“Rama, burrështetas i dështuar, mësoi si sundohet populli, por jo vetja”

August 18, 2018 00:22

“Rama, burrështetas i dështuar, mësoi si sundohet populli, por jo vetja”

 

Bisedoi: Entela Resuli – DITA

Kim Mehmeti është i njohur si shkrimtar, romancier, tregimtar, eseist, publicist dhe përkthyes nga gjuha maqedonase në gjuhën shqipe dhe anasjelltas. Ai është një njohës i mirë i mentalitetit njerëzor, i realitetit dhe aktualitetit në Shqipëri.

Përpara se Edi Rama të vinte në pushtet, ai ka qenë një nga mbështetësit kryesor të tij dhe shpesh e ka quajtur atë një mendje të mençur që i duhet Shqipërisë.

Por gjatë këtyre viteve të Ramës kryeministër, ai ka njohur një tjetër personazh, krejt ndryshe nga ç’ka pretenduar më parë.

Në këtë intervistë për Dita-n, Kim Mehmeti i bën një analizë të thellë, se çfarë ka ndodhur me Edi Ramën këto kohë. Si po e qeveris ai vendin dhe pse është një burrështetas i dështuar.

“Ligësinë njerëzore mund ta zbulosh pasi individi të bëhet i pasur dhe i pushtetshëm. Kështu që nuk kisha si ta shpalosja ligësinë e Edi Ramës përderisa ai ishte i mirë me të gjithë që mund ta ndihmonin të ngjitej atje ku synonte: ta mposhtë popullin e vet dhe ata që i kishin besuar. Po, ligësia e tij si njeri është ajo që sot më bën ta konsideroj si burrështetas të dështuar dhe si politikan të cilit nuk duhet besuar”.

Mehmeti bën edhe një përkufizim të asaj se çfarë ndodh kur shkëputesh nga realiteti, gjë të cilën sipas tij i ka ndodhur edhe Ramës.

“Siç duket ai prej moti është shkëputur nga realiteti në të cilin jetoni dhe është shpërngulur në botën e tij imagjinare duke besuar se po të mos ishte ai çdo gjë do shkonte “në të s’ëmës”.

Nuk ishte e lehtë të bënim një bisedë me Mehmetin në këtë kohë edhe pse periudhë pushimesh, por ia dolëm dhe në mos shumë, ca të vërteta që mund të na duken të hidhura, na i tha…

-Zoti Mehmeti, faleminderit që pranuat të bënim këtë bisedë bashkë. Jemi në periudhë pushimesh, po ju a po pushoni dhe cili është vendi që keni zgjedhur?

Ka vite që Ulqini dhe Velipoja janë vendet ku i kaloj pushimet. Ndjehem mirë kur e shoh bregdetin shqiptar të stërmbushur me pushues, edhe pse shpeshherë, ai bregdet të duket si i lënë në mëshirën e atyre, të cilët, sikur të mundeshin, edhe diellin do e lidhnin me tel dhe do e kallnin e do e fiknin sipas dëshirës së vet dhe kuptohet, do e linin të rrezatonte vetëm mbi pushuesit që kanë paguar për çadrat e tyre!

Sidoqoftë, edhe unë, si gjithë shqiptarët e tjerë edhe gjatë pushimeve të sivjetme, rrija nën çadrën time, por merresha me shitësit e misrave të pjekur që grindeshin mes veti, njësoj si edhe pushuesit e njërës çadër, me ata të çadrës fqinje! Dhe gjithmonë, shkak i grindjes ishte ‘territori’ i ‘pushtuar’ nga tjetri! Me çka ke përshtypjen se, o ne shqiptarët jemi bërë shumë grindavecë, o toka e qielli, nuk na japin aq sa na takon, e aq sa duam!

Dhe ka diçka që sivjet e kam vërejtur edhe përtej lumit Buna, te Plazhi i Madh i Ulqinit edhe këtej, te plazhi i Velipojës: pushues më të shumtë në numër janë mërgimtarët shqiptarë. E kur jemi te mërgimtarët tanë, bie në sy se thuajse nuk dëgjon prind shqiptarë të ardhur nga Perëndimi që fëmijëve të vet t’u drejtohet shqip. Që do të thotë se mbase kanë filluar të turpërohen nga vetvetja dhe duan rrejshëm të tregohen si pjesëtarë të popullit të shtetit nga vijnë.

Po pra ka shumëçka që i bën të ngjashme këto dy plazhe ku thuajse çdo vit i kaloj pushimet, e që në të vërtet janë një, por si shumëçka e jona, që ka në mes ndonjë ‘lum’, që shqiptarët i ndanë nga shqiptarët! Dhe ku njerëzit nuk ia dalin ta kuptojnë se ne s’mund të jemi as pronarë të plazhit, e as të detit, por mund t’i gëzohemi pronës më të shtrenjtë që na takon: lindjes së radhës së diellit, që nuk do përsëritet kurrë më në jetën tonë!

-Është vera një periudhë frymëzuese për ju në krijimtari?

Vera është stina kur më braktis krijuesi në mua dhe kur të gjitha i merr në duar lexuesi. Kurrë derë më tani nuk kam shkruar asnjë rresht letrar gjatë verës. Por gjatë kësaj stine i lexoj thuajse të gjitha librat që i kam grumbulluar brenda vitit. Kurrë nuk e kam kuptuar pse ndodh kjo, por ja, mbetet e vërteta se ‘krijuesi’ dhe ‘lexuesi’ në mua i kanë të ndara stinët që u takojnë: krijuesit vjeshta dhe dimri, lexuesit pranvera dhe vera.

-Edhe pse jemi në një moment pushimesh duket se situata është tejet e nxehtë me debate në hapësirën shqiptare. Ndoshta është një pyetje e gjerë, por në mënyrë të përmbledhur, çfarë po ndodh me shqiptarët, këtu e kam, fjalën me Shqipërinë, Kosovën, Maqedoninë, por dhe shqiptarët në trevat e tjera?

v

Kim Mehmeti

Shqiptarët kudo që janë, vazhdojnë ta ndajnë fatin e vëllazërisë së ndarë. Si dhe fatin e popullit të vogël e të vetmuar në këtë Ballkan. Pra ne jetojmë në plasaritjen që ndan ëndrrën për t’u bashkuar dhe iluzionit se do vijë dita kur ‘të mëdhenjtë’ e kësaj bote, dhe ata që i definojnë kufijtë e shteteve që nuk kanë forcë ta mbrojnë vetveten, do na marrin për dore dhe do na mundësojnë t’i realizojmë të gjitha ambiciet kolektive. Mbase shpesh na ndodh që kjo ëndërr dhe ky iluzion të na e mjegullojë shikimin sa të mos shohim se askush nuk ta jep atë që nuk din ta marrësh dhe se kjo botë, nuk mbështetet mbi shtyllat e drejtësisë, por mbi ato të mençurisë, forcës dhe pasurisë.

Ne pra jemi popull i ‘vetmuar’ në Ballkan dhe me shekuj, ndershëm dhe pa u ankuar, e kemi jetuar vetminë tonë. Kuptohet, vetmia është barrë e rëndë, posaçërisht kur je i rrethuar nga ‘vëllazëria’ e të ngjashmëve mes veti për nga fisi apo feja, e të cilët më shumë e duan të huajën se sa të veten dhe si të tillë, shpesh janë bashkuar për ta dëmtuar ‘vetmitarin’. Ne edhe sot në këtë Ballkan jemi po aq të ‘vetmuar’ sa çdoherë, por kemi diçka që nuk e kemi pasur kurrë më parë, por që nuk ditëm ta përdorim siç duhet për t’i realizuar qëllimet mbarëkombëtare dhe e detyruam ta braktisë vendlindjen: një rini e cila e njeh dhe komunikon me tërë botën, rini që jo vetëm se nuk jeton me barrën e popullit të vetmuar, por ndjehet pjesë e barasvlershme e civilizimit botëror.

Dhe duke u bërë popull që e flijoi më të vlefshmen që kishte – rininë e vet – neve na ndodhi që politika të jetë ‘biznesi’ më fitimprurës dhe shoqëritë tona të jenë poaq të partizuara sa edhe kur ishim në duart e komunistëve. Kështu që shqiptaria mbeti pengë e ‘bajraktarokracisë‘ dhe shqiptarët e Maqedonisë, veprimtarinë politike, kryesisht e kuptuan si diçka që të mundëson ta mbulosh hajdutërinë dhe injorancën dhe që, nga ‘askushi’, të bën të jesh ‘dikushi’; në Kosovë, veprimtaria politike, kryesisht kuptohet si ‘luftë’ mes fiseve – jo me ‘allti’ në bel, por me kollare firmato në qafë – që të mundëson të të takojë edhe lavdia, edhe hajnia; në Shqipëri, veprimtaria politike kryesisht përjetohet si pjesëmarrje në spektakël televiziv për ta zbavitur e gënjyer popullin, e ku kryepersonazh është kryeministri, e gjithë të tjerët ‘dublantë’ të tij, në spektaklin që duhet ta mbulojë të vërtetën se vendi është duke u bërë i pabanueshëm për rininë shqiptare. Dhe kështu shumica e politikanëve të ‘Shqipërive’ tona, ndryshe–ndryshe e përjetojnë veprimtarinë politike, por njësoj lezetshëm e shijojnë ‘hajdutokracinë’.

Por duhet pranuar se baras me politikanë që e varfëruan këtë popull, fajtorë jemi edhe ne “kritikuesit” profesionist të burrështetasve, edhe ne që përfituam nga “opinionbërje”. Mbase vetëm te ne mund të pasurohesh duke u marrë me politikë dhe me kritika gazetareske dhe, mbase vetëm ne shtiremi se nuk e dimë që vetëm hajdutët mund të pasurohen nga politikbërja dhe opinionbërja.

Dhe mbase vetëm te ne bëhesh me nam e nishan dhe vlerë kombëtare vetëm duke e gënjyer popullin dhe duke shkruar kolumna e kritika të porositura. Dhe kështu, ne, kritikuesit e pushtetmbajtësve, në të vërtetë pranuam rolin e ‘diazepamit’ që rrejshëm e qetëson popullon dhe filluam t’u ngjajmë atyre që e mbajnë lopën për bishti e brirësh, vetëm që pronari (lexo: politikanët) të papenguar ta mjelin atë. Dhe kështu shqiptaria ka sunduesit e vet, si dhe neve që i shajmë sunduesit, por jo edhe personalitete që veprojnë e që do i prinin popullit në betejat qe do sjellin ndryshime. Dhe duke pritur ardhjen e individëve të tillë. Populli u lodh e filloi të mos u besoj të gjithëve njësoj. Pra populli u ndje i gënjyer dhe e pa qartë se kapitalistë tanë të sotëm janë edhe “opinionistët” e dështuar që janë bërë politikanë, si dhe politikanët hajdut që janë bëre oponionistë. Si edhe shumë pronarë të mediave që i reketuan politikanët që kishin plaçkitur popullin.

-Si e gjykoni idenë për ndryshim kufijsh mes Kosovës dhe Serbisë. Kush po e ushqen këtë ide dhe pse prej shumë personash duket si një temë tabu?

E thashë edhe më lart – shqiptarët u lodhën duke pritur ditë më të mira. Kjo lodhje më e dukshme dhe më molisëse është te shqiptarët e Kosovës. E ndërkohë, politikanët ‘shitën’ çdo gjë që i takonte shqiptarisë, e tani u kanë mbetur për shitje vetëm edhe tokat tona.

Në të vërtetë, jo qëllimisht shqiptarët u lanë në duart e politikanëve të kapur peng nga e kaluara e tyre kriminale dhe e pasur me hajdutëri. Sepse vetëm këta politikanë mund t’i tejkalonin kufijtë racional dhe të pranonin të shkelnin edhe mbi kufoma, vetëm për ta shpëtuar vetveten duke mbetur pushtetarë të përjetshëm.

Në ndërkohë edhe miqtë tanë perëndimorë u lodhën duke pritur që burrështetasit shqiptarë – veçanërisht ata të Kosovës – ta braktisnin mendësinë ‘fisnore’ e bajraktareske të të ndërtuarit shtet si dhe të hiqnin dorë nga plaçkitja e vendit.

Dhe kur jemi te faktori ndërkombëtar duhet thënë: ne duhet t’u jemi përjetësisht mirënjohës atyre që e ndihmuan çlirimin e Kosovës, por edhe nuk duhet harruar se misionarët perëndimorë ishin ata që e mbuluan hajdutërinë dhe krimin e burrështetasve tanë, vetëm pse si të tillë – të korruptuar – ishin më të përdorshëm e më të dëgjueshëm ndaj tyre. Në njëfarë mënyre, diplomatët perëndimorë, ndaj burrështetasve tanë filluan ta përdorin formulën e dikurshme sipas së cilës në ish-Jugosllavi promovoheshin elitat politike shqiptare: se shqiptar i përdorshëm dhe shtet-formues është vetëm shqiptari i korruptuar dhe i kriminalizuar. Dhe sa më të ulët e ka politikani shqiptar moralin dhe mençurinë, aq më lart atë duhet ta ngresh në piramidën shtetërore, e që pastaj i papenguar të manipulosh atë.

Pse e ndërlidh këtë që thashë më lart me zhurmën që bëhet rreth shkëmbimit të tokave shqiptare nga kjo anë e kufirit me ato përtej kufirit?! Sepse ideja për ndarjen e Kosovës është e vjetër poaq sa edhe konflikti shqiptaro-serb. Dhe diplomacia serbe pandalë punon për ta realizuar këtë ide, e në ndërkohë, burrështetasit e Kosovës pandalë punojnë për ta bërë Kosovën pronë të veten dhe të pandjeshme ndaj fatit të saj.

Pra duhet thënë shkurt e shqip: përderisa burrështetasit kosovarë merreshin me hajdutëri, diplomatët serbë ia dolën që idenë për ndarjen e Kosovës ta bëjnë të pranueshme edhe për SHBA-të. Dhe unë vlerësoj se sot, këtë ide nuk e kundërshtojnë si dikur as SHBA-së dhe se në Ballkan do ketë korrigjime të kufijve shtetëror. Njësoj siç vlerësoj se me ndarjen e Kosovës, do jetë thuajse e pamundur të mbahen në këmbë Maqedonia dhe Bosnja e Hercegovina.

-Duam të ndalemi pak në Shqipëri. Ne, në DITA prej disa javësh jemi duke analizuar nëpërmjet bashkëpunëtorëve tanë, por dhe mendjeve të mençura mes shqiptarëve, qeverisjen e Edi Ramës dhe sidomos vitin e parë të mandatit të dytë. Do të donim t’ju pyesnim: cili është gjykimi juaj për qeverinë e Shqipërisë?

Mendoj se ka kaluar koha kur duhej të merreshim me profilin e sunduesve tanë dhe ka ardhur koha kur duhet analizuar ku gabuam që nuk ia dolëm të shpëtojmë nga burrështetasit që dinë të sundojnë, por jo edhe të ndërtojnë shtet. Pra ne duhet të merremi me atë si t’ia kthejmë këtij populli besimin, që ta ndalojmë ecjen e tij drejtë më të rrezikshmes që mund t’i ndodh një kombi: të bëhet i pandjeshëm ndaj fatit të vet.

Dhe burrështetasit e sotëm të Shqipërisë janë duke e keqpërdorur mu varfërinë dhe këtë pandjeshmëri të popullit ndaj fatit të vet. Pra ata e bënë Shqipërinë vend që i ngjan një plantashi të kanabisit, shtet që mbijeton nga paratë e drogës, ku partitë politike janë strehimore për të paaftët, e madje edhe për kriminelët dhe ku partitë janë ‘kompani’ private të kryehajdutëve dhe kryebanditëve që i drejtojnë ato!

E di, gjitha këto vlerësime e kritika, Kryeministri i Shqipërisë do i komentonte me thënien: karvani do të shkojë përpara, sado të lehin qentë! Dhe sikur të mos e kishte ndje veten si kalorës, kritikët e tij si qenë, e popullin si deve, ai që moti do e kuptonte se, nuk quhet karvan tufa e hienave!

Mendoj se ka vite që në Shqipëri është instaluar ‘diktatura demokratike e rilindësve’. Dhe kjo diktaturë nuk e nënshtron popullin duke i kontrolluar të vërtetat që publikohen, por duke i vënë nën kontroll gënjeshtrat nëpërmjet të cilave shlyhet pragu që ndanë të vërtetat nga të rrejshmet. Si dhe, kjo ‘diktaturë’ nuk i mbyll kufijtë dhe nuk i vret në kufi ata që duan ta braktisin shtetin, por përkundrazi, i nxit dhe i detyrojnë kundërshtarët e vet politik ta braktisin vendin, duke mos u lejuar të punësohen e të mbijetojnë në mëmëdheun e tyre. Dhe kështu – njësoj si Enveri që dikur ndërtoi shtet vetëm për të dëgjueshmit e vet – edhe ‘rilindësit’ në Shqipërinë e sotme, ndërtojnë shtet vetëm për ata që u përkulen atyre.

 -Ju e keni patur pritshmëri më të larta për kryeministrin Edi Rama?

Sa për vete, gjithmonë e kam ditur se partitë politike nuk janë as akademi shkencash, as organizata humanitare, e as shoqata filozofësh e intelektualësh, por grupe interesi, që synojnë marrjen e pushtetit. Por ama, e pranoj publikisht: kurrë nuk e kisha paragjykuar e besuar se ato do bëheshin atë që në pjesë të madhe i karakterizon partitë shqiptare – strehimore për injorantët, karrieristët e sëmurë, gënjeshtarët, banditët dhe hajnat e kategorive të ndryshme.

Dhe prisja që Kryeministri i sotëm i Shqipërisë, si njeri i mençur, e ka kuptuar se nuk ka politikanë më të rrezikshëm se ata që e kanë humbur pushtetin mbi vetveten. Dhe se do bëjë çmos që kjo të mos i ndodh edhe atij. Por për fat të keq, ndodhi e kundërta: ai shpejt e mësoi si sundohet populli, por jo edhe vetvetja!

-Përpara disa vitesh ju keni qenë një mbështetës i kryeministrit të Shqipërisë, ndërsa tashmë jeni një kritik i fortë. A mund ta bëjmë pyetjen se çfarë ka ndodhur mes Kimit dhe Edit në rrafshin personal apo nuk ka asgjë të tillë?

Nuk ka asgjë personale dhe as që mund të ketë ngaqë me Kryeministrin e sotëm të Shqipërisë nuk kemi asnjë të kaluar, apo të sotme të përbashkët. Nuk besoj se atij do mund t’i ketë mbetur hatri pse gjatë viteve kur ai e promovonte “Kurbanin” nëpër vendbanimet shqiptare, unë nuk pranova që t’ia promovoja librin në Shkup, edhe atë për arsye që nuk kishin të bëjnë personalisht me të, por pse kurrë nuk jam marrë me përurimin e librave me prapavijë politike dhe të shkruara nga politikanët, ngaqë e di se librat e tillë nuk i shkruan dora krijuese, e as mençuria personale, por inati politik.

-Ju, më herët në analizat tuaja e keni vlerësuar atë (Ramën) si një mendje të mençur, po tani, a ka ndryshuar mendimi juaj për të?

Dallimi i parë që bëj mes politikanëve dhe njerëzve në përgjithësi është ajo më e dukshmja që mund ta vëresh te ata: mençuria e tyre. Dhe Kryeministrit të Shqipërisë nuk mund t’i mohohet mençuria si dhe dhuntitë oratorike. Siç nuk mund t’i mohohet se është njeri i informuar që lexon, që flet një shqipe të begatë, e që janë tipare të cilat i çmoj te njerëzit.

E sa i përket ligësisë njerëzore, atë mund ta zbulosh pasi individi të bëhet i pasur dhe i pushtetshëm. Kështu që nuk kisha si ta shpalosja ligësinë e tij përderisa ai ishte i mirë me të gjithë që mund ta ndihmonin të ngjitej atje ku synonte: ta mposhtë popullin e vet dhe ata që i kishin besuar.

Po, ligësia e tij si njeri është ajo që sot më bën ta konsideroj si burrështetas të dështuar dhe si politikan të cilit nuk duhet besuar.

-Ju jeni një njohës i mirë i mentalitetit njerëzor, pse mendoni që një mendje e mençur reagon në këtë formë?

Kryeministri i sotëm i Shqipërisë në mënyrë shkollareske dëshmon atë që e kam thënë para shumë vitesh: se rrallë ndodh që nga një artist i dështuar të bësh një burrështetas të suksesshëm. Pastaj ai dëshmon se një politikan injorant, por me bosht fisnik njerëzor, është më i dobishëm për popullin e vet se sa një burrështetas i mençur, por i lig dhe mendjemadh si njeri.

Pastaj Kryeministri i sotëm i Shqipërisë i ngjan fëmijës të rritur në shtëpi publike apo kafene pijanecësh, e që pasi rritet, i urren të gjithë ‘makrotë’ dhe ‘pijanecët’ që e njohin të kaluarën e tij. Dhe ai është fëmijë politike që e pollën mediat dhe gazetarët që tani i quan “kazan’ dhe që i llogarit si “idiotë” që as dinë as marrin vesh gjë. Ai është gatuar në at ‘kazan’ dhe i njeh mirë ‘master shefat’ e kuzhinave gazetareske, andaj tani vepron njësoj si Enveri dikur, por duke mos mundur t’i përdorë të njëjtat mjete për t’i eliminuar ata që dikur as që e numëronin mes të ‘gjallëve’.

Dhe deri diku ai ka të drejtë kur të gjithëve na konsideron si një turmë kokëzbrazurish, sepse po të ishim atë që themi për vetveten, nuk do arrinim deri këtu ku jemi sot: që çdo idiot i mbuluar me emblemën e partisë qeverisëse, të tallet me ne.

Pra sikur të ishim më të mençur e më të kujdesshëm, ne me kohë do e i kuptonim se një artist i dështuar dhe i frustruar mund të bëhet vetëm një burrështetas mendjemadh, që do i përbuzë të gjithë që e rrethojnë.

-Sipas jush cilat janë tre gjërat që Rama i ka bërë mirë dhe tre me të cilat ka dështuar?

Ishte shpresëdhënëse orvatja e tij që Shoqërinë ta bënte vend ku vlen ligji, ku hajdut quhet edhe ai që e vjedh pronën publike, e jo vetëm ai që i fut duart në xhepin tonë. Por për fat të keq, u pa se edhe kjo iniciativë e tij, ishte në shërbim të forcimit të partisë, e jo të shtetit. Ngaqë me aq sa shoh, Shqipëria sot vazhdon të mbetet shtet ku libreza e partisë në pushtet, të bën të paprekshëm dhe të mbrojtur nga cilido ligj.

-Si një shqiptar i Maqedonisë, mendoni se keni të drejtë të jepni mendime opozitare për kryeministrin e Shqipërisë, pse?

Shqipëria e Kosova mbase edhe nuk do ekzistonin nëse nuk do ishin ëndërr mbarëkombëtare. Dhe ato i lindi dhe i bëri shtete ai vullnet, ai përkushtim mbarëshqiptar, kështu që ato janë ‘pronë’ e mbarë shqiptarisë. Dhe për to duhet të kujdesemi të gjithë së bashku.

Pastaj Shqipëria është ajo që më jep emrin me të cilin krenohem – shqiptar dhe, njësoj siç e kam unë për obligim që me vogëlsinë time të bëj çmos për të mos e njollosur mëmëdheun, edhe shteti amë e ka për obligim të më përfaqësojë ashtu që, nëse jo më shumë, të mos më bëjë të turpërohem.

Dhe nëse e keni vërejtur, në botën shqiptare janë të bashkuar etnikisht vetëm nëntoka politike dhe mafia shqiptare, ndërkaq çdo gjë tjerët është e copëtuar dhe bëhet çmos që të mos bashkohet. Dhe kjo është ajo që më brengos e që më bën të mbetem opozitar i përjetshëm.

Mua shpeshherë, edhe lexues dhe dashamirë më thonë, mos u merr me Shqipërinë, po shiko hallet e shqiptarëve tu në Maqedoni! Ata mbase nuk e kuptojnë se pa një Shqipëri dhe Kosovë të konsoliduar si shtete, ne shqiptarët e Maqedonisë mbase edhe nuk mund të arrijmë asgjë më shumë se kjo që kemi.

Mendoj se qëllimisht kultivohet mendësia e principatave të ndara shqiptare, pra kultivohet mendësia që çdonjëri të kujdeset vetëm për “Shqipërinë“ e vet, që të kemi politikanë të Shqipërisë, të Kosovës, të Maqedonisë, si dhe opinionistë që merren me principatat e veta politike, por jo edhe të atillë që mendojnë ‘shqip’ dhe mbarëshqiptarçe.

Duhet thënë hapur; politikanët shqiptarë të kudondodhur, më së shumti i tremben mundësisë që shqiptarët – edhe pse jetojnë në më shumë shtete – të fillojnë të veprojnë të bashkuar dhe, për shembull, të nisen protestuesit shqiptarë nga të gjitha trojet tona e të grumbullohen te sheshi Skënderbeu në Tiranë, e pastaj nga aty të shtegtojnë në Prishtinë e Shkup, ku do u thonë pushtetarëve – më mirë ju të ikni jashtë vendit, se sa rinia shqiptare!

Më në fund e di se je më i mbrojtur, më i sigurt, e më i pëlqyer, kur mban anën e të pushtetshmit dhe kur ke mik të fortin, të pasurin e të famshmin! Por, gjithashtu e di se miqësia e mbështetur vetëm mbi themelet e frikës dhe interesit tënd personal, është pasqyrë ku shihet dobësia e individit! Kështu që, kanë qenë, e do mbeten të fortë e të njerëzishëm, vetëm ata që e mbrojnë, e ndihmojnë dhe janë në anën e të dobëtit, të dëmtuarit dhe skamnorit. E unë mundohem që të mbetem i njerëzishëm dhe, nëse jo vepra me të cilat do të mburrem, atëherë të mos bëj diçka që do më bënte të turpërohem.

 -Janë të shumtë ata që e akuzojnë kryeministrin Rama si një njeri arrogant, po ju keni një mendim për të?

Arroganca është mbulesë e injorancës dhe e frikës se të tjerët do mund ta zbulojnë të vërtetën që e fsheh nga ata. Për Kryeministrin e Shqipërisë mund të thuash ç’të duash, përpos se është injorant. Andaj, siç duket, me arrogancën e vet ai don të fshehë diçka që është edhe më e keqe se injoranca për një burrështetas; frustracionet personale dhe mendjemadhësinë!

-Po ndoshta mund të ketë të drejtë, pasi shpesh është shprehur se ndihet i keqkuptuar nga njerëzit, apo ai është kryeministër dhe duhet t’i marrë të gjitha parasysh?

Siç duket ai prej moti është shkëputur nga realiteti në të cilin jetoni dhe është shpërngulur në botën e tij imagjinare duke besuar se po të mos ishte ai çdo gjë do shkonte në ‘të s’ëmës’.

Burrështetasi i mirë nuk merret me atë sa populli e kupton atë, por sa ai i kupton të sunduarit e vet. Pastaj burrështetasit nuk maten nëpërmjet asaj sa atë e kupton populli, po sa ai di të drejtojë ambiciet kolektive. Dhe sa më shumë një burrështetas beson se të tjerët janë ata që nuk e kuptojnë atë, aq më shumë ai zhytet në baltën e vetëgënjimit se e përfaqëson mençurinë kolektive.

-Në Shqipëri janë duke u aplikuar në masë të famshmet PPP (partneriteti Publik Privat). Cili është mendimi juaj për dhënien me koncesion të çdo shërbimi që mund ta bënte shteti?

Nuk marr vesh nga ekonomia dhe nuk e fus kokën aty nga nuk kem si ta nxjerr, por çdo gjë është aq e mirë dhe aq e keqe sa atë e përdorë për të mirë, apo për të keq. E di se shumë shtete e kanë aplikuar këtë partneritet, por jo për të ndërtuar kulla dhe stadium me kulla, por spitale e biblioteka. Pastaj e di se në vendet tjera, ky partneritet nuk është përdorur që të rrënohet e vjetra për të ndërtuar kulla, por e reja është ndërtuar në hapësirë të re dhe e vjetra ka mbetur e paprekur, që të shënojë mbëmendjen e popullit.

-Thonë se korrupsion ka kudo, por keni një perceptim se në ç’nivel është korrupsioni në Shqipëri?

Shpesh më thonë se e teproj dhe se pa argumente i quaj hajdutë politikanët tanë. Për gjithë ata kam një pyetje: si mund të bëhet pasanik një deputet, një ministër, një kryeministër apo një president i shtetit që nuk ka pagë mujore më të lartë se dy-tre mijë euro? Dhe si mundet që burrështetatsit e sotëm të Shqipërisë, të cilët që nga lindja janë marrë vetëm me politikë, të kenë pasuri sa një sheik arab, që ka në pronësi puse të naftës!? Andaj e përsëris: vetëm hajduti mund të pasurohet nga politika.

-Folëm për disa nga punët e qeverisë dhe me të drejtë ju keni kritikat tuaja të cilat do t’i bënin nder çdo qeverie nëse i merrte për bazë, por nga ana tjetër kemi një opozitë në Shqipëri që në kohën e pushtetit ka bërë shumë më shumë gjëra mbrapsht deri dhe krime shtetërore dhe asnjë ditë nuk u gjykua për këtë. Jemi në një fazë që situata politike është disi e zymtë, cila do të ishte një zgjidhje që Shqipëria të ketë një zhvillim më të mirë dhe vendi të hiqej nga lista e më të korruptuarve?

Ajo që është më shkatërrimtare për shoqëritë shqiptare është se ato u bënë të pabanueshme dhe të pashpresa për ‘trurin’ dhe ‘guximin’ rinor. Pastaj ‘Shqipëritë’ tona janë duke u bërë vende ku ka kush të vdes, por nuk ka kush të lind fëmijë, sepse të rinjtë shtegtuan në Perëndim. Dhe zgjidhje do ishte kthimi i shpresës te të rinjtë. Që sipas meje, mund të ndodhë vetëm ashtu siç e thashë më lartë: nëse mbarshqiptarçe e fillojmë pastrimin e ‘Shqipërive’ tona nga ky pleh politik që na është grumbulluar gjatë tri dekadave të kaluara!

v

Kim Mehmeti në çadrën e opozitës

-Një vit e gjysmë më parë ju u bashkuat me opozitën në çadër, ishte një veprim inatçor ndaj Ramës apo besoni realisht te kjo opozitë dhe te kreu i saj, Lulzim Basha?

Jam në moshë kur e kam kuptuar se ç’ndonjëri që bën diçka për inat të tjerëve, më parë e plas vetveten se të tjerët. Në çadrën e opozitës shkova që të them atë që thashë: se neve shqiptarëve të Maqedonisë nuk na duhet as PD, as PS e fortë, por një Shqipëri e fortë. Se ne nuk duam Shqipëri të çadrave, por një mëmëdhe që do jetë çadër për mbarëshqiptarin.

 -Keni ju një njohje me kreun e opozitës Basha dhe çfarë mendoni për të si lider politik?

Me prijësin e PD-së nuk kam njohje personale dhe për herë të parë e të fundit me të jam takuar pesëmbëdhjetë minuta para se të shkoja në çadrën e opozitës.

Mendoj se ai nuk ia doli ta shfrytëzojë mundësinë që iu dha – të bëhej prijës i mbarë opozitës shqiptare. Njësoj siç besoj se atë më shumë e dëmtuan të privilegjuarit e përjetshëm të PD-së, se sa kundërshtarët politikë. Thjeshtë, ai nuk e parallogariti mirë se PD-ja ishte bërë strehimore e atyre që, njësoj si këta ‘rilindësit’ e sotëm, besonin se shteti u takon vetëm atyre dhe se shqiptarët janë të mirë e të mençur vetëm kur i voton ata dhe se, kur ata mbeten larg grazhdit të pushtetit, nuk vlen gjë as Shqipëria as shqiptaria.

-A mos vallë në këtë jemi pa alternativë qeverisëse? Kemi një qeveri arrogante dhe një opozitë të paaftë!

Nuk mund të flitet për opozitë frytdhënëse në një vend ku çdonjëri i mbron hajdutët e vet dhe ku mbisundon mendësia se hajduti dhe krimineli i partisë sime, është më pak hajn e keqbërës se ai i partisë kundërshtare.

Pastaj nuk mund të flitet për mirëqeverisje dhe opozitë aty ku çdo gjë i takon partisë në pushtet, e asgjë të tjerëve. Shtetet e tilla janë në duar të regjimeve dhe në ato vende, partitë nuk kanë për qëllim forcimin e shtetit, por të vetvetes. Dhe alternativa e vetme që u mbetet qytetarëve është të bëjnë spastrimin e elitave politike, por jo vetëm të tyren.

-Sa ndihen të përfaqësuar shqiptarët e Maqedonisë nga shteti amë, që është Shqipëria?

Ne do ndjehemi mirë të përfaqësuar nga mëmëdheu atëherë kur Shqipëria do bëhet shtet ligjor dhe me institucione të konsoliduara shtetërore. Si mund të ndjehemi të mirëpërfaqësuar nga një Shqipëri si kjo e sotmja që nuk ia doli ta mbrojë rininë e vet?! Nga një Shqipëri ku më lehtë mund të gjesh vrasës me pagesë, se sa një shkencëtar apo shkrimtar të ri?!

-Ka një tendencë që Shqipëria dhe Kosova të flirtojnë hapur Erdoganin edhe si një presion ndaj Perëndimit? Cilat duhet të jenë raportet tona me Turqinë?

Nuk e di se çka i lidh burrështetasit shqiptarë me Presidentin e Turqisë, po e di se asnjë administratë e mëparshme shtetërore turke nuk ka qenë kaq proshqiptare sa kjo e sotmja. Dhe e di se përderisa dikur nuk guxoje të thuash se je me origjinë shqiptare, sot, këtë e thonë mburrshëm të gjithë ata mbi pesë milionë shqiptarë që jetojnë në Turqi. Gjithashtu e di se mua me mbajnë për “turkoshak” e proturk dhe ja po e përsëris: unë jam e do jem proturk, ngaqë atje jeton gjysma e familjarëve të mi si dhe mbi pesë milionë shqiptarë tjerë. Njësoj siç jam e do jem proamerikan, progjerman, prozviceran, proitalian…, pro gjithë shteteve e popujve që e kanë ndihmuar dhe strehuar popullin tim kur ai e ka pasur më së rëndi për të mbijetuar.

Unë nuk e di pse jemi bërë aq të ndjeshëm ndaj qëndrimit të burrështetasve tanë ndaj Presidentit turk, e jo edhe ndaj të tjerëve të kësaj bote?! Kam bindjen se te disa qarqe shqiptare – posaçërisht në Prishtinë – me “antierdoganizmin” mbulohet “antislamizmi” dhe se këto dy ‘anti-izma’ janë bërë ‘biznese’ fitimprurës.

Doni dëshmi për këtë pohim timin?

Mua më gëzon që disa “mendjendritur” tanë janë bërë ‘instruktorë’ me përmasa globale të demokracisë, por sikur ata të kishin hallin e standardeve demokratike, nuk do u ndodhte të shkonin në Turqi para se të merreshin me “orbanët” e Evropës që rekomandojnë edhe ngritjen e mureve mes shteteve. Pastaj, nëse këta ‘ligjërues’ e mbrojtës të vlerave demokratike e perëndimore do ishin atë që thonë për veten, atëherë kur do dilnin ta mësonin Lindjen se ç’është demokracia dhe të drejtat njerëzore, do u kujtohej se lindjes i takon edhe Izraeli, ku edhe qarqet izraelite e thonë se ky shtet është duke shkuar drejtë aparthejdit dhe shovinizmit të pastër, duke i shpallur qytetarë të rendit të dytë palestinezët autoktonë të atyre hapësirave.

Sidoqoftë, mendoj se ne nuk duhet të merremi me atë se kujt ia bëjnë me sy burrështetasit tanë, por me atë si ata ia dolën të na imponojnë tema që atyre u mundësojnë ta mbulojnë të vërtetën se janë bërë diktatorët më të pashembullt të Evropës, duke i shndërruar “Shqipëritë” tona pronë të tyren private.

-Z. Mehmeti, a ndjeni se ka një mungesë orientimi, një krizë mentale në Shqipëri. Shumë të rinj duan të ikin, ka një pakënaqësi në ajër, një pesimizëm të shtuar. Nga se vjen kjo?

Duhet thënë se në Shqipërinë e sotme, Zot, ideologji dhe fe e vetme është leku! Dhe në shoqëri ku me para mund të blesh edhe atë që as blihet as shitet – që i pamoralshmi të shet moral, hajduti të jetë në krye të të ndershmëve….- nuk mund të presësh te sundoj mençuria. Në një mjedis ku vlerat individuale nuk i përcakton ajo që ke në kokë, por ajo që ke në xhep, në një shoqëri ku njerëzit i përkulen vetëm të pasurit e të pushtetshmit, shtohet numri i të pashpresëve dhe nga dita në ditë shkrihen mençuria, si dhe vlerat fisnike njerëzore.

-Si mund të zgjidhet kjo, si mund t’i jepet shpresë njerëzve?

Sipas meje vetëm nëse bashkohen ‘kokat’ mbarëshqiptare dhe ashtu të bashkuar – njësoj siç janë bashkuar nëntoka politike dhe mafia shqiptare – të bashkëveprojnë mbarëkombtarisht. Përndryshe do vazhdojmë të merremi me analiza e me intervista, në të cilat do ketë plot shpjegime por jo edhe veprim konkret.

 

Botuar sot në DITA

August 18, 2018 00:22
Komento

108 Komente

 1. Turi August 18, 00:52

  Nje mbeturine serbo-sllave. Komplet ne sherbim te sllaveve per te diskriminuar kryeministrin me te mire te Shqiperise. Nuk e di se ku i ka mbetur hatri me z. Rama dhe njerr vrer. Edi Rama ka ngritur shtet dhe po nderton Shqiperine si asnje tjeter. Madje edhe nje rruge qe do te lidhe shqiptaret e Maqedonise me Shqiperine. Nuk e kemi degjuar kete palo Mehmet te thote nja dy fjale per esadistet shqiptare qe e kane shkaterruar Shqiperine per 3 dekada. Kim me veze, shko bejn shurren ne ndonje kanal dhe na e ler neve kryeministrin ta gjykojme. Ti shiko se cfare ke bere ne Maqedoni. Se po te mos ishte Rama do te ishit te gjithe te shtypur ne Maqedoni. I vetmi KM qe ju tregojn vendin politikaneve maqedonas dhe serbe. Ne jemi te kenaqur me KM tone. Ju kemi dhier ne komentet dhe mendimet tuaja te ndyra.

  Shqiptaret jane te varfer dhe ashtu sic bene edhe greket e italianet apo kombetv e tjera migruan ne vende te ndryshme. Shqiperia eshte mbajtur per 500 vjet nga turqit e per 20 vjet nga esadiste e zogolliane. Per 40 vjet e izoloj Enveri dhe per 25 vjet e shkaterrojn dobici i Vicidolit. Cfare mund te beje Edi Rama pervec gjithe atyre qe na ben krenare, ne vetem 5 vjet. Nese ka KM qe eshte kaq i lidhur me popullin eshte z. Rama. Me muaj te tere duke u takuar dhe zgjidhur problemet e tyre. Prandaj komentet e z. Mehmeti, nese mund ta quaj zontni, jame teper te ulta dhe shpifje alla serbo-sllave.

  Reply to this comment
  • Mark uk August 18, 10:17

   E me te lumte bre Turi …………[ Turke te Qafsht jotAm ]

   Te rroje Partia me ne KRIE LartGjatesine e tij
   piktoro Bojaxhiun e djathte qe UDHEHEQ te majtet me Ide Kapitaliste .

   Amon o Turo na trego pak kenaqesine
   qe ndjen Kur ta Fut Kryeministri Yt ?

   Reply to this comment
   • Vlora1912 August 18, 14:35

    Mark Uku…

    Ti, bashke me kete Turon me siper ngjani si dy pika uji(per te qen me i sakt, ngjani i dy copa nga e njeta Kak)

    Ky Turo me siper, me kujton ty Mark Uku para 2013, kur mbroje Saleh barbarin……njesoj sikurse ky Turo militanti mbrone barbarite e sotme….

    Kim Memeti, edhe pse me pjesen islamiste te vetvetes, i ben dem unitetit Shqiptar qe proklamon……..sot ka bere analizen me te arrir te problemit aktual mbarshqiptar…..

    Po, Kim Mehmeti ka te drejt ns cdo fjal te tij ne kete Anize…

    Ti Mark uku, dhe militant te tjere, blu apo te kuq, nuk keni te drejt morale te jeni pro Kimit dhe kesaj Analize…

    Ju jeni tufa, qe Kimi ju percakton…..” ata qe thon se Prisji yn Hajdut eshte me i mire se Hajduti Prijes i pales tjeter”.

    Reply to this comment
    • Turi August 18, 19:22

     Komenti i jot or tej @Vlora1912 (i hengsh mutin Vlores) ngjan si nje purthe me fasule te thara. Shko bej nje lavazh zorre se qelbe dynjane me eren e ndyre qe leshon.

     Reply to this comment
     • Vlora1912 August 18, 21:03

      Turo,

      Ke te drejt per zorren time, e kam te domosdoshme nje colonoscopy dhe lavazhin……mosha…c’ti besh!

      Por me duket se dhe ti paske ca problem me gojen…..!
      Me nje koment me 4 rreshta…… e ndote fare…Dhe je djal i ri.

      Duket qe dhe ti e ke te nevojshem te njetin Lavazh……te Gojes!!

      Te jesh mire.

   • hapi syte August 18, 17:37

    Pse KM yt Sala pak ta futi ty Mark dhe te gjitheve. Thoni shyqyr qe eshte Edi se po I hap syte ketij populli qe u mashtrua per 20 vjet nga komunisti Sali. Dhe idiotet si puna jote Akoma kujtojne se Sala beri demokraci. Sala vetem shkateroi dhe Edit tani I duhen dhe 20 vjet te tjera te ndertoje ato qe shkateroi Sala dhe ti bashk me te.Si mund te beje me shume Edi kur ka 100 pengesa si Meta-Sala e kompani si puna jote.
    Kete zoterine Kim nuk e kemi degjuar te flase per bashkimin e shqiptareve ne Maqedoni qe jane secili per interest e tyre kush parti te kap ndonje cope pushteti . Po me turq si Kimi nuk pritet te thote ndonje fjale me te mire per cka eshte aritur deri tani ne shqiperi nga Edi me pune e perpjekje ,me gjith pengesat qe ka neper kembe.

    Reply to this comment
   • Turi August 18, 19:20

    @Mark ujku sigurisht ore vicidols i ndyre nuk dini te beni gje tjeter, njiheni si flakevenes. Por nuk do tju lejojme me. Mjaft e dogjet dhe e perveluat Shqiperine! Ec Perpara Edi Rama! Qente evgjito-serbo-ruso-esadist le te lehin!

    Lexo kete ore qen tropoje qe thote Fan Noli per vicidolsit e radhes tende dhe krye-esadistit dhe do te kuptosh se ku e ke vendin ti dhe te gjithe ndyresirat qe ndjekin tropojanin e ndyre:

    Ate duhen sharlatane
    Qe lepihen ne cdo sahane
    Qe te percajne vatane
    Ke sa te duash tropojane

    Shovel up your ass, piece of shit i Tropojes or whoever you are!

    Reply to this comment
   • Kritika por edhe Idera or KIm Mehmeti (Kardashian) August 18, 22:18

    Jam shume dakord qe ka te meta O Kim Mehmeti (Kardashian) por `eshte Qeveria me e mire e ketyre 30 vjeteve. Cfare emri do tu vije ti o Kim Anal-isteve te tille si Palacua Lubonja, Gomarit qe ka harruar edhe gjuhen Zheji, Bushatlliut bytheperdredhur, etj etj, cfare emri do tu vije te paaftit Lul Basha, q`e ashtu si edhe ti shan vendin e vet, Kjo qeveri po ben shtetin shtet, po kapet vrasesi i cdo lloji ne kohe rekord, po ulet vrasja e shqiptareve si krim dhe nga aksidentet, ekonomia ka permirsim 4.1 % etj etj ka varferi po ka, por Qeveria e gjeti vendin ne sketerre or KIm dhe po mundohet ta ngjalle nga reaminacioni ku e futi Sali Berisha, Edi nuk ka shkop magjik te eleeminoj varferine por shqiptaret duhet sebashku ta luftojne ate dhe jo vetem te ankohen si puna jote, kritika mund te beje kushdo por ide te mira sjep njeri. Nqs ke idera ofrojua shqiptareve, dhe jo vetem ti por kushdo shqiptar kudo qe te jete.
    Amerika u be Amerike me pune por edhe me kohe te gjate, jo vetem per 6 vjet.

    Reply to this comment
    • Veterani August 19, 11:57

     kritika por edhe Idera ……

     Si ta kuptojme kete komentin tuaj ?
     Qeveria e EDVINIT eshte Mut , por
     keto 30 vite eshte Muti me i mire ‘

     Ku eshte problemi o Shoku ?

     Se ty te pelqen KAKA E edvinit
     nuk bene problem per NE .

     pOR kur kerkon te krahasosh Kaken e edvinit
     si MUTIN me te mire te ketyre 30 viteve
     kjo Po , bene problem ,
     Jo vetem per shendetin tend Mendor ,
     Por edhe per ndotjen e Ambientit te perbashket .

     Edi rama eshte politikan sepse :::
     Eshte i Bukur
     Eshte djale Tirone
     Eshte i gjate
     Vesh çitjane dhe atlete me KOSTUM ..
     Loz bukur basketboll
     Bene piktura abstrakte

     Beri shtet duke denuar FUKARENJTE
     E dekuruar Fullanerine .

     Reply to this comment
     • Babalet jane shtuar shume August 19, 16:17

      Per “ Veteranin”
      Shko dil nga pazari e shiko cbehet, dhe prit shtatorin se po vjen shpejt, ky eshte niveli jot intelektual, nuk kupton dot me shume.
      Ka shume “ babale” ky vend prandaj su be kurre.
      Ka shume Palaco qe e quajne vehten “anal-iste” dhe trazojne edhe mendjet e njerzive me zhvilimm te ulet mendor.

  • Lili August 18, 15:32

   Bravo Turi! Nuk kam cfare ti shtoj e ke thene shume mire! Habitem se di gazetst botojne kete surrat mut !

   Reply to this comment
  • ELIOT August 19, 08:18

   MORE TUR KOQJA … JE BUDALLAH APO QORR ..RAMA…ESHTE KORRUPSIONI ESHTE SI BERISHA EGOIST DHE MENDON SI E SI TE RRJEPI SHQIPTARET .. TI THUA CFARE DO TE BEJE PER 5 VJET ….VILEN E VET NE DAJT E BERI PER 5 MUAJ DHE POPULLI SA ME SHUME NE VARFERI .. NE VEND TE MARRI EKONOMISTE TE MIRE FUT NE PUNE ZORRAXHI TYCA .. SKA BERE ANJE REFORME POZITIVE .. DHE ESHTE NENTE UJE NJE KOS ..PRANDAJ MBRO SHQIPTARET DHE JO NJE HAJDUT NJE TE KORRUPTUAR QE PO E CON VENDIN POSHTE E ME POSHTE … RAMA BERISHA NANO DHE BASHA DUHET TE FUTENE BURG PER ABUZIM DETYRE … SE KANE VJEDHE MILIONA DOLLARE NE KURRIZ TE POPULLIT .. DHE SJAM AS MAJTAS AS DJATHTAS ..JAM PER SHQIPTARET PER POPULLIN ….MERCI

   Reply to this comment
 2. Alban Dega August 18, 01:40

  Ne vend te nje editoriali

  Ishalla nuk po na del edhe Kimi “atdhetar” i UDB-es si Matin Camaj dhe si kryetari Bashkise Islame ne Maqedoni !!!

  ME I MIRI KRYEMINISTER DERI SOT !

  – Na nderove Shqiperine !
  – Fleminderit Edi Rama

  – Nga Alban Dega, Nju Jork.

  Nuk eshte i persosur!
  Cili kryeminister a President ne Bote eshte i tille !?
  Nuk eshte engjell !?
  Cili kryeminister a President me Bote eshte i tille !?
  Nuk eshte profet !?
  Cili kryeminister a President ne Bote eshte i tille .
  As Jezu Krishti e as Muhameti as rekordmenja e paarritshme, e pathyeshme e perjetshme shqiptare Gonxhe Bojaxhiu, alias Nene Tereza, nuk kane qene as kryeministra e as Presidente !?
  Nuk eshte i pagabueshem !?
  Cili kryeminister a President, cila qenie njerezore eshte e pagabueshme !?
  Por ka kurajon te kerkoje falje dhe te korigjoje gabimet !
  Nese keni dyshim shihni vendimin qe shpalli dje qe per cdo ligj qeverie te merret mendimi i popullit dhe paleve te interesuara apo qe preken prej tyre … !
  I perkryer !
  Asesi !
  Edi Rama eshte me i miri kryeminister qe ka pasur Shqiperia deri sot !
  Me liberali, me qytetari, me atdhetari, me evropiani, me demokrati, me reformatori deri ne rrezikim serioz te pakten kater here ne dy vitet e fundit te karrikes e pushtetit te vet per te bere shtet !
  Uroj te behet dhe me siguri do te behet edhe me i mire!
  Miresia nuk ka fund as ane !
  Ajo miresohet duke mesuar nga miresia, por edhe nga gabimet e te tjereve dhe te tuat, nga kryeuniversiteti i te gjitha universiteteve te Botes, nga Akdemia e jetes !
  Nese keni dyshime pyetni kryegjenite e Botes Bill Gejtsin, Steve Jobsin, Albert Ajnshtajnin, Njutonin, Moxartin, Degas …. !
  A e dini kur e mori Diplomen e Universitetit te lene pergjysem Bill Gejtsi!?
  Kerkoni ne Google.com !
  Kur “ Banda e Gangstereve” e Mafia krejt jashte kontrollit” politike e biologjike, kur Kazani mediatik ala Blendi Toptani e Berat Buzhala, ala Ngjela e ala Zheji, ala Bushati e ala Shkulshkulaku… po enderronin e po sajonin me fantazine e Toptanit te Vicidolit dhe Lopes Hollandeze jo vetem percmimin por pse jo edhe grushtimin e tij nga Donald Trump, midis gjithe líderve te NATO-s , kryeministri shqiptar merr vkeresimin maksimal te liderit maksimal te Botes, vete Presidentit te SHBA-se!
  Gezoni e mos mbani zi o kukmjacka kobezeza te popullit e kombit tuaj !
  Donald Trump vleresoi kryeministrin e Shqiperise e jo kryetarin e PS-se!
  Eshte edhe kryeministri juaj, deshet a nuk deshet.
  Edi Rama ishte aty ne emer e per Shqiperine. Ka mandatin e votes se lire te shqiptareve !
  Vleresimi per te eshte vleresim per Shqiperine e shqiptaret !
  Jo vetem nga lideri i Botes se Lire por edhe nga miku i sprovuar i shqiptareve dhe Kosoves ne kohet me te veshtira per ta, ne kohen e koleres , ne cakun “ To be or not to be !”!
  Nese kini dyshim shihni deklaratat e tij ne mbretin e krejt televizioneve e mediave te Botes, CNN. Me mbretin e gazetareve televizive, me Ikonen e tyre Lary Kingu “Live :
  “https://youtu.be/6HvLT8DexjU
  Ku ke humbur e ke futur kryet o Berat Buzhala… e Kazani co.
  Ne vend te dilni me kryeartikuj per kete vleresim ti me krejt koleget e tu heshtni, keni shpallur zi, keni vendosur karantine e censure ne pacavuret tuaja antishqiptare !
  Nese dyshoni shihni shenimin cinik te Expresit te Buzhales te dates 14 korrik! Turp!
  E keni futur kryet ne bythe, sic thote sovrani !
  Turpi qofte me ju e mediat tuaja ala Sputnik !
  Opozitare por vellezer! Eshte kushtrimi i filozofik te shqiptarizmit, i kryeakademkut te Kombit Rexhep Qose Shqiptarise !
  E kam me afer, e njoh me heret, e kam takuar edhe pire kafe me shume me Sali Berishen se me Edi Ramen, qe e kam takuar vetem njehere per 4-5 minuta ketu ne Nju Jork
  Por me afer se cilindo e kam Shqiperine!
  Kushdo e nderon e vlereson, kushdo e larton emrin e saj na larton secilin e te gjithe ne!
  Emri yne shqiptar na jep emrin shqiptar!
  E Edi Rama edhe ne kete rast na lartoi te gjithe ne Shqiptareve !
  Mencuria ne Kuvend eshte po aq e vlefshme dhe e cmuar sa edhe zelli ne pune e burreria e trimeria ne lufte !
  Na nderoi te gjitheve pa dallim!
  Faleminderit Edi Rama !
  I pari artist politikan dhe politikan artist ne historine e Shqiperise !
  Keep going forward for the sake of Albanians and Albania !
  Uroj qe pasardhesi te jete edhe me i mire se Edi Rama ! Amen !

  Reply to this comment
  • BLACK SWAN August 18, 09:45

   po ti fis spiunash me rrenje e dege, e ke lare ate gojen sllvokomuniste kur ze ne goje Martin Camaj ??
   lepi bythen e kujt te duash me gjuhen tende te gjate qe ashtu eshte mesuar, por mos i fut te gjithe ne fjalorin tend prej deshtaku servil.
   thuaj jugosllovenit Qose , te te tregoje dhe dekoratat serbe, qe keshtu ta lepish sa me mire.
   Plehre e pariciklueshme, ik kuroje andropazen tende gjetke, mos na ndyj blogun.

   RESPEKT KIM MEHMETIT !!

   Reply to this comment
   • korçari August 18, 10:36

    Mendoj se nje artist (nuk ka rendesi fusha ku operon,pra letersi,kinematografi,pra çdo lloj arti) ka te drejten e zotit te kritikoje çdo qeveri,k/minister,apo çdo lloj mentaliteti ne shoqeri pasi arti eshte i pari qe çon perpara nje shoqeri dhe aq me shume si kjo e jona,por kur nje artist futet ne çader(PD-se) dhe kalon hapur mbeshtetes i nje force politike,pra humbet pavaresine mendoj se nuk ka te drejte te kritikoje askend pasi bie besueshmeria e te pakten te 50%te lexuesve te ketij artisti apo 50% te popullsise te ketij vendi qe i takon mazhorances dhe keshtu ky palo artisti shndrohet ne zedhenes i nje force politike kur ta pakten ne Shqiperi ka mbi 100 zedhenes te forcave politike.Si perfundim z.Kim jo ai i Korese se Veriut ka humbur çdo te drejte morale per te kritikuar apo keshilluar .(Ben mire te merret me fenomenin ku shqiptaret dalin protestojne ne Maqedoni me flamuj dhe parrulla turqisht)

    Reply to this comment
    • Devolliu August 18, 11:08

     o SHOKU KorQar !

     Po edvin Sorrosiani Rilindi ?
     me artin e tij te bojnave ? apo me ekonomine e taksave ?

     I nerumi debil — do heqesh dore nga
     Debilizmi dhe dashuria per Partine ?

     Partia nuk eshte si skuadra e Skenderbeut ,
     e ketu nuk jemi ne stadium o Injorant me 5 yje i pa Rilindur .

     Reply to this comment
     • BLACK SWAN August 18, 12:30

      Devolli,
      po lere bre lakrorin te bej ca zhurme ketu ne blog,
      lere ta shpalose rrrrrilindiotjen me sa te munde …

      Lakrori, po ky Kimi, kur kaloi haptazi ne krah te Edi Rames,ishte burr i mire, tani qe kaloi ne krah te gjysmes tjeter, (se ne fakt nje mut i ndare ne gjysme jane opozite-pozite) qenka burr i lig ???
      nqs do armiq mjafton te thuash te verteten…
      Lakrori, aty me siper po diskutohet Shqiperia, jo partia , Shqiperia mor i marre qe ka veten 796 lindje ne vit,
      e kupton ti kernacke çfare po behet ???
      Kernacke, e kupton ti pse shqiptaret protestojne turqisht ??
      po se aty ushqehen kernacke, dhe djali im loz futboll e flet frengjisht, ben nganjeher shqiponjen me duar se e di qe mamaja e ka qejf, po flet frengjisht kernacke, se nuk kemi shtet ne Lakrori, nuk kemi shtet qe te mbledhe shqiptaret.

      keput qafen dhe lexo, se ma hoqe dhe ate respekt qe kisha per Korçaret…

     • nje banor i Tiranes August 18, 14:45

      Epo , Devolli hesapi…de halet te vesh .

    • Po , Po August 18, 17:36

     Korcari , je shuuuume i sakte ne keto qe thua ! I lexoj me interes komentet e tua , te nje qytetari shqiptar te ekuilibruar . Respekt per ju !

     Reply to this comment
   • @Mjema e Zeze August 18, 20:15

    @Black Swan, qe nga pseudonimi qe perdor dukesh qe je i zi si Mjelma e Zeze, si ne pamje ashtu edhe ne shpirt. Ashtu edhe Martin Camaj i jot qe e paske ne fis. Me vjen keq qe Enveri ju la gjalle sepse po e provonin me komentet qe beni qe jeni anti-shqiptare. Tju kish djegur bashke me Martinin te gjitheve do kish bere mire. Mesa duket na e la ne tja bejme kete nder kombit shqiptar. Ne ferr u djegshi te gjithe esadist te ndyre dhe nip e sternip tradhetari!

    Reply to this comment
    • BLACK SWAN August 18, 22:58

     @Mjema e Zeze;
     keshtu ne shpirt jam njeri i mir, debilet si ti i dua shume .
     nejse, Endhjeri çfare ju ka lene, qe te na vrisni, ate pushken e drurit te zborit apo veglat e rrojes ?? !
     aaaa kujdes me ferrin se komunistet nuk kane perendi, kane vetem parti, nene e baba endhjerin kane …me shume baba ….se ju…. shoqeroi nenat per 50 vjet

     Reply to this comment
     • Turi August 18, 23:21

      @Black Swan,Ke gjak te zi tradhetari ne vena, nuk e lan dot? Me vjen mire qe ata Veristet ja u bene nenat juve ndyresirave esadiste. Sa per menyren per tju eliminuar, Veri na la k.rin e madh qe tja u fusim juve ne b.the qe tju rrjedhi gjak, dale nga dale permes hemoragjise do te perfundoni ne hale te gomerve. Por do te kish qene me e lehte qe udb-istet ti kish shkuar te gjithe ne litar, qe te mos kishte me gjak dhe fare te zeze serbi ne Shqiperi!

  • Timi August 18, 15:37

   Alban Dega te lumte! Nje bravo te madhe dhe nje falenderim!

   Reply to this comment
   • ALBAN DEGA August 18, 19:20

    Replike e detyruar me nje Hic& e co

    SHIHNI DOKUMENTET E CIA-S AMERIKANE PER MARTIN CAMAJN O QYQE!

    Si u rekrutua, si spiunoi, si veproi ne sherbim te UDB-es se Aleksander Rankovicit e asaj te Milloshevicit !
    Eshte CIA syshqiponje amerikane dhe jo Sigurimi i Shtetit Shqiptar, as Enver HoXha, as Ramiz Alia, as Sali Milloshi, as Edvin Rama.
    Aq me pak Alban Dega !
    Mesoni te kexoni pastaj shkruani e komentoni o qyqana: http://www.tetovapress.com/si-i-rekrutonte-udb-ja-intelektualet-shqiptare-ne-vitet-50-rasti-i-martin-camajt-dhe-hasan-kaleshit/
    Turpi qofte me ju e cdo spiun serb, grek, rus ….
    Prandaj Tirana zyrtare deri ne 1991 nuk ia hapi kurre dyert e Shqiperise atij spiuni serb !
    Mbas 1991 UDB- a serbe nuk pati me interes te dergonte Martín Camaj ne Shqiperi!
    Vendosi ne krye te saj kryemisionarin e saj Sali Berisha, Bashkim Ajatollah Ruhollah Gazideden, Mul Stanishic Noken e co.
    Une nuk laj gojen me shurre spiunesh serbe e grek si ti Claus Elez Berisha !
    Faktet pa fund jane te CIA-s!
    Komenti eshte imi!
    Sa per fanatizmin tim ndaj Edi Rames a cilindo politikan shqiptar nga Ahmet Zogu e deri tek Sali Berisha, vetem muajin e fundit ke te pakten 5 komente mjaft kritike edhe per EDI Ramen… Tri i ke vetem sot ne kete gazete!
    Por EdI Rama eshte pafundesisht me i mire, me atdhetar, me qytetar, me demokrat, me gjithekombetar, me burre shteti se Sali Berisha qe e rrenoi, sakatoi, zhberi deri nen themel shtetin shqiptar te pakten 13 here ne 13 vjet te sundimit te tij katrahure, demokrature…. SALIKRACI te Shqiperise.
    Edi Rama eshte kryeminister shqiptar qe nuk ka nje pike gjaku shqiptar ne duart e tij !
    As Sllobodan Milloshevici as Chinchizkhani me hordhite e tyre barbare nuk do ia kishin bere Shqiperise cfare ia ka bere Sali Berisha dhe “ Banda e Gangstereve” politike e biologjike, ” kjo Mafia qe ka dale krejt jashte kontrollit “, percaktore keta jo te Alban Deges por te “The Times” te Londres ne shkurt 1997 dhe “ The New York Times” te Nju Jorkut me 15 mars 2008 .
    Edhe pyetja retorike e imja per Kim Mehmetin nuk eshte rastesi, sic nuk eshte rastesi as intervista e tij !
    Interviste e porositur , e sponsorizuar dhe parapaguar!
    Ka gjera qe nuk kane nevoje te presim 25 a 50 vjet sa te hapen Dosjet e CIA-s apo te KGB-se, UDB- se apo Asfalise… per tu marre vesh si ne rastin e Martin Camajt …
    Ka edhe dosje qe nuk hapen kurre !
    Kimi e kupton fare mire kete mesazh me mesazh !

    Reply to this comment
    • BLACK SWAN August 18, 22:47

     replike pa detyrim per nje reptil qelbesire e spiun !
     kto dok. qe publikon ketu jane si ato qe nxirrte zeri i popullit pasi merrte informatat nga surrati jot.per dok nga CIA, me dergo linkun qe ti leoj direkt te deklasifikimi, ndryshe mbaj aty dhe fshij prostaten.
     Tirania zyrtare i mbylli deren dhe Fanolit, dhe kjo tregon qe ishin disa kriminele qe donin pushtet jo se Fanoli ishte tradhetar …po dhe si dihet çfare mund te dale nga sera jote dhe e Qoseve ….

     Qelbesire ;
     kur ke qene gjithe jeten spiun, dhe te tjeret ashtu i shikon ,si spiun, si intervista te porositura…je duke pare veten tende aty ,jo se eshte Kim Mehmeti qe ka nje problem.
     pastaj ti koperativist i pagdhendur, i bie qe kjo gazete porositka e paguaka artikuj ‘jo rastesor’ ???
     ik mor kufome e pakallur, ngeli Kimi te lexoj mesazhet e tua si plak torollak .
     ik mos me harxho me kohen !

     Reply to this comment
    • Verrrrrrrrrrrrrrronika August 19, 07:54

     Duke naviguar si çdo mëgjes në rrjet, miushi im i pacipë u fiksua ke një shkrim i datës 27.11.2014 me titull: Parlamenti; 99 deputetë “99”-sha, ish-spiunë sigurimi, dhe ashtu dashur pa dashur shkëputi “me stil barkush” një listë me pseudonimet e “degarëve” të diktaturës. Ftoj tërë “turi”zdromsat e forumit, dhe vecanerisht degarin, net-varkarin, sy-poçin, popo-palarin, korqarin dhe gjithë sahanlëpirësit e pështirë të pushtetarëve t’i hedhin një vështrim të shpejtë listës dhe pasi të kenë gjetur nofkën e tyre (apo dhe të tutorëve personalë) të vendosin përkrah dhe emrin e tyre real.

     100 pseudonime ish-spiunësh politikanë e qeveritarë

     01. Medicina
     02. Penicilina
     03. Qukapiku
     04. Inxhinieri
     05. Çiftelia
     06. Çorapja
     07. Qepa
     08. Kodrina
     09. Dizenjatorja
     10. Financieri
     11. Drita
     12. Stilografi
     13. I vogli
     14. Alfons Ballshi
     15. Raketa
     16. Profesori
     17. Shkrimtari
     18. Dragoi
     19. Cigarja
     20. Livadhi
     21. Dëbora e re
     22. Furtuna
     23. Luftëtari
     24. Snajperi
     25. Proletari
     26. Intelektuali
     27. Sqepi
     28. Doku
     29. Bozhuri
     30. Plepi
     31. Parafabrikati
     32. Kitara
     33. Ushtari
     34. Gjeli
     35. Grepi
     36. Shishja e qumështit
     37. Serbi
     38. Çiklisti
     39. Fryma
     40. Vesa
     41. Çalamani
     42. Malësori
     43. Tigri
     44. Vinçi
     45. Sapuni
     46. Diplomati
     47. Poeti
     48. Urithi
     49. Pëllumbi
     50. Stuhia
     51. Kastori
     52. Ekspertja
     53. Oxhaku
     54. Bredhi
     55. Iriqi
     56. Komshiu
     57. Osumi
     58. Komandanti
     59. Vigjilenti
     60. Trimi
     61. Kalaja
     62. Fshatari
     63. Rruga
     64. Magazinieri
     65. Nata
     66. Dallga
     67. Kominoshja
     68. Salca
     69. Piktori
     70. Xhuxhi
     80. Flauti
     81. Valltarja
     82. Përparsja
     83. Instituti
     84. Kostumi
     85. Kuqua
     86. Kronometri
     87. Fonogrami
     88. Bastuni
     89. Zogu
     90. Giza
     91. Gjeologu
     92. Fantazma
     93. Sykuqi
     94. Studenti
     95. Sandalja
     96. Dirigjineti
     97. Sirtari
     98. Bjeshka
     99. Lisi
     100. Pela e egër

     Reply to this comment
    • Verrrrrrrrrrrrrrronika August 19, 08:05

     Oh sorry “degarë të mrenshëm” se për pak harrova linkun e shkrimit. Qe baba… Parlamenti; 99 deputetë “99”-sha, ish-spiunë sigurimi

     Reply to this comment
    • Verrrrrrrrrrrrrrronika August 19, 08:14

     Tetor 1953: Procedura e votës në Gjirokastër

     Të gjithë njerëzit mbi moshën 18 vjeç, duke përfshirë dhe ata që nuk kanë karta partie ose u është hequr, kanë të drejtë vote. Para votimit secili duhet të ketë një letër nga këshilli i fshatit ku shkruhen emri, mosha dhe e drejta e votës. Zakonisht të gjithë banorët e fshatit duhet të votojnë.

     Gjatë zgjedhjeve të fundit në 1952 kutitë e votimit u vendosën në shkollën e fshatit Glinë. Ato ishin lyer në ngjyrë kafe të errët dhe ishin zbukuruar me foto të liderit Enver Hoxha, Stalinit dhe kandidatit lokal i partisë. Përveç kësaj kutie është dhe një kuti tjetër e quajtur kutia e zezë e votimit, që vendoset prapa të parës dhe nuk zbukurohet.

     Para votimit çdo individ merr certifikatën nga Këshilli i Fshatit dhe e tregon te komisioni i pranishëm në pikën e votimit, për të parë nëse ai është i regjistruar. Nëse gjithçka është në rregull, komisioni i jep personit një top të zi, afërsisht me masë sa një ulli. Votuesi duhet ta mbajë fort në dorë topin e zi, të kalojë para kutive të votimit dhe ta lëshojë topin në kutinë që dëshiron. Për të evituar zbulimin e votës personi duhet t’i vërë të dyja duart mbi kutitë e votimit, pavarësisht se te cila kuti dëshirojnë ta lëshojë topin, te kutia e votës për qeverinë apo për fashistët. Të gjithë votuesit informohen se është më mirë ta lëshosh topin te kutia e qeverisë dhe jo te ajo e fashistëve.

     Gjatë zgjedhjeve të vitit 1952, asnjë nuk votoi kundër partisë, por në vitin 1948 rreth pesëdhjetë njerëz kishin votuar për kutinë e zezë, prandaj si rezultat i votës negative, në fshat erdhën autoritete komuniste nga Tirana dhe folën në një leksion të gjatë për njerëzit mbi votën në favor të fashistëve. Në fjalimin e tyre ata kujtuan se çfarë kishin bërë fashistët në fshat gjatë kohës së luftës si dhe për krimet e Ballit Kombëtar në vitin 1944. Ata deklaruan se do të hetonin për votimet dhe do të merrnin masa të ashpra ndaj të gjithë atyre që kishin votuar për fashistët.

     Por përsëri në zgjedhjet e vitit 1950 kishte njerëz që nuk kishin votuar për partinë, dhe për të parandaluar këtë, sa herë që komisioni dyshonte se dikush do të hidhte topin te kutia e zezë, i thoshin të priste pak jashtë pasi kishte pasur një problem me votën. Ata më pas e thërrisnin përsëri dhe i kërkonin të votonte, dhe kësaj radhe personi nga frika se do të zbulohej votonte në kutinë e partisë. Kështu që në zgjedhjet e 1950 kishte vetëm 10 vota kundër partisë.

     Reply to this comment
     • BLACK SWAN August 19, 09:24

      I LOVE YOU VERRRRRRONIKA
      me bute me rrrrr, mos mi çoriento turi zdromsat 😛
      u gajasa !!!

 3. Aliu nga Selenic August 18, 02:04

  O Kime.! Shikoi kimet e tua e mos u merre me Edi Ramen se nuk ke kapacitet te gjykosh Edi Ramen.!

  Reply to this comment
  • Ganiu nga Armeni August 18, 11:13

   hajde Ali , hajde se po te pres
   tek mali i selenices te Lozem domino
   ose Yçi – Byçi .
   Merr edhe buk me vehte , se Bojaxhiu piktor
   edvini nuk po Rilind dot ,
   na dual Shterp [ OSE cjap pa brire ]

   Eja vella , mos u ligeshto ,

   Pune ka , por ska specialista .

   Reply to this comment
  • korçari August 18, 14:13

   O sorra e zeze kesaj rradhe e ke ulur steken ne nivelin e injorantit dhe idiotit pra je barazuar me idiotesine e devolliut qe e ndoqen gallofin deri ne Stropske per nje kokerr miser dhe sa per debat nuk mund te krahasohet shteti i Salehut me Shqiperine e soteme ku mbase ke harruar zotrrote se je ne France por nuk ka me ndertime pa leje ,nuk ka me diploma fallco ,nuk ka me te paprekshem ,nuk mund te behet me nje k/prokuror pa deftese te shkolles se mesme,etj ,etj dhe pergjigjen do t’a marresh ne zgjedhjete ardheshme….

   Reply to this comment
 4. ben August 18, 03:46

  o Entela, ky “i pikuari” yt qe i ke vene nga pas nje varg titujsh , qenka nje medioker qe vuan nga komleksi i inferioritetit edhe pse hiqet filozof i klasit te pare ,pa le dhe i ndershem..
  Flm qe na i solle, nuk kam me kuriozitet per t’i lexuar asnje fjale me.
  Ky nuk dallon dot litarin nga gomari….

  Reply to this comment
 5. G.Karagjozi August 18, 07:12

  E vleresoj analizen e thjeshte ,intelekte te shkrimtarit Kim Mehmeti dhe personalisht bashkohem plotesisht me kritikat apo konkluzinet e Tij. Shqiperija dhe trevat e saj;Kosova,Maqedonia e me gjere ka potencial intelektual, qe po te aktivizohej dhe te drejtonte do i sherbente Kombit me sukses. Por per fat te keq politikanet tane me breza dhe perseritur,midis tyre edhe Kryeministri Rama jane egoiste,te pa pergjegjshem,jo Atdhetare te paster e te ndergjegjshem dhe prandaj kemi kete Shqiperi qe nuk na gezon e na vret shpresen e te ardhmes..
  Jam i ndergjegjshem qe ne jemi Shtet i ri e Demokraci e re dhe duhet kohe e vecanerisht investim intelektual qe shteti te forcohet e te shendoshet ne te gjitha drejtimet. Demtimi Berishian ka kanceruar gjakun e paster Shqipetar e duhet kohe te filtrohet kjo e keqe.
  Fatkeqesisht edhe Qeveria Rama po na zhgenjen dhe ben shume zhurme e pak bereqet.Ndoshta faktori kohe do realizoje shprsen e pritshmerine mbare Shqipetare.

  Reply to this comment
 6. faro August 18, 07:27

  Titulli i artikullit shume i gjetur dhe shume i vertete! Silikonim gjithandej po shohim e po degjojme, madje me nje ritem te papare

  Reply to this comment
 7. kasemi August 18, 08:10

  Moj zonja Resuli po nuk gjetet ndonje idiot tjeter brenda vendit po keni shkuar e intervistuar Kimin? Kimi te mbaroje pune nje here ne vendin e tij e pastaj te hidhet jashte tij, ne shqiperi e kosove. Mendimet e kimit i kemi mesuar dhe stermesuar, qe kur ishte ne cadren e pd e me pare dhe mendoj se shqiperia nuk ka nevoje per mendimet e idioteve (shife edhe nga pamja) qe nuk dine gje tjeter vetem te shpifin e sajojne. Lereni kimin ne punen e tij e mos u merrni me te.

  Reply to this comment
 8. Kosovari August 18, 08:40

  Kim eshte keq qe ti per vete nuk di,apo ke emsime pahlaviste-iraniane, nuk ke identitet kombetar,Mundohesh te shesish “p…a” te filozofise politike kombetare e demokratike,t’ka zatet sharra ne gozhde Kim,Rama eshte pak me kombetar e me intelektual se ti dhe disa”analiste” si ti.

  Reply to this comment
 9. kanina August 18, 08:44

  Respekte burre i mençur dhe mendjendritur.

  Reply to this comment
  • hapi syte August 18, 17:50

   Cudi se ju nga Kanina nuk jeni as budallenj.

   Reply to this comment
   • Komunisti August 19, 02:21

    Hapi sytë ti. Sa injorant njerëz jeni!!! Pse i jepni ngjyra partiake tifozësh çdo lloji shkrimi ??? Analizoni përmbajtjen o popull. Vallë ju paguajnë të mbroni një bojë apo një tjetër? Nuk mbrohen mëkatet e Ramës se Saliu është më kriminel. Rama ishte shpresa e fundit për rininë shqiptare. I zhgënjeu të gjithë.

    Reply to this comment
 10. kokpalari 21 janarit August 18, 09:14

  Edhe mund te mos jesh dakord me ato qe thote por nuk mund ta ofendojme ne si lexues as Kimin askend tjeter qe redaksia e nderuar e Dites e rendit tek zerat qe Rama dhe e majta duhet ta degjojne.
  Nuk jam aspak dakord te cilesohet agjent sllav vetem pse kritikon Ramen. Kush nuk duron dot le te mos e lexoje, ka plot levdata per qeverine edhe tek.kjo gazete

  Reply to this comment
 11. Noch ein mal den Wertlosen Mensch vom Augen geführt August 18, 09:31

  Nuk e di perse i afrohet sharlataneve te tille ,

  nji interviste ku flitet mbi nji kryetare Shteti qe per hir te vertetes eshte i vetmi i cili ndjek nji politike Pro Shqiptare
  ne kto 29-vjet – Demokraci ,
  nji njeriu i cili vjen nga nji kontekst e nji shoqeri me nji kulture te cunguar e i mungon cdo kulture politike ,
  Shtetberese dhe mbi te gjitha i mungon cdo qenie prej Qytetari .
  Sharlatan te tille , Tru Katsruar i gjen kudo nen shqiptaret jashte Shqiperise dhe kjo ne cdo fushe .
  Brenda nji llogjike njerezore , njeriu te peegjegjshem e te ndergjegjshem , secili mundet ti lejoj vehtes ,te hyj ne nji debat e komentoje punen e psh nji Politikani ,
  ne Opinion
  kur vet eshte Politikan ,
  punen e nji Diplomati kur eshte nji Diplomat ,
  punen e X profesioni kur e njeh ate profesion
  dhe ka kulturen e nevojeshme te flas mbi ato gjera .
  -Nderkohe ku surrat mIshtrishte kallamoqi sllav ,
  nuk ka asnji nga kto profesione !
  Atehere llogjikishte duhet te heshte .
  Perse nuk heshte ,kush i kerkon ktij mendim mbi
  Artin e Shtetberjen kur ky Ufo ,nuk eshte asgje tjeter
  , pervecse nji Sharlatan ,nga te shumtit qe i gjen
  ne cdo cep te erret te hapsires shqiptare .
  Tipi eshte thjeshte nji Dumbababist i mjer , nji plehr
  si shume te tjer ,
  qe mbushin Kazanin e Medies Shqipcare . Thjeshte
  pjes e rraces bastarde Shqiptare ,qe vetem flasin ,
  por nuk ndjejne kurr ne Shqip ,por serbo-turkishstan.
  Pune Dumbabistash.

  Reply to this comment
 12. Zagoriti August 18, 10:10

  Vendi ka nje problem te madh humbja e besimit nga rinia see you vend mund te behet I begate dhe ne mase ka marre rrugen e emigrimit.Ne shtet formim demokratik nuk ka hapa serioze.Mungon rregjistrimi I prones kur Turqia qe ne vitin 1430 kishte rregjistrimi pronen dhe ne Zagori.Ky mosrregjistrim eshte I qellimshem sepse duan te fshehin pronat e Tyre.Bashkite nuk dine ne territorin e Tyre kush Jane pronaret.Rregjistrimi I banesave u be nga njerez te ngarkuar nga Oshe Kur Duhet te ishtebere nga zyrtaret e bashkise.Shtet formimi fillon nga rregjistrimi I prones dhe I banoreve.Ligji I referendume e shte I tille qe shtresat shoqerore e Kane te pamundur te kerkojne ndryshimin e nje ligji nepermjet Referendume e.Politika e taksave shkarkohet ne kurriz te pjeses see popullsise qe respekto no ligjet.Ndeshkimi ligjore Duhet te bjere mbi ata qe Kane grabitur pronen poor kjo nuk po ndodh.Administrata tatimore e doganore Duhet te kaloje me ligj ne vetting poor kjo nuk po ndodh sepse atje punojne delfinet e politikes.500milion euro qe perdoren nga qeveria cdo vit per investim nuk behet transparence.Institutet shteterore qe Duhet te bejne oponencen ishkaterroi berisha poor Rama Duhet to krijonte to vinte nen Akademine e shkencave dhe to Benin projektet eoponencen qeverise vecanerisht per investim to e perdorimin e Buxhetit.Behet fjale per 5_6Institute kerkimi e studimi me rreth 300 specialist e.kur mbahen me rroga disa mijra injotante ne administrate.Keto Jane gjera madhore qe Duhet ti realizoje qeveria qe te konsiderohet e suksesshme.

  Reply to this comment
 13. Mark uk August 18, 10:18

  E me te lumte bre Turi …………[ Turke te Qafsht jotAm ]

  Te rroje Partia me ne KRIE LartGjatesine e tij
  piktoro Bojaxhiun e djathte qe UDHEHEQ te majtet me Ide Kapitaliste .

  Amon o Turo na trego pak kenaqesine
  qe ndjen Kur ta Fut Kryeministri Yt ?

  Reply to this comment
  • Fuck !!! Shit !!! fUK August 18, 11:25

   Marki
   po lexon poezite e shpellarit .
   I ka mesuar permendesh serbomadhi .

   Eshte vertet aq e dallushme ajo se me cfar injorance
   vazhdojne te perballen me kte Bote sot ,
   shpellaret e shoqerise primitive ,
   ku gjithcka konsiston ne idiotesi ,
   shpifje idiote iqe jane ushqimi i vetem i shoqerise primitive !

   Ramen e vleresojne per pikturat e tij bashkkohore
   Bota e civilizuar ,i bene nji emision te posacem TV-Gjermane ku flitet kryesishte ,per Kulturen Europiane
   edhe me gjere ,
   se shpejti ka hapet nji Expozite me Pikturat e tij ne
   nji qytet te Austrise (Burgenland)

   – nderkohe qe mbeshtetesit e serbit ,qe flasin shqip ,
   lehin medieve si funderinat e ksaj Bote .

   Sa primitive nooo !

   Reply to this comment
 14. katarakti August 18, 10:20

  Pavaresisht nga te gjitha. Edhe sikur ato qe thote Abdylhaqimi (emri i tij i plote) te jene te gjitha te sakta dhe te verteta, Edi Rama mbetet kryeministri me i mire i ketyre 28 vjeteve te fundit. Eshte i vetmi qe mund ta beje kete vend. Aq me shume qe ne horizont nuk duket asnje alternative me e mire.

  Reply to this comment
 15. Alban August 18, 10:31

  Kimi = Nje letrar I deshtuar qe tani po perpiqet te mbetet ne historine politike te shqiptareve duke vjelle vrerin mbi figurat kryesore te Shqiperise; Entela= nje nendjelehte qe s’ka per t’u bere kurre gazetare.

  Reply to this comment
 16. Zeus Poseidoni August 18, 10:37

  Kim, eshte shume e lehtë te flasim keq per te tjerët. Nese zotrote do te ishte kryetar qeverie, ne kushtet kur shteti ynë londinez rrethohet vetem me armiq te betuar dhe ka brenda vetes njerez te shitur tek sllavo-helenizmi, a do beje me shume se qeveria Rama?.
  Edhe nje here, nese ti mendon se qeverite para Rames kane bere me shume, atehere me vjen keq, por une nuk merret here tjeter me ato c’fare thoni ju, sepse del qarte qe junuk e njihni aspak realitetin gjeopolitik, por nisen i per te realizuar porositet e dhe na kundrejt pagesave.
  Ju ndihmofte juve dhe ata si ju qofte argumentin.
  ZEUSI

  Reply to this comment
  • Fidel Kastro August 18, 12:51

   Ne radhe te pare pergezime e mirenjohje DITA qe sillni prane lexuesit komente e shkrime me te vertete brilante te dala nga mendje te ndritura e figura te shquara te krejt shqiptarise e nje nder ta eshte dhe intervista e dhene nga shkrimtari e publicisti KIM MEHMETI. Gjithçka e perkryer , nje analize e holle mjaft realiste qe do te bente çdo shqiptar te vertete ” TI THERRISTE MENDJES”. Por mjerisht disa komentuesve i eshte prishur rehati e çoroditur mendja , se ne kete shkrim eshte goditur Kryeministri Rama, por qe realisht duhet thene se eshte goditur tere klasa politike kendej e andej kufirit, e kjo me shume te drejte. I bej thirrje çdo shqiptari te ndershem e patriot te zhvishet nga çdo lloj militantizmi politik dhe te shohe realitetin me sy., ate qe thote dhe mendjendrituri Kim Mehmeti. Shqiptaret jane udhehequr e po udhehiqen nga politikane horra e te korruptuar , qe kane siguruar pasuri perrallore dhe populli ne mjerimin me te madh, kjo eshte e verteta. Servilizmi e buthelepirja ndaj politikaneve te çdo lloj ngjyre veçse e thellon me teper barbarine e e babezine e tyre. Me ne fund edhe nje here mirenjohje pa fund Gazetes Dita e cila na sjell te tilla shkrime , sa realiste e kaq prekese, qe japin frymezim , e zgjojne ndergjegjen kombetare. FALEMINDERIT.

   Reply to this comment
 17. Zagoriti August 18, 11:23

  Vendi ka nje problem te madh humbja e besimit nga rinia see ky vend mund te behet I begate dhe ne mase ka marre rrugen e emigrimit.Ne shtet formim demokratik nuk ka hapa serioze.Mungon rregjistrimi I prones kur Turqia qe ne vitin 1430 kishte rregjistrimi pronen dhe ne Zagori.Ky mosrregjistrim eshte I qellimshem sepse duan te fshehin pronat e Tyre.Bashkite nuk dine ne territorin e Tyre kush Jane pronaret.Rregjistrimi I banesave u be nga njerez te ngarkuar nga Oshe Kur Duhet te ishtebere nga zyrtaret e bashkise.Shtet formimi fillon nga rregjistrimi I prones dhe I banoreve.Ligji I referendume e shte I tille qe shtresat shoqerore e Kane te pamundur te kerkojne ndryshimin e nje ligji nepermjet Referendume e.Politika e taksave shkarkohet ne kurriz te pjeses see popullsise qe respekto no ligjet.Ndeshkimi ligjore Duhet te bjere mbi ata qe Kane grabitur pronen poor kjo nuk po ndodh.Administrata tatimore e doganore Duhet te kaloje me ligj ne vetting poor kjo nuk po ndodh sepse atje punojne delfinet e politikes.500milion euro qe perdoren nga qeveria cdo vit per investim nuk behet transparence.Institutet shteterore qe Duhet te bejne oponencen ishkaterroi berisha poor Rama Duhet to krijonte to vinte nen Akademine e shkencave dhe to Benin projektet eoponencen qeverise vecanerisht per investim to e perdorimin e Buxhetit.Behet fjale per 5_6Institute kerkimi e studimi me rreth 300 specialist e.kur mbahen me rroga disa mijra injotante ne administrate.Keto Jane gjera madhore qe Duhet ti realizoje qeveria qe te konsiderohet e suksesshme.

  Reply to this comment
 18. Hejjjjjjj ,,, Cdo te thote kjo ! I keni kthyer mediet shqiptare ne sherbim te politikave antishqiptare ? Perse censuroni MASKARENJ kujt i sherbeni ? August 18, 11:29

  Hiqni Censuren menjiher
  se nji dite do ta paguani shume shtrenjt
  ju shkerdhatat e medies antishqiptare .
  Nqs jeni vene te gjithe si medie ,ne sherbim te politikave
  antishqiptare dhe censuroni
  komentet pro Shqiptare ,
  deklaroheni ktu Boterishte e pastaj nuk ju komentojme me ,por do ju vizitojme ne halete tuaja ku edhe fshiheni

  Reply to this comment
  • shoke muzllumte qe keni pushtuar mediet shqiptare ! August 18, 12:15

   ktu lejohen te komentojn vetem
   dumbabistet ,
   rraca muzllumute eshte Wolcom-en
   idioten dhe injorantet inteligjent .
   Cdo mendim e nivel Bashkohor Europian ,
   rrezikon shoqerine mzllumane ,te humb status !

   imagjinoni Njerez , qe te komentoshe ktu e presesh
   te postoje ose jo , nji cop mute qe fshihet pas ekranit
   komentin tend ,
   qe (per hir se vertetes ,mua + ty ,s’te krruhen bolet fare ,ne te vertete e postoj ose jo )
   por komenton ktu ,
   ne interes te vendit tend te se Ardhmes Shqiperise tone .
   Dhe tjetra ,nji fenomen qe e ndesh shpesh ne bordellon e mdieve shqypcare ,
   si eshte zakon ke Teme e merhumut bazes ,

   ti komenton dicka .
   Komnetin tend nuk e cfaqin ,
   i marrin Ideen ,pra permbajtjen ,ate qe shkruajte ti ,
   dhe postojne ne emer te tyre ,
   pikerishte ate qe ti kishe komentuar !!!!!!!!!!!!!!!!!

   hEJJJJjjjjjjjjjjjjjjjjj!
   ne cilen Bote jetojme ne ?
   Si mundet te jen ka q te peshtire kta njerez ,qe fshehin surratin pas monitoreve te medies dhe kopjonjn komentet e te tjerve !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
   a jua shkerdhefsha prejradhjen o fshatre ,katunare maloqe e cigane ,rropsi e putana qe keni pushtuar medien Shqiptare dhe mbanji peng zhvillimin normal ,
   te ardhmen e atij vendi o muzllumute . Vendi juaj eshte Halejaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

   Reply to this comment
 19. Linda August 18, 11:54

  Ky eshte islamisti i betuar nuk na ruhen idiote tè tille

  Reply to this comment
 20. info analitike August 18, 12:00

  Lexoj komentet histerike te shokeve ndaj Kim Mehmetit qe ka guxuar tu kritikoje idhullin!
  Po mire more shoke une e kuptoj qe ju deri ne vdekje do ti mbroni poturet kriepsikos ashtu sic i mbrojtet pelenat e dhjera kumandarit po te pakten argumentoni cfare ka te pavertete ne menimin e Kim Mehmetit.
  Mos u beni kaq qesharake shoke militante se edhe vete kriepsikoja tallet me budallallekun tuaj e ju terheq perhunde sa here ia ka qejfi.

  Reply to this comment
 21. Nik Curri August 18, 12:02

  Bravo Kim Mehmeti, pak ke shkrujt dhe pak vone por taman, ky Rama ka qan prej kohet nje plehne dhe felliqsine, nje njeri qe ka cmend grun e vete dhe ka abandonu djalin dhe ne presim te na baje shtet ky funderrine..asht nje njeri qe s’di me ba asgja vec me shku me kurva rrugsh tan diten, i ka ba dhe ministre dhe deputete tane kurvat e Shqipnise, shife si krekosen Xhacka, Nikolla, Manastirlliu, dhe na del dhe ne foto me grun-kurve qe ka marre …apo ajo plehna e kukltures-surrat-kalit, apo plehna si Arben Ahmeti qe vjedh tan diten i dha incineratorin e Fierit shokut te vete dhe i pagun 5 mln euro pa fillu puna ky asht Rama moster-bastrad.!!!

  Reply to this comment
  • Vlonjati August 18, 14:48

   Poooooooooooooooooooooo bravooooooo. Ky funderrina e morì vendin ne qafe. Kudo korrupsion vjedhje, kurva te paafta ne qeverisje.

   Reply to this comment
   • Edhe une ... August 18, 18:02

    Eshte turp , ti thuash vetes vlonjat , more idjot i lindur si i tille , duke na servirur kryebanditin serb te Vicidolit , si nje pleh shume i mire per token shqiptare . Pa as me te voglin dyshim , qe Edi Rama ka nje thes me mangesi , por ai nuk mund te krahasohet kuuuuurre me kafshe te lindur e rritur ne shpelle qe adhurojne armikun tone shekullor , shkjaun ! Edhe ate respekt qe kisha per z. Kim Mehmeti , m`u zbeh tani qe mesova se qenka futur edhe ai ne cadren e shpellarit Sali dhe prostitutes Lulushe , dhe tani del e na ben moralistin ! Vetem fakti i futjes ne cader , e ul Kimin ne nivelin e llumit te politikes.

    Reply to this comment
 22. I.Troplini August 18, 12:19

  Me Kim Mehmetin, shqiptarèt i bashkon dashuria pèr kombin, brenga pèr realitetin e hidhur dhe detyrimi qytetar pèr tè ngritur zèrin aty ku èshtè mundèsia dhe nevoja.
  Shqiperia, èshtè vèndi amè i tè gjithè atyre qè ndihen nè zemèr tè tillè. Kufijtè apo gardhet artificiale qè duan tè na ndajnè, nuk kanè mundur nè tè kaluarèn, dhe nuk do munden nè tè sotmen, ti ndalin shqiptaret ti dalin zot trojeve tè tyre.
  Mendimi i Mehmetit pèr politikèn shqiptare nè pèrgjithesi dhe Edi Ramen nè veçanti, èshtè pasqyrim i realitetit, pa syzet partiake apo tè qènit nè shèrbim tè bajraktarit.
  Edi Rama, èshtè varrmihesi i shpresès shqiptare pèr rrugètim europian, njè kone e Ilir Metes dhe ushtar i mbrojtjes sè statusquosè.
  Ikja masive e shqiptarève, èshte pasojè direkte e rolit prej mashtruesi, qè luajti dhe luan Rama. Garancia e Berishès apo Metès, se nuk do pergjigjen kurre pèr krimet e kryera, eshte Edi Rama.
  Elokuenca dhe propaganda e tij profesionale, i ngjan asaj mollès sè kuqe nga jashtè. Brènda, tè pret bota e krimbit.
  Nuk jam piktor apo artist pèr ti lejuar vetvetes nje gjykim mbi aftesite e ketij njeriu nè fushen e artit por si qytetar i kètij vèndi qe èshte i prekur nga politika e tij, di tè them se Edi Rama èshtè njè person pa kèllqe, pa kurajo. Ai pèrfaqèson gjithçka por jo popullin shqiptar.
  Faleminderit Kim Mehmeti, pèr fjalèt e sinqerta.

  Reply to this comment
 23. N.VJOSA August 18, 12:48

  A b d y l h a q i m i,
  Ose shkurt Kimi, eshte nje nga intelektualet tanë te semure!…
  Mendjemadh,
  tek Abdylhaqimi dhe ktheu pas!…
  Sipas ketij Çadristit te Sali Pisqolles, realiteti shqiptar nxin dhe vetem nxin!…
  Asnje fjale per Kryevarrmihsin e Shqiperise!
  Me sa duket e lidh e njejta fije me Katastrofen!
  Abdylhaqimi, nje kritizer i semure, qe di te ankohet dhe te nxije pa pushim!
  Ka nje negativitet te tmerrshem dhe mediokër ndaj vleresimit te realitetit, (kur thote per Ramen , se tani vepron njesoj si Enveri dikur, por duke mos mundur ti perdor te njejtat mjete per te eleminuar ata qe dikur as qe e numeronin mes te gjallëve.)
  Abdylhaqimi,
  Paska nje ndjenje te theksuar inferioriteti, kur e vlereson Ramen, (se të gjithe na konsideron një turme kokezbrazurish që çdo idiot i mbuluar me emblemen e partise qeverisese, te tallet me ne.)
  Abdylhaqimi,
  e konsideron vehten nje opozitar i perjetshem ,
  që vetëm qahet, ankohet, POR DIHET SE TE ANKOHESH NUK ZGJIDH GJË…
  Asnje ide konstruktive!
  Nje t u r k o s h a k
  herë i hapur dhe herë i maskuar!….
  Dhe se fundi,
  ky Maçok i tredhur,
  me sy te futur thelle ne nje koke te dhjamosur,
  mjerisht nuk di ta ndihmoje Kombin e vet , por ta nxije atë me keq se idhulli i tij, Sali Kryekrimineli
  bajraktari
  anarshisti,
  antishqiptari qe e ka demtuar Shqiperinë,
  me keq se çdo Esat Toptan!
  Thjeshte,
  A b d y l h a q i m,
  Një llafollog pa bukë….!
  I denjë per nje mendje mediokre!…

  Reply to this comment
  • Tartufi August 18, 16:07

   Ja dhe nje te bukur o Neti tim I dashur dhe I pa haruar .
   Kur profeti [ Mojsi ] zbriti nga mali I Sinait me 10 udhezimet e zotit per popullin e tij te Izraelit,,, pa qe 75% e
   tij qe rebeluar dhe 25% me zi priste profetin e tij te derguar
   nga zoti per shpetim nga mjerimi.Dhe sot keshtu vazhdon pas 5000 vjetesh nga koha e PROFETIT 25%
   vazhdon imnetin e tij 75% eshte mashtrus dhe degjenerim I perditshem..Kur I derguari I zotit pa kete
   rebelim te ndyre tek ky popull,,,, ngriti duart larte dhe I
   foli zotit,,, lexoje me vemendje se eshte e vleresuar per
   mendje te pasterta.,,, Mojsiu,,, ku te te kerkoj o zoti tim I
   madh,,, Zoti I ktheu pergjigjen aty aty,,,, Zoti kerkom ne
   zemrat e te devotshmeve,, te te mireve,, te te ndershemve,,, te besimtareve ,, te te pasterteve ,, te te zgjuareve,qe une qendroj nje hap larg tyre per c do cast
   te jetes. Lexo perseri se eshte e bukur

   Kur e pjeti nje qytetar I sokakut te te mareve te Gjirokastres Enver dobicin,,,, Ku te te kerkoj o Enveri tim I madh Enveri ju pergjigj aty aty,,, Kerkome o I sokakut te te mareve,,,,Ne zemrat e pederasteve,mashtruseve,,,varemihesve,,,qelbesireve,,
   trathtareve,,,krimineleve,,,idioteve,,,,hajvaneve qe nuk
   kuptojne c fare ndodh ne kete dynja ,qe une qendroj gjysem hapi lerg tyre per c do moment te jetes se tyre.

   Kur nje socialist I ndershem I thiri Nanos ,, ku te te kerkoj o Nanua tim I madh,,, Nanua,,,ne zemrat e pijaneceve,, te qesharakeve,,,te liberaleve,,,te mos perfillesve tek zemrat e atyre qe nuk e cajne trapin kurre per parti,,qe une qendroj nje hap larg tyre per c do dite. Vazhdo dhe lexo dhe mos u merzit.

   Kur nje malesor I varfer qe mblidhte geshtenja per ti shitur I thriti nje dite Saliut,,,ku te te kerkoj o Sala tim I madh,,, Sala aty aty,,, Maloku tim I dashur kerkome ne
   zemrat e shpellarise shqiptare,ne zemrat katrahures,ne
   zemrat marezise,ne zemrat e parties time qe kam bene
   sikur nuk e dua,,,ne zemrat e qesharakeve,,qe qendrojne gjysem hapi per c do minute te jetes se nga une dhe zemren time.
   Kjo eshte me e bukura se te takon me shume zemres tende o Neti tim.

   Kur pjeti nje piktor nje dite Kallamin e gjate Ramen ku te te kerkoj o njeriu tim I madh ,,, Kallami ju pergjigj
   Ne zemrat brekushe-mbajtesve,, ne zemrat e bojaxhinjeve,ne zemrat e te rishkerdhiereve. ne zemrat
   e idioterise qe mendon ne rilindje ne zemrat e atyre qe
   votojne se do te permbyset e djeshmija e shpellarise.Qe une qendroj gjysem metri per c do cast larg zemrave te tyre o piktori tim kerko tek zemrat e tyre
   dhe atje me gjen,,, pershendetje…

   Reply to this comment
   • Fariseu August 18, 19:40

    @Tartufi; qenke armik i te gjitheve or grekoqire. Shko lepiji shtepite e djegura te Tsipras ne Athine dhe bej nje supe me hirin e shtepive. Atje e keni vendin ne zjarrin e ferrit. Lehni si qen. Ta apaska mesuar Janulla librin dhe e dike permendesh. Ne cfare Kishe diabolike te Janulles falesh sepse Perendia ju dogji te gjalle si djaj te pafe!

    Reply to this comment
   • Granit Boni August 20, 18:04

    @Tartyfi,
    Dole perseri ne blog ti o kryespiuni i burgjeve, o turpi Gjirokastres qe sle te burgosur pa spiunuar te Sigurimi.Te kam thene behu nje here te vetme burre o krimb haleje dhe trego emrin e vertete. Por nga qe sje i tille zhgarravit nen nickname Tartufi. Je nje fossil qe vegjeton per mungese varresh. Je qelbesira e blogut o spiun i qelbur 100 karrat

    Reply to this comment
 24. MH August 18, 13:01

  Kimi edhe ka thane dicka por e dhe nuk ka thane kushedi se c’ka.
  Nji mendje “ndritur” kontadiktor me vete mendjen e vet.
  Vec,qe nuk merr vesht nga financat.Nuk merr vesht edhe cfare i shohin syt.

  Reply to this comment
 25. ETHEM August 18, 13:34

  GAZETA D I T A BENE MIRE QE EVIDENTON EDHE KTO MOSTRA TE SB E L.BASHES.PERDERISA KY U FUT E LIGJEROI NE ÇADREN E VENDOSUR NE VENDIN E KRIMIT TE SB E LB-TREGON SE ESHTE I BLERE TE PD DHE LOBON PER TE SIKURSE LOBISTET R U S KUNDER E.RAMES,QEVERISE SE TIJ DHE SHQIPERISE.KIMI ESHTE I PABESUESHEM DHE MERITON URREJTJEN E 95 % TE SHQPTAREVE TE MAJTE.PSE:
  -KIMI TE PAKTEN TE KISHTE ZENE NE GOJE PUNEN QE BERI RAMA ME FAKTORIN SHQIPETAR NE MAQEDONI KU U KRIJUA QEVERIA E RE DHE U PERMBYS GRUEVSKI NJE KRIMINEL I SHQIPTAREVE ATJE.
  -SE RAMA KA ULUR NE GJYNJE GREQINE E SERBINE PER KORIGJIMIN E MARRVESHJEVE TE NGRIRA 70 VJEÇARE E TE NJIHET KOSOVA SI SHTET NGA SERBET SEZBEN.
  -KIM SERBI NUK ZE NE GOJE PUNEN QE BERI RAMA PER LIGJIN EDREJTESISE E VETINGUN KU PD E LSI JANE MUNDUAR ME TE GJITHA BARMTERIT QE TA PENGOJNE.PER KETE RAMA KA PASUR MBESHTETJEN E SHBA DHE BE.
  -RAMA E RRITI BUXHETIN NGA “0” NE 4.5-5% DHE PO UL INFORMALITETIN NE EKONOMI KU SALIU E ÇOJ NE “0”.
  -RAMA NE ZGHEDHJET 2017 I DHA LULIT 7 MINISTRA E 7 DREJTOR QE TE KONTROLLONTE ZGHEDHJET. ..DHE NUK FOTOJ DOT.DHE NUK KA PER TE FITUAR KURRE SA TE JET SB E LB NE ATE PARTI..TE CILET KAN VJEDHUR E VRARE NJERZ SA KAN DASHUR.
  -Z.KIM I PERMEND RAMES-DROGEN KUR AJO U LIGJERUA NE LAZARAT
  NGA SALIU DORA VET.
  -Z.KIM,KM RAMA ESHTE VLERESUAR MAKSIMALISHT NGA REXHEP QOSE E ALFRED MOISIU SI KM ME I MIRE NE KETO 28 VITE.A MOS JENI DHE KUNDRA TYRE SI BURRA SHTETI. ?
  -Z.KIM,JAM DAKORT ME JU SE NE VENDIN TONE OPOZITA ESHTE E PABESUESHME.DHE RAMA KA THENE SE “..NE KEMI GABIME..POR JEMI ME TE MIRET SE TE TJERET..”DHE UNE E BESOJ KETE GJE.ATHERE..Z.KIM KUJT MUND TJA DOREZOJME SHQIOERINE..RAMES QE PO MUNDOHET TE BEJ SHTET APO SALIUT QE TE NA ÇOI PERSERI NE ‘96,97,98.E QE TE NA VRASI PERSERI SI NE GERDEC,21 JANAR,QE ELIMINOI REMZI HOXHEN TUAJ,A.HAJDARIN…E MBI 6000 TE TJERE QE NGA 2 PRILLI 1991 NE SHKODER E DERI SOT.
  -Z.KOM..A JU KUJTOHET ’97-TA TEK NE KUR POPULLI U ARMATOS NGA SB KU EDHE SOT PO VRITEN NJERZ ÇDO DITE NGA KY NJERI QE PO BEN THIRRJE QE TE ARMATOSET POPULLI E TE RREZOJ ME DHUNE QEVERINE E LIGJESHME TE E.RANES,KU EDHE JU PO JENI DAKORT ME ATE SHPIFS ORIENTAL.
  -UNE JU NJOH JUVE NGA MEDJET DHE SHKRIMET QE KE BERE PER KETEJ DHE ANDEJ KUFIRIT TONE,DHE JU NUK ME NJIHNI MUA SI OFICER MADHOR I SHQIPES,POR UNE JU DEKLAROJ ME PERGJEGJSI SE MUND TE KONTRIBUOJ ME SHUME SE SA JU PER KORIGJIMIN E MANGESIVE NE POLITIKEN E SHQIPTARIZMES PO TE ME JEPET MUNDESIA DHE JO SI JU QE FLISNI QESIM PER KEDO QE U DEL PERPARA NJELLOI SI SALI RAM BERISHA.

  M

  Reply to this comment
 26. sapa August 18, 13:42

  Une akoma nuk e kuptoj “berjen e shtetit” nga Rama sic pretendojne disa largpames ketu.Saliu tall bythen cdo dite,Meta president i shqiptareve,Llalla duke ankimuar pronat e vjellura te popullit ku e keni shtetin o mendjendritur?cili shqiptar qe deshironte shtet nuk eshte zhgenjyer nga Rama?Edhe njehere u vertetua qe kush vjen ne pushtet nga banditet nuk ka se si te beje shtet kunder atyre perkundrazi:do ju sherbeje atyre.

  Reply to this comment
 27. Jimi August 18, 14:18

  Tallavane e qani juve sllavomaqedonasit!

  Reply to this comment
 28. Çika August 18, 14:58

  Rama , k/ministri më i mirë ?!
  Edhe unë kështu mendoja 3-4 vjet më parë !
  Rama duhet qëruar një orë e më parë nga godina e k/ministrisë sepse , është ngjitur aty duke mashtruar shqipëtarët . Është një degjenerato në llojin e vetë , jo më pak i keq për vendin se banditi Berisha apo demagogu Nano !
  Për inat të Kimit , që paska hyrë në çadrën e Lulit, unë nuk mund të duroj Ramën . Brënda në çadrën e Lulit , këmbë e kokë ka qenë mashtruesi Rama me pazaret e tij të pista !

  Reply to this comment
 29. cfar rrace eshte ky surratsumhajvani ! Un s'dalloj asnji tipare Shqiptari ne ate surratmut August 18, 16:02

  JA ME KTA SHKERDHATA MBUSHET MEDIA SHQIPTARE
  OSE ME IDIOTIZMA QE FLET PER NJI BOTE QE
  ME ATE SHQIPTARE S’KA TE BEJ ASPAK
  ME LAJME TE DHUNESHME ;KRIME
  PAMJE ORDINERE QE KAN QIT JASHT ORBITE
  ATE POPULL QE I KAN BER SKICOFREN POPULLIN
  DHE PER CUDI ASNJI NUK REAGON !

  NQS DO FILLUAR SPASTRIMI RRADIKAL NE ATE VEND
  DUHET TE FILLOJ NGA MEDIA –
  KTA JANE KANCERI ME I RREZIKSHEM OER SHOQERINE SE SA POLITIKA -JANE ATA QE CUAN NE KTE DEGJENRIM E INJORANCE SHOQERINE SHQIPTARE

  HAJT NE DJALL VAFSHI TE GJITHE RRACE E NDYRE

  Reply to this comment
 30. gjermani i fundit August 18, 16:07

  intervista e mire,percjell mesazhe te ekuilibruara. . Mehmeti nuk po thote te votoni Bashen dhe sali berishen, por kritikon neglihencen e Rames se sotem ndaj Rames se djeshem e me gjere. Ne premtimet e tij Rama theksonte se do bente ç’eshte e mundur per te zbutur varferine, por ja qe rregullisht favorizon suoer te pasurit ne dem te shtresave ne nevoje. Sipas kesaj e ben dhe larg asaj qe thote Rama e ka te fiksuar ne koke qe shtetin e forte e ben privati i forte, kur ne fakt privatin e fote e ben shteti i forte dhe ja shikoni me syte tuaj se pasaniket e medhenj te Shqiperise jane duke u superpasuruar fale favoreve nga shteti. Me kete nuk dua te them se Basha/berisha jane alternative, pro jo te mbyllim syte

  Reply to this comment
 31. mirel August 18, 16:45

  Nuk eshte rastesi qe shqiptaret jashte Shqiperise denoncojne Ramen per deshtak, ne mos dhe per tradhetar.
  Ne fillim Albin Kurti, ai deklaroi qe Rama nuk eshte aq patriot sa duket.
  Kaq, sa per te ruajtur ekuilibrat mbareshqiptare ne rajon Kurti vetem sa dha sinjalin e pare te tradhetise se Rames
  Tani del Kim Mehmeti. Arsyeja qe tani zhgenjehet Mehmeti qendron ne realitetin e ri ku eshte zhytur Kosova dhe Shqiperia, qe cdo sezon qeveritar ndryshojne kufijte, me terma te huaj, jo shkembim, jo delimitim, demarkacion, gjithcka qe tradhetia mundohet ta paraqesi me lule te bukura nga EU ose OKB
  Presin shiritat e OKBse dhe EU duke prere toka shqiptare nga trualli meme.
  Sot pervec Kim Mehmetit del the Mehmet Kraja

  http://www.gazetatema.net/2018/08/18/mehmet-kraja-ideja-per-korrigjim-te-kufiijve-kosove-serbi-eshte-e-rames-jo-e-thacit/

  Pra del qarte kush eshte negociatori i kufijve te Shqiperise.
  Ideatori i Triestes, ideatori i Konfederates Ygosllavise se Jugut,,
  Vete Edi Ramiu, Vellai i Vucicit,,
  Kontraktori i Serbise ne Shqiperi.
  Rahabilituesi i Berishes.
  Shitesi i detit dhe i varrezave. Bashkepunetori i Janullatos.
  A nuk e pagezoi djalin e tijZahon te Janullatos, i ka vene dhe emrin e Heroit, ky pis, per te veshur aureolen e patriotit.
  Nuk ka me tradhetar te peshtire nga ai qe shitet si atdhetari me i flakte
  Heshtja e Rames tregon tradheti.
  ka ardhur koha qe figurat e shquara intelektuale, politikane dhe patriote te flasin ne nje kohe per te miren e Shqiperise.
  Albin Kurti duhet te prononcohet me hapur kunder deklaratave te marra te Thacit dhe tradhetise se Rames.
  Nuk ka pse hezitohet me tej, sepse ne kete heshtje Shqiperia po merr tatepjeten,
  Kufijte e saj po zvogelohen.
  eshte koha per reagim mbarekombetar

  Reply to this comment
  • Gimi August 18, 20:28

   Po more Mirel nga jashte shtetit, ndoshta nga Bostoni. Me koken tende me cepa ti nuk je ne gjendje as te lidhesh ushkuret e brekeve te tua ore deshtak njeri jo me te na mesosh politike. Je nje antishiptar i terbuar perderisa mbeshtet esadistet me nje kembengulje idioteske. Ke te ka bere gjatoshi qe e urren kaq shume dhe je pro qenit te Tropojes dhe dobicit te Serbise?

   Reply to this comment
 32. Fillestari August 18, 17:05

  Nuk kuptoj përse shumë komentues në vend të merren me argumentin, fillojnë e komentojnë personin e qytetarit privat K Mehmeti. Ai po flet për korrupsion (saktë), narkotrafik në rritje (saktë), për një person që nuk ka vlera personale a profesionale që është ngritur në pozitën drejtuese në Shqipëri. Dikush përgjigjet “Gjermania i hapi ekspozitën Edi Ramës”. Gjermania ja hapi? Në Gjermani a kudo në botë mund të jap edhe unë ekspozitë por kjo nuk më bën piktor te suksesshëm! Kot të merremi me atë temë, por ju o fans-at e artistit të madh Edi Rama, a jeni ne gjendje të kujtoni qoftë edhe një pikturë a vepër tjetër te artit te tij qe e keni parë dhe e mbani mend? Fare, as me Google nuk ja gjeni dot. Këto janë si rrobat inekzistente të mbretit lakuriq.
  Çfarë përfaqëson dhe kush është ky person që ngeli ne televizor duke dhënë mend për cdo gjë, por që është kryetar I qeverisë së një shteti ku nuk funksionon asgjë?
  Z. Mehmeti ka mendimin se Shqipëria është në rënie, ekonomike por sidomos kulturale dhe morale nën drejtimin e Ramës e jo në ngjitje. Jeni dakord apo jo, merruni me këtë temë të rëndësishme. Kush a çfarë është z Mehmeti është e parëndësishme, ai është veç nje qytetar privat i padëmshëm, përçues i mesazhit. Ai është si gishti që ju tregon hënën: shihni hënën o njerëz dhe mos mbani sytë tek gishti!

  Reply to this comment
 33. Daja August 18, 17:44

  Ik or jevg islamist anadollak dò japesh mend edi rames ti

  Reply to this comment
 34. Ymer boza August 18, 19:56

  Nje interviste e shkelqyer

  Reply to this comment
 35. Budallenjte dhe plepat behen te gjate August 18, 20:06

  Cdo heq KY ishkreti nga komentuesit me pagese qe komenojne nga halete e bashkise dhe kryeqeneflise.
  Do ti sulen si wen te terbuar dhe do ta shqyejn

  Reply to this comment
 36. si te besoj August 18, 20:08

  Lexova Kim Mehmetin ketu dhe te theme te drejten, ky shkrues nuk me ka pelqyer kurre per mendimin e tij dhe kjo tregohet edhe thjeshte nepermjet mendimit se; ta pelqesh nje njeri e te thuash fjalet me te medha per te e pastaj ta shashe deri tek molla e kuqe eshte disekuiliber mendor i personit. Kim Mehmetin e kam degjuar shpesh te desekuilibruar ne mendi, pavaresisht volumit te letres e bojes qe ka harxhura dhe ka perfituar. Nuk eshte se kam ndonje inat me te, as me njehe e as e njohe, njohja e vetme eshte gazeta dhe televizori se dete e oqeane na ndajne, por shpesh e kam pare qe hiqet si baballek, por dhe si kompetent e nuk e kupton as vete se ku shkon. S’ka gje, ne kete bote ka per te gjithe: edhe per Kimin.

  Reply to this comment
 37. ALBAN DEGA August 18, 20:25

  Replike e detyruar me nje Hic& e co

  SHIHNI DOKUMENTET E CIA-S AMERIKANE PER MARTIN CAMAJN O QYQE!

  Si u rekrutua, si spiunoi, si veproi ne sherbim te UDB-es se Aleksander Rankovicit e asaj te Milloshevicit !
  Eshte CIA syshqiponje amerikane dhe jo Sigurimi i Shtetit Shqiptar, as Enver HoXha, as Ramiz Alia, as Sali Milloshi, as Edvin Rama.
  Aq me pak Alban Dega !
  Mesoni te kexoni pastaj shkruani e komentoni o qyqana: http://www.tetovapress.com/si-i-rekrutonte-udb-ja-intelektualet-shqiptare-ne-vitet-50-rasti-i-martin-camajt-dhe-hasan-kaleshit/
  Turpi qofte me ju e cdo spiun serb, grek, rus ….
  Prandaj Tirana zyrtare deri ne 1991 nuk ia hapi kurre dyert e Shqiperise atij spiuni serb !
  Mbas 1991 UDB- a serbe nuk pati me interes te dergonte Martín Camaj ne Shqiperi!
  Vendosi ne krye te saj kryemisionarin e saj Sali Berisha, Bashkim Ajatollah Ruhollah Gazideden, Mul Stanishic Noken e co.
  Une nuk laj gojen me shurre spiunesh serbe e grek si ti BLACK SWAN Elez Berisha e tufa e starve !
  Faktet pa fund jane te CIA-s!
  Komenti eshte imi!
  Sa per fanatizmin tim ndaj Edi Rames a cilindo politikan shqiptar nga Ahmet Zogu e deri tek Sali Berisha, vetem muajin e fundit ke te pakten 5 komente mjaft kritike edhe per Edi Ramen… Tri i ke vetem sot ne kete gazete!
  Por EdI Rama eshte pafundesisht me i mire, me atdhetar, me qytetar, me demokrat, me gjithekombetar, me burre shteti se Sali Berisha qe e rrenoi, sakatoi, zhberi deri nen themel shtetin shqiptar te pakten 13 here ne 13 vjet te sundimit te tij katrahure, demokrature…. SALIKRACI te Shqiperise.
  Edi Rama eshte kryeminister shqiptar qe nuk ka nje pike gjaku shqiptar ne duart e tij !
  As Sllobodan Milloshevici as Chinchizkhani me hordhite e tyre barbare nuk do ia kishin bere Shqiperise cfare ia ka bere Sali Berisha dhe “ Banda e Gangstereve” politike e biologjike, ” kjo Mafia qe ka dale krejt jashte kontrollit “, percaktore keta jo te Alban Deges por te “The Times” te Londres ne shkurt 1997 dhe “ The New York Times” te Nju Jorkut me 15 mars 2008 .
  Edhe pyetja retorike e imja per Kim Mehmetin nuk eshte rastesi, sic nuk eshte rastesi as intervista e tij !
  Interviste e porositur , e sponsorizuar dhe parapaguar!
  Ka gjera qe nuk kane nevoje te presim 25 a 50 vjet sa te hapen Dosjet e CIA-s apo te KGB-se, UDB- se apo Asfalise… per tu marre vesh si ne rastin e Martin Camajt …
  Ka edhe dosje qe nuk hapen kurre !
  Kimi e kupton fare mire kete mesazh me mesazh !
  Kimi eshte bere tellall i Beogradit dhe pjese serbo-ruse te Shkupit me Ivanovin e Gruevskin ne krye…. Jo sot … Ka vite e vite !!!!
  Ti BLACK SWAN e lukunia e babaleve te Cadres nuk je Mjeme e Zeze! Nuk ekzistojne !
  Ti nuk je gje tjeter vec se nje qyqe e zeze , nje kukumjacke antishqiptare nje korb i zi kobezi pa asnje vlere …. nje hic !
  Ti je nje Babale e mjere faqezeze ! Po te pakten Babalja ua rruajti 20 000 mije euro Lul Karabushit, Enkeled Gebels Alibeut, Ervin Saliajnin Putinit … e Bandes se Gangstereve te Berishes.
  Babalja na dolí me Profesor se Prof. Dr Sali Berisha dhe Profesoret e tij te Plepave, Vitrinave e Kristaleve ….
  Me dy dite sajime perfitoi pagen e dy viteve te profesoreve te ndershem e jo te profesoreve gjobaxhi e zhvates te tij !

  Reply to this comment
  • Tani August 18, 21:18

   Bjeru, Alban Dega! Dermoji qente esadiste! Flm per faktet qe bie dhe komentet objektive qe ben! I lexoj me kenaqesi shkrimet e tua!

   Reply to this comment
  • intelektuali August 19, 07:55

   Dole prape ti o spiun i Sigurimit te Enverit, o race e poshter e xhelateve te Partise per te mbrojtur Kauzen, kujt kerkon ti more PUSHT enverist qe t’ja ngjithes Sali VARKARIN e familjes Hoxha si “Muti pas kepuce”? Po ti o spiun i poshter e ke koleg dhe vella Sali Berishen qe nga Koha e Qepes e Partise se Punes dhe mos fyej dhe sha te tjeret o HALE spiunesh se qelbesh qe nga larg dhe te vjen era si nje familje kriminelesh qe nuk eshte ndeshkuar akoma nga Drejtesia, por do te vija edhe dita jote se do te gjejme dhe do te demaskojme para autoriteteve amerikane si kriminel nese jeton me te vertete ne SHBA.

   Nuk ke ftyre ti o PUSHT krimineli te fyesh Kim Mehmetin qe ja perplas te verteten PARTIZANIT te Enverit, Edvin Karagjozit qe mbuloi me droge Shqypnine dhe i ka bere shqyptaret si emigrante te Botes, njesoj si Enveri do kohe me pare dhe qe nuk ka bere kurgje per Prodhimin Kombetar,

   sepse:

   EDI RAMA ESHTE NJE HAJDUT ME CIZME NJESOJ SI SALIU DHE NJESOJ SI ENVERI DO KOHE ME PARE.

   Reply to this comment
   • Alban Dega August 19, 18:30

    DOLÍ PRAPE KY INTELEGOMARI !

    te kerkoj shume falje o kafshe punetore dhe teper e urte !
    Ti je Akademik ne krahasim me kete rroten e hajvanit me pseudonimin Intelektuali !
    Itelektuali eshte nje gabim drejtshkrimor dhe nje mutación gjenetik !
    Sapo ta shihni ate lexojeni sic eshte ne te vertete Intelemagari i Vicidolit !

    Reply to this comment
 38. Kasandra August 18, 20:32

  “Mishi të piqet, helli të mos digjet”
  Unë nuk jam e specializuar të bëj kritikun. As nuk kam informacionin dhe të dhënat e faktet e nevojshme për të nxjerrë një konkluzion përfundimtar për një çështje a një problem aktual. Natyrisht nëpërmjet logjikës së gjërave mund të arrishë në një mendim, por puna është se ato ndodhin për më shumë se një arsye. Edhe unë bëj ndonjëherë komente nisur nga dukuri konkrete për tu bashkuar me pozitiven që mos të digjet helli, vija e kuqe midis të mirës dhe të dëmshmes ose të keqes, që të forcohet e mira dhe të shmanget e kundërta.
  Me pavarësinë e Kosovës dhe Aleancën Euroatlantike, e ardhmja jonë dhe çështja kombëtare kanë marr një rrugë pozitve që venë në pozita aktive optimiste të gjithë shqiptarët për ta mbështetur këtë rrugë zyrtarisht po edhe shqiptarçe, tradicionalisht. Për ne primare është bashkimi i shqiptarëve në të drejtën e vet, jo fati i fqinjëve që duhet t’i kishin dorëzuar vetë me kohë territoret shqiptare që nuk janë të tyret.
  Rinia është pjesë e gjithë emigracionit shqiptar dhe për këtë nuk meriton të fajësohet populli që truri, rinia, specialisti e bukuria tërhiqen si me magnet nga tregu global.
  Hollësirat e panevojshme subjektive dhe krahasimet negative me të kaluarën plotësojnë më shumë figurën e autorit. Vetëpërmbajtja dorëzohet para “Inatit”enigmatik të shkrimtarit tonë Kim Mehmeti që e cilëson të dështuar kryeministrin shqiptar E. Rama akoma pa mbaruar mandati e pa kaluar në filtrin e drejtësisë dhe i bën thirrje shqiptareve që e kanë votuar me shumicë, të mos e besojnë më. Pse? Çfarë e ngut të shprehet kështu dhe tani? Ata që kërkojnë përmbysje për të ndryshuar drejtimin e reformave janë lumturuar sot.
  Të tregoshë problemet reale dhe rrugët e mundshme të zgjidhjes nuk është njëlloj si të nxishë çdo gjë, se mbështet negativitetin që frynë e përhap kundërshtari, se, për më tepër, nuk i përgjigjet realitetit me forcimin e shtetit ligjor dhe filtrimin gradual të “luftëtarëve” për pushtet e pasuri. Për diskutimin ose sqarimin e problemeve delikate ka rrugë të tjera komunikimi midis ‘kokave’, buja në shtyp nuk të lë përshtypje të mirë për asnjërën palë. Këtë e kanë provuar edhe ‘koka’ të tjera më parë dhe nuk kanë fituar gjë veç përfoljes. Trajtimi i problemeve pa implikime personale sheh në radhë të parë zhvillimet pozitive në ambjentet mbarëshqiptare dhe aktivitetet e tyre kudo që janë dhe kupton se nuk janë të ‘vetmuar’, as egoist, po janë bashkë dhe patriotë kush e kush më shumë. Kasandra.

  Reply to this comment
  • mirel August 19, 00:08

   Cfare flet mor bir.. Ne Shqiperine e sotme rinia mezi pret te marre rruget e te iki nje ore e me pare.
   Nga kush..?

   Reply to this comment
 39. Araniti August 18, 21:37

  Nje “skaner” i plote,i sakte, i qarte , i gjendjes se Shqiptareve ne tre shtete, FALEMINDERIT.

  Reply to this comment
 40. koço piqoni August 19, 06:47

  Ky analisti i” Madh ” duket , No Koment , se ka shpirtin më të zi se suratin e tij . kjoështë dhe arëszeja që gjithçka kërkon ta nxijë . nderkohë që Shqiperia me liderin e saj Kryetarin E kësaj Maxhorance , njëheraz dhe Kryeministëri i Shqiperise , për gjatë ketyre mandateve qeverises , e ka vendosur politiken dhe ekonominë e këtij vendi ne hullinë në rrugen e duhur të Integrimit Evropian ,Bërjen e ketij vendi Shtet Ligjor të se Drejtës dhe rritjes ekonomike nga O%në 4. 5 % duke ja ndëruar krejt fizonomine gjithë qzteteve të vendit e duke e këthyer vendin në nje Kantjer të madh ndertimesh veprash të mëdha në Infrastrukture Rrugore , Aero – Portuale , Energjitike , duke u bërë një nga vendet me të vleresuara e më te besuara prej Sh B A dhe BE o Kim Këllira , o shpirt zi e ligavec .o Mediatik i Kazaneve e Guzhinave Kutërbuese dashakeqese . turp per cilin do gazetaruc si ty .

  Reply to this comment
 41. Lesi August 19, 08:45

  Shikoni me vemendje portretin e ketij Kimi dhe do te gjeni personalitetin e tij:Ballin e syte i ka te Millosheviçit,hundene ka si te Titos buzet e mjekren si te Vuçivit dhe nxirrni konkluzionin se ç’fare kungulli eshte!Te gjithe KIM-MET jane k…qe po ku i ati, qe ky do ishte i tille qe i vuri kete emer ku e dinte xhanem ?????????????

  Reply to this comment
 42. VASO August 19, 08:55

  Edi Rames ti hash mutin o turku mutit se ai e beri shqiperne nje shtet qe bie ere qyteterim

  Reply to this comment
 43. capajevi August 19, 09:02

  O Kim ! Po si mendjendritur qe je nuk te duket qe pas paragrafit te pare te shkrimit tend … ne lidhje me shqiptaret…( qe sipas meje ke plotesisht te drejte,) qe ti me sa duket e shkruan “pa dashje” nuk te duket se te gjitha sa shkruan nga mbrapa jane kot…? Ay miell (nga i cili rjedh edhe ti) si do qe ta kete furtarin ate buke do nxjeri… Keshtu qe ti qysh ne hapin e pare te “artikullit’ tend me kemben e djathte ke shkelur kemben e majte..si bashkekombasit e tu….dhe do te shkosh ne Europe…haaaaaa

  Reply to this comment
 44. vasili August 19, 10:05

  Kohe mbas kohe,cfaqet ne kete gazete ne gjithe dimensionin e tij erret dhe ogurzi islamizmi dhe komunizmitaliban i kryesuar nga shkodrani prej Puket.
  Duke e ftuar te uzurpoje kete gazete ne gjithe dimensionin e saj nje qenie antishqiptare,qe me mburrje salafisti thote qe eshte islamik,don te thote te rindezesh vatrat islamike ketuku dhe atje ku u linden,pothuajse jane shuar.
  Pasiviteti i kryeredaktatorit,ndjehet si nje konvertim i bere nen presion.
  Dhe pse jo, kur ne kemi nje kryevezir i dhjere i gjithe ne shallvare, me surrat te vetngjyrosur ne karaboje,qe gjithe deshire vazhdon te karakurverohet si dylber i diktatorit sulltanor aziatik.
  Dhe Gjergj Kastrioti i rethuar nga keta bastarde apo kolone,rri dhe veshtron gjate kete vetpushtim absurd.

  Reply to this comment
 45. anticensurë25642654 August 19, 10:24

  ““Rama, burrështetas i dështuar, mësoi si sundohet populli, por jo vetja”
  o kim mehemeti
  (duke u nisur vetëm nga titulli që i ke vënë shkrimit tënd)
  asnjë SUNDUES popujsh,njerëzish,nuk mund të SUNDOJË vetveten!!
  të jesh kaq i trashë sa të thuash një gjë të tillë??
  të jesh kaq i trashë sa të mos e dish që sunduesi nuk mund të sundoj vetveten?
  mos sundimi,kontrolli,i emocioneve,egos së tij bën që të sundojë,dhunojë dhe të shfarrosë popullin e tij o popuj të tjerë!!
  o të plaçin sytë dhe të pjerdhça mëndjen,shiko erdoganin,idhullin tënd!shiko atë erdogan që të mban me bukë dhe për të cilin ti leh si qën!!
  egoja e tij po shkatërron jo vetëm turqinë por dhe shumë vënde rreth e qark!!
  SUNDIMTARI SUNDON TË TJERËT SEPSE NUK ËSHTË I ZOTI TË SUNDOJË VETVETEN!
  debil anadollak!!

  Reply to this comment
 46. intelektuali August 19, 12:01

  ENVERISTET DUHET TE LAJNE GOJEN ME KOLINOZ PARTIE KUR TE ZENE EMERIN E KIM MEHMETIT ME GOJEN E QELBUR TE FANATIKEVE

  sepse:

  Pse jane irrituar keta PUSHTA fanatike te Enverit me te verteten absolute qe ka treguar Kim Mehmeti per Edvin Drogen qe pernga intelekti eshte nje KOQE injorante qe nuk di se nga lidhet gomari i ekonomise, medioker pa shkolle dhe prandaj ka rene ne doren e oligarkeve te tij mafioze dhe lakmitare.

  PO SHIKONI O PUSHTA ENVERISTE SE ME CFARE MINISTRASH IDIOTE PO DREJTON SHQYPNINE EDVIN DROGA?

  Qe ka ditur vetem te nderroje grate e tij si nje Sulltan Turqie dhe qe po del se eshte me budalla se Enveri me Byrone Politike dallkauke pas tij.

  CFARE KA THENE KIM MEHMETI ATEHERE QE ENVERISTET JANE HEDHUR PERPJETE SIKUR I KA PICKUAR ZEKTHI?

  Reply to this comment
  • Zogist nga Shen Naumi . August 19, 12:38

   Fort i nerumi Kumandar Nastraddini .

   Vapa e madhe e justifikon llogjiken tende
   te trazuar …………………………..

   Une ju kuptoje shume mire ,
   ashtu si ta futen Gjermanet qe nuk te paguan muajin e nedorit , qe ne nje fare
   menyre i moret me Keste ……………

   a nuk me thua o kumandar Intelektuali ,
   ç’hyne ketu Enveri i vdekur prej 30 e me shume viteve ?

   me keto llogari vitesh i bie qe Zogji paska gabu me shume ?

   ju lutna , na shpjegoni me shume per Bahri OMARIN SE JENA TE çorodit edhe
   se si Zogu vrau Kunatin e tij kosovar Ceno bej kryeziun …

   Reply to this comment
  • antiharresa August 19, 17:35

   Mos u bej histerike moj zonjushe intelektuhale sepse nuk eshte faji jone qe ke 28 vjet qe i lepihesh partise (pedese) se komunistit Sali dhe spiuneve sigurims te ramizit. Fakti qe je krejt i tredhur nuk eshte argument te sulmosh komentuesit.Nuk ndikon dot as kimi ,as qimi ,as qani dhe askush tek shumica e shqiptareve te ndershem qe votojne ramen .Hik e futu n qader tani se erdhen zgjedhjet lokale , loser.

   Reply to this comment
  • Alban August 19, 18:36

   NDREQJE GABIMI !

   DOLÍ PRAPE KY INTELEGOMARI !

   te kerkoj shume falje o kafshe punetore dhe teper e urte !
   Ti je Akademik ne krahasim me kete rroten e hajvanit me pseudonimin Intelektuali !
   Inelektuali eshte nje gabim drejtshkrimor dhe nje mutación gjenetik !
   Sapo ta shihni ate lexojeni sic eshte ne te vertete Intelemagari i Vicidolit !

   Reply to this comment
 47. Skelar tek turizmi August 19, 12:11

  Ti antiQensure je qershia mbi Torte .

  Trashesia juaj e perdorur me zhdervjelltesi si i Holle del shume e Trashe debilizmi .

  Ik e kridhu nga tre gurshi , MBAJE te ne freskllik Mendjen , mundohu te vesh ne
  koke Napa te laguar te fresketa , qe sherbejne si Kondicionator per freskine e Trurit .

  Vella eshte Dielli qe te ka Pjerdhur Trute .

  Pi Uje , shume uje nga ai i Tynelit ….

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 August 19, 15:25

   i fort qeke vllajo!!
   ska polic me të kuptu!
   e ke përkëthy me googletranslator,menimin tënd??
   apo ashtu të ka rrëshkitur??
   sidoqoftë faleminderit për kohën që ke harxhuar!!

   Reply to this comment
 48. ALBAN DEGA August 19, 18:43

  TE SFIDOJ PUBLIKISHT JO VETEM TY
  ZOTI KIM MEHMETI !

  Hidh poshte me fakt ose me fakte ti ose cilido komentues qofte edhe nje fakt te vetem ne analize ne meposhteme dhe heq dore pergjithmone nga cdo koment ne shtypin shqiptar !

  FATKEQESIA KOMBETARE

  – Me gjuhen e fakteve

  – Nga Alban Dega , Nju Jork

  – Si Berisha !

  …. Jane nje shpure qyqesh qe krijojne nje kor sa injorant aq edhe fatkeq… Tamam nje kor qyqesh qe jane gati te japin edhe jeten per “nenen parti” . E heqin veten te djathte pa pasur asgje ne xhep pervec dashurise per “liderin e pavdekshem” dhe milionave te siguruara me korrupsionin dhe tenderat e Padrinos ne kembim te besnikerise dhe servilizmit te tyre pa kushte.
  Kane vetem emra te ndryshem: Lulezim Basha, Flamur Noka, Arben Ristani, Fatmir Mediu, Oerd Bylykbashi, Edi Paloka, Fatri Balliu, Aleksander Frangaj, Blendi Fevziu, …” Klan”, “ Gazeta 55” , “ABC” … Gjithcka tjeter eshte pike per pike si Berisha.
  Flasin si Berisha. Kercenojne si Berisha. Shajne si Berisha, Cirren si Berisha. Per te menduar nuk behet fjale. Kane vetem mendte, me mire te themi mendesine enveriste te Berishes
  Lehin dite e nate per antikomunizem duke harruar shprehjen lapidare te disidentit te sprovuar Vaclav Havel se “nuk ka komunist me te keq se komunistin antikomunist”.

  Haraci i mercenarit

  Me nje mentalitet tipik komunist japin mesime morali kur imoraliteti eshte “virtyti” me i larte i tyre… Flasin per demokraci kur shpirti i tyre eshte prangosur pas nje partie dhe lideri qe pervec emrit asgje nuk kane te perbashket me demokracine…
  Perbetohen per liri kur pervec servilit, sherbetorit dhe skllavit politik nuk dijne te bejne pune tjeter. Clironi shpirtin dhe mendjen tuaj nga prangat o fatkeqesi e vetvetes dhe e Berishes, qe po e demaskoni edhe me keq me genjeshtrat tuaja. Nuk e kuptoj si Berisha pranon te paguaje mercenare te tille qe po ia marrin krejt fytyren… ( !? )
  Nese jeni “vullnetare me zor ” te 97-es coni perpara akrepat e ores edhe plot 13 vjet se nuk u shpeton dot as Berisha. Genjeshtrat tuaja i kane kembet edhe me te shkurtera se mendja juaj xhuxhe o “Skuadronet e Vdekjes” se Ajatollah Ruhollah Gazidedes me emrin e vetem real “Fatkeqesia Kombetare….”
  Genjeshtrat e tyre i kane kembet shume me te shkurtera se rrenat e tyre dhe te padronit te tyre qe u kthen permbys jo vetem shikimin e botes por edhe te vertetat! A e keni informuar akoma Berishen se ku ndodhet Gerdeci !? Po se ku ndodhet Vicidoli!? Ka shume e shume vite pa e shkelur…. Po ….. Po… Nuk kane faj te gjoret. Nuk dine se cfare bejne. Eshte haraci i mercenarit

  Shifrat enigmatike dhe
  pasojat tragjike….

  Cfare kuptimi ka shifra e UDB, e KGB-se dhe sherbimit sekret francez XY, qe ia permendi ish- deputeti Spartak Braho ne Komisionin e Ligjeve te Kuvendit Popullor!?
  Si dhe pse e spiunoi tek Beogradi Xhelil Gjonin, te vetmin qe nuk e arrestoi dot bashke me bllokmenet e tjere !? Cili e rekrutoi i pari dhe sa u shit tek tjetri!? Jane pyetjet e tij jo te miat.
  Jane bere gati kater vjet nga deklarata e deputetit Braho ne nje forum ligjor te Kuvendit Popullor dhe as Kryeministri e asnje zedhenes i tij nuk ka hedhur ose pergenjeshtruar akuzat shume te renda te tij ndaj Berishes. Nje akuze gjithnje quhet e vertete persa kohe ajo nuk eshte pergenjeshtruar me fakte apo nuk eshte provuar e kunderta e saj ne gjykaten e drejtesise …..!
  Me shqetesojne seriozisht keto pyetje !? Nuk behet fjale per nje hafije a spiun ordiner a kaskete 80 lekeshe te ish- Sigurimit te Shtetit komunist. Behet fjale per nje udheheqes partie politike ne pushtet dhe per Kryeministrin e Republikes se Shqiperise qe ka ne dore fatet e vendit ! E di pse?!
  Se pari, sa here lexoj lajme nga Shqiperia sot me kujtohen mallkimet e nenes sime te viteve 70 per ” Qoftelargun e asaj kohe qe “eshte ka e drejton vendin sikur t’ia kete inat popullit te vet”
  Se dyti, as UDB serbe, as KGB-ja ruse nuk do ta drejtonin kaq mbrapsht Shqiperine si qeveria e korruptuar e sotme …
  Se treti, emerimi i Bashkim Gazidedes, nipit te shefit te UDB-se per Kosoven ne ate kohe, si kryetar i sherbimit sekret shqiptar – SHIK, te cilin lideri dhe heroi i demokracise Z. Azem Hajdari e ka akuzuar mese njehere per shitjen e te gjitha dosjeve teper sekrete te paraardhesve te tij UDB-es serbe…

  Zi e me zi per Shqiptari

  Se katerti, kontrabanda e naftes dhe hapja e rubinetave te saj per makinen serbe te luftes dhe terrorit ne Bosnje, Kosove, cka perben nje shkelje flagrante jo vetem te ligjeve shqiptare, por edhe te atyre nderkombetare dhe te Kartes se OKB-se!?
  Se pesti, ftohja dhe acarimi i marredhenieve me ish- Kryetarin e LDK-se dhe te Kosoves njekohesisht , Zotin Ibrahim Rugova ne vitet 1993- 1997, kur ai asnjehere nuk e vizitoi Tiranen.
  Se gjashti, arrestimi i kryeheroit te Kosoves Adem Jashari dhe liderve te tjere te rezistences ilegale ne Kosove ne vitet 94-96 ndersa takohej me Milloshevicin
  Se shtati , rrembimi , torturimi, ekzekutimi ne tortura dhe zhdukja e kufomes se atdhetarit kosovar Remzi Hoxha nga SHIK-ui i Gazidedes dhe mbrojtja me te gjitha mjetet e rrembyesve dhe torturuesve te tyre Sefgjini e kompani nga drejtesia shqiptare nen pretekstin me absurd te mundshem ” per te mos paguar demshperblime per denim te gabuar” duke i dhene vetes edhe rolin e krye-Kryegjykatesit te Shqiperise e duke penguar organin e akuzes shqiptare me emerimin e tij ne poste te larta ku ndodhen burimet kryesore te te ardhurave te shtetit shqiptar

  Nga katrahura ne katrahure

  Se teti, akuzat e befta dhe te pabesa kunder UCK-se dhe rezistences se armatosur ne kohe si “organizate terroriste…. marksiste- leniniste…. si dore e zgjatur e Beogradit” ne kulmin e saj per te dekurajuar luftetaret e lirise.
  Se nenti, organizimi i katrahures 97 qe shkaktoi mbi 10 000 viktima, mbi 4 miliarde dollare deme ekonomike e financiare popullit dhe e shkermoqi krejt shtetin shqiptar duke e futur ne trazira vdekjeprurese e rrenim deri ne zhberje…
  Se dhjeti, organizimi i grushtit klasik te shtetit te 14 shtatorit 1998. Ai shkeli jo vetem kodin e jetes, por edhe kodin e vdekjes. U keqperdor ne menyren me makaber deri edhe arkivoli me kufomen e heroit te dmeorkacise Azem Hajdari per te shqyer dyert e Kryeministrise, per cka ka protestuar mese njehere edhe vete bashkeshortja e Azemit te ndjere. Po te mos ishin paralajmerimet e Uashingtonit, do ta kishte futur Shqiperine ne nje katrahure te re… duke perdorur edhe mercenare te UDB-se serbe ne castet me vendimtare per Luften Clirimtare te Kosoves,
  Se 11-ti, rekomandimet e mbrapshta per Delegacionin e Kosoves ne Konferencen e Rrambujese per te mos nenshkruar ate marreveshje, cka i solli fitim kohe dhe i sherbeu vetem Beogradit dhe Milloshevicit…

  Nga dhuna ne terror

  Se 12, tragjedia e Gerdecit e 15 marsit 2008 shkaktoi mbi 500 viktima, midis te cileve 26 shqiptare te pafajshem te vdekur , fakira qe punonin si skllever pa asnje sigurim shoqeror e pa asnje mase sigurie teknike e jetesore ne fabriken e vdekjes se qevezise Berisha. “ Kjo Mafia ka dale krejt jashte kontrollit” shkroi gazeta me e madhe ne Botes “ The New York Times”
  Perparimi i regjimit te Berishes eshte i dukshem: nga “Qeveri e gangstereve” ne 97-en kalon ne nje “Mafia qe ka dale krejt jashte kontrollit” !!!
  Se 13-ti, zullumi antikombetar i Berishes dhe qevezise me te korruptuar ne historine e Shqiperise po ashtu shenon lartesi te reja. Ne prag te zgjedhjeve te reja parlamentare ata miratojne marreveshjen atdheshitese te Otrantos me Athinen, e cila akoma mban ne fuqi me ligj gjendjen e luftes me Shqiperine, tashme nje vend aleat e e anetar i NATO-s.
  Po te mos ishte kushtrimi atdhetar i Kolonelit te flakur nga detyra Myslim Pashai dhe vendimi i Gjykates Kushtetuese, Shqiperia do te kishte sot rreth 350 kilometra katrore me pak ose dhjete Shen Nauma me shume ne nje pellg ku flitet per nje det prej triliona fuci nafte e biliona tone metrik gazi natyror. Secili prej bashkepunetoreve te Berishes ne kete akt tradhetie kombetare gradohen ne majat e diplomacise, ushtrise. Spikat emerimi i“ Kolonelit te Asfalise greke me tre gishta” Arben Imami ne krye te Ministrise se Mbrotjes se Shqiperise!

  Nga vjedhja e pasurive dhe votave tek …

  Se 14-ti Berisha dhe qeveria e tij e korruptuar e atdheshitese nuk lene mjet pa perdorur per ta kaluar sa me shpejt kete akt atdheshitjeje Greqise para zgjedhjeve. Po ashtu ministrat e tij dhe krejt peshkaqenet e korrupsionit hidhen ne gare per te shperblyer mercenaret e Berishes
  me tendera pa fund. Brenda 30 diteve te fundit te mandatit te pare te Berishes dhurohen mbi 50 tendera hidrocentralesh, rrugesh… me vlere prej rreth gjysem miliardi euro vetem per klanin e korruptuar rreth Berishes.
  Se 15-ti, vjedhja masive e mundit e djerses, pasurive te taksapaguesve shqiptare, pasohet nga vjedhja masive votave te tyre ne zgjedhjet e 28 qershorit te vitit 2009.
  “ Votat u numeruan keq ose shume keq ne 30 per qind te tyre” thekson raporti i vezhguesve te Evropes dhe Amerikes demokratike. Per cudi a per leverdi reciproke ata i japin note kaluese kesaj demokracie ala Ahmedinaxhad ne zemer te Evropes e Berisha qeveris me me pak vota popullore dhe me pak se nje te dhjeten e votave te trukuara e sakatuara edhe nga modeli Hollandezo- Spanjoll i Kastriot Islamit!

  Qevezia e hajnave

  Se 16-ti,si rezultat i ketyre vjedhjeve krijohet edhe qeveria e hajnave me ne krye Padrinon Sali Berisha. Ish- ministri i Transportit dhe i Puneve te Jashteme Lulezim Basha i akuzuar jo vetem nga opozita, por edhe nga Prokuroria e Pergjithshme per vjedhje qindra milioneshe ne autostraden kombit emerohet ne krye te Ministrise se Brendshme. Nje i akuzuar per shkelje rendi e ligji emerohet ne krye te forcave te rendit e ligjit!!!
  Ish- Ministri Mbrojtjes Fatmir Mediu ne kohen e tragjedise Gerdeci, i akuzuar ligjerisht per korrupsion, shperdorim detyre dhe vrasje massive te shqiptareve … emerohet si Minister Mjedisi ne vend te dergohet per stazh drejtesie ne birucat e Bences !

  Fjalet plumba dhe ….

  Se 17-ti dhunes fizike te Berishes dhe regjimit te tij ndaj shqiptareve i shtohet edhe dhuna verbale, sharjet prej rrugaci, kercenimet dhe shperthimet skizofrenike kunder opozites shqiptare dhe liderit te saj Edvin Rama, kunder cilitdo qe i kundervihet paranojes diktatoriale te Sali Berishes, qe eshte kthyer ashiqare ne Luigjin e 14-te te Shqiperise “Ligji jam une” dhe klani im. Te tjeret jane “shiftaret e njerkes”!
  Se 18-ti, shkelja flagrante e barazise se shtetasve shqiptare para ligjit , duke i ndare ne shqiptaret e Sales dhe ne shiftaret e njerkes eshte dhunimi me i madh jo vetem i Kushtetutes shqiptare, qe askush si Sali Berisha nuk e ka kthyer ne nje pacavure pa kurrfare vlere. Eshte po ashtu edhe shkelja me flagrante e Konventave Nderkombetare per te Drejtat dhe Lirite Njerezore. Eshte edhe ushqimi me dru i zjarrit te revoltes popullore.
  Se 19-ti, kjo shkelje e flagrante e barazise se shtetasve shqiptare para Kushtetues dhe Konventave te te drejtave e Lirive Themelor te Njeriut shoqerohet me vete zvetnimin njerezor te kryeministrit shqiptar dhe qevezise se tij perballe greves se urise se dhjetra deputeteve te opozites para selise se tij. Bashke me kete degjenerim te cdo ndjenje njerezore vdes edhe iluzioni se ne shpritin e mendjen e kryeminsitri shqiptar ka mbetur qofte edhe nje gjurme e Betimit te Hipokratit, si ish- mjek.

  Parzmorja e hekurt e diktatorit ne vend te bluzes se bardhe te doktorit

  Se 20-ti, ne vend te bluzes se bardhe te mjekut, qe pat premtuar se do ta rivishte sapo ta kerkonin interesat e demokracise dhe subjektit kryesor te saj demosit, popullit shqiptar. Tashme ai imazh ka vdekur pergjithnje. E vetmja gje qe ka mbetur gjalle dhe e fuqishme ne shpirtin mendjen dhe praktiken e Sali Berishes eshte shpirti fanatik komunist, enverist, stalinist i tij.
  “ Une do te qendroj ne pushtet edhe 30 a 35 vjet… aq sa te me jape ymer ai lart” deklaron Kim Jong Ili i Shqiperise. Komentet jane te teperta. Sali Berisha do te shfaqej keshtu me parzmoren e hekurt te nje diktatori komunist pranojak qe ashtu si babai i tij shpirteror ekzekutoi publikisht kater shtetas te pafajshem , qe shikon kudo armiq, puciste, bastuna, stilolapsa revolvere, pilula me helme.
  Tragjedia e 21 janarit 2011 hoqi edhe iluzionin e fundit lidhur me antikomunistin 24 karat komunist Sali Berisha.
  Perfundimisht ai doli para popullit dhe para Botes sic eshte ne te vertete, si ekzekutor publik i qytetareve te vete te lire, faji i vetem i te cileve ishte se kerkonin liri e demokraci, nje jete me te mire per veten, per femijet dhe femijet e femijeve te vet.

  Si ta nxjerrim vdekjen nga politika shqiptare !?

  Duke vrare kater prej nesh, ai na ka vrare secilin e te gjithe ne. Secili prej nesh mund te ishte ate dite aty ku ishin ata, ne betejen per liri e demokraci sipas modelit me te te perparuar e me te sprovuar ne Bote, asaj amerikane.
  Bashke me plumbat e urdheruar te zbrazen mbi kater prej nesh, ne politiken e Sali Berishes ka hyre vete vdekja.
  E vetmja gje qe e nxjerr vdekjen nga politika, thote Nobelisti Gabriel Garcia Markez , eshte denimi me vdekje i politikes se vdekjes.
  Po aq ne mos edhe me sakte e tha edhe mendimtari kombetar shqiptar Akademiku Rexhep Qosja, dikur miku e perkrahesi me i vendosur i Berishes: Kush perdor dhunen ne politike nga dhuna do te vdese!
  E tha hapur e teper njerezisht edhe diplomati i larte amerikan Countryman i cili e filloi konferencen e shtypit sot ne Ambasaden amerikane ne Tirane me ” trishtimin” per vrasjen e 4 shqiptareve me 21 janar 2011.
  Kambanat bien per ata qe kane veshe te degjojne! Ato po bien cdo dite e me fort!

  SHENIM : KY ARTIKULL ESHTE SHKRUAR NE FILLIM TE VITIT 2008. PERDITESUAR ME 27 MAJ 2011. RIBOTOHET PA ASNJE NDRYSHIM.

  Reply to this comment
 49. koço piqoni August 19, 20:44

  Zoti Arban Dega , meritonnderim e respekt , këtij shkrimi nuk ka si ti hiqet as edhe një presje , ky shkrim eshtë nje skaner shumë i saktë i monstrës Bërishë dhe besoj se do jetë akt – padia e duhur e organit të ri të akuzës shumë shpejt që pritet të riformatohet e të bëhet drejtësia e munguar dhe e kerkuar dhee shumë pritiur nga shqiptarët e cila do ti varrosë ketë monstra , këtë antishqiptar , këtë përgjegjës e vrastar të qindera e mijëra bijsh nenash nga gjithë Shqipëria duke filluar nga Tropoja , prej këtij Shpellari Monstre ,Bajraktaro – Kriminel – Vrasësi Faqe Zi. . Ky Kim Mehmeti në ketë mender intervistë të porositur e paguar sigurisht nga strofulla e Sahli Xhihadistit e damkos me damken e turpit, këte Kim Mercenarin , këtë Turkoshak Otoman , qartazi anti shqiptarëve duke bëre thirje ” Dum Babën , Dum Sahli Qenin, Sahli Kriminelin. të pa kerkuara prej shqiptarëve të vërtete qe kane besë e gjak shqiptari , o Kim faqe ziu , o lugat , o mbrojtës i këtij Satanaje që ka vetëm nje emet tëvetëm ky Gjarper është Vdekja vetë .

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 August 21, 07:53

   koço piqoni
   a e ke vënë re se alban suferina(euforiku)në fund të shkrimit ka shkruar një”SHENIM : KY ARTIKULL ESHTE SHKRUAR NE FILLIM TE VITIT 2008. PERDITESUAR ME 27 MAJ 2011. RIBOTOHET PA ASNJE NDRYSHIM.”??
   ky shkrim ka pasur vlerë,për të tëra ato që thotë,në kohën që është shkruar!!
   sot po e riboton thjeshtë për të mbrojtur mutin e vet,hajdutin e vet,kriminelin e vet!
   atë ndyrësirë që në atë kohë e mbronim,e mbështesnim të gjithë ne!atë ndyrësirë që preu në besë të tërë demostruesit e 21 jananrit,dhe që më pas preu në besë me mosdënimin e vrasësit të tyre,i preu në besë duke bërë pazarllëk për dëmshpërblimin që duhet të jepte shteti shqiptar!
   sot ky shkrim ka vetëm një vlerë!
   ATË NEGATIVE!
   atë që ti vihet si kundrapeshë pjesës së mirë,pjesës pozitive që ka shkriumi i kim mehmetitit!!
   ky shkrim i botuar në këtë kohë,si koment për intervistën e mehmetit,nuk bën gjë tjetër veçse vërteton ato që thotë i intervistuari!
   “NE NUK DUHET TË MBROJMË KRIMINELIN TONË”!
   duke mbrojtur kriminelin tënd,nuk mund të dënosh kriminelin kundërshtar!
   e di përse o koço piqoni??
   sepse të dy kriminelët,tëndi dhe timi,bëjnë aleancë(e kanë bërë me kohë o të plaçin sytë dhe të pjerdhça në tru)kundër teje e meje!
   si e kam thënë dhe më parë “është më kollaj ta ndash TEPSINË në dysh(mes kriminelësh),sesa një 3 milionë pjesë(me popullin)!!
   në rastin e parë të bie më shumë se në rastin e dytë!
   edhe nëse ti je pjesë e pushtetit,administratës,duhet të mendosh kështu!!
   nëse mbështet kriminelët e politikës!?
   mbështet grabitjen që të bëjnë!!
   kjo grabitje mund të jetë më e vogël se ajo që më bëjnë mua dhe shumicës së popullit,por prap i grabitur je!
   puno për të mos pranuar grabitjen dhunën,as nga tëndi e as nga kundërshtari!!

   Reply to this comment
 50. Aleksander Thana August 20, 05:45

  Meqenese numerova 99 komente, po japedhe une te 100-tin. Kim Mehmeti, Muhameti, Meti, Memetim, mek-meki, mek-meki, muhamedani,muthanimendejush, etj.etj., une mendoj se kiim me veze do te ishte emri me i nderuar, pasi tinhelloj pak a shume shqip, ne gastronomine shqiptare. Por per nga kapaciteti e formati do te pershtatej, jo vetem formalisht, me kozmogonine onomastike te gadishullit korean, ku 99% e popullates rezulton te quhet ‘KIM’, si Kim Qim Sick, Kim Fak Mut, etj.Problemi qe mbetet per t’u diskutuar eshte se cila pjese e tij duhen groposur ne Gadishullin Korean (me preference Veriun) dhe cila pjese e trupit do te groposet ne ish sarajet e Sulltan Mehmetit te III ne Anatoline Lindore. Diskutimi mbetet i hapur>

  Reply to this comment
 51. Aleksander Thana August 20, 05:48

  Meqenese numerova 99 komente, po japedhe une te 100-tin. Kim Mehmeti, Muhameti, Meti, Memetim, mek-meki, mek-meki, muhamedani,muthanimendejush, etj.etj., une mendoj se kiim me veze do te ishte emri me i nderuar, pasi tinhelloj pak a shume shqip, ne gastronomine shqiptare. Por per nga kapaciteti e formati do te pershtatej, jo vetem formalisht, me kozmogonine onomastike te gadishullit korean, ku 99% e popullates rezulton te quhet ‘KIM’, si Kim Qim Sick, Kim Fak Mut, etj.Problemi qe mbetet per t’u diskutuar eshte se cila pjese e tij duhet groposur ne Gadishullin Korean (me preference Veriun) dhe cila pjese e trupit do te groposet ne ish sarajet e Sulltan Mehmetit te III ne Anatoline Lindore. Diskutimi mbetet i hapur>.

  Reply to this comment
  • Gallate August 23, 14:48

   Meqenese ti Thana ke bere komentin e 100,une po bej te 101 per ty:
   -Shko mjekohu se paske rrjedhur nga trute!
   Mjere kush te mban ne shtepi!
   As Vewr Llapa nuk do perdorte kete fjalorin tende prej idioti!
   Mos je gje rrace gomeresh?

   Reply to this comment
 52. anticensurë25642654 August 20, 12:49

  një shkrim pak a shumë i mirë,me shumë konstatime të drejta,por me zgjidhje të amullta,pa asnjë drejtim,ose përcaktim të saktë!!
  pasta,kemi budallallëkun e këtij “largpamësi” të kufizuar:”Nuk e di se çka i lidh burrështetasit shqiptarë me Presidentin e Turqisë, po e di se asnjë administratë e mëparshme shtetërore turke nuk ka qenë kaq proshqiptare sa kjo e sotmja.”-“administratë” dhe “pro shqiptare”??
  mos more,që kur u quaka administratë një person??që kur sulltani dhe urdhërat e tij u quajtkan administratë??
  çfar shikon ti pro shqiptare mor kim??kërcënimet e sulltanit??ndryshimin që duhet ti bëjmë historisë tonë??apo kthetrat që po shtrin sulltani në trojet shqiptare??
  “Gjithashtu e di se mua me mbajnë për “turkoshak” e proturk dhe ja po e përsëris: unë jam e do jem proturk, ngaqë atje jeton gjysma e familjarëve të mi si dhe mbi pesë milionë shqiptarë tjerë.”
  ti bën mirë që e pranon atë që i ke vënë qëllim vetvetes,por mos na fut në lojë ne të tjerëve,as ata 5 mln që jetojnë në turqi!!e para sepse ata 5 milionë kanë jetuar dhe jetojnë si turq dhe asnjë përfitim nuk kanë nga proturqizimi tënd!!sepse ata janë aq të shtypur dhe aq fitimtarë sa janë dhe turqit e tjerë!!sepse ata janë të ndarë si në erdoganistë dhe anti erdoganistë!pra ata nuk kanë nevojë për “ndhmën”tënde!
  sepse njëlloj do të përkrahin,ose do të dhunohen nga sulltani i ri neo osman!!
  kështu o kim turkoshaku,mos e mbulo mutin tënd me shurrë!!
  “Unë nuk e di pse jemi bërë aq të ndjeshëm ndaj qëndrimit të burrështetasve tanë ndaj Presidentit turk,Kam bindjen se te disa qarqe shqiptare – posaçërisht në Prishtinë – me “antierdoganizmin” mbulohet “antislamizmi” dhe se këto dy ‘anti-izma’ janë bërë ‘biznese’ fitimprurës.”
  ti flet gjithnjë për “presidentin”turk,sepse ashtu quhet zyrtarisht,por si për ty dhe për ne ai është gjithnjë e më tepër një sulltan,me të gjitha “të mirat” që kanë pasur tërë sulltanët!me dhunën dh ediktatin e tyre!!
  bindjet e tua”Kam bindjen se te disa qarqe shqiptare”,pavarsisht se i dimë fare mirë dhe na i thua hapur,dhe ato qarqe shqiptare janë të njëjta si ty!!dhe ata hanë bukë të hidhur diku tjetër!njëlloj si ti!!
  ti nuk je gjë tjetër veçse një vegël e erdoganit!!ndoshta nga bindja,ndoshta nga përfitimi,ndoshtaaaa,nuk e di se çfarë,por prapë vegël je!!
  kim mehmeti,rexhep erdogani është një rrezik për shqiptarët që nuk jetojnë në turqi!pra për ne!por është dhe më rrezik për ata që jetojnë në turqi!ata po i përdor dhe po i dënon!po i përçan si po përçan turqit në përgjithësi,si po na përçan ne në trojet tona!!
  kështu o kim veza e prishur,kur flet për bashkim shqiptarësh!?
  mos e ke fjalën për bashkim nën sulltanin tënd??
  jo or kim jo!!
  më mirë pranoj ahmet e enver,sali,fatos e pallosh ramën sesa qënin e tërbuar të turqisë!!
  ja provuam osmanit mirësitë që na sollën kimët e 600 vjetëve më parë,dhe është e vështirë që ti pranojmë sot!
  he copa e idiotit,flet mirë e bukur e në fund e mbyll me një të dhjerë!
  njeriu nuk del dot nga lëkura e tij!!
  lëkura tënde është OSMANE,or kim!!

  Reply to this comment
 53. sapa August 21, 09:59

  Cdo levdate qe i behet njerit ose tjetrit lider con uje vetem ne mullirin e partive! Nuk shtrohet me pyetja se si eshte Rama por a ka populli shqiptar (pjesa e ndershme e tij)alternativa per fillimin e berjes se shtetit.Deri sot me daten 21.08. 2018 nuk ekziston as edhe nje fije e shpreses se do behet ndonjehere shtet!

  Reply to this comment
 54. ALBAN DEGA August 21, 14:39

  A DHE Z E SHTETIT !

  NUK KA AS MUND TE KETE SHTET TE VERTETE, SHQIPERI QE DUAM …. PO NUK U VENDOS NE FUNKSIONIM TE PLOTE SHTETI LIGJOR !
  VETINGU, REFORMA NE DREJTESI, BYROJA KOMBETARE E HETIMIT … JANE MOTORET, TURBOT E TIJ !
  ASKUSH NUK ESHTE MBI LIGJIN ESHTE PARIMI THEMELOR E THELBESOR I TIJ .
  KJO ESHTE A DHE Z E DEMOKRACISE !
  CDO GJE TJETER ESHTE TRALALA ZURA NJE GALE OSE FUTJA KOT TE DALI PLOT !

  Reply to this comment
 55. petro August 24, 12:16

  Nje shkrim i paguar nga padronet armiq te shqiperise qe perfaqesohen nga kim mehmeti qe doli hapet per te mared leket e huaja apo te cadres qe i ka sherbyer.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*