Reply to this comment
   • Kris 1 September 15, 16:37

    Demokracia eshte si nje tufe me zambak te bukur shumenjgjyres.Ti ruajme keto lule qe te bejme perpara.Ca te ruajtura ne shtate penxheret,ca ne betpn a ne bronx,ca me parlamentapo qeveri dhe me te ndritir it te ruajtur nga bodigardet demokratike

    Reply to this comment
 3. Arben September 12, 13:41

  O GAZETE E DEGJENERUAR PROPOGANDISTIKE RAMISTE.

  KJO NGJARJE E KA HUMBUR FARE AKTUALITETIN NE DITEN E SOTME.

  SOT PO BEN RAMA SI PUNA E KETYRE GJITHE DITEN.

  POR VETE RAMA, PERSE NUK E DENON SALIUN??????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  SEPSE PO ECEN EDHE AI NE GJURMET E TIJ.

  VDEKJE SIGURIMIT TE SHTETIT.

  Reply to this comment
  • Tartufi September 12, 14:22

   Arben… degjenerimi i ketij populli eshte pjese e pa ndare e jetes se tij… Ajo pjese e ketij populli qe nuk e ka pranuar dhe nuk e pranon dhe sot degjenerimin e peshtire,nuk futet ne loje per te kryer detyrat degjeneruse ne
   forma te ndryshme ne kohe te ndryshme me emra te ndryshem.
   Degjenerimi i formes, gjoja te djathte… nuk ka as me te voglin ndryshim nga
   degjenerimi i formes gjoja te majte,,,, Kjo gazete eshte pjese e degjenerimit
   gjoja te majte… biles eshte ne shkallen siperore ne degjenerim shoqeror.

   Reply to this comment
   • opozitar i sfilitur September 12, 15:06

    Vijimesia esht gogoli i mendjeve te ceketa. Kjo vlen per dy komentuesit me siper. Nuk durojne dot te kerkosh drejtesi per krimet e shkuara. Per ta koha ristarton vetem kur ne pushtet jane rivalet e tyre politik. Sa keq. Kush harron peson. Kush harron krimet me von bie vete viktime e tyre. Si edhe ka ndodhur rendom ne Shqiperi

    Reply to this comment
   • Kopacen me gunga ne koke September 13, 09:24

    I nderuar tartuf shellira . Tani qe iku behari , duhet te pastrohesh , se je bere kellire , duke fjetur ferrave , me bagetine . Paske pire dhalle te thartuar farmak a i zi ? E qysh kuvendon ashtu a i vrare ? Beje tutje e levis nga vendi se turperove fshane . Ajde merr bagetine , e shko andej nga karaburuni , se nuk eshte politika per tyja . Ik e futi nje harapash me zorre te palara . E po kuvendon tjatri si stanar ?

    Reply to this comment
  • mirel September 12, 15:14

   Pse e ka humbur aktualitetin
   eshte krim I shumefishte, kunder Hajdarit dhe kunder shtetit.
   Te marrin vesh kurvat e Berishes qe populli te pakten do I gjykoje, mire shteti se eshte shtet kurve vete.

   Reply to this comment
   • Arben September 12, 16:07

    O BYRAZER, KJO ESHTE LOJA E SIGURIMIT.

    SHAJ ME TE MADHE “PSEUDOKUNDERSHTARIN” QE TE HARROJNE ZULLUMET QE JE DUKE BERE PER VETE.

    LUM SI POPULLI YNE SYTRIM DHE SYPETRIT,

    PERSE NUK E DENON RAMA BERISHEN, TE GJITHE E DINE CFARE ESHTE BERE, NUK KA NEVOJE NJERI ME PER DESHMI DHE MUHABETE, DUHEN VEPRIME.

    PO LALLEN, PERSE NUK E HEQ RAMA NGA PROKUROR????!!!!!!

    PERKUNDRAZI E VOTOI KUR U ZGJODH??????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    KETA ARTIKUJ JANE PERRALLA GJUMI PER MILETIN.

    Reply to this comment
    • fredi September 16, 13:15

     Po ti Arben Pushti lojen e kujt ben? Ja ta them une, ti ben lojen e Sali Qenit, per nje mizerje rroge prej 220 Euro qe te paguan çdo muaj Sy Peshkaqeni.

     Reply to this comment
     • Arben September 17, 14:06

      UNE BEJ LOJEN E POPULLIT SHQIPETAR,

      TRIM DHE HEROIK,

      PER MOMENTIN AI ESHTE NE GJUME, DHE

      ME SHUME MUNDESI EDHE VDEKJA

      NE GJUME DO TA GJEJ.

  • Po,Po September 12, 17:37

   E nxori koken serisht bajga e pa stazhionuar “Arben” .Jenicer i terbuar i shpellarit te Vucidolit .

   Reply to this comment
  • ARBEN e TARTUF = Blet e Sali Qenit September 16, 13:03

   Dolen Bolet e Sali Qenit dhe Sy Peshkaqenit.

   Reply to this comment
   • Remo September 12, 16:21

    Saliu me lopate ne dore!!! Varrmihesi dhe numeri 2 ne Ballkan mbas Milloshevicit. Serbet e larguan dhe te pakten ngordhi ne Hage ai qen me mijera shpirtera njerezish mbi supe. Po Skipetaret cfare jane??? 2021 perseri Saliu deputet, Serbet qeshin me ne dhe jo vetem e gjthe Europa qesh dhe na percmon.

    Reply to this comment
   • AD September 12, 20:49

    BLETE !? BLETE PUNETORE !?

    Kurrsesi!?
    Grenxe e zeze Vicidoli .

    Reply to this comment
 4. p September 12, 13:47

  Ky krankeshtajni,bashke me të gjithë ata që përmend,
  i përqasen bukur një bejteje të mrekullueshme që
  thuhej në Tiranë kur ishte e civilizuar,ose,
  Para Erës së Barbarëve.Që tingëllonte pak a shumë kështu;
  VIJNË MALOKËT TRUMA TRUMA,
  ME I MORË ERË NUSES KE SUMA.

  Reply to this comment
 5. i ri September 12, 13:53

  Cila pprokuriri ,e hirres apo ajo e dhallit te hape dosjen Hajdari,,,.As mos e mendoni ,ky vend e ka marre rrugen per ne Janine,,,,,,,,,!

  Reply to this comment
 6. emigranti September 12, 14:08

  Krim me te madh nuk do te kishe degjuar, qe te marresh te vdekurin dhe me te te mundohesh te rrezosh nje Qeveri legitime dhe ta akuzosh ate se na keni vrare liderin tone kete nuk do arrij ta kuptoj Asnjeri dhe me e keqja e me e paturpshme ta lesh te vdekurin aty vetem dhe te vazhdosh planin per rrezimin e pushtetit. Nuk e di se kujt debil i ka vdekur LLOGJIKA.

  Reply to this comment
 7. shqiptari September 12, 14:25

  lavdi heroit kombetare FATMIR HAKLAJ I PAHARUARE JE O TRIM I SHQIPERIS

  Reply to this comment
 8. Edi September 12, 14:31

  Njerez barbare, primitive dhe absolutisht pa asnje lloj shenje civilizimi.

  Reply to this comment
 9. Guri i Kamjes September 12, 14:47

  Me ben pershtypje perdorimi i shprehjes “grusht shteti” per ngjarjen e 14 shtatorit 1998. “Grusht shteti” quhet organizimi e veprimi ne kundershtim me Kushtetuten e ligjin i disa personavre brenda strukturave shteterore te ndermarra kunder kreut te shtetit e perkrahesve te tyre. Perasonat qe organizuan kete ngjarje ishin ne pergjithesi jashte çdo strukture te shtetit shqiptar. Ata nuk kryenin ndonje detyre kryesore administrimi apo komandfimi ushtarak. Per rrjedhoje ai duhet te quhet nje rebelim i paster, i organizuar nga poshte ne gjakftohtesi duke shfrytezuar per kete vrasjen e A.Hajdarit. Ky rebelim i armatosur eshte kryer nga lidershipi i PD ne bashkepunim me agjentura te huaja. Persa i perket vrasjes se A.Hajdarit ajo me sa dime eshte kryer nga nje i aferm i fisit Haklaj, i cili me pas eshte vrare. Kete e ka pohuar edhe vellai i ekzekutorit, i cili ndodhet sot si emigrant politik ne Suedi. Ai nuk mjaftohet me deklaraten e tij, por shton se eshte i gatshem qe kete deshmi ta jape para autoriteteve shqiptare, por ne gjendjen si e shikon ai drejtesine ne kete vend ardhjen e tij e quan te pamundur.

  Reply to this comment
 10. XXL September 12, 15:06

  Qe publiku dhe gazeta Dita te mos jene “degjenerim” siç perpiqet t’i quaj tartufi, qe nuk e le as veten tek pjesa e padegjeneruar,duhet te rreshtohet per flijim ne mbrojtje te Sal-uk-ari shpellarit,shpifesit, hajdutit dhe vrastarit me te korruptuar,nen okielon e deshmorit te te gjitha prapesive shpellariste-malokiste-komuniste-demokratiste-primitiviste-korrupsioniste te karaduz Hajdarit

  Reply to this comment
  • Tartufi September 12, 15:53

   O komentatori hajvani me larte… qe kjo gazeta Dita mos te akuzohet si pjese
   e degjenerimit ne vazhdimesi te kesaj politike te degjeneruar,nga une me shoke,,,, duhet qe popullit ti tregoje thelbesoren e degjenerimit te kesaj historie
   degjeneruse, e jo brockolla me llumra te vrare per pretekste per terorizma si ky
   Hajdar plehanija viktime per te kryer nje remuje. Detyrat patriotike ne te tera
   kohet i kane bene dhe i bejne qytetaret dhe jo gazetat qe lepijne bythen e atyre
   qe ju japin lemosha. Lexo me vemendje o hajvani komentator,, Gazeta Dita duhet ti thote popullit ti dhe mua keto { thelbesoren } jo bajga me Hajdarer.
   Terori i 14 shtatorit qe se breke hequri Fatos Nano se bashku me partine socialiste u takuan me serbet dhe greket ne teritorin e Greqise per nje platforme ballkanike dhe jo per nje platforme Angloamerikane,per goditjen e Serbise. Lexo o hajvani shqiptar, ,,, nuk e kane problem Anglezet apo Amerikanet te vrasin dhe 5000 shtetas te tyre per justifikimin e nje lufte per interesa te medha te tyre,,,, per te mos folur per plehanera si ky Hajdari apo plehanera si socialisti brek hequr Nano,, lexo hajvan vendi tend dhe vendi tim
   eshte nje protektorat i ketyre qe te shkrojta me larte,,, ai qe punon per kete protektorat per te mos thene koloni ata nuk denohen me te gjitha teroret qe bejne kundra ketij populli te kesaj kolonie,,,, ata qe e kundershtojne ata ikin me
   breke te hequra ose vriten si kriminele,,, Shpellari ka zgjedhur detyren e kolonizatoreve,,, Hajvani Hajdari nuk ka kuptuar kurre nga loja e kolonise u vra
   si viktime per terror si hajvan qe ka qene,,, llumi Nano kerkonte te ndertonte nje
   protektorat te ri per kete popull oooo kafsha e bute shqiptare. Ky kallami i gjate
   rilindas nuk ja mban bytha te ngatroje teroristet e kesaj kolonie se e kupton qe i
   presin topet pa meshire. Keto duhet ti shkruaj Dita jo Tartufi qe ne ti perulemi me respekt kesaj gazete.

   Reply to this comment
 11. edi September 12, 15:08

  po pse e detyroni Izetin te thote po ato gjera qe jua tha para 1 viti.Burri nje here flet ,dhe ketu lidh ate qe tha Mulosmani:”ne maloket nuk jemi te gjithe si ai(saaaaali)”.(Dhe kete jua thote nje durrsak,qe nje zot e di sa mund i duhet ti jape te drejte nje maloku)…RESPEKTOJ MAKSIMALISHT PER POZICIONIN SOT IZETIN,JAHON DHE HAKLAJT..

  Reply to this comment
 12. Ylli September 12, 15:09

  Te lumte gazetar intiligjent interviste interesanta per cdo gje fajin e ka sali rom kriminel berisha

  Reply to this comment
 13. Profesori September 12, 15:24

  O Izet, popullit te PD i eshte thare truri. Ka 25 vjet qe Sala e vret dhe e vjedh, dhe prap ky populli i PD ben be ne koke te Sales. Keshtu, de se mire e ka!

  Reply to this comment
 14. ilir September 12, 15:46

  AI SOT I KA KOCKAT NE VARREZAT E DESHMOREVE TE ATDHEUT. POR NUK KA DHE NUK KA PER TE PATUR AFENDIM ME TE MADHE PER ATA QE DHANE JETEN PER LIRI , KUR NE KRAH KANE NJE KRYEKRIMINEL SI AZEM HAJDARI, NJE NGA TE PARET SHKATERRUES TE SHQIPERISE, ZJARRVENESI I EKONOMISE SHQIPETARE, SPIUN DERI NE PIKEN E FUNDIT I SHUMEFISHTE, NE SE DO TE DETYROHEJ TE PAGUANTE DEMET E KRYERA DIREKT APO INDIREKT ATIJ NUK DOTI MJAFTONIN 7oo MIJE BREZ PER TA PAGUAR, NXITESI ME ARROGANT PER TE KRIJUAR ARMIQESINE NE MES TE SHQIPTAREVE, TE KERKOHET NJE REFERENDUM , DESHMORET E ATEDHEUT NUK KANE NEVOJE PER KOCKAT E ATYRE TE VRAREVE PER GJAKMARRJE, GJAKUN LE T’IA PAGUAJ AI QE E KA VRARE S A L A.

  Reply to this comment
 15. iks September 12, 15:47

  Azem Hajdari nuk ishte as Hero dhe as Deshmor.
  Ai ishte nje TRIM qe shfrytezoi situaten e krijuar dhe degjeneroi ne nje politikan-mafjoz dhe kriminel.
  Ai u shfrytezua barbarisht nga Sali Berisha ,por jo per te miren e Shqiperise por per te zezen e saj.

  Reply to this comment
 16. benik September 12, 15:48

  .Nuk kishte bere vaki ne historine e shqiptarve ajo qe organizoje Saliu per te rrezuar Nanon

  Reply to this comment
 17. . September 12, 15:50

  PD ESHTE NJE PARTI FASHISTE QE DUHET NXJERE JASHTE LIGJIT

  Reply to this comment
 18. endri September 12, 15:52

  O Zot sa deme i ka sjelle ketij vendi kjo qenie e semure me ate emer te mallkuar.
  O Zot merr ti hak per ato zemra qe jane shkateruar nga veprimtaria e kesaj qelbesire qe me vjen neveri ti permend emrin.
  Beje ti o Zot se njerezit jane kaq te dobet, dhe harrojne kaq shpejt sa te dhimbsen

  Reply to this comment
 19. harilla September 12, 15:52

  Mbani gjalle kujtesen, ndryshe do kthehemi prape atje ku ishim
  Ndeshkojeni kete njeri ne emer te gjithe gabimeve te medha qe kemi bere. Zoti Rama, Zoti Meta, jeni votuar per te rivendosur shpirtin e kombit ne qetesi, mos e harroni kete

  Reply to this comment
 20. hakmarrja September 12, 15:55

  U plake dhe kurve qe kurve ngele o Sali

  Reply to this comment
 21. Eqerem Kasemaj September 12, 15:56

  Jam i sigurt qe Sali zgjyra i lexon kete shkrim dhe keto komente.
  ndaj dua ti tjem prej ketu
  Ti nxorre komunikaten me emra 1 minute pas vrasjes dhe ja cove ambasades Amerikane.Si ka mundesi,qe nuk i mban mend vrasesit?Izet Haxhia thote se ti u lajmerove nga mbesa jote Shpresa Brecani per makinen me targa vlore dhe tropojanet,qe prisnin aty.Nxorre Hajdarin te armatosur ta rregullonte kete pune dhe vete kqyre skenen nga xhamlleku i zyres tek selia PD.
  Akuzove Fatos Nanon per organizimin e vrasjes,por sot nuk je i sigurte ne ishte Fatos Nano apo Fatos Klosi,po Skender Gjinushi ishte me siguri(Duhet per te zevendesuar Nanon,se ka dale burre zotni).Nga momenti i lajmerimit,pate dy ore kohe sa te vinte Hajdari nga Lushnja per nje mbledhje “urgjente” ne seline e PD-se.Ke pasur gjithe kohen per te filmuar dhe fotografuar ngjarjen.Pse nuk deshmove per ngjarjen kur u be gjyqi.?Dil e thuaj se e vrau Erion Velia me Erion Bracen se gati i ke ca Mark-uk me cadra pistolete!

  Reply to this comment
 22. oioukki September 12, 15:59

  Theniet perkojne me realitete qe ne,populli i thjeshte,i dime….
  Pse nuk shkoi asnjehere ne prokurori Sali Berisha….??!!
  Po miqesia e forte e Sali Berishes me Fatos Nanon,e faktuar me vone…!!??
  Te gjitheve duhet t’u kujtohen sekuencat televizive te gjyqit te vellezereve Haklaj,plaku i tyre qe deklaronte ne gjyq se gjakun borxh ma ka Sali Berisha….a nuk ju kujtohen o njerez…!?….e pra,ne ate kohe,ne pushtet ishte Fatos Nano….!!??

  Reply to this comment
 23. . September 12, 16:00

  Jam ish student i dhjetorit dhe e kam njoh Azem Hajdarin por jo shume.Duke mos i hequr aktivitetin e tij pozitiv do pranuar se me ate turravrap qe ai kish shkelte perpara te njome e te thate.Vrasja e tij besoj dhe se ve ne dyshim qe eshte veper direkte e Berishes.Jo se ai ishte ndryshe nga ai por per luften per pushtet.

  Reply to this comment
 24. vaku September 12, 16:02

  jam kurioz te lexoj pjesen e dyte ku flet per iken e Fatosit.
  Fatosi eshte pasqyra e njeriut qe s’ka burreri, prandaj perfundoi si qen i rrahur jashte shtetit.
  Qeshja ateher kur thosh Sali ordineri e vrau Fatosi Azemin.
  Fatos Nano trembej nga hija e tij, jo te vriste Azemin. Azemi doli bedel ne rruge per Sali Berishen, dhe si i trashe qe ishte , e hengri plumbin qe do vriste Berishen.
  Berisha eshte dhelper, dhe e perdori Azemin si deshi.

  Reply to this comment
 25. arhan September 12, 16:04

  azem hajdari ishte burre trim, ,jo si berisha,qe eshte nje kokerr frikacaku dhe mashtrusi qe hedh gurin e mshef doren

  Reply to this comment
 26. shpatar September 12, 16:12

  Jepjani Kinostudjos Shqiptare apo Hoollivudit te xhiroje filma se keshtu do kete me shume vlera. Sa me shume te flasin pjestaret e bandave te Veriut aq me shume kuptojme se cperfaqsojne ata .Kuptojme se vetem ne demokraci keta cuba hane buke e bejne filma si keto qe po degjojme per 24 vjete .Pse nuk kuptoni anen tjeter te medaljes.Nuk u duhet dhene pushtet edhe sikut te nderrohen 100 breza .
  Pa vriheni pak mendjen e te ktheheni mbrapa ne historin e majmunve te Veriut .Nuk ka periudhe te historise se tyre pa keto krime mbas shpine per sundim .Te lidhur me agjenturat e huaja sa babaen dhe vellane kane shpure ne boten tjeter .
  Mos kerkoni te mesoni te vertetat mbi gjemat e ketyre te pagdhendurve .Kane jetuar e jetojne ne hasmeri qe nga dita qe kane lindur .Kjo filozofi e te menduarit e te vepruarit i mbijetoje dhe dores se hekurt te Dulles.Dulla ua dinte keto dhe nuk kishte rruge tjeter vecse ti azgjesonte kur nxirrnin koken .Sot,fale fjalve te bukura qe na thone per demokracine ,nuk i kuptone se me ke ke te beshe apo di dorezosh pushtetin .Sistemi i ka marre dhe do ti mbroje deri sa te hane kokat me njeri tjetrin .Si mund te shpjegohen spastrimet ne Pd ne ane te eliminimit fizik .Kane shpetuar vetem ata qe i jane ulur ne gjunje Berishes.Ata qe dhe mbas karjeres jane bere gojembyllur.
  Menyra e veteme qe te shpetoje ky popull eshte te mos mashtrohet tu japi voten.Mos prisni qe Rama te beje cudine qe kerkojme vite pas viti .Te beje ate qe te mos i lejoje te ngrihen me.Ta pranoje sic po e pranon gjendjen dhe nese i duhet te krijoje koalicjone jashte spektri ti beje .Izolimi i tyre eshte shpetimi i popullit shqiptare dhe fundi i marrezise se trasheguar .

  Reply to this comment
 27. lato September 12, 16:20

  Si mund te kooptohej ne strukturat e Partise sllaviste komuniste malsia? Asnjehere!Brigadat partizane pasi e lane ne gjak malsine dhe Kosoven ushtruan terror mbi pjesen e mbetur, me bataljonet ndeshkuese te quajtura bataljonet e mbrojtjes.Toger Baba,eshte emri simbol i terrorit te luftes civile,te judgut komunist mbi veriun nacionalist.Toger baba i fuste macokun ne citjane grave te malsoreve te tregonin burrin,djalin,vellain.Keto gra te tmerruara linden skllever te traumatizuar ne malsi,si Sali Berisha,Mehmet Elezi,Azem Hajdari,ca Bucpapa me shumice.Sindroma Stokholmit.?Jo,eshte sindroma Jenicerit.Krijesa e frustuar,e krijuar si kamikaz ,me i ngjashem eshte me nje qen pitbull se me njeriun.Cfare kerkoni njeriun e lire ne ca krijesa kafsherore si Sali Berisha ,Axem Hajdari,Mehmet Elezi e bucpapa me shunice e pakice te krijuar ne kazermat e jenicereve?Asgjesojini si qent e rruges,sepse nuk i ka krijuar natyra,jane kafshe hibride ,krijesa te tmerrit!

  Reply to this comment
 28. petro September 12, 16:48

  Po kryeprokurori Dhalla akoma e tund me dore kosin per ta bere ayran!

  Reply to this comment
 29. redon September 12, 16:58

  Te gjithe kundershtaret e Saliut nuk egzistojne me, biles edhe sekretarja e shkrete, djemte e Tropojes i zhduku me fise, jo vetem,.26 ne Gerdec, 4 ne bulevard, Remzi Hoxhen, Kosta, Santom. Azemin,Zhulalin, etj etj, Deri kur PD do vazhdoje ta mbaje kete vrases, kete qe i beri gropen Shqiperise ne te gjitha drejtimet…

  Reply to this comment
 30. K September 12, 17:12

  KJO ISHTE LUFTË MAFJOZE MES KRIMINELËSH.
  E.HOXHA-M.SHEHU
  S.BERISHA-A.HAJDARI
  KUSHDO TË ELEMINOHEJ PËR POPULLIN
  DHE KOMBIN NUK NDRYSHONTE ASGJË.

  Reply to this comment
 31. deda September 12, 21:07

  Ne kete interviste gjen shum fakte por,per kete ngjarje ka dhe shum emra dhe njerez te cilet dine dhe me shume mire e plotesojne kronologjine.
  Po arrestimin e Hajdarit tek stadiumi “Dinamo”kur mbahej mitingu nga Hajdari per sindikatata,kush e dha urdherin ???
  Izeti e ka arrestuar vete. Mundet ta tregoje se kush ja dha urdherin.
  Kjo do e plotesonte dhe me shume kronologjin e ngjarjes

  Reply to this comment
 32. NA ISHTE NJE HERE,,,,,,, September 12, 21:25

  Ishin thjesht banda qe moren fatet e shqiperise ne dore,,bandite qe shoqeroheshin NGA bandite,,,,si popull injorant qejemi prisnin qe ketà bandit rrugesh te sillnin demokracine ne shqiperi,,,,por per fat shumica e popullit e kuptoj rolin e ketyre banditeve,,,qe mbaruan ashtu sic e nisen,dikush me Luke tek koka dhe te tjere te syrgjynosur per jete neper bote,,,

  Reply to this comment
 33. asi September 13, 08:01

  Izeti ka pasur histori te gjate mardheniesh me Bedel Hajdarin.Azemi doli ne skene pas ngjarjeve te 97-es,per te rikuperuar zhvleftesimin e PD-se,pra e shtrydhi dhe nje here para shtrydhjes finale.Azemi ishte lojtar qe pelqente lirine,por i donte dyert e shqyera,ndryshe i shqyente vete,por kjo nuk i pelqente timonierit.A ka te verteta te tjera.Duhet te kete,por kaq mjaftojne,te pakten per te bere nje gjyq moral,per bedelizimin e fundem te Azemit.Dhe kemi pritur te ece vendi me nje te pabese.Kujtoni varken e Drilonit e oxhakun.I futi nene e bir ne burg per kafe,kur per vite e vite kapardisej e bente kariere me ato foto.Beseprere

  Reply to this comment
 34. Kopacen me gunga ne koke September 13, 09:24

  I nderuar tartuf shellira . Tani qe iku behari , duhet te pastrohesh , se je bere kellire , duke fjetur ferrave , me bagetine . Paske pire dhalle te thartuar farmak a i zi ? E qysh kuvendon ashtu a i vrare ? Beje tutje e levis nga vendi se turperove fshane . Ajde merr bagetine , e shko andej nga karaburuni , se nuk eshte politika per tyja . Ik e futi nje harapash me zorre te palara . E po kuvendon tjatri si stanar ?

  Reply to this comment
 35. Bajraktari October 12, 01:29

  Nje gje pranohet nga te gjithe pjesemarresit ne ate ngjarje……kush e nxori Azem Hajdarin ne PRITE…..pra pranohet qe ishte ngritur PRITE. Qe ketu do nisur filli i ngjarjes. Fatmir Haklaj me makine me targa vlore duke pritur gjate ne ate erresire ne krah te nderteses se PD e perforcon arsyetimin qe ata shkuan te vrasin dike. Saliun apo Azemin kete te na e thoje Jaho Mulosmani i cili deri tani na e pershkruan ngjarjen sikur po prisnin per nje ore aty dike per tu sqaruar. Nuk behen sqarimet aty ne mes te nates duke e ditur se si i kishin mardheniet me Saliu dhe Azemin Haklajt.

  Reply to this comment
 36. AS KOMUNIST AS I DJATHTE..ATEIZEM POLITIK September 16, 14:34

  arrestoje berishen o edi i gjate…po su arrestu berisha…shqiperia do i ket komet e lidhme…dhe boll e bote hero kete kepucarin e tropojes…ka qene rrugaci i viteve 80 qe hzni ne politike ..iu trash qafa pa mase ..dhe kur e teproi i futi mir haklaj kokrren e plumit…saliu duhet incriminu dhe fut mrena…nuk cohen mo cecenet e tropojes po u arrestu berisha….o ed arrestoje po pate bythe…KA BO ME SHUME KRIME SALIU NE 25 VJET…SE ENVERI NE 50 VJET…

  Reply to this comment
 37. Mirko September 16, 19:18

  Izeti si edhe shume te tjere qe ne ato vite i dukej vetja mbret e te pa prekshem, me tere ato krime qe ka bere , nuk meritonte as te ishte ne kete bote sot. Nuk eshte gje tjeter vec nje bastard bashke Saliun e sorollopin tij. Tani qe i ka rene bytha ne uje vjellin vrere larte e poshte per njeri tjetrin. Ne koke do ju bjere haku i popullit te gjitheve qofshit majtas o djathtas. Fare e keqe

  Reply to this comment
 38. Merqez Katunari September 17, 01:51

  Deri tani jane marre ne interviste te denuarit per kete ngjarje.
  Duhet te pyetet deshmitari kryesor Zenel Neza ne Belgjike. Ai eshte kyci i ceshtjes.
  Zeneli ne nje interviste te pa publikuar i ka thene nje gazetari se kur Azemi shkoi tek makina Fatmiri i ka thene: U TAKUAM EDHE NJE HERE?
  Nuk ka diskutim qe haklajt ishin aty per Azemin dhe shoqerimi i Izetit me ta ato dite le dyshimin se edhe ai ka ka gisht ne vrasje

  Reply to this comment
 39. eko September 17, 21:37

  ..thjeshte sot ne administrate te larte ka pjestare qe orkestruan, drejtuan keshilluan ate kryengritje qe turperoje Shqiperine, por politika nuk pyet shume , mjafton t ‘na sigurosh ca vota dhe ata injorojne shkeljet e ligjit, lere pastaje kur degjon qe, ca eksponenete te larte perbetohen se falin djalin per partine e kryetaritn te saje, pa e percaktuar partine pasi deklarata vlene ne cdo kohe cila do parti del e para nga zgjedhjet. E, pra besoni kush mund te beje Vitingun.

  Reply to this comment
 40. Me emer September 12, 16:38

  Pra rrefimet e ketij qe nuk ja di emrin e qe pertoj ti kethehem shkrimin mbrapsht , qe ka qene kurdohere “pjese e pisllekut” por pisllekut qe akuzohet nuk e ka kryer, me ngjason me nje skenar filmi anadollak, por qe I shkon shume vendit per vitet qe jetuam dhe protagonist e kohes, per te cilet shteti shqiptar qe ka pretendime europiane duhet te mbaje qendrimi ligjor serioz per te treguar ne syte e botes se eshte kunder obskurantizmit we pa tjeter ka lene trashegim e kaluara. PRA kinematografia shqiptare ka material te bollshem..!

  Reply to this comment
 41. Me emer September 12, 16:43

  Komentoj por asgje nuk shkoj..!

  Reply to this comment
 42. Pensionisti September 12, 16:49

  Vetem thenia e Sali Berishes “Azemin e vrau Fatos Nano” tregon se qellimi i vrasjes ka qene ;te akuzohej qeveria dhe te jepte doreheqien ,pra realizoheshin dy qellimet e Saliut;eliminohej Azem Hajdari dhe merrej pushteti nga PD dmth Saliu~

  Reply to this comment
 43. fteri September 12, 17:04

  Jetoimë me SHPRESËN E “LUMTUR” të SPAKUT -Amerikan -BE ,dhe ajo kohë e largët ,kur të lindë shteti ligjor në shqipëri do hamë me lugë floriri .Krimi mba peng vendin , jan tre koka të krimit që mbajn vendin të destabilizuar ,dhe Izet Haxhinë në burgë ,pa dhënje DRJTËSIE.

  Që të vendoset minimalishtë drejtësia ,SPAKU , duhet të arrerstoi kokën drejtuese të shktarrimit total të shqipërisë ,i cili ka qenë për një kohë të gjatë agjent i huaj ,spiun komunistë e sekretar i partisë punës ,dmth si senator i Ramiz Alisë që e caktoi si njeri i besuar për marrjen e frenave të PD-së në pluralizëm pas 1990 .

  Ky njeri ,u bë kryetar i PD-së ,kryeministër dhe president i shqipërisë ,një diktator i pa kufizuar i këti shteti e i asaj partie me veprimtari të zezë e përbërje me antar një pjesë nga llumi i llumit të shoqërisë ,që erdhi në fuqi me dëme të mëdha si forca destruktive që ka krijuar ndonjëherë historia e këti vendi.

  Ky diktator lindi mafjen e PD-së me të gjitha tiparet e fashizmit në 1990 e mbrapa ,godit e fshihë DORËN ,vidhë e fshih dorën,vra e fshihë dorën ,digjë e fshi dorën .

  Pra një Musolin shqiptar me të drejta të pa kufizuara ,ai sulmo shtetin me banda të PD-së ,Azem Hajdarit ,Shaban Memisë ,Izet Haxhisë ,hapi depote e ushtrisë ,vendin e futi në nspirale të tensionit e dhunës ,pas 50 vjetve në luftë Veri -JUG ,shpalli gjendje të jashtëzakonshme me plumba e vrasje ,nga radhët e veta dhe të kondërshtarit ,me skena krimi e inskenime vrasje e vetvrasje ,kjo i kushtoi jetën qindra e mijëra shqiprarve të pa fajshëm ,një veprim kriminal i pa fund në vazhdim..

  Sali Berisha bëri ,luftë pa kufi ,pa moral ,pa ligjë ,pa shtet ,pa zemër atdhetari ,një Hitlerian demokrat shqiptar quhet Sali Ram Berisha,diktator i pa kufizuar ,i pa hetuar ,i pa ndëshkuar asnjëherë gjatë 30 vjetve të shkërdhatokracisë kapitaliste që na solli AMERIKA.

  Kur të lindë DREJTËSIA e RE në Shqipëri ,atëherë do lindë e veproi ligji ndën markën e “amerikanizmit”Duke bë lekujdimin e mbeturinave të PD-së ,në radhë të parë gjeneralin e pa ndëshkuar të krimit e mafjes parë shqiptare Sali R. Berisha ,që ka shkelmuar kushtetutën e vendit më 14 mars 1997 duke komanduar KOMANDANT të forcave ushtarake Bashkim Gazidede ,një agjent i huaj civil në krye të forcave të armatosura të vendit në luftën e 14 shtatorit v.1998,futi në rrethim e vrau Azem Hajdarin ,pushtoi RTVSH ,akuzoi si vrasës Fatos Nanon kur ishte president ,shqipria u gdhi në kaos luftë .

  Qarqet amerikane dhe europiane ,dhe autoritetet e Arbitrararitetit mafioz -gjyqësor dhe policor të gjitha kësaj batërdie që ka ndodhur 30 vjet në shqipëri ,u shtohet aktiviuteti i sotëm terroristë i proikurorve dhe organizatave fashiste që jan gjallë të Sali Berishës,Ilir Metës EDI RAMËS që mbajnë në burg dhe poshtrojnë denancimet terroriste të kohës Sali Ram Berisha ,dhe vjedhjes floririt nga Ilir Meta ,të vrasjes më shumë së 200 djemve tropoian ,jan aktivizuar këto kohët e fundit për të mbyllur gojën dhe veshët para SHBA ,dhe BE-së denancimet okulare të dëshmitarit kyq që zbardh të vërtetën e terrorizmit në shqipëri dhe vrasjen e Azem Hajdarit në veçanti.

  Reply to this comment
 44. fteri September 12, 17:31

  Jetoimë me SHPRESËN E “LUMTUR” të SPAKUT -Amerikan -BE ,dhe ajo kohë e largët ,kur të lindë shteti ligjor në shqipëri do hamë me lugë floriri .Krimi mba peng vendin , jan tre koka të krimit që mbajn vendin të destabilizuar ,dhe Izet Haxhinë në burgë ,pa dhënje DRJTËSIE.

  Që të vendoset minimalishtë drejtësia ,SPAKU , duhet të arrerstoi kokën drejtuese të shktarrimit total të shqipërisë ,i cili ka qenë për një kohë të gjatë agjent i huaj ,spiun komunistë e sekretar i partisë punës ,dmth si senator i Ramiz Alisë që e caktoi si njeri i besuar për marrjen e frenave të PD-së në pluralizëm pas 1990 .

  Ky njeri ,u bë kryetar i PD-së ,kryeministër dhe president i shqipërisë ,një diktator i pa kufizuar i këti shteti e i asaj partie me veprimtari të zezë e përbërje me antar një pjesë nga llumi i llumit të shoqërisë ,që erdhi në fuqi me dëme të mëdha si forca destruktive që ka krijuar ndonjëherë historia e këti vendi.

  Ky diktator lindi mafjen e PD-së me të gjitha tiparet e fashizmit në 1990 e mbrapa ,godit e fshihë DORËN ,vidhë e fshih dorën,vra e fshihë dorën ,digjë e fshi dorën .

  Pra një Musolin shqiptar me të drejta të pa kufizuara ,ai sulmo shtetin me banda të PD-së ,Azem Hajdarit ,Shaban Memisë ,Izet Haxhisë ,hapi depote e ushtrisë ,vendin e futi në nspirale të tensionit e dhunës ,pas 50 vjetve në luftë Veri -JUG ,shpalli gjendje të jashtëzakonshme me plumba e vrasje ,nga radhët e veta dhe të kondërshtarit ,me skena krimi e inskenime vrasje e vetvrasje ,kjo i kushtoi jetën qindra e mijëra shqiprarve të pa fajshëm ,një veprim kriminal i pa fund në vazhdim..

  Sali Berisha bëri ,luftë pa kufi ,pa moral ,pa ligjë ,pa shtet ,pa zemër atdhetari ,një Hitlerian demokrat shqiptar quhet Sali Ram Berisha,diktator i pa kufizuar ,i pa hetuar ,i pa ndëshkuar asnjëherë gjatë 30 vjetve të shkërdhatokracisë kapitaliste që na solli AMERIKA.

  Kur të lindë DREJTËSIA e RE në Shqipëri ,atëherë do lindë e veproi ligji ndën markën e “amerikanizmit”Duke bë lekujdimin e mbeturinave të PD-së ,në radhë të parë gjeneralin e pa ndëshkuar të krimit e mafjes parë shqiptare Sali R. Berisha ,që ka shkelmuar kushtetutën e vendit më 14 mars 1997 duke komanduar KOMANDANT të forcave ushtarake Bashkim Gazidede ,një agjent i huaj civil në krye të forcave të armatosura të vendit në luftën e 14 shtatorit v.1998,futi në rrethim e vrau Azem Hajdarin ,pushtoi RTVSH ,akuzoi si vrasës Fatos Nanon kur ishte president ,shqipria u gdhi në kaos luftë .

  Qarqet amerikane dhe europiane ,dhe autoritetet e Arbitrararitetit mafioz -gjyqësor dhe policor të gjitha kësaj batërdie që ka ndodhur 30 vjet në shqipëri ,u shtohet aktiviuteti i sotëm terroristë i proikurorve dhe organizatave fashiste që jan gjallë të Sali Berishës,Ilir Metës EDI RAMËS që mbajnë në burg dhe poshtrojnë denancimet terroriste të kohës Sali Ram Berisha ,dhe vjedhjes floririt nga Ilir Meta ,të vrasjes më shumë së 200 djemve tropojan ,jan aktivizuar këto kohët e fundit për të mbyllur gojën dhe veshët para SHBA ,dhe BE-së denancimet okulare të dëshmitarit kyq që zbardh të vërtetën e terrorizmit në shqipëri dhe vrasjen e Azem Hajdarit në veçanti duan ta fshijnë nga faqja e dheut .

  Reply to this comment
 45. AD September 12, 18:20

  Sent: 9/8/2013 1:59:32 A.M. Eastern Daylight Time
  Subj: NJE KUJTESE MAKABER E SALI BERISHES PER SHTETIN LIGJOR

  NJE KUJTESE MAKABER E SALI BERISHES PER SHTETIN LIGJOR

  – Nga Alban Dega. Nju Jork

  Pa perseritur faktet e deshmite e gjalla te Mero Bazes per shperdorimin dhe poshterimin per se gjalli te Azem Hajdarit nga Sali Berisha, te cilin e perdori dhe shperdori si nje topuz per te hapur dyert e majave te pushtetit ne Shqiperi, do te permendja vetem nje fakt.
  Si asnje politikan tjeter shqiptar krye- mashtruesi Sali Berisha ka perdorur disa here e vend e pa vend demagogjine e tij per gjoja respektin dhe zbatimin e Kodit te Vdekjes.
  Si asnje politikan jo vetem shqiptar Sali Berisha ka shkelur e dhunuar me barbarisht se kushdo tjeter kodin e jetes dhe kodin e vdekjes!
  Nuk ka shembull me te paster e deshmi me te fuqishme se shperdorimi e poshterimi qe ai dhe falangat e tij te murrme i bene kufomes se Azem Hajdarit…
  As hordhite bizantine, as jeniceret turq, as barbaret serbo- greke, as nazifashistet, as komunistet nuk vepruan sic veproi Sali Berisha me arkivolin e Azem Hajdarit per te shkallmuar me te dyert e Keshillit te Ministrave, te qeverise se zgjedhur ne menyre demokratike te Fatos Nanos me 14 shtator 1998!
  Te njejten gje po ben edhe tani… Ai po perdor arkivolin dhe kufomen e tij per ti shpallur lufte qeverise se re demokratike vetem dy- tri dite pas betimit te saj dhe fillimit nga detyra!
  Perndryshe Sali Berisha ti pergjigjet pyetjes se Mero Bazes pse u kujtua pikerisht tani mbas tete vjetesh, pse e la pikerisht per tani kete veprim te mbrapsht te tij!?
  Nje kujtese makaber e nje kryeministri makaber qe e shperdoroi per se gjalli e po e stershperdoron per te dyten here kodin e vdekjes se Azem Hjadarit, qe e nxorri ne prite qellimisht per ti lare duart me te si Pilati!
  Nje kujtese makaber e nje kryeministri makaber si Sali Berisha qe me kete akt i kujton shtetit ligjor se ai kurre nuk dha llogari as ndeshkua per grushtin e mirefillte, klasik dhe tipik per Kaudiljot e Amerikes Latine te 14 shtatorit 1998 kur me urdherin e tij dhe me porosi, kerkese te UDB-es serbe dhe Milloshevicit u zaptuan selite e qeverise dhe Kuvendit, Radiotelevizioni, u shkermoq shteti!
  Permbysja me dhune e nje qeverie te zgjedhur ne rruge demokratike eshte veprimtari tipike subversive dhe terroriste qe nuk ka afat kohor per gjykimin dhe ndeshkimin e autoreve dhe regjizoreve te saj si Sali Berisha.
  Krimineli gjithnje kthehet ne vendin e krimit, eshte nje shprehje filozofike universale. Ashtu po vepron edhe Sali Berisha per te dyten here me kufomen dhe arkivolin e Azem Hajdarit!
  E shperdoroi per se gjalli po e rishperdoron edhe per se vdekuri!
  Nje kujtese e mirefillte per shtetin ligjor! Drejtesia vonon por nuk harron! Pa shkuar ne vend ajo as eshtrat e Arben Brocit dhe viktimave te 2 prillit, as eshtrat e Azemit e kater heronjve te 21 janarit 2011 dhe as Shqiperia nuk do te gjejne qetesi nga prishesi dhe dhunuesi me eger ne historine e saj !

  Reply to this comment
 46. USA September 12, 20:30

  Azem Hajdari eshte vrare se e shiti berisha se po hynte ne punen e blokut te lalezit. Haklaj eshte mjeti qe beri bingo birisha. Se Izeti ka dijeni pak ose ka perfitu nga 200 milion $$. Mgjse ne kete tregim dhe izeti nuk eshte i sinqerte se nuk tregon emrin e nje shqiptari Te malit Te zi qe qysh nga 90 bente takime me njerezit berishes ne vitin 91 92 dhe me azemin dhe ishte infiltruar i berishes tek bandat me te egra te kohes ir kete e ka ditur dhe r frouik njeri i nje agjensia huaj ku birisha kallezonte prralla me kamunist I shtyre nga neobloku komunis qe izeti nuk kallezon sot sponzor Te likes qe vrau vellane e sali lushes syl. Izeti me habit. Per keta rajmond vlonjati qe eshte vellai shpresa brecanit Fatos nanon me 2005 sali bisha e quan e hero Te majtes ndoje dite keto krimba do quajne edi ramen vrases te azemit. Njeriu ibtel udb.

  Reply to this comment
 47. AD September 12, 20:50

  From: Alban Dega
  Date: September 9, 2020 at 9:29:58 AM EDT
  To: [email protected]

  Bilanci i Marreveshjes se Washingtonit me tre fjali +

  DIPLOMACIA NUK ESHTE LUFTE SHPATASH

  – Vucici mori celesin e Shtepise se Bardhe … dhe titullin “ bir kurve” serb ose “ son of bitch” amerikan

  – Hoti mori ….te gjatin e Noshit

  – Trampi nje bekim me shume nga Ylli i Davidit dhe nje hap para drejt Nobelit

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Politika eshte kurve ka thene nje nga baballaret e politikes boterore Winston Churchill
  Diplomacia eshte kodoshi ( the Pimp ) i saj.
  Eshte lufte per thyerje shpatash…
  Eshte shkence me vete.
  Eshte njera prej shtyllave te shkencave politike!
  Degjoje e meso prej mikut, … por meso edhe me shume prej armikut, qofte ai edhe Gebelsi i Adolf Milloshevicit !
  Bir kurve…. 99- esh e perdorim ne shqiptaret per kete kategori politikanesh ose edhe njerezish te zakonshem.
  Pak pervers ky vleresim por i vertete.
  Vucici ia arriti asaj qe synonte pa dhene asgje!
  Mori celesin e Shtepise se Bardhe ndersa Hoti me tanet moren.. te gjatin e Noshit !
  Trampi nje bekim me shume nga Ylli i Davidit dhe nje hap para drejt Nobelit .
  A nuk e mori ate edhe parardhesi i tij Barack Obama veten me blla… blla… blla terrci e verraci.. verrci e terrci … pa bere asgje vec “ Yes we can “ qe la lindur bashke me njerezimin !
  Te pakten Trumpi ka shpikur MAGArin e Nastradinit dhe AMERICA FIRST…. kur Amerika eshte e para ne Bote tash e gati nje shekull ne mos me shume.
  Nuk e di pse kjo e dyta tingellon pak si ” Deutschland Uber Alles“ megjithese nje baskekombas i tij e ka pase shpikur nja 80 vjet para tij per nje shtet tjeter …. qe nuk po me kujtohet emri …
  Edhe ai tjetri ka qene kandidat per Nobelin e Paqes para se ti fuste zjarrin Evropes e mbare Botes…
  Ah kjo pleqeria e shkrete. Se pari te godet kujtesen!
  E kush harron eshte i ndeshkuar ta perserise te kaluaren.
  Nuk thonin kot pleqte e Shoshanit te Tropojes pleqnia dreqnia!
  Zot ruajna nga dreqnia e vjeter dhe e re….
  A e dini pse ?
  Dreqi i ka njeqint 99 shpirtera… Shume me teper se kucedra qe i ka vetem nente koka.

  Reply to this comment
 48. ?!! September 12, 22:06

  Heroi i demokracisë?!!!! Të më thoj ndonjëri ku është kjo demokraci për të cilën Azem Hajdari punoj madje dha jetën duke mbrojtur këtë demokraci ala Sali Berishë? A mund të quhet demokraci shkatrrimi total i infrastrukturës ekonomike ndërtuar me aq mund e sakrifica në kohën e socializmit? A mund të quhet demokraci dhuna barbare e zgjedhjeve të vitit 96 që rrënoj themelin politik të shtetit që bashkë me rrënimin themelit ekonomik me bombën berishjane të firmave piramidale solli shkatrrimin total të strukturës shtetërore në 97 që u finalizua me shkatrrimin e plotë të një armate të super armatosur pa luftë duke lën komandantin e përgjithshëm Sali dhe komandant operacional gjeneralin dordolec të Akademisë ushtarake berishjane Gazideden të udhëheqin taborët e malokëve të pa rruajtur, të paqethur e tër zhul, me uniforma që u rrinin si zhele mbi trup deri në fitoren e lavdishme të ngeljes pa brekë në prapanicë në rrugët e Vlorës. Kjo është demokracia për të cilën Azem Hajdari punoj e luftoj deri sa ra hero?
  Njerëz, dëshmor dhe hero është ai që me armë në dorë, si Mujo Ulqinaku, jep jetën.Jo, Azem Hajdari u vra në përleshjet dhe vrasjet e qindra njerëzve nga fuck Tropoja ku kanë lyer duarët kriminale me gjak njeriu pa ndjer pendesë Sali Berisha dhe vet Azem Hajdari ku motivi kryesor ka qënë hakmarrja e verbër dhe primitive, përbindësh i ringjallur nga kafsha Sali Berisha dora e vetë. Prandaj mos e fyeni Mujo Ulqinakun që pran tij të prehet një viktim e botës së krimit ku ai ka qën pjesëtar aktiv.
  Dhe në qoftë se e bija, Rudina, pretendon për drejtësi në këtë vënd të mallkuar ku sundojnë horrat, kusarët dhe kriminelët si Sali Berisha, Fatos Nano, Ilir Meta dhe i fundit aktualisht dhe më i rrezikshmi, Edi Rama, le të bëj një gjest ndershmërie, të heq eshtrat e babajt të saj nga vorrezat e dëshmorve të Atdheut se nuk ka rën për Atdheun. Le të ketë respektin e familjes së tij në një vënd tjetër sepse nuk mund të respektohet si dëshmor dhe hero i demokracisë se nuk është i tillë. Madje Sali Berisha dhe Azem Hajdari edhe atë pakë demokraci të trashguar nga socializmi e shëndrruan në rrëmujë kriminale antidemokratike duke sjell qeverisjen e kusarve të këtyre 30 vjetëve skëterrë për popullin dhe vëndin.Njerëz, nderoni heronjtë e dëshmorët e popullit dhe atdheut dhe jo “dëshmorët dhe heronjtë” e botës së krimit që sundon sot vëndin. Lerjani këtë “nderim” Azem Hajdarit Sali Berishës ,Fatos Nanos, Ilir Metës dhe Edi Ramës dhe bandave që i ndjekin.

  Reply to this comment
 49. Filoeuropiani September 12, 22:39

  Tek kjo foto nuk sheh nje njeri normal

  Reply to this comment
 50. alphade September 14, 02:02

  Horrrattt e Saliut,vete Saliu kryehorrrr !
  Pftttuuuuu race me te ndyre kurre nuk
  ka pare kombi shqiptar… Riqnat e ratat
  .ia hengshin mishin dhe mos paste varr
  kurre ne token arbenore !

  Reply to this comment
 51. usali ram serbiberishaj September 14, 19:51

  Mendoj se keto ‘tjerrjet’ kush hyri… kush doli ..kush pa…kush raportoi jane pa vlere fare Zero.
  .
  1-Nese ka nje kulm maskaralleku ai eshte pergezimi qe I beri amerika dhe europa Saliut qe u tregua I gatshem te ktheje armatimin e rende gardes…..Pra sikur nje vrasesi ti japesh decorate pasi dorzoi armen e krimit
  2-. Nese ka nje kulm ndyresia ai eshte pranimi nga ambasada amerikane te dhenies deshmise berishes para nje prokuroreje amerikane ( Froik) ne 1999 qe nuk ndodhte as ne kolonite e shekullit kaluar
  .
  3-Nese ka nje kulm pabesie ai eshte ( sipas Paskal Milos) kercenimi I qeverise majte qe te mos arretohej Berisha nga trojka
  .
  4-Nese ka nje kulm halabak-lleku ( me shume per Edi Ramen) ai eshte mbajtja ne burg e Izetit qe vrau nje njeri ( supozojme) dhe lihet I lire Saliu qe vrau nje komb
  .
  5. Nese ka nje kulm dobiclleku ai I SPAK-ut qe veprimi numer 1 qe duhet te bente ishte ai deshmive te Izet Haxhise qe tregon se PD eshte nje organizate kriminale qe nen masken e luftes antikomunizmit jo vetem e shkaterruan ate vend ne menyre te frikeshme por po behet si Sicilia e viteve 70’ ku po rrezikohen jo vetem shqiptaret por dhe Rajoni.
  .
  14 shtatori 1998 nga telefonata prej Amerika ( Frankeshtein Shkreli )me Berishin direct duke e urdheruar te kthehej mbrapsht tregon se ai komandohet me dron nga Elezet ..Ekremet dhe Frankeshteinet per te zezen e atij kombi..

  Reply to this comment
 52. Robert Furriku September 14, 21:00

  Sa me shume kalon koha nga 14 shtatori 1998 aq me shume vertetohet hipokrizia antishqiptare e panelit huaj dipllomatik ne Shqiperi SHOQERUAR dhe me impotence biblike te PS

  Sali Bisha asnjehere nuk ka shkelur ne dyert e gjykatave shqiptare edhe pse ka nje rroman me krime dhe eshte thirrur dhjetra here
  .
  Sali Bisha asnjehere nuk ka shkelur ne dyert e gjykatave shqiptare te denoncoje qofte dhe nje “krim” te vetem te PS VETE MITRALON DHE TERRORIZON NE PARLAMENT DHE FUCKBOOK
  .
  Sali Bisha asnjehere nuk ka deshmuar cfare ai di mbi ekzekutimin e deputetit Azem Hajdari dhe masakren e 14 shtatorit 1998 packa se pak kohe pas ngjarjes ai publikisht ka treguar se cilet ishin autoret e vrasjes. Megjithe flete thirrjet nga trupi gjykues
  …………………………………………………..
  Rasti i meposhtem tregon se dipllomacia amerikane ne vend te kerkonte prangat per kete monster e ktheu ambasaden ne “zyre gjykate shqiptare” qe nuk ndodh as ne kolonite me pa dinjitet
  .
  Pushton tjetri zyrat dhe institucjonet ne 14 shtator 1998 dhe ambasada amerikane e lavderoi kriminelin pse ktheu armatimin e rende ne garde…..
  .
  Vrau tjetri ne 21 janar 2011 pa shkelur gardhin e k/m dhe shpallet bure shteti nga…deleted arvizu
  kjo nuk ka bythe ku te rrije
  >>>>>>>>>>>>>>>>>>>
  Berisha kurre nuk ka shkelur ne dyert e gjykates ku e vetmja deshmi e tij mbi kete ngjarje eshte ajo e dhene ne Ambasaden Amerikane ne korrik te vitit 1999 me ndermjetesimin e ish-ambasadorit amerikan Frouik. Ne fakt me shume se sa nje deshmi eshte nje rrefim se si e ka pare ose me mire si e ka treguar kreu i PD Berisha vrasjen e Azem Hajdarit.
  Deponimi i Sali Berishes eshte bere perpara ish -ambasadorit te SHBA ne Tirane Robert Frouik. Ne fakt ky ka qene dhe misioni kyesor i ish- ambasadorit amerikan ne Tirane duke qene se aso kohe Partia Demokratike kishte kushtezuar futjen e saj ne Parlament me zbulimin e vrasjes se deputetit Azem Hajdari. Dhe ish- ambasadori e ka filluar prej ketej punen e tij. Pas shume perpjekjesh ai ka arritur te binde Berishen te deponoje. Ne kembim ai ka ofruar se qeveria amerikane do te ushtroje presion prane autoriteteve shqiptare per zbardhjen e enigmes. E keshtu palet kane rene dakord.
  .
  Me 19 korrik te vitit 1999 ish- ambasadori amerikan dhe kreu i PD kane nenshkruar dokumentin qe eshte . ishte i njejti tekst per te cilin konsullja e Ambasades Amerikane ne Tirane Susan p. Lively shkruan Une vertetoj se dokumenti i bashkangjitur eshte kopje e vertete dhe besnike e origjinalit dhe se eshte shqyrtuar me kujdes nga ana ime i krahasuar me origjinalin dhe eshte konstatuar se perputhet fjale per fjale dhe shifer per shifer. I njejti dokument i eshte dhene edhe autoriteteve me te larta te vendit Ministrise se Drejtesise dhe grupit special te prokuroreve qe hetojne vrasjen e Hajdarit.

  Pervec palloshit dy metrosh me emrin edirama kane faj qe nga fytyngrysuri rajersonovic e deri te Lu Donaldi qe do te benin dekriminalizim me kriminele…

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim