Çfarë do bëjë drejtësia e re me Izet Haxhinë?

February 8, 2018 03:42

Çfarë do bëjë drejtësia e re me Izet Haxhinë?

Dita

Pas ndryshimeve kushtetuese të 22 korrikut 2016 (duke gdhirë 23-shi), i pari në listën e 7 ligjeve të rëndësishme që premtojnë të jetësojnë në terren reformën e drejtësisë, ishte ligji i vetingut. Që do të thotë, mënyra sesi do përzgjidhen dhe filtrohen gjyqtarët dhe prokurorët e posaçëm, plus stafi i Byrosë Kombëtare të Hetimit.

Në listë pritjeje është drafti i ligjit për SPAK, ku parashikohen organe që kanë krijuar njëfarë pritshmërie se pas përfundimit të strukturimit, do nisin hetimin e “dosjeve të mëdha”.

Kjo mbetet për t’u parë, por nëse do kishte një dëshmitar që duhej pyetur nën betim për një pjesë të madhe të ngjarjeve tragjike që kanë bashkëshoqëruar shoqërinë shqiptare në 26 vitet e fundit, padyshim që ai do ishte Izet Haxhia.

Nuk është sekret se që prej fillimit të rrëfimeve të tij në DITA mbi një seri ngjarjesh të përgjakshme, deliktesh e personazhesh që kanë shenjuar dekadën e parë të Shqipërisë pluraliste e ku strumbullar është tashmë deputeti Sali Berisha, komentuesit dhe lexuesi i thjeshtë e fton atë të dëshmojë para drejtësisë.

Më saktë, ftesa është “dykalimshme”: Pra, duhet që drejtësia ta marrë nën betim dëshminë e Haxhisë.

Deri tani, askush nuk kishte shpresë se drejtësia shqiptare do të bënte një hap të tillë. Tani e mbrapa, gjithçka është pezull, në pritje. Sepse “drejtësia tjetër” është në lindje e sipër dhe njerëzit kanë të drejtë të ruajnë një dozë goxha të majme skepticizmi. 

Kur mbrëmë u përhap lajmi i ekstradimit të Izet Haxhisë, ai reagoi duke thënë se është gati të dëshmojë.

Po a do merret drejtësia e re me një dëshmitar si Izet Haxhia?

Këtë pyetje ia kemi bërë në një nga intervistat e tij të shumta në DITA, në 7 shtator 2016, të cilën po e ribotojmë sot:

 

-Izet, këto vite ke denoncuar publikisht përmes DITA-s, shumë krime e ngjarje të errëta. Ke shprehur ndërkaq mosbesimin tënd të thellë për drejtësinë shqiptare… 

Unë nuk i jam shmangur asnjëherë drejtësisë, as për çështjen Hajdari për të cilën jam dënuar në mungesë, por rrethanat dhe mënyra e shpejtë dhe komandimi e dirigjimi i atij gjyqi nga selia blu dhe në marrëveshje me SHIK-un e kohës, më bënë të tërhiqem nga kthimi im në Shqipëri.

-Pse, në rrethana të tjera do ishe kthyer; ç’të ka penguar?

Po ti edhe sot shikon se ka nga Ata, që tani rrëfimeve të mia u vënë nga njëmijë bishta, “jo ka qenë roje, jo po ai është kriminel e vrasës e nuk mund të besohet”, apo ato që unë jam i sponsorizuar nga gazeta Dita, madje dhe nga Rama, apo punoj për të majtët… Këta nuk do të ma kishin dhënë “shansin” të rrëfehesha para gjykatës, por atë të “rrëfimit” para Zebanit kur do të kalonim urën e Siratit për të përfunduar në xhehenem apo parajsë… Me një fjalë, do më çonin në botën tjetër.

-Nuk e di sa e ke ndjekur debatin dhe lajmet për reformën e drejtësisë dhe institucionet e reja. Besoj se shumica e shqiptarëve, të imagjinojnë ty duke dëshmuar…

Sa për institucionet e reja të drejtësisë që do krijohen dhe nuk e di se kur do fillojnë nga funksionimi (dhe që disa media na paskan caktuar edhe axhendën e tyre se kë do pyesin, pra mua), nuk kam ndonjë besim. S’kam ndonjë entuziazëm të madh se do bëjnë ndonjë pastrim të madh në stanin kriminal të politikës 25 vjeçare…

-Pse?

Sepse lista është shumë e gjatë. Në qoftë se duhet të vëmë drejtësi për këtë vend që është në prag të falimentimit, duhet të fillojmë që me ngjarjet kriminale të 2 prillit ‘91, që me ngjarjen e Fushë Arrëzit ku u dogjën me qëllim 42 vetë të pafajshëm vetëm për të mbjellë kaos e pasiguri. Pastaj duhet të vazhdojnë që nga vrasje të ndryshme të bëra nga Grupi Antikrim i krijuar në ‘94 e që deri më tani nuk ka folur askush për të, edhe pse e kam përmendur disa herë ekzistencën e tij; duhet të fillojë nga zhdukja e Remzi Hoxhës e deri tek vrasja e Artur Rustemit në Vlorë.

Duhet të fillojë nga vrasja e punonjësve të Shik-ut në Vlorë e të policëve nga Fieri në qafën e Koshovicës, kur po përgatitej sulmi ndaj Jugut. Duhet të fillojë me vrasjet pa gjyq që u bënë fill pas marrjes së pushtetit nga Nano në ‘97 dhe të vazhdojnë me rastin Tropoja: Kjo është dosja më e errët që tregon bashkëpunimin e shtetit me opozitën dhe agjenturat e huaja për të futur në vëllavrasje e vrarë një krahinë të tërë. Duhet të merret me dosjen e bombës tek VEFA si një shembull i terrorit dhe vrasjes shtetërore mbi popullsinë civile.

Ka plot raste të tjera, si ai i vrasjeve në Përmet etj,. Po nuk u hapën këto dosje, asnjëherë nuk ka për të pasur drejtësi në vendin tonë.

14 shtatori

-Janë shumë…Dikush do thoshte, sikur edhe njërën nga këto të hetojnë, do ishte fillim i mirë.

Në qoftë se kërkojnë me të vërtetë të pastrojnë politikën nga krimi, atëherë duhet filluar me këto. Pa fol për çështjet e pronave që është një faqe tjetër kriminale e drejtësisë në bashkëpunim me politikën. Sepse është krim mbarëkombëtar. Po nuk u bënë këto veprime nga institucionet e reja, atëherë çdo gjë do ngelet e mangët dhe pa vlerë në vendosjen e drejtësisë.

Ka ardhur koha që të gjithë që kemi pasur diçka në dorë apo kemi kontribuar për këtë gjendje katastrofike ku ndodhemi, të ballafaqohemi me të vërtetën e drejtësinë sado të hidhura të jenë ato të vërteta apo sado i madh të jetë ndëshkimi i drejtësisë. Pa bërë këtë pastrim radikal, do vazhdojmë të notojmë në ujërat kriminale ashtu si këto 25 vjet.

-The se sekush duhet të bëjë çfarë ka në dorë?

Po. Për veten time unë e kam thënë dhe e përsëris që jam i gatshëm të bashkëpunoj me një drejtësi të pavarur që do vendoset në Shqipëri, për të kontribuar me dëshmitë e të vërtetat e mia në zbardhjen e shumë enigmave e krimeve…

-Po të pyes shkoqur: Projektligji për SPAK (hetimi special i korrupsionit dhe krimit të organizuar) parashikon dhe statusin e bashkëpunëtorit të drejtësisë. Ti a e sheh këtë si një mundësi?

Rrëfimet e para në DITA

Unë nuk do ta pranoj kurrë një rol apo pozicion të një të penduari të drejtësisë, çfarëdo që do të ishin favoret që mund të japë ky pozicion. Por nga ana tjetër jam i gatshëm të dëshmoj para çdo organi hetimor shqiptar që kërkon zbardhjen e hetimin e çdo ngjarje kriminale që kam dijeni apo kam pjesën time në to, siç është Grushti i Shtetit i 14 Shtatorit.

-Izet, të mos pranosh lehtësirat e statusit që thua, domethënë të kryesh dënimin.

Po, unë e kam marrë dënimin dhe dënimi më i madh për mua është ky, që më ka detyruar të qëndroj larg atdheut, familjes e fëmijëve. Jam i gatshëm që pjesën e jetës që ka ngelur ta kaloj në burg; por ama, vetëm të arrij të kontribuoj për vendosjen e drejtësisë dhe çrrënjosjen e krimit në vendin tim.

-Pra, do dëshmoje?

Do kisha dëshirë që dëshmitë e mia t’i jepja në një sallë gjyqi në Shqipëri, ku përballë të kisha kryekriminelin e shqiptarëve, qoftëlargun Berisha.

-Dmth nëse krijohet struktura e ti bindesh që drejtësia e ka seriozisht dhe ngrenë akuzën ndaj Berishës, atëherë pranon të vish, të dëshmosh dhe të vuash burgun pa asnjë nga ato që quhen “marrëveshje me drejtësinë”…?

Po mëse e vërtetë. Unë nuk kam bërë as do bëj marrëveshje me askënd. Vetëm me të vërtetën, edhe në qoftë se ato të vërteta më fundosin mua apo këdo tjetër.

Dita

 

February 8, 2018 03:42
Komento

62 Komente

 1. Zani Burimi September 7, 13:06

  Nuk kemi ndonje simpati per Izet Haxhine, sepse me dashje apo pa dashje ka qene vegla e Berishes, por ai gezon e njeriut kurajoz per te vene drejtesi. Pra Izet haxhia zbaton Fjalen e Madhe: “Thuaj te drejten, edhe sikur ajo te te godase ty!” Natyrisht ka pjesen e vet te vertetesise me hapjen e “Dites” per t’u shprehur lirshem secili (veçanerisht Izeti) ne kete gazete me prestigj.
  Ardhte Drejtesia dhe ne kete vend martir!

  Reply to this comment
  • Romeo Duka September 8, 06:21

   O milet! Ka humbur nje person me nick-name XUME PROTOPAPA, eshte zhdukur nga blogjet. A din kush cfare ka ndodh me XUME ZIUN? Amani bre, me hidhni pak drite mbi sa ju shkruaj. Xume, ku jeeeeee?

   Reply to this comment
  • Mission Impossible September 8, 20:33

   Per momentin qe po flasim nuk ka as dhe nje she nje minimale se drejtesia mund te vije ne nje te ardhme te afert. Direkt apo indirekt, kjo eshte lene te kuptohet nga qendrimet dhe deklarimet e prera te atyre politikaneve, te cilet kane harruar premtimet e fushates parazgjedhore 2013, me shprese se me politiken “Ujku ujku” do te mund te qendrojne te pakten dhe nje mandat tjeter ne pushtet. Mosndeshkimi i asnjerit prej krimeve monstruoze te njohura dhe te deshmuara nga pjestare aktiviste ne to, moskallzimi ne gjykate i kokave te krimeve, dhe lenia pezull te pakten per tre vitet e qeverisjes te punes per mbarevajtjen e puneve dhe perfundimin ne afate kohore te pranueshme te reformes ne drejtesi, lene te kuptohet vetvetiu se pse parakushti i vendosur nga Izeti per deshmi para gjyqit eshte venia e tij perballe Sali Berishes ne rolin e te akuzuarit per krime.
   Izeti eshte ne nje moshe qe nuk ja ha kollaj qeni shkopin. Ai e ka nuhatjen e duhur per te kuptuar se kur do te p iqen kushtet per te marre mbi shpatulla baren e rende qe bart me vete pozicioni i te vetmuarit para mafjes. Deri atehere, e pershendes Izetin per guximin dhe atdhedashurine qe po tregon, dhe njekohesisht i lutem te ruaje veten si nje nga guret me te cmuar qe ka nxjerre Tropoja dhe mbare vatani.

   Reply to this comment
  • Ylli February 8, 10:53

   Nuk keni.simpati per Izetin ???? Mos u bej hipokrit o Zani Caushi .Izeti eshte “malok i mire” ,keshtu emertohen nje pjese e verioreve ne korridoret e PS.Po nuk me besove mua ,pyer Pjerin Nderun .Beri nje status ne facebook per kete teme Pjerine me dy rreshta dhe nuk u ndje me.Kuptohet si malok i mire.
   Izeti eshte nje malesor i djallezuar qe kur PD dhe Berisha nuk i siguruan mbrojtje nga Gjykatat Socialiste ,theksoj Socialiste ,nderroi padron dhe u be zedhenes i gjithe llumit socialist.
   Tema ,Dita ,Sot ,Shqiptarja .Shekulli e ndonje gazete tjeter e kthyen Izet injorantin ne apostull Izet i cili ushqente faqet e gazetave dhe mendjet e semura social-komumiste me Fene e Re shqiptare AntiBerishizmin.
   Izeti si roje dere i Berishes ,e kuptoi qe duke sajuar dhe improvizuar teorira konspiracioni ,edhe mbronte veten edhe mbushte xhepar.
   Ne fakt i lumte ,perderisa jane keta histeriket qe harrojne ckane peshtyre dhe lepijne me etje jashteqitjet e Izetit .Arsyeja?? ??? .Flet kunder Berishes.!!!!
   Ne fakt ne kete vend sado pleher te jesh ,po fole kunder Berishes behesh hero !
   I tille ishte Tan Prifti ,i cili degjeneronte Edi Ramen me epitete fyese dhe te ulta.Kur u hoq nga minister dhe u dha videon socialistet e bene hero !
   Keni Mero Bazen ,16 vjet shperfytyroi Fatos Nanon dhe Edi Ramen me ofeza nga me cnjerezore deri dhe atesine e te birit te Edi Rames e ndryshoi me nxjerrjen e dokumentave te gjyqit.te divorcit me zonjen Makoci.
   Ka plot te tille shembuj dhe njerez qe tregojne botekuptimin e moralit Socialist.Po me pelqen qe krimet e Izetit te supozuara pro Berishes ja keni falur ne emer te nje.ceshtje me te madhe ,ne krimet e imagjinuara te Berishes.
   Diten qe ky “Malok i Mire” vjen ne Rinas ,dilni dhe priteni si hero.Dhe kur te zhgenjeheni filloni e shaheni si “MALOK”.
   Ne fakt ky individ si ne sherbim te Berishes ashtu dhe ne sherbim te social-komunisteve ,famen ja dedikon Berishes.
   Eshte e habitshme sesi Berisha ne 8 vjet qeverisje dhe ne kohen qe marredheniet me Erdoganin i kishte te shkelqyera ,nuk e eleminoi Izet Haxhine…..ketu shkoj me llogjiken tuaj .
   Miresevjen ne cirkun socialist o 007 i Tropojes.

   Reply to this comment
 2. LORA September 7, 13:20

  Duhet filluar me masaken e kulles se ngujimit kryeministror,me 21 janar 2011,kunder demostruesve,,,,qe u mori jeten ne boulevard Kater Burrave ,qe plagosi dhjetra ne shesh e qe dhunoi qindra neper komisariatet e dr.krimit.
  Ky eshte krimi me monstruoz,me transparent ,ne syrin e te gjitheve,i pranuar nga vete monstra brekedhjere ( “do t’ua bej si ne 21 janar “)
  Ketu duhet NISUR per shpetimin e shqiptareve dhe imunizimin e tyre nga mosperseritja e adhapeve te dy dekadave te fundit.
  Respektoj gadishmerine serioze te Izet Haxhise,per te ofruar deshmine e tij ne procesin e domosdoshem te pastrimit te Shqiperise nga krimi dhe kriminelet ne politike,pushtet ,gjyqesor e prokurori.
  TUNG.

  Reply to this comment
 3. bilua September 7, 13:35

  Deri me tash ke qendruar si burre (jo burre shteti) e uroj qe te jesh i paepur edhe me vone!Shpresoj qe keto intervista ndoshta te panevojeshme per te ç’biriluar te gjitha ngjarrjet e qoftelargut me banden e tij kriminale duhen te dalin para lexuesit se pasketaj “qoftelargu”do te marre masat per kundervenien e tij me te gjitha menyrat e mjetet!Nje nga menyrat eshte se “Doni qe te jape miratimin rrugetimit te dejtesise thote qoftelargu hiqni nga skena Izetin si te vetmin deshmimtar okular qe ka mbetur ne kete toke(deshimtar shqipetar)e une direkt do ta votoje reformen nja per nja!Tre gabime ka bere Berisha ne jeten e tij 32 vjeçare kriminale :E para eshte prishja qe beri me Mero Bazen e se hoqi qafe,lenien pas dore te Izet Haxhise si nje nga deshmimtaret kyç ne krimet e tij dhe e treta traplliku i tij duke mos denjuar te dale perpara drejtesise,se ndoshta sot do te kishte ne dore ndonje vendim Gjykate te te tre shkalleve per mosfajesine e tij e mender ti rruaje t….t siç po ia rruajme edhe sot!Ndoshta ne kete pike ka faj edhe fabrika qe e prodhoi ose mund te mos ta kete degjuar fabriken ne kete pike e sot gjendet perpara disa veshtiresive!Se fundemi nje gje eshte e qarte se edhe Izeti bene deklarata te tilla ne media pasi e di qe Ai(kryekrimi shqipetar,burre shteti,ai qe ka kontribuuar ne çdemkratizimin e vendit te pas 90,ai qe fali tere shqiperine per karriken qe sot se gezon me ,ai qe sot zoteron 1/5 e gjithe teritorit Shqipetar si pronar i ligjeshem,ai qe eshte gati te ngujohet ne kullen e tij tashme te restauruar vetem e vetem qe nje dite te realizohe edhe ate qe s’ka mujt me e arrire:Me e djeg krejt Shqiperine e pazot e papopull!Izet uroj qe nje dite te gezosh lirine qe ta ka prangosur jo Shqiperia por ishkapua yt jo per miresi por per te bere te mundur eleminimin tend perse jo edhe duke te te ftuar te deshmosh nen firmen e ndonje kryeprekurori Dhalle ose lavire rrugesh!

  Reply to this comment
 4. Arb September 7, 14:08

  Izet te ka ruajtur ZOTI relike te cmuar per kete dite, po kontribon per drejtesine ne Shqiperi, dhe po ndihmon Shqiptaret qe jane shtypur dhe te shfrytezuar nga kriminelet si Berisha,Meta,Nano,Klosi e te tjere….bij te fares komuniste

  Reply to this comment
  • mirel February 9, 19:22

   E ka rujt zoti deri tani. Sa ta rruajne perfundimisht ne Shqiperi.
   Nje cope kriminel, loder ne duart e politikes.
   Tani e kane zene xixat se mos peson ndonje aksident si Olldashi.

   Reply to this comment
 5. Ta rrasi September 7, 14:37

  Te qofte Hallall qumeshti qe te ka dhene jot eme. Burrin mbahet nga fjaletc e Jo nga kembet. Dita po vjen e laku po I shtrengoher ne qare kryekriminelit por kete here nuk besoj se do e kalojm kollaj me tere familjaret e tij vrases e kriminele po edhe hajduteve te klas it 1. Kur me????? Vec presim por kete rathe me shpresen e SHBA e Europe’s dhe do ece mbare. Flm Izet per burrerine.

  Reply to this comment
 6. Fiksim Kulla September 7, 15:00

  Izetin nuk e kam besuar qysh heren e pare kur ka folur publikishte. Por me kalimin e kohes kam kuptuar se Izeti eshte teresishte i vertete ne ato qe thote. Ashtu si Izeti nuk besoj se reforma ne drejtesi do coj ne burg Saliun&femijet e tij hajdute dhe kriminele, Meten me bllokun ne dore apo Nanon e Xhoit. Megjithate, ty Izet BRAVO per kurajon qe tregon cdo dite!

  Reply to this comment
 7. andromeda September 7, 16:57

  M’je ba si Gjon pagëzori, o Izet, që thoshte-“Unë jam zani i atij që thërret në shkretëtirë, ‘Çeljani rrugën Zotit'”.
  Dhe ti ke tesh sa kohë që flet, por askush s’të nin.Fjala jote bie në vesh të shurdhët dhe Sala gajaset së qeshuni.

  Reply to this comment
 8. I.Troplini September 7, 17:16

  Tè shpresosh qè Izet Haxhia do takojè ndonjèherè nè sallèn e gjyqit, Saliun nga Vuçidoli, nènkupton tè besosh nè autorèsinè e kèsaj palo reforme.
  Po tè shohèsh me sy kritik, zhvillimet politike rreth saj, konstaton shpejt se elementi shqiptar nè kèto zhvillime shkon si gjithmonè nè raste tè tilla historike, drejt zeros.
  “Zgjidhja biologjike” e kapitullit “Sali gèrdalla”, èshtè ajo qè dèshirojnè shumè aktorè tè skenès politike shqiptare dhe tutorèt e tyre pèrtej oqeanit.
  Ata qè besojnè tek reforma e z.Lu,,,, èshtè ai qè dominon lajmet dhe zhvillimet shqiptare, me vizitat e tij nga zyra e njè vrasèsi tek ajo e njè hajduti ordiner,,,, mund tè besojnè lirshèm edhe tek plaku i vitit tè ri.
  Izet Haxhia èshtè boll finok, pèr tè kuptuar se nuk do tè jetè e nevojshme, ardhja e tij si dèshmitar nè vendlindje. Tè paktèn, jo prej kèsaj reforme.
  Ata qè njohin teatrin shqiptar e tè kaluarès, do iu kujtohet figura e Qazim Mulletit. I biri i tij, i kèndonte babait,,,,,,,, o Qazim more Qazim, puna jote aferim, gamor ti, gamor kush t, vuni……….Saliu “u vu” dhe u mbèshtet, nga ata qè sot “pèrveshin mèngèt” pèr shpètimin e zgjedhjeve nga manipulimi apo pèr reformè nè drejtèsi.
  Njè çerekshekulli nè fund tè pusit, kanè lènè gjurmè tè thella edhe nè shoqèrinè shqiptare. Tè paktèn, pèr ne qè jetojmè nè kètè mejhane tè ndyrè kètu nè Shqipèri. Apati, mungesè kurajoje qytetare, injorancè dhe baxhellizèm femèror dhe mashkullor, kèto janè atributet e shoqèrisè civile shqiptare sot. Èshtè e vèshtirè, tè imagjinosh njè shoqèri tè tillè tè kalbur, tè artikullojè zèrin e saj dhe tè japè kontributin e nevojshèm, pèr njè zhvillim tè tij historik.
  Ndaj, cinikèt do vazhdojnè tè pretendojnè se shqiptarèt “e meritonin” Sali Berishèn,,,, ndèrsa tè tjerèt do ndjekin si gjithmonè nè tè kaluarèn, lèvizjet e z.Lu nga zyra e njè “burri shteti” tek ajo e njè tjetri.
  Faleminderit pèr ndershmèrinè dhe kurajon Izet Haxhia, pèr kontributin tuaj personal nè hapjen e petève tè lakrorit tè krimit qè mban peng kètè komb.
  Si shqiptar, iu uroj njè jetè nè dinjitet, njè bashkim familjar dhe kthim nè normalitet.
  Dèshmia juaj para drejtèsisè shqiptare, jo vetèm qè nuk èshtè e dèshiruar. Ajo, shkakton panik nè radhèt e atyre qè i kanè shèrbyer me zell Saliut, ashtu si ai vetè, mbante uturakun e Enverit mè parè.
  Ne nuk jemi gati pèr njè operacion tè tij Izet. Gjèra tè tilla, bèjnè vetèm tè tjerèt, ata qè e duan vèndin e tyre dhe qè synojnè njè tè ardhme nè dinjitet pèr fèmijèt e tyre.
  Ne nuk e njohim diçka tè tillè. Ne njohim vetèm tè qènit bashibozuk dhe shèrbètor tè sè keqes,,,,,,,, mjaft tè na hedhin njè kockè qè tè lèpihemi.
  Edhe kur dalim nè rrugè pèr ta djegur vèndin, e bèjmè kur na kanè marrè paratè, me premtime pèrqindjesh, qè vetèm gomerèt mund ti besojnè.
  Njè shoqèri e tillè, èshtè e predistinuar tè shkojè pèr lesh dhe jo pèr tè bèrè njè hap nè drejtimin e duhur.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 February 8, 17:00

   troplino!!
   izeti do të sillet si mjet shantazhi!!
   do ti falet dënimi që ka marrë më parë!
   do të lihet i lirë,pasi saliu të ketë pranuar marrveshjen me ramën!!
   ka shumë mundësi që më pas izeti të vritet për “gjakmarrje”!!
   kështu që izeti duhet të ketë jashtëzakonisht shumë kujdes dhe të mos jetë kaq euforik!!
   rama të pret më shumë në besë se saliu!!

   Reply to this comment
 9. biometri September 7, 17:56

  Izeti do deshmoj per kermen Sali
  Kemi besim te drejtesia e re, kemi besim tek ekspertet amerikane.
  Ata nuk jane te korruptuar si palacot tane ne Tirane

  Reply to this comment
 10. osman lala September 7, 18:01

  Kush e financon dhe mbështet Berishën pavarësisht krimeve?
  Amerikanet nuk jane kaq parimore sa cpo deshmohen sot.
  Prej andej ka ardghur mbeshtetja kryesore per mostren pergjate viteve.
  Vite te gjate.
  Shqiperia mbeti prapa nen thundren e Saliut sepse ca amerikane deshen te mbushnin xhepat
  Dhe i kane mbushur
  Kjo eshte e verteta
  Korrupsion ka kudo.
  Une njesoj si Izeti jam skeptik se do behet drejtesi.
  Drejtesine do ta blejne ata qe kane para
  Edhe n Amnerike keshtu ndodh
  Te mos behemi naive

  Reply to this comment
 11. nuc nuc September 7, 18:04

  O Izet ibreti sa do vazhdosh me keto shpifjet e tua?
  Bashke me keta komunistet bij sigurimsash qe ti botojne pa u lodhur?

  Reply to this comment
  • macukull September 7, 18:06

   O nuc nuc, o bir

   E para, Izeti duke qenë dëshmitar i gjërave, nuk e ka vështirë të thotë të vërtetën. E dyta, nuk është kollaj të shpifësh kundër Berishës. Ai ka qenë një nga njerëzit e afërt të tij, dhe e di mirë që Berisha është i fuqishëm dhe çfarë metodash përdor. Nuk besoj se ai shpif.

   Shumë gjëra që ai i ka thënë, jane konfirmuar edhe nga te tjere dhe realisht ashtu janë. Mua, ai më duket shumë i kujdesshëm. Në shumicën e gjërave ai është pjesëmarrës vetë. Është përgjegjës për çfarë ka ndodhur, ai e pranon vetë. Nuk shoh ndonjë interes të tij që të shpifë. Do ishte ndonjë situatë tjetër që ndoshta do të përfitonte ndonjë gjë. Por ai po ofrohet per deshmi.

   Prokuroria mund të veprojë në përgjithësi pa akt-akuzë nga dikush. Kur prokuroria dëgjon gjëra të tilla kaq të rënda, duhet të vihet në lëvizje. Ka detyrë të hapë hetimin. Por i gjithë sistemi sot i drejtësisë komandohet nga Berisha.
   Nje pjese e vogel e tij tani do komandohet nga Ambasada Amerikane
   Te shofim si do veje

   Reply to this comment
 12. 12345 September 7, 18:08

  per ate qe thote Izeti per 14 shtatorin ke ndonje pergjigje o Sali?
  Ke dhene urdhera per vrasje e shkaterrime o qen

  Reply to this comment
 13. une September 7, 18:10

  izeti eshte deshmitar i atyre qe thote
  nuk ka prokurori ne bote qe anashalon nje deshmitar sic po ndodh ketu
  Dita!pyeteni salen,çfare lidhje ka patur shkerdheni qe se bashku me Gani Dizdarin ne 97-en para se te mbyllej “gjallica” ne Vlore kane shkuar me fugon dhe kane marre “dokumentet” e gjallices(sipas ganiut qe na e ka treguar te bar nikolino) per mendimin tim vetem 4-5 persona si puna e Izetit po te dilnin e te deshmonin vetem te vertetat per saliun nuk do kishte gjin gjon ne bote qe mund ta shpetonte nga burgimi i perjetshem dhe si rezultat nga sapuni 15-esh i kavajes…

  Reply to this comment
 14. skifteri September 7, 18:14

  Sali Berisha eshte nje gjarper qe dele poshte gurve dhe nuk eshte e mundur me I shtyp koken .Sa per vrasjen e A.Hajdarit kjo eshte nje akte I rende kriminal veper e S.Berishes ,por edhe akt I rende I qeverise se Majte qe heshte dhe nuk dergon pergjegjesit para ligjit.Ligji duhet te mbaje fjalen ,ky eshte shteti,ndryshe nuk ka shtet por vetem banda.

  Reply to this comment
 15. gashi September 7, 18:17

  zet Haxhia eshte nje patriot, i cili ka nje dallim te madh nga shume te tjere qe hiqen si te tille. Eshte shume e lehte, per nje shtet ligjor, qe deklaratat e tij t’i verifikoje, qofte edhe me ane te nje grupi parlamentar, pa folur pastaj per prokurorine. Ndonese deklaratat e Izetit nuk kane nevoje per shume verifikime, pasi ne shqiptaret, jo sahanlepires te kriminelit Berisha, i kemi pare dhe po i shohim perdite. Destabilizimi i qeverive, ku ai nuk eshte kryeminister, eshte i vetmi qellim kriminal qe ai i ka vene vetes ne jete. Prokurori ZGJOHU nga gjumi letargjik!

  Reply to this comment
 16. bimi September 7, 18:17

  Duhet te reagojne jo vetem e majta ne pushtet, por mbi te gjitha prokuroria. Lalla duhet te hape me urgjence nje hetim “kryesisht” per akuzat e Izetit. T’i ofrohet roli i te penduarit te drejtesise dhe te futen me ne fund ne burg Berisha dhe berishovicet…

  Reply to this comment
 17. dardhari September 7, 18:18

  Une besoj plotesisht refimet e tij sepse cdo njeri kur arin nje moment qetesi te shpirtin refehet dhe thote nuk mund te jetoj me keshtu! Dhe ai tregon te verteten qe e ka treguar dhe tregon me fakte karakterin e Saliut ,vetem duke pare videon se si ndersen Turmen me arkivolin e Azemit mjafton,ai eshte nje Kriminel qe e beri popullin Shqiptar qe kamufllohet shpejt te besoje qe ai eshte njeriu qe do na bente te lumtur po per pak na hodhi ne Lufte Vella Vrasese

  Reply to this comment
 18. I.Troplini September 7, 18:18

  A duhet “pergezuar” nje njeri si Izet Haxhia, per kete kthese 360° qe ka bere?

  Personalisht, vertete do doja ta pergezoja dhe do isha i gatshem te pranoja PENDESEN e tij, nese do deklaronte publikisht, se eshte i gatshem ti vihet ne dispozicion drejtesise dhe shtetit shqiptar, si deshmitar i krimeve te kryera ne emer te atij, qe eshte kthyer ne simbolin e se keqes ne kete vend.
  Thene kete, do ishte pergjegjesi e shtetit shqiptar, te vendoste se cfare do bente me nje gatishmeri te tille. Do ishte shprehje e mentalitetit se shpelles, nese gjithe instancat e kesaj administrate sheterore, vetem degjojne dhe lexojne deklaratat e Z.Haxhia, por perndryshe nuk reagojne dhe nuk levizin as gishtin e vogel te dores. Pjese e aktivitetit te nje administrate shteterore te PERGJEGJSHME, eshte qe te gjeje menyrat dhe rruget ligjore te duhura, per tu perballur me situata te tilla. Cdo gje tjeter, do ishte vetem vazhdimi i rrumpalles se atij, per te cilin na deshmon, deshmitari dhe truproja Haxhia.
  Kemi humbur shume kohe, me shkaterrimin e te ardhmes se ketij kombi. Situata e sotme ofron kohen dhe burimet e duhura, per tu ndare njehere e pergjithmone nga falsiteti dhe degjenerimi i asaj qe quhet Berishizem. Eshte burimi i shume te keqijave, qe ka perjetuar ky komb, ne cerekshekullin e fundit. Eshte burimi i antishqiptarizmit dhe i te qenit QENUSH i serbit dhe grekut. Eshte burimi i shkerdhatokracise dhe sistemit te Zenit dhe Gites. Eshte burimi i humbjes se qindra e mijra jetesh shqiptaresh.
  Qeveria shqiptare,,,nese ka edhe me te voglin pergjegjesi veprimi, duhet te reagoje.!!

  Reply to this comment
 19. N.VJOSA September 7, 18:19

  E pershendes me gjithe shpirt Izet Haxhine!
  Nje njeri qe, duke lexuar refleksionet e tij ka arritur te vihet plotesisht ne rolin e Njeriut te nderuar!
  Shume e kritikojne Izetin qe i sherbeu Berishes!
  Por Izeti, me zotesine dhe mprehtesine e tij e kuptoi Greminen qe e priste dhe e ndertoi Kthesen e vet ashtu siç e kerkon Ndergjegja e paster e nje Njeriu qe ndryshon çdo dite botkuptimin e vet!
  Edhe Shkembi ndryshon dhe jo më Njeriu…
  Te pergezoj Izet per kurajon tende!
  Natyrisht detyra jote eshte te demaskosh pa meshire Varrmihsin e Shqiperise edhe ne rast se do te vije puna para Drejtesise!
  Por Drejtesia e sotme shqiptare eshte ne duart e Mafjes!
  Eshte detyre e shtetit shqiptar ti kerkoje shtetit Turk mbrojtjen e Izet Haxhise me te gjitha mundesite ose ne se nuk realizohet kjo ,
  Izeti te kerkoje Azil ne nje shtet te sigurt Europian ose ne SHBA.
  Izeti eshte nje DESHMITAR POTENCIAL dhe do ti ndihmoje shume Popullit shqiptar per te vene ne Pranga Sali Kryekriminelin….
  Pershendetje Izet prej meje, nje Shqiptar i thjeshte që ka
  PËR PERENDI
  TË V Ë R TE T Ë N !…

  Reply to this comment
  • N.VJOSA February 8, 05:00

   KOMENT SHTESE…
   Sa e lexova lajmin per ekstradimin e Izet Haxhise!…
   Nje veprim shume domethenes!
   Mesa duket Aleatet e vertete te Albanies sone, SHBA dhe europianet, duane ti kthejne asaj Nderin e neperkembur!
   I kam lexuar pothuajse te gjitha intervistat e Izetit.
   Jane shume impresionuese!
   Eshte forca e pamposhtur e te V E R T E T E S,
   tek Deshmia e Izetit., si Deshmitar Potencial.
   Izet,
   Ke rastin te tregosh kush jane Malesoret e Vertete!
   Tu kthesh dinjitetin, Nderin e neperkembur Malesorve tane Gjakovaro-tropojane!…

   THONE U SHRI E THONE U VRA
   PO TI S’VDIQE OR BABA
   AS TE SHPELLE E DRAGOBISE
   AS TE ZEMER E DJALERISE…!

   Ky eshte Portreti i vertete e Malesoreve tane!…
   Dhe ti Izet, ke rastin Historik te kthehesh si Avni Rustemi i diteve tona!…
   Izet, nuk vret vetem plumbi, vret edhe Fjala,
   E VERTETA!…
   Dhe ai qe eshte ne anen e se Vertetes, nuk ka force ne Bote qe ta mposhte!…
   Prurja e Izet Haxhise ne Albani, me duket nje pike kthese, per tu kthye shqiptareve Nderin e neperkembur!…
   Njeriu nga Natyra eshte Seder!…
   Dhe ai duhet te kete Sedren per te triumfuar e Verteta!
   Sali Monstra na e ka ulur shume Koken ne shqiptareve para Botes!…

   Reply to this comment
 20. Bardhi Tolabi September 7, 18:19

  E drejta e reflektimit prej kujtdo duhet respek
  Pershembull,
  Sa i “sinqerte” eshte reflektimi i super komunistit,Sali Berisha,i cili brenda nje nate nga KOMUNIST ekstremist, u kthye ne “DEMOKRAT”?Sepse e gjithe jeta politike e Sali Berishes prej 1968-es e deri me sot,nuk eshte gje tjeter vecse veprimtari tipike,e nje “militanti besnik” i vijes politike te PPSH-se,eshte vazhdues i luftes te klasave,te ndeshkimit te kundershtarev te tij politike,eshte njeriu qe per hir te pushtetit te tij,ka percare dhe ndersulur vellavrasjen dhe percarjen Veri-Juge,ka perkrhur dhe bere politiken e armiqve shekullore te Shqiptareve si bashkepunimi me Milloshevicin per shtypjen e vellezerve Kosovare,ka dhuruar per interesa te tij politike e pushteti,Greqise 355 km2 det,ka shitur dhe dhene koncesione me deme te medha ekonomike per shtetin dhe Shqiptaret e te tjera e te tjera.
  Ndersa perse te mos pranojme “reflektimin,e Izet Haxhise.Izeti nuk i shmanget detyres qe ka kryer ne sherbim te Berishes si bodigard i tij.Pranon se i ka sherbyer atij me perkushtim,me besimin e nje adoleshenti,student i mjekesise,tek “lideri i demokracise”,i cili do te punonte per vendosjen e shtetit ligjor dhe te tregut te lire.Ne kete rruge ai konstaton se nuk esht ekjo Demokracia qe ai si shume Shqiptare kishin enderuar dhe luftuar.Ai kuptoj se qendrimi i tij,mosaprovues i kesaj menyre qeverisjeje te Sali Berishes,do i kushtont jeten e tij,ashtu sic ju implikuan dhe ndeshkuan vellezrit e tij dhe gjeti rrugen e meigrimit.Me kalimin e kohes ai tashme kerkon te jape ndihmesen e tij,me te vetmin qellim,te kontribuaoje me aq sa ai ka dijeni dhe eshte deshmitar ne kohen kur ai eshte vezhgues dhe jo pjesemarres ne “bisedat apo kulisat ku futej dhe vepronte Sali Berisha.Ai nuk ben as prokurorin dhe as gjykatesin,ai vetem se flet dhe tregon ato qe ka pare dhe jetuar.Jane te tjeret ata te cilet duhet te nxjerin konkluzione dhe te ndermarrin hapa ligjore,per verifikimiin e tyre dhe ndermarrjen e masave per te zbardhur te verteten dhe vene para pergjegjesise ligjore te implikuarit.
  Prandaj une,pa marre rrolin e avokatit apo te gjykatesit,e pershendes qendrimin e tij dhe inkurajoj organet perkatese te verpojne konform ligjes…

  Reply to this comment
 21. fierak September 7, 18:20

  Po kta t Rilindjes si nuk e thane nje fjale per gjithe keto deshmi??
  Kaq shume i frikeson Saliu?
  Apo Rama ndihet akoma i rrahur nga Izeti?

  Reply to this comment
  • eni September 7, 18:21

   fierak
   Prokuroria duhet te nisi hetimet, personalisht besoj se Izeti thote te verteten edhe pse duhet te dije shume me shume se kaq. Mos prisni nga Rama t’i referohet Izetit per te fituar pike ndaj kundershtarit ne nje sulm politik. Nuk e ka ne standard te bej te njejten gje qe ben Berisha&co, zedhenesin e rendomte te cdo personi me rekorde kriminale dhe thashethemexhiun me te madh te kombit shqiptar. Ka 50 vjet ne kryeqytet, por mentaliteti i ka mbet i nje provinciali me komplekse dhe me e keqja eshte se infekton dhe brezin e ri proletar te PD-se.

   Reply to this comment
   • Kali Tropojes September 9, 08:06

    Eni legeni, mqs. nuk tu paska duruar t’i dalesh per mbrojtje krye(a)socialistit, po te pyes, se cfare e pengon konkretisht “opozitarin” Rama, pse jo edhe partnerin e tij te koalicionit qenveritar, Meta, t’i bashkohen qendrimit dominues “pro-Izet” te komentuesve aktuale dhe jo vetem, qe te prenoncohen personalisht para mediave apo permes zedhenesve te tyre, per ate se te cfare rendesie do te ishin per drejtesine e re te formuar deshmite e Izetit, dhe se cfare mbrojtje do t’i afrohej Izetit si deshmitar potencial nga “shteti pa shtet”, nese kunder Dr. Galloshes dikur do te ngrihej padi per veprimtari kriminale?

    PS: Para se te leshosh ndonje bajge mavi mendohu mire se mund t’i prishesh pune tutorit…

    Reply to this comment
 22. tomsojeri September 7, 18:21

  Pershendetje Izet !E mar me mend sa te esht e veshtir jeta larg atdheut e njerezve me te cilet kalove dit te mira e te keqia ,ato dit, ku i rethuar nga miq dhe armiq mendove se do kishe nje te ardhme plot shpres, afer “mikut “te madh e fuqiplot qe shqiptaret i besuan te ardhmen e tyre ! Ktij vrasesi e tradhtari arite ti shpetosh dhe vendimi qe more te shpetoi ! Jan shkruar shum per kte perbindesh, por edhe cka ka ber ,jan skalitur ne syt e mendjet tona e nuk mundet te haroen sepse edhe sot e kesaj dite dor e tij ndjehet kudo !Ti me shkrimet e tua po i ben sherbim te madh asaj pjese te popullit qe nuk ja kan shitur shpirtin ktij Djalli e klysheve qe polli gjat sundimit te tij! Fatkeqesisht ky Shqiperin e ka kthyer ne nje shtet “LA PIOVRA”qe as 10 Katanj nuk e sjellin dot ne rug! Ato cka thua ,kan pesh ,jan fakte,kan emer ,e kjo burreri qe sot esht shuar ne kte vend, te ben te nderuar e te fal edhe gabime!Atij qe nuk i pelqejn cka thua ,o akoma po pertyp “tagjin” e kriminelit ose diku thell ka emrin ne ato dosjet e zeza te tradhtis e te krimit qe nuk i ndahet , e keshtu do shkoj ter jeten si krimb! Vazhdo na thuaj Izet, vazhdo se ne te besojm,se ne akoma nuk po clirohemi nga ky perbindesh e akoma spo lind nje burr ,ta lidh qe te bjer rehat Shqiperia ! Ky kriminel ,qe duart e goja, i kullon gjak tropojanesh ,deshmitaresh te tradhtis , rivalesh per pushtet , si dhe kundershtaresh qe guxuan ti presin rugen ,vazhdon i etur te kerkoj pushtet ndonese 23 Qershori i dha goditjen e shqiptareve te vertet !Shkruaj Izet se mbase do vi ajo dit qe ato cka di, do i thuash perpara nje drejtesie te cliruar nga kjo mafje,qe vret kudo ,e ka tredhur burrerin ……

  Reply to this comment
 23. lennon September 7, 18:22

  Velleser shqiptare, Izet Haxhia po rrefehet me sinqeritet dhe duket i penduar per sherbimin qe i ka bere Sali Berishes. Ne shqiptaret themi dhe besojme te thenia se koka e falur nuk pritet.
  Ndonje kritiku te Izet Haxhise , une i them se thuajse cdo njeri ne moshen 22-23 vjecare, kur Izeti u rekrutua si body guard nga 45-vjecari Sali Berisha mund ta kishte pranuar ate detyre dhe ta kryente ne menyre te vetedishme. Kete po e them une qe e kam ditur qe ne ate kohe se c’fare njeriu me karakter te dobet e pervers po i vinin Ramiz Alia e Bujar Hoxha mbi kurriz Shqiperise fatkeqe..
  Mos harroni se ne ate koha jo studentet si Izet Haxhia, por thuajse te gjithe studentet dhe pjesa me e madhe e popullit shqiptar (duke perfshire edhe shume intelektuale te pjekur shqiptare), te Sali Berisha nuk shikonin personin, i cili deri atehere nuk njohej ne asnje rreth intelektualesh vec spitalit dhe fakultetit ne te cilin ishte sekretar partie, por shikonin shpresen per te shpetuar nga zgjedha komuniste e per te vendosur nje demokraci te vertete ne Shqiperi. Qe Sali Berisha do t’i tradhetonte ne menyren me te poshter ato shpresa, qe ai do te vinte interesin dhe egon e tij shtazarake mbi interesat e Shqiperise, qe ai do te tradhetonte Atdheun si askush me pare ne historine e ketij populli, kete nuk mund ta dinte jo vetem nje djalosh student si Izet Haxhai i asaj kohe, por as intelektuale e burra te zgjuar te ketij kombi, te cilet Sali Berisha (dhe forcat antishqiptare qe e mbajten ate ne fuqi) i largoi nga skena politike e madje i detyroi edhe te lene Atdheun, duke demtuar rende interesat e kombit tone.
  Behuni te drejte dhe objektive kur gjykoni Izet Haxhine, pse u vu fillimisht ne sherbim te Saliut.
  Mos haroni te gjithe ju jeni vene ne sherbim duke i dhene atij votat tuaja, si militante te tij , si politikane te te gjitha partive, ose dhe si qytetare te thjeshte. Por ne qofte se te gjithe ju sot, me te drejte, ndjeheni te penduar per perkrahjen qe i dhate djallit qe pjell nje here ne disa shekuj cdo komb, perse nuk paska te drejte Izet Haxhia?
  Dhe mos harroni gjithashtu se ende pak nga ju militante, politikane ose qytetare te thjeshte qe ndihmuat Sali Berishen per te mbajtur pushtetin e per te shkaterruar Shqiperine, keni pasur guximin te shprehni haptas pendimin ashtu sic po ben ky trim i penduar Tropoje. Duke treguar pendimin e tij sot ai tregon burreri, guxim dhe force karakteri , cilesi qe sot nuk jane aq te zakonshme.
  Le te tregojne pendimin e tyre edhe politikanet e PDse, te partive qe kane bere koalicion me te per te mbajtur kete satrap ne fuqi e madje edhe politikanet e majte qe ne forma e ne rrethana te njohura i kontribuan per te zgjatur sundimin rrenues per Shqiperine te vandalit Sali Berisha.
  Qendrimi ndaj veprimtarise antishqiptare te Sali Berishes shume shpejt do te behet standard i vleresimit te politikaneve dhe te qeverise shqiptare.
  Lum kush e kupton kete ne kohe!!!

  Reply to this comment
  • Popull September 7, 18:22

   I nderuar Lennon,nuk dua te perseris ato qe ju sapo thate, po desha te vazhdoj me tutje ne mbeshtetje te plote te se verteten suaj. Ne vazhdimesi te figures dhe te “ashtuquajturit pendim te Izet Haxhise” sic e quajne disa folks……
   Ne opinionin tim, reagimin e Izetit nuk mund ta quajne “PENDIM” pasi ai nuk I ka lyer duart me gjak. Fatmiresishte ne 1991 u emerua badigard I Sali Berishes, qe ne ate periudhe gezon te simpathine e mbare shqipatereve te ndershem e te etur per zhvillim. Gjithekush do ta prano te me kenaqesi ate pozicion, e Jo vetem Izeti.
   Dinakeria dhe pabesia e Sali Berishes, ishin te pa parashikueshme, jovetem per shqiptaret qe e admironin, jo vetem per Haxhine qe I sherbente, jovetem per ata qe ai mblodhi rrethe vetes, por eshte per ata qe e suallen BERISHEN ne ate karige apo ata qe me te cilet firmosi paktin e “DEMOKRACISE”……..etj.
   Dikush mund te mendoje:pse I.Haxhia qendroi per 7 vjete me Berishen, kur mund te kete qene me te paret qe nuhati “TRADHETINE BERISHA”????????
   ne pergjigje te pyetjes une do te thosha se: te futesh ne valle eshte lete, te dalesh eshte me e veshtire; ndonjehere mund te paguash dhe nuk del dot, ndonjehere mund te shkoshe edhe “bedel I nje tutori” psh A.Hajdari, S. Olldashi…etj. Ne kete pike une do ta vleresoja Haxhine si shume te zgjuar, qe nuk u kthye ne MISH per TOP te Berishes…..po gjeti momentin dhe u largua…..
   Dikush mund te pyese: Pse Haxhia heshti per 15 vjete? Une mendoj se edhe tani qe po flet eshte ende shpejte, pasi MAFJA eshte ne pushtet. Ne themi Prokurori e Gjykate. Po me thoni ju lutem Cila Prokurori e cili prokurore? C ila Gjykate dhe cilet Gjyqtare? Ata te ceshtjes Remzi Hoxha? Gerdec? 21Janari?
   RUga e Kombit? apo ????????????????????????????????????????????
   Pare ne kete kend veshtrim une do ta vleresoja Izet Hashine si nje burre zemani, si nje Tropojan me bese, si nje shqiptare I vertete, si nje etalon I rralle.
   Izet Haxhia, flet qerte per ata qe duan te degjojne, por padyshim nuk eshte pergjegjesi e Izetit ne se “DAULLET BIEN NE VESH TE SHURDHIT”
   Izeti flete per SHQIPATERET e jo per KOLLOVARET e TRADHETARET…..
   Ai flete pet TRIMAT e jo per KULIMAT; per INTELEKTUALET e jo par GOMRET!
   Mesazhi qe Zt. Haxhia percjelle, mua me deletion te njejtin mesazhe qe percjellim vellezerit Tropojane, (nga New York), kur pershkruajne protesten e tropojes ne vitin 1997…… Nuk eshte e rendesishme se nga flete sot Haxhia, por cfare ai thote?, sa reale jan? Sa na ndihmojne? c’ duhet te bejme te shkulim kancerin qe ka mberthyer Shqiparine???????????????

   Te nderuar bashkeatdhetare! Mendoj se eshte koha per PROTESTA PAQESORE
   para PARLAMENTIT dhe ne te gjithe Shqiparine.JO per te rezuar qeverine, sic pretendojne KRIMINELET e KOMBIT, Berisha&Basha, por per te arestuar e vendosur ne banke ne te akuzuarve KRYEKRIMINEKIN SALI BERISHA

   DESHMITARE OKULARE JEMI NE, “POPULLI SHQIPTARE”

   SHENIM: Falemindrit “DITA” per mundesine qe na krijoni.

   RESPEKTE

   Reply to this comment
 24. arber September 7, 18:23

  Prokuror Llalla je bere hirre krejt…Izeti te fton te hapesh çeshtje çpret.. apo te kane hequr breket Shkerdhenet&CO…?

  Reply to this comment
  • bert September 7, 18:24

   Po C Llalla o derezi
   Llala nuk di ku ka koken tani
   Thuaj a do bejne gje keta te SPAKut apo amerikanet pa te tjete per Llallen, Saliu rron edhe 100 vjet ne Lalz

   Reply to this comment
 25. shqip hesapi September 7, 18:24

  Izetit pasi t’i sigurohet jeta e familjes dhe e tij nga organat kompetente ne nje shtet demokratik ( te mos kete adrese) jam i sigurte qe ai e vjen e ben deshmi.Ndryshe me te drejte nuk ka besim.A e ben kete Edi Rama ?Edi me ndergjegje e ben kete por nuk ka bythe.

  Reply to this comment
 26. isak September 7, 18:25

  pershendetje per IZET HAXHIN ka nje kontribut te madhe ,qeveria aktuale duhet ta marre ne mbrojtje ,ti siguroi nje pension ne turqi ,ti siguroi familjen .ka vene ne rrezik jeten e tija ne luften kunder krimit ne shqipri ,te gjitha shkrimet e tije kane rendesi jetike per te zbardhur te verteten si deshmitar okular I krimeve te zeza te S.Berishes ne shqipri.

  Reply to this comment
 27. lejla September 7, 18:26

  Z.thano
  ..doja te beja nje saktesim te termit “i penduar ” qe perdoret ne kete artikull e qe shpesh le hapesire per keqkuptime per shkak se eshte fenomen akoma i ri e i panjohur per realitetin shqiptar . i pentiti ishin anetare bandash kriminale qe ishin kapur nga drejtesia italjane e vertetuar fajesia e tyre . ata ,nga halli apo vertet nga deshira per te pastruar shpirtin e tyre e per te rekuperuar karshi shoqerise fajin e bere , pranonin te bashkpunonin me drejtesine duke zbuluar fakte shume te rendesishme per luften kunder organizatave mafiose. Po ka nje dallim thelbesor mes realitetit italian e rastit ne fjale .drejtesia italjane e perfaqsuar nga Falcone qe ishte nga te paret magjistrate qe kuptoi e inkurajoi pentitismin , funksiononte .ne rastin eIzetit , termi ” i penduar ” me duket shume i rende e jo adeguat . Ai ka qene nje bodygard qe nuk ka lyer duart me gjak , qe nuk ka bere pasuri per te ju sekuestruar e qe ka marre nje denim te padrejte ,, pra ai eshte i persekutuar nga vete “drejtesia” . Ai eshte nje deshmitar i drejtesise (se munguar) e jo nje pentito i mirefillte .

  Reply to this comment
 28. arjani September 7, 18:26

  O shqiptare mos u merni me nje plak qe mbylli ciklin politik dhe ne pak vite do mbylle dhe ate biologjik i cili quhet SALI BERISHA .Eshte koha te bashkohemi te mos bejme gabimet e se shkuares dhe te zeme vendin qe na takon ne Europe atje ku bejme pjese Dua ti them Sali Berishes te lere te qete PD te gjeje rugen e vete boll te keqija na ke shkaktuar keto 24 vjet .Sali je njeri qe nuk di te falesh dhe pendohesh ne fer tu prefte shpirti o kafshe qe nuk njeh dhimbje

  Reply to this comment
  • . September 7, 18:26

   Arjan!Sali Bisha edhe pas vdekjes do ler “litarin”qe te tremb ata cdo ler pas !Jo , ai duhet tani “varur”qe populli ta shoh, e te mos ket guximin cdo kelysh i tij te vazhdoj rugen e tij ! Ky njeri ,(me fal se vetem njeri nuk esht) ,po nuk mori denim per se gjalli ,muti ne varr ter shqiptareve u befsha ! Cfar me keq duhet te bej dikush (me fal se e nderoj me fjalen dikush)qe te mos presesh vdekjen e tij, e te hiki keshtu me mekate aq te medha ne kuriz te shqiptareve dhe atdheut te tyre !Vetem llogari para ktij populli e nderon kte popull !…..

   Reply to this comment
 29. dardhari September 7, 18:27

  Z Izet ! Jam ne Moshe te madhe dhe e kam jetuar kohen e Hoxhes dhe mesuam si ai ju hengri koken jo se rezikohej jeta e tij po thjesht per te gjunjezuar te tjeret qe treguan veten qe ishin pa burni dhe budallenj . Nuk ka te drejte asnjeri t’ju akuzohet si Tradhetar ose I shitur sepse cdo kush ne moshen tende do ta kishte per nder ti sherbeje (Udheheqesit )
  Njeriu qe ka njerzillek dhe llogjike kur kalon koha ndergjegjesohet dhe duhet te lehtesoje ndergjegjen e vet dhe ti kete bere dhe bravo per kurajon , vetem kujdes se ky palo ( Udheheqesi ) e ka shpirtin Katran . RUAJU se Saliu eshte Qen I pa bese dhe I rethuar nga te pabese RUAJU SE SHQIPERISE DO TI DUHESH DHE JO SHUME LARG
  PERSHENDETJE

  Reply to this comment
 30. MeteH September 7, 22:07

  DITA,si gazete asnjianese,analitike..dhe e mirepritur nga shumica e Shqipetareve,si shume ngjarje te tjera te ndodhura ne kete vend ne keto 26 vjet,ka pasqyruar edhe tregimet e Izet Haxhise,shoqeruesit nr.1 te qofte-largut ne vitet e tranzicionit te veshtire,pasojat e keqdrejtimit te ketij sharlatani po i vuajme dhe sot.Izeti eshte i besueshem per ato qe thot,pasi i ka pare me sy dhe,ato puqen 100 % me ato qe kemi pare e degjuar edhe ne ne medjen tone e nd/kombetare.Vetem nje i djallzuar,rrufjan politik,dashakeq i ketij vendi mund ti mohoi ato.Izeti duhet pergezuar per kurajon qe tregon duke u vet-sakrifikuar per te miren e vendit te tij.Por,ai duhet ta dije se ato qe thot ai,i din edhe te tjere ustallare qe e udhezonin ate per te bere ato qe beri.Dhe misioni SB nuk eshte se ka mbaruare ketu..! Ai qe diten e pare te qeverise Rama ka deklaruare se:”…do te bie ne pushtet sezben PD-ne me çdo çmim…” pra edhe me REVOLUCION “DEMOKRATIK”.Dhe ai me do te tjere nga brenda e jashte po punon per kete.Jo me kot SB,LB jane cilesuare “BURRA SHTETI e YLL NE NGJITJE”.Pra,deklarimet e drejta te Izetit per SB e miqt e tij ne te 4 kontinentet jane nje ZE NE SHKRETETIRE.Ndaj SB nuk eshte prononcuare.Ai dhe falangat e tije pergatiten per situata me te veshtira dhe Izetin as qe e vene ne refene,perkundrazi rrine ne “gjum” per ndonje prit te mundeshme kudo qe te ndodhet ai.Dhe e dyta,nuk do merren drejtuesit e rinje te drejtesise me bemat e SB,pasi mesaduket kjo reforme do zgjatet per tu zbatuar dhe se ata qe do vihen ne krye nuk vijne nga qielli,ata jane brum-vendi dhe do e mbrojne SB siç po i mbron ky me sabotimin e reformes ne keto 2 vjet.Dhe e fundit:Ke do denoi drejtesia-SB apo Izetin per problemet apo shpifjet e njerit apo tjeytrit? A ka burre nene te mposht SB per llafet,sajesat,shpifjet,101 krimet qe ka bere ne keto 26 vjet?? Izein e uroj per kurajon,trimerine qe tregon,shendet familjarisht,e ruajt ZOTI kudo qe te ndodhet.Shendet dhe komentuesve qe jane 100% me Izetin.

  Reply to this comment
 31. Mond Velaj September 7, 23:18

  Zoto Izet na thoni dy fjale per Sokol Olldashin pse e vrane ?

  Reply to this comment
 32. Publiku September 7, 23:53

  Pershendetje,

  Nuk di sa te verteta mund te kete ne rrefimin e ish-truprojes,por per rastin e Artur Rustemit ne Vlore ja u garantoj 100%. Kane shkuar njerez te Shik-ut ne apartamentet e disa familjeve,nuk i kane pranuar,i pronoj vetem nje familje. Katin nuk e kujtoj,dolen ne dritare,nxorren armen me dylbi dhe selenciator ,qelluan dhe iken. Familja ju hapi deren si njerez te ligjit,nuk dinte qe ata ishin pjese e togave te ekzekutimit…..
  Faleminderit paraprakisht per publikimin e komentit.

  Vlora

  Reply to this comment
 33. Mark uk September 8, 09:15

  Te gjithe ata qe mbrojn brrockullat e Izet Haxhis jan ishe sigurimsa ish spiun si dhe ish sekretar partie te rregjimit diktatorit komunist.Jam shume dokort qe Berisha apo kushdo tjeter qe fatkeqesisht jan te shumte.Po separi duhet te kerkojm ne si popull te denohen krimet e komunizmit.Shoke komunist keni qe ne vitin 90 qe kerkoni arrestimin e Berishes si dhe cdo kush qe ishte kunder jush.

  Reply to this comment
 34. Detari Al. September 8, 10:30

  Pershendetrje! Izet haxhia me keto veprime qe ka nderrmar tregon se, jo vetem e ka kuptur greminen ku kish rene, por po jep nje kontribut shume te madh vendit dhe popullit te tij. Kushdo ben gabime apo dhe faje, por prandaj eshte qenje njerzore. Eshte tjeter te gabosh nga mos dija , apo gjykimi i gabuar dhe tjeter ti sherbesh armikut te vendit tend. Sali Berisha ka qene ,eshte dhe do te mbetet nje pjestar i UDB-se . nuk ka lidhje fare ,as me komunistet apo me te persekutuarit,Thjesht, ai eshte dhe do mbetet nje armik i kombit Shqiptar qe ka perfituar dhe po perfiton akoma nga besimi qe i japin disa, ashtu si i dha dikure dhe Izet Hazhia. Merita e tij eshte se e kuptoi me ke kish te bente, ndoshta me vonese , por me mire vone se kurre! Per kete meriton respektin e shqiptarve. Se sa do jet ne gjendje shteti Shqiptar ti vere para pergjegjesise te gjithe tradhtaret e vendit eshte tjeter gje. Kjo varet edhe nga ne, se sa presion i bejme politikanve dhe jo te shkome pas ndonje kocke, sikurse bejne shumica. Izet Haxhia fundja nderon veten e tij me keto deshmi. Edhe nese bien ne vesh te shurdher ai kryen detyren e tij ndaj vendi te tij.Per kete duhet respektuar.

  Reply to this comment
 35. fteri September 8, 17:49

  Krimet makabre të qeverisjes te zezë të S.Berishës janë vizatime që nuk fshihen me asnjë llojë gome ! Prandaj djaloshi trim e patërjot I.Haxhia është kryelartë e i guximshëm të përballet me AL-KAPONEN – (S.Berishoviçin shqiptar ) !..

  Reply to this comment
 36. Stefan Cole Vlore February 8, 04:28

  Deshmite e Izetit nuk i deshiron askush nga e djathta apo e majta sepse ai di shume gjera qe implikojne jo vetem Berishen e krahun e tije por edhe krahu tjeter me bemat e bandat e tyre. Mos bejme sikur ketu fajin eka nje individ apo nje krah politik. Ne Shqiperi c’do gje eshte e kapur nga politika dhe vetem riciklohen ne pushtet krahet. Asgje nuk do ndodhi te jeni te sigurte. Edhe nese do dilte nje prokuror qe te kishte interes per deshmite e Izetit,rreziku eshte qe ta eleminojne ate fizikisht perpara se ai te deshmonte para gjykatesve.Koha do tregoje sidoqofte

  Reply to this comment
 37. h February 8, 08:25

  Ti dhe berisha duhet te viheni ne te njejten banke te akuzuarve.
  Jeni te dy kriminele dhe armiq te kombit dhe popullit.

  Reply to this comment
 38. Mjeku February 8, 09:16

  Masturbohuni me Izet Haxhine se ju ben mire per prostaten…

  Reply to this comment
 39. alphade February 8, 09:50

  Zoterinj komentues ne pergjithesi : nuk kam ndermend te
  bej retorike,thjeshte dua te them se kete Reforme ne
  Drejtesi dhe Vettingun nuk e bejne politikanet shqiptare
  dhe as Drejtesia shqiptare. Luften kunder korrupsionit ga-
  lopant qe ka mberthyer institucionet shqiptare e kane ini-
  ciuar aleatet tane strategjike : SHBA-ja dhe BE-ja,ndersa
  promotorri i kesaj reforme pjeserisht i takon qeverise se
  majte dhe askush tjeter. Le te thone si te duan kukuvajkat
  e Saliut apo te Ilirit,keta kane qene kundershtaret me te
  vendosur te Reformes ne Drejtesi. Jo vetem e kane kun-
  dershtuar por edhe e kane sabotuar me te gjitha format,
  rruget dhe menyrat me makiaveliste derisa nderkombeta-
  ret ia “futen kembet ne nje kepuce” atehere e votuan me
  140 vota unanimisht , gje qe habiti tere boten, por Sali
  Vicidoli i kishte bere llogarite ndryshe duke menduar Ai
  dhe banda e tij se gjate rruges per zbatimin e saj do te
  vinin jo shkopinj por kercunj nen rrotat e Reformes ne
  Drejtesi dhe e sabotuan ate pergjate dy vjeteve me radhe
  duke e cuar sa e sa here ne Venecia per ta permbysur
  dhe sa e sa here ne gjykaten tone Kushtetuese dhe du-
  het thene se disa gjerave i “futen mish dhie” kesaj refor-
  me duke amenduar disa nga nenet “pikante” te Reformes
  Vetem me Vettingun dhe ligjet e tij nuk arriten ta zhbejne
  sic donin banditet e Vicidolit per te shpetuar lekuren e tyre dhe sidomos pasurine e tyre marramendese te vene
  mbi gjakun dhe djerrsen e shqiptareve.
  Shume nga komentuesit ruajne nje fare skepticizmi lidhur
  me kete Reforme me karakter radikal. Nuk besojne ne gardianet e rinj te drejtesise dhe kjo sigurisht mbeshtetet
  ne argumentet se asgje nuk eshte bere keto 27 vjet me
  Drejtesine qe eshte ndodhur kurdohere ne “krah te te for-
  tit” dhe ka cuar drejt konkluzionit qe sintetizohet ne refre-
  nin mjaft te njohur ku thuhet: ” Nga Selaniku tatepjete,sic
  ka qene do te jete” . Kjo eshte domethenese . Por kohet
  kane ndryshuar sepse ne radhe te pare e mbi te gjitha
  Reformen nuk po e bejne as jurisprudenca dhe as politi-
  kanet shqiotare,ate po e bejne nderkombetaret: SHBA-ja
  dhe BE-ja dhe ketu baxohet besimi dhe shpresa e shqip-
  tareve duke patur natyrshem edhe mbeshtetjen pjese-
  risht edhe mbeshtetjet e politikaneve te se majtes shqip-
  tare. Jane gjepura ato qe thote opozita per gjoja ” kontri-
  butin” e saj ndaj reformes, ne te kunderten, ajo e ka sa-
  botuar ate deri ne keto caste kur po sanksionohet ne par-
  lament KLGJ dhe KLP. Data sot eshte 8 Shkurt 2018, ora
  3,24 e mengjezit. Dhe sabotimet nga bandat e Saliut dhe
  te Ilirit do te vazhdojne edhe ne te ardhmen ku do te zhvi-
  llohet nje lufte e eger per mbjetesen e ketyre bandave qe
  jo vetem duan te shpetojne lekuren e tyre nga perballja
  me Drejtesine,por ajo qe ka me teper rendesi per ta eshte ruajtja nga konfiskimi i pasurise se tyre.
  Balkafaqimin e pare me drejtesine,zoterinj, e beri Zeni dhe pavaresisht nga “krenaria e shprehur nga Zeni dhe
  babi i tij” , ata po e ndjejne se koha e tyre ka perenduar
  dhe “shpata e drejtesise” po qendron mbi koken e tyre.
  Shkurt : te me fali lexuesi, Zeni dhe Saliu i kane mbushur
  poturet sepse jane rrethuar dhe s’ka zot qe i shpeton. Vini
  re se edhe gazetaret e media ne pergjithesi kane filluar
  te flasin pa “teklif” kunder monstres se Vicidolit, droja eshte fashitur, frika ka ikur. Masmedia po flet sikur Sali
  Vicidoli,te isha une apo ai njeriu i zakonshem anonim shqiptar dhe jo perbindeshi i dikurshem qe i bente gje-
  men shtypit dhe gazetarise. Cdo njeri qe e sulmonte ne
  darke kete LIGESI ne gen ,diten tjeter e gjente veten ne
  kanal te gjakosur nga horrat e Saliut apo i ishte djegur
  shtepia, makinat deri te likuidimi fizik,sic ka ndodhur me
  dhjetra e dhjetra fatkeqe qe guxuan te ngrene zerin kun-
  nder gangsterit te Vicidolit. Te gjithe ata qe deri dje i thur-
  nin ditirambe e hisana Zenit e Saliut tash shumica e tyre
  e kane lene sepse e shikojne se anija e “rrumpalles” ka
  marre uje nga te gjitha anet dhe s’ka ndermend njeri te
  djege lekuren e tij per bariun e dhive te Vicidolit. Tash i
  kane mbetur vetem disa kokrra “besnike”,qe kane qene
  bashkeautore te krimeve te Saliut,kane mbetuar ata qe
  Saliu i ka hedhur dhe po i hedh ende kocka per t’i lepire
  sic jane deputetet e parlamentit por jo te gjithe,vecse disa
  te species: Muli, Paliqe,Strazimire, Vokshi, etj.
  Por edhe ata me kohe do ta lene “Plakun ne shenjtenine
  e tij” dhe Saliu me Zenin do te mbaje perjetesisht “Gurin
  e Zizifit” ! Keshtu e gatuan jeten e tyre dhe tash eshte
  fundi i tyre i pashmangeshem.

  Reply to this comment
 40. Aliu nga Selenic February 8, 10:07

  C`do fillim historie e ka edhe nje funde, mbase Izet Haxhia do ti jape funde historise se bdyre te Sali Berishes qe ne ket vende nuk la gjer pa bere per keqe ndersa te mira asgj nuk i solli ketij populli.
  Mbase tani erdhi koha te shkoj haka tek i zoti.Te gjith keto menxyra ne shqiperi nga ky kriminel me damke pa tjeter qe e kan edhe nje funde te gjykimit dhe te dinimit te tyre.
  Izet Haxha mbase do te jet deshmitari i fundit dhe me kryesori ne mbylljen perfundimtare te kapitullit famekeq te Sali Berishe i cili, ja beri borxh ketij populli te shumvuajtur.
  Une besoi ne drejtesin e re pavarsishte se disa e kontestojen, pore une besoi.
  Problem kryesor mbetrt ruajtja dhe garantimi i jetes se deshmitarit keryesor. Duhet tu pritet rruga qe te mos ndodhe me Izetin sice ndodhi me Trebicken.!

  Reply to this comment
 41. info analitike February 8, 12:19

  Hahaha jane turrur Tema, Dita e servile te tjere te pushtetit ti bine borive te ekstradimit te Izetit a thua se cfare do te ndodhe. Po asgje more shoke nuk do te ndodhe se aleanca e 18 majit eshte shkemb graniti. Po pse Izetit iu desh te priste kete vendim per te dale kaq guximtar. Me sa lexoj ai eshte konsideruar kriminel dhe ne Greqi ku e pret burgu njesoj si ne Shqiperi apo per shkak te atdhetarizmit kjo e grekeve nuk quhet. Tani sa here ka bere denoncime qy Ibreti perhere ka dale i pergenjeshtruar keshtuqe mos u entuziazmoni kot sepse ju nxisin mediatikisht o shoke militante. Nejse se me ju eshte e kote te arsyetohet se do te me turreni e te me etiketoni Berishist, Udbash etj etj nga keto epitete qe i keni refren te perhershem. Le t’ia leme kohes ashtu sic ndodhi me kriepsikopatin. Vetem ajo do te provoje se kush ka te drejte.

  Reply to this comment
  • serbiberizmi =antishqiptarizem February 8, 14:29

   info analatike-ylli-plaku xhxhumaku =THE SAME SHIT

   Jam 100% dakort me ju qe Izeti
   do dale BLLOF SI GALLOF
   .
   Nqs merret me berishen qe eshte vecse nje kobure ne doren e Elez Biberit WISNERITqe vete IZETI POR DHE KY ALBAN DEGA kane pranuar dhe akuzuar Elezin si NENTOKA SERBE

   Elez Biberaj.
   Ne kohen qe njerzit e tij qe u arratisen ne vitet 50 ne Jugosllavi ishte e modes qe per te mos kthyer mbrapa Rankovici duhej qe I arratisuri te vriste ndonje kufitar apo ndonje kuader ushtrie apo partied he ka dyshime qe ka ndodhur dicka e tille.Por ajo qe e ben kete antishqiptarin me te madhe ishte se u be promoter I dekomunistifikimit ten je kufome dhe kurre nuk foli per pajtim kombetar ose investime nga amerika.

   Sali Berisha
   Eshte e kote qe te flasesh per kete monster pasi Athina & Beogradi ate qe nuk e arriten per qindra vjet e arriten duke “kenduar” kunder komunizmit…Nuk ka litar,oqean dhe fuci bitumi te laje krimet e tij.

   Mehmet Elezi.
   Nqs se ka dy gjera qe urrej enver hoxhen eshte se zbuti keto kafshe si Mehmetelezi duek I prure ne tirane..dhe I coi korentin te shpia ne gop te somes deh sot nuk paguajne energjine e xhaxhit.thjeshte nje nga figurat qe emeton ndyresi

   Azem Hajdari
   eshte kryemostra e demokracise se kaloi nga sigurimi shtetit ne banden antishqiptare te elez biberajt dhe me vone ne mafjene droges dhe armatimit..nje felliqeisre qe ershi nga rruga dh u VRA SI QEN RRUGESH.

   Abedin Mulosmani.
   Ne historne e tij “atdhetare” dikush ka shkruar nje hara-kiri per te:””””Ne vitet 60’ kreu nje akt heroic duke prere kabllin e nderlidhjes qe kalonte ne Adriatik midis shqiperise dhe italise ne fund te detit…””” eshte cmenduri te mendosh qe nje person te kryeje kete akt terrorist pa patur mbeshtetje nje shtet te fuqishem..le te kuptohemi..nqs do kishin vrare psh enver hoxhen ose te pakten tentative per atentat do ta quaja hero

   Besnik mulla Mustafa
   Ky kelysh I institutit te marksizem leeninizmit u be nje morr I islamikeve ne shqiperi..eshte fatkeqesi qe “intelektuale”: qe kishin talent vetem per ti kenduar enverit dhe qe aksidentalisht kishte mbaruar gjuhet e huaja e bene ambasdor…Kam lexuar nje tregim te tij “:Nje kafe turke ne selanik” dhe tregimet e “gjyshit te tij” duket qe eshte tipik INTELEKTUAL IDIOT…fakti qe e perzuri me shkelma brerisha si minister te jashtem para ardhje bushit dhe heshtaj e tij FLET SHUME

   MAL BERISHA.
   Per fat ky eshte nnje aliazh I TROPOJANO-LACJANIT…nuk ka lacjan qe nuk e di se ky ishte nje hafile sigurimi dhe bythlepiresi me I madh I PPSH te asaj kohe…se cfare ka bere duhen rroman ti tregosh..por Fakti qe eshte akoma ambasdor ne Londer qe edhe pse ka poshtruar zyrtarisht kryeministin (fallco) Edi Rama dias here tregon se tropojanet jane ato qe bejne ligjin ne shqiperi sa te jene gjalle dy “doktorret” Saliu ne Shqiperi dhe Elez biberaj ne Amerike qe jane antishqiptaret me te medhenj ne historine e shqiperise..

   ERZEN BRECANI
   Nuk ka bere vaki ne globin tosor qe nje ushtarak I larte policie te shkruaje keto DELIRIUME
   Nëndrejtori i Policisë së Tiranës, Erzen Breçani bën thirrje për rrëzimin me dhunë të Edi Ramës, të cilin e quan edhe hitler
   Përshëndetje liderit historik të shqiptarëve, doktor Sali Berishës. E duam ndihmën tënde se jemi mësuar me ty që të na prish deri sa të largojmë pinjollët e komunistëve me në krye Edvin Ramën, ta largojmë këtë Enver të dytë. Ne që dikur studentë të ‘91 shembëm diktaturën enveriste, do gjejmë forcë dhe optimizëm, do të ngrihemi të tërë së bashku me rininë që të mos e lëmë këtë Hitler të gjunjëzojë shqiptarët,” shkruan Breçani
   Ja vlen dhe nje here te themi se kush I beri varrin shqiperise dhe vete tropojes tyre
   Pse duhet arrestuar Sali krimineli MIKU PERSONAL EI ELEZBIBERIT??

   PSE NUK FOLI KURRE ELEZ BIBERAJ PER KETO KRIME HITLERIANE TE BERISHES
   – 4000 mije te vrare ne 1997
   – operacjoni I shikut per te pushtuar jugun 1997
   – pushtimi I shtetit ne 14 shtator 1998
   – vrasja e 4 protestuesve ne 21 janar krim fashist
   – holokausti I gerdecit nga bossi shkelzen berisha
   – vjedhja e rruges kombit gjysem miljardi dollare
   – sabotimi I UCK
   – furnizimi me nafte te Milloshevicit
   – shitja parcjale e detit jon (tradheti e rende kombetare)
   – fronezimi janullatosit
   – lejimi I varrezave te GREKEVE
   – genocide ndaj haklajve
   – zhdukja e remzi hoxhes

   Pra vetem me keto 13 krimet e mesiperme nga rromani I monstuoziteteve te tij ne cdo vend te botes do ishte ose ne burg te perjetshem ose I egekutuar.
   Pra pse e mbron kete kriminel amerika dhe europa kur jane te dokumnetura me letra ,dokumente dhe video ??

   Reply to this comment
 42. antonio salvatores February 8, 16:26

  Z. Ylli, nuk ju njoh, por si shkruan me ngjan me Yll Akshami. Erdogani nuk merr urdhera nga Saliu apo Edi dhe Izeti i mire apo i keq, trajtohet sipas ligjeve te Republikes Turke. Shkrimi jot bazohet ne fjaline e vendosur ne fund dhe me reticence, qe kush e lexon te nenkuptoje qe jeta e Izetit qenka dhurate e Sali Berishes! Me logjiken tende,Berisha i djallezuar, nuk arriti te parashikonte mosmirenjohjen e Izetit. Ky Izeti jo sot, por te pakten ka 4 vjet qe nxjerr fakte ku nuk vetperjashtohet si deshmitar, qe akuzojne sistemin qe ngriti dhe drejtoi Berisha dhe keto i justifikon me te kaluaren e Saliut si karierist servil komunist dhe si agjent serb. Pra per ti mbyll gojen Izetit (qe nuk do te thote te jesh avokat i Saliut) mendoj se do ishte me e dobishme, ne emer te se vertetes, qe te na bindje qe ky Izeti ose eshte i semure nga mania e protagonizmit, ose eshte ne sherbim te atyre qe nuk duan sistemin Sali- Nano. Ju jam mirenjohes nese me ktheni pergjigje.

  Reply to this comment
  • UKSHINI February 8, 16:49

   or zotni me kete pseudonim simpatik a.s

   Nese nuk e kupton qe nga gerdeci dhe 21 janari 2011 sali berisha eshte problem i amerikes..

   Ne qofte se duhet filluar dueli Izethaxhia VS sali berisha duhet te sqarohet kjo deklarate tronditese e Izetit qe duhet;

   ose Amerika te kerkoje falje dhe demshperbleje shqiptare dhe Izeti te shhpallet hero Kombetar..
   .
   .
   ose rraseni brenda Izetin dhe shpallni Hero Jo vetem Sali serberishen por elez serbiberin:

   SUPER-DEKLARATA IZETIT:

   Kur te deklasifikohen dokumentat e mevonshme te CİA per agjenturen serbe ne Shqiperi, te jeni te sigurte se mbi 90 perqind e te arratisurve politike qe kaluan nga Jugosllavia, qendruan aty, dhe me vone u shperndane ne vende te ndryshme te botes, ishin bashkepunetore te UDB serbe. Edhe ne fillimet e demokracise, shumica e atyre qe na u serviren ne krye te partive politike, ishin agjente te dyfishte te Sigurimit te shtetit te klanit pro serbe dhe UDB serbe. Keta persona u seviren edhe nga CIA ne te cilen dominonin klanet proserbe me ne krye Dejvid Philips dhe Kristofor Hill.

   Edhe zgjedhja e amasadorit te pare Amerikan te Rajersonit qe vinte nga Beogradi ishte ne funksion te kesaj agjenture. Lidhjet farefisnore te Sali Berishes me Elez Biberaj nje pinjoll i nje familje qe kishte qendruar me vite ne Mal te Zi pas arratisjes, ishte perpunuar dhe derguar ne Amerike, ben qe i zgjedhuri i agjentures serbe ne krye te PD-s te ishte Berisha. Pastaj futja nen kthetrat e agjentures serbe te PD-se ishte aq e dukshme dhe pranishme, sa po te mos ishe pjese e kesaj agjenture apo te mos kishe mbeshtetjen e saj, kurre nuk mund te beje karriere ne PD. Kete e paten kuptuar edhe ‘mocionistet ‘ e perzene nga PD -ja, aq sa moren rrugen per ne Beograd me shprese se mund te ndihmoheshin per te rrezuar Berishen, por ai ishte nje bir i devotshem i majkes Serbi. Biles Arben İmamı i pat deklaruar ne nje moment sinqeriteti nje mikut te perbashket se bera gabim qe nuk u lidha me agjenturen serbe qe ne fillim, por ku e dija une qe ishte kaq e fuqishme ne PD. Ky rrefim i “sinqerte’ ne gjendje te pire i Imamit, tregon gjithe filozofine e drejtimit dhe politikes ne Shqipri dhe te PD-se ne veçanti ne keto 100 vjet te shtetit shqiptar, filozofi qe Serbia dhe bashkepunetoret e saj apo marionetat shqiptare kane drejtuar e jane munduar te shkaterrojne ate shtet shqiptar, qe deri me sot nuk arritem ta bejme siç duhet. Shih Kosoven, Maqedonine dhe shih Shqiperine, shihi politikanet shqiptare dhe perkrahesit e tyre se me çfare merren e çfare thone. Ore njerez kur do ta kuptoni se e keqja jone eshte: Serbia dhe marionetat e saj qe kemi shumice ne politike. Pa i pastruar keto marioneta kurre nuk do kemi mundesi te bejme shtet, lere pastaj te bashkohemi. Po te presim sa te deklasifikoje CİA dokumentet sekrete te kesaj periudhe pas 70 vjetesh, na mori lumi. Tradhetaret kane dale haptas si ne Shqipri, Kosove e Maqedoni, kush nuk bashkepunon te beje shtet, kush ngazellehet per shkaterrimin e tij, kush bashkepunon me serbet e jo me vellezerit e vet per te bere shtet e qeveri, ata jane marioneta serbe.

   Reply to this comment
 43. Bjeshkèt e Namuna February 9, 02:19

  Mirè se vjen nè Atdheun tènd Izet Haxhia ! Kam dègjuar e lexuar shumè nè kètè gazetè tè shqipètarève nè adresèn tuaj, ndaj tè uroj mirèseardhjen. Mjaftè djem e vajza ju bashkangjitèn lèvizjes sè dhjetorit dikush me mènd e dikè tjetèr e morri rryma…. Asnjèri nuk èshtè fajtor kur ngrihet nè kèmbè pèr vendin e tijè, pèr popullin qè i pèrket. Ti Izet ishe nga ata qè dhatè besèn e burrit dhe ju bashkangjite asajè lèvizje me tè gjith vrullin tènd rinor. E nga ta dije se do tè lundroje mbi ujra tè turbullt, mbi dallgè tè frikèshme dhe tè pa besa. Megjithatè ja dole gjallè e me njè patentè tè fortè ‘marinari’ ! Kur dole nè breg i vetèm e i vetmuar fillove tè mendosh pèr atè qè kishe kaluar si njè trim e i prerè nè besè, gjèrat mè tè shtrenjta qè pak herè i kishe menduar mè parè si familja, toka e tè parève, atdheu i shumèvuajtur e i pèrgjakur. Sikurisht njè zè nga thellsia e shpirtit ka dalè : – Unè jam Izet Haxhia ! – Me zemèr dhe me besè ! Ja ku mè keni kètu para jush e nè Besèn Tuaj ! Prite Zot Rrezikun se Shqipninè pèr pak sa se humbèn ! Fol Izet ! Le tè dègjojè mirè e urtè Drejtèsia !

  Reply to this comment
 44. Alban February 9, 07:43

  NE VEND TE NJE KUJTESE PER ATA QE OFENDOJNE TROPOJANET DHE “ MALOKET”

  “ Para se te shani Tropojen lajeni dhe dizinfektoni gojen ! “
  Tropoja u ka dale borxhit si asnje rreth e krahine ne Shqiperi

  From: [email protected]
  Date: February 21, 2011 at 9:22:53 AM EST

  MESAZHI I PADEGJUAR I TROPOJES DHE TRAGJEDIA SHQIPTARE

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Kam nje kerkese vellazerore per te gjithe lexuesit e komentuesit e cilesdo gazete e medias shqiptare. Mos e ngaterroni Malesine e Gjakoves, Tropojen me Sali Berishen me asnjerin prej ne tropojaneve. ” Nuk ka pyll pa derra” thote sovrani.
  Ia mori fytyren Malesise se Gjakoves. I shami shan, thone bashkevendasit e tij . E ai vazhdon adetin e te shamit.

  Sa trim eshte Sali Berisha!? Kembet e lehta faqja e bardhe !

  Per me teper ishin populli i Malesise se Gjakoves, bijt e bijat e Tropojes , te paret ne Shqiperi qe organizuan spontanisht protesten e pare mbarepopullore, protesten spontane, protesten uragan kunder Sali Berishes, Azem Hajdarit, Arben Imamit e co. me 9 janar 1991.
  Aty shihet qarte si drita e Diellit edhe trimeria e Sali Berishes dhe kacakeve te tij …
  Si Sali Berisha, edhe Azem Hajdari, edhe Arben Imami… edhe krejt ceta e kacakeve te tij u bene ere para urganait popullor tropojan
  “Heronjt e demokracise” u bene ere perballe sovranit! Ata lane mbrapa vetem hijen e pardesyve te bardha, dhe kembet e shpejta te lepurit te bardhe! Kembet e lehta faqja e bardhe!
  Kjo eshte trimeria e vertete e Sali Berishes! Trimeria e lepuri!

  Me syrin e se vertetes plot 20 vjet mbrapa

  “Kurre ne jeten time nuk kam pare nje uragan te tille popullor… U ndez qyteti i Bajram Currit nga zjarrmia e shpirtit demokratik dhe sic e tregoi koha edhe te parandjenjes se sovranit se cka do te vinte” me thoshte njezet vjet mbrapa vellai im Agim Dega , i cili ne ate kohe udhehiqte opoziten ne Tropoje.
  ” As qe behej fjale per ndonje organizim ose qofte edhe nje gisht e aq me pak dore te fshehte tonen si opozite ne ate proteste”, sic na akuzoi PD-ja ne ate kohe… “Kurre nuk do t’ia arrinim ta organizonim nje uragan te tille te papare ndonjehere ne historine e Tropojes…

  Nese nuk e besoni shikoni filmimet e cunguara te asaj ngjarjeje… Pyeteni edhe korrspondentin e RTSH-se Ilir Bucpapaj e mijera tropojane deshmitare te gjalle te asaj ngjarjeje, qe ka qene te pranishem e ka filmuar apo kane perjetuar ngjarjen.

  Terbimi i Berishes nuk fal as femijet!

  E ate dite nuk u thye asnje xham. Nuk u shkel asnje fije bari. Nuk u rrah as nuk u lendua asnje milingone….”
  E parandjenja e popullit u vertetua…. Asnje rreth si Tropoja nuk e ka paguar aq shtrenjte harxhin e politikes qe do te zbatonte biri i tyre, Sali Berisha. Mbi 165 tropojane, mbi 90 per qind te moshes nen 45 vjec, u vrane ne vitet 1997- 2000 per shkak te kesaj politike, per nje fjale te nje 16 vjecari ndaj Berishes ne qershor 97 . Pra dyfish me shume se sa ishin pushkatuar per gati gjysem shekulli diktature ne Tropoje.

  A e dini pse !? Nje djalosh 16 vjecar , Shkelqim Haklaj kishte thirrur kunder Sali Berishes ne mitingun e mbajtur ne Bajram Curri nga PD-ja per fushaten elektorale ne qershor te vitit 1997. Berisha ishte terbuar kunder nje femije!
  ” E dua gjalle ose vdeke ate djale ne Tirane” u hakerrye edhe ate dite ish- Presidenti shqiptar Berisha para mikrofonave. Eshte e incizuar dhe eshte transmetuar ne kronikat e “ Xhungles” se gazetarit me te mire hulumtues shqiptar te te gjitha kohrave Artan Hoxha.

  Zjarrvenes i Tropojes- Zjarrvenes i Shqiperise

  Zjarrvenesi i Shqiperise nuk mund te mos i vinte flaken edhe vendlindjes sone , Tropojes… As ato fantazma nuk do ti ndahen regjizorit edhe te kesaj tragjedie tropojane as pertej varrit derisa te zbulohet e verteta cullak ( lakuriq ) e derisa te jepet drejtesia nga shteti ligjor per kete tragjedi tropojane qe do te ishte pjese e tragjedise se madhe shqiptare me te njejtin regjizor, Sali Berishen!

  Zjarrvenesi i Tropojes nuk mund te mos i vinte zjarrin edhe Shqiperise. Zjarrvenesi i Shqiperise nuk mund te mos i vinte zjarrin edhe Tropojes!

  Si njera edhe tjetra jane duke paguar edhe sot haracin e asaj tragjedie, plaget e se ciles do te vazhdojne te kullojne gjak derisa te jete vene ne vend drejtesia nga shteti ligjor, para te ciles duhet te jene te barabarte si Presidenti edhe ai 16 vjecari krejt i pafajshem, si krye- ministri edhe secili prej te ekzekutuarve me urdherat e tij direkte me 21 janar 2011. ne Bulevardin “Deshmoret e Kombit”

  Keshillat qe rane ne veshin e shurdher i Berishes dhe Azem …. ari

  “Tri dite para se te vinte ne Tropoje u takova rastesisht me Berishen tek Pallati i Kultures ne Tirane”, tregon Agimi. “U pershendetem vellazerisht… Me thote se do te vinte ne Tropoje dhe me pyeti per ndonje sugjerim. I uroj paraprakisht mireseardhjen dhe i jap tre keshilla:

  E para, mos merr me vete Azem Hajdarin se tropojanet kane alergji per te.

  E dyta mos merr shume lidere te PD-se me vete se tropojnave u duket sikur po u ben karshillek.

  E treta , mos fol ashper kunder Enver Hoxhes tani per tani sepse akoma nuk eshte krijuar mjedisi per kete hap ne Tropoje…”

  Beri krejt te kunderten per secilen keshille. Cfare mbolli korri!!!

  Te nesermen duke shkuar ne Tirane per te raportuar per ngjarjen ishja ne nje traget me suiten e Berishes, perfshi Azem Hajdarin. Isha ulur prane nje plaku te mencur e shume hokatar nga Puka dhe po pinim kafe. Pak caste me vone afrohet Azem Hajdari dhe fillon te bertase e kercenoje pse gjoja i kishim organizuar antimitingun. Iu pergjigja me qetesi . Ai vazhdoi ne te tijen.

  Ne kete kohe plaku qe kishja prane e keshillon qe te qetesohet se ishim vellezer. Azemi terbohet edhe me keq dhe ofendon plakun quke e quajtur “matuf”.

  -A e di ti mor matuf se une jam Azem Hajdari, i hakerrehet Azemi duke uleritur.

  – Si e kishe emrin si e kishe!?, i thote plaku hokatar.

  – Azem Hajdari dora vete Azem Hajdari , i pergjigjet ai.

  – Manete i thote, ti emrin mund ta kesh Azem Hjadari… Po ti kake ( qenke ) Azem K….ri…, iu pergjigj me gjithe forcen e shpirtit plaku i mencur pukjan.

  Kujtese per cdo shqiptar !

  Malesia e Gjakoves, Tropoja, e dha mesazhin e vete demokratik per krejt Shqiperine. Fatkeqesisht ai mesazh nuk u degjua dhe aq me pak nmuk u kuptua ne kohe… Ndaj mos shani Tropojen. Tropoja nuk ka asnje faj. Tropoja e kishte kryer detyren e vet atdhetare e qytetare.

  Jo vetem ne ato fillime demokracie. Shume me heret. “ Ruaju pabesise se shkaut ( serbo- malazezit ) dhe sherrit te Berishes” e ka thene tash e mbi njeqint vjet.

  Jo vetem kete por edhe filozofine per berishsit. “ Berishsin edhe kur mbytet mos i kerko kufomen teposhte lumit. Kerkoje perpjete. Jo vetem per se gjalli por edhe per se vdekuri ata ecin mbrapsht,

  Nese kini dyshim shihni rrugen e politiken, shihni ecurine e Sali Berishes! Aty keni jo vetem deshmine e mencurise tropojane por edhe nje mesazh per te gjithe shqiptaret. E kur nuk te do katundi tend si mund te doje qyteti, rrethi , krahina, shteti, kombi tend!

  Katrahura 97, Otrantoja, Grushti klasik i shtetit 98, Gerdeci 2008, 21 janari 2011 jane deshmi mjaft tragjike per ti harruar. Kush harron eshte i denuar te perserit te njejten tragjedi.

  Kambanat bien per ata qe kane veshe te degjojne… Po bien… bien…bien!

  SHENIM: NDAJ MOS E SHANI, MOS E NGATERRONI TROPOJEN ME ASNJE BASTARD TE SAJ….
  ASNJE TROPOJAN KUSHDO QOFTE AI NUK MUND TE FUSE NE THES KETE PERLE, ZANE MALESH E JATAK BURRERIE, TRIMERIE, BESE E MIKPRITJEJE LEGJENDARE…
  ZJARRVENESI I SHQIPERISE SALI BERISHA SE PARI IA VURI FLAKEN, MINAT, RRENIMIN VENDLINDJES SE VET, MALESISE SE GJAKOVES = TROPOJES…
  E GJETI PERLE, E GJETI QYTETIN E ALPEVE, BAJRAM CURRIN, E GJETI NE PUNE KAMIN E KROMIT…
  I LA TOKE TE DJEGUR, KANDAHAR, SKAM…!
  PER 16 VJET PRESIDENT, KRYEMINISTER SALI BERISHA NUK LA NJE KRUA ME EMRIN E TIJ NE VENDLINDJEN ….
  AS RRUGEN E VALBONES NUK E MBAROI … E PAGOI TRI HERE ME TAKSAT E SHQIPTAREVE “KRYEMINISTRI I RRUGEVE” QE ME SHUME SE ASNJE PUSHTUES E DESPOT,UA DHA RRUGET E BOTES, TROPOJANEVE E SHQIPTAREVE, POR KREU VETEM 6 PREJ 20 KILOMETRAVE TE SAJ…
  PARET E SAJ I VODHEN CIFLIGARET E TIJ NE KRYE TE TROPOJES , I KTHYEN NE VILA, HOTELE, ZAPTIME TOKASH ….NE PLACKITJE E KORRUPSION MASIV QE KANE TROPOJEN E SHQIPERINE RRASE NE DIELL , SIC THEMI NE TROPOJANET!
  SA TE ZBATOHET VETINGU E REFORMA NE DREJTESI DO TI GEZOJNE NE QELITE E BURGJEVE E PRANGAVE…
  SARAJET E DUGAJAT NUK FUTEN NEPER XHEPA E AS NE BANKAT IN E OUTSHORE TE KUSARISE BERISHIANE !
  HAKA DO KTHEHET TEK I ZOTI, TEK POPULLI TROPOJAN E SHQIPTAR!
  ASNJE PARALAJMERIM I FUNDIT ALA KIM JONG UN E ZGJIDHJE PERFUNDIMTARE ALA ADOLF HITLER NUK DO TA SHPETOJE SALI BERISHEN DHE BANDEN E TIJ TE GANGSTEREVE FAMILJARE E POLITIKE NGA DREJTESIA DHE LIGJI !

  Reply to this comment
 45. ALBAN DEGA February 9, 07:52

  ME GJUHEN E SE VERTETES DHE FAKTEVE TE
  GJALLA

  Fakte e mendime :

  MALESIA E GJAKOVES- PERLE E NATYRES DHE MENDJES

  – Tropoja qendron mbi cdo tropojan.
  – Nuk ka vetem kamikaze te Sali Berishes !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Nje vale e re histerie ka shperthyer ditet e fundit kunder Tropojes, kunder bijeve e bijave te saj. “Maloke”, ” shpellare”, “te padhendur”, ” vampire”… jane vetem disa prej epiteteve te turpshme per shkak te nje grushti prokuhorash e kamikazeve te Sali Berishes.
  Cila eshte e verteta me gjuhen e fakteve historike dhe te jetuara !?
  Tropoja, eshte nje perle e vertete dhe e pashoqe e natyres shqiptare, nje Shqiperi ne miniature si asnje rreth e krahine tjeter e Shqiperise.

  SHTOJZOVALLE NATYRE !

  Nje perle jo vetem e natyres, por edhe e mendjes, burrerise, mikepritjes trimerise e heroizmit.
  Tropoja eshte jo vetem nje flakadan i luftes per liri e pavaresi, por edhe per demokraci. Nje jatak, strehe e sigurte e vellezerve tane te nje gjaku e te nje gjuhe, te nje kombi e te nje shpirti ne Kosove e Mal te Zi.
  Malesia e Gjakoves, sic njihet ndryshe Tropoja eshte mahnitese per bukurite natyrore. Nuk eshte vetem Valbona perralllore , sic e quan kushdo qe e ka shkelur qofte edhe njehere nga brenda e jashte Shqiperise, eshte thjeshte nje vegsh, e ritheksoi nje vegsh midis Kollates, Picmares, Jezerces e Majes se Thate, ne krahasim me Bjeshket e Namuna, ne krahasim me Luginen e Lumit te Gashit e Currajt e Eper, me Shkelzenin e Majen e Hekurave, me Doberdolin e Sylbicen, me Markofcen e Koshuticen, me Kungjin e Armeve e Biren e Kusise, me Lugun e Vocit e Koritat e Gashit, me Liqenet Alpine e ” syrat e Kalter ” pafund qe i gjan ne cdo hap te Lugines se Valbones e Grykave te Lumit te Gashit. me Tangallen e Strugit qe sfidon edhe pyjet e Amazonise ku edhe mesdita me Diell e Korrikut eshte nje nate e vertete prej kurorave te aheve mijeravjecare e bredhave qindrashekullore.
  Mbi 200 lloje bimesh mjekesore nga Salepi e Sanzi, Boronica Alpine e Xhinxherelli…. kamomili e Caji Alpin qe ngjall edhe te vdekurin vetem me aromen e aq me teper me permbajtjen e tij sheruese…
  Shtoni atyre kuroren masive te “ ushqimit te Trurit”, geshtenjeva te pashoqe, kesaj peme magjike qe sherbente edhe di buke edhe si gjelle per mbi gjysmen e popullsise saj. Jo rastesisht populli i saj i ka kushtuar kesaj mrekullie nje nga vallet me te bukuria ne Bote “ Vallen e Geshtenjave” dhe pamja behet e plote
  O Zot sa pak e njohim Shqiperine, kete toke flori ne cdo hap qe hedhim….!?
  Me ajrin e paster oksigjen e ozon i gjalle qe ti hape mushkerite me aromen e qindra lloje lulesh qe e kthejne mbare Tropojen ne nje lulishte masive alpine.
  Me dhjetra lloje kafshesh te egra e peshqish ku dhite e pulat e egra, kaprojt, kunadhja, trofta pikaloshe, qefulli, koca… jane gati unike e te pashoqe.

  JATAK BURRERIE !

  Bukuria mbi bukurite e Tropojes jane djemte Sokola e cikat Shtojzovalle qe sfidojne edhe Zanat e Malit, burrat shtatlarte e grate trupselvi te Malesise se Gjakoves si Muji e Halili, si Ajkuna hyjnore.
  E mbi te gjitha keto bukuri mitike eshte mendja e ndritur e shpirti prej Dragoi i Mic Sokolit e Bajram Currit, Ali Iber Nezes e Zhuj Selmanit, e Gjelosh Rames e Pal Koles , Binak Alise e Hoxhe Dushes, Mushak Kadrise e Jaho Salihit, Ali e Veli Niman Docit, e Heroit mbarekombetar te Kosoves, Maqedonise e Lugines se Presheves Tahir Sinanit legjendar… E qindra atdhetareve te tjere e buldozereve zhvillimi si Mehmet Rama e Shpend Dega, vendlindja e klerikeve perparimtare e luftetare liri si Dervish Luzha e Elez Hoxhe Berisha, Rexhep Beli e Hoxhe Dollapeve.
  Me dhjetra shkrimtare e poete, gazetare e publiciste me emer ne mbare Boten si Hamit Aliaj e Ndoc Paplekaj, Skender e Muje Bucpapaj, Murat Genci e Halit Katana, kompozitore e koregorafe te shquar si Kole Susaj e Skender Haklajm kengetare te pashoq si Fatime Sokoli e Gofile Paplekaj, Zef Beka e Vellezerit Mucaj,Abedin Zenuni e Fatos Ahmataj, Agron Qelia e Arben Gjeloshi, valltare qe tronditen sklenat e Evropes si Xhevahire Gashi e Isuf Halili.
  Ishin kryebilibilat e Tropojes Gezim Nika e Fatmira Brecani qe me zerin e tyre i kthyen kenget
  ” Shqiperi o Nena ime”, ” Ne Dardani bien tupanat”, ” Liridona “…. ne himne te dyta kombetare nga Bajram Curri ne Konispol, nga Nju Jorku ne Sidnej, nga Alaska e deri ne Token e Zjarrte, kudo ndodhen sot shqiptaret.
  Tropojen Clirimi i Shqiperise e gjeti vetem me tre veta qe dinin shkrim e kendim e me vetem nje infermer autodidakt nxori studjues e profesore te degjuar e respektuar, mjeke te zot e inxhinjere te talentuar jo vetem ne Shqiperi por edhe me gjere, historiane e kimise, folkloriste fizikan e matematiciene… si Dine Abazi e Zenun Mula, Elez Gashi e Idriz Logu, Elez Isuf Qerimi e Azgan Haklaj, Zenun Mulaj e Fahri Doci, Rrustem Cokaj e Mehdi Byberi, Bashkim Lushaj e Rukie Rama, Filip Meshi e Xheladin Gosturani, pioneri i Elektronikes shqiptare Elez Dega e nipi i tij Arkitekt Inxhinier Agim Dega ne nje nga kompanite me te njohur te projktimeve ne Nju Jork e dhjetra te tjere….
  Malesia e Gjakoves e zhytur ne injorance e mjerim mbi nje truall flori mbi e nentoka u kthye ne nje nga trevat e para shqiptare ku shkolla e mesme u be gati e detyrueshme per mbi 90 per qind te bijave e bijeve te saj me gjimnaz ose barazvleres te tij.

  FLAKADAN LIRIE !

  Kjo eshte Tropoja reale, Perla , hyjnija e natyres dhe mendjes se ndritur, e mikpritjes dhe burrerise shqiptare ne cdo moment kyc e te veshtire te saj.
  Eshte e vertete se Vlora eshte trualli ku u ngrit flamuri i {avaresise se Shqiperise se cunguar me 28 nentor 1912.
  Eshte po aq e vertete se pa pushken e lufterave e kryengritjeve per liri te udhehequra nga Bajram Curri ne Malesine e Gjakoves e Veriut te Shqiperiose ne vitet 1910- 1912 nuk do te kishte ngritje flamuri pavaresie ne Vlore.
  Kur flitet per Luften Nacional- Clirimtarte ne Shqiptare permendet Peza si djepi i pare i saj . E verteta e plote eshte se para cetes se Babe Myslimit, e para cete clirimtare ne Shqiperi ishte Ceta e Azgan Ahmetit te Klysyres se Malesise se Gjakoves.
  Ishin po bijt e bijat e Tropojes Azem Hajdari e Bardhyl Ukcama, Besnik Mustafa e Sokol Necaj, Vellezerit Ahmetaj , ata Bucpapaj e Sali Berisha nismetaret e lideret e Revolucionit Demokratik te Dhjetorit 1990.
  Fakti qe Sali Berisha jo vetem shperdoroi, por edhe shfrytezoi idealet e motorin energjik te tij per pushtet, impunitet e antishtet, njollosi e perdhosi, Katovicoi frutet e saj, por jo rolin e kontributin e Malesise se Gjakoves, Tropojes ne kete epoke te ndritur historike. Qysh nga gjoksi i Mic Sokolit mbi gryken e topit turk e kryengritjet per pavaresi, qe nga Ceta e Klysyres e Konferenca historike e Bujanit, qe u tradhetua e minua nga Rankovic- Tito e deri ne Dhjetorin e lavdishem 1990 tropojanet ishin ne balle te tyre.
  Por asesi, asnje tropojan aq me pak Sali Berisha nuk eshte e nuk mund te jene Tropoja!
  Malesia e Gjakoves eshte e qendron mbi cdo e te gjithe tropojanet… Per me teper Sali Berisha nuk ka qene asnjehere deputet i Tropojes dhe per 10 vjjet nuk guxoi as te shkelte ne vendlindjen e tij!

  KUSHTRIMI I TROPOJES …

  Jo vetem kaq! Tropoja ishte e para ne Shqiperi qe dha kushtrimin e mesazhin e pare mbare shqiptarise me mitinguin vullkan popullor te Janarit 1991 qe e detyroi Sali Berishen, Azem Hajdarin, Arben Imamin, Tahir Kadarene … te hiqnin pardesyte e bardha e te veshin kembet e lehta te lepurit te bardhe e tia mbathin me te katra perballe cunamit mbarepopullor qe per pak i fshiu nga faqja e dheut.
  Ishte kushtrimi i Zanave dhe Shtojzovalles Tropoje qe paralajmeroi shqiptarine per katrahuren Sali Berisha qe do te zhbente Shqiperine si shtet e Malesine e Gjakoves ne vitet e trishta 1997- 1999-en tragjike qe do ta kthente Perlen e Alpeve e Bajram Currin ne Kandahar dhe mbare Shqiperine ne nje Gerdec te vertete, vetem 10 vjet mbrapa.
  Kushtrimi i Tropojes nuk u degjua!
  Mesazhi i Malesise se Gjakoves nuk u kuptua asnjehere.
  Nuk u degjua as nuk u kuptua, por u pagua teper, teper shtrenjte me gjakun e mbi 10 000 shqiptareve te vrare, masakruar e sakatuar ne 1997-en per nje kolltuk te Sali Berishes.
  Me se keqi e pagoi Tropoja ku me nje urdher prej ekzekutori te Sali Berishes me ze e me figure perballe mijera tropojaneve e shqiptareve, urdheroi ” e dua gjalle a vdeke ne Tirane ate djale ” 15- 16 vjecar te Haklaje vetem se kishte hedhur nje thirrje kunder tij ne nje miting popullor ne Bajram Curri…
  175 tropojane, dyfishi i gjithe atyre te ekzekutuar nga 46 vjet nga ish- diktatura komuniste, shumica dermuese te moshes 17 – 30 vjec, u vrane ne dy vitet tragjitke 1998- 1999.

  “DHURATA” KOBEZEZE E BERISHES !

  E paguan me haracin e gjakut e loteve, por edhe te korrupsionit masiv, percarjeve e ndasive krahinore, me djerse e mund te dlire tropojan e shqiptar te plackitur. Mesatarja e viktimave te Tropojes per fryme popullsie eshte sa dyfishi i asaj te mbare vendit.
  Kjo ishte dhurata e Sali Berishes per vendlindjen e tij ku nuk la asnje krua te mbaruar, qe pagoi tri here, por u desh te vinte Edi Rama ne krye qe te perfundonte rruga automobilistike e Valbones qe u pagua tri, por u vodh kater here nga kusaret lokale te Sali Berishes…qe Bajram Currit = Kandahar ti kthehej pamja e qytetit te Alpeve ne saje te investimeve te qeverise Rama dhe bashkepunimit mbipartiak me kryetarin e Bashkise se Bajram Currit.
  Zjarrvenesi i Shqiperise nuk mund te mos ia vinte zjarrin edhe vendlindjes se tij Malesise se Gjakoves!
  Jo vetem sa qeverisi, por edhe pas Vaterlose se 23 qershorit 2013 kurdisi minat ne sahat per te rrenuar perlen e Valbones me gjoja hidrocentrale qesharake per kamikazet e tij pas te cileve fshihet Mafia e tij familjare e politike sic veproi me to ne cdo fushe jetike te shqiptareve dhe Shqiperise !
  Armiku me i madh i Shqiperise nuk mund to mos ishte e jete edhe armiku me i madh i vendlindjes se tij, Tropojes. Bile edhe me egersisht e barbarisht se Shqiperise! E urren per vdekje sepse ajo ishte e para qe e njohu dhe kushtroi kunder rrezikut te tij.

  SHUNI… HESHTNI ! MOS MEKATONI !

  Askush si nena nuk e njehe femijen e vet ! A keni vene re se Sali Berisha permend motren e axhen, rrallehere baben e pothuajse asnjehere vellain e tij Selim Berishen , nje intelektual mendjendritur dhe never ever, asnjehere e ne asnje rrethane, nenen e tij ! Kur urren e mohon nenen e vet si mund te nderoje e vleresoje vendlindjen e memedheun e vet !?
  Ndaj shuni, heshtni e mos e shani Tropojen dhe tropojanet. Ata ishin te paret qe u paralajmeruan cka do te sillte Sali Berisha dhe kamikazet e tij per Shqiperine e vete Tropojen si bije e saj.
  Mos i shani tropojanet! Ata u dolen borxhit. Ashtu si ne 1910-1912, 1925, 1939, 1944… vetem dy jave pas kapjes se dallendyshes se pare te demokracise, PD-se nga Sali Berisha me ndihmen e revoles kobzeze per demokracine shqiptare te Gavroshit- Azem Hajdari mbi tavolinen qe do ti hante koken ne priten ku e nxori Doktor Domllaja i Tropojes , alias Sali Murtaja i Shqiperise.
  Mos e ngaterroni Sali Berishen e nje grusht kamikazesh, policesh, prokuhorash, gjykatesish, e banditesh te hurit e te litarit me Tropojen e tropojanet e vertete !
  Ka kryeprokuhora kamiikaze te Sali Berishes si Avni Shehu e Fatos Dervishi, si Adriatik Palla e Besim Hajdarmataj, vetem ky i fundit nga Tropoja, ka gjykates e kryegjykates ala Xhind Xhona ( Gjin Gjona )…si ai i 2 prillit shkodran,por ka eshte kryeprokurora shembullore tropojane te drejtesise se vertete e shtetit shqiptar si Avni Doci, drite i paste shpirti dhe emri i nderuar ne Parajse, e Arben Dollapi, qe sakrifikuan jo vetem karriken por gjithcka per mbrojtjen e ligjit dhe te drejtesise nga Fatos Dervishet e Adriatik Pallat…. qe nuk iu nenshtruan dhe nuk u kthyen ne kamikaze te Sali Berishes .
  Avni Doci kundershtoi kthimin ne kamikaz politik te Berishes per te arrestuar liderin e opozites Fatos Nano pa prova dhe saguaro a nga Berisha dhe Blerim Cela e co.
  Edhe Avniu edhe Arbeni jane nga Tropoja. Ka edhe te tjere jo vetem nga Tropoja qe nuk jane shitur as blere qe kane ruajtur figuren e dinjitetin e tyre.
  Ndaj heshtni
  Mos bre vellezer e motra !
  Mos mekatoni duke share Tropojen!
  Tropoja ashtu si Kosova, Malesia e Gjakoves ashtu Cameria si cdo pellembe e shenjte e Shqiperise natyrale eshte e jona, jo vetem e tropojaneve, por edhe cdo e gjithe shqiptari, e cdo miku e mysafiri nga cdo cep i Botes!
  Byrem ! Buke e kripe e zemer !
  Miresevini ne shtepine tuaj Tropoje !
  Kjo eshte Malesia e Gjakoves, Tropoja e vertete me gjuhen e fakteve dhe se vertetes !
  Mire se u ka pru Zoti !
  Na i ndritet edhe traret e shtepise !

  Reply to this comment
 46. info analitike February 9, 11:21

  Qe te marresh status te penduari duhet te jesh bindes o Ibret e jo te tregosh perralla. Nuk je ti qe vendos nese e meriton apo jo statusin e te penduarit por gjykata. Mos merr kot kompetenca qe nuk te takojne. Intervistat e Dites nuk te japin gjithe keto tagra ndaj me me kembe ne toke. Po te mos i ishe shmangur drejtesise nuk rrije ne Turqi derisa te dhane shqelmin me vendim gjykate por ktheheshe ne Shqiperi.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim