KODOSHËT E DHJETORIT (II)

December 5, 2015 18:27

KODOSHËT E DHJETORIT (II)

Një intervistë me rastin e mbushjes 25 vjet nga ditët e trazuara që sollën “fikjen” e regjimit komunist dhe nxorën në skenë Partinë Demokratike.

Izet Haxhia, njeriu që i qëndronte në krah doktor Berishës nuk ka qenë lider i asaj lëvizjeje, por ka qenë në radhën e parë të saj, ndër më të zjarrtët në procesin e ndryshimeve që po ndodhnin.

Qysh në ato ditë të dhjetorit 1990 ai u bë truproja e Sali Berishës, personit që do të vihej në krye të lëvizjes, më pas do të bëhej kryetar i PD-së dhe në vitin 1992 President i Shqipërisë.

Izet Haxhia flet këtë herë për “fillimin e fillimeve”, Lëvizjen studentore dhe krijimin e Partisë Demokratike në dhjetorin 1990.

Me z.Haxhia bisedoi gazetari Xhevdet Shehu:

 

– Izet, lëvizja studentore dhe krijimi i PD-së në dhjetor 1990, është tema e kësaj bisede. Si i kujtoni ato ditë?

– Së pari, Xhevdet, dua të sqaroj që unë ngjarjet e atyre ditëve do t’i tregoj ashtu siç kanë ndodhur dhe janë regjistruar në kujtesën time. Por edhe të para në reflektimin e sotëm, duke dhënë konkluzionet e mia, çka për kohën e atëhershme ka qenë e pamundur për shkak të shumë arsyeve. Pikësëpari nga naiviteti që më karakterizonte, idealizmi dhe dëshira rinore për ndryshim të gjërave.

Në atë kohë unë isha i përjashtuar nga Fakulteti i Mjekësisë përgjithmonë pas një sherri në fakultet. Kishte ndodhur demonstrata e janarit në Shkodrën antikomuniste, ngjarjet e Kavajës të 26 marsit ku ra edhe dëshmori i parë në luftën për demokraci Josif Buda, më vonë ngjarjet e ambasadave… Në Shqipëri avash-avash po vritej frika që, me të thënë të drejtën ishte e madhe tek të gjithë. Në këto rrethana filloi të lëvizte diçka në rrethet studentore që arriti kulmin natën e 8 dhjetorit.

U grumbulluan afër godinave 6-7-8-9-10 të studentëve. Gjatë atyre ditëve para 8 dhjetorit regjimi dhe instrumentet e tij ishin vënë në lëvizje, duke përdorur kërcënimet dhe shantazhet ndaj atyre studenteve që nuk i kishin në dorë. Një nga këta grupime studentësh që ishte edhe më aktivi, ishte grupi i studentëve nga Shkodra. Ata u detyruan që para 8 dhjetorit të largoheshin nga qyteti Studenti, të kërcënuar për eliminim nga pjesëtarë të Sigurimit të Shtetit. Kjo ishte tablloja e prag të 8 dhjetorit. Se më pas gjithçka u manipulua.

– Po si doli në krye ai që njihet si lideri i tyre, Azem Hajdari?

– Pas grumbullimit të madh të studentëve kishte një atmosferë të ndezur. Askush fillimisht nuk guxonte të merrte drejtimin.

Në një moment vërejta një personazh të njohur për mua, i shoqëruar nga tre persona, ku njërin prej tyre e njifja sepse ishte nga vendlindja ime dhe punonte si oficer sigurimi në Tiranë. Quhej Bislim Seci. Me një siguri dhe “guxim” që e kishte marrë kushedi ku, ky studenti nga Tropoja që nuk kishte banuar asnjëherë në qytetin “Studenti” hypën sipër një stoli dhe u drejtohet studentëve: A pranoni që unë t’ju drejtoj në këtë lëvizje studentore…

Ne studentët të ekzaltuar nga ky guxim, e pritëm me entuziazëm këtë lider të ri e të guximshëm. Po flas per Azem Hajdarin.

– Ju njiheshit më përpara si tropojanë që ishit, apo jo?

– Po. Unë e kam njohur shumë përpara dhjetorit Azemin, nuk kemi pasur ndonjë miqësi apo shoqëri, por ishte kjo lëvizje që na bashkoi. Edhe fakti që ishim nga e njëjta krahinë ka ndihmuar në këtë bashkëpunim. Në ato ditë të para të lëvizjes nuk jemi ndarë nga njëri-tjetri, por pas një kohe të shkurtër filluan kontradiktat që kishin burim rrenat e Azemit dhe veprimet e tij të dyzuara. Unë jam karakter i hapur, nuk i pranoj gënjeshtrat, kam thene dhe atehere ato që mendoja. Sot mendoj se kjo nuk i shkonte për shtat Azemit me ato lidhjet dhe lëvizjet e dyshimta. Ai ishte gënjeshtar dhe i paskrupullt, i pabesë dhe prapaskenist…

Gjithsesi, ka qenë vetë Azemi që më ka kërkuar të qëndroj pranë Berishës.

– Si rrodhën më tej ngjarjet?

– Se si rrodhën ngjarjet është thënë shumë herë nga të tjerë. Unë, dua të përqëndrohem në ndonjë hollësi që mendoj nuk është sqaruar mirë. Siç dihet forcat e regjimit që kishin rrethuar qytetin “Studenti” ushtruan dhunë ndaj studentëve. U përzu po në mënyrë të dhunshme nga studentët edhe i dërguari i regjimit, ministri i asaj kohe i arsimit Gjinushi.

Na thanë që Ramiz Alia kërkonte të takonte me urgjencë një përfaqësi të studentëve. U ra dakord për vendin e takimit që këmbëngulën vetë studentët, pra korpusi i Universitetit. Takimi mesa më kujtohet, u zhvillua aty nga mesnata. Studentëve të përfaqësisë që morën pjesë në këtë takim, kur u kthyen na thanë se ishin keqtrajtuar e kërcënuar nga civilë që kishin mbushur korpusin e universitetit.

U vendos që të nesërmen më 9 dhjetor të zbritej tek sheshi Skënderbej për të marrë përkrahjen e popullit të Tiranës. Pati kundërshtime, por në fund u vendos që të dilej tek sheshi të dielën e 9 dhjetorit.

Si ndodhi që nuk dolët? Dihet që nuk pati protestë në shesh atë ditë…

Izet Haxhia

Izet Haxhia

– Të nesërmen shumë nga ata studentë që ishin mbledhur në darkë nuk u bashkuan me këtë zbritje në sheshin “Skënderbej”. Ne të tjerët u nisëm në atë mesditë të 9 dhjetorit për të zbritur tek sheshi, por regjimi kishte marrë të gjitha masat për të mos e lejuar një gjë të tillë. Policë pa fund, studentë të Shkollës së Bashkuar të Oficerëve, të shkollës së ministrisë së Brendshme në Sauk, pjesëtarë të Sigurimit të Shtetit kishin rrethuar qytetin “Studenti”. Marshimi ynë për në shesh u bllokua tek liceu artistik dhe legata italiane. Filloi një sulm i pamëshirshëm nga forcat e regjimit ndaj studentëve. Kjo ishte përballja e parë direkte fizike me forcat e regjimit.

Në atë katrahurë dhe dhunë shof profesorin tim të fakultetit të mjekësisë, i shoqëruar nga dy persona të tjerë. Më vonë mora vesh që me Berishën ishin Kujtim Çashku e Besnik Mustafaj që merrnin e jepnin me drejtuesit e operacionit që të ndalonin dhunën ndaj studentëve.

Në një moment më kujtohet një ushtar i drejtohet Berishës ta godiste me lopatë xheniere, por falë ndërhyrjes së një civili që dukej që ishte drejtues i rëndësishëm, ky ushtar tërhiqet nga sulmi ndaj Berishës.

Pati të arrestuar nga ne studentët, të plagosur lehtë dhe më në fund u tërhoqëm për në qytetin “Studenti”. Por mendoj se ishte arritur një gjë e madhe: Për herë të parë ne kishim vrarë frikën.

– Cilët ishin më aktivët në këtë përballje?

Grupi i Shkodrës ishte më aktivi dhe më radikali që drejtohej nga Shenasi Rama. Bënin pjesë studentë me prirje antikomuniste si Eduart Gjoka, Arben Broci, Tefalin Malshyti e të tjerë. Këta persona u kërcënuan dy ditë përpara 8 dhjetorit dhe u detyruan të largoheshin nga qyteti “Studenti”, për t’u kthyer mesa më kujtohet më datën 9 dhjetor.

Shenasi Rama, mesa kam arritur të vërej unë në atë kohë, ishte studenti më i qartë në ato që kërkonte të arrinim. Avantazhi i tij ishte se kishte mbaruar shkollën e zbulimit të oficerëve, kishte njohje dhe lidhje të shumta, kishte lexuar shumë literaturë të huaj në sajë të gjuhëve të huaja që zotëronte, dhe rridhte nga një familje patriotike e atdhetare, pavarësisht se me bindje komuniste.

Siç treguan edhe më vonë ngjarjet, Shenasiu ishte i pari që iu kundërvu misionarëve të Ramizit dhe në radhë të parë Berishës, duke e akuzuar haptazi si një kolonë e pestë të Ramizit dhe në të njëjtën kohë Hajdarit si të dërguar të Sigurimit.

– Pse kini dyshuar gjithnjë në rolin e Hajdarit në këtë lëvizje?

– Duke njohur nga afër Hajdarin, të kaluarën e tij të dyshimtë, një student i ardhur me rekomandimin e sekretarit të parë të partisë në Tropojë, Rakip Balla, në shkollën e lartë, një student që bridhte me pistoletë me leje, që shoqëria e tij nuk ishin studentët por operativë të Sigurimit… Pastaj edhe arrestimi i tij i dyshimtë tre ditë para 8 dhjetorit dhe sjellja e tij e papritur nën mbrojtjen e oficerëve të Sigurimit natën e 8 dhjetorit në qytetin Studenti ku ai nuk kishte banuar as edhe një natë…

Shoqëria e tij me eksponentë të lartë të regjimit si Xhelil Gjoni të krijon këto dyshime, por entuziazmi dhe mendimi që njerëzit mund të ndryshojnë, na bëri që ta përkrahnim në atë dhjetor…

Sic e kam thene disa here ketu ne DITA, per mua mitin e Azemit e krijoi Sigurimi i Shtetit dhe e përdori atëhere Berisha kur i duhej për qëllimet e tij. Nga një anë Sigurimi bënte promovimin e Hajdarit, por nga ana tjetër tregonte edhe anët e tij të errëta dhe ordinere si një hajdut ordiner, imoral, etj., që të zhvlerësonte këtë lëvizje të pastër, idealiste e paqësore të studentëve të dhjetorit, që t’u thoshte njerëzve të thjeshtë që, ja se kush është ngritur kundër regjimit e kush e drejton këtë lëvizje!

Një student që ka qarë kur nuk iu pranua kërkesa për t’u bërë kandidat i PPSH-së vetëm para 6 muajve. E gjitha, një lojë e mirëplanifikuar.

 

Protesta e 8 Dhjetorit

Protesta e 8 Dhjetorit

– Po Berisha? Kur erdhi Berisha?

– Sali Berisha u dërgua në qytetin “Studenti” në një situatë konfuze për ne, se çfarë hapa të tjerë do të hidheshin. Është bërë fillimisht një takim i tij në zyrën e drejtorit të qytetit “Studenti”, Xhevdet Pata e quanin drejtorin, me disa studentë aktivë në këtë lëvizje. Në mes tyre ishin Hajdari, Shenasiu e të tjerë.

Me sa më kujtohet, me Hajdarin ka qenë edhe Preç Zogaj.Edhe kjo një çudi, sepse siç u mor vesh më vonë, Preçi kishte qenë një bashkëpunëtor me kartelë i Sigurimit… Çfarë donte Preçi me lëvizjen e studentëve?

Në takim pati tensione dhe akuza ndaj Berishës nga ana e Shenasi Ramës. Në mbrojtje të Berishës doli Hajdari. Këtu nis konflikti në mes të studentëve, apo grupimeve, ku sic thashe më aktivët ishte grupimi i studentëve nga Shkodra me kërkesat e tyre që quheshin radikale, dhe grupimit të studentëve nga Tropoja përkrah Hajdarit e Berishes, i cili kërkonte një moskonfliktim me regjimin dhe një qëndrim më të butë. Ja kjo ishte situata, filloi përçarja.

– Po qëndrimi i pedagogëve cili ishte?

– Qëndrimi i tyre ishte i ndryshëm, për të mos thënë i drojtur. Shumë nga ata ishin të frikësuar. Të nesërmen erdhi lajmi se Ramiz Alia priste tek Pallati i Brigadave një përfaqësi të studentëve. Në këtë kohë grupe studentësh që ishin aktivë filluan përpjekjet për sensibilizimin dhe përkrahjen e kësaj lëvizjeje, sidomos nga ana e pedagogëve që banonin tek godina 18 e qytetit Studenti. Filluan të trokisnin në dyert e dhomave të tyre për të marrë këtë përkrahje.

Kur shkuan tek dhoma ku banonte lideri i mëvonshëm i PD-së, Eduart Selami dhe kërkuan që t’i bashkohej lëvizjes, përgjigja e tij ka qenë pa hapur as derën e dhomës, “nuk kam kohë të merrem me juve se jam duke skuqur vezë”. Por pas takimit me Ramizin më datën 11 dhjetor, edhe ky ju bashkua lëvizjes. Ky ndryshim i tij i menjëhershëm ishte mbresëlënës.

Në darkë përcollëm me entuziazëm përfaqësinë e studentëve në takim me Ramizin. Me sa kuptoj unë sot në distancë kohore nga ngjarja Ramizi tregoi që ishte një komunist dhelpër dhe i pandreqshëm. E vërteta është se në takimin me Ramizin, shumica e përfaqësuesve ishin treguar të plogët e servilë ndaj tij, me përjashtim të Shenasi Ramës.

 

PJESA II

 

– Megjithatë, populli i Tiranës e mbështeti fuqimisht lëvizjen…

– Po, kjo është e vërtetë. Do gdhihej data 12 dhjetor dhe lëvizja ja kishte arritur të fitonte mbështetjen e popullit të Tiranës që kishte mbushur qytetin Studenti në përkrahje të lëvizjes. Pas fitores së të drejtës së pluralizmit nuk ishte akoma e qartë se çfarë do të bëhej për ne studentët. E them këtë sepse nga ana tjetër misionarët e partisë kishin filluar lëvizjet për krijimin e partisë së parë të opozitës dhe ironia ishte se këto përgatitje bëheshin në vilën e konfiskuar të një eksponenti famëkeq të regjimit, ish prokurorit të diktaturës Josif Pashko. Ato ditë u zhvilluan shumë mitingje spontane në sheshin e qytetit Studenti dhe interesante ishte fakti që në fjalën e tij aktori Arben Imami iu drejtua popullit të Tiranës që kush të dojë të shkojë të krijojë partinë e tyre në do krijojmë partinë e studentëve. Kjo u prit me zemërim nga turma. Gjithashtu edhe fjala e famshme e Berishës që unë do të kthehem në partinë time dhe fjalët lavdëruese për Ramizin u pritën me indinjatë dhe u fërshëllyen nga turma. Kjo ishte tabloja në atë ditë të 12 dhjetorit në qytetin Studenti…

– Dmth lëvizja përparoi me shpejtësi dhe duket e suksesshme në qëllimet e saj, apo jo?

– I dashur Xhevdet, ngjarjet e atij dhjetori filluan të rridhnin me një shpejtësi marramendëse, çdo gjë po shkonte si në vaj, sikur një dorë e padukshme i rregullonte gjërat për mrekulli. Ai regjim që shtypte çdo zë qoftë edhe të një fshatari që thoshte se buka e misrit është e keqe, po tregohej shumë bujar dhe zemërgjerë. E vetmja arsye që gjej sot është që “opozitarët” e rinj kanë dalë nga gjiri i vetë regjimit dhe u hodhën si me komandë për të marrë frytet e lëvizjes studentore që ishte një lëvizje e pastër dhe që shprehte idealet e shumicës së shqiptarëve për një jetë më të mirë.

– Si u bëtë truproja e Berishës?

– Ju tregova ardhjen e tij atë pasdite të 9 dhjetorit në qytetin “Studenti”. Fillimisht jam entuziazmuar shumë. Mendoja, mjek nga Tropoja që me aftësitë e veta kishte arritur në majat e mjekësisë. Edhe pse njihej si një komunist i thekur në fakultet prapëseprapë dëshiroja ta besoja. Mendoja njeriu ndryshon dhe ai kishte dhënë shenjat e ndryshimit me nja dy artikuj të shkruar në gazetat e miqve të tij të përjetshëm tek “Zëri i Rinisë” i Sekretarit të Parë të Rinisë Komuniste Mehmet Elezi dhe gazeta “Bashkimi” e Qemal Sakajevës.

– Më duhet të të korrigjoj këtu, Izet. Unë në atë kohë kam punuar te “Zëri i Rinisë” dhe nuk di që Berisha të ketë shkruar ndonjë shkrim në atë gazetë. Ndoshta e ngatërroni me gazetën “Drita” të Lidhjes së Shkrimtarëve…

– Mundet. Mua kështu më është fiksuar, pasi Mehmeti ishte miku më i ngushtë i Berishës, këshilltari numër një i tij, gjithnjë në hije. Ai ia bënte fjalimet Salës. Ai e shtynte derën e Salës me këmbë si Lalë Krosi derën e Ahmet Zogut. Sala i shkonte edhe në shtëpi Mehmetit në mes të natës kur kishte ndonjë problem apo kur donte të kurdiste ndonjë nga ato intrigat e veta. Po nuk ka shumë rëndësi kjo. Mbrojtja e parë dhe afrimi me Berishën u bë më 15 dhjetor, ditën e mitingut të parë të PD-së së sapokrijuar. U fol se në atë miting donin t’i bënin atentat Berishës. Edhe kjo është një enigmë. Pse Berishës, kur ai nuk ishte pozicionuar akoma si lider? Si duket, edhe kjo ishte në funksion të promovimit të emrit të tij si lider nga arma e dashur e Sigurimit, sepse as nuk u pa as nuk u bë ndonjë tentativë për atentat nga askush. Atë ditë është caktuar për mbrojtje të afërt të Berishës një student nga Mirdita, Ndue Lugja; dhe unë së bashku me kushëririn e vetëm që kishte pranë Berisha në atë kohë, pra me Dem Berishën, do ishim si prita e parë ndaj atentatorit imagjinar që nuk u duk asnjëherë. Pas krijimit të njohjes dhe fillimit të mitingjeve të PD-së nëpër rrethe unë kam kaluar në mbrojtjen nga afër të Berishës, sipas kërkesës së Azemit.

– Kur e kryet për herë të parë zyrtarisht këtë punë, pra si truproja kryesor i Berishës?

– Ka qenë mitingu i parë i PD-së në Kavajë më 19 dhjetor, kur unë kam kaluar në mbrojtje të Berishës, për t’u shkëputur për rreth tre muaj, në qershor-korrik-gusht të 91-shit. Kjo shkëputje erdhi pas akuzave që më bëri Azemi mua tek Berisha si rrugaç i dhunshëm, i dhunshëm edhe me kuadrot e reja të PD-së…

– Në ditët e para të lëvizjes, pra në ditët kur themelohej Partia Demokratike, u afrua edhe Edi Rama…

– Për herë të parë e kam parë, ditën e mitingut të PD-së së legalizuar. Pasi u caktua se kush do të mbante fjalën në atë miting dhe kush do të ishte në tribunën e mitingut, unë po qëndroja nga pjesa mbrapa e tribunës duke vigjiluar se mos vinte “atentatori” imagjinar i Berishës, kur shof Ramën të afrohej për t’u ngjitur në tribunë. E vëren edhe Berisha dhe dërgon Imamin për t’i thënë se nuk do të lejohej të fliste në atë miting. Rama nervozohet dhe kap gati për fyti Imamin, unë ndërhyra duke e larguar.

– Ka zëra që thonë se Sigurimi i Shtetit i veshi me ca pardesy të bardha udhëheqësit kryesorë të Lëvizjes së Dhjetorit, dhe qarkulloi një urdhër i fshehtë për policinë që mos prekte ata që ishin veshur em pardesy të tilla. A është e vërtetë kjo dhe pse u bë?

– E kam dëgjuar. I pari që ka veshur pardesy të bardhë ka qenë Berisha më datën 9 dhjetor kur erdhi në qytetin “Studenti” nga vila 30 ku ishte me Ramizin e Xhelilin. Azemi në atë kohë vishte një xhup të zi lëkure dhe çuditërisht më vonë të gjithë me radhë filluan të vishnin pardesy të bardha, përfshi edhe Preçin, që kur hyri në këto punë erdhi me një xhaketë të arnuar me kuadrata, por ku u bë ministër në qeverinë e stabilitetit ka qenë i pari në politikë që filloi të vishte kostume firmato. I veshën ato pardesy Pashko, Selami, Meksi e ndonjë tjetër që s’po më kujtohet tani. Por, a i ka veshur Sigurimi me këto pardesy të bardha, nuk e di se nuk kam qenë as magazinier, as depoçi tek Sigurimi, por për këtë mund të pyesni Nurullah Zepin e Luan Pobratin. Unë di me siguri që PD u mbush me spiunë të sigurimit dhe minjtë që braktisën anijen që po mbytej të PPSH.

– Themelimi i PD-së… Ka ende ndonjë “sekret” që duhet thënë nga ai moment historik?

– Thashë edhe më parë qe selia e parë ku filloi të konturohet partia e parë opozitare që do merrte emrin Partia Demokratike u bë vila e Josif Pashkos dhe të birit të tij, Gramozit. Por edhe regjimi nuk rrinte duarkryq. Në ato dite përpara se ky mision t’i jepej Berishës, pra krijimi i PD-së, pavarësisht se Berisha më 12 dhjetor deklaronte se unë do kthehem në partinë time, pra në PPSH, i është dhënë dr. Sabit Brokaj, por nuk është pranuar nga ana e tij. Për mua mjafton vetëm ky fakt për të vërtetuar se kush ka qenë iniciuesi i krijimit të partisë së parë opozitare në Shqipëri.

sali-berisha2-640x360– Dakord, por kjo nuk do të thotë se ata nuk u shndërruan në opozitarë të vendosur të regjimit të kaluar…

– Dale, dale. Ditët e tjera të mëvonshme e vërtetuan plotësisht këtë, pas daljes në skenë të partive të tjera politike si republikania qe iu besua një ish oficeri të sigurimit Sabri Godo, ekologjikja me një klloun si Namik Hoti apo social-demokratja me një ish ministër të regjimit. Si duket ishte dhënë kushtrimi që bashkëpunëtorët e sigurimit të mbushnin radhët e opozitës. Ç’i thua ti kësaj? Rastësi?

Sidoqoftë ata do mbeten në histori demokratët e parë, apo jo?

– (qesh) Ti Xhevdet para disa ditëve intervistove Luftar Pajën. Ma përshëndet Luftarin, nga ana ime e unë të them: Aq sa mund të jetë Luftar Paja ballist, aq ishin dhe Sala me Azemin demokratë…

Sa për themelimin e PD unë nuk mund të flas për ato gjëra që janë folur në shtëpinë e Pashkos se nuk kam qenë i pranishëm. Po promotorë të kësaj përpjekje kanë qenë Berisha, Meksi, Budina, Ruli si kunat i Pashkos, Hajdari. Të bën përshtypje se të gjithë këta persona ishin njerëz të afërt të regjimit dhe tani po krijonin “opozitën” e parë antikomuniste. Më datën 13 apo 14 u bë një mbledhje ku u vendos të krijohej komisioni nismëtar për themelimin e PD. Me kompromis u vendos pas disa debatesh te ashpra që të përbehej nga 12 veta gjysma studentë dhe gjysma tjetër intelektualë.

Dhe kështu u bë…

– Pasi u propozuan emrat e studentëve, u kalua në propozimin e emrave të intelektualëve. Berisha, Meksi, Pashko, Selami u propozuan në këtë komision. Pastaj na ngrihet Pashko dhe propozon Rulin në komision për “kontributin e tij të madh” si kunat i tij. U kundërshtua nga Berisha, por emri i Rulit fitoi. U tha që për garniturë duhet të kemi edhe një femër nga ana e intelektualëve dhe na çohet një tjetër dhe bën një përshkrim fantastik të një gruaje si intelektuale, si nënë shembullore, si antikomuniste, por kur tha emrin shtoi edhe këtë që “kjo është motra ime”. Hopa, ne që mendonim të krijonim një parti larg modelit të PPSH larg nepotizmit e klientelizmit, u shtangëm, por kjo tregoi se ajo foshnja me emrin PD që po lindte ishte e sëmurë, apo e vdekur, siç do të thoshte më vonë atë shprehjen monumentale Kasëm Trebeshina. Kur Berisha u kërkoi atij, Edi Ramës dhe Ardian Klosit në fillim të vitit 1991 në një miting para stadiumit “Qemal Stafa” që “të mos e shajmë sot shokun Enver, nuk asht momenti”, Trebeshina ia ktheu: “Doktor, foshnja paska lindur e vdekur. Unë po iki…” Dhe u largua për të mos u dukur më pranë PD-së.

Po ti si u fute në PD?

– Firmat për legalizimin e partisë i mblidhte Eduart Selami që dy ditë më parë thirrjes së ne studentëve për t’u bashkuar me ne i ishte përgjigjur me ironi që “nuk kam kohë se po skuq vezë”. Kur i thashë Selamit që të shkruante emrin tim, më tha ti je i përjashtuar nga shkolla e na prish biografinë e partisë. Iu ktheva me zemërim se biografinë nuk e prish unë por spiunët dhe komunistët e penduar të PPSH. U detyrua të më shkruante emrin dhe unë isha një nga firmëtarët e treqindshes së parë të demokratëve, pak a shumë si puna e dyqind petritave që themeluan PKSH-në në nëntorin e 41-shit…

– Çfarë ndodhi më tej?

– U dorëzuan listat me firmat e themeluesve në darkën e 13 dhjetorit dhe të nesërmen kur ishim mbledhur në sallën e pallatit të kulturës së qytetit “Studenti” nga ora katër pasdite vjen Alfons Gurashi i cili jep sihariqin për legalizimin e PD-së. Brohoritje dhe përqafime nga ata që ishim në sallë. Mua më kujtohet që kam përqafuar Bardhyl Reson që kisha afër.

Me një shpejtësi të hatashme gjërat po rridhnin në favor të partisë sonë të sapokrijuar. Pas dy ditësh na u dha edhe selia jonë e parë tek rruga Fortuzi, sepse nuk mund të vazhdonte veprimtaria më në godinën 15 se partia jonë po zgjerohej dita-dites, po shtonte radhët e saj me anëtarë të rinj nga të gjitha shtresat.

Por më bënte përshtypje se shumë ish komunistë të PPSH po vinin në radhët tona, si duket nga shembulli i liderit të ri që po dukej në horizont me emrin Sali Berisha.

Si e kujtoni aktivitetin e parë publik të PD-së? A ka pasur ndonjë incident, ndonjë përplasje?

– Po, e kujtoj shumë mirë. Të nesërmen e legalizimit më 15 dhjetor u mbajt mitingu i parë i PD-së së sapokrijuar. Përpara mitingut u caktua se kush do të dilte në tribunë dhe kush do mbante fjalime.

U vendos që në fjalimet që do mbaheshin të mos goditej regjimi se mos na zemërohej partia mëmë. Aq të buta ishin fjalimet sa as fjala opozitë u tha që të mos përmendej. Berisha e hoqi nga fjalimi i Azemit këtë fjalë, por çfarë të dëgjojmë! Berisha në fjalën e tij përmendi disa herë fjalën opozitë. Azemi u nxeh shumë pas kësaj me Berishën. Kjo tregonte se Berisha do të ishte një hap përpara gjithmonë me të tjerët në PD. Ishte hera e parë që po ua fuste, por jo e fundit. Po atë ditë ndodhi dhe përjashtimi i parë nga PD-ja. Ka qenë Rexhep Aliaj, një piktor dhe arsyeja e përjashtimit ishte se doli në tribunën e mitingut të parë të PD-së me 15 dhjetor pa qenë në protokoll.

Berisha i kërkoi llogari dhe Rexhepi iu kthye se “kush je ti që po kërkon llogari. Ti je një komunist i thekur” dhe Berisha e përjashtoi nga PD-ja, edhe pse nuk ishte bërë akoma kryetar i saj. Rexhepi i futi një të sharë dhe u largua.

– PD nuk kishte kryetar në fillim, si u organizua ajo…?

– Kjo është një histori më vete dhe unë do të tregoj atë që di, pasi lidhet me daljen e Berishës në krye të PD-së. Pas legalizimit të PD në mënyrë të rrufeshme nga ana e regjimit filloi organizimi i PD në rrethe. Nga degët e para u krijua ajo e Shkodrës, e Kavajës dhe Tiranës.

Në krye të degës së Tiranës si kryetar u caktua një person me emrin Zenel Hoxha që, sipas Berishës kishte meritën sepse mbrojti studentët tek liceu artistik dhe u arrestua bashkë me ta, por pas disa ditësh doli se ky person kishte qenë një bashpunëtor sigurimi që u denoncua nga ana e Shenasi Ramës dhe pati një përplasje në mes tij dhe Berishës. Mizanskena e arrestimit të Zenel Hoxhës së bashku me studentët protestues kishte qenë e rregulluar dhe porositur nga Sigurimi i Shtetit, gjë që do tregohej edhe më vonë me futjen e shumë personave të lidhur me Sigurimin në radhët e PD-së së sapokrijuar. Dhe “çuditërisht” mbështetësit dhe propozuesit kryesorë ishin Berisha me Hajdarin. Këtu filluan edhe përplasjet e para në mes të drejtuesve të rinj të PD që po ndaheshin në dy linja kundërshtare.

Por Berisha si një dhelpër politike përdori taktikën e përplasjes jo të tij të drejtpërdrejtë, por përdori Hajdarin për këtë përplasje, duke luajtur në të dy anët dhe përfundimisht duke krijuar imazhin e shpëtimtarit dhe pajtuesit.

 

 

(vijon nesër)

 

 

December 5, 2015 18:27
Komento

44 Komente

 1. TJ December 4, 14:17

  Shqiptaret kane nevoje te dine historine e komunistit spiun serb Berisha!

  Reply to this comment
 2. Kusaxhe December 4, 14:25

  Me mire vone se kurre , une e besoj I.Haxhine i kam perjetuar edhe une shume ngjarje , sidomos besoj shume edhe SH .Ramen sidomos mbas intervistes ne radio Amerika Kurse E . Selami e tregoi veten nje byth lepires te S .Berishes turp te kete se populli priste shume prej tij.
  Ndegjova mbreme pak parlamentin , turp per ne cfar deputetesh kemi

  Reply to this comment
 3. i ri December 4, 15:00

  Fol Izet të lumtë goja
  fol dhe trego çuditë
  që bënë “djemtë”nga Tropoja
  sa lanë delet e dhitë
  po kaq shpejt ju doli boja.
  “Legjendaret”,Azem,e Sali këta kuaj të tërbuar,i sollën dëm shumë të madh këtij vendi.Janë autorët e shkatërrimit të pronës të popullit Shqiptar,e I të gjitha pasojave të tjera që erdhën më pas.I pari e gjeti shpejt atë që meritoi e kërkoi,po ky I dyti si I bëhet që po mban peng vendin,e jetën normale në Shqipëri.Kush ka vesh e mënd të dëgjojë këtë zë të pa kontestueshme së cfar ishte dhjetori, dhjetoristët e gjithë dhjeranët mjeranë,që me sukses e dhjenë këtë vënd.Por që nuk mund ta mbajnë më peng.Poshtë tradhtarët e shitur ,spiunë Sali Berisha me kastën e tij.

  Reply to this comment
 4. Mark uk December 4, 15:34

  Izet Haxhia:Pse nuk e thuani se pse u perjashtuan ne universiteti.Do ishe i besuar sikur te mos kishte njers te tjer pervec jush.Per fate kan qene me mijra.Te gjith ish drejtuesve te studentve dhe me vone te Pd ju jua sajoni nga nje kleck.Burri Izet, ati qe ja ka inat nga ma te ndryshmet arsye nuk flet keq po as per ta lavderuar nuk duhet.Nuk i kuptoj ata njers qe merren me ju,qe dihet botrishtbse ke te gjitha te kqijat qe mund ti kete njeriu.Derisa e quani veten per burre i mire,pse u more me ta njers qe ju flisni keq per ta.Dije Izet se kur flet keq per te tjert,me siguri eshte vet i till.Dua te themi edhe nje tjeter gja.Sido te jen njerzit e zones se vete kurrsesi nuk flitet keq.Megjithse tre vete ka nxierr zona juaj qe jan te njohur Bajram Currin Azem Hajdarin e Berishen.Dhe dy te paret i vrat po ju.A e vrau Kadri Mehmeti B Currin,po Azemit a e vrat po o krasniqesit e pa bese.Nuk mundet ju karaduzt e B Currit se edhe Berishen do ta vrisnit.Tani vetem rrini ju e disa si puna jote qe nuk leni gja pa shpifur e nxierr nga goja

  Reply to this comment
  • gushti December 4, 16:00

   Izeti e ka thene edhe here te tjera, por po e perserit edhe ne kete interviste, shiko fillimin e saj, se pse eshte perjashtuar. Mark, gjej ndonje yçkel tjeter dhe shkruaj me shqip se le nam me menyren si e ke shkruar verejtjen tende.

   Reply to this comment
  • ivani i madh December 4, 16:30

   O dhiar meso nje here te shkruash pasaj mund te besh debat me Izetin qe po tregon historine e ngjare e difektet e tij .Keto qe ti dhe Berisha shpellari si beni dot ai se nuk ka bureri dhe ti qe aq di sa ke degjuar kur bashkohesh me te tjeret me dhi..Keni nje ndryshim ti Mark uk me Izet Haxhine ai bure trim e me kulture ,ti zvaranik dhe nga mente i semure.

   Reply to this comment
  • Lleshi December 4, 16:38

   Mark , une nuk e di se cila asht arsyja qi t’ban ty mos me qen i interesum per me dijt ma shum !

   Ketu nuk asht fjala per do qej dhe gjindje te mrapshta si Azem Hajdari , apo Sali Serbi !

   Ketu asht ceshtja se asht pre ne bes nji popull i tan , nga agjenturat e huja dhe veglat e tyne mrena shqyptareve !

   Per ket askush ma nuk ka dyshime ne ket vend ! Por Atdheu yne nuk asht ma i yni ! Kjo duket n’drit te Dillit !

   Reply to this comment
  • Zhelefina December 12, 18:32

   Po ty idjoti M.Uk , kush te llogarit se je gjalle , pa lere per mendime , si njeri primitiv , i lindur , rritur e dale nga shpella ?! Ti kujton se po mesove alfabetin , behesh i ditur !

   Reply to this comment
 5. Barboon December 4, 15:43

  Kodoshet e PD Ishim vecse kelyshet bij te sigurimsave e neokomunistet(demokrat).

  Keta te PS Jane nje perzjerje e Enveristave dhe neokomunista bij komunistesh e sigurimsash.

  Keta te LSI’se Jane plehrat e PS+PD.

  IZet Haxhiaj, nje qen besnik I kriminelave dhe rrugac I PDse. Tani eshte muzliman I devotshem se I ka rane shpirti ne paqe pasi ka perqafu Allahun. Turqia I pershtatet ne karakter dhe mentalitet. Ky Tropojan ishte me nje fare shkolle dhe verberisht ju kushtua kauzes antishqiptare te politikes se Saleh Berishes. Krimi I tij ne ate periudhe smund te lahet me gjeagjeza.

  Reply to this comment
 6. Bardhi Tolabi December 4, 15:47

  Nga do qe t’a vertitesh,kushdo qe t’a tregoje edhe vete Sali Berisha apo te tjeret,perseri ere e qelbur bije “Levizja e Dhjetorit”.Kjo levizje,tani mbas shume viteve,tregon ne drite te Diellit,se Ramis Alia,me te vertete kish dy vjet qe punonte,ne baze te platformes qe i kish derguar Gorbacovi.Ne themel te kesaj platforme,qendron Katovica,per te cilin eshte shprehur edhe Ramis Alija,sipas te gjitha gjasave qe thuhen,mbi nje fjalim te mbajtur prej tij,se si do kryhej pluralizmi dhe tregu i lire.Dhe fakti qe pjesetare te Byrose Politike me Ramis A line ne krye,nuk u trazuan me shume se per gjyqin e kafeve,u lane te shijojne ndryshimin e sistemit.Te tillet vec se u denuan per kafet dhe WC-te shtese ne shtepite shteterore qe banonin e per asgje tjeter.Ulerinte Sali Berisha,kunder komunizmit,kunder byroistev,kunder femijve te tyre,por nuk e fshihte dhe nuk e fsheh dot,qenien prane udheheqjes,qenien komunist mbi 22 vjete.Nuk e ka mohuar edhe ne keto kohe,miqesine dhe konsideratat,per djalin e Enverit,Sokolin dhe bashkeshorten e tij,Liljanen.Nuk ka asnje argument qe te justifikoje fotografite e tij me Hysni Kapon ne Paris,me femijet e Enverit ne varke,me Simon Stefanin e mbase dhe me te tjeret,por qe nuk kane dale deri me tani.Klani Kapo e ka propozuar edhe per ne perberje te Komitetit Qendror te PPSH-se,por qe nuk eshte pranuar per lidhje te tij me sherbimin sekret Jugosllav.Eshte kjo nje nga aresyet,qe klanin Kapo,as e permend dhe as e atakon asnjehere,kur dihej se ai ishte figura e trete me e pushteteshme ne Shqiperi dhe qe kishte ne dore drejtimin e politikes te kuadrit,kish ne dore organet e diktatures,sigurim,polici,prokurori dhe gjykate.
  Historia ne vitet e mevoneshme,do te vertetoje se keto hipoteza jane te bazuara e te dokumentuara,jane shkaku dhe pasoja e ketij tranzicioni te madh.Eshte Katovica,sipas te ciles,partite do te drejtoheshin prej njerezve te PPSH-se dhe kapitalistet e rinj do te ishin po njerzit e saj.Sot per sot keta jane te kamufluar,por koha do te tregoje se jane po ata…

  Reply to this comment
  • Lleshi December 4, 16:54

   O Bardho , Ramiz Alia platformen nuk e morri nga Gorbaqovi , por nga UDB-a dhe CIA ! Sic dolen muhabetet mbrapa Ramiz Haleja ishte rekrutuar edhe nga SIMI italian ne 1943-shin , duke zbardh edhe enigmen se si mberriti ne duart e spiunazhit italian Kartela Shendetesore e Enver Hoxhes qe ne 1974 , kur kishin dijeni dy veta , Nexhmija dhe Ramizi !

   Ne themel te platformes se Gorbaqovit , ishte trashegimi i pushtetit ekonomik dhe poltik te kastes se borgjezume sovjetike , kurse ne platformen e Ramiz Halese , ishte trashegimi i pushtetit ekonomik dhe poltik ne duart e agjenteve dhe antishqiptareve shqipfoles , si vegla kuislinge te te huajve !

   Jane dy gjera krejt te ndryshme , qe ne rrenje !

   Me ke u martua Sali Serb Berisha , diten e pare te pushtetit , pasi me pare ishte martuar me Sllobodanken e Milices ? Me Rajersonin qe vinte nga Beogradi !

   Kush beri para dhe ekonomi ne Shqiperi dhe kush gezonte privilegje pushteti ? Veglat e hapura dhe te njohura , sidomos sot , te serbit dhe te grekut ! Sigurisht me mbeshtetjen edhe te Daj Samit !

   Por dhe shtetet e tjra nuk mbeten pas !

   Ne rast se ne Rusi shtetaret , flisnin per Rusine , ne Shqiperi as qe flitej fare per Shqiperine !

   Reply to this comment
 7. Z/k December 4, 16:08

  Me keto informacione behet gabim dhe asht e kote te komentohen.Sepse dilet jasht rrealitetit jasht spontave.
  Ne pergjigje te keti informacioni eshte te gjithe drejtuesit dhjeretoriste te udhehequr nga Berisha dhe koqe Hajdari tu vihen hekurat.Zhgatrruan jeten e popullit e masakruan gjithe ekonomine e vendit duke e degdisur ne gjendjen zero,po ne fakt minus zero.Ikme ma posht ekonomikisht e juridikisht se gjendja ne vitin 1990.Ku filozofi i kesaj katrahure me cekun e bardhe u ba rruga ideologjike e shembjes se bukurise se jetes qe aq shume inkurrajonte MIGJENI rinin:
  “Qeshu rini qeshu se bota asht e jotja”.
  Per 25 vjet nuk paskesh kene e jotja oj rini.Nuk dihet se kur vertet do te bahet ligjerisht se (natyrshem)instinktivisht bota dhe rinia kane lindur e vashdojne te lindin sebashku.E te ndryshojne me energji te reja perparimtaren.

  Reply to this comment
 8. . December 4, 16:23

  ***************************************************************************************************

  Revolucionaret e rinj shpellaro-verior

  me ne krye komunistin revolucionar psikopat Sali Bisha,

  kerkojne te destabilizojne SHQIPERINE per te 3-ten here (pas atij te 97-tes, grushti

  shtetit 98-ten dhe tani ne 2015-ten …

  por populli i terre i njeh mire keta “shpellareve veriore” qe

  historikisht kurre nuk i kane dashur te miren e SHQIPERISE.

  **************************************************************************************************

  Reply to this comment
 9. . December 4, 16:31

  ————————————————————–

  Mesazh sekret per Sali Bishen:

  O Sal

  kujdes se Bracja ka mjell droge ne fushat pjellore te Vulidoc te Tropojes … shko e shikoji sa sa jane rritur …

  mbaje sekret vec plasja ne Parlament kur te dalesh ne podium … Ne po te presim pa durim me te pa …

  ————————————————————–

  Reply to this comment
 10. Mondi December 4, 17:15

  Zoti Izet Haxhia deri diku ka te drejte,kame qene vete pjese e kesaj vorbulle te gatuar,se isha perjashtuar nga shkolla e larte per ndryshime politike ne vitin e trete te vitit 1987,dhe kuptohet sa filluan keto levizje,jame rrjeshtuar i pari,dhe flija tek ish shoket e mi….Por nuk kisha as me te voglen perkrahje,qendrova ne hije se askush nuk kujtohej per mua,e ca te tjere si puna ime te ardhur enkas per te perkrahur kete levizje,qe ne fillim e kame thene se ishim jashte ketij skenari te mirorganizuar ne ish Komitetin Qendrore,dhe nga sekmendet e ish sigurimit te shtetit.Jo vetem une, por edhe ca student aktive dolen jashte linjave.Kujtoj ne nje takim qe kishim me petagogun Arben Demeti i cili ne nje rethe te mbyllur ka thene shpreimishte”Cdo gje eshte dirigjaur nga Ramizi”.Ashtu sic erdhem ikem duke mare me vete torba me vertetime, tesera partije,autorizime nga Hajdari per mitingje neper rrethe,dhe udhezime qe te mos dilnim hapur qeverise……Vite me pase e mbarova shkollen,dhe punova ne nje sektor delikat?,ku kisha te beja me Hajdarin,me te cilin kame kontaktuar dhe bashkpunuar ne disa momente.Por nje gje do tua them si tani e kujtoj,ishim nisur per ne Bulqize,do i binim nga Librazhdi,ne te dale te qytetit te Studentit,rruges qe te shpijen per ne Elbasan,kuptohet neve ishim me nje mjetin tone dhe po prisnim Hajdarin qe do dilte nga vila e tije,me nje foristrate personale te nje mashtruesi dhe ordineri nje fare Pullumb Malaj….Aty o njerez vura re nje ish sigurims qe u afrua tek Hajdari,dhe i beri dicka me shenje,Hajdari nuk begendisi ta takonte,dhe ai i ngriti gishtin tregues ne forme kercenimi……Nga ai moment Azemit i iku buzeqeshja,nuk fliste si me pare,dhe hyri ne mendime,kur ndaluam ne nje lokal per kafe andej nga Keraba,ai e hapi muhabetin dhe tha,ma prishi humorin ai personi,dikush nga neve e pyeti se kush ishte ai tha eshte nje patrioti im qe ka nje lokal andej nga Shishtufina,dhe ka hallin qe vete tek Safet Zhulali se do te coj djalin me studime ushtarake ne Turqi…..Aty kuptova se ai i futi nje rene te madhe,se personin e njihja shume mire dhe kishte qene nje ish drejtues i ish sigurimit,e njihja personalishte se e kisha patur vellain e tije shok ne fakultet.Vite me pase e kam takuar kete sigurimsin Andrehan,dhe e kame pyetur dhe shpreimishte me ka thene”na doli i pa bese “.Kaq per sot, se ka akoma per Hajdarin,por tja leme kohes dhe asaj kur te hapen dosjet,do te shikoni realitetin vete,ju sqaroj se kame qendruar afer Azemit per ca kohe??????

  Reply to this comment
 11. demo December 4, 17:17

  Nuk vjen progresi nga llumi malokerise!Maloket kur pane se nuk i gjeti gje qytetaret qe u arratisen me ambasadat,provokuan llumhanen e 8 dhjetorit me qellim destabilizimin dhe grabitjen.Asnje ideal politik nuk kishte nje rrugac si Azem Hajdari,perderisa e dorzoi menjehere levizjen tek padroni i tij Sali Berisha,prej te cilit kerkoi vetem rolin e bodigardit.Azem Hajdari do te ishte i kenaqur me postin e shefit te bodigardeve te Saliut,me rolin e komandantit te gardes,prandaj eshte rrahur prej Izetit se donte ti zinte vendin.

  Reply to this comment
 12. pse December 4, 18:11

  Sapo policia i sulmoi studentet,Berisha me Lisien Bashkurtin erdhen tek kryqezimi i Rr. se Elbasanit me rr. Ismail Qemali,tek qoshja e shkolles Kosova.Te dy me pardesy te bardha.Aty nje vajze e kishte kapur per flokesh nje polic dhe po e terhiqnin zvarre..ajo thirri me ze te larte Lisienin,ai e hoqi nga duart e policit dhe e futi ne nje makine..ç’ishte ajo makine qe e priste Lisienn aty,ai sapo mberriti aty me gjithe Salen.Ky i fundit qe thoshte…jo keshtu,jo keshtu…keto i kam pare me syte e mija ne ato pak minuta qe qendrova aty!

  Reply to this comment
 13. Mark uk December 4, 18:15

  *******************************************************************
  Po ju lalucet e knetave te myzeqes me keni jeni te lidhur apo vetem me bretkosa dini te merreni
  *********/******************************************
  .

  Reply to this comment
  • kta ka tradhti burra December 4, 18:40

   O PEDER SHPELLE :
   Sikur te dije kupptimin e shprhjes LaL,
   mesiguri qe sdo ta perdorje ne komentin tat si “Ofeze” gjasme si nji perpjekje jotja idiote ,qe kerkon te balancosh shprehjen qe shqiptaret mbare e jo vetem lalucet ju drejtojn fisit te shpellave ,-shpellar .
   Lal= njeri per se mbari ,
   shpellar = primitive ,burim i cdo poshtersie.
   Pra duket te kemi nji ndryshim rradikal rracash .

   Tjeter , ata Lalucet jane trashgimtaret e nji nder kulutrave me te shquara te qyteterimit Antik ,mbi te cilen u vendosen bazat themelore te kultures njerzore ,
   jane trashgimtaret e Apollonise Mashtore ,
   ku kane jetuar e studjuar figura te medha te njerezimit ,———- po ti shpellar trashgimtar i kujt civilizimi je vall ?-i kafsheve te shpelles ? KU INCESTET BENIN LIGJIN !
   Lalucet , bene reavolucionin Demokratik ,me 24-en kur ti shpellar nuk njifje ala cdo te thote revolucion ,demokrati, ne nji kohe kur ti pervec vllavrasjes dhe kultures primitive nuk njihje asgje tjeter ne kte bote !
   myzeqeja degjeneroj ne ate fare feje ,si pasoje e pushtimit e shkaterrimit te vendit nga fara me e ndyre e njerzimit ,nen sundimin gjakatar te turqise ,
   ashtu si sot Shqiperia nen pushtetin famekeq te shpellarit .
   Kjo eshte bota e shpellarit shkaterrimi dhe injoranca .
   Prandaj o mark uk , boll hongre mut .

   Reply to this comment
  • korçari December 4, 21:13

   O Mark UKU po mire mo po me dimrin te iken perseri mendte mo ,kthehu ne shpelle se le nam ma analfabetizmin tend ,handikapat komplet

   Reply to this comment
 14. METEH December 4, 20:00

  Ju lumt IZETIT.Po kush e degjon? Mark uk,nje injorant,analfabet,sahan-lepires i SB..! Izetin e kam pare kur shoqeronte Salin dhe ne nje rast ne FIER,kur ju turr nje gazetari te K.jone me syze,i cili u rrezua dhe Izeti e shqelmonte pa meshire.Ai e ka treguar vet se ka qen i dhunshem,ku per kete eshte perjashtuar nga universiteti.Por IZETI eshte i sinqert per ato qe thot.Ai eshte trim,i sakrifices dhe BURR,ku asnje tjeter TROPOJAN deri tashme nuk po i thot te verteten se kush ishte AZEMI dhe SALIU,2 kriminelet e ketij vendi qe shkaterruan Shqiperine.

  Reply to this comment
 15. Mark uk December 4, 20:07

  More lalac muti pse fyen more rrac e ndyre.Po ai qe mund te jeni qe thuani maloke cfar eshte,apo nuk eshte fyerje.

  Reply to this comment
  • kta ka tradhti burra December 4, 20:17

   nqs e verteta do ishte nji Fyerje per ju shpellaret ,
   ateher ky nuk eshte faji askujt ,por i rraces tende prej qenerie njerzore ,
   e cila s’duhet me pas vend ne asnji shoqeri ,por duhet te mbahet larg dhe e izoluar prej qytetit ,si nji Virus vdekjeprures i cdo shoqerie .
   A nuk e treguat kte gje ne kto 24-vjet shkerdhatokrati ,
   duke e shndruar Shqiperine ne nji afganistan dhe cdo poshtersi njerzore ?

   Realiteti thote PO –
   Maloke, shpellar kanceri Shqiperise .qe duhesh larguar prej trupit te Shqiperise

   Reply to this comment
  • ben tironci December 5, 07:50

   Mark mos u be nevrik e perthyen gjurrin kur hecen ne asfalt apo ja morre doren .

   Reply to this comment
   • Barboon December 6, 12:25

    hahhhhahhaaaaa….ma tfort skam dgju ndonjhen….

    do shprehej MARK uk… ,me Shqipen e tij prej maloku.

    mire qe ka viza te bardha ne rruge dhe drita trafiku ne Londer se Mark UK do perplasej e rrezohej kudo qe shkonte…. por une gjithmone e dalloj se me kujton Saliun….

    Reply to this comment
 16. Mark uk December 4, 20:14

  METEH:E din cke ti kote nuk i ben nje flet rrufe Berishes.Shko ruaj lopet se ajo eshte puna qe dini.Mesa duket do ta marresh prap nje thes miell nga sekretari i partis dikurshme.

  Reply to this comment
  • BOLL MER IDIOTE malok December 4, 20:28

   NDERKOH QE GJITHE SHQIPTARET KOMENTOJN KTU NE INTERES SE SHQIPERISE DUKE DENONCUAR ANTISHQIPTARIN ME TE FLLIQ
   QE HISTORIA E SHQIPERISE KA PAR NDONJIHER

   TI
   MARK UK ,

   MBRON ARMIKUN E KTIJ KOMBI SALI SHKERDHAT KRIMINEL TRADHETAR BERISHEN –
   DUKE I DHENE TE DREJT Q

   Reply to this comment
 17. Uksan doda December 4, 20:36

  Po mos ja baj gajlen Lalucit o Mark.
  Futja pordhes si kaher o Mark…tash ndimer te mbajn ngrofft.
  Futja pordhes si ne 97 kur deshet me pushtu jugun.
  Vish do brek leshi o Mark se po na ftofesh nbith or tej.
  Hajt o Mark..shendet e bith te forta.

  Reply to this comment
 18. petrika December 4, 21:48

  O Mark uk qe te mbrosh Sali shpellarin,do te thote qe ti je kokrra e malokut.Ka 25 vjet qe populli e urren shpellarin Berisha per armiqesine e tij kunder shqiptareve,per vjedhjet qe ka bere si familje dhe per njerzit qe ka vrare pas shpine,si malok qe eshte dhe si agjent i UDB-se qe eshte.Shqiptaret kane nje shprehje,me thuaj cilin shok ke te te them se cili je.Me qe e mbron Berishen kaq me zell te madh,ajo kuptohet se sa plehre je.

  Reply to this comment
 19. toku December 4, 21:54

  Une them qe Izetin ta vejm ne vend te Arit(presidentit)se e flet mir shqipen dhe……..kuptohet kollaj

  Reply to this comment
 20. demokrati i vertete December 4, 22:03

  KODOSHET E DHJETORIT , ME NE KRYE SUPERKODOSHIN Saliserbkrimgjakvicidoli ,TE VIHEN PARA DREJTESISE TE REFORMES SE RE , SE KJO QE ESHTE I PERKET HAJDUTEVE Salistanisteve. BBBBBUUUUUUURRRRRRGGGGGG PER TE GJITHE KODOSHET , VRASES , HAJDUTE E KRIMINELE !!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 21. Bardhi Tolabi December 5, 03:48

  @Lleshi.
  Do e pranoja arsyetimin tuaj vec se ne se do me konfirmosh”A u trashegua pushteti ekonomik e politike,tek kasta e vjeter e borgjezise Ruse?
  Nuk di qe kjo te kete ndodhur ne asnje vend te lindjes.Kjo po,ka ndodhur ne Kine,ne zbatim te orientimeve te Ten Hsiao Pinit…
  Une besoj ne dicka tjeter.Udheheqesve komuniste te lindjes,ju premtua mosndeshkimi prej SHBA-se dhe vendeve kryesore te BE-se,me qellim qe te ndyshonin pa gjak derdhje sistemin.Rumania,mendoj une u be “mesim” tregues,se cfare mund te ndodhte ne se nuk zbatohej porosia e tyre…Pranoj qe Saliu,mund te jete njeriu i UDB-se te shitur me pare tek Amerikanet te cilet edhe sot ne hije e mbrojne ate nga mosndeshkimi…
  Per te tjerat mbetem ne mendimin e shprehur ne komentin e meparshem….

  Reply to this comment
  • Lleshi December 5, 21:02

   Caushesku u pushkatua me grusht shteti dhe ne loje ishte si CIA dhe KGB-ja , nepermjet nje grupi ushtarakesh te larte , i nderuar Bardh ! As gjyq iu be dhe as te vrare pati ne Rumani ! Flas per perplasje pjesesh te popullit me njeri tjetrin , apo te popullit me ushtrine !

   Perendimi , vertete mundet te bente “presion” mbi lindjen , por ai presion ishte me presh ne bythe ! Lindje ishte e dobet ekonomikisht , por kur nje udheheqes , apo nje njeri qe e kercenon me fundin e Causheskut , te tregon bomben berthamore dhe askush nuk kishte me fuqi te bente presion ! Ai , per te ikur e ikur , ka , per cfare po i plas se ke merr me vete ?

   Fundi i Luftes se Ftohte miku im dhe rezultatet e saj , nuk mund te ishin vecse marreveshje paraprake e nje Loje te Madhe , ne kurriz te njerezve !

   Sa zgjati Lufta e Ftohte ? 50 vjet ! Dhe ti mendon se zhvillimet boterore jane planifikuar per 50 vjete ?

   Nejse , secili eshte i lire te besoje cfare do ! Une perpiqem t’i besoj dy elementeve 1) fakteve te verifikueshme 2) logjikes sime !

   Pershendetje !

   Reply to this comment
 22. ILIR December 5, 09:35

  sa per ngjarjen e kavajes z/ Izet Haxhia nuk ka informacion te sakte dhe nuk ka njohuri historie
  per ngjarjet e kavajes?Data 26 mars 1990 nuk eshte revolta e pare ne kavaje dhe nuk ka te beje me vrasjen e Josif Budes dhe data 26mars nuk eshte as dita simbole e Kavajes por eshte
  bere nje demostrim ne rajonin e policise te kavajes per dy vellezerit Rrugeja te arrestuar si protoganiste te revoltes se pare kunder sistemit diktatorial ne Shqiperi 25mars1990 ne stadiumin besa te Kavajes midis ndeshjes besa-partizani kurse heroi Josif Buda eshte vrare me 10korrik te vitit 1990 si ish pjesmarres i revoltes te stadiumit perkrahes i dy vellezerve Rrugeja
  ngjarje qe tronditi themelin komunist, kurse sa per daten origjinale eshte 25mars1990 stadiumi
  jo 26marsi klanist!!!

  Reply to this comment
 23. xhateli December 5, 14:22

  Ku kanw pwrfunduar KODOSHWT E DHJETORIT?!
  Njoh njwrin prej tyre. Thwrristw atwherw ta bwjmw Shqipwrinw si gjithw Europa.
  Gwzoi ca vite punwn e zgjedhur nw njw ambasadw tonwn jashtw. Pastaj u bw bixines-men. U bw me pare. Dhe ka 5 vjet qw nuk i shlyen paratw njw klienti.
  Ja Europa e kwtij Kodoshi tw Dhjerw…
  Prandaj doli nw atw dhjetor? Tw bwhej hajdut? Se po nuk i dhe ato qw i takojnw tjetrit, do tw thotw t’i pwrvetwsosh, shqip: t’i vjedhwsh pwr vete.
  Dhe ky Kodosh, nga Kukwsi wshtw, e quan veten intelektual, se ka marrw njw dhiplomw, por ka pwrfunduar nw njw mi gjirizi qw nuk shlyen kliwntwt sipas kontratws.
  Emrin e ka Kodosh i dhjerw!!! i dhjet…orit.

  Reply to this comment
 24. maks December 5, 18:35

  ju qe perkrahni kete pseudo demokraci me ato dy gishta per meritat e medha per skallaverin e ketij populli i merni ato dy gishta dhi i fusni ne prapanicen tuaj

  Reply to this comment
 25. Mark uk December 5, 19:49

  uksan doda:Bithes e hangersh prodhimin si fillim.Kto gjera i keni thene qekur u krijua PD.

  Reply to this comment
 26. Lili December 5, 21:33

  Bravo ,bravo,po na pregaditin dhjetorin e dyte po me bijte e komunisteve me shenasin ne krye!…

  Reply to this comment
 27. Asnjeansi December 5, 23:58

  Ju diskutoni me te drejte dhe ju duket e gabuar , qe , ne krye te levizjes demokratike , u vune komunistet dhe bijte e tyre . Po kush do viheshe ne krye ? I gjithe populli , ishte komunist , ose ne sherbim te komunizmit . Vetem te vinin njerez nga jashte , te drejtonin demokracine dhe shtetin e ri pluralist shqiptar . Te persekutuarit ? Ishin injorante e te pa shkolluar , qe e kishin ngrysur jeten neper burgje . Veç kesaj , perjashto ndonje ish burgaxhi , si Pjeter Arbnori , qe ishte njeri me shkolle dhe shume i moderuar , te gjithe te tjeret , ish te burgosur e te persekutuar , e kishin shpirtin plot urrejtje e hakmarrje dhe kete e tregoi koha , kur ju dha ndonje detyre shteterore ; ishin gati te vrisnin e te prisnin pa meshire . T’i vrasim tere komunistet , thoshte dikush prej tyre . Po çdo familje , ne mos kishte ne shtepi nje komunist , do t’a kishte ne fis , keshtuqe , askush nuk ishte dakord me thirrjet “te vrasim komuniste” . Veç kesaj , kush i perkrahte burgaxhinjte ? Si e shofim edhe sot , jane njerez ordinere , pa ndonje vlere te veçante , por qe kerkojne akoma “qiqra ne hell” . Desha te them qe , levizjen demokratike , sigurisht qe do e merrnin ne dore bijte e komunisteve . Eshte tjeter gje pastaj , qe , per fatin e keq te gjithe shqiptareve , ne krye te levizjes , rastisen njeres te pa moralshem , te pa skrupullt e te pa parimte , si Sali Berisha e Azem Hajdari . Por , kishte edhe njerez te mire , si Eduard Selami , Aleksander Meksi , Shenasi Rama , e plot te tjere , qe , po te drejtonin ata , ne vend te Berishes , ndoshta Shqiperia , sot , do te ishte , jo kjo qe eshte , por diçka tjeter , me siguri shume me mire .

  Reply to this comment
 28. fteri December 6, 07:24

  Respekt IZET HAXHIA ! Jo vetem qe jane KODOSHET KETA te dhyer ,jo dhjetorista . POR JANE VETEM PUSHTA,PUSHTA ,LEGENA ,HAJDUTA ,MASKAREJ ME TE PA FTYRE TE KETIJ VENDI.Pasi perlane e shkatrruan pasurine e ketij vendi ,shkatrruan industrine e ketije vendi te ngritur nga populli me gjak e sakrifica ,per 50 vjet,i vune pastaj dhe zjarrin dhe zgerdhiheshin mbi germadha duke mbajtur fjalime e duke premtuar se do te zhvillojne demokracine dhe ekonomine ,nga ana tjeter per vete keta katila sot te gjithe jan bere me vila prrallore luksi Z.IZET ,asnjeri nuk vuan per buke ,te gjithe femijet e tyre shkollimin e bejen me pagese ne universitete prestigjoze te botes.Keta Kodoshe bejne edhe tregti armesh nga pasuria e ishe ushtrise se shpartalluar shqiptare ,keto kodoshe bejne edhe marrveshje ne kurrize te shqiptarve duke shitur pasurite e tokes dhe n/tokes ,prone e shqiptareve.ZOTI IZET HAXHIA shkurt keto jane vetem pjella me basarde qe njehe historia e shqiperise ne shekuj,kodoshe ,hajduta ,vrases pas shpine , jan te damkosur me vulen e
  *************************************TRADHTISE KOMBETARE*******************************99

  Reply to this comment
 29. Arbeni December 6, 18:02

  Ne vitin 1797 i madhi Xhorxh Washington Presidenti i Pare i SHBA-ve megjithese kishte mbeshtetjen apsolute per te marre edhe nje mandat tjeter prisidencial u terhoq nga gara dhe sygjeroi jo nepermjet ligjit se çdo politikan nuk duhet te jete ne krye te qeverise per me shume se 8 vjet. Ne mos gaboj ky rregull u prish ne presidencen e Rusveltit per shkak te luftes se dyte boterore, dhe qeveria amerikane pas ketij precedenti e vendosi ne kushtetute qe manditi i nje kryeqeveritari amarikan te ishte 4 vjet dhe nese e meriton me pune ti jepet mundesia edhe per 4 vjet te tjera.
  Çfare ndodh ne vendin tone pas 200 e sa vjetesh? Vetem ne xhunglen afrikane ndodh ajo qe bejne politikanet tane, lufte per ekzistence per te mbajtur pushtetin, identik si territori i luanit, qe po e shkeli ndonje kandidat tjeter i versulet me tere forcen per ta shqyer.

  Reply to this comment
 30. Ilia Toli March 31, 21:00

  E di unë shumë mirë që Azem Hajdari ka banuar në godinën 19. Atje jetonte dhe një polic të cilin Azemi e poshtëronte shpesh.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim